VoUcs verzekering opnieuw onzeker 'Conducteur terug op tram' Openheid gewenst over Sabotagedienst Amsterdamse raad achter sloop gedeelte Bijlmermeer Specialisten willen cao' INDIANEN OP DE KOFFIE c WÊËËWW DONDERDAG 15 NOVEMBER 1990 CDA ontzegt steun aan plan-Simons DEN HAAG (ANP/GPD) De nieuwe financiële opzet van de gezondheidszorg hangt aan een zijden draad. Het CDA heeft grote bezwaren tegen de door staatssecretaris Simons (volksgezondheid) op tafel gelegde plannen. Ook de PvdA zet vraagtekens. Dat bleek gis teren in mondeling overleg tussen de Kamer en de staatssecretaris. AMSTERDAM (GPD) - De Am- sterdamse gemeenteraad is gisteren akkoord gegaan met de sloop van zo'n drieduizend woningen in de Bijlmermeer. Een motie van Groen Links om dit aantal van tafel te krij gen, haalde het niet. Ook protesten van Bijlmerbewoners op de tribu ne, die graag in hoogbouw wonen, mochten niet baten. Het Amsterdamse gemeentebe stuur wil zowel stedebouwkundig als sociaal een meer gevarieerde Bijlmer. De nu goedgekeurde plan nen zijn gebaseerd op het in januari 1990 uitgebrachte rapport van de Werkgroep Toekomst Bijlmermeer. Daarin werd voorgesteld een kwart van de twaalfduizend woningen in de hoogbouw te slopen. In plaats daarvan zou nieuwbouw moeten verrijzen in verschillende prijsklas- CDA-kamerlid Lansink stelde dat er een basisverzekering in de ge zondheidszorg moet komen waarin tussen 90 en 93 procent van de be staande zorg wordt ondergebracht. Dat is minder dan Simons wil met een basisverzekering die ongeveer 97 procent van de gezondheidszorg omvat en dus bijna alles dekt. Lansink benadrukte dat het plaatshebben). De in het model-Si- nen worden en denkt dat het ver- mons overblijvende aanvullende standiger is een soort 'eigen risico' verzekering (3 procent) noemde in te voeren. danig worden verbouwd, dat ze ge schikt zijn voor verhuur in de duur dere sector. De overige zesduizend woningen krijgen een opknapbeurt. De omgeving van de woningen wordt de komende tien jaren ook aangepakt. De kosten van de opera tie worden geraamd op 645 miljoen gulden. De aanpak van de Bijlmer was de eerste 'testcase' voor het nieuwe college van B en W, met daarin naast de PvdA, ook Groen Links, D66 en WD. Met name Groen Links, D66 en CDA hadden flinke kritiek op de plannen. Zij vinden dat de sloop van woningen niet het uitgangspunt mag zijn voor aanpak van de problemen van de Bijlmer en pleitten ervoor dat er betere voor zieningen, sociale veiligheid en ver- dichtingsbouw zou moeten komen. Dezelfde kritische mening werd verwoord door een groot aantal Bijl merbewoners. Ook zij zien sloop niet als de oplossing en pleitten voor sociale maatregelen en het aanstellen van zo'n 800 schoonma kers. parkbeheerders, huismeesters en portiers. Begin jaren zeventig kwam de hoogbouw in de Bijlmer gereed. Door de plannenmakers ooit be doeld als een droomstad, waar be- gescheiden van het verkeer en temidden van veel groen konden wonen en recreëren. Dié droom ver liep anders dan verwacht. Door de zeer gevarieerde samenstelling van de bevolking, grote werkloosheid, leegstand en het uitblijven van voorzieningen, trad snel verpaupe ring op. Grootste probleem vormt nu de enorme schuld van de Woningcor poratie Nieuw Amsterdam, beheer der van de twaalfduizend wonin gen. Eind dit jaar zal het negatieve saldo zijn opgelopen tot 110 miljoen gulden. Verantwoordelijk wethou der L. Genet benadrukte gisteren dat die schuld alleen kan worden gesaneerd door de Bijlmer rigou reus aan te pakken. Wie wil blijven, kan blijven omdat er veel leegstand is in de huizen die blijven staan. "Dan moet het lukken de mensen die in de hoogbouw willen blijven, daar aan een woning te helpen", al dus de wethouder. Lansink gisteren "te klein" en dus overbodig. Lansink uitte twijfels over Si mons' voorstel om de premie voor de nieuwe 'volksverzekering' voor 85 procent procentueel, dat wil zeg gen afhankelijk van het inkomen, te terende deel van de zorg (zo'n 7 tot laten zijn. De overige 15 procent z 10 procent dus) moet worden onder gebracht in een aanvullende verze kering, waarvoor de verzekeraars mie). Maar Lansink vermoedt dat concurrende aanbiedingen kunnen de kosten van de gezondheidszorg doen (en kostenbeheersing kan op die manier niet gedragen kun- RHENEN (ANP) - De rechtsposi tie van de specialisten dreigt veel slechter te worden dan die van de gemiddelde werknemer in Neder land. Voorzitter dr. Mulder Lansink benadrukte dat alleen met de door hem geopperde werk wijze een garantie voor voldoende kostenbeheersing in de gezond heidszorg gegeven kan worden. Tot nu toe is kostenbeheersing in het plan-Simons te onzeker. Het CDA is dan ook nog niet bereid verdere stappen in de stelselherziening mee te dragen. De PvdA stelde gisteren dat een volksverzekering noodzakelijk is. Een verdeling van premies tussen inkomensafhankelijk en nominaal van 85-15 kan er volgens PvdA'er Van Otterloo echter toe leiden dat de premies te snel stijgen. De over heid moet in ieder geval de nomina le premies zelf vaststellen, aldus Van Otterloo. Hij keerde zich tegen te veel marktwerking in de gezond heidszorg en te veel prijsconcurren- het wèl mogelijk moet blijven landelijke overeenkomst be{ onderdelen van de contractuele houding tussen verzekeraar en arts Ivast te leggen. Ook moeten landelij- Landelijke Specialisten Vereniging ke afspraken kunnen worden ge- als een blad aan de boom gedraaid, neeft dat vanmiddag gezegd op het maakt over organisatie, structuur De WD is niet langer tegen en doelmatigheid van de gezond heidszorg. LSV-congres 'De specialist morgen' in Rhenen. Hij vindt het daarom nodig dat er voor de specia listen een soort 'cao' komt. Specialisten zijn wel vTije be- oepsbeoefenaren, maar ze worden fhankelijk van de verzekeraars als die volgend jaar niet langer ver plicht zijn overeenkomsten met hen te sluiten, zei Mulder. Ook worden bestaande tarieven omgebouwd tot maximum-tarieven, waarvan dus alleen naar beneden kan worden af geweken, terwijl er geen wettelijke minimumgrens voor de beloning De LSV wil ook het maximumta- stelt, mits de nominale premie naar rief vervangen door een 'spiltarief 30 procent gaat. De staatssecretaris met een vrije onderhandelings ruimte - naar beneden èn naar bo ven - van bijvoorbeeld 15 procent. Mulder denkt niet dat specialisten bereid zijn te onderhandelen over een marge "waar ze alleen maar slechter van kunnen worden". - In de toekomst zou Mulder alle P"nten in de huidige opzet artsen die in een regio een bepaald gezondheidszorg omdat het plan Si- daar echter fel tegen en ook CDA PvdA voelen daar niets voor. Kohnstamm (D66) twijfelde giste- n openlijk aan de noodzaak van tn complete stelselherziening in de zorg. Volgens hem moet worden gemikt op het oplossen van knel de Wettelijke regels specialisme uitoefenen willen derbrengen in één maatschap. Vol- s*nS gens hem maakt dat een goede het contract, opzegbaarheid minimumverplichtingen ontbre ken ook. Centrale afspraken tussen de landelijke organisaties worden verboden. Mulder vindt echter dat de duur- werkverdeling en spreiding nauwelijks tot kostenbeheer- leiden. Beckers (Groen Links) vond een premieverhouding 85-15 voorzieningen mogelijk. De maat- Saan- Net de PvdA vindt ZÜ dat schap zou diensten kunnen leveren aan ziekenhuizen, huisartsen, ver pleeghuizen en (buiten)poliklinie- ken. groter deel van de premie af hankelijk moet zijn van het inko men, om lagere inkomens te be- scherrhen. AMSTERDAM Buren en de brandweer helpen een bejaarde bewoner, de heer Bussel, weer terug te gaan naar zijn woning in de Amsterdamse wijk De Pijp. Omstreeks drie uur vannacht explodeerde daar een snackbar. On middellijk brak brand uit, die pas een uur later door de brandweer was bedwongen. Een aantal huizen in de om geving werd enige tijd ontruimd. De oorzaak van de ontploffing is onbekend. Niemand raakte gewond. (foto ANP) Kamer: hoge boete op zwartrijden terugdraaien IKÉfiÉM I 'm*i. jr Éi Sg£ 4 M. i DEN HAAG (ANP/GPD) - Minis ter Maij-Weggen (verkeer en water staat) overweegt weer conducteurs in te zetten op de trams in de grote steden. Zij heeft dat gisteren gezegd in de Tweede Kamer bij een debat over het zwartrijden in het open baar vervoer. Een meerderheid van de Kamer eiste daar dat ze de on langs tot honderd gulden verhoog de boete weer terugdraait. De mi nister wil dat niet, maar zal de eis van de Kamer morgen aan het kabi net voorleggen. De meeste Kamerleden zijn op zich niet tegen een verhoging van de boete voor zwartrijden, maar zij vinden dat Maij-Weggen en haar collega Hirsch Ballin (justitie) de kantonrechters hebben overvallen met de maatregel omdat die vante- voren niet zijn geraadpleegd. Alom leeft de indruk dat de kan tonrechters zwartrijders, die de honderd gulden niet meteen beta len aan conducteur of controleur, tot een lagere boete zullen veroor delen. Dat maakt het dus interes sant voor een zwartrijder de zaak te laten voorkomen, aldus de Kamer. Woordvoerders van PvdA en WD spraken gisteren van een "on verkwikkelijke situatie", waarbij WD'er Korthals nog iets verder ging door de minister "eigenzinnig en kortzichtig" te noemen. In af wachting van de uitkomst van het kabinetsberaad zal de Kamer vol gende week dinsdag stemmen over een motie van Korthals waarin hij vraagt de boeteverhoging ongedaan te maken en met een algehele her ziening van het boeteregime voor verkeersovertredingen en openbaar vervoer te komen. Minister Maij-Weggen verdedig de de recente boeteverhoging met de mededeling dat het zwartrijden in het openbaar vervoer per jaar tientallen miljoenen guldens aan in komsten scheelt. Zij wees erop dat de boeteverhoging in Rotterdam en Den Haag al heeft geleid tot een stij ging van de verkoop van strippen kaarten met veertig respectievelijk vijftig procent. Minister Hirsch Ballin zegde de Kamer toe voor 1 mei 1991 met een pakket maatregelen te komen waar in de totale problematiek van het zwartrijden aan bod komt. Daarin zal hij ook aandacht schenken aan een eventuele legitimatieplicht in het openbaar vervoer en aan de her invoering van conducteurs. Die laatste maatregel kost volgens Maij- Weggen 145 miljoen gulden per jaar. Om aan dat geld te komen denkt de minister aan een extra verhoging van de tarieven voor het openbaar vervoer met 1,5 procent. 'Groter verschil tussen lage lonen en uitkeringen' DEN HAAG (ANP) - Het plan van de Tweede-Kamerfractie van het CDA om het verschil tussen lonen op minimumniveau en uitkeringen groter te maken door het arbeids kostenforfait te verhogen en een aantal aftrekposten te schrappen, valt goed bij coalitiepartner PvdA. Maar volgens de PvdA moet de net to-nettokoppeling niet in gevaar ko men en bovendien moeten de hoge re inkomens er niet van kunnen profiteren. Vice-frgctievoorzitter Leijnse van de PvdA heeft dit giste ren gezegd. Hoorzitting over kettingbotsing BREDA (GPD) De Raad voor de Verkeersveiligheid wil een besloten hoorzitting houden met de chauf feurs die waren betrokken bij de kettingbotsing vorige week dinsdag op de A16 bij Breda. Nog dit jaar wil de Raad advies uitbrengen aan mi nister Maij-Weggen (verkeer) hoe dergelijke ongelukken in de toe komst te voorkomen. Voorzitter Van Vollenhoven van de Raad voor de Verkeersveiligheid maakte dit gisteren bekend in Bre da na overleg met burgemeester Nijpels en het team van de Bredase politie dat een onderzoek instelt naar het ongeluk, waarbij acht men sen om het leven kwamen. Voor waarde voor de besloten hoorzitting is dat de betrokken automobilisten niet worden vervolgd door Justitie, aldus Van Vollenhoven. "Wanneer er chauffeurs worden gedagvaard voor een strafzaak kunnen ze niet meer vrij voor de Raad voor de Ver keersveiligheid getuigen. Daarom hoop ik dat Justitie deze zaken se poneert", aldus Van Vollenhoven. De Bredase officier van Justitie W. Koops: "Het zal in de besluitvor ming worden betrokken. Maar we kunnen nog niet zeggen dat er niet vervolgd gaat worden. Een radar controle heeft immers uitgewezen dat mensen ter plaatse 140 hebben gereden in plaats van 100. Dat is ver wijtbaar rijgedrag". De Raad voor de Verkeersveilig heid heeft eerder een hoorzitting ge houden naar aanleiding van een mist-ongeluk in 1984 bij Leider dorp. Nadat advies was uitgebracht werden destijds de afritten van de snelweg gewijzigd. DEN HAAG - Een ober in Nieuwspoort serveerde twee inwoners uit Sarawak gisteren een kopje koffie. De Dayak-indianen zijn hier om een krachtig protest te laten horen tegen het kappen van regenwouden. Binnenkort wordt het Regeringsstandpunt Tropische Bossen in de Tweede Kamer behandeld. (toto anp> Besmette bevruchting niet gratis Reiskosten De Tweede Kamer is gisteren ak koord gegaan met de bevriezing van het reiskostenforfait voor 1991. Dat betekent onder meer dat automobi listen die verder dan 30 kilometer van hun werk wonen, ook volgend jaar hun reiskosten niet van de be lasting kunnen aftrekken. De onbe laste vergoeding voor reiskosten blijft op 44 cent per autokilometer. Korpschef De Winschoter korpschef Van den Boogaart is gisteren door de kan tonrechter in Zuidbroek veroor deeld tot een boete van 475 gulden en vier maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. De commissaris reed in juni 1990 met een snelheid van 194 kilometer per uur op een stuk snelweg waar een maximum snelheid van 120 km is toegestaan. Metro-ongeluk Voor de Rotterdamse rechtbank is gisteren een voorwaardelijke ge vangenisstraf geëist van negen maanden tegen een 51-jarige be stuurder van een metro-trein die de cember 1988 een rood sein zou heb ben genegeerd en toen met de trein tegen een personenauto botste op de kruising Prins Alexanderlaan- /Hoofdweg. Twee inzittenden van de auto kwamen om het leven. De bestuurder meent dat het sein niet goed heeft gewerkt. ROTTERDAM (GPD) - Het Rot terdamse ziekenhuis Dijkzigt hoeft geen vierduizend gulden terug te betalen aan iedere vrouw die begin 1988 zwanger probeerde te raken via de reageerbuismethode en daar bij hepatitis B opliep. De Rotter damse rechtbank heeft het verzoek afgewezen van één besmette vrouw om geld terug te krijgen. "Dijkzigt heeft weliswaar een ernstige fout gemaakt", zo oordeelt de recht bank, "maar de materiële en imma teriële schade bij de slachtoffers is al vergoed". In 1988 liepen 79 vrouwen die zwanger wilden raken via de rea geerbuismethode het geelzuchtvi rus op. Het virus zat in het bloed waarmee het academisch zieken huis kweekvloeistof aanmaakte. In deze vloeistof wordt de eicel van de vrouw met de zaadcellen van haar partner in aanraking gebracht. De vrucht wordt daarna in de baarmoe der geplaatst. De besmetting was het gevolg van slechte communica tie en niet goed vastgelegde proce dures binnen het ziekenhuis. Uit de 79 besmette vrouwen zijn uiteinde lijk 33 baby's geboren; een normale score voor de reageerbuismethode. Niet een van deze kinderen heeft de besmetting overgenomen. De meeste vrouwen kregen nau welijks last van het virus. Het bleef bij een griepje. Zij kregen alleen de reiskosten vergoed die zij moesten maken voor na-controle. Sommige vrouwen kregen er meer last van. Zij klaagden een paar maanden lang over gewrichtspijn en aanhou dende vermoeidheid. Deze vrou wen hebben smartegeld gekregen van zo'n duizend gulden per maana en een vergoeding voor materiële schade van drie- tot zevenduizend gulden. Advocaat mr. F. A. van der Reijt, die namens 22 gedupeerden spreekt: "Dan zijn er nog enkele vrouwen die nog steeds lijdende zijn. Niemand weet hoe lang deze vrouwen last zullen blijven houden van hepatitis B". DEN HAAG (ANP/GPD) - Premier Lubbers moet volledige openbaar heid verschaffen over de rol van de geheime verzetsorganisatie die in geval van bezetting van ons land tot taak zou hebben de Nederlandse re gering in ballingschap van informa tie uit bezet Nederland te voorzien. Dat zegt dr. P. F. Maas, hoogleraar parlementaire geschiedenis aan de Katholieke Universiteit in Nijme gen. Maas is van mening dat het parle ment en de Nederlandse bevolking er recht op hebben om zo volledig mogelijk geïnformeerd te worden over de achtergronden van de ge heime verzetsorganisatie, die onder de kabinetten Drees in de jaren vijf tig het leven zag. "Lubbers kan zich anno 1990 niet meer achter het staatsbelang verschuilen". Was er in de jaren vijftig en zestig mogelijk nog sprake van reële oor logsdreiging van de kant van de Russen, in de jaren zeventig en tachtig was er volgens Maas geen enkele aanwijzing meer dat de Sov jets het Westen zouden binnenval len. Daarom had de regering toen al, zo zegt Maas, parlement en bevol king moeten inlichten. "Het is na tuurlijk voor de burgers heel wrang en hinderlijk dat dit verhaal pas in Nederland aan het licht komt als en omdat er in andere landen over ge publiceerd wordt". Maas is het overigens niet met Groen Links-fractievoorzitter Ria Beckers eens, die Lubbers' positie dinsdag ter discussie stelde. Ook vindt hij het thema (in de volks mond "Gladio", vernoemd naar de Italiaanse geheime dienst) niet ge schikt om door een parlementaire enquêtecommissie te laten onder zoeken. "In dit geval zijn er andere wegen", aldus de Nijmeegse hoog leraar. Inmiddels bewaarden alle officiële instanties gisteren het stilzwijgen over de Gladio-affaire en de oprich ting van de verzetsorganisatie die volgens de brief van Lubbers onder meer tot doel had "de geestelijke weerbaarheid" van de bevolking in bezettingstijd te versterken. Dat de organisatie in Nederland de naam O. en I. zou dragen (Opera ties en Inlichtingen), in geval van oorlog met valse namen zou werken en onder leiding zou staan van de vice-president vap de Raad van Sta te, worden niet ontkend, maar ook niet bevestigd. Een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst zegt ook niet meer te weten dan in de brief van Lubbers staat. "Het is ook voor ons allemaal koffiedik-kij- ken", aldus de RVD-zegsman. Hij kan ook geen antwoord geven op de vraag of de Binnenlandse Vei ligheidsdienst (BVD) en de Militai re Inlichtingendienst (MID) op de hoogte waren van een geheim NAVO-commando in ons land. "Je mag aannemen dat enkele mensen van deze veiligheidsdiensten ervan wisten, maar ook dat is een vermoe den", aldus de RVD. "Het woord Gladio ken ik niet, maar wat ik nu in de kranten lees, verrast me niet. Dat zulke dingen gebeuren, verbaast me niets", aldus Fred van der Spek, het ex-kamerlid van de PSP, dat begin jaren tachtig tot twee keer toe vragen stelde over toevallige wapenvondsten in Lim burg en Gelderland. Dat er verband bestaat tussen de wapenvondsten en het bestaan van de geheime verzetsorganisatie is in middels wel duidelijk, maar van de ministers van defensie, Scholten en in 1983 De Ruiter, werd Van der Spek (en de Kamer) niet veel wijzer. De Ruiter wilde nog wel loslaten dat op "een aantal plaatsen in Neder land wapens waren opgeslagen met het doel-deze zo nodig te gebruiken in een bepaalde fase van een even tuele oorlog". Een discussie over de Nederlandse "Gladio" in de kamercommissie voor de inlichtingen- en veiligheids diensten is volgens Van der Spek weinig zinvol: "Die commissie fun geert eerder als een alibi voor een geheime organisatie dan als een echte controle erop. Leer mij de mi litaire inlichtingendiensten ken nen. Het zou me niets verbazen als ook Lubbers slechts zeer beperkt op de hoogte is". De vraag is ook of de politiek de mogelijkheid heeft om de organisa tie te ontmantelen. De geheime or ganisatie zou namelijk voor een groot deel worden gefinancierd door particulieren. Op de begroting van Defensie staat voor dit jaar een bedrag van 7,5 miljoen gulden voor 'geheime uitgaven'. Dat bedrag zou voor een groot deel voor O. en I. zijn bestemd. Volgens een ex-inlichtingenoffi- cier beschikt de organisatie echter ook over omvangrijke particuliere fondsen. "Topmensen uit het be drijfsleven hebben er uit vader landsliefde geld voor over om een organisatie als O. en I. in stand te houden. Daarom is de greep van de politiek op de organisatie waar schijnlijk ook niet erg groot". Volgens de informant beschikt de dienst over een staf van ongeveer tachtig man, vrijwel allen afkomstig uit de Koninklijke Marine. Verder kan de dienst een beroep doen op een netwerk van mensen met banen in het bedrijfsleven, de zogenaamde 'slapende agenten'. Een klein deel van deze laatste groep bestaat uit topmensen uit het bedrijfsleven. Zij dragen ook in belangrijke mate bij aan de financiering van O en I. De ruime wapenvoorraden van O. en I. bestaan ook vandaag nog. Zon der wapens zou de organisatie haar werk in oorlogstijd ook niet kunnen uitvoeren. Na een vondst van een van de ondergrondse wapenopslag plaatsen in 1983 heeft de toenmalige minister van defensie. De Ruiter, meegedeeld dat "deze wijze van op slag thans wordt beëindigd". Vol gens de informant betekent dat slechts dat de wapens "op een ande re wijze, op een andere plaats, dus" zijn opgeborgen. Als deze opslag plaatsen niet zouden bestaan, zou de organisatie niet meer kunnen functioneren. De geheime organisatie bestaat uit twee afzonderlijke diensten, al dus de informant. De sectie Inlich tingen (gevestigd in Wassenaar) is belast met het verzorgen van infor matie uit het bezette Nederland aan de regering in ballingschap. De sec tie Operaties (gevestigd in het Rot terdamse havengebied) houdt zich met sabotage-activiteiten bezig. Deze laatste afdeling moet ook zor gen dat de Koningin in geval van oorlog wordt geëvacueerd naar een veilig oord, ADVERTENTIE Miele maakt de mooiste en de beste keukens Miele er is geen betere rtiele-Keuken-Centrum "Leiden". Korevaarstraat 11tel. 071 -149859. Miele-Keuken-Centrum Ruud Philipsen. Denneweg/hoek Hooistraat 2, tel. 070-3646154.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3