TOP slaat toe slotminuten m Files verrast Pernix in eerste treffen Donkere tijden dreigen voor LZ 1886 Leidse zwemjeugd niet te stuiten Knullig Leiden blijft optimistisch MAANDAG 19 NOVEMBER 1990 EINDHOVEN/LEIDEN- De Zijl- /LGB heeft de laatste wedstrijd voor de lange winterstop gewon nen. PSV werd in Eindhoven met 10-12 teruggewezen. LZ 1886 ver loor weer nipt. ZPA was met 3-4 te sterk. In de tweede klasse handhaafde Vivax zich in de top door ZWV met 9-4 te verslaan. Bij de vrouwen herstelde De Zijl- /LGB zich van de nederlaag van vorige week tegen Merwede. Njord Veldhoven werd met 10-3 aan de zegekar gebonden. De Zijl/LGB heeft door de zege op PSV (10-12) het eerste deel van de competitie afgesloten op een met vier ploegen gedeelde derde plaats, vier punten achter het duo AZC en Polar Bears. Zeker geen slecht resultaat. Albert Spijker: "Alleen tegen Polar Bears en VZC zijn de nederlagen te groot uitgevallen, maar daar staat tegen over dat we ook twee lastige uit wedstrijden in winst hebben om gezet. Je mag dus concluderen dat we het de eerste zes wedstrij den goed hebben gedaan". De overwinning op PSV was zeker verdiend te noemen. Het in de hoofdklasse debuterende team had vooral met de uitzege op Nereus indruk gemaakt. Toch kon De Zijl vooral in slotfase ge makkelijk overeind blijven. In eerste instantie ontliepen de ploe gen elkaar niets. Op 0-1 na (Marco Kerkvliet) was het zelfs de thuis ploeg die brutaal weg steeds een voorsprong nam. Pas dertig se conden voor het verstrijken van de derde periode kon Anton Hei den zijn ploeg weer aan de goede kant van de score brengen (7-8). Achteraf een belangrijke treffer. Mark van Belkum kon al snel in de vierde periode de voorsprong uitbouwen naar 7-9 met als gevolg dat de Leidenaars rustig konden afwachten wat PSV nog in huis had. Spijker: "Vooral de oudere spelers deden dit goed. Zij vingen de aanvallen kalm op en PSV moest steeds meer forceren. Onze counters deden de rest". Bij 7-11 was de wedstrijd be slist. Ondanks een rommelige slotfase kon PSV geen vuist meer maken. Bij 10-12 klonk het eind signaal. Spijker reageerde na af loop nog op het feit dat Mark van Belkum, al jaren een vaste waar de in het Nederlands zevental, door het nieuwe (interim) duo bondscoaches (Jan Bultman en Nico Landeweert) niet is uitgeno digd voor de selectie. Spijker: "Een kwalijke zaak, een interim coach moet zulke keuzes niet ma ken vind ik. Als de opvolger van dit duo het weer wel in Mark ziet zitten is er natuurlijk wel het een en ander beschadigd. Bovendien zijn zowel Mark als ik niet inge licht. Ook met erg netjes". LZ 1886 gaat donkere tijden te gemoet. De eerste klasse die nog niet aan de winterstop toe is blijkt voor de vorig seizoen uit de hoofdklasse gedegradeerde ploeg geen gemakkelijke opgave. Met drie punten uit zes wedstrijden staat men wederom onder de rode streep. De jonge ploeg van Hans Parrel zit duidelijk in de hoek waar de klappen vallen. Zaterdag ging de derde wedstrijd met een doelpunt verschil verloren. ZPA uit Almelo kon in een spannende wedstrijd met 3-4 zegevieren. Bei de ploegen konden aanvallend niet tot opvallende daden komen. In de enerverende slotfase kon de gelukigste ploeg, 'geholpen' door enkele onbegrijpelijke beslissin gen van scheidrechter Bijleveld de twee punten veroveren. De schuld van de nederlaag kan hier op echter niet worden afgewen teld: kansen moeten worden be nut, zeker ais je er niet zo veel krijgt. Topscorer LZ 1886: Niels Zuidweg 2. In de tweede klasse staat Vivax op een tweede plaats. De achter stand van twee punten op koplo per De Meeuwen zou volgende week kunnen worden goed ge maakt in het onderlinge treffen. Zaterdag was de Oegstgeestse de butant in de tweede klasse veel te sterk voor ZWV. De 9-4 uitslag was slechts een zwakke afspiege ling van de werkelijke krachts verhoudingen. Coach Frits Wel ling: "Die tweede plaats is mis schien wel wat hoog. maar voorlo pig staan we er. Volgende week zullen we zien waar we aan toe zijn". Topscorer Vivax: Jack Frauenfelder 3. Katwijk ontmoette koploper De Meeuwen. De Zeekanters ver loren van de jonge, snelle Amster dammers met 6-11. Toch had Kat wijk er meer een wedstrijd van kunnen maken als de man-meer- situatie beter was uitgebuit. Zelfs met twee Amsterdammers op de kant kwam de ploeg niet tot sco ren. Halverwege de derde periode bij 3-7 was de wedstrijd beslist. Topscorer Katwijk: Ronald Heemrood 3. WZK verloor van Flevo met 11- 12. Hoewel de Wassenaarders op de eerste periode na, de gehele wedstrijd tegen een achterstand aankeken, leek vlak voor tijd de 12-12 toch nog binnen bereik. Met een Nijkerker op de kant werd echter veel te gehaast geschoten waardoor de punten verloren gin gen. Topscorer Hugo Bregman 4. Bij de vrouwen kon De Zijl- /LGB zich herstellen van de ne derlaag van vorige week tegen Merwede (9-7). Mede-promoven dus Njord Veldhoven werd met 10-3 terug gewezen. Na de eerste periode met een 3-0 voorprong op het scorebord was de zaak al be slist. Topscoorsters voor De Zijl- /LGB: Marjon Rijsbergen en Mar- gareth Duk ieder 3. DIRK KLOOS LEIDEN In het afgelopen week einde. waarin de Nederlandse selec tie voor het overgrote deel faalde tij dens de selectie-wedstrijden voor de Wereldkampioenschappen in Perth, was de Nederlandse jeugd en met name die van de kring Gouwe Rijnstreek weer niet te stuiten in hun derde Speedo-voorronde voor de finale in Amersfoort. de verste verte niet aan te pas. Op de vlinderslag tikte zij in 1.13,9 aan, en voor de wisselslag stonden de klok ken stil op 2.40.6. Joriene Kleywegt (Zijl) moest op beide afstanden ge noegen nemen met een tweede plaats met tijden van 1.25,1 en 2.52,7. Ook Tom Onderwater (LZ) was in goede doen met twee eerste plaat sen op die afstanden. De 100 meter vlinderslag legde hij afin 1.18.7, met clubgenoot Stephan van Iterson vlak achter hem op de tweede plaats in 1.20,5, om vervolgens nog eens ronde van de Speedo-finale, dan de snel te zijn op de 200 meter het vaderlandse 7 voor een ticket naar de Wereldkam pioenschappen (WK) in Perth, Australië januari 1991. Het verschil van plaatsing voor beide wedstrij den is in het voordeel van de jeugd- zwemmer. Voor de WK gelden richttijden vastgesteld door 'bobós', die zoals weer eens is gebleken bij na onmogelijk te behalen waren, terwijl de jeugd zich kan plaatsen door zelf gerealiseerde snelle tijden, waarvan uiteindelijk de snelste zes tien van Nederland overgaan naar de finale. De jeugd weet daar wel raad mee, gezien de tijden die op de klokken verschenen. LZ-zwemster Natasja Sierag bijvoorbeeld kan er wat van. De tijdën die zij op de 100 meter vlinderslag en de 200 meter wissel slag neerzette waren van absoluut slag in 2.50,0. Nu werd een andere clubgenoot tweede, Bart Vermeu len, met 2.59,2. Robbert Kloos van Noordwijkerhout was snel genoeg voor de derde plaats op deze afstand in 3.01.1. Op de schoolslag was het Yvette van Laar (Zijl) die het eerste aan de finish was en aantikte in 1.38.0. Op de tweede plaats kwam Marieke de Jongh (Columbiaan) met een tijd van 1.39,4. Bij de jongens kon Aijen van der Meyden (Zijl) de tweede prijs ophalen. Hij deed de klokken stilstaan op 1.39,8 en zag nog net dat Jeroen de Keyzer vlak na hem der de werd in 1.40,7. Ingeborg Hocks (LZ) was op de 100 meter rugslag nog net op tijd voor de derde prijs waarvoor zij aan tikte in 1.34,5. Joost Onderwater deed het in die leeftijdscategorie (10 hoog niveau. Op beide afstanden jaar) beter, want hij was de snelste Ai met 1.28,3. Katwijkzwemme Mathieu Spros werd hier tweede i LEIDEN De meeste korfbalclubs uit de Leidse regio kenden een succesvolle opening van het zaalsejzoen. TOP boekte op de valreep een zege op BW Heerenveen: 17-16. Fides Pacta en De Da naïden wonnen van respectievelijk Waterland (19-14) en Vrienden schaar (17-20). De derby tussen De Algemene en Crescendo ein digde in een 11-8 overwinning voor De Algemene. lederen, behaalde weliswaar een 11- 8 overwinning, maar kon nimmer De klap die BW's Helga Noorman de hooggespannen verwachtingen uitdeelde (zie elders), kostte de Waarmaken. "Ik had Algemene Heerenveense ploeg een zekere overwinning. Nu profiteerden in valler Aad Wiegerink en Anne van der Zaag van de numerieke meer derheid en vervolgens maakte top scorer Gerco Langelaan de verras sing compleet: TOP won met 17-16. "De kans op een zege was beslist een stuk kleiner geweest zonder dat incident", oordeelde coach Theo Korporaal na afloop nuchter. "Zul ke emoties tellen nu eenmaal ook mee in een wedstrijd. We hebben het dankbaar aanvaard en goed ver volgens goed uitgespeeld". Minder tevreden was de Hage naar over de eerste helft, waarin TOP verrassend na een kwartier met 2-6 achterop raakte. "Er werd niet voorverdedigend en we werden aan alle kanten gepasseerd", luidde zijn conclusie halverwege. Na de rust (6-10) werd er aanmerkelijk be ter gespeeld, maar ondanks een be wonderenswaardige inzet slaagde TOP er slechts uiterst moeizaam in het jeugdige Blauw Wit te achterha len. Met een prima door Ron van der Willik ondersteunde Gerco Lange laan als topschutter in de spits van de aanval kwam TOP op 13-13. Di- rekt daarna volgde echter 13-14, ter wijl ook na de volgende gelijkma ker, de Friezen direct tweemaal te- genscoorden. TOP leek regelrecht op weg naar een eerste nederlaag toen plots de Friezin Noorman let terlijk toesloeg. Fides Pacta behaalde tegen Wa terland een regelmatige 19-14 over winning. Met Henny Piket en René genlijk veel beter ingeschat", vond ook Crescendo-coach Wim Nijen- huis. "Misschien kwam het ook wel door onze goede verdediging. Maar helaas blijft scoren voor ons ook een probleem". Datzelfde probleem kende ook de ploeg van coach Cor Gravekamp in de tweede helft. "We hebben ge faald voor het eigen publiek, dat is heel jammer. Na de goede oefenpe riode was de wedstrijd van nu ge woon vier a vijf klassen minder", wist Gravekamp. In de eerste helft lieten beide ploegen nog aardig wat treffers noteren. Marlies Brouwer openden de score voor Crescendo. Het antwoord kwam van Alfred Lambooy, Ramon Terwiel en Perry Veenema. De Algemene bleef voortdurend aan de leiding en kon met een 9-5 voorsprong gaan rusten. De tweede helft was het aanzien nauwelijks waard. Crescendo deed er alles aan om de achterstand onge daan te maken, maar faalde in de af; werking. Het tweede aanvalsvalc van De Algemene was de kluts vol- LEIDEN - -De ontgoocheling verdedigend opzicht een zeer goede wedstrijd en ontregelde het aan- valsspel van de opponent. Debby Blogg benutte na tien r groot op de Pernix-bank. Wat altijd voor onmogelijk was gehouden, had zojuist plaatsgevonden. Fiks, jarenlang slechts een oefen- en toer- i-tegenstander, omdat de Oegst- nuten een strafworp, maar Crescen- geestenaars altijd ver beneden het do kon niet doorzetten. Uiteindelijk niveau van de Leidse zaterdagploeg stelde invaller Remco Molloy met hadden gespeeld, had de^eerste twee doelpunten de zege veilig De Algemene. derlinge ontmoeting met 17-18 ge wonnen. Fiks-coach Daan Vreeken, jaren- verschil" met'PernlxTdat routiniers' r de kroon steken. Een groot der Vooren in .de scorende slsior (H) met 18-11 ten onder. "Het Zuiderkwartier ging tegen Exce- lang spelend bij Pernix en zelfs nog Janneke Mulder en Carla en Peter hoofdrollen bouwden de Leide naars voor rust al veilige marge op. Wies Armitage en Frank Peter de Haas moesten in eerste instantie nog twee maal een achterstand on gedaan maken. Vervolgens kwam de thuisploeg goed los. Piket en Van der Vooren, beiden vier maal, waren in belangrijke mate verant woordelijk voor de 12-7 voorsprong halverwege. Na de spelhervatting voegden vrij kansloze nederlaag, hoewel het er aanvankelijk niet zo uit zag", analyseerde coach Ko Pae- per het spelverloop. Tot 3-3 waren de beide ploegen redelijk aan elkaar Nu lelt alleen Fiks gewaagd. Excelsior nam vervolgen? Z1jn als het anders oude glorie prijkend op het front van het programmaboekje, had geen enkele moeite met de uit slag. "'t Is nog steeds m'n club, het doet me werkelijk niets. Kuipers node mist in het uitzetten van het spel. Dat was ook zaterdag het grote probleem vond coach Rob Siemer. i het i zot de touwtjes in handen zegevierde, heeft natuurlijk wel voordelen, dat 9-6 bij rust, met 18-11. Aldo ik Pernix door en door ken. Ik heb Spadon nam met meer dan de helft produktie voor rekening, doelpunten bewust bepaalde spelers tegenover de Leidse elkaar kunnen zetten. Maar bovenal is vandaag bewezen, dat er genoeg kwaliteit in de ploeg rondloopt". Onbetwist de grote In de beginfase zijn. Het oppermachtig. Na de openingstref fer van Theo Vreeken zorgden Cas per de Rooy (2), Marco van der Yreek?n ™et nix aanvallend vooral breedspelend kansen zocht, koos Fiks voor direkt opportunisch spel. De Oegstgeester ploeg oogstte daarbij ook strafworpen, acht in to taal, waarvan er zeven benut wer den. Mede daardoor sloeg na 7-7 de balans in het voordeel van Fiks Pernix echter door, dat door goals van Reinetta de Mooij, Matthijs de Visser en Theo 7-10 voorsprong Lucht en Robin Arnoldus, topsco- de rus^ *n ê'nê met 5 goals, 'minuten Nadat Reinetta de Mooij de Velocitas zette de titelaspiraties V»teV^^*P^dhS5SÏ bü door Stormvogels (W) 0^«r Tg 'altijd treffer aan het totaal toe, F,dJ g-R^ndetn S The° V-^zatfrdag gold 4-1 voorsprong. Een hervatting tot tweemaal toe de Per- eenzijdig treffen dreigde, maar Per- hgA boette in het vervolg vijf goals, r nieuwkomers Hen- i scherpte in en de formatie j" rik Hooimeijer en vooral Matthijs uit Landsmeer kon het verschil jjf "zaagmln Stendl de V.sser zullen hem op termun ze- enigszins terugbrengen. De thuis- zaagman orac ploeg kwam echter nooit echt in ee- Leiderdorpers binnen tien wist niet door te drukken. De aansluiting kwam na twaalf minu ten weer tot stand, waarbij vooral Reinetta de Móoij met twee goals en een geforceerde strafworp een be langrijke rol speelde. Terwijl Per- :-defensie in het nauw had ge bracht (8-12), greep coach Rob Sie mer in. Hij verving Heieen Zuur mond door Carla Hortensius en pos teerde Erica de Rooy tegenover de trefzekere De Mooij. De wissel sor teerde duidelijk effect, ook in aan vallend opzicht. Kees Hortensius ging meer nadrukkelijk in de punt van de aanval spelen en kwam in het vervolg nog driemaal tot scoren. Het verschil slonk na 12-15 tot een enkele goal, maar tot tweemaal toe wist Fiks met een twee-puntsmarge te wisselen. Kees Hortensius zorgde echter voor de aansluiting (17-17) en met nog zes minuten te gaan leek Fiks rijp voor de genadeklap. Zeker toen Matthijs de Visser een straf worp onbenut liet en aan de andere kant Pernix met de ingevallen Peter Kuipers (Vreeken zette direkt de even lang Nico van Weizen tegen hem in) als dirigent de druk steeds verder opvoerde. Reinetta de Mooij forceerde even wel nog een strafworp en ditmaal faalde De Visser niet. Zijn zesde be nutte strafworp betekende 17-18 en aan die stand kon een hevig aan dringend Pernix niets meer veran deren. Terwijl Daan Vreeken ik heb zitten trillen op de bank" na het laatste fluitsignaal enthousiast het veld instormde als was zojuist het kampioenschap behaald, dropen de Pernix-spelers geslagen naar de bank. BRAM VAN GENT 1.29,4 terwijl Jeroen Sprinkhuizen blij was met de derde stek in 1.32,1. Peter Kortekaas (Columbiaan) kreeg de derde prijs uitgereikt voor zijn tijd van 1.22.6 op de 100 meter vrije slag. Twee meisjes van Sassen- heim, Mirjam de Kleyn en Barbara Wiering. werden twee en drie op de 100 meter vrije slag met 1.29.4 en 1.36.9 op de klokken. Tijdens de C-klasse wedstrijd in Waddinxveen waren Ingrid Petiet en Twan Martijn op de 100 meter vrije slag snel genoeg om te pro moveren naar de B-klas op deze af stand. Zij werden ieder eerste met tijden van 1.33,1 en 1.32,6. Dennis Holtkamp zag zijn inspanning op die afstand toch nog beloond met de derde prijs, 1.37.3. In het Leidse Vijf-meibad werden gisteren limietwedstrijden gehou den voor de Winterkampioenschap pen. Het bad staat bekend als zijnde een snel bad, wat zeker ook terug was te zien aan enkele scherpe tij den. Zo mocht Richard van Duy- venbode (LZ) de eerste NWK-limiet achter zijn naam schrijven. Op de 200 meter schooslag was hij juist op tijd binnen met 2.49,3. Ivo Bijker (LZ) had nog niet zón snelle tijd staan om te denken aan de NWK, maar kwam wel heel verrassend dichtbij met zijn tijd van 2.57,9. Dick Roest snelde op de 100 me ter wisselslag naar 1.00,3 en Chris tian de Groot deed dat op die af stand in 1.03.6. Jacco de Haas, Den der Kamp en Robert van Vuuren legde de 200 meter school slag ook sneller af dan voorheen in de respectievelijke tijden 3.02,4, 3.14,2 en 3.34,9. NORA BAKKER Zwembond is gul met vliegtickets AMERSFOORT (ANP) - De animo om straks bij de wereldkampioen schappen zwemmen in Perth te dansen op het graf van de DDR is in Nederlandse kringen niet bijster groot. Van de verdwijning van de kwelgeesten uit de internationale wedstrijdarena ging bij de nationale selectie-wedstrijden dit weekeinde geen stimulans uit. Integendeel, in Amersfoort heerste een vreemd soort in stress verpakte futloosheid. Het vermogen tot presteren was on verklaarbaar gering, zelfs als het vreemde selectie-tijdstip in aanmer king werd genomen. Met ongekende gulheid deelde de voormalige zwemcommissie deson danks zestien vliegtickets uit. De volgende zwemmers en zwemsters gaan mee: Karin Brienesse (Orca), Inge de Bruyn (Nautilus), Kira Bult en (Steur), Iris Westrik (Dinkel), El len Elzerman (Torpedo), Marianne en Mildred Muis (beiden ZPA), Ma- non Masseurs (HPC), Diana van der Plaats (Dolfijn), Marieke Maste- broek (Eemsrobben), Ron Dekker (De IJsel), Ronald Sloeserwij (Dol fijn), Michael van Rijn (KZC), Cas per van Dam (Zwemlust/Den Hom mel), Richard Granneman (HPC) en Martin van der Spoel (DWK). Ada Hoek heldin van Grasshoppers IJMUIDEN - De vrouwen van Oli vetti Grasshoppers hebben afgelo pen zaterdag na zes opeenvolgende nederlagen eindelijk weer eens de smaak van een overwinning kun nen proeven. Het zo goed gestarte Akrides werd in eigen huis met 65- 76 verslagen. Ada Hoek had een bij zonder groot aandeel in de zege. Zij compenseerde het snelle uit vallen van Marja van Duijn (enkel blessure). Deze forward had in de zeven voorgaande wedstrijden in totaal 31 punten gescoord, ditmaal kwam zij uit op 30 punten. Vooral haar aanvallende impulsen zorgden ervoor dat Grasshoppers ook na rust (28-33) aan de goede kant van de score bleef. Na 13 minuten was het dan ook 42-61. Twee minuten voor tijd bedroeg de voorsprong nog maar 6 punten, maar enkele Katwijkse scores op rij bracht Grasshoppers de tweede zege: 65- 76. WIELRENNEN - De Franse wiel- renster Isabelle Nicoloso heeft gis teren in Bordeaux het indoor-we- reldrecord op de kilometer met staande start op haar naam ge bracht. Zij legde de 1000 meter af in 1.11,976. Het oude record was sinds 21 september 1983 in handen van de Sovjet-renster Erika Saloemijaemet 1.13,377. Wilma Neuteboom zorgde r'leiaing. jue tweede doelcunt voor het halverwege werd met haar tweede doelpunt laatste wapenfeit van Fides. "Aanvallend was het eer wedstrijd", concludeerde uitgebouwd tot 11-3. Vervolgens goede stokte de produktie met name in het coach eerste aanvalsvak van de Leider dorpers en kon het achttal uit West van De Danaïden op Vrienden schaar (Ha). "Als ploeg was Vrien denschaar zeker minder, maar een aantal spelers van hun had een goed schot". Dat laatste gold eveneens voor Eric Kromhout, die zich met acht doelpunten in aanvallend op zicht onderscheidde. Het was ook Kromhout die, na treffers van Paul Hüsken en Eric Peters, De Danaï den voor het eerst aan de leiding bracht. De 2-4 voorsprong werd uit gebouwd naar 3-7, maar bij rust was het verschil nog slechts twee pun ten (9-11). In de tweede helft slaagden de Leidenaars er niet in voortijdig een beslissing te forceren. Een 10-14 voorsprong ging verloren en na vijf entwintig minuten was de stand weer in evenwicht: 17-17. Eric Pe ters hield in die moeilijke fase de ploeg op de been en zorgde zelf voor 17-18. waarna Heiko Locher en Kromhout het karwei af mochten maken. De derby tussen De Algemene en Crescendo was van een bijzonder matig niveau. De Algemene, met routinier Jori Sjardijn weer in de ge- Jeroen van Driel bepaalde vanaf tweëeneenhalve meter de eind stand. KNS lijkt een punt te hebben ge zet achter de moeizame veldperio- de. Het zaalseizoen werd door de Oegstgeestenaars in ieder geval hoopvol geopend met een 10-11 overwinning op Stormvogels uit Uitgeest. Ondanks een 0-3 voor sprong na twaalf minuten moest de formatie van coach René Kooien nog wel met een minimale achter stand gaan rusten (6-5). Yvonne van Dam zorgde in de tweede helft voor de gelijkmaker en tot 10-10 ging de strijd gelijk op. Edwin Kooien zorg de vanaf de strafworpstip twaalf mi nuten voor tijd voor de winnende treffer. "Ik denk echt wel dat we voor het kampioenschap mee kun nen spelen", stelde coach Kooien optimistisch. "Als ik dat zeg, word ik een beetje lacherig aangekeken, maar we hebben een hele goede ploeg en nu de eerste twee punten binnen zijn, hoop ik dat we uit het dal zijn". JETSKE GOUDSMIT LEIDEN Na het onnodige ver lies vorige week tegen Groningen herstelde de vrouwenploeg van Lisse zich door het Amsterdamse Canadians op eigen terrein te ver slaan: 41-46. Ook MSV blijft het in de kop van de promotiedivisie goed doen. Dank zij de 64-59 over winning op koploper PSV blijven de Noordwijkers uitzicht houden op de eerste plaats. Luba Leiden verloor met 57-66 van RZ. Het vrouwenbasketbal in Lisse heeft sinds de komst van Peter Lapidaire drie jaar geleden een enorme progressie geboekt. Na de promotie naar de eredivisie vo rig jaar blijkt Lisse ondanks de sombere voorspellingen de ploeg zou volgens de 'kenners' niets te zoeken hebben in de hoogste klasse ook daar tot een tegenstander te zijn uitgegroeid waar terdege rekening mee moet worden gehouden. Het probleem waar Lisse tot nu toe mee kampte was dat het sim pelweg (nog) niet over de ervaring beschikt om in de beslissende eindfase van de wedstrijd de ze nuwen in bedwang te houden. Zo gaven de Lissenaren vorige week nog tegen Groningen de eindzege in laatste seconden uit handen. Dat Lisse van haar fouten leert ondervond het afgelopen week einde Canadians, dat moest aan treden zonder de opgestapte coach Paul van der Ree. In de ontmoeting van zaterdag avond had Lisse tot vijf minuten r tijd de wedstrijd onder con trole. Lisse kon echter geen af stand nemen van de Amsterdam sen en wederom moest de beslis sing in de slotminuten vallen. Juist in die laatste minuten speel de de ploeg van Lapidaire op zijn sterkst. Met behulp van een goe de concentratie, enkele tijdige schoten en wat domme persoon lijke fouten van Canadians slaag de Lisse er uiteindelijk in om als winnaar uit de strijd te komen. Na een 20-27 ruststand won Lisse met 41-46. Topscoorster was Joke van der Heuvel met 18 punten. MSV-coach Frans Nelissen was na de 64-59 (rust 36-27) thuisover winning op koploper PSV zater dag uiterst tevreden over de ver richtingen van zijn team. "On danks een zwakke periode heb ben we de wedstrijd gewonnen op regelmaat, inzet en felheid. En dat is wat ik al een tijdje in het spel probeer te krijgen", aldus Nelissen. Dankzij deze overwin ning heeft MSV met één wed strijd minder gespeeld nu even- - veel verliespunten als PSV. Bo vendien zijn de Eindhovensen geen koploper meer. Bij de Noordwijksen speelden Renate Sluys (21), Marjan Janson (17) en Carolien van der Salm (14) een goede wedstrijd. Bij de mannen verloor Luba Leiden, dat speelde zonder Erik- Paul van Weeren en de gebles seerde Ben de Jong, knullig van het nog puntloze Rotterdam Zuid: 57-66 (27-29). Coach Ben Ponsioen verklaarde het verlies achteraf door het slechte schot percentage (35%): "Verdedigend zat het allemaal wel redelijk in el kaar en aanvallend werden op zich de goede schotkeuzes ge maakt. Alleen, alles ging mis en naarmate de wedstrijd vorderde speelden we te veel tegen ons zelf'. Rotterdam Zuid rook zijn kansen en sloeg tegen het naar zijn vorm zoekende Leiden gena deloos toe. Ondanks drie overwinningen uit negen wedstrijden blijft Pon sioen optimistisch'. "Zo lang 'de spelers er in blijven geloven is het slechts een kwestie van geduld eer we meer succes gaan krijgen". Het signaal dat Van Weeren vori ge week af gaf door voorlopig af te hakem maakt echter duidelijk dat het geloof in succes bij de spelers groep tanende is. In de eerste divisie B verloor Leiderdorp ondanks het meespe len van coach Altony Campbell na een ruststand van 36-46 thuis van WSC: 72-86. Smet op de wed strijd was een diskwalificerende fout voor Frank Kuypers, die vol gens de scheidsrechter een schoppende beweging naar zijn tegenstander zou hebben ge maakt. Bij de verder wel gedisci plineerd spelende Leiderdorpers werd Maarten Wals topscorer met 27 punten. Weliswaar uiterst moeizaam, maar wel succesvol zette Lisse de eerdere misstap tegen BVO recht door voor eigen publiek de Alp- henaren na een 37-45 ruststand met 81-78 te verslaan. Het stroef draaiende Lisse speelde vooral in de eerste helft erg slecht, maar de tweede helft was voor de Lissena ren. Door hard werken kwam Lis se bij de stand 61-60 voor het eerst aan de voordelige zijde van de score. Het goede spel van Peter van Zonneveld (19) en André Kamps (18) stelde vervolgens de zege veilig. In de tweede ronde van Luba- basketbaltoernooi zijn gister avond twee wedstrijden ge speeld. In Zoeterwoude won Lo- komotief met 95-93 van Waddinx veen Flyers. Luba Leiden ver sloeg MSV met 98-80. Beide ploe gen hadden door het verschil in niveau een achterstand van twin tig punten gekregen. In de halve finale komt Luba Leiden uit te gen Hoofddorp. Lokomotief speelt tegen Lisse. De rolstoelbasketballers van Leiderdorp zorgden zaterdag avond voor een stunt door in de tweede ronde van het bekertoer nooi Hengelo, de nummer drie uit de eredivisie, uit te schakelen. In Amersfoort won de eerste divisie- ploeg na een 25-31 ruststand met 49-55. HAROLD VAN BIEMEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15