De zwanezangvan een IJzeren Dame Kostgeld heikel punt in gezinnen STEMPEL Thatcher en het Britse recht er zelf een zooitje van te maken NOVEMBER 1990 Mijn huis in Paramaribo is ontdekt als logeeradres! Vooral in de winter raken mijn Nederlandse vrienden plotseling geïnteresseerd in het leven en werken van deSurinamers. Ook willen ze weten hoe het mij vergaat. Zeggen ze. Want de werkelijke reden van hun komst is natuurlijk de tropenzon. Mijn vrienden ontvluchten het gure winterweer en willen in Suriname een mooie rode zomerneus oplopen, waarmee ze dan de rest van de winter kunnen showen in Nederland. Daags na aa nkomst willen ze dan dat ik hen 'de stad laat zien'. Maar daar heb ik iets op gevonden. Ik laat mijn gasten hun eigen verblijfsvergunning in orde maken. Ik druk ze op het hart om vooral links te blijven rijden en stuur ze op de fiets naar de vreemdelingenpolitie. Daa r worden ze steevast teruggestuurd naar de andere kant van Paramaribo, om een tientje te betalen bij de ontvanger van belastingen in ruil vooreen roze kwitantie. Terug bij de vreemdelingenpolitie blijkt dan. dat ze de verkeerde pasfoto's bij zich hebben. Voor een andere foto trekken ze het centrum van Paramaribo in. En de andere dag nog eens, want een goede pasfoto STANDPLAATS Paramaribo Marie-Annet van Grunsve duurt een dag. Dankzij deze omslachtige 'operatie verblijfsvergunning' kennen mijn gasten Paramaribo dan op hun duimpje en willen ze niets liever meer dan rustig in de schaduw zitten. Suriname is een echt ambtenarenland. De helft van de beroepsbevolking is in dienst bij de overheid. Voor al die 'landsdienaren' is natuurlijk onvoldoende werk. Ook al maken de ministers de procedures zo ingewikkeld mogelijk, dan nog zijn er veel ambtenaren die zich vervelen. De meest ondernemenden onder hen hebben daar een oplossing voor verzonnen. Ze nemen een ander baantjemaar laten zich wel doorbetalen door de overheid. Zij vormen de grote groep van 'spookambtenaren'. Die ambtenaren zijn er wel, maar je ziet ze niet. Ze spelen voor taxichauffeur, verkopen groenten op de markt of ze leiden een verzekeringskantoor. Maar geen nood: er zijn nog voldoende ambtenaren over om mij en mijn gasten het leven zuur te maken bij de vele loketten in Paramaribo. Voor die loketten staat altijd een rij. Soms heb ik een geel formulier nodig. Vraag me niet waarom, dat is nu eenmaal zo. Dan sta ik zelf ook weer eens in zo'n rij. Dat is heel spannend. Want pas als je na ruim een uur aan de beurt bent, zal blijken of de juiste rij gekozen is. Zo niet, dan moet aangeschoven worden bij een andere rij. Ook is het heel spannend of de afdelingschef van de landsdienaren op zijn stoel blijft zitten. Voor een geel formulier is namelijk de handtekening van de chef nodig. Vraag me niet waarom, dat is nu eenmaal zo. Van de chef is bekend dat hij plotseling de benen kan nemen. Als de man dus opeens rond gaat drentelen, begint m'n hart sneller te kloppen. De laatste rij waarin ik terechtkwam, was wel heel bijzonder. Het ging om een ovaal stempel. In een grote kamer stonden tien mensen tegen archiefkasten aan geleund. In het midden at de chef een portie nassi. Op het ergste voorbereid zocht ik zelf ook een geriefelijk plekje tegen een ladenkast. Een kwartier lang gebeurde er niets, behalve het eten van nassi dan. Beleefd informeerde ik bij de wachtende voor me naar mijn kans op het ovale stempel. Toen pas bleek dat de kamer niet gevuld was met wachtende burgers, maar met ambtenaren die reikhalzend uitkeken naar het einde van hun werkdag. Verkeerde rij. Cees van Zweeden LONDEN - Elf jaar lang was ze de onbetwiste lei der van Engelands rege ringspartij. "De Russen noemen mij een 'ijzeren dame', en dat ben ik ook", zei ze lang geleden. Ze won drie verkiezingen en een oorlog om de Falklandjes. Maar eindelijk is de man opgestaan wellicht die een einde maakt aan de histori sche episode van het that- cherisme. Zijn naam is Mi chael Heseltine. Zoals elk jaar kiest de Conserva tieve Partij deze maand haar leider. De afgelopen vijftien jaar was dat een formaliteit - die leider was That cher. Maar dezer dagen waart er een spook rond in de Conservatieve Partij - Michael Heseltine. Woens dag liet hij definitief weten tegen haar in het krijt te zullen treden. Nooit eerder tijdens Thatchers ijzeren bewind was de onvrede on der haar eigen mensen zo groot. De Conservatieve Partij ligt al een jaar hopeloos achter in de opiniepeilin gen. Bij tussentijdse verkiezingen worden 'blauwe' kandidaten verne derd. Zeker 75 Lagerhuis-leden zouden hun zetel verliezen als er al gemene verkiezingen werden ge houden. Dat wil zeggen: als bij die verkie zingen de partij zou worden aange voerd door Thatcher. Met Heseltine als partijleider zouden de kansen keren, zeggen de opiniepeilers. Die koe Vorige week werd een telefoonge sprek afgeluisterd dat staatssecreta ris Richard Needham vanuit zijn auto met zijn vrouw voerde. Een ko pie van het bandje kwam bij een persbureau in Belfast terecht, die de tekst van het gesprek onmiddel lijk weergaf. "Okay, schat. Verder niets", zei Needham. Alleen dat vervloekte werk". Zijn vrouw: "Ja". Needham: "Ik zou willen dat die koe aftrad". Vrouw: "Jaaah". Richard Needham was een trou we aanhanger van de premier. Hij was al enige jaren staatssecretaris voor Noord-Ierland. en had goede hoop verder op te klimmen in de hi ërarchie van de regering. Maar zijn perspectief was somber: na een vol gende verkiezingen zou er geen Conservatieve regering meer zijn. Vandaar: "Ik wöu dat die koe af trad". Thatcher dankt haar impopulari teit vooral aan de vastgelopen eco nomie. Het economische wonder is uitgebleven en na elf jaar thatche- risme worstelt de Brit met een hy potheekrente van 14 procent. De in flatie is hoger dan waar ook in Noordwest-Europa, de produktie is ingestort en de werkloosheidscij fers lopen weer op. Europa Haar tegenstanders verklaren de economische neergang uit That chers weigering om het spel van de Europese Gemeenschap mee te spelen. In oktober werd het pond sterling eindelijk aan het Europees Monetair Stelsel gekoppeld, maar dat was vijf jaar te laat. De inflatie was inmiddels gestegen tot boven de 10 procent en de economie was in een recessie beland. Maar wat erger was, Thatcher weigerde enkele weken geleden de volgende stap te zetten, de stap op weg naar de volledige monetaire eenwording van Europa. Als enige Europese leider onthield zij haar handtekening aan het' 'Communi qué van Rome', en later maakte ze de leden van de Europese Commis sie uit voor bureaucraten die heime lijk "de democratie in Europa om zeep helpen". Nooit, zo zei ze in het Lagerhuis, zou Engeland zijn soeve reiniteit opgeven. In de ogen van Thatcher is soeve reiniteit hetzelfde als het pond ster ling. Als het hoofd van de koningin niet langer de munten en bankbil jetten siert waarmee de Britten hun melkboer betalen, is het land opge houden een soevereine staat te zijn. Op zichzelf is dat waar. Nu kan de minister van financiën besluiten tot het drukken, devalueren en reva lueren van het pond. Hij kan de ren testand verlagen of verhogen om de koers ervan te beïnvloeden. En met die koers kan hij de handelsstro men wijzigen: een duur pond leidt tot een tekort op de handelsbalans, een goedkoop pond tot een over schot. Als het pond opgaat in de Ecu, valt het doek voor de minister van financiën. Zoals Norman Tebbit, ex-voorzitter van de Conservatieve Partij, deze week zei: "Je kunt niet éen munt hebben en twee ministers van financiën, de een in Brussel, de ander in Londen". Soevereiniteit Met het opgeven van het pond, zou den de Britten de bodem wegslaan onder hun eigen ministerie van fi nanciën en hun Bank of England. En daarmee zou het land niet langer een soevereine staat zijn. Want, zei Tebbit: "Soevereiniteit is de macht om je eigen beslissingen te nemen. De macht om belasting te heffen of geen belasting te heffen, geld uit te geven of geen geld uit te geven, te lenen of niet te lenen - de macht die het parlement in een eeuwenlamge strijd op de koningen heeft ver overd". En daarmee bracht Tebbit het tweede argument in stelling, het pa radepaard van Thatcher: met het verdwijnen van. het pond zou Enge land niet alleen een deel van zijn soevereiniteit opgeven, maar ook een deel van zijn democratie. Be slissingen over 's lands monetaire beleid worden thans genomen door een regering die verantwoording verschuldigdigd is aan een demo cratisch gekozen parlement. Straks worden die beslissingen genomen in de pluche kantoren van een Centrale Europese Bank of van de Europese Commissie, bureau cratische lichamen die door de rege ringen van de EG zijn benoemd. Is het Lagerhuis het oneens met de laatste renteverhoging waartoe 'Brussel' besloten heeft? Jammer voor het Lagerhuis. Twintig minuten Wat goed of slecht is.voor de econo mie, speelt in deze discussie geen rol. "Ik weet best dat we er een rot zooi van gemaakt hebben", zegt een regeringswoordvoerder onbe schaamd. "Maar wij claimen het recht er een rotzootje van te ma ken". De moeilijkheid met deze argu menten is dat zij alleen plausibel zijn in een ideale wereld, een wereld die bestuurd wordt vanuit Londen. Is de Britse staat nog altijd volledig soeverein, het Lagerhuis opper machtig? In een wat kromme zin omschreef een exponent van de Eu ro-vleugel van Thatchers partij de soevereiniteit aldus: "De Britse soevereiniteit is nu nog twintig minuten - de tijd tussen het ogenblik waarop de Duitsers hun rentevoet verhogen en het mo ment waarop wij moeten volgen". Londen, zo zeggen zij, is niet langer het bestuurscentrum van de halve wereld. Lang geleden besloot Enge land tot samenwerking met andere naties en gaf daarmee een deel van zijn soevereiniteit op. Het lidmaatschap van de NAVO bijvoorbeeld impliceert dat Enge land verplicht is om Duitsland te hulp te schieten als de Russische generaals alsnog zouden besluiten hun laarzen te poetsen. Het NAVO- verdag schrijft dat voor, en geen mi nister van defensie of geen Lager huis zou aan een dergelijke ver plichting kunnen tornen. Eerste Kamer Ook Heseltine is niet zo maar bereid nog meer soevereiniteit af te staan aan de Eurocratie. Maar hij wenst de deur naar 'Brussel' open te hou den. Het afstaan van soevereiniteit aan een democratischer Gemeen schap is voor hem al veel acceptabe ler. In een rede te Hamburg stofte hij daaróm deze week weer een oude gedachte af. Als de nationale parlementen een deel van hun macht moeten afstaan aan de EG, zo zei hij, waarom dan niet de verte genwoordigers van die parlemen ten een Eerste Kamer laten vormen van het Europees Parlement? Ja, aan zo'n Europa zou Heseltine volgaarne zijn pond afstaan. Jongeren niet erg enthousiast over regelgeving van Kosto DEN HAAG - 'Ik eet helemaal niet zoveel. Driehonderd gulden is meer dan genoeg, want ik moet ook al mijn eigen kleren kopen'. Discus sies over de hoogte van het kostgeld dat kinderen hun ouders betalen, kunnen hoog oplopen. Jongeren hebben vaak geen idee wat er om gaat in een huishouden. Ze kennen het inkomen van hun ouders niet en weten evenmin wat hun levenson derhoud kost. Het is heel gebruikelijk dat wer kendejongeren bijdragen in de kos ten van levensonderhoud. Toch heeft staatssecretaris Kosto van jus titie de knuppel in het hoenderhok gegooid: hij wil alle werkende jon geren van vijftien tot zeventien jaar verplichten kostgeld af te dragen. Daardoor lijkt het alsof de bewinds man - gesteund door de Tweede Ka mer-jongeren iets oplegt, terwijl hij hen in feite wil beschermen. Kosto wil namelijk af van een re geling die ouders in staat stelt op grond van het in de wet vastgelegde 'ouderlijk vruchtgebruik' het gehe le inkomen van hun werkend kind op te eisen. Dat is volkomen uit de tijd: jongeren moeten de kans krij gen naar zelfstandigheid toe te groeien en daar hoort bij dat ze le ren met geld om te gaan. Zeker als ze het ook nog eens zelf hebben ver diend. De jongeren 'zijn niet erg enthou siast over de oplossing die Kosto aandraagt. "Een verbeterde rege ling uit het jaar nul is nog steeds een waardeloze regeling", vat de voor zitter van de FNV-jongeren, Her- mien Dekker, samen. De jongeren organisatie van de CNV noemt het voorstel "oneerlijk" omdat kinde ren van ouders die allebei werken, waarschijnlijk beter af zijn dan kin deren uit gezinnen die van de bij stand leven. Draagkracht Kosto wil een regeling naar draag kracht. De scholier die in zijn vrije tijd de vakken vult bij de super markt heeft dus niets te vrezen, evenmin als de krantenjongen. Het gaat voornamelijk om gedeeltelijk leerplichtigen die drie of vier dagen in de week werken en netto tussen de vijf- en achthonderd gulden in de maand verdienen. Het voorstel is bedoeld de rechtspositie van min derjarigen te verbeteren. Wie acht tien is, is volwassen en moet dus de eigen boontjes doppen. Omgekeerd is het niet de bedoeling zich te be moeien met ouders die geen kost geld willen. H. Hesselink, budgetconsulente van het Nibud, reageert positief om dat ouders zo minder macht krijgen over de beurs van hun kind "en dat is een verbetering". Overigens gaat het haar minder om de letter dan om de geest van de wet, want ze ge looft evenmin als de staatssecreta ris zelf, dat er ooit een rechter aan te pas komt om het kind te bescher men. "Het is allemaal zo theore tisch". verzucht ze. Theorie of niet, in veel gezinnen is kostgeld een heikel onderwerp. Ou ders vinden het niet prettig hun kin deren om geld te vragen en kinde ren vinden snel dat ze teveel moeten bijdragen. Dat dat soms uitmondt in zeer onplezierige discussies - 'Ik heb er toch niet om gevraagd om verwekt te worden' - laat zich raden. Het neemt allemaal niet weg dat de schoorsteen moet blijven roken. De budgetconsulente - "een vrese lijk woord" - vindt het niet onrede lijk dat kinderen een bijdrage leve ren. Ook de jongerenorganisatie van de FNV, die zich vooral richt op jongeren vanaf 17 jaar, vindt het af dragen van kostgeld alleszins rede lijk. Maar van een wettelijke ver plichting moet voorzitter Hermien Dekker niets hebben. Symbolisch Niemand weet hoeveel kinderen kostgeld betalen. Evenmin is be kend om wat voor bedragen het gaat. De jongerenorganisaties ko men niet verder dan de constatering dat kostgeld in brede kring geac cepteerd is. "We hebben de indruk dat het vaak te weinig is. Meestal gaat het om mooie ronde bedragen als 150 of 200 gulden", meent het Ni bud. Hesselink is niet voor symboli sche bijdragen, omdat die jonge mensen geen reële kijk geven op geldzaken". Een redelijk bedrag vaststellen is niet zo'n probleem, meent ze, maar veel hangt af van de omstandighe den. Uitgaand van vijf gulden per dag voor eten, kom je aan een be drag van 150 gulden. "Voor het ge bruik van energie en dingen als zeep en tandpasta, kun je zo'n vijftig gulden rekenen. Bij elkaar is dat dan 200 gulden in de maand", re kent ze voor. In een groter gezin zijn de extra kosten per kind lager. "Want waar zes mensen aan tafel zitten, kunnen er ook zeven eten. Maar als je met z'n tweeën bent, is het anders". Er zijn tal van varianten mogelijk. Soms wordt afgesproken dat kinde ren hun kleding of de type-les zelf bekostigen en dan komt het kost geld te vervallen. Hoewel de jongerenorganisaties negatiever oordelen over de be moeienis van de staatssecretaris, noemt Dekker een veel hoger be drag - "zo'n vier- tot vijfhonderd gulden" - redelijk. En dat is een aan zienlijk deel van het inkomen van jongeren, die vrij weinig verdienen en bovendien één of twee dagen in de week naar school gaan. In natura Het Nibud vindt niet dat het betalen van kostgeld, werkende jongeren benadeelt ten opzichte van hun stu derende leeftijdgenoten. Studenten die thuis wonen krijgen naast de ba sisbeurs ongeveer vierhonderd gul den voor hun levensonderhoud: eten, drinken en kleding. Van dat geld kan een deel als kostgeld wor den afgedragen, aldus Hesselink. Maar als ouders veel verdienen, krijgt de student die aanvulling niet en dan liggen de zaken wezenlijk anders. Daar worden ouders geacht Het verschijnsel kostgeld wordt wel geaccepteerd. de regelgeving is omstreden. - in natura: eten, drinken en kleding - bij te dragen in de kosten van le vensonderhoud van hun kinderen. Dat kinderen uit gezinnen die van de bijstand leven, kostgeld afdra gen ligt voor de hand, vindt het Ni bud. Anders ontstaan scheve ver houdingen waarbij kinderen in de disco met geld smijten en hun ou ders iedere dag met moeite de eind jes aan elkaar knopen. De voorzitter van de FNV-jongeren is het daar he lemaal niet mee eens: "Het kostgeld wordt van de uitkering afgehouden en daar schieten de ouders ook niets mee op". De organisatie vermoedt dat kinderen uit gezinnen met een hoger inkomen minder afdragen dan anderen en vindt dat "oneer lijk". Hesselink vindt het uit opvoed kundig oogpunt nuttig dat overal kostgeld wordt betaald. "Wie al zijn geld aan pleziertjes besteedt, went daaraan en krijgt het extra moeilijk als hij op eigen benen moet staan". "Paternalistisch", smaalt Dekker "je kunt op school of het leerling stelsel ook leren met geld om te gaan". Dat daadwerkelijk uitgeven van geld iets anders is dan droog zwemmen in de rekenles, spreekt haar niet aan. "Het gaat erom dat er wettelijke verplichtingen worden opgelegd aan vijftienjarigen en daar zijn wij tegen". Heseltine: deur naar Brussel open houden. oorlogje. Thatcher: drie verkiezingen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2