'Het is erop of eronder' City vreest buitenspelval Thatcher WERKTEKENAARSv FOTOZETTERv GroenheydedeJ0N6 Beleggers zien fusie nog steeds niet zitten Inflatie in VS nog steeds in stijgende lijn ZATERDAG 17 NOVEMBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 KLM haalt touwtjes strakker aan Van onze correspondent Bill Meyer AMSTELVEEN De KLM staat voor een directiewisse ling. Op 1 januari gaat een en ander z'n beslag krijgen. Presi dent-directeur Jan de Soet wordt opgevolgd door Piet Bouw. En bij die machtswisseling zal het niet blijven. De Soet en Bouw hebben een nieuw beleid uitgestippeld dat eerst en vooral een zakelijk karakter zal hebben. Scheidende De Soet zegt er het vol- drijf in drie aparte divisies en het gende over: "De wereld verandert bereiken van een concurrerend kos- snel. De KLM is daar nog niet hele- tenniveau. maal op ingesteld. We zijn erg de- Ta; „lnnt mocratisch, streven voortdurend -tNicUWc VIUUI De Soet: "Als strategie kozen we streven voortdurend naar consensus. In goede tijden is dat de kracht van een organisatie. In slechte tijden kan het een blok aan het been zijn. We zitten nu in een moeilijke periode. Het is erop of er onder. De touwtjes moeten strakker worden aangetrokken". De bonden zijn dus gewaar schuwd. De no-nonsense-periode thwest Airlines breekt aan bij de KLM en nu al wordt Bouw als de personificatie van de nieuwe zakelijkheid be schouwd. Daarom komt de machts wisseling mooi uit. Er staan bij de KLM immers heel wat heilige huis jes op de sloperslijst. Van het perso neel zullen de komende jaren grote ve. Niet het vliegen 'an sich' de optimale dienstverlening DEN HAAG (GPD) - Een groep van tientallen institutionele be leggers met certificaten Nationa le-Nederlanden blijft zich verzet ten tegen de omwisselingsver houding bij de fusie tussen de verzekeraar en de NMB Post bank. Bij de voorgestelde ruilverhou ding zullen de beleggers, die naar eigen zeggen een gezamenlijk be lang in Nationale-Nederlanden hebben van méér dan twintig pro cent, hun aandelen niet omwisse len, waardoor de fusie in gevaar komt. De groep professionele beleg gers uit binnen- en buitenland, onder wie de meeste grote Neder landse pensioenfondsen, ziet geen reden terug te komen op haar eerder ingenomen stand punt "dat de omwisselingsver houding onvoldoende recht doet aan de belangen van certificaat houders Nationale-Nederlan den". De beleggers waren gisteren bij elkaar op het hoofdkantoor van de Robeco-groep in Rotterdam om te overleggen over de patstel ling die deze week was ontstaan nadat een delegatie namens de aandeelhouders, bestaande uit Robeco, ABP en het pensioen- zelfstandig verder te gaan. Dat een zakelijk, geen emotioneel be sluit. Er was al veel geïnvesteerd in de merknaam en identiteit van de KLM. We kochten een nieuwe vloot. Zijn ons in samenwerkings verbanden met onder andere Nor- Garuda gaan po sitioneren in de wereld. Dat proces is nog lang niet afgerond. In het Verre Oosten bij voorbeeld zoeken DEN HAAG (GPD) Bejaarden fonds van Unilever, van Nationa le-Nederlanden te horen had ge kregen dat de voorgestelde ruil verhouding niet zou worden ver anderd. "Als deze ruil officieel wordt, zullen zeer waarschijnlijk de le den van onze groep, evenals vele andere beleggers, hun aandelen niet omwisselen", aldus Robeco- directeur drs. A.J. van Oostveen, die namens de groep het woord voert. Diezelfde mogelijkheid was eerder ook al geopperd door de Vereniging van Effectenbezit ters (VEB), waar zich dagelijks nieuwe aandeelhouders melden die zich verzetten tegen de ruil verhouding bij de voorgenomen mammoetfusie. Vertraging Als veel stukken niet worden om gewisseld, loopt de fusie op z'n minst vertraging op. Volgens sommige grote beleggers is die dreiging waarschijnlijk al vol doende om Nationale-Nederlan den over de streep te trekken. Al houden ze er rekening mee dat het lang kan duren voordat de verzekeraar bereid is tot het ma ken van een gunstiger ruilverhou ding. Volgens de grote beleggers wordt het een zaak van lange adem. De certificaathouders, die gis teren bij elkaar waren, willen op nieuw met Nationale-Nederlan den gaan praten over de omwisse lingsverhouding. Volgens bron nen binnen de 'oppositie' stuurt de groep aan op een ruilverhou ding waarbij de certificaathou ders Nationale-Nederlanden een aantal warrants (rechten om later aandelen te kopen) krijgen. Een woordvoerder van Natio nale-Nederlanden liet gisteren weten ondanks de toenemende druk van aandeelhouders niets aan de omwisselingsverhouding te zullen veranderen. "Er is goed over deze ruilverhouding nage dacht", aldus woordvoerder J.K. van den Bosch van het verzeke ringsconcern. "Ons voorstel blijft daarom recht overeind". Enkele grote beleggers die zich tegen de omruilverhouding ver zetten, dekten zich op de beurs gisteren niettemin alvast in voor het geval hun oppositie niets op levert. Op de Amsterdamse effec tenbeurs steeg de koers van NMB Postbank, die een dag eerder on veranderd was gebleven, met vier dubbeltjes tot 42 gulden. Bij com missionairshuis Van der Molen, dat tachtig procent van de handel in aandelen Nationale-Nederlan den op zich neemt, meldden zich gisteren vooral institutionele be leggers die volgens een handelaar hun stukken Nationale-Nederlan den verruilden voor aandelen in de bank. De verzekeringsmaatschappij zelf sloot op de Amsterdamse beurs precies één gulden hoger dan de vorige dag op 51,30 gul den. Volgens handelaren werden aandelen teruggekocht door be leggers die ze vorige week in de koersdaling van de hand hadden gedaan. Ouderen moeten wachten op tegemoetkoming nog een of meerdere partners". De omschakeling v maatschappij naar schappij offers worden gevraagd. Rode cijfers Dat er snel iets met de KLM moet gebeuren, daar is iedereen het over eens. De maatschappij duikt voor een periode van enkele jaren de ro de cijfers in. De kosten zijn hoger dan de inkomsten. Deze ongezonde ontwikkeling manifesteert zich ove rigens in de gehele bedrijfstak. Bij Amerikaanse maatschappijen zijn de eerste ontslagen reeds gevallen. met een klein pensioen zullen niet luchtvaart- meteen vanaf 1 januari kunnen pro- maat- fiteren van een maatregel die het ka- moeilijker opga- binet recentelijk heeft genomen om aar hun koopkracht met 0,1 tot 0,3 pro- de cent te verbeteren. Waarschijnlijk klant kwam op de voorgrond te zal de maatregel pas in het tweede staan. De Soet: "Een dergelijke c schakeling vereist een mentaliteits verandering. Dat hebben we probe- kwartaal van 1991 ingaan. Zoals bekend heeft het kabinet op aandrang van CDA en PvdA be ren te bewerkstelligen met kwali- sloten bejaarden met een klein pen- teitsacties als Kick en Kick-plus. sioen een verlaging te geven van de Dat is slechts ten dele gelukt. Er premie ziekenfondswet (Zfw). Zo gaat nog altijd te veel geld verloren moet een koopkrachtnadeel veroor zaakt door een hogere belastinghef fing over het aanvullende pensioen goedgemaakt worden. De premieverlaging geldt alleen over het aanvullende pensioen. De "Uiteindelijk Zfw-premie over de netto Aow-uit- kering gaat tegelijk omhoog. Hier- krijgen de bejaarden echter heeft". Als derde punt op de agenda Op de valreep heeft De Soet de stond de reorganisatie van het be- KLM een eerste afslankingskuur drijf in drie divisies, voorgeschreven. Sinds 1972 is hij doel van de nog in gang zijnde lid van de directie. Hij wil niet de ge- ganisatie is het leggen van verant- schiedenis ingaan als een zachte woordelijkheden waar ze horen. Bij compensatie door een hogere bruto heelmeester. Maar ook niet als de de mensen die het werk doen. Op AOW-uitkering. Wettelijk moet ech- man die de KLM kortwiekte. Vijf- zo'n laaS mogelijk niveau. Een ab- ter geregeld worden dat de verho- honderd arbeidsplaatsen verdwij- solute voorwaarde nen. Binnen drie jaar wil men 1 een structurele kostenverlaging vierhonderd miljoen gulden ko- officieel wordt uitgeluid. t slagen ging van bruto AOW-uitkering niet elk bezuinigingsplan", aldus verrekend wordt met het aanvullen- De Soet, die op 10 december wordt de pensioen. Op zich kan de Zfw-premie bij al- De eerste reactie van de bon- De eerste aanzet tot kostenbespa- gemene maatregel van bestuur wor den was er één van opluchting. Zij rin6 is °P 12 oktober gegeven. "We den vastgesteld. Voor de AOW-ope- hadden rekening gehouden met tX - Deze moet, nadat het kabinet er gis teren mee heeft ingestemd, eerst langs de Raad van State en dan nog door Tweede en Eerste Kamer wor den behandeld. Soet nogmaals. "Maar onder moei- itejui- lijke omstandigheden zijn we op best. Daarom heb ik er het vol- 5 uit het dal komen". zwaardere ingreep. Maar het is nog te vroeg chen. Het bezuinigingsbedrag baseerd op de verwachting dat het ste vertrouwen aantal passagiers en de vracht vol- gend jaar net als voorgaande ja ren met zeven procent zullen toe- - ga\";netm^Vtóg%tlud,e;«mn Financiële wereld wil aansluiting houden met Europa Bouw: "Als we er om wat voor re den niet in slagen de produktiviteit per werknemer te verhogen, ontko men we niet aan 'forse' inkrimping. Dat betekent nog meer lijnen opge ven, uitbreidingsplannen staken, investeringen in nieuwe vliegtuigen terugdraaien en personeel laten gaan. In zo'n geval zullen we tijde lijk op de sterke kern van het bedrijf LONDEN - De Britse premier terugvallen. Maar dat doen we al- Margaret Thatcher staat zeer huive- leen als werkelijk alles tegenzit. Bij rig tegenover de plannen om bin- een recessie moet iedereen een nen de Europese Gemeenschap een stapje terugdoen. Voorlopig gaan monetaire unie met een gemeen- we voorzichtig op de uitgestippelde schappelijke munt tot stand te koers verder". brengen. In het grootste financiële Kostenbesparing stond bij de centrum van Europa, de Londense KLM reeds lang op de agenda. Het City. is men allerminst gelukkig komt er alleen allemaal wat eerder met deze opstelling. De bankiers en van door de gestegen brandstofprij- beurshandelaren in de Britse zen. De Soet: "Toen ik samen met hoofdstad zijn bang dat Londen zijn Bouw in 1987"aantrad, stonden we positie als derde financiële centrum voor een aantal opgaven. De inter- na New York en Tokyo zal moeten nationale luchtvaartarena was in prijsgeven ten gunste van een van korte tijd totaal veranderd. Grote de steden op het vaste land, zoals Amerikaanse luchtvaartmaat- Parijs of Frankfurt, schappijen en hun goedkope Aziati sche tegenhangers verschenen op "Het zwaartepunt van de Europe- de van oudsher door Europeanen se financiële handel is al aan het gedomineerde routes.Tal van maat- verschuiven richting Parijs en- schappijen gingen samenwerken Frankfurt, en de City wordt daar om de toenemende concurrentie nogal zenuwachtig van", aldus Alan het hoofd te bieden. Al deze zaken Budd, econoom bij de Barclays noopten ons tot herbezinning". Bank. Wanneer Groot-Brittannie op De directie nam zich voor in het een zijspoor blijft bij de ontwikke- tijdperk-De Soet vier zaken op de hng naar een Europese Monetaire rails te zetten: de formulering en Unie (EMU) dreigt het land zijn be- uitwerking van een nieuwe strate- langrijkste economische bedrijvig. MOSKOU (AP) Moskovieten die gisteren de stad in trokken om in wa renhuizen inkopen te doen, vingen weer eens bot. Lege schappen toonden aan dat het in de Sovjetunie met de bevoorrading van goederen derd triest is gesteld. gie, de omschakeling vaartmaatschappij naar drijf, een reorganisatie Economie kort heid te verliezen, zo menen finan ciële experts. De Britse financiële het be- diensten zijn goed voor bijna 20 pro cent van het Bruto Nationaal Pro- dukt en bieden 12 procent van de Britse werkgelegenheid. Dë "on zichtbare handel" van sectoren als het bankwezen, de financiële mark ten en verzekeringsbedrijven bracht in 1989 meer dan de helft van de ongeveer 200 miljard pond op die Groot-Brittannie uit handel met het Binnen de Britse Conservatieve Partij is de gemeenschappelijke Eu ropese munt het belangrijkste mik punt geworden van de controverse over de rol van Groot-Brittannie binnen de EG. Op de Europese top van afgelopen maand in Rome Service stemden elf lidstaten ervoor op 1 ja- 1994 van start te gaan met de de totstandkoming Samenvoeging De3701edenvandemengvoederco- operaties 'De Hoop' uit Hazerswou- buitenland binnenhaalde, de en 'De Vier Gemeenten' uit Montfoort hebben gisteren una- niem hun instemming betuigd met OnZlCiltüclcir de voorgenomen fusie. De nieuwe organisatie gaat C.I.V.V. 'De Vier Gemeenten' heten. De hoofdvesti ging is in Montfoort: in Hazerswou- de blijft een depot geopend. Philips Philips wil de Installatie Bedrijven (ISB) van Philips Facili taire Diensten aan Stork in Naarden tweede fase verkopen. De verkoop zou per 1 ja- van de EMU. Deze tweede fase nuari moeten plaatsvinden. Stork voorziet onder meer in de oprich- wil de activiteiten van ISB onder- tjng van een Europese centrale brengen in een nieuwe Stork ISB in bank en de invoering van een ge- Eindhoven. Bij de overdracht zijn meenschappelijke munt. Mevrouw 350 mensen betrokken, aldus het Thatcher stemde tegen, met het ar- elektronicaconcern. gument dat de plannen voor de I yg tweede fase eerst tot in nader detail moeten worden uitgewerkt. Het kabinet heeft gisteren besloten "Het feit dat elf lidstaten voortva- de Luchtverkeersbeveiliging (LVB) rende stappen nemen op weg naar per 1 juli volgend jaar te verzelfstan- de EMU betekent dat ook de City er digen. De LVB zal voor het grootste V0i0p in mee moet gaan", aldus sir gedeelte uit de eigen inkomsten de Michael Butler, directeur van de kosten kunnen dekken. Wel moet Hambrows Bank Ltd. Wanneer het de minister van verkeer en water- Londense financiële centrum ach- staat jaarlijks de begroting en de ta- terblijft heeft dat volgens Butler ze ker "nadelige gevolgen". Butler is of het pond sterling af te schaffen bestaat volgens hem in Britse finan ciële kringen weinig begrip. Wederopbouw Londen heeft als financieel trum nu al toenemende tie te duchten uit het buitenland en doordat de aandacht steeds meer gericht wordt op het Europese vas teland wordt die concurrentie al leen maar groter. De aandacht wordt opgeëist door de totstandko ming van de interne markt in 1992, de economische gevolgen van de Duitse eenwording en de economi sche wederopbouw van Oost-Euro pa. Omdat de Londense financiële markten beter zijn geautomatiseerd en minder gebukt gaan onder be perkende regelgeving dan andere Europese financiële centra, heeft de City een voorsprong in de handel in vreemde valuta en de aandelen- en obligatiehandel. Londen is met meer dan 500 banken het Europese bankcentrum, is thuishaven van de grootste verzekeringsmarkt en heeft een niet onbelangrijke goede renmarkt. Door de Monetaire Unie zal de fi nanciële sector in Europa ingrij pend veranderen. Er zal bijvoor beeld geen handel meer plaatsvin den tussen de Italiaanse lire en de Nederlandse gulden, de waarde van aandelen zal in slechts een munteenheid worden uitgedrukt en er zal een uniform rentetarief van kracht zijn. Als Groot-Brittannie zich afzijdig houdt, zegt Wright, zal Londen als buitenstaander de concurrentie met de overige Europese financiële cen tra moeten aangaan. Veel handela ren zouden dan kiezen voor ver plaatsing van hun handel naar het vasteland. Een positie als buiten staander zou betekenen dat han- delskosten gaan stijgen, doordat al le transacties in ponden zouden moeten worden omgerekend. Daar bij zouden nog extra commissiekos- papierwerk komen. de Londense City, de effectenbeurs, torent hoog bo- SïSSÉ i goedkeuren. voorzitter van het "Europese Comi- neren. Volgens het plan, dat door te", dat is samengesteld uit 18 Butler en een collega werd ontwik zwaargewichten uit de Londense fi- keld, moet de harde ECU pas na en- nanciele wereld en aandringt op een kele jaren de overige munteenhe- volwaardige Britse bijdrage aan de den volledig vervangen. Als de Eu- totstandkoming van de EMU. ropese leiders echter zouden beslui ten dat de nationale munteenheden Kenneth Wright, directeur van de 'al snel zouden moeten verdwijnen Britse Invisible Exports Council ten gunste van de ECU, heeft de Ci- (Onzichtbare Export Raad), zei dat ty daar geen moeite mee, aldus de City het plan steunt van That- Wright. "De meerderheid van de Ci- cher en minister van financien John ty wil deelnemen aan de Monetaire Major om een "harde ECU" in te Unie", onderstreepte hij. Voor voeren die naast de bestaande na- Thatchers onwil om zich aan te slui- tionale munteenheden zal functio- ten bij een Europese centrale bank WASHINGTON (GPD) - De infla tie in de Verenigde Staten is in okto ber met 0,6 procent gestegen, nadat in augustus en september al stijgin gen met 0,8 procent werden geme ten. Dat is gisteren door de Ameri kaanse regering bekendgemaakt. De almaar stijgende inflatie is een bron van grote zorg voor het Witte Huis, dat zich toch al geconfron teerd ziet met een aanhoudende stroom van slecht economisch De forse stijging van de inflatie in oktober betekent, dat de geldont waarding in Amerika, vanaf januari gemeten, op jaarbasis nu 6,7 pro cent is. Als de drie laatste maanden als norm worden gehouden, komt de inflatie uit op zelfs 8,9 procent. Dat is aanzienlijk meer dan vorig jaar, toen over het hele jaar een in flatie van 4,6 procent werd gemeten. Volgens de Amerikaanse regering is de sterk gestegen inflatie vooral het gevolg van de gestegen olieprij- President Bush gaf donderdag in een interview met de omroep CNN voor het eerst toe, dat de economie zich "in een neerwaartse spiraal" bevindt. Hij wilde niet het woord 'recessie' gebruiken, maar zei wel: "Als het land in een recessie te rechtkomt, zal deze niet diep zijn en kort duren". Maar het bedrijfsleven is aanzien lijk pessimistischer. Leiders van een aantal grote ondernemingen zeiden hem donderdag op het Witte Huis, dat het land zich al in een re cessie bevindt, en dat het tijd wordt voor maatregelen. Het gevoel dat het met de econo mie niet goed gaat, wordt gedeeld door de Amerikaanse consumen ten. Volgens nieuwe cijfers is het vertrouwen dat de consumenten in de toekomst hebben, nu op het laag ste peil sinds 44 jaar. Bij al het slechte nieuws toont de Amerikaanse economie ook een lichtpuntje. Volgens gisteren be kend gemaakte cijfers is het tekort op de handelsbalans in september met 3,3 procent teruggelopen. ADVERTENTIE Patstelling in landbouwoverleg BRUSSEL (GPD) - De Europese Gemeenschap en de Verenigde Sta ten staan nog steeds lijnrecht tegen over elkaar op het punt van de ver mindering van de landbouwsubsi dies. Een topontmoeting tussen een Amerikaanse delegatie, onder lei ding van minister van buitenlandse zaken James Baker, en de Europese Commissie, heeft gisteren niet ge leid tot een toenadering. EG-commissaris voor buiten landse handel Frans Andriessen sprak na het overleg in Brussel van een vruchtbaar en constructief overleg, maar erkende dat er nog grote moeilijkheden tussen de EG en de VS zijn. Er is volgens hem echter een 'constructieve mentali teit' om de problemen op te lossen. De Amerikaanse landbouwminis ter Clayton Yeutter was echter veel pessimistischer. Hij zei na het aan horen van de Europese voorstellen de kans dat het wereldwijde overleg in de GATT over het vrijmaken van de wereldhandel 'veel, veel minder dan 50 procent' te achten. De onder handelingen in GATT (de wereldor ganisatie voor handel en tarieven) worden begin december in Brussel gehouden. Yeutter riep echter op niet stil te blijven zitten en "allemaal ons best te doen om het eens te worden". De Amerikanen vinden de door de EG voorgestelde verlaging van de land bouwsubsidies met 30 procent on voldoende. Zelf willen zij een verla ging met 75 procent over tien jaar. Carla Hills, de speciale handelsaf gezant van president Bush, zei de bereidheid te hebben om te onder handelen. Zij wees erop dat de dis cussie over de landbouwsubsidies niet alleen tussen de EG en de Ver enigde Staten gaat, maar ook de ontwikkelingslanden en de andere landbouwlanden in de wereld di rect raakt. Zij verweet de EG geen conces sies te willen doen op het punt van de exportsubsidies, die door de Amerikanen het felst worden be streden. De andere landbouwlan den uit de wereld krijgen daardoor onvoldoende mogelijkheden om op de Europese markt te concurreren. Voorzitter Delors van de Europese Commssie zei dat de VS en de EG een bijzondere verantwoordelijk heid hebben om de GATT-onder- handelingen te laten slagen. I Drukkerij iDemmenie 'Ondernemers moeten Japans leren spreken' HEERLEN (GPD) - "Het ra zendsnel groeiende aantal Ja panse bedrijven in dit land hoeft niet per se een bedreiging te vor men voor de Nederlandse toele verende industrie, maar dan moet het bedrijfsleven wel snel een andere houding ten opzich te van» de Japanners aanne men". De directeur van Mitsubishi Nederland BV, N. Kondoh, zei dat gisteren in Heerlen op een symposium over de rol van de auto-industrie in de economie. Nederlanders moeten volgens Kondoh hun trots laten varen en bereid zijn om de Japanse taal te leren, want de Japanners zelf hebben er meestal een enorme hekel aan om in het Engels of een andere taal te moeten com municeren. Met die raadgevingen slaagde Kondoh er niet in om bij de aan wezigen de angst weg te nemen dat de Japanse bedrijven een bedreiging vormen voor de Ne derlandse industrie. "Een treu rige zaak", aldus Kondoh. En hij probeerde vervolgens begrip te kweken door te schetsen hoe Ja pan in het verleden als 'under dog' heeft geleerd om goedko pere kwaliteitsprodukten te ma ken. "Export is voor Japan nog steeds een zaak van leven of dood". Er bestaat volgens Kodoh geen 'NV Japan' van bedrijven die elkaar via ^Jap-Jap-relaties' met opzet de bal toespelen. "Ie dere Japanse fabrikant heeft zijn eigen produktie- en kwali teitsnormen. Als de lokale Ne derlandse toeleveranciers daar aan kunnen voldoen, kunnen er best zaken worden gedaan". Groenheyde de Jong b.v. groeit nog een stukje door. Wij zijn een middelgrote ontwerp- en werktekenstudio en hebben dringend versterking nodig om het werk te kunnen bijbenen. Wij zoeken dan ook met spoed moeten gaan houden met verschil len in de regelgeving tussen die van de Europese en de Britse centrale bank. Een enkele financiële deskundige is van mening dat Londen van een positie aan de Europese periferie kan profiteren. Zo wijst econo misch adviseur Tim Congdon op het succes van Zwitserland als fi nancieel centrum buiten de EG. "Het is niet waar dat de City stagneert als Groot-Brittannie wei gert zich bij de EMU aan te sluiten", aldus Congdon. Hij denkt dat Lon den goed zal kunnen concurreren door een ruime liquide bankreserve en een hogere rentestand. die voldoende vakkennis en ervaring in huis hebben om van een ruwe schets een vlekkeloze werktekening te maken (gerugge- steund door 10 kollega's). Ervaring met retailwerk is een pré. Bovendien zoeken wij een Een vlotte man of vrouw met grafisch inzicht Bekendheid met Berthold apparatuur is een pré, maar niet noodzakelijk. Bel of schrijf snel. We hebben nogal haast Laan van Meerdervoort 328. Den Haag. Telefoon 070-3631441.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5