Jan Splinter kijkt niet om in wrok Adriaanse biedt altijd spektakel Sijbrands alleen aan de leiding PAGINA 19 Van onze redacteur Ad van Kaam LEIDEN - Ooit, in een grijs verle den, reed hij met een standaard en vaan van ASC op zijn auto, zo enthousiast, zo trots was hij op zijn cluppie. Later, toen hij wat ouder en wijzer werd, wendde hij zijn talenten aan om de verpau perde kantine en kleedkamers zo wat van de grond af weer op te bouwen. In de tussentijd was hij, verdeeld over twee perioden, bij na zeventien jaar voorzitter, hield hij de traditie van zijn illustere voorgangers in ere, bestierde zijn vrouw de bar en bestuurskamer en trad zijn zoon alvast in1 zijn voetsporen. Het had er soms wel wat van weg dat Jan Splinter ASC was en omgekeerd. Maar die tijden zijn voorbij. Nu, anno 1990, zet hij geen voet meer over de drempel. Bij ASC dan. Groter, schrijnender contrast lijkt er nauwelijks mogelijk. Hoe kan iemand, die toch niet de eer ste de beste is, en wiens halve le ven en dat van zijn gezin in het te ken heeft gestaan van ASC, zó ge brouilleerd raken met een vereni ging dat hij er van de ene op de andere dag niet meer komt? En hoe kan het bestaan dat een club, die zeker naar de buitenwereld toe toch zo prat gaat op zijn goed fatsoen, een man die zoveel voor de vereniging heeft betekend zo maar buiten de hekken van de Kempenaerstraat dumpt? Wat heeft zich toch afgespeeld achter de schermen van deze toch zo net te club? Hoe zit dat nu eigenlijk, voorzitter? Pardon, dat is hij al sinds twee maanden niet meer. Jan Splinter (67), in het gewone leven architect, heeft al die tijd gezwegen, maar is, nu hij de za ken inmiddels wat afstandelijk kan bekijken, bereid om zijn zeg je te doen over onverkwikkelijke gebeurtenissen die tot zijn 'val' hebben geleid. Dit dan wel onder i tweetal voorwaarden. De im van ASC - het zal altijd zijn club blijven - mag absoluut niet in diskrediet worden gebracht en bovendien wenst hij geen namen noemen. Voor het overige neemt hij geen blad voor de 'Alleen het afscheid van ASC was wat pijnlijk Teleurgesteld Eén ding is zeker: hij is, twee maanden na dato, nog altijd zwaar teleurgesteld in een aantal mensen, wier namen hij dus niet zal noemen. Vooral teleurgesteld in mede-bestuursleden, die zich volgens hem op bepaald moment niet langer als zodanig manifes teerden, die zich niet hielden aan afspraken, maar die zich lieten leiden door wat hij noemt de 'vijf de colonne' binnen de vereniging. Vijfde colonne? "Ja, wel degelijk. Die heb je binnen elke vereniging en dus ook binnen ASC. Mensen die zelf nooit wat doen, maar wel op alles wat hebben aan te mer ken. Ik heb me nooit wat aange trokken van roddels, maar ach teraf moet ik constateren dat daar uiteindelijk geen vechten tegen Om dat duidelijk te maken, gaat hij eerst een paar stappen te rug in de tijd. "Toen ik, na mijn eerste periode, in '82 werd ge vraagd om terug te keren als voor zitter werd ik geconfronteerd met drie zaken. Het veld was afge keurd door de KNVB, de kleed kamers waren afgekeurd en de le verancier bracht geen bier meer, want er werd niet betaald. We zijn toen met het bestuur begonnen om de zaak vanaf de grond weer op te bouwen. Ik mag wel zeggen dat we daar aardig in zijn ge slaagd. De kantine is geheel ver bouwd, er staan splinternieuwe kleedkamers en het veld ligt er prima bij. Ik ben toen al gewaar schuwd door sommige mensen. Let op, zeiden ze, als deze karwei en klaar zijn, staan ze op. Diege nen dus die gewoonlijk zelf alleen praten en nooit wat doen. Maar die dan de boel wel even zullen re gelen verder. Die vijfde colonne, zoals ik al zei". Veld "Het probleem met ASC is, dat men zijn beperkingen niet kent. ASC is een unieke club, dat klinkt misschien dom, maar dat is wel zo. En dat komt door dat ene veld en door de traditie van bijna een eeuw. Ik vind dat dat ook zo moet blijven en ik denk dat het meren deel van de leden dat ook wel be seft. Maar blijkbaar niet iedereen. Hoe dan ook, het hebben van één veld betekent dat er restricties zijn. Je kan dan niet alles hebben. Je moet dan keuzen maken, bij voorbeeld ten aanzien van het aantal leden, bijvoorbeeld ten aanzien van de jeugd. Er waren mensen die zagen dat anders. Kan niet. Zolang je aan de Kem penaerstraat zit, heb ik altijd ge zegd, moet je je beperken. En ga je er vandaan, en dat is een keer bijna gebeurd, maar godzijdank niet doorgegaan, dan word je een club als alle andere clubs. Je kan niet op twee gedachten hinken in deze". Het blijkt al uit zijn woorden: Jan Splinter ("Ja, ik kan autori tair zijn, maar dat hoort ook bij een voorzitter") is tamelijk con servatief en dat geldt voor meer dingen, zoals bijvoorbeeld het fe nomeen sponsoring. ASC is zo'n beetje de enige vereniging in Ne derland die geen borden langs het veld heeft staan en ook niet met shirtreclame speelt. "Niet meer van deze tijd?", antwoordde hij. "Het zij zo, maar bij ASC past dat. Wil je het unieke karakter behou Jan Splinter: "ASC moet zijn beperkingen kennen den, dan heb je die dingen niet nodig. Met zuinig zijn kom je er ook". Dat vindt de vrouw des huizes ook, bij ASC beter bekend als Ma Splinter. Zij runde, samen met zoon Jan, de kantine en vond het een doorn in het oog hoe met na me de jeugdcommissie meende invloed te moeten uitoefenen op haar beleid. En het is die kwestie, die mede aanleiding is geweest, zo blijkt althans, tot de breuk tus sen de Splinters en ASC. "Het breekpunt", meent de ex-voorzit- ter. Die gerust toegeeft dat de gro te invloed van de familie zeker heeft geleid tot scheve ogen hier en daar. "Maar we waren de eni gen die werkten en dan ben je na tuurlijk ook de enige die fouten maakt. Want zo werkt dat natuur lijk", voegt hij daar op wat sarcas tische toon aan toe. Invloed Wanbeleid in het jeugdclubhuis, gedrag dat naar het inzicht van Ma Splinter ("Ik sta op een cor recte houding") niet door de beu gel kon en van de zijde van de jeugdcommissie te veel invloed op het hele gebeuren willen heb ben, waren volgens Splinter sr. de aanleiding tot een verslechterde verhouding binnen het bestuur. "Van het één kwam het ander en na verloop van tijd was die ver houding zo slecht dat normaal communiceren op gegeven mo ment niet meer mogelijk was. Al les werd in het persoonlijke ge trokken. Toen ik met ziekteverlof was, werden afspraken en beslui ten gewoon teruggedraaid, de roddels vlogen ovej de bar en uit eindelijk werd ik zelfs voor leuge naar uitgemaakt. Ik besloot toen een brief te schrijven naar de 17 ereleden en leden van verdien sten met het verzoek zich over de ontstane situatie te buigen en het bestuur te vragen om maar af te treden. Ja, dat gold dus inclusief mijzelf'. Dat deed hij buiten het bestuur om, een actie waarvan hij achteraf overigens wel spijt heeft. "Dat had ik inderdaad beter niet kun nen doen, want de breuk die ver volgens ontstond in het bestuur bleek niet meer te lijmen. Een aantal bestuursleden had inmid dels openlijk de kant van de 'vijf de colonne' gekozen, er was er zelfs één die in de kantine met een handtekeningenlijst rondging om mij weg te krijgen. Nou ja, zeg, dat sloeg toch nergens op. Hoe dan ook, er kwam een commissie van goede diensten die tot de con clusie kwam dat het bestuur maar weg moest. Niemand van de le den heeft tijdens de vergadering ir het hoe en waar- Dat is toch frappant, hè. En toen de vergadering was afgelo pen en ik de hamer neerlegde, toog de commissie met de overige bestuursleden naar een zaaltje. Om gewoon verder te gaan met besturen. Het was opgelegd pan doer, dat bleek uit alles. Ik moest weg, de rest niet". Hoogtepunten Hij ging om tot de dag van van daag niet meer terug te keren op de Kempenaerstraat, dit in tegen stelling tot zijn vrouw ("Ik laat me niet wegkijken"). Het is hem ove rigens niet in zijn kouwe kleren gaan zitten. Zelfs zijn gezondheid leed er onder. Kijkt Jan Splinter daarom om in wrok? "Nee, hoor", roept hij opgewekt, "helemaal niet. Als ik terugkijk op al die ja ren heb ik bij ASC veel hoogte punten gekend. Ben ik trots dat we zoveel voor de club konden doen. Alleen het afscheid was wat pijnlijk. Maar in mijn hart zal ik altijd ASC-er blijven. Ik weet wel wat ik zou doen als ze me nog eens zouden vragen als voorzitter. Dan gooide ik die tien man eruit die dit hebben bewerkstelligd. Want in de kern van de zaak gaat het om welgeteld zoveel perso nen. Jammer, hè". Nieuw bestuur ASC LEIDEN Het interim-bestuur van ASC heeft vandaag de leden geinformeerd in zake de samen stelling van een nieuw bestuur, dat op 12 december a.s. door hen verdedigd zal worden. Volgens het voorstel zal het nieuwe be stuur bestaan uit de volgende zes personen: Fred Kuijers (voorzitter), Gidi Ciggaar (vice- voorzitter), Hennie Kamerling (secretaris), Krijn van de Berg (penningmeester), Leo Stein- metz (comm. voetbal), Jaap Ja cobs (comm. cricket). Van c 5 correspondent Albert Geesing DEN HAAG Razendsnel schuift Co Adriaanse de gele pionnen over de magnetische grasmat. Van voor naar achteren en opzij, maar steeds met een goede en logische veldbezetting. Snelheid, het is een stokpaardje van hem, 'het belangrijkste wapen in het huidige voetbal'. De bezielde vakman van FC Den Haag denkt in schema's, niet in vaste posities. „Vroeger moest een verdediger de bal afpakken en inleveren, nu moet-ie óók kunnen voetballen". Zijn opstelling van het Nederlands elftal is daar een afgeleide van: snel, creatief en veelzijdig. In de vorm van een kerstboom. In het doel staat Hesp, i trum van de verdediging posteert de Amsterdammer Gullit en Rijk aard. De» zijkanten benut hij als 'operationeel gebied', een term die hem wel aanspreekt en waarmee hij start- en loopsnelheid. De eerste man die de bal afpakt, dat is vaak heel beslissend. Op zo'n moment is de tegenstander nog aanvallend ge organiseerd, daar moet je gebruik van maken. Maar dat lukt alleen als denkt dat 'Michels op de goede weg je een geweldige pass of passeerbe- is'. Op de flanken kiest hij rechts weging hebt, anders is het voordeel r het Ajax-duo Blind-Winter, op verdwenen". En daarmee de links voor Heus en Witschge. Daar tussenin staat Lems*. daarvoor het duo Van Basten-Ellerman en in de Valckx, Rutjes punt van de aanval Kieft. „Maar dat Met alle respect, mag ook Bosman zijn. Hij is bereid niet om te werken en is een prettige jon gen in de groep. En wat is vorm? Hij is kopsterk, dat kan-ie niet verleerd zijn". Zelfbewust kruipt Adriaanse weer achter de tafel in het Zuider park. De internationale tendens, zo heeft het WK hem nog eens geleerd, 'is steeds defensiever en on amusanter'. De tijd is daarom vol gens hem 'echt rijp om internatio naal iets nieuws te brengen'. Te be ginnen in Nederland. „En dat kan, wij hebben er de spelers' voor. Maar dat vraagt wel een stukje creativi teit van de coach". Dat is Michels volgens Adriaanse wel toever trouwd. „Hij heeft tenslotte het to taalvoetbal uitgevonden. Dat vond ik heel knap". Zelf denkt Adriaanse een beetje in volleybaltermen. Hij is een regel matig bezoeker van zaalsporten, vooral volleybal en basketbal, sing. „Als je dat principe hanteert i - Co Adriaanse: "De tijd is echt rijp r spelers als Van Tiggelen. aar die voldoen Met zijn keuze voor het centrale verdedigingsduo Gullit-Rij kaard zwengelt Adriaanse een aloude dis cussie aan over de positie waarin Gullit het meest tot z'n recht zou ko men. Voor Adriaanse is dat geen punt. „Het zijn twee schitterende at leten, kopsterk, creatief én snel. Twee enorme persoonlijkheden bo- gen". vendien. Het zou een geweldig kop pel zijn, waarmee je naar believen had hij z'n eigen positie daaraan kunt schuiven. Tot diep in de spits verbonden. Dat heeft hij niet ge- toe. daan, dat neem ik hem kwalijk. Net De spelers van FC Den Haag ke- als de dubieuze rol die hij bij het ken allerminst vreemd op toen WK op de achtergrond heeft ge- Adriaanse kort na de rentree van speeld. De spelers wisten daardoor Michels als bondscoach de kat de niet waar ze aan toe waren", bel aanbond en de generaal van wel- De opmerking van Michels dat er eer openlijk bekritiseerde. „Michels 'geen geschikte kandidaat' beschik- heeft zichzelf benoemd, dat had baar was om het Oranje-roer over te nooit mogen gebeuren. Hij is te veel nemen, vatte Adriaanse op als 'een aan geloofwaardigheid kwijtge- diskwalificatie en een pure beledi- raakt en heeft te veel mensen be- ging aan het adres van de Neder- schadigd", doelt Adriaanse vooral landse trainers. Ik denk dat dat ik denk daar als voetbaltrainer op De Ruiter en Libregts 'die ik al- noeg trainers in dit land rondlopen iets van te kunnen leren'. Het is vooral de veelzijdigheid die hem aanspreekt. „Als je verrassend wilt ten weten hoe-het voelt c opereren, heb je veelzijdige spelers tijd heb verdedigd'. Als ex-trainey, die het aan zouden kunnen', denkt Adriaanse, had Michels moe- Met de benoeming van Advocaat ten weten hoe het voelt om van alle tot z'n assistent, bekritiseert Adri- kanten te worden belaagd. „Michels aanse de bondscoach, „heeft hij en nodig. Ze moeten multi-functioneel had zich vierkant voor of tegen Lib- passant De Ruiter op een zijspoor zijn én snel. Het gaat vooral om de regts moeten opstellen. Desnoods gezet en Rab op een dwaalspoor. Ik Vleugelspits is weer bespreekbaar voor Michels AMSTERDAM (GPD) - Heeft Ri- nus Michels een flinke scheut water bij de wijn gedaan of "doet hij maar alsof? Na de twee mislukte inter lands tegen Italië en Portugal (beide 1-0 verlies) en met de EK-kwalifica- tiewedstrijd tegen Griekenland voor de deur is het fenomeen vleu- r de bondscoach ineens r bespreekbaar. Iets anders is of Bryan Roy, want vooral om hem gaat het, woensdagavond in de Kuip ook daadwerkelijk in actie komt. Gistermiddag in het oefendu el tegen SVV (2-1 winst) liet de bondscoach de Ajacied anderhalf uur opdraven, maar dat houdt abso luut geen garantie in dat Roy tegen de Grieken in de basis staat. De vraag of hij 'om' is en daarmee is gezwicht voor de roep om vleu gelspitsen ontkende hij. „De spit sen zijn er, ik zet ze alleen een beetje anders neer. De oplossing", doceer de Michels, „zit natuurlijk niet al leen in het aantal aanvallers, want er moet wel evenwicht in- het elftal blijven. De clubs zijn in de gelegen heid een speelwijze stap voor stap te ontwikkelen, bij het Nederlands elf tal moet die er zijn. Maar zelfs bij de clubs lukt het niet altijd. Kijk maar naar de uitslagen van Ajax tegen Utrecht en RKC, het spel van PSV tegen SW en dat van Vitesse tegen Derry City". Van een radicale ommezwaai zal echter geen sprake zijn, hooguit van ëen lichte aanpassing ten opzichte van de spitsen. Dat kan ook moei lijk anders als de hofleveranciers een speeltrant hanteren die sterk af wijkt van die bij Oranje en Michels de ruimte en de tijd ontbeert om zijn ideeën te perfectioneren. Roy stond weliswaar aan de basis van de vroege treffer van Bergkamp (fout Hiele, die ook bij de doeltref fende omhaal van Winter in de fout ging), de meeste van zijn acties wa ren echter weinig effectief. Door het ontbreken van twee sleutelfiguren (Van Basten en Van Tiggelen) was de oefenpartij gister middag voor Michels een aardig hulpmiddel. Niet meer dan dat. Hal verwege stapte hij ook af van het probeersel met twee 'echte' buiten spelers. Op rechts werd Vanenburg van opbouwende middenvelder 'ge degradeerd' tot spits, kwamen Wit schge en Ellerman in de ploeg en keerde Blind terug in de positie van libero toen Valckx als breekijzer voorin werd gebruikt. Aanvallend raakte Oranje de weg volledig kwijt en liet de concentratie gaandeweg eveneens te wensen over. Het lever de SW in de slotfase zowaar een treffer op. Van Kammeron, die de bal door de benen van Van Breuke- len tegen het net prikte. Michels maakt morgenavond de vier afvallers bekend, waarna het Nederlands elftal maandagmorgen voor het driedaagse trainingskamp bijeenkomt in Wassenaar. De op stelling tegen SW was: Van Breu- kelen; De Jong, Blind, Winter (46. Valckx); Van den Brom (62. De Boer), Vanenburg, Wouters; Van 't Schip (46. Ellerman), Bergkamp (46. Witschge), Kieft, Roy. vind Advocaat een uitstekende trai ner, maar het is er wel een die altijd met zwart speelt. Bij Haarlem was dat noodgedwongen, maar bij SW heeft hij de wel de middelen om het anders te doen. Hij denkt echter puur defensief en probeert altijd de sterke punten bij de tegenstander te neutraliseren. Terwijl ik denk dat Nederlanders altijd met wit moeten spelen. Dat vraagt het publiek om dat het de Nederlandse speelstijl is. De tegenstander moet zich aanpas sen aan ons, niet omgekeerd". Dat resultaat en spektakel best samen kunnen gaan bewijst FC Den Haag keer op keer. Met elf punten uit de laatste zes ontmoetingen is de Haagse fusieclub opgerukt naar de vierde plaats op de ranglijst. Dat is de verdienste van het trio Adriaan- se-Notten-Wotte, van de ploeg en van het koningskoppel Lems-Otto. Die twee zijn goud waard voor FC Den Haag. Adriaanse heeft daarom ook niet geschroomd Cor Lems een basisplaats te geven in Oranje. „Hij heeft karakter en temperament, hij is snel en kan een bal afpakken, hij heeft een geweldige pass en hij kan ook nog een goal maken", prijst Adriaanse zijn middenvelder. Conform de verwachting van de trainer ontbreekt Lems in de selec tie die Rinus Michels een dag later bekend maakt. „Toch heb ik veel waardering voor Michels", neemt Adriaanse elk misverstand weg. „Het is een kei van een trainer, een geweldige persoonlijkheid en een man van niveau. Ik denk alleen dat hij nooit als bondscoach terug had moeten keren. Het succes dat hij de eerste keer heeft gehad, haalt hij nooit meer. De omstandigheden van toen kan hij nooit meer creëren. Ik denk bovendien dat de tijd rijp is voor een nieuwe generatie. De klok is nu echter niet meer terug te draai en. Ik vind daarom dat we ons loy aal tegenover de bondscoach op moeten stellen, maar dat we best kritische opmerkingen mogen ma ken. Michels is in elk geval iemand die in staat is iets nieuws uit te vin den". GRONINGEN (ANP) - Oud- wereldkampioen Sijbrands heeft in de achtste ronde van het wereldkampioenschap dammen in Groningen al leen de leiding genomen. De Nederlandse titelfavoriet won overtuigend van de Fransman Beyaert. Van der Wal en Valneris kwamen niet verder dan een punten- deling. De inmiddels warm- gedraaide titelverdediger Tsjizjov achterhaalde de twee door winst op de Itali aan Specogna. Gantwarg en Van Aalten maakten geen fout en kwamen op gelijke hoogte met de Senegalees Macodou N'Diaye, die tegen Stokkel een punt liet liggen. De Malinezen blijven verbazen. Ba werd overrompeld door een grappige rondslag van Koeperman, terwijl Mamina N'Diaye een aanvankelijk papieren zege zag omgebogen in een moeiza me puntendeling. De achtste ronde begon met enige opschudding. De Joegoslaaf Lepsic weigerde te spelen en dreigde dit weekeinde naar huis te zullen terug keren. Hij was tijdens de ronde van donderdag in zijn ogen onheus beje gend door een official, had een pro test ingediend en daarop geen reac tie ontvangen. Gesprekken met de wedstrijdlei ding en toernooi-organisatie kon den in zijn onwrikbaar lijkende standpunt geen wijziging brengen. Pas nadat hij erop was gewezen dat hij niet alleen het toernooi maar vooral zichzelf benadeelde, kwam de behoorlijk opgewonden Joego slaaf weer tot bezinning. Nadat zijn eis een persconferentie met tolk voor hem te organiseren was ingewilligd, stapte hij op zijn inmiddels al uit de speelzaal ver dwenen tegenstander Mamina N'Diaye af om hem mede te delen dat hij toch nog wilde spelen. Lepsic leverde 22 minuten in, maar had daar op het bord uiteinde lijk geen hinder van. Mamina leek minder geconcentreerd dan anders en kon met enige moeite na 4,5 uur spelen naar remise afwikkelen. De overige spelers hadden weinig tot niets van het incident bemerkt en hadden trouwens hun aandacht no dig voor hun eigen duels. Sijbrands had daarbij het voordeel dat hij het spel van Beyaert redelijk kende. Kort na de opening nam de oud-we reldkampioen het initiatief, al ging hij zeer omzichtig te werk. De Fransman had een onderont wikkelde lange vleugel, moest na 30 zetten een schijf prijsgeven en ont snapte niet meer uit het netwerk dat Sijbrands rond zijn wankele stel ling vlocht. De zege bracht de oud wereldkampioen voorlopig alleen aan de leiding, Gelijkertijd incasseerde Valneris puntverlies. Tegen de Sovjet-num mer twee Vatoetin kon de Letse kampioen geen vuist maken. Dat Vatoetin op meer uit was dan een puntendeling, bleek toen hij een re mise-aanbod van Valneris bruusk afsloeg. Tien zetten later kreeg de Let toch zijn zin. De derde koploper, Van der Wal, was na afloop van het duel tegen Clerc boos. Op zichzelf. In het mid denspel zette hij de uit vorm zijnde Nederlandse kampioen zo onder druk, dat de overwinning voor het oprapen lag. Clerc wankelde, maar de klok schoot hem te hulp. Precies op de vijftigste zet gaf Van der Wal de winst uit handen. Titelverdediger Tsjizjov gaf Spe cogna geen enkele kans en besliste het duel met een aardige combina tie. Mogelijk werd hij daarbij geïn spireerd door Koeperman, die hij een dag eerder versloeg. De zesvou dige oud-wereldkampioen maakte in het middenspel handig gebruik van een misrekening van Ba en kwam door een lichte combinatie dichtbij de damlijn. De Malinees onderkende niet alle gevaren en werd twee zetten later op fraaie wijze van het bord gecom bineerd. Gantwarg, die de laatste ja ren in elk toernooi al heel snel een vermoeide indruk maakte, leefde vrijdag op. In een klassiek duel bood de oud-Amerikaanse kam pioen Veitsman weliswaar goed te genstand maar in de tijdnoodfase kwam hij in moeilijkheden. Klinkhamer neemt dankbaar afscheid LEIDEN Het afscheidsduel van Izaak Klinkhamer (45), georgani seerd door De Sleutels, is uitge draaid op een grandioos succes. De 'oudjes' van Roodenburg en De Sleutels troffen elkaar gisteravond aan De Vliet. Klinkhamer speelde één helft mee met Roodenburg en één helft met De Sleutels. De Sleu tels ging met 2-1 rusten, maar kon opvallend genoeg met Klinkhamer aan hun zijde de winst niet grijpen. Roodenburg won met 4-2 dank zij doelpunten van Koos van Weerlee (2x), Aat de Groot en Cees de Roode. Voor de Vlietclub scoorden: Fred van Huis en Jan van de Berg. Klinkhamer: "Dit was echt te gek. Ik ben werkelijk .sprakeloos. Dat zo'n kleine club zoiets kan organise- Fantastisch". Edberg slaat aanval Becker af 2-6). Anders Jarryd, landgenoot \L«» Gustafsson, plaatste zich wel voor de laatste vier. Hij versloeg de Duit ser Udo Riglewski met de nodige moeite in drie sets. Van Basten: vier duels geschorst ZURICH (ANP/AFP) - De tucht- commissie van de Europese voet balbond (UEFA) heeft Marco van Basten gisteren voor vier Europese bekerwedstrijden geschorst. Van Basten kreeg vorige week woens dag acht minuten voor tijd de rode kaart in de Europa Cup I-wedstrijd tegen Club Brugge. Hij had tegen stander Pascal Plovie met de elle boog in het gezicht gestoten. De straf van de Nederlandse spits gaat in op 29 november, als AC Milan de return in de strijd om de Supercup tegen Sampdoria af werkt. Verder mag Van Basten niet meedoen aan beide wedstrijden in de kwartfinales van het Europese toernooi voor landskampioenen en -eventueel- het eerste duel in de hal ve finales. De UEFA bevestigde gisteren dat Van Basten komende woensdag met het Nederlands elftal tegen Griekenland mag acteren. De be schuldigingen van Portugese kant, als zou hij na de wedstrijd tegen Portugal tegenstander Veloso heb ben geslagen, werden terzijde ge schoven. FRANKFURT (DPA) - Becker moet zijn doel bijstellen. Voor het einde van het jaar wilde hij nummer één van de wereld zijn. Daarvoor diende hij Edberg te passeren. Dat streven mislukte gisteren in Frankfurt definitief. Buiten zijn schuld. De Duitser deed er alles aan. Hij versloeg Lendl in een opwin dende partij in drie sets (1-6 7-6 6-4). Op het spel stonden 50 ATP-pun- ten, 50.000 dollar voor de eindzege in de groep en de indeling van de halve finales. Beide spelers waren voor de partij al zeker van een plaats bij de laatste vier. Edberg sloeg de aanval van Bec ker op zijn positie af door winst op Sampras (7-5 6-4). Door de zege ver diende Edberg ook 50 extra ATP- punten. Dat bracht zijn aantal op 3789, te hoog voor Becker om dit jaar nog te overbruggen. De Zweed stelde door de overwinning op de Californiër de zege in de groep vei lig. Agassi werd tweede, Sampras derde. De Zweedse tennisser Magnus Gustafsson, als eerste geplaatst tij dens het Dutch Open in Den Haag, is in de kwartfinales uitgeschakeld door de Spanjaard Javier Sanchez. Gustafsson, die donderdag Jan Sie- merink uitschakelde, verloor met 3- 6, 4-6. Ook de Tsjechoslowaak Novacek, als tweede geplaatst, haalde de laatste vier in de Houtrusthallen. Voor het handjevol toeschouwers werd hij in drie sets uitgeschakeld door zijn landgenoot Vajda (4-6 6-1 Borussia Dortmund -1. FC Nürnberg 0-2, Fortuna Düsseldorf - Wattenscheid 09 2-1. PARUS Wereldbeker profs. Eerste ronde: Bitalis (Fra) - Müller (Dui) 3-0 (15-9 15-6 15-1/ Moy: 1,666 en 0,640), Lieberkind (Den) Pilss (Oos) 3-2 (15-12 15-11 5-15 13-15 15-5/ 1,089 en 1,090); Comori (Jap) Van Bracht (Ned) 3-2 (14-15 15-11 12-15 15-12 15-12/ 0,986 en 0,915); Ceulemans (Bel) - Quetglas (Spa) 3-0 (15-4 15-10 15-6/ 1,500 en 0,714). WERELDKAMPIOENSCHAP Achtste ronde: Stokkel (Ned) - Macodou N'Diaye (Sen) 1-1, Tchicaya (Can) - Van Aalten (Ned) 0-2, Sijbrands (Ned) - Beyaert (Fra) 2-0, Clerc (Ned) Van der Wal (Ned) 1-1, Traore (Ivo)-Autar (Sur) 1- 1, Vatoetin (Sov) - Valneris (Sov) 1-1, Gantwarg (Sov) - Veitsman (VSt) 2-0, Koeperman (VSt) - Ba (Sen) 2-0, Specogna (Ita) - Tsjizjov (Sov) 0-2, Lep sic (Joe) - Mamima N'Diaye (Mal) 1-1. Stand: 1 Sijbrands 12 punten, 2/4. Tsjizjov, Van der Wal, Valneris 11, 5/8. Van Aalten, Macodou N'Diaye. Gantwarg, Vatoetin 10, 9/11. Stokkel, Koeperman, Mamina N'Diaye 9, 12. Traore 8, 13/14, Clerc, Veitsman 7, 15/17. Autar, Beyaert, Ba 5,18/19. Lepsic, Specogna 4, 20. Tchicaya 3. DUTCH INDOOR Mannen, 175.000 gulden, kwartfinales: Jarryd (Zwe) - Riglewski (Dui) 4-6 7-5 7-5, Kuhnen (Dui) - i (GBr) 7-5 6-1Sanchez (Spa) - Gustafsson (Dui) - Nijssen (Ned)/Riglewski (Dui) 6-4 6-4. Schapers/Siemerink (Ned) Haarhuis/Koever mans (Ned) 4-6 6-2 7-6.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19