LEIDSCH DAGBLAD 'Cynisch' bod Irak afgewezen 1 NODIG! Nederland houdt toezicht op vernietiging wapentuig SPRUITEN EN SLAVINKEN Leerlingen knapper dan hun leraren Hussein: alle westerse gijzelaars in maart vrij BI Hygt i Adii van Tiggelen tegen Griekenland er niet bij Mandela: strijd tegen de apartheid opvoeren Gijzelaars in Baghdad: hij zegt wel vaker iets MAANDAG 19 NOVEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39400 Prijs fl. 1,35 GRONINGEN (GPD) - Het is be roerd gesteld met de kwaliteit van de leraren die het vak maatschap pijleer op de middelbare scholen in Nederland moeten geven. Leerlin gen blijken beter te weten hoe de vork in de steel zit dan de leraren voor de klas, die geacht worden hun wat bij te brengen. Dit blijkt uit een onderzoek van drs. Jan Vis, van de Afdeling Maat schappijleer van de Groninger uni versiteit. Vis legde een aantal lera ren maatschappijleer dat een bij- scholingscursus volgde, een aantal vragen voor uit het eindexamen maatschappijleer van 1988. Het bleek dat de leraren slechts 26 pro cent van de vragen correct wisten te beantwoorden. De scholieren die zich in 1988 over deze eindexamen- opgaven hadden gebogen, wisten 61 procent van de vragen correct te beantwoorden. Aardig detail is nog dat de leraren geschiedenis die het vak staatsinrichting geven, iets be ter met het eindexamen uit de voe ten konden dan hun collega's die maatschappijleer geven. Met ge middeld 52 procent goed beant woorde vragen deden de leraren ge schiedenis het echter nog steeds slechter dan de leerlingen. Over de oorzaak hiervan zegt Vis: "Toen in 1968 het huidige stelsel van het middelbare onderwijs is in gevoerd, is bepaald dat iedereen die een eerstegraads bevoegdheid in welk vak dan ook had, ook maat schappijleer mocht geven. Het maakte niets uit of je nu een be voegdheid had om gymnastiek of Frans of geschiedenis of Neder lands te onderwijzen. Het is natuur lijk te gek om los te lopen om te ver onderstellen dat een gymnastiekle raar of een leraar Frans capabel is om maatschappijleer te geven. In 1981 kwam men tot het inzicht dat het zo niet langer meer kon. Toen is de bevoegdheid om maatschappij leer te mogen geven ingeperkt tot een aantal studievakken." Maar in het rijtje eerstegraads bevoegdhe den waarmee men nog maatschap pijleer mag geven bleven vakken staan als theologie, psychologie en pedagogie. Bevoorradingsschip en twee fregatten op weg naar Golf DEN HELDER (ANP) - Vanuit Den Helder zijn vanmorgen drie Neder landse marineschepen vertrokken naar de Perzische Golf. De schepen zullen daar begin december arrive ren om de twee Nederlandse fregat ten, die sinds begin oktober in de Perzische Golf zijn, af te lossen. Om 8.15 uur zette het bevoorra dingsschip HMs Zuiderkruis koers naar de Golf. Om 11.00 uur vertrok ken vervolgens ook het luchtverde digingsfregat HMs Jacob van Heemskerck en het standaardfregat HMs Philips van Almonde. In totaal zijn ongeveer zeshonderd beman ningsleden aan boord. Spijbelen op mavo raakt uit de mode UTRECHT (ANP) - Spijbelen raakt uit de mode. Tussen 1986 en 1988 nam het wegblijven van school on der mavo-leerlingen van veertien scholen in de grote steden drastisch af. Dat constateert althans C. Baer- veldt in een proefschrift waarop hij 30 november promoveert. Baerveldt deed zijn onderzoek in opdracht van het ministerie van jus titie. De onderzoeker was niet in de eerste plaats geïnteresseerd in schoolverzuim, maar in criminali teit. Hij onderzocht wat scholen kunnen doen om winkeldiefstal en vandalisme door leerlingen te be perken. En passant ontdekte hij de verandering in het verzuimgedrag. In twee jaar tijd nam het spijbelen van losse uren in klas drie van de mavo van de onderzochte scholen af met een derde-.Het spijbelen van gehele lesdagen verminderde zelfs met de helft. Volgens Baerveldt heeft dat niets te maken met een be tere aanpak vanuit school, maar raakt spijbelen gewoon 'uit'. gisteren op /iet terrein vun, uv x du, uum ^civot. kaanse marineschip 'Algol'. (Pagina 3: Amerikaans Icgertransport begonnen) Hwff> 'S x. jflHj i £9089 AÊBk Müülfl ijji i Peter Schilperoort. Peter Schilperoort (71) overleden DEN HAAG (ANP) - Peter Schilper oort, de leider van het internatio naal befaamde orkest The Dutch Swing College Band, is afgelopen zaterdag op 71-jarige leeftijd in het St. Elisabeth ziekenhuis in Leider dorp overleden. In mei van dit jaar vierde de Dutch Swing College Band zijn 45- jarig bestaan en Schilperoort zijn 45-jarig leiderschap. Hij was tot voor kort actief, ook al noopte een virusziekte hem in 1988 tot een lang durige pauze en draaide hij ook daarna niet echt meer op volle toe- (Pagina 19: De man die de jazz toegan- Regen In de nacht en ochtend regen. In de middag van het westen uit enkele op klaringen, afgewisseld door een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 6 graden. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Wind uit zuidwest tot west, matig, aan de kust en op het IJsselmecr eerst nog krachtig of hard. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Aanhouden wissel vallig en enkele buien. Middagtempe ratuur ongeveer 7 graden. Later in de week in de nacht mogelijk vorst aan de 22 PAGINA'S PARIJS (GPD) Nederland gaat vanaf vandaag toezicht houden op de grootste vernietiging van wapen tuig in de geschiedenis. Dat is een gevolg van de ondertekening, van daag in Parijs, van het verdrag dat de vermindering van de conventio nele strijdkrachten in Europa (CFE) regelt. Nederland zelf moet voor april 1994 170 tanks, 387 pantserge- vechtsvoertuigen en 231 kanonnen afstoten of vernietigen. De Franse president Mitterrand zette vanmorgen als eerste zijn handtekening onder het verdrag, dat in totaal zal leiden tot de vernie tiging of terugtrekking van meer dan 100.000 tanks, kanonnen, pant serwagens. vliegtuigen en helicop ters uit het gebied tussen Atlanti sche Oceaan en Oeral. Na Mitter rand tekenden de presidenten Bush en Gorbatsjov, gevolgd door de lei ders van de overige NAVO- en War- schaupactlanden. Daarna werd het boek met hand tekeningen overhandigd aan de Ne derlandse minister van buitenland se zaken Van den Broek. Nederland is door de landen van NAVO en Warschaupact aangewezen als 'de- positaris', wat betekent dat Neder land toezicht moet houden op de uitvoering van het CFE-verdrag. De ceremonie ging vooraf aan de opening van de topconferentie van de leiders van de landen van de Conferentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE). Dat zijn alle Europese landen (behalve Albanië), de VS en Canada. In Parijs zullen de staatshoofden en rege ringsleiders van deze landen hun vi sie geven op de toekomst van Euro pa. De presidenten Bush en Gor batsjov kwamen vandaag al aan de beurt, evenals premier Lubbers die zijn plan voor een energiegemeen schap met Oost-Europa opnieuw toelichtte. De uitkomst van de CVSE-top staat al op voorhand vast. Behalve de ondertekening van het ontwape- ningsa)tkoord levert de top woens dag een slotverklaring op, waarin de 34 'landen hun blijdschap uit spreken over de ontwikkelingen van het voorbije jaar in Oost-Euro pa en de Duitse eenwording wordt toegejuicht. In de marge van de top zullen Bush en Gorbatsjov morgen in het Elysée elkaar ontmoeten om te pra- WILDE RIT - Een Sovjet-militair die afgelopen nacht met een pant servoertuig een urenlange wilde rit door Berlijn en omgeving maakte, heeft daarbij aanzienlijke materiële schade aangericht. De politie deel de mee dat de militair vanochtend pas na het inroepen van hulp van het Sovjet-leger tot stoppen kon worden gedwongen door met een deken het vizier van het pantser voertuig te bedekken. ten over de Golfcrisis. Bush pro- ligheidsraad, die het gebruik van beert van Gorbatsjov steun te krij- geweld tegen Irak zou moeten toe gen voor een resolutie in de VN-vei- Staan. (zie verder pagina 2) JACKSONVILLE - Volgens het Guinness Book of Records 'i relds oudste mens, Carrie White, eet een stuk taart op het feestje ter gelegenheid van haar honderdzestiende verjaardag. Guinness beeft baar vorig jaar, toen zij honderdvijftien werd, officieel de ti tel van oudste mens verleend. (foto afp> Elke dinsdag en woensdag vu hebben we groente en vlees in de aanbieding. Spruiten, net, 750 gram Slavinken, kilo Mt90-12.90 100 g @®8®k59", 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ROTTERDAM - Een lid van het Amerikaanse Verkeerscommando in Europa (MTMC) gebaart een bestuurder an een legertruck van een treinwagon af te rijden. De eerste transporten met Amerikaans legermateriaal zijn ECT in Rotterdam gelost. De voertuigen werden aan boord gebracht van het Ameri- (foto ANP) WASHINGTON/DEN HAAG (GPD/Rtr/AFP/AP) De Amerikaanse en Britse regeringen hebben afkeu rend gereageerd op het voor stel van Irak om alle 2.000 westerse gijzelaars in de pe riode van Eerste Kerstdag tot 25 maart vrij te laten. Voorwaarde voor Irak is dat de 'atmosfeer van vrede' in die periode niet mag worden verstoord. President Bush en premier That cher wezen vanmorgen in Parijs op een gezamenlijke persconferentie het voorstel van de hand, nadat bei der ministers van buitenlandse za ken gisteravond hetzelfde hadden gedaan. "Het cynisme om op kerst dag te beginnen met de vrijlating zal door de wereld als een list worden beschouwd", aldus Bush. Thatcher beschuldigde Saddam Hussein van ernstige wreedheid en kwaadaar digheid. De enige manier voor Hussein een oorlog in de Golf te vermijden, zo zei Thatcher, is zich terug te trek ken, "snel en volledig". Ze verklaar de dat Hussein met geweld moet worden verdreven wanneer hij zich niet snel terugtrekt. Bush zei dat de Iraakse president 180 graden van koers moet veranderen en onmid dellijk Kuwayt verlaten. Bush en Thatcher zijn in Parijs voor de Con ferentie over Vrede en Samenwer king in Europa. Amerikaanse regeringsfunctio narissen zeiden gisteren dat het niet toevallig zal zijn dat de genoemde periode samenvalt met de tijd waar in een Amerikaanse aanval het meest waarschijnlijk is. Als in janu ari de 150.000 tot 200.000 extra man schappen in Saudi-Arabië aanko men, begint een periode van twee maanden waarin de Amerikanen met het meeste kans op succes aan een aanval zouden kunnen begin- Frankrijk heeft VS-minister Ba ker (buitenlandse zaken) toegezegd een resolutie van de Verenigde Na ties te zullen steunen die het ge bruik van geweld tegen Irak goed keurt. Amerikaanse functionaris sen hebben dat gisteren verklaard. President Bush herhaalde dit week einde in Duitsland nog eens dat hij een vreedzame oplossing van de Golfcrisis wenst, maar dat hij alle zaamheid. "Wij zijn e opties openhoudt. gezind volk, maar g Amerikaanse mariniers hebben roeP u °P de strijd tegen de apart- het Afrikaanse Nationaal Congres Adri van Tiggelen behoort niet tot de selectie van achttien man die bondscoach Rinus Mi- chels koos voor het EK-kwali- ficatieduel van aanstaande woensdag tegen Griekenland. Dat betekende een bittere te genvaller voor de verdediger die destijds deel uitmaakte van het team dat in München de Europese titel in de wacht sleepte. Van Tiggelen maakte afgelopen zaterdag zijn ren tree in de basis van An- derlecht, nadat hij eerder door trainer Aad de Mos naar de re servebank was verbannen. Ook PSV—spits Juul EUerman viel af. In Melbourne maakte de Nederlandse hockeyploeg een bliksemstart in het toernooi om de Champions Trophy. Na een 5-0 overwinning op Groot- Brittanië versloeg het team van coach Rob Bianchi ook de Sovjet-Unie met 1-0. Samen met Australië voert Oranje nu de ranglijst aan. Woensdag is West-Duitsland de tegenstan der. Andre Agassi beleefde in Frankfurt de mooiste dag van zijn leven. Na in de halve fina le het Westduitse idool Boris Becker te hebben uitgescha keld, rekende hij gisteren in de eindstrijd van het ATP World Championship tennis af met de nummer één van de we reld, Stefan Edberg. De 20-ja- rige Amerikaan verdiende met zijn zege het lieve sommetje van 950.000 dollar. In New York legde Monica Seles be slag op het Masters bij de vrouwen. De Joegoslavische klopte in de finale de Argen tijnse Gabriella Sabatini. JOHANNESBURG (AP/AFP/Rtr) ken gevonden van 19 mensen, die - ANC-leider Nelson Mandela heeft met kogels en bijlen om het leven gisteren in een stadion in Johannes- zijn gebracht, burg zijn aanhangers opgeroepen de strijd tegen de apartheid te ver hevigen door gebruik te maken De lijken lagen verspreid in Zon- kwezizwe, een kamp van uit karton, plastic en hout opgetrokken hutjes vandaag opnieuw een landingsoefe ning op een strand in Saudi-Arabië afgelast wegens harde wind en zwa re zeegang. Om dezelfde reden was gisteren ook een oefening afgebla- heid te intensiveren", aldus Mande- la. In het stadion waren 15.000 aan hangers van het ANC. De Zuidafrikaanse politie heeft vandaag in ten zuiden DEN HAAG /BAGHDAD tieleiders in de Kamer noemen Hus- (ANP/GPD) Het voorstel van seins voorstel "belangrijk". Morgen Saddam Hussein om de gijzelaars in vertrekt een Belgische missie naar •ak. Ondanks uitgebreid overleg Nederland als onder de gij- het afgelopen weekeinde is nog duidelijk of Nederland ook Irak vanaf Kerstmis vrij te laten zowel zeiaars in Baghdad met ongeloof verbijstering ontvangen. "We moeten natuurlijk eerst eens kijken of het ook echt gaat gebeu ren, maar in principe is het goed nieuws", aldus Martin Bronkhorst, woordvoerder van de Nederlandse gijzelaars. Hij benadrukt dat Hus sein wel vaker iets heeft gezegd waarover later niets meer werd ge hoord. Bronkhorst blijft pleiten voor een Nederlandse missie naar Irak om de gijzelaars vrij te krijgen. Wel is hij bereid de gang van zaken rond de baggeraars af te wachten. "Uit watje hier hoort, zou je kunnen opmaken dat hun vertrek nog een kwestie van dagen is", aldus Bronk horst. De Nederlandse Rode Kruis-ver- tegenwoordiger Tjittes, die de bag geraars heeft bezocht, is voorzichtig optimistisch over Husseins voor stel. "Het is een hoopvol teken, maar het zou spijtig zijn als pas op 25 december met vrijlating wordt begonnen", aldus Tjittes, die pro beert tien zieke gijzelaars eerder uit Irak te krijgen. Dominee Wouters van het Fami- liecomité Gegijzelden Vrij, is "ver bijsterd, verbluft, verblijd en be zorgd". Wouters: "Als dit weer een periode van zware onderhandelin gen wordt en als bij nader inzien een te grote hoop is gewekt, dan zal dit een zeer zware belasting beteke nen voor de gegijzelden". De frac- Mandela en Zulu-gastarbeiders die de Inkatha Vrijheidspartij van chief Mangosuthu Buthelezi steu nen. Die gewelddadigheden kost- illegale krottenwijk ten 35 mensen het leven. Johannesburg de lij- De afgelopen 24 uur zijn bij bloed ige confrontaties tussen de beide facties 14 mensen gedood. Vandaag werden 2 blanke politieagenten neergeschoten in het woonoord Zwide nabij Port Elizabeth toen schutters het vuur op hun patrouil lewagen openden. Daarbij kwam ook een zwarte om. Bij aanvallen op twee treinstations in Soweto, het grootste woonoord nabij Johannesburg, werd een man gedood en raakten twee anderen ge wond. Gistermorgen was het zwarte getto Crossroads, nabij de Kaap. het toneel van heftige gevechten, waar bij een dode en een gewonde vielen en tientallen woningen afbrandden. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats. .Tel.. Deze' bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1