Foreholte vergeet marge te vergroten Scylla dankzij verbluffende eindsprint op vierde plaats NOVO schaart zich onder de koplopers Ylietwijk onfortuinlijk Druk wordt Leython bijna te veel MAANDAG 19 NOVEMBER 1990 LEIDEN Noorlander-Forehol- te heeft tegen VZV genoegen ge nomen met de halve winst: 13-13. De vrouwen van HVS verloren in de tweede divisie van Saturnus - Ridderkerk (10-11). De mannen van Saturnus herstelden zich na de nederlagen in de tweede divi sie tegen Internos en WIK door in de Vijf Meihal de reserves van EDH uit Delft te overklassen: 27- 14. In de derde divisie bleven de vrouwen van Olympia '72 op de goede weg door de UVG - reser ves met 18-12 te kloppen. ZAALHANDBAL Foreholte had de wedstrijd in de tweede helft in handen bij de stand 7-10, na een ruststand van 7- 8. Die marge had toen al zeker drie treffers groter moeten zijn. maar Collart en Boriceanu misten toen drie strafworpen op rij. Na de hervatting drukte Foreholte onder aanvoering van Nicoleta Boriceanu VZV duidelijk terug. Bij 7-10 leek VZV leek geklopt. Vooral omdat VZV ook nog eens een twee-minutenuitsluiting moest incasseren. Slordig afspe- len in de Foreholte-aanval gaf VZV de kans op een breakout en die kans werd dankbaar verzil verd. De treffer gaf VZV weer zelfvertrouwen en eenmaal com pleet slaagde de inhaalrace: 11-11. Weer moest de ploeg uit 't Veld heel diep ademhalen toen Borice anu uit een solo-doorbraak Fore holte toch weer op een voor sprong zette (11-12). Maar VZV weet wat vechten is. Het speelt op de toppen van zijn kunnen als het water tot de lippen is gestegen. Het werd 12-12 en 13-12. In strijd met het krachtsverschil leek de nederlaag voor de Voorhoutsen niet meer af te wenden. Boricea nu dacht daar anders over. Alleen ging zij door naar de cirkel en werd onreglementair afgestopt. Strafworp. Geen kans voor de VZV keepster: 13-13. Foreholte-trainer Kecskeme- thy: 'In de eerste tien minuten hadden we een zekere voor sprong moeten nemen. Maar als ik nu zeg dat het schotpercentage van Foreholte éen op drie is druk ik me nog zwak uit. Elly van Leeuwen heeft tegen SEW goed gespeeld. Vandaag niet. Anita Seur en Nicoleta hebben vandaag gespeeld zoals zij moeten spelen. Zij hebben aparte klasse. Nee. ik ben weer niet tevreden. Als je te gen SEW uit kunt winnen, als je tegen een keepster als Laura Rob ben vijftienmaal kan scoren en je kunt dat niet tegen een blinde, wat moet ik dan zeggen. Als je bij 10-7 een overtal tot tweemaal toe niet kunt uitspelen, als je twee maal de bal verkeerd afspeelt. naar de hoek. moet ik dan tevre den zijn. De treffers voor Forehol te kwamen van Boriceanu 8 (waarvan 4 uit een strafworp), Mirjam Collart 2, Claudia de Jong, Lonneke Cornelisz, Elly van Leeuwen. In de tweede divisie speelde HVS een klasse minder dan vori ge week. Het resultaat een 10-11 nederlaag tegen Saturnus '72. Halverwege leidde HVS met 7-8. Olympia '72 won in de derde divisie met 12-18 van UVG 2. De start verliep niet vlot: 4-3 voor UVG 2. Met de rust had de ploeg uit Wassenaar het krachtsverschil al duidelijk in cijfers uitgedrukt: 4-10. In de tweede divisie poetsten de mannen van Saturnus hun door de nederlagen tegen achter eenvolgens Internos en WIK ge schonden imago op door de EDH reserves met 29-14 naar de slacht bank te voeren. Bij de rust was de wedstrijd al een gelopen koers: 10-5. De open verdediging van Sa turnus legde het gebrek aan be wegelijkheid en creativiteit bij de Delftse ploeg genadeloos bloot. FRANK BONTE LEIDEN Met een verbluffende eindsprint heeft Scylla zich zeker gesteld van de vierde plaats in de eredivisie. Ook zonder kopman De Vrind bemachtigde het Leidse team het hoogst haalbare in de degradatiepoule. Ook de mannen van Oegstgeest en de vrouwen van Docos hebben met nog één wedstrijd te gaan prima kansen: het kampioenschap ligt voor beide teams binnen handbereik. Toen het stof van een zeer inten sief tafeltennisweekeinde optrok, constateerde Scylla dat het uitste kend had geboerd. In twee dagen kwam de Leidse equipe tweemaal in contact met het Groningse Ver enigde Spaarbank en sloot daarmee de wedstrijden in de degradatie poule af. De ontmoetingen resul teerden in eenmaal winst (3-7) en eenmaal verlies (4-6). In de uitwedstrijd verraste Scylla LEIDEN In de eerste klasse heeft Vlietwijk op de valreep verloren van Zeemacht. In de tweede klasse leden Merenwiek, Leiden, en Lisse opnieuw verlies. In de derde klasse kwamen Lisse 2 en Vlietwijk 2 een paar punten te kort voor een gelijk spel. Wassenaar en Leiden 2 hadden een hoger rendement van hun inzet. In de vierde klasse was alleen Veglo onfortuinlijk. In de eerste klasse was Vlietwijk erop gebrand tegen het hoog ge plaatste Zeemacht goed te preste ren. In de mannenenkels waren Henk Westerbeek en de jarige Allan Mens goed op dreef. Erik Bokhorst was opnieuw onfortuinlijk in de derde set: tegenstander Frank Zon neveld had in de verlenging de lang ste adem. Na puntendeling in de vrouwenenkels werden Bokhorst en Pilaat ook in het eerste mannen- dubbel verslagen. Westerbeek en Mens deden het beter: 8-15,15-8,15- 5. Omdat het vrouwendubbel en de gemengddubbels werden verloren kwam Vlietwijk een punt te kort: 4- 7. In speelzaal 't Zandje was het zwakke DKC 2 waarschijnlijk dol gelukkig met de verdiende 5-3 over winning op het sterk geachte Me renwiek. Rob Burgerjon spreekt van een algehele malaise: "We spe len al een paar weken slecht, maar dit was onnodig". Daar kwam nog bij dat Marianne Veeren na de een voudige winst in de eerste set bij aanvang van de tweede set door haar rug ging. In speelzaal De Fazant van Me teoor was Leiden opnieuw het haasje: 7-1. Halverwege de competi tie heeft Leiden nog steeds geen punt. Bram Segijn windt er geen doekjes om: "We zullen wel degra deren". Zijn team heeft nu als doel stelling zo veel mogelijk ervaring op te doen. Wellicht brengt dit voorne men rust in de ploeg en kunnen de resterende wedstrijden onbevan gen tegemoet worden gezien. Angela Conijn van Lisse denkt er wat betreft haar team net zo over: "Als we degraderen gaan we er vol gend seizoen gewoon weer keihard tegenaan om terug te keren in de top". Tegen Heerhugowaard 4 ver loor het met 3-5. Rob Put was in zijn enkelpartij en in het mannendubbel met Ron Koolmus onfortuinlijk in de derde set. Christine van Santen en Angela Conijn schitterden als vanouds in de enkels en het vrou wendubbel. In de derde klasse was Lisse 2 heel dicht bij het tweede competi tie-succes. Nadat Andre Verhaar de openingswedstrijd op de valreep had verloren (5-15, 15-7, 14-17) bracht Robbert Dedding zijn team ,op overtuigende wijze weer langszij (15-6, 15-10). Lisette van Schie was evenmin gelukkig in de verlenging van de tweede set: 8-11. 9-12. Hellen Broerse scoorde 2-2. Het mannen- en vrouwendubbel werden gewon nen door Velsen 4. In de gemengd dubbels laaide het vuur hoog op. Verhaar en Broerse wonnen in drie sets. Dedding en van Schie leken in de eerste set op weg het bevrijdende i'vierde punt te gaan scoren (15-9), maar schoten in de tweede (9-15) en derde set (10-15) net te kort: 3-5. De wedstrijd Vlietwijk 2 - Zijderveld 8 had een overeenkomstig verloop, i Anneke van Steenvoorden kan er niet over uit: "Het is niet te geloven: zes driesetters en verlengingen. Toen tot mijn verrassing het man nendubbel werd gewonnen dacht ik dat we ér waren. Verliezen we toch weer met 3-5". Leiden 2 speel de een goede uitwedstrijd tegen Er- idos 3. Leiden-speler Jan Slats was vooral tevreden over het optreden van Nora de Koning en Thea Turk in het vrouwendubbel. Door de 2-6 overwinning houdt zijn team met vier punten ook Velo 5 onder zich. Wassenaar staat door de 5-3 over winning op Velo 4 nog maar twee punten onder de koplopers. In de vierde klasse wordt Veglo geteisterd door afzeggingen en bles sures. Zo ook tegen koploper Voor burg. Jan Altenburg moest met een zweepslag in de tweede set zijn par tij staken. Zijn team ging kansloos ten onder: 8-0. Op Mark Gritter na was Spotvogels tegen Saturnus weer compleet. Zijn team kwam op nieuw met een 4-0 voorsprong uit de enkels. Alleen in het vrouwendub bel kon tegenstander Saturnus iets terugdoen: 7-1. Merenwiek 2 -spe ler Ad van der Brand was zeer te spreken over de invalbeurt van Jea- nette Peerdeman. Met drie winst punten leverde ze éen belangrijke bijdrage aan de 6-2 overwinning op Airsport 3. Ook Merenwiek 3 ver slapt niet: Lotus werd met 5-3 ver slagen. FRITS FALLAUX LEIDEN Met de winsterstop voor de boeg zijn de vrouwen van Alecto en LMHC na over winningen aan de leiding geble ven. De mannenploeg van LM HC 'blijft evenwel in de degra datiezone van de overgangs klasse na 1-2 verlies gistermid dag op eigen veld tegen Den Bosch. Ook de mannen van Roomburg en Alecto kwamen door respectievelijk een gelijk spel en een verliespartij niet bo ven de rode lijn in de eerste klasse. Het in de eerste klasse B op de derste plaats staande Roomburg was niet in staat de 1-0 voorsprong vast te houden tegen het bezoeken de HIC. dat met nog een kwartier te spelen langszij kwam. Waardoor de einduitslag 1-1 werd. De Leidenaars waren halverwege de eerste helft aan de leiding gekomen door een sterke actie van Bas Koning. De middenvelder passeerde een drietal Amstelveners op weg naar het doel waar hij ook de keeper versloeg met omgekeerde stick. Vlak daarna had Roomburg pech met een snelle push van Johan Biekart vlak langs de verkeerde kant van de paal. Het evenwicht bleek in de eerste helft al uit het feit dat aan beide zijden geen strafcorners werden verdiend. Vijf minuten na rust forceerde Wouter Eikenhout de eerste strafcorner voor Roomburg, waaruit een twee de kwam. Beide mogelijkheden le verden echter niets op. HIC testte keeper Enno Schets ook een keer op dit onderdeel, maar die werkte perfect weg. De gelijkmaker voor HIC kwam voort uit een lange cor- Alecto ontving Bennebroek en ging vrij kansloos ten onder met een 0-4 uitslag. Aanvankelijk ging het Theo van der Veer vlak achter toppers LEIDEN Theo van der Veer pres teerde gisteren goed op een tien ki lometer in Dordrecht. Achter top pers als Aart Stigter en John Vermeule kwam Van der Veer tot een vijfde plaats. Op het snelle en door de regen spekgladde parcours achterhaalde de Holland-atleet in de laatste van de zes plaatselijke rondes nog een tegenstander en ein digde hij in 31.18. Joke Kleijweg was eveneens goed in vorm gezien de tweede plaats die zij in Nijmegen behaalde op een vijftien kilometer. gelijk op en verrichtte de 15-jarige reservekeeper Joris Reinierse fraaie reddingen. Na 20 minuten viel het eerste doelpunt voor Bennebroek na een dekkingsfout. Alecto kwam nog goed weg met een Bennebroek- se strafpush over de lat. Voor de pauze kwamen de Noordhollanders toch aan 2-0 na verkeerd uitverdedi gen van de Leiderdorpers. De ploeg van Rein Grippeling vocht in het tweede deel met alles-of-niets hoc- key nog voor een goed resultaat. De Bennebroekers hielden het hoofd evenwel koel en scoorden nog twee maal. waarvan eenmaal uit een strafbal. Acht strafcorners waren voor het fel gestarte Forescate niet genoeg om in de eerste helft ruim afstand te nemen van staartploeg VCL. Dat gebeurde in het tweede-klasseduel wel door Nol van der Steen met een veldgoal. In de tweede 35 minuten namen de Voorschotenaren verder afstand en eindigden met 4-0 winst op het Haagse VCL, dat zelf nauwe lijks kansen had op een tegentref fer. Martijn van Paassen scoorde tweemaal, waarvan eenmaal uit een korte hoekslag. Strafcornerspecia list Eric Kruysmulder had ook een keer succes. Noordwijk had Spirit op bezoek en moest 10 minuten voor tijd de 2-1 voorsprong uit handen geven om nog met een puntendeling te eindi gen (2-2). Een duw van Erno Lok horst leidde tot de strafbal en de ge lijkmaker. Daarvoor hield Noord- wijk-doelman nog wel een strafbal uit het doel. Spirit opende de score overigens uit zijn vierde strafcor ner, waarna Koen Keyzer voor Noordwijk gelijkmaakte na voorbe reidend werk van Thomas Aten en David Koningsveld. Na de doelwis- seling joeg Fred Beuk een strafbal in de touwen voor de 2-1 tussen stand. Thuisploeg Catwijck bezorgde vierde-klassekoploper Woerden na anderhalfjaar zijn eerste nederlaag: 4-2. De met een goed moreel gestar te Katwijkers namen de leiding door Koos van Duijn en breidden nog voor de pauze verder uit naar 2- 0 met een strafcornergoal van Mar tijn Hagenaars. Woerden scoorde tegen, maar Van Duijn herstelde de marge weer. Aan beide zijden viel nog een treffer, waarvan de Kat- wijkse op naam van Henrik Houw- aard direct uit een strafcorner. De kersverse kunstgrasploeg Hi- salis blijft na de 4-2 nederlaag in en tegen Berkel Rodenrijs op 0 punten. Keeper Bart-Jan Kraal en aanvoer der Sjoerd Gelsema deden na bles sures weer mee bij Hisalis dat aan vankelijk het beste van het spel had. Hendrik-Jan Rogge scoorde 5 mi nuten voor de doelwisseling de voorsprong. Berkel antwoordde echter met twee treffers. Het enige Lissese wapenfeit kwam nog van Reinier Lefeber uit een strafbal. De thuisploeg sloeg nog tweemaal raak. Vrouwen In de eerste klasse B blijft Alecto dank zij een 1-0 overwinning op Huizen aan de leiding. Na 10 minu ten viel het enige doelpunt uit een strafcorner van de stick van Lydian Mentink. Huizen is goed in opmars door uit de laatste 4 duels 7 punten te vergaren en maakte het Alecto gistermiddag aan de Bloemerd ook knap moeilijk. In de tweede helft hadden de Noordhollandse hockey- sters de zelfs de beste kansen op treffers, maar Alecto hield de deur op slot. LMHC won de streekontmoeting met 3-1 van Roomburg. Thuisploeg LMHC was technischer en speelde sneller. Middenveldspeelster Kiki Tesselaar opende voor de Oegst- geester ploeg de score na 10 minu ten door Johanneke Langenbach en keepster Dorine van Gorp te om spelen. Vijf minuten daarna werd het al 2-0 na aarzelingen in de Leid se verdediging. Roomburg herstel de zich van die tegenvaller en ving LMHC al voor de 23 m lijn. Na de doelwisseling vielen de Leidse hockeysters ook meer aan en werd het duel gelijkwaardiger. Langen bach gaf daar gestalte aan met haar treffer uit een strafbal: 2-1. Een Oegstgeester overtalsituatie 5 mi nuten voor tijd leidde tot de 3-1 einduitslag. De speelsters van thuisploeg Eechtrop en Forescate zagen het anders dan de scheidsrechter. Ro- mee Zwaan van Forescate schopte de bal in de eerste minuut na rust in het doel, wat 0-1 opleverde. Nadat Nathalie van Grieken een kwartier voor tijd uitbouwde naar de 2-0 eindstand uit een strafcornervari- ant, kreeg de wedstrijd een onple zierig karakter. Noordwijk had in het eerste deel een overwicht in het derde-klasse duel met bezoeker Aeolus. De Noordwijksen konden in die sterke fase zo'n 5 a 6 kansen niet benutten. Noordwijk zakte na de pauze terug, waardoor de Rotterdamse ploeg weer beter in de wedstrijd kwam. Aeolus was beter op schot in het stormachtige duel en eindigde met 0-2 winst in een wedstrijd waarin beide opponenten hard werkten. Het andere duel in de derde klas se tussen Zoetermeer en Leidse Studs eindigde in het voordeel van het op eigen veld spelende Zoeter meer: 1-0. Het met veel jonge speel sters optredende Zoetermeer was veel sterker en onderstreepte dat met 16 strafcorners, waarvan de veertiende werd benut voor de overwinninstreffer. Dat gebeurde een kwartier voor tijd. Daarna kreeg Leidse Studs nog twee kansjes in de vorm van een strafcorner en een schot voorlangs. Een gelijkspel zou volgens coach Duco Wildenboer te gen de verhouding in geweest zijn. NIEK FAAS vriend en vijand door, zonder sterk ste man Peter Paul de Vrind (spier blessure), maar met Patrick Swier en invaller Martin Groenewold, met 7-3 te zegevieren. De tegenstander had Lindo Greven thuisgelaten en trad aan met invaller Drent. De grootste Leidse surprise was zonder twijfel Groenewold, die zo wel van Gerdie Keen als van Drent won. Tweede verrassing was de winst in het dubbelspel van diezelf de Groenewold met Mirjam Hooman. De derde surprise werd verzorgd door de teruggekeerde Pa trick Swier. De nog maar sinds twee weken serieus trainende Swier won beide enkelspelen. De opdracht waar Scylla een dag later in de return voor stond was: minimaal vier punten bijeensprok- kelen. Het team van Verenigde Spaarbank, waarschijnlijk ge schrokken van de eerste wedstrijd, draafde, om dit te voorkomen, op met routinier en ex-eredivisie spe ler Anne Vlieg. Opnieuw wonnen Groenewold en Hooman hun dub bel. Invaller Groenewold kwam dit keer niet tot winst in het enkelspel. Swier won van zijn vroegere team genoot Vlieg. Hooman zorgde voor één punt door te winnen van Tam- menga. De knappe winst van Van Rijn op diezelfde Tammenga bete kende het vierde punt. Scylla ver loor met 4-6, maar werd daarmee winnaar van de degradatiepoule. Grote verliezer werd NMS/Bartok. Ook met de Chinees Chen Sung kon Bartok de laatste plaats niet ontlo pen. Toch zal ook dit team naar alle waarschijnlijkheid in de tweede helft meespelen in de eredivisie. De nog te spelen promotie/ degradatie wedstrijd tegen de beste nummer twee van de beide eerste divisies lijkt simpel te winnen. Oegstgeest tuft lekker door op weg naar het kampioenschap in de eerste divisie. Tegen Tempo Team/Amsterdam won het met 6-4. Met nog één ronde te gaan staat Oegstgeest nog steeds aan de lei ding, met twee punten voorsprong op concurrent Trias. Toch zal het volgende week nog heel spannend worden: de tegenstander van Trias (Odion) is duidelijk zwakker'dan de opponent van Oegstgeest (Kluis). De ontknoping is dus, zoals het hoort, bewaard voor de staart van de competitie. Het 'top-duo' Van der Broek- /Reitsma zorgde voor drie punten. Zij wonnen hun dubbel en beide spelers toonden zich sterker dan Van Elferen. Ron Schipaanboord en Siem van der Valk scoorden wel in hun dubbel, maar kwamen in de enkelspelen niet aan winnen toe. De laatste rook wel aan de winst tijdens de partij tegen Emily Noor, maar met 27-29 trok Noor toch aan het langste eind. Het tweede team van Scylla ver toonde nog een laatste stuiptrek king: zeer verrassend werden de punten met Red Stars gedeeld: 5-5. Het kan bijna niet meer fout gaan: door de 9-1 winst op Ravensbos/Ot- ter heeft het vrouwenteam van Do- cos zich nog steviger genesteld op de eerste plaats. De nummer twee. 't Zand, volgt met vier punten achter stand. Volgende week kunnen de beide teams uitknokken wie zich kampioen van de eerste divisie- groep 2 mag noemen. Docos moet om dit te realiseren minimaal vier punten in de wacht slepen. Mocht dit lukken dan is het Leidse team nog lang niet zeker van een plaatsje in de eredivisie. Er zal dan nog een promotiewedstrijd worden ver speeld tegen de nummer één van de andere eerste divisie: Middelburg Zuid. Dat wordt waarschijnlijk een te zware kluif. In dezelfde divisie verloren de vrouwen van Scylla met 2-8 van ZTTC. Corine de Jong en Lucette van Gorp wonnen beiden eenmaal. Het mannenteam van Docos be haalde tegen Combi een nette 7-3 winst. Edward Hulst scoorde een hattrick, Michel van der Kooij won tweemaal en Eric Lenselink scoor de één punt. Het zevende punt werd in het dubbel gepakt. Het team van Rijnsoever sloot de wedstrijd tegen Besbo/Irene met een 7-3 winst af. Mirjam de Meij zorgde voor één punt en Saskia van der Gugten en Iris Sjaardema won nen alle enkelspelen. WOUTER LANGEVELD LEIDEN NOVO heeft zich door een overwinning op Vollkei (3-2) bij de kopgroep in de tweede divisie gevoegd. Gemini hervond het win nende pad bij Skania (3-1). Leython verloor met 3-0 van Rijnmond 3. De vrouwen van Gemini stelden teleur met een 3-1 nederlaag bij Be Fair, maar ook de concurrentie verloor. BH NOVO begon niet zo sterk bij Voll kei en zag zich bij 9-5 genoodzaakt te wisselen. NOVO won de eerste set met 12-15 en vervolgens de twee de met 11-15. Daarna verslapte de concentratie bij de Noordwijkers. Vollkei kwam in zijn spel, liep uit naar 14-7 en trok de derde set on danks een inhaalrace van NOVO (14-13) naar zich toe: 15-13. Vervol gens verkeken de Noordwijkers zich op de buitenaanval en beteken de 15-12 in sets 2-2. In de loterij die de vijfde set in de vorm van een tie break tegenwoordig is, maakte NO VO de minste fouten (13-15). Met goede en snelle combinaties werd Skania in Delft letterlijk open gereten door Gemini (4-15,6-15). Al leen in de derde set haperden de op slag en de verdediging van de Voor schotenaren (15-13). Vervolgens greep Gemini met 9-15 alsnog de volle winst (3-1). Ondanks de nederlaag bij Rijn mond 3 kon Leython 2 het veld met opgeheven hoofd verlaten. Twee sterke aanvallers namen bij Rijn mond bijna de gehele produktie voor hun rekening. Toch kreeg Ley thon nog kansen in de tweede set (10-12), maar Rijnmond profiteerde van enkele foutjes van de. Leider dorpers (15-13). In de derde set kon Leython ondanks een sterk optre den van spelverdeler Renee Leef- lang de aanval van Rijnmon niet be teugelen: 15-11 (3-0). In de promotieklasse komt VCS steeds beter op toeren. Ditmaal werd Leython 3 het slachtoffer. Met goede opslagen hielden de Sassen- heimers de tegenstander onder druk, waardoor Leython alleen maar over de buitenkant kon aan vallen tegen een sterk blok. VCS won met 15-6,15-4,15-7. RVV speel de goed tegen Riva 2. Een drievou dige wissel van Martin Broere (Kees van de Ment, Alex de Haas, Hans Pardon) bij 7-9 pakte goed uit: 15-10. RVV was ook in de andere sets ster ker en behield zijn koppositie met 15-10, 15-13. Gemini 2 zakte door een nederlaag tegen Super Span ning (0-3) naar de voorlaatste plaats. Graf icon-Donar daarentegen klom door een overwinning (3-1) op Thor 2, dat alleen de derde set (15-13) zich opeiste. Vrouwen Gemini was twee sets dicht bij de overwinning (15-17). Daarna troef den de vrouwen uit Voorschoten het jonge enthousiaste Be Fair wel af: 15-9. Vervolgens verloor Gemini, met Henriet van Maastricht als mid- denaanvalster, de set en wedstrijd (12-15 en 1-3). In de promotieklasse versloeg koploper DVC NOVO met 3-0. De ploeg van invaller-coach Koos van Beelen beet zich stuk op de solide verdediging en de listige prikbal- len: 8-15, 6-15, 9-15. Voor de wed strijd Radius - WVV kwam de eerste scheidsrechter niet opdagen en bleek de zaal onbespeelbaar door een lekkend dak. Leython stuitte aanvankelijk op de stugge verdedi ging van Ridderveld. Het blok kreeg echter steeds meer greep op het aanvalsspel en mede door het goede serveren van Carolien van Gendt haalde Leython die set bin nen: 10-15. In de tweede set liep Ridderveld uit naar 13-12, maar door toedoen van Machteld van Duyn won Leython met 15-13. De derde set was daarna een formali teit: 8-15. Ondanks de krappe bezet ting van Gemini 2 won het van Oi- kos. Na een goed begin (15-13) ging het even mis (8-15), maar eenmaal gewend aan het spelen met twee speleverdeelsters won Gemini met 15-11,15-4. Gemini 3 haalde fors uit bij Orion (2-15, 5-15). In de derde set haalde Gemini een 11-2 achterstand op tot 14-14, maar daarna ging het mis met tweemaal 16-14. Met puur geluk won Gemini de vijfde set met 15-13. Leython 2 liet zich niet impo neren door subtopper Agon en won met de nieuwe spelverdeelster He lena Boonstra (ex-NOVO) en won met 10-15, 15-13, 15-12, 15-11. LEIDERDORP Leython stond zaterdag in de thuiswedstrijd te gen VoCasa op de rand van de af grond. De gasten uit Nijmegen vergaten bij een 2-1 achterstand in sets, maar met een 9-13 voor sprong in de vierde set, de Leider dorpers over het randje te duwen (15-13). Geen vijfde set en derhal ve ook geen puntverlies voor Ley thon. Leython zal de 3-1 zege als op steker beschouwen voor het duel tegen lijstaanvoerder Radius, vol gende week in Gouda. "Normaal gesproken hebben hebben we daar weinig kans", meldde Ley- thon-coach John Groen zaterdag. "Maar wat is normaal? Wij kun nen, omdat we als underdog star- ten, vrijuit spelen, terwijl Radius onder druk speelt om zijn koppo sitie te behouden. Wat het is om onder druk te spelen, heb je van middag kunnen zien." Hiermee doelde Groen op zijn formatie die tegen VoCasa bijna aan de span ning ten onder ging. Spanning veroorzaakt door de steeds hoge re verwachting die de Leider- dorpse volleyballers van zichzelf hebben. Vooral in de eerste set was het spel dat Leython het talrijk opge komen publiek voorschotelde van een armoedig gehalte. Het door Groen ingewilligde verzoek van linkerbuitenaanvaller Rik Ui- terwijk om met Paul-Jae Verhoe ven (rechierbuitenaanvaller) van plaats te wisselen zaaide verwar ring in de Leython-gelderen. Domme, onnodige fouten waren aan de orde van de dag en meer dan eens liepen de spelers elkaar in de weg. Dit tot groot ongenoe gen van spelverdeler Derk de Saegher, die behalve zijn teamge noten ook de arbitrage meer dan eens betuttelend toesprak. Het opgewonden standje liep hier door twee keer tegen een gele kaart op, wat overigens geen c sequenties met zich mee bracht. De Nijmeegse gasten, met bui tenaanvaller Peter Maas als angel, profiteerden gretig van de wanor de die in het Leython-kamp heer ste (15-8). De thuisclub, met Uiter- wijk weer op zyn normale plaats, en met Paul de Winter en Bert- Jan Janzen op de posities van Verhoeven en Frans Boerefijn, kwam pas na een 1-5 achterstand in de tweede set op dreef. De goe de smashes en blokken leverden een serie van dertien punten op. VoCasa kwam nog even terug (14- 8), waarop Verhoeven zijn ploeg naar setwinst smashte. In de der de set had Leython geen kind aan de in de middenmoot verkerende tegenstander: 15-4. Leython moest, wilde het geen punt verspelen, ook de vierde set winnen. De gedachte daaraan deed de Leiderdorpers op slag verkrampen. Pas bij een 9-13 ach terstand schudde Leython de schroom van zich af. Met name Boerefijn trad enkele malen sterk op, waardoor Leython terug kwam tot 13-13. VoCasa raakte het spoor bijster en had geen ant woord op de opslagen van Ver hoeven, die hiermee zijn ploeg in veilige haven loodste. JAN BROUWER DE KONING

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14