Hammond spuugt en klikt weer Hoorschroef voor slechthorenden uitkomst tat PAGINA 18 MAANDAG 19 NOVEMBER 1990 Je kunt geen radiozender aan zetten of het is te horen: het scheurende geluid van een Hammond-orgel. Hedendaag se popmuzikanten hebben de Hammond herondekt en ge bruiken het orgel in hun mu ziek. Na een paar jaar afwezig heid op de Nederlandse markt staat Hammond ook weer in de winkel. De van oorsprong Amerikaanse firma timmert aan de weg, maar nu onder Ja panse vlag. Het is opnieuw 'in' een Hammond in je huiska mer te hebben. door Rein de Ruiter Aart van de Beek, verkoop-di recteur bij Hammond Suzuki Europe, is een Hammond man van het eerste uur. "Hammond is niet zomaar een naam in de muziekwereld. Hammond is een cultuur. En die cultuur komt weer hele maal terug". Begin jaren dertig kwam de Amerikaanse klokkenmaker Laurens Hammond op het idee tandwieltjes toe te pas sen in muziekinstrumenten. Hij draaide de wieltjes met een gelijkmatige snelheid langs spoeltjes, waardoor kleine stroomstootjes ont stonden met ieder een eigen frequentie. Die spanning werd in het instrument ver sterkt en omgezet in geluids- Scheurijzer Hammond toonde als eerste het drawbar-systeem: met een aantal schuiven werden grondtonen met boventonen gemengd. Een Hammond be schikte daardoor over hon derdduizenden verschillende tonen, een gegeven dat door de fabriek te pas en te onpas in advertenties werd ge bruikt. Van de Beek: "Je hoort op een beurs mensen zeggen dat zij wel zes geluiden op hun orgel hebben. Ik zeg dan dat Hammond er 253 mil joen heeft. En dan vallen de monden open. Ze geloven het vaak niet eens". De Hammond werd door de wereld omarmd. De mensen waren gek op de zwevende toon, het spugende geluid en de key-click, het geklik van de contacten. De Hammond was in de meeste gevallen voor zien van roterende speakers in een grote houten kast, de Leslie-box. Elk zichzelf respecterend bedrijf in toetsen imiteerde de Hammond, en de consument maakte geen onderscheid: ie der orgel, al stond er Eminent op of Riha, werd een Ham mond genoemd. In de amuse mentswereld ontbrak het or gel niet, en de Hammond was overal voor te gebruiken. Er werd jazzy op gespeeld door Amerikanen als Jacky Davis of Jimmy Smith, maar ook 'truttiger' door de Duitse Klaus Wunderlich of onze ei gen 'meneer' Cor Steyn met zijn motten. Ook popmuzi kanten ontdekten het Ameri kaanse scheurijzer met toet- Verkeerde weg Maar de mensen wilden meer. Niet alleen op het podium, maar ook in de huiskamer gin gen toetsenisten massaal over tot de aanschaf van meestal Japanse synthesisers. Hammond maakte een kardi nale fout. De fabriek bleef krampachtig vasthouden aan de drawbars. Van de Beek: "De concurrenten installeer den in hun synthesisers aller lei muzikale grapjes, klokjes en belletjes. De mensen wil den nog steeds wel een Ham mond-sound, maar ze wilden méér dan dat. Een trompetje, een gitaartje en een goede rit mesectie. Hammond bood dat niet". Rond het eind van de jaren zeventig besefte Hammond dat ze op de verkeerde weg was. Het toonwielsysteem werd verlaten en de elektroni ca deed zijn intrede, maar te vergeefs. Het publiek leek Hammond definitief te heb ben verlaten en koos voor in strumenten waarop complete muziekstukken met één vin ger konden worden gespeeld. In '85 stopte de Amerikaanse produktie. Japanse octrooien Hammond deed op dat mo ment al zaken met de Japanse firma Suzuki, waar zij een deel van de produktie had on dergebracht. Na de sluiting namen de Japanners de zaak geheel over, inclusief de oc trooien. Ook de Japanners stapten af van het toonwiel systeem. De specifieke sound wordt in de nieuwe Ham mond-Suzuki's digitaal geko pieerd, gesampled. Ham mond kopieert in de nieuwe orgels dus haar eigen beroem de B-3 model, inclusief key- click en zwevende toon. Maar ook het trompetje ontbreekt niet, en er kan met één vinger worden gespeeld. Hammond vindt weliswaar dat zij het een toetsenist niet te gemakkelijk moet maken, maar is zich er door het verleden van bewust geworden dat consumenten soms liever lui dan moe zijn. KNO-arts boekt resultaat met Zweedse vinding e boorapparaat wordt op dé schedel vastgeschroefd, i veroorzaakt geen ontstekingen. toto GPD) 'Knippen en scheren' in ere hersteld Het korten van de baardharen wordt algemeen gezien als een privé-aangelegenheid. Maar weinigen geven zich over aan derden om deze hals zaak te verrichten. Vroeger was het de nor maalste zaak van de wereld dat een man zich door de 'bar bier' onder handen liet ne men. 'Knippen en scheren?', was een standaardvraag. Maar scherende kappers zijn in het noordelijke deel van Europa bijna uitgestorven. In Zuid- europese landen bestaat die traditie nog altijd. De kapper heeft er een sociale functie. Maar ook hier zit verande ring in de lucht. Mannen mo gen de laatste jaren meer aan dacht aan hun uiterlijk beste den en doen dat ook. De Utrechtse kapper Laurent Last haakte op die ontwikke ling in en liet twee authentie ke Triumph-scheerstoelen uit 1900 installeren. De combina tie 'knippen en scheren' is in ere hersteld, al omvat het scheren in tegenstelling tot vroeger meer dan 'het ont doen van niet gewenste ge zichtsbeharing'. De baard wordt in alle rust op de behan deling voorbereid. Eerst wordt het gezicht gereinigd, daarna zorgen warme com- pressen voor het zacht maken van de huid. Na de scheer beurt volgt een verzachtende en verzorgende behandeling met Davidoff-produkten om eventuele irritatie weg te ne men. Met dat cosmeticamerk heeft Laurent Coiffure een primeur in huis. Geen andere kapperszaak in Nederland mag de Davidoff-lijnen, waar onder het neutrale Zino en het frisse Cool Water, voeren. Ook v 'droogscheerders' is het een uitstekende gele genheid om in ontspannen sfeer eens met het mes kennis te maken. Hen wordt tijdens de behandeling geleerd hier mee om te gaan. Verfrist en tot in de puntjes verzorgd ver laat de klant na twintig minu ten het pand. De avond of het weekeinde kan beginnen. Door ANP-red: Voor veel slechthorenden is een boorapparaat een uitkomst, maar er zijn er ook voor wie het een dagelijkse kwelling is. Zo komt het voor dat een oor voortdurend ontstoken is omdat het boorapparaat de ingang afsluit. Ook zijn er mensen die hoofdpijn hebben of wondjes achter hun oren doordat de speciale haarband of hoorbril die ze moeten dragen gaat knellen. Voor deze mensen bestaat er sinds kort een alternatief. In het Sint Radboudziekenhuis in Nijmegen heeft de KNO- arts dr. C. Cremers vanuit Zweden een nieuw hoorapparaatje geïntroduceerd, dat op de schedel vlak achter het oor wordt vastgeschroefd, en dat niet knelt, klemt of ontstekingen veroorzaakt. door Margreet Gort Voorlopig gaat het nog een proef met vijftig men Inmiddels is het hoorapparaat al bij dertig slechthorenden aangebracht. "De resultaten overtreffen de verwachtingen zegt Cremers niet zonder trots. Geluid komt bij mensen die normaal kunnen horen via de gehooringang op het trom melvlies. Dan gaat het naar het middenoor vanwaar uit het versterkt wordt doorgege ven naar het binnenoor, waar de gehoorzenuw geprikkeld wordt. Wat bij veel mensen niet bekend is, is dat ook de schedel geluid versterkt. Wanneer je op je achterhoofd klopt of over je hoofd krabt merk je het al. je oren horen niets, maar de schedel geeft de trillingen via het schedel bot door aan het binnenoor. Titaniumschroef Deze 'omweg' is een uitkomst voor mensen die niet met een gewoon hoortoestel te helpen zijn omdat de gehoorgang he lemaal ontbreekt of doordat het hoorapparaat steeds ont stekingen veroorzaakt. Met behulp van zogenaamde beengeleiders, versterkers op de schedel, kunnen deze men sen toch nog geholpen wor den. Voorwaarde is wel dat hun binnenoor nog redelijk werkt". Bij de hoorschroef zit de versterker niet op de schedel maar wordt met behulp van een schroefje in de schedel vastgemaakt, waardoor de werking veel groter wordt. Het toestel bestaat uit drie de len: een titaniumschroefje dat vlak achter het oor in het schedelbot verankerd wordt, met daarop een koppelstukje dat een klein eindje boven de huid uitsteekt, en op dit kop pelstukje kan met behulp van een verbindingsstukje een hoorapparaatje worden gezet. Het hoorapparaatje vangt de trillingen op en geeft die via het koppelstukje en de ti taniumschroef door aan de schedel, die ze op zijn beurt verder brengt naar het bin- Via tandheelkunde De hoorschroef is ontwikkeld door dr. A. Tjellström, die ver bonden is aan het universi teitsziekenhuis van Goteborg in Zweden. Het idee van de ti taniumschroef is eigenlijk af komstig uit de tandheelkun de, waar men de schroefme- thode gebruikt om gebitspro theses vast te zetten aan de kaak. Cremers hoorde in '85 van de methode. In 1988 bracht hij, bijgestaan door Tjellström, het eerste appa raatje aan. "Het grote voordeel van de hoorschroef is dat mensen geen last meer hebben van knellende banden of brillen. Bovendien is het ook in esthe tisch opzicht een hele vooruit gang. Het apparaatje kan ge makkelijk onder het haar ver stopt worden". Een ander pluspunt is dat het geluid rechtstreeks van het apparaat op de schedel wordt overge bracht en niet eerst meer door de huid - die als filter werkt en veel geluid, vooral de hoge to nen, wegneemt - heen hoeft, zoals bij een hoorbril of bij een band. Hoge tonen horen Hoewel het nog om voorlopi ge resultaten gaat, durft Cre mers al wel te stellen dat de hoorschroef beter werkt en dat de mensen meer kunnen horen dan met de bestaande beengeleiders. Problemen met de hoor schroef zijn er volgens Cre mers nog niet geweest. "Er is nog niemand geweest bij wie de schroef werd afgestoten". Nadelen zijn er verder nauwe lijks aan het apparaat. Bij het slapen gaan of wanneer ie mand wil zwemmen, sporten of een helm wil dragen kan het gehoorapparaatje gewoon losgekoppeld worden. Het enige dat overblijft is een klein pinnetje dat boven de huid uitsteekt. "Bij ruige sporten moet je dan wel voor zichtig zijn, je moet er geen klap bovenop krijgen, want dan kan het afbreken, maar verder levert het geen moei lijkheden op". Tot nu toe heeft Cremers zich bij het aanmeten van de hoorschroef vooral gericht op mensen bij wie het gehoorver- lies van het middenoor en een klein gedeelte van het bin nenoor zich beperkt tot maxi maal 40 decibel (complete doofheid is een verlies van 100 decibel). Maar het ziet er naar uit dat in de toekomst ook mensen met een groter bin- nenoorgehoorverlies gehol pen kunnen worden. De hoor schroef is in principe geschikt voor alle leeftijden. "Omdat het om een proef gaat zijn er nog geen kinderen onder de tien behandeld, maar er is geen enkel bezwaar om hen ook een dergelijk apparaat aan te meten". Evaluatie Voorlopig is de hoorschroef nog niet voor iedereen be schikbaar. Cremers mag in het kader van de proef, die wordt gefinancierd door de Commissie Ontwikkelingsge neeskunde van de Zieken fondsraad, 50 mensen helpen. Dan heeft er een evaluatie plaats. Pakt die goed uit, wat Cremers zonder meer ver wacht, dan is de kans groot dat het ziekenfonds het aan meten gaat vergoeden. Ungaro-vrouw heeft nu eigen geur Als hij ontwerpt heeft hij niet één type vrouw voor ogen. Hij wil elke vrouw die zijn voor keur voor vrouwelijke, kleur rijke kleding deelt, iets te bie den hebben. En daarin is Emanuel Ungaro met zijn confectiecollectie voor de ko mende zomer dan ook zeker in geslaagd. Zijn strakke mi nirokjes met daarop soepel- vallende, wijde, gebloemde blazers of blousons zijn (mits de roklengte wat wordt aange past) eigenlijk leeftijdloos. "Ungaro ontwerpt voor de Ungaro-vrouw", zegt zijn marketing directeur Patrick Raymond, "en die kan net zo goed in Azië als in Europa wo nen. Ik had bijvoorbeeld nooit gedacht dat een Japanse vrouw Ungaro zou kunnen dragen...tot ik in Japan was. De vrouwen zagen er perfect in uit". Die Ungaro-vrouw heeft nu ook een eigen geurlijn: Ungaro. Een geur waarvan de een zegt: een typische Ungaro, een uitgaansgeur en die ande- ren associëren met het Mid den-Oosten: je ruikt de ha rem. "Dat is percies de bedoe ling", zegt Patrick Raymond, "elke vrouw mag zich bij de Ungaro-geur iets anders voor stellen". Maar toch, als je dat spe ciaal voor het Midden-Oosten gemaakte reclamespotje ziet, waarin een vrouw zonder hoofd of benen, alleen een sil houet in bloemige Ungaro- creatie, figureert, dan kun je je toch niet aan de indruk ont trekken dat de geurvoorkeur van de daar een belangrijke rol heeft gespeeld bij de samenstelling. En hoewel een parfum op elke huid anders overkomt, als de fles opengaat komt je onmiddellijk een wat zware, zoete (bloem/hout)geur tege moet. Een geur waarin naast o.m. sandalhout en caramome ook de iris, Turkse roos en jas mijn zit gevangen. Een geur die spaarzaam gebruikt moet worden om subtiel over te ko- Het is de bedoeling dat de geur Ungaro een geheel eigen leven gaat leiden. Nu is er al leen nog een parfum en een eau de parfum voor vrouwen (kleinste de verpakking kost 102 gulden) maar het is de be doeling dat er komend voor jaar ook een mannenserie op de markt komt en in de toe komst nog andere artikelen met een typische Ungaro-sïg- natuur. Lezers schrijven Ongeëmancipeerd Ik had mij voorgenomen niet meer te reageren op artikelen, columns e.d. in uw krant maar nu moet ik wel weer. Het stukje van mevrouw Ina de Ruyter, die wil weten waarom het beter is om als vrouw buitenshuis te werken, is zeer ongeëmancipeerd en beledigend voor alle mannen en vrouwen die denken gelijk te zijn. Om nu te gaan citeren is vervelend. Daarom dit: Als vrouw moet je zelf kie zen te gaan werken buitens huis? Okee, en als man? Als vrouw- moet ze zelf kie zen of je parasiteert? Okee, en als man? Als vrouw moet je zelf kie zen of je je salaris voor jezelf houdt? Okee, en als man? Wat doe je als vrouw als je zelf kiest om 'fijn' thuis te blij ven? Trouwen! Is dit anno 1990 geschreven of is dit nieuws dat eigenlijk onder de noemer '100 jaar ge leden'. i ook zo fijn kun- i kiezen wie zorgt er dan r al die vrouwen die zo be- EINDREDACTIE HENK HOUTMAN EN HENRIËTTE v.d. HOEVEN Pas in de zesde maand van de zwangerschap telde de arts twintig armen en be nen in de buik van de Boxtelse kleuterleidster Mia Brands. Dat het een meerling zou worden was bekend, maar de schrik was groot toen er vijf kin deren op komst bleken. Ruim drie weken later, op 10 mei 1984, werden Mar- tijn, Lonneke, Maaike, Koen en Noortje geboren: Samen wogen ze 5.440 gram. De eerste jaren van de vijfling zijn gedomineerd door strakke, zeer strakke schema's. Waren alle kin deren net aangekleed, dan was het alweer tijd voor de volgende voeding. Tropen jaren, zegt vader Jan Brands in een boek dat journaliste Ineke Platei schreef over de Boxtelse vijfling. De familie Brands heeft het gered, maar komt te genwoordig hoe langer hoe meer in financiële zorgen. Op de overheid hoeven ze - buiten de kinderbijslag - niet te rekenen. De familie vindt dat er een speciaal fonds moet komen. Vooral door de toepassing van hormoonpreparaten is het aantal meerlingen de laatste decennia fors toege- De geboorte van een vijf ling komt spontaan eens in de 250 jaar voor. Bekend voorbeeld is de eeneiige Dionne-vijfling uit Canada die in 1934 werd geboren. Vader Dionne, een hout hakker, aarzelde niet zijn dochters voor reclamecam pagnes te gebruiken, waar na het echtpaar uiteinde lijk zelfs uit de ouderlijke macht werd ontzet. Het dorpje werd overstroomd met toeristen en er kwa men Dionne-hamburgers, Dionne-poppen, Dionne- posters en andere onzin- prullaria. De meisjes werden opge sloten in een huis en ver schenen op gezette tijden tegen betaling voor het raam. Op hun 21ste verjaar dag waren de vrouwen al len miljonair maar bleven voor de rest van hun leveri ongelukkig en trokken zich helemaal terug. Anders Het gezin Brands regelde dat anders: Er werd een speciale pr-functionaris aangesteld en de primeur van verhaal en foto's bij de geboorte ging naar de Tele graaf, zodat de rest van de pers kon worden geweerd. Jan en Mia zien hun kin deren als vijf verschillende mensen, hebben ze nooit hetzelfde aangekleed en plaatsten ze zoveel moge lijk in verschillende klas sen. Toen de schoolkrant bij de eerste schooldag een foto van het vijftal wilde - plaatsen, smeekte het echt paar Brands dat niet te doen. Zij willen van hun kinderen geen attractie maken. Begin vorig jaar telde Nederland 2.100 drielin gen, 25 vierlingen en vier vijflingen (uit Heemskerk, 's-Gravenzande, Boxtel en Diessen). De medische we tenschap heeft veel kritiek op de geboorte van vijflin gen na een vruchtbaar heidsbehandeling met hor monen: Dat hoeft tegen woordig niet meer voor te komen. Tijdens de hormoonbe handeling besloot Mia Brands' vrouwenarts de dosis iets te verhogen om de kans op succes te ver groten. Dat had een over- produktie van eicellen tot gevolg. Toen uiteindelijk een vijfling werd geconsta teerd, was het veel te laat om aan abortus te denken, zo de familie dat al had ge wild. Tijdens de eerste maanden werd ohi de zo veel tijd wéér een extra hartje geteld. Na de ont dekking van het vierde durfde Mia Brands eigen- Groter huis Vader Jan was inmiddels druk bezig bij allerlei be drijven een tegemoetko ming in de kosten te vra gen. Veel verzekerings maatschappijen en enkele speelgoedbedrijven gin gen niet op dat verzoek in. Wel kwamen er luiers, blik ken poedermelk, speel goed en spaarbankboekjes. De plaatselijke wasserij bood aan twee jaar lang gratis de witte was te doen. Er werd een groter huis ge kocht en het plaatselijke bureau voor maatschappe lijk werk rekende een spe ciaal tarief omdat het gezin jarenlang op de hulp van meerdere gezinsverzorg sters zou zijn aangewezen. De zwangerschap ver liep moeizaam. Een vrouw is er niet op gebouwd een drie-, vier- of vijfling ter wereld te brengen. Na twintig weken was de buik van Mia Brands even dik als bij een normale zwan gerschap van veertig we ken. Vanaf dat moment moest ze het bed houden: het borstbeen stak naar vo ren, alle ribben waren gek neusd en het ademhalen ging moeilijk. "Morgen ben ik weer mens", dacht ze één dag voor de beval ling werd opgewekt. Een geboortekaartje ging pas na enkele maanden de deur uit, omdat nog altijd het risico bestond dat de te vroeg geboren kinderen het niet allemaal zouden overleven. Direct na de bevalling kwam er ernstige kritiek van hoogleraar J. de Haan die vond dat een vijfling- zwangerschap als een "ern stige complicatie" mag worden beschouwd. Hij verweet de Boxtelse vrou wenartsen dat de zwanger schap niet beter was ge controleerd. In Amerika zouden Jan en Mia in één klap miljonair zijn gewor den als ze een schadeclaim zouden hebben ingediend tegen de behandelend arts. In Nederland kan dat niet. Het echtpaar besloot geen juridische stappen te ne men. Ze zijn ervan over tuigd dat er bij de behande ling fouten zijn gemaakt, maar zwangerschap en be valling waren al niet meer terug te draaien. Het nieuwe huis kwam vol te staan met luiers, hemdjes, spuugdoekjes, slabbetjes, wipstoeltjes, badjes, flessewarmers en flessen. Er kwam een gro tere auto. Toen de eerste drie kinderen thuiskwa men, waren er constant twee gezinshulpen in huis en werden de dagen aan de hand van een schema inge deeld. In de weekeinden was er hulp voor halve da gen en sprongen familiele den en vrienden bij. Om de beurt Het eerste jaar willen Jan en Mia Brands "voor geen goud" overdoen. Voor hob by's en vrienden was geen tijd meer. Eén keer ging het gezin met vijf brullen de baby's en een peuter op verjaarsvisite. Dat was meteen voorlopig de laatste keer. Babysit bleek moeilijk te regelen omdat er minstens drie of vier op passers nodig waren. In middels liepen er drie ge- Bij het wandelen moesten alle kinderwagens ongezel lig achter elkaar worden gereden, een eenvoudig klusje als nagelknippen duurde uren omdat er 120 nageltjes in het geding wa ren. Er werd twee keer per dag gekookt. Bij het eten zaten de kinderen op een rij. Ze kregen om de beurt een hap, maar het was moeilijk bij te houden wié te veel en wie te weinig had gekregen. Zolang alles maar op tijd gebeurde vol gens het schema, zou de dag redelijk verlopen. Het tweede levensjaar bleek nóg drukker omdat de kinderen steeds minder slaap nodig hadden. Huis houdelijk werk en bood schappen werden gedaan als de kinderen sliepen, maar dat schema moest steeds weer. worden aange past. "We wisten dat het druk zou worden. Maar dat het zo hollen en draven was...", vertelt het echtpaar in hun boek. Vooral omdat niet alle kinderen even gezond wa ren, bleken de eerste vijfja ren een enorme opgave. En vooral financieel valt het nog steeds niet mee. De va der vertelt in het boek dat hij zich in de kou gezet voelt: "Eigenlijk vind ik het te gek datje hier in Ne derland niet eens weet tot wust kiezen om thuis te blij- TINY DE WINTER, SPIEGHELSTRAAT 41. 2332 BC LEIDEN welke instantie je je moet wenden. Ik ben bij de ge meente geweest en bij de Sociale Dienst, maar daar weten ze niet goed raad met onze situatie". In België krijgen meer linggezinnen op kosten van de staat een gezinsver zorgster plus drie keer in de week hulp in de huis houding. Franse gezinnen kunnen rekenen op extra kortingen bij aanschaf van kleding en schoenen. In Amerika krijgen de gezin nen extra belastingvoorde len. In Nederland zou er volgens Jan Brands een speciaal fonds moeten ko- Samenstelster Ineke Pla tei heeft voor haar boek een reactie gevraagd bij ethica H. Dupuis. Zij stelt: "Mensen kunnen allerlei dingen meemaken in hun leven, maar ik denk dat het een goede zaak is als ze voor hun eigen problemen oplossingen zoeken en deze niet altijd automa tisch afwentelen op de overheid." Inmiddels is er naast de Vereniging voor Tweelin gen ook een vereniging voor ouders van meerlin gen opgericht. Daar zijn nu zeventig gezinnen bij aan gesloten. Het echtpaar Brands komt in het boek over hun vijfling tenslotte met een groot aantal tips. "Regelmaat is één van de belangrijkste zaken", is hun centrale stelling ge worden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18