Tjeclwv smeedt zusterlijke band tussen actrices literaire samenwerldng Sovjetunie en Latijns- Amerika Mooie liefde op z'n Frans Slechte mix bij Canadese Doughboys Veel bezoekers Van Gogh nog niet eerder in musea KIJK UIT Exposities Concerten Theaters KUNST PAGINA 25 SANTIAGO (IPS) - Ook al lijkt het beleid van glasnost en perestrojka van Sovjet-leider Michail Gor- batsjov meer economische proble men te veroorzaken dan er worden opgelost, op cultureel gebied zijn er wel degelijk verworvenheden. Zo heeft de Russische dichter en to neelschrijver Pavel Groesjko, aan de eerste literaire „joint venture" tussen Sovjetrussische, Spaanse en Latijnsamerikaanse schrijvers. Groesjko, in zijn land een bekend dichter en toneelschrijver, heeft het werk van de Chileense auteur Pablo Neruda in het Russisch vertaald. Hij noemt zijn onderneming „Trans-Formas", en stelt zich een gezamenlijk project op het gebied van het theater, de schilderkunst en het uitgeversbedrijf voor. Groesjko was in Santiago als bij zondere genodigde bij het tiende In ternationale Festival van het Chi leense Boek. De Russische schrij ver, die volgend jaar 60 jaar wordt, doceert Russisch-Spaanse vertaal kunde aan het Maxim Gorki Insti tuut voor Literatuur. Toen hij nog vrij jong was, vertrouwde Neruda hem de vertaling van zijn werken in het Russisch toe. Groesjko vertaal de in totaal twaalf werken van de Chileen, maar verzorgde daarnaast ook Russische vertalingen van het werk van de Mexicaanse auteur Oc- tavio Paz, die dit jaar de Nobelprijs voor Literatuur won. Ook werken van Luis Cernuda, Jorge Guillen, Federico Garcia Lorca, Juan Ramon Jimenez, Miguel Hernandez en Gustavo Adolfo Becquer zijn door Groesjko vertaald. Groesjko benadrukte dat zijn pro ject in de Sovjetunie van voor de pe- restroika onmogelijk geweest zou zijn, en voegde er cynisch aan toe dat dergelijke projecten „vooral on dernomen worden om de staat niet lastig te vallen". Tot Trans-Formas zal een theater groep behoren die werken van Groesjko in Russisch en Spaans zal uitvoeren, te beginnen met een lite- rair-muzikaal stuk dat speciaal is geschreven "om ook aan gene zijde van de taalbarrière te worden begre pen". Daarnaast zal een kunstgale rij worden geopend in Madrid, waar schilderijen van jonge Latijnsame rikaanse kunstenaars en zogenaam de „underground-kunst" uit de Sovjetunie zal worden tentoonge steld. Een ander onderdeel van het project is de uitgave van een blad dat in het Russisch, Spaans en En gels zal verschijnen, en de uitgave van literaire werken. Het project wordt gefinancierd met kapitaal uit de Sovjetunie, Spanje, Mexico en verscheidene andere Latijnsameri kaanse landen. Theater van het Oosten speelt 'Drie zusters' in Leidse Schouwburg Niet alle actrices, die met elkaar de titelrollen in Anton Tsjechovs 'Drie zusters' hebben gespeeld, zullen ook altijd buiten het spel om 'zusterlijk' met elkaar zijn omgegaan. Tenslotte botert het tussen echte zussen ook niet altijd even best. Maar tijdens een gesprek met Nettie Blanken, Marie Louise Stheins en Antoinette Jelgersma, die respectievelijk Olga, Masja en Irina gaan spelen bij Theater van het Oosten, is er weinig fantasie voor nodig om hen als zusters te zien. Vanavond brengt Theater van het Oosten 'Drie zusters' in de regie van Agaath Witteman in de Leidse Schouwburg. Van onze correspondent Blanken: „Wat ik een boeiende Rijk van Rotterdam ontwikkeling in het stuk vind, is dat die drie samen beginnen en als drie „We hebben wel iets eilandjes eindigen." :egt Nettie Blanken. In de regie van Agaath Witteman „Maar niet door dik en dun," vult moet gelijdelijk aan duidelijk wor- Marie Louise Stheins onmiddellijk den, dat de thematiek van deze tijd aan. Even later prijst ze haar colle- is, al speelt Tjechovs stuk rond 19Ó0. i jaar geleden op De drie zusters staan aan de rand van toen aan zou komen". Die heb ben Blanken af en toe dan ook wel op de lippen gebrand. „Maar ik heb me aardig weten te beheersen", meent ze. Steins: „Je hebt je fantas tisch gehouden. Altijd even geke ken of het kon". Blanken: „Je raakt erg op elkaar gesteld, als je 'Drie zusters' speelt. De vorige keer was dat ook zo. Je hebt het over eikaars rollen, doet dingen samen, praat veel met el kaar. Dan krijg je dat en die hechte, band zie je terug in de voorstelling". Stheins: „Je ziet het bijvoorbeeld aan bepaalde blikken van verstand houding". Antoinette Jelgersma: „Maar ook aan hoe we elkaar in de peiling houden". Troost In Tsjechovs stuk zijn de drie zus ters goed opgeleide jonge vrouwen uit Moskou, die na de dood van hun vader vastgelopen zijn in diens Schoonheidskoningin Stheins: „Agaath heeft ons dat mooi uitgelegd. Zij zegt: 'Stel je voor dat je gekozen bent tot schoonheidsko ningin. Je zit op je troon en iedereen zegt bewonderend 'Oh!' en 'Ah!' En dan is dat voorbij, maar je blijft steeds op die troon zitten, want je kunt niets anders. Toch heeft je functie van schoonheidskoningin zonder bewonderaars geen enkele zin meer'. Je vraagt je af: 'Hé, wat gebeurt er toch?' Maar als zo je be staan wegvalt, ben je niets meer". Blanken: „Bij Olga ligt het denk ik iets anders, omdat ze les geeft, Ze voelt dat er iets aan de hand is, maar is verder machteloos. Maar volgens rpij discussieert ze er op school wel over met de kinderen". Irina lijkt het vrolijkste zusje, maar is wellicht het meest tragisch. Jelgersma: „Ze bestaat via de ande ren, want ze kent zichzelf nog niet. i provin- Ze heeft de grootste verwachtingen het leven, zoekt haar identiteit hun broer Andrej, die zal trouwen door allerlei verschillende met de bazige Natasja, en als enige afleiding is er het regelmatige be- steeds zoek van officieren van het plaatse- keer op keer hevig teleurgesteld". lijke regiment. De drie zusters dro men ervan terug te gaan n kou. Masja, getrouwd met gante leraar, en Irina zoeken troost teit bij de officieren, maar die zal van tij delijke aard blijken. De oudste zus, Olga, moet het zonder de liefde stel len, maar maakt wel onderwijs. Jelgersma zag drie eerdere pro- dukties van 'Drie zusters'. „Aanvan kelijk acht je het vanzelfsprekend, dat die drie een eenheid Van de drie rebelleert Masja het Mos- openlijkst. Stheins: „Ze is op haar 18e getrouwd omdat ze haar identi- zocht en niet in stu die of in werk. Maar ze is ongeluk kig, omdat ze niet de man heeft waarvan ze had gedroomd. Haar hu- het welijk is niet zo slecht als het altijd wordt voorgesteld, maar ze heeft een gefrustreerd gevoelsleven om dat ze geen echte liefde kent, alleen die van haar vader. Als ze dan liefde voor een officier opvat, wil ze daar Maar toen ik de Amerikaanse film helemaal in opgaan. Maar hij gaat 'Crimes of the heart' had gezien, be- weg en dan is haar wereld nog leger keek ik het toch anders. Voor die dan voorheen". film is veel geleend De drie zusters zijn verschillend,«het zijn drie aparte in dividuen". Stheins: „Je denkt, dat zusters al tijd troost bij elkaar zoeken, maar dat is niet waar. Als ik zelf eens er gens mee zit, bel ik ook niet als eer ste mijn zuster". Tsjechov. Waarmee de voorstelling nog ontzettend geen melodrama wordt. „Absoluut niet!" verzekeren de drie toneelzus sen. Dramatiek wordt niet Uit de weg gegaan, maar een. lichte toets evenmin. Stheins: „Schrijf maar wel, dat het een lange voorstelling wordt. Dan kunnen de mensen daar rekening mee houden". Antoinette Jelgersma, Nettie Blanken en Marie Louise Stheins als de drie zusters: 'We hebben wel iets met elkaar, maar niet door dik en dun'. L'Esquisse met "Welcome to paradise". Choreografie en dans: Joèlle Bouvier en Régis Obadia. Geluidsband: Patrick Rou- dier. Gevolgd door de films 'La chambre' en 'L'entreinte'. Gezien op 15 november in het LAK-theater. LEIDEN - Tot de dood ons scheidt; een (achterhaald?) ideaal van veel liefdesparen. In het da gelijks leven schijnt één op de vier huwelijken te bezwijken, in het theater bestaan verhoudingen ook tot na de dood. Joëlle Bou vier en Régis Obadia van de Fran se dansgroep L'Esquisse bewij zen het in hun voorstelling 'Wel come to paradise'. In hun tienja rig onderzoek naar de relatie tus sen het bewustzijn van het li chaam en het spel van de acteur, maakte het duo in het verleden veel groepschoreografieën die ook in Nederland te zien waren. Ditmaal besloten ze samen een voorstelling te maken over de lief de, hun liefde. Het onweert, Hij, de donkere Adonis, staat met een bosje bloe men te. wachten op haar, een blonde Grace Kelly. Op de band hoor je af en toe een filmdialoog (don't leave me alone), zoals ook de scènes met de touwschommel niet weg te denken zijn uit een ro mantische filmklassieker. Da mesachtig stumperend verliest zij als een ware Assepoester haar pump. Ze wil wel, ze wil niet. Hij loopt weg en komt direct weer te rug. Zo gaat dat in de liefde. Tederheid, onstuimigheid, wanhoop, kwaadheid en extase wisselen elkaar af. Het zijn de cli chés, maar in de choreografie van L'Esquisse zijn ze op een intelli gente en integere manier neerge zet. Telkens als je denkt, ja hoor daar zijn we weer, geven ze de scène zo'n draai dat hun bedoelin gen oprecht worden. Als zij bij voorbeeld op de schommel zit, laat hij de touwen bijna tot aan haar nek verstrengelen om dan aan haar hangend, de strop uit te draaien. Bouvier en Obadia geven zo een onhollands delicaat beeld van een stormachtige liefde. Zelfs als de klokken van componist Arvo Part luiden en de dood lijkt inge treden, gaat het zwart geklede duo door. Met een brede grijns bestrooien ze eikaars graf met hun ontmoetingsbloemen. In de dood is het paradijselijk vertoe ven. De speurtocht naar de wis selwerking tussen dans en acte ren heeft met andere woorden een juweeltje opgeleverd. Als dessert vertoonde L'Es quisse de twee korte films 'La chambre' en 'L'entreinte'. In de eerste heeft een jonge vrouw be sloten nu eens alleen in haar ka mer op een stoel te zitten, maar al snel doemen in haar onrust beel den van vrouwen die op plankjes op de muur zitten, op. Subtiel zwart verfilmd, heeft het iets weg van een surrealistische nachtmer rie. In 'L'entreinte' storten twee geliefden zich steeds besluiteloos op een sofa. Vijf minuten lang. Na afloop was het publiek opmerke lijk stil. Film of theater: Bouvier en Obadia dringen door tot op het bot- INGRID VAN FRANKENHUYZEN LEIDEN Na een succesvolle tournee door Engeland stond de Canadese formatie The Dough boys gisteravond in het L.V.C. Vorig jaar was deze groep al te bewonderen op het popparkfes tival in Rotterdam. Het geluid was toen abominabel afgesteld. De geschiedenis herhaalde zich gisteren in Leiden. Ondanks het vervangen van de microfoon van de leadzang bleef het vooral met de vocalen zeer behelpen. Jammer want de stevige gi taarsound van The Doughboys refereert niet alleen sterk aan Husker Du, maar tevens bezit de band zeer sterke solo zang, met aanvullende meerstemmige koortjes. Die moesten we giste ren een beetje missen door de slechte geluidsmix. De Canadese band, net uitge komen met hun nieuwe album 'Home again', begon zeer sterk met het melodieuze 'Four cast'. Een zeer rockgetint nummer, aangevuld met Lemonheads- achtige zang en swingende drum met nadruk op de bek kens. Ondanks het speelplezier wat de band uitstraalt volgde vooral met 'Buying time', 'Your- ney' en 'In my head' een uptem- poset met gierende gitaren zon der enige vorm van afwisseling. Stuk voor stuk werden deze nummers met onverstaanbare aankondiging aan elkaar ge breid. In de toegift neemt de band revanche met 'He's a who re', 'Remember' en 'What's going on'. Juist bij deze compac te nummers wordt niet alleen wat gas terug genomen, maar is er ook duidelijk ruimte voor de broodnodige tempowisseling en breaks in de songs. Overigens had de leadzanger het na de eer ste toegift wel bekeken. Het gi taartje ging aan de kant en de weg naar de kleedkamer was al gevonden. De band besliste an ders en met 'What's going on' werd dan ook voltallig besloten. Als de Doughboys hun materi aal wat meer afwisselen èn een betere geluidstechnicus treffen, dan kunnen ze een aanwinst zijn voor het clubcircuit. HANS KEIJZERS AMSTERDAM (ANP) - Meer dan 50 procent van de Nederlandse bezoe kers aan de schilderijen- en tekeningenexpositie van Vincent van Gogh was nog niet eerder in het Van Gogh-museum geweest en een derde nog niet eerder in het Rijksmuseum Króller-Müller. Dit is gebleken uit een in ternationaal publieksonderzoek dat AGB Intomart heeft uitgevoerd in op dracht van de Stichting Van Gogh 1990. De doelstelling van dit onderzoek was het in kaart brengen van de nomische en culturele effecten van de expositie en de mening over kunst sponsoring. De Stichting Van Gogh concludeert uit deze cijfers dat de herdenkings expositie ter gelegenheid van de honderdste sterfdag van Van Gogh drem pelverlagend heeft gewerkt. Van 31 maart tot en met 29 juli trokken de schilderijen in het Van Gogh-museum in Amsterdam en de tekeningen in het Kröller-Müllêr in Otterlo in totaal 930.000 bezoekers, van wie er 320.000 beide musea bezochten. Ruim 66 procent was afkomstig uit het buitenland, aldus het onderzoek. Veel buitenlanders kwamen vaak speciaal voor de expositie naar ons land en verbleven hier langer dan zij zonder de Van Gogh-expositie gedaan zou den hebben. Van de bezoekers aan het Króller-Müller toonde zich 93 procent tevre den tot zeer tevreden, voor het Van Gogh-museum bedroeg dit percentage 87 procent. Dit lagere percentage moet worden toegeschreven aan de gro tere drukte in Amsterdam. Leiden Koninklijk Penningkabinet - Rapenburg 28, 'Geld van het Koninkrijk', Nederlands geld van 1814-1990, t/rfi jan '91; di. za. 10-17 uur, zon- en feestd. 12-17 uur. n tas beugels, 13/1, Galerie Liga Nieuw Beelden - President Steijnstraat 14, 'Creatie 1950-1954, deel 1', 45 werken van kunstenaars t/m 12/12; vr t/m Studio Galerie - Nieuwstraat 53a, Teun Renes: 'perspex objecten', van 18/11 tot 30/12; opening Studio: di t/m za 9-13 uur, De Bange Duivel - Rijndijkstraat 4, Astrid Beumer: tekeningen, grafiek boeken, t/m 16/12; vr/za/zo 13-17 uur. 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, permanente tentoonstelling van werk Leny Noyen, vr 14- 16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, permanen te expositie; Vijf eeuwen mode in miniatuur, di t/m za. 10-16 uur. Signaal, Studio voor Vormgeving - Groene- steeg 10, ontwerpers en vormgevers tonen diverse ontwerpen, tevens presentatiemap pen, do 12-21 uur, vr 12-18 uur, za 12-17 Stichting Beeld en Grafiek - Stationsweg 243, werk van Feng, Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, nadere informatie tel: 146024. Sociëteit Quintus - Korte Mare 34, tentoon stelling van leden van Quintus in de vorm van schilderij, druk, foto, tekening of beeld. Atelier Jeanmarie Mersman - Oude Rijn 89. Frank Borst, Robin Akkerman en Jean Ma rie Mersmans, verschillende technieken, el ke eerste zondag van de maand open. Galerie 'Time is Art' - Ni te keramiek van Nederlandse i.k.v. landelijke manifestatie: 'Aspekten i hedendaagse Nederk Alphen Galerie AZL - Rijnsburgerweg 10 (gebouw 1). unica's van Yvon Koopman, tot 25/11; dag 10-17 uur. Galerie Propitia - Levendaal 119, schilderij en, gouaches en zeefdrukken van Yves Mil- lecamps (uit Frankrijk), tol 2/12; do 13-16 en 19-21 uur, vr/za/zo 13-18 uur. De Waag - Aalmarkt 21, in kader van Zuid hollandse Keramiekmanifestatie K 90: sculpturen van Bastiénne Kramer, van 11/11 (14 uur) t/m 9/12; woe t/m vr 12-17 Galerie- Amber - Hooglandse Kerkgracht 8,'Stille Ruimte' expositie Japanse schilder- ik, tot 1/12, woe Galerie Stelling - Burgsteeg 14, schilderijen van Willem Zeegers, van 10/11 t/m 1/12; wo t/m za 12-17 uur. Bleijenberg Lijsten - Breestraat 113,' Lydia Mercedes Luyten en Pim de semblages, t/m 24/11di t/m z Holiday Inn - Haagse Schouwweg 10, Karin Janssen: aquarellen (naakten, stillevens en landschappen) en Wil Edelenbos: aquarel len met als onderwerp: 'Mensen in hun si- Irene Prinsen - Utrechtseveer 3, kunstwerk Basiliek voor een schilder (El Greco) na te lefonische afspraak te bezichtigen op za, Alphen Expressie 70 - Cornell's Geellaan 2, 'Wat is echt?', schilderijen en tekeningen van Cora Hofman Van der Zee - Hooftstraat 235, 'Gezichten van Zon', van Marion Bloem Jan Montyn, tot 31/12; wo/do/za 13-17 uur, vr 13-21 uur. Openbare Bibliotheek - Thorbeckestraat, Hazerswoude Huize Driehof - Hazerswoude-Dorp, Luuk de Jong met keramiek (Raku gestookte kommen en vazen) en Riemke Kouijzer met aquarellen, dag. 10-17 uur. Hillegom Kunstgalerij 'Catharina' - Meerstraatprome nade 12b, gouaches van Ans Wortel, van 20/11 t/m 31/12; di t/m vr 10-18 uur, za 10- 17 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, Greetje Barends, krijttekeningen en olieverfschilde rijen, t/m 14/12; ma t/m vr van 9-17 uur, woe ook van 18.30-20 uur. Lisse Artopa - Grevelingstraat, werk van leerlin gen en oud-leerlingen van 'De Kelder', t/m 25/11; 't Huys Dever - Heereweg 349a, tekeningen en schilderijen van Willem de Munk, t/m 25/11, di t/m zo 14-17 uur. Noordwijk Kunst- en Antiek Galerie 'Drieluik - Voor straat 57, Marianne Breedijk: aquarel en krijt, t/m 15/12; dag. 10-17.30 uur, za 10-17 Noordwijkerhout Leeuwenhorst Congres Centrum - Lange- laan 3, werk van diverse kunstenaars onder de naam 'Beweging in Abstraktie', t/m 13/12, dag. 9-21 uur. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vliet- weg 6, permanente tentoonstelling 'De an dere Middeleeuwen'; thema tentoonstelling: 'Wintersalon van Oost Europese kunste naars, een brug tussen Oost en West', vr. 19-21 uur, za. 10-16 uur. Atelier 'De Smaggel' - Tramstraat 6a, per manente expositie: schilderijen van Mar- greet van Polanen; ma 14-16 uur. Voorschoten Galerie Mercedes - Voorstraat 35b, José Capricorne met olieverf en gemengde tech niek, Hugo Rodriguez met bronzen objec- Warmond Galerie Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat 36, Ardi Brouwer: litho's en tekeningen; Ri- nie Otte: beeldhouwwerk, t/m 6/12, wo/do- Galerie De Pomp - Dorpsstraat 38, werken in pastel/aquarel en tekeningen van Giovan- na ten Raa, olieverf schilderijen van Pierre Besnard en keramiek van Judith Dusoswa, t/m 26/11di 19-21 uur, wo 10-12 en 14-16 uur, do/za/zo 14-16 uur. Wassenaar Raadhuis 'De Paauw' - Raadhuislaan 22, beelden en tekeningen van Theresia van der Pant, t/m 6/1 '91di t/m vr 10-16 uur, za en zo 13-16 uur. Galerie Bianca - Gravestraat 1, werk van Paul Schuitema, foto's, reclame enz. t/m 18/11, do, vr en zo 14-17 uur, za 12-17 uur. Leiden Kapelzaal K&O van Bernier, Marais, Quinault, Vivaldi en Scarlatti. do 22,12.45 uur; lunchconcert door Alexan dra de Jong Swemer (piano), werk van Van Beethoven, Debussy en Mendelssohn, vr 23, 20.15 uur; 'Vrijdagavond Kamermu ziek', Roeland Duijne (cello) en Sepp Gro tenhuis (piano), werk van Boccherini, Van Beethoven, Cassadó en Schumann. LVC - Breestraat za 17, 22.00 uur; Candy Dulfer: 'Funky Stuff'. Stadsgehoorzaal vr 23. 20.00 uur; operette: 'Ein Waltzer- traum' van Oscar Strauss, door Operettege zelschap 'Cresendo' olv Joop van Eek. di 20,20.15 uur; Jaap van Zweden (viool) en het Combattimento Consort Amsterdam, werken van Hellendaal, Biber, Bach en Vi valdi. Oudshoornse Kerk za 17,19.30 uur; zang- en orgelavond n kinderkoor 'De lenteklokjes' olv Dirk Vliet en organist Ronald de Jong. Katwijk Scum za 17, 20.00 uur; Rock Roll en Rhythm Blues door: 'Rhythm Dictators'. Tripodia vr 23, 20.00 uur; operette: 'Les Cloches de Corneville', van Robert Planquette, door Operettegezelschap Mozaik (uit Noordwijk). Leiderdorp Dorpskerk za 17, 20.15 uur Leiderdorps Kamer Orkest olv Carl Brainich, mmv Veronica Steinbach (fluit) en Godelieve Schrama (harp), werken van Mozart, Faure en Turina. Noordwijk Hofstede 'De Cleyburch' zo 18, 14.15 uur; Kauro Kakudo (viool) en Herman Uhlhorn (piano), werken van Tarti- ni, Schubert, Van Beethoven, Dvorak en Wieniawski. De Haag Grote Kerk wo 21, 20.15 uur; Koninklijke Zangvereni ging''Excelsior', het Toonkunstkoor Leiden en solisten: 'Requiem' van Verdi. Leiden Leidse Schouwburg za 17, 20.15 uur; 'De Bekentenis', met Inge borg Elzevier en Huib Broos, di 20, 20.15 uur; 'De Reiziger', theatercon cert door Rob de Nijs. wo 21, 20.15 uur; Phoenix Dance Com pagnie, aanstekelijke dans uit Engeland, do 22, 20.15 uur; psycho-komedie: 'Me vrouw Klein', door het Raamtheater. vr 23, 20.15 uur; 'Het Koekoeksnest', met o.a. Peter Faber en Merel Lasseur. LAK-Theater za 17, 20.30 uur; solo-dansprogramma: 'Sluiers', van Pauline Daniëls. zo 18, 15.00 uur; jeugdvoorstelling: 'Strate gieën van een listig plan' en 'Opstaan, het is bedtijd', door De Rotterdamse Dansgroep, vr 23, 20.30 uur; Paul Clarck: 'A Bohemian from 9 to 5'. Micro-theater za 17, vr 23, 20.30 uur; Toneelgroep Imperi um: 'Kashmir en Karoline'. Alphen aan den Rijn Parktheater za 17, 14.30 uur; kindervoorstelling (4 tot 9 jaar): 'De Ijsbeer', door Poppentheater Den Haag Appeltheater za 17, wo 21, do 22, vr 23, 20.15 uur; To neelgroep De Appel: 'Drie Zusters', van Tsjechov. AT&T Danstheater za 17, 20.15 uur; Nederlands Dans Theater 2: 'La Cathedrale engloutie', van Kylian, 'Quiet Strengh' van Taylor en 'After AH', van Maillot. do 22, vr 23, 20.15 uur; Nederlands Dans Theater: 'Verklarte Nacht'. 'Forgotten Land' en 'Silent Cries', van Kylian en 'Grass', van Mats Ek. Circustheater zo 18, 20.15 uur; Cabaretgala Schevenin- gen 1990: uitreiking Scheveningse Cabaret prijs aan Paul de Leeuw, vr 23, 20.15 uur; Flairck: 'De Reünie', jubile umprogramma. Diligentia zo 18. 14.30 uur; Theo Olof (viool) Gerard van Blerk (piano), Werken van Fauré, Mo zart en Grieg. di 20. 20.15 uur; concert Beaux Arts Trio: werken van Mozart, Zemlinsky en Schubert, do 22, vr 23. 20.15 uur; Het Groot Niet te Vermijden Dans/Show Orkest: "World Tour Two'. Dr. Anton Philipszaal za 17, 20.15 uur Forum Filharmonisch olv Jiri Pinkas, werken van Janacek. zo 18, 14.15 uur; Het Brabants Orkest olv Roberto Benzi, mmv Christian Edinger (viool), werken van Rimski-Korsakov, Szy- manovski en Tsjaikowski. vr 23,20.15 uur; Residentie Orkest olv Hans Vonk, mmv Steven Mayer (piano), werken van Liszt, Busomo en Sibelius. Koninklijke Schouwburg za 17, ma 19. 20.15 uur. zo 18. 14.00 uur; Het Nationale Toneel: 'De Misantroop', di 20,20.15 uur; Internationaal Poppenthea ter-Festival 1990: Het verhaal van Lutus en de Jade, China. wo 21, 20.15 uur; Int. Poppentheater-Festi- i Manta, Indonesië Amsterdam Carré za 17, 20.15 uur; Seth Gaaike turen van S. Gaaikema'. di20, wo21,do22, vr 23, 20.1 lijk Ballet van Vlaanderen: i Fox'. za 17, 15.00 uur; Rotterdams Philharmo- nisch Orkest olv Valery Gergiev, mmv Yo- Yo Ma (cello), werk van Sjostakowitsj. a 17, zo 18, 0.00 u rt Oscar Peter- i 20, 20.15 uur; The New London Chorale, The New London Orchestra olv Gerard Bre- as: The Young Beethoven, do 22, vr 23, 20.15 uur; Koninklijk Concert gebouw Orkest olv Gerd Albrecht, mmv Stefan Vladar (piano). C.C. Amstelveen ma 19, 20.15 uur; musical: 'Sweet Charity', met o.a. Simone Kleinsma, Fred Butter, Hans van der Gragt. do 22, 20.15 uur; première, 'Serenata', door Laurens van Rooijen (piano). Muziektheater za 17, 20.15 uur; Elisa Monte Dance Com pany: The world upside down', van Monte- /Braca, 'Turtles eat bones', van Monte'Has- sell en 'Dextra Dei', van Monte/Szemzo. di 20, vr 23, 20.00 uur; De Nederlandse Opera: 'II ritorno di Ulisse in patria' van Clau- dio Monteverdi. Nieuwe de la Martheater za 17,20.15 uur, zo 18.14.00 uur;'Hërold Maude', met Mary Dresselhuys, Dirk Zee- lenberg, Jules Hamel e.a. di 20, wo 21. do 22, 20.15 uur; 'A Romance in many dimensions', met Feike Boschma, Enny Verhaak en Caspar Oorthuys. vr 23, 20,15 uur; 'Opus 8', door Purper. Stadsschouwburg zo 18, 14.00 uur. ma 19, vr 23. 20 15 uur; Holland Festival - Vincent van Gogh Jaar, 'Un malheureux vête de noir', mmv Schön- berg Ensemble olv Reinbert de Leeuw, di 20, 20.15 uur; Reflx: 'Emergo', van Goor- es/Branca, 'Noblesse oblige', van Rogie- /Boccherini en 'Hangen in karton', van Tuer- lings/Andriessen. do 22, 20.15 uur; Gisela May: 'Lieder sind ein Stück Leben', keuze uit Brecht-repertoi- re en werk van Tucholsky.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25