Maatregel defensie overvalt vliegclubs Netwerk Alphense pedofielen opgerold Twijfels over instandhouding Groene Hart 'Wij vinden dat ondergrens is bereikt' DONDERDAG 15 NOVEMBER 1990 REGIO PAGINA !5 DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 'netwerk van pedofie len' in Alphen aan den Rijn heeft ja renlang een aantal minderjarige jongens seksueel misbruikt. Politie rechter Van Rossum vergeleek de affaire gistermorgen met. de 'kwes tie Oude Pekela'. Door de aangifte van een inmid dels 18-jarig slachtoffer en de be kentenis van een 42-jarige Amster dammer kwam in 1988 een reeks van in Alphen gepleegde ontuchtza ken aan het licht. In totaal zes man nen uit Alphen aan den Rijn. Rijnsa- terwoude. Leiden en Amsterdam werden opgepakt, van wie er giste ren vijf voor de politierechter ver schenen. De zesde, een 52-jarige Leidenaar, kwam niet opdagen. Behalve de Amsterdammer ont kenden de verdachten jarenlang on tucht te hebben gepleegd met ver schillendejongens in de leeftijd tus sen acht en twaalf jaar. Ze wisten zich weinig meer te herinneren van spelletjes strippoker. het maken van seksvideo's voor de verkoop en Texaco vraagt politie om opheldering DEN HAAG Oliemaat schappij Texaco heeft de rijkspollitie van het district 's Gravenhage om opheldering gevraagd over diens waar schuwing dat sommige types brom- en motorfietsen brand veroörzaken na het tanken van Euro-loodvrije benzine. De technische dienst van de poli tie heeft dit ontdekt en advi seert eigenaren hun rijwielen na te laten kijken. Texaco noemt het onderzoek 'pure onzin'. Texaco legt de schuld bij fabrikanten en thuis-knutselaars. "Zij moe ten goed materiaal gebruiken. Met doe-het-zelvers kunnen wij geen rekening houden". De loodvrije benzine is er volgens de politie de oorzaak van dat na ongeveer anderhalf jaar de brandstofleiding po reus wordt en gaat lekken. Een vonk kan voldoende zijn om de benzinedamp te doen ontbran den. Rechter vergelijkt reeks ontuchtzaken met 'kwestie Oude Pekela' allerlei andere seksuele handelin gen. De 66-jarige verdachte uit Rijnsaterwoude bleef erbij dat hij een 8-jarige plaatsgenoot alleen wat had gemasseerd om de indaling van zijn testikels te bevorderen. "Mis schien dat ik daarbij per ongeluk zijn penis heb aangeraakt", aldus de Zijn advocaat stelde dat het jon getje niets tegen zijn zin had ge daan. "De jongen maakte een eigen keuze in zijn omgang met mijn cliënt", aldus de raadsman. "Met de jongen gaat het heel goed, hij heeft geen enkele psychische schade oopgelopen. Ook een kind moet het recht hebben om een relatie met een volwassene aan te gaan". De rechter geloofde er weinig van, vooral ook omdat de verdachte net als twee andere mannen al eerder voor dezelfde misdrijven waren ver oordeeld. Een 46-jarige Alphenaar werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Een 24-jarige plaatsgenoot kreeg twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en 40 uur dienstverlening. De Rijnsa- terwoudenaar werd veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke cel straf en 44 uur dienstverlening. De 42-jarige Amsterdammer kreeg vier maanden voorwaardelijke gevange nisstraf. De ontuchtplegers moeten bovendien ieder 1500 gulden smar- tegeld betalen en zich voorlopig la ten begeleiden door i reclassering. De zaak van de vijfde verdachte - een 42-jarige Alphenaar - is aangehouden, omdat zijn advo caat niet over alle bewijsstukken bleek te beschikken. De Alphense jongen die eind ja ren '80 aangifte deed van ontucht, is door bijna alle mannen misbruikt tussen 1983 en 1987. Hij verklaarde tegenover de politie dat in die perio de 'iedereen het met iedereen deed'. De jongen logeerde vaak bij een van de mannen met toestemming van zijn ouders, die niets van de pedo fiele praktijken van de mannen af wisten. Zo werden ook diverse an dere jongens het slachtoffer, waar onder het zoontje van de 46-jarige Alphense verdachte. Deze man speelde een hoofdrol in het 'net- Door gebrek aan bewijsmateriaal en elkaar tegensprekende getuigen verklaringen konden overigens niet alle vermoedens van ontucht in de rechtszaal worden besproken. De verschillende advocaten pleitten dan ook voor lage straffen; de mis drijven zijn bovendien jaren gele den gepleegd. Volgens politierechter Van Ros sum was het echter wel zinvol om ook de met tenlastgelegde feiten in de rechtszaal te noemen. Ook al konden sommige dingen niet bewe zen worden, alle verhalen bij elkaar gaven toch aan in 'welke sfeer de met kinderen omgingen'. Dat het zoontje van de 46-jarige Alp henaar alles ontkende vond Van Rosssum niet zo belangrijk. "Ik geef geen cent voor die verklaring". Ook voor de officier van justitie stond het vast dat dit kind jarenlang is misbruikt Enig begrip Voor de fouten van de jongste ver dachte. de 24-jarige Alphenaar, toonden de officier en de politie rechter wel enig begrip. De man komt uit een gezin waarin incest voorkwam en is op 11-jarige leeftijd gaan zwerven. Hij verdiende vanaf die tijd de kost al schandknaap en werd op een gegeven moment opge pikt door een van andere verdachte Alphenaren. Die man nam hem in huis. Van Rossum: "U bent een bij zonder geval omdat u van jongsaf aan in een wereld opgroeide, waarin seksueel misbruik gewoon was. Maar toen u 20 was en hetzelfde ging doen had u inmiddels wel be ter moeten weten". Jonge leraren protesteren tegen onderwij sbonden DEN HAAG (ANP) - Honderden le raren hebben gistermiddag gepro testeerd bij kantoren van de onder wijsbonden in Den Haag. Rijswijk en Dordrecht. In Amsterdam werd door 150 leraren het gebouw van de Algemene Bond voor Onderwij zend Personeel (ABOP) enige tijd bezet. De jonge leraren, zogenaamde na- hossers. voeren actie voor een hoger salaris. Zij zijn niet tevreden met de uitkomst van de loononderhande lingen tussen de bonden en staats secretaris Wallage. De actievoer ders zijn van mening dat de bonden niet voldoende voor hun belangen zijn opgekomen. Na drie uur werd het gebouw vrijwillig verlaten. Voor volgende week zijn nog meer prikacties het vooruitzicht gesteld. Vliegveld Valkenburg verboden terrein voor zweefvliegers volg pagina 1) VALKENBURG - De Zuid voor de maatregel, hoewel ken met de Golfcrisis. Dat soort din- die met name de Zuidhol- gen gaan natuurlijk voor". De Aeroelub Valkenburg en de Zuidhollandse vliegclub mogen de komende anderhalve maand vermoedelijk woordvoerders V3n de hjk vanwege Amerikaanse legertransporten geen gebruikmaken van het vliegkamp Valkenburg. hollandse Vliegclub en de landse vliegclub in een lastig De twee clubs hebben gisteren te Aeroelub Valkenburg voe- parket brengt, len zich overvallen door de aankondiging dat de ander- De Aeroelub Valkenburg brengt de halve maand lang - waar- drie gemotoriseerde 'zweefvliegtui- schijnlijk vanwege Amen- S tef vUe^d^yfud De kaanse legertransporten - Zuidhollandse Vliegclub kan ech- geen gebruik meer mogen ter geen kant uit met haar acht maken van het Vliegveld zweefvliegtuigen. "We kunnen niet Valkenburg. Overigens heb- Reacties gemeenten op Vierde Nota Extra van minister Alders horen gekregen dat ze voor zondag 12.00 uur van het vliegkamp ver dwenen moeten zijn. Na dat tijstip mogen ze tot 1 januari niet meer op het vliegveld verschijnen. Henk Slierings, technisch Commissaris van de Aeroelub Valkenburg: "Al- les we na zondag op het vliegkamp geen gebruik meer^ mogen ter geen kant Uit met haar acht achterlaten zijn we tot de jaarwisse- ling kwijt. We kunnen er in geen en kel geval meer aankomen". Na 1 ja nuari zijn de twee verenigingen ove rigens weer welkom op Valken burg. Zowel Slierings als De Jong heb ben nog niet eerder meegemaakt dat ze zo snel en zo lang van het vliegveld moesten verdwijnen. "Het is een paar keer eerder ge beurd dat we, vanwege een oefe ning of iets dergelijks, een tijdje het vliegveld niet opkonden. Maar dat nooit langer dan een paar da- i loods worden onderge- beide verenigingen begrip bracht die aan speciale eisen vol- doet. en die zijn allemaal vol", ver klaart voorzitter Bob de Jong van de vliegclub. Als de vereniging op korte ter mijn geen vervangende ruimte kan vinden, blijft er voor haar niets an ders over dan de zweefvliegtuigen op het marinevliegkamp te laten staan. Wat betekent dat de club de DEN HAAG - Het is een mooie doelstelling om het Groene Hart daadwerkelijk groen te houden, maar er zijn grote twij fels of dat ook lukt. "Vanaf 1983 worden we doodgegooid met Kerk nota's, de een na de andere dwarrelt op je bureau", zegt de Alphense wethouder G. van As (ruimtelijke ordening). "Het wordt eens tijd dat er echt wat gebeurt. Tot nu toe waren het allemaal mooie theorieën, maar is er gewoon doorgegaan met bouwen". mensen vestigen zich in andere overigens van harte toejuicht. Bo- plaatsen waaronder in Alphen. De vendien wordt volgens Wiersema worden, woningruimte neemt het bebouwen niet in een klap stil gezet, omdat er na-ijleffecten optre den. Plannen in vergevorderde sta- Leiden, niet bebouwd hoeft te behoefte hierdoor toch toe. Alphen kan nog tot 2000 voor de zogenaamde de wijk dium worden niet r Volgens Van Rij is het niet meer dan een logische keuze van de rege ring. "Het is een oefenterrein dat zo afgeblazen, weinig wordt gebruikt. Maar het "Maar ik verwacht niet dat Al- na 2000 geen woningbehoefte de"*Randstad zal hebben. Dan moeten we toch weer op zoek naar andere loka- ties. Minister Alders moet maai eens concreet aangeven waar Al- phen dan naartoe moet. Hij moet jonge starters Het wordt volgens Wiersema dan legt door de aanvliegroutes wel j claim op het grondgebied", kortom eens de consequenties trek- woordvoerder ken uit zijn eigen beleid", aldus Van deratie. ook tijd dat de regering eens kijkt de aard van de woningnood in i plaats van zich blind te staren op de kille cijfers. Nu worden vooral grote woningen in de vrije sector gepland, terwijl een groot deel van de vraag komt van ouderen, zo stelt van de milieufe- As. ders gisteren presenteerde. In deze hollandse Milieufederatie. Net als nota. die schetst hoe Nederland in 2015 uit moet zien, worden drasti sche maatregelen aangekondigd om de verstedelijking van het Groe ne Hart te stoppen. Zelfs overweegt de regering om hiervoor streekplan nen terug te draaien. Een van de voorbeelden die i Van As wijst hij op het falikante mislukken van eerdere pogingen van de rijksoverheid om het Groene Hart te beschermen. Uit onderzoek bleek volgens Wiersema dat juist in delen van het Groene Hart zoals de Bollen- en Rijnstreek de groei van- het aantal woningen 15 procent be geven dat de milieuvriendelijke droeg. De grote steden daarentegen bleven steken op een groei van 5 procent. "Het belangrijkste is dus dat de minister nu eens komt met instru menten om de verstedelijking in na tuurgebieden tegen te houden. De gemeenten zijn heel gewiekst in het omzeilen van de regels", meent Wiersema, die het beleid van Alders vaak mislukken vindt Van As het gebied tussen Alphen en Leiden. Door ruilverkaveling zijn de laatste jaren boerderijen vaak omgebouwd tot bedrijfsgebouwen. Een probleem bij het tegenhou den van verstedelijking is volgens Van As dat de grote steden hun taakstellingen niet halen. Deze Vliegvelden De regering schrijft in de Vierde Nota Extra dat de functies van de vliegvelden in de Randstad ter dis- cussie worden gesteld. Ypenburg dëleaneen wel' wordt sowieso gesloten. Zoals g g ei terdag al in deze krant stond is tevens mogelijk dat het vliegkamp Valkenburg plaats maakt voor woningbouw. Voor de Leidse wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening/volks huisvesting) reden om te juichen. Als het Valkenburgse vliegveld in derdaad zou verdwijnen, betekent mogelijkheid aldus Van Rij. Daarbij komt dat ontsluiting van Valkenburg met openbaar vervoer voor de hand ligt. Volgens Van Rij is het dan rendabel om een sneltramverbinding aan te leggen die doorgaat naar Katwijk, Noordwijk en weer terugkomt naar Leiden via Rijnsburg. Met de Boter- huispolder ontbreekt een dergelijk achterland. Burgemeester C. Sinke van Val kenburg weet nog niet of hij blij moet zijn met de nieuwe ontwikke lingen of niet. Hoewel hij in de wan- ander had ge hoord, verraste het regeringsstand punt hem toch. In het voorjaar ver zekerde staatssecretaris baron Van Voorst tot Voorst van defensie hem nog dat Valkenburg een militaire status zou behouden. "Kennelijk is er bij de regering toch het een en ander aan het schui ven. Niet zo gek met de grote pro blemen die de huisvesting in de woningbouw. Volgens een grove Randstad geeft", aldus Sinke. Het schatting zou op de 250 hectare zo'n 10.000 woningen kunnen komen. Het gevolg is dat de Boterhuispol- der, een natuurgebied ten noorden komende zes weken niet bij haar gen. Die oefeningen werden boven- toestellen kan. "En dat is ver lend", stelt De Jong, want juist deze tijd moeten gen aan de vliegtuigen. Dat is nodig, willen we volgend voorjaar weer kunnen vliegen. Als we het werk la ter moeten doen, houdt dat in dat we ook pas veel later weer de lucht in kunnen". De Jong benadrukt echter dat hij alle begrip heeft voor de maatregel. "We wten niet precies waarom we tijdelijk moeten verhuizen, maar we vermoeden dat het iets heeft te ma- Fietsersbond ENFB maakt gedragscode Burgemeester C. Sinke de gemeente die nu nog 3200 kenburg: ...'verrassend regerings- heeft, erkent Sinke. landpunt'.. LEIDEN De Schoolbegelei dingsdienst in Leiden kan steeds minder tijd besteden aan de begeleiding van scholen. De bezuiniging van 160.000 gulden door de gemeente Leiden is de grote boosdoender. Leiderdorp heeft inmiddels ook aangekon digd dat vanaf volgend jaar de subsidie wordt beperkt. De in stelling maakt zich ernstig zor gen over de toekomst. De dienst' aan de Lorentzkade ver vult voor het onderwijs verschillen de functies. Basisscholen en instel lingen van het speciaal onderwijs uit Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest. Voorschoten en Zoeterwoude kun nen een beroep doen op de dienst. De scholen worden op specifieke terreinen begeleid. Zoals onder steuning bij invoering van nieuwe leermethoden. Daarnaast kunnen scholen leer lingen met leer- of gedragsmoeilijk heden bij de instelling aanmelden. Vorig jaar vroeg het onderwijs voor 800 leerlingen advies. Indien nodig wordt, in samenwerking met de school, een zogenaamd handelings plan opgesteld zodat een kind beter in de klas functioneert. Als dit geen succes oplevert, wordt het kind doorverwezen naar andere hulpver lenende instanties. Tenslotte geeft de instelling voor lichting aan leerkrachten van de scholen. Zo worden er themadagen en excursies georganiseerd. Ook geeft de dienst een krant uit. Subsidie De instelling krijgt per leerling een subsidie. De gemeente en het rijk geven ieder jaarlijks ongeveer 50 gulden. Leiden heeft onlangs de subsidie teruggeschroefd naar drie Schoolbegeleidingsdienst Leiden door bezuinigingen in problemen tienjes. Voor de schoolbegelei- lijst. De scholen bepalen zelf welke dingsdienst een tegenvaller 160.000 gulden per jaar. TegenpreS' tatie was dat elke school een extra leerkracht voor dag mocht aanstellen. Directeur H. de Bil erkent dat meer personeel voor de scholen op zich prettig is, maar vindt dat het ten koste gaat van zijn instelling. "Wij ondersteunen de school waar zij tekortschiet door gebrek aan tijd ding en kennis". Volgens De Bil lost leerkracht voor een halve dag niet leerling wordt aangemeld. De Bil zegt dat die grens verschuift. Het Leiden onderwijs stuurt alleen nog de las- n halve tigste kinderen, anderen met min der ernstige problemen moeten wachten. Neerwaartse spiraal Het quotum van 2,8 uur per school wordt nog amper aan de begelei de leerkrachten besteed. De Bil erkent dat het gevolg een alles op. gezien de aard van de pro- neerwaartse spiraal is. Minder ken- blemen. Deskundige hulp blijft vol- nis onder het personeel geeft meer gens hem noodzakelijk. Hij be- problemen, wat weer meer kennis schouwt zijn instelling, die onder vraagt. Wij Y™den dat dei on - anderen een psycholoog, een onder- grens is bereikt. Minder aan wijskundige en een logopedist in aan de begeleiding van de sc o dienst hebben, als een essentiële onver;an*wo'ord. Op zchs ondersteuning van de scholen. &sch dat de scholen de tijd gebrui ken voor de begeleiding van de las- De bezuiniging is gedeeltelijk op- tige gevallen, want die zijn gevangen door personeel te ont slaan en te verhuizen naar een goed koper huisvesting. Voorheen had de dienst een pand T slaan. klas het meest zichtbare probic Niettemin heeft de subsidiever mindering een negatief effect op het beleid. Zo is de begeleiding De bezuinigingen staan volgens de Lochor- de instelling in schril contrast met de aard van de hulpvraag. Deze is steeds ingewikkelder. Er worden - meer kinderen met gedragsmoei lijkheden in combinatie met bij voorbeeld een taalstoornis aange- scholen drastisch verminderd. Het meld. Grote-stadsproblematiek onderwijs mag geen onbeperkt be- (huisvesting, geluidsoverlast) roep doen op de dienst. Van'1987 tot speelt hierbij vaak een rol. De scho- 1990 liep het aantal uren terug van jen ujt Leiden deden verh 5,2 naar 2.8 school per week. De gewijs een sterk beroep dienst werkt niet met een wacht- schoolbegeleidingsdienst. DEN HAAG - Om hun veiligheid te vergroten moeten fietsers zich zelf bewuster gedragen in het verkeer. Zowel roekeloze als angstige fiet sers veroorzaken door hun gedrag soms gevaren. De Fietsersbond EN FB pleit houding van deze kwetsbare keersdeelnemers en heeft een spe ciale 'gedragscode voor zelfbewuste fietsers' opgesteld. Het eerste exemplaar van deze voorlichtingsbrochure, getiteld 'Het recht van de stérkste' is giste ren aangeboden aan de Zuidhol landse commissaris van de konin gin S. Patijn. De folder is geprodu ceerd met steun van het provinciaal orgaan Verkeersveiligheid Zuid- Holland en zal de komende maand op grote schaal worden verspreid onder fietsers. Een belangrijke aanleiding voor het uitbrengen van de gedragscode zijn de ongevallenstatistieken van 1989. Hieruit blijkt een een toename van het aantal fietsongevallen met twaalf procent. In de brochure worden tips gege ven om gevaarlijkse verkeersitua- ties te voorkomen door zelfebe- wust, consequent en duidelijk ge drag. Landelijk actieweek hunrdersverenigingen LEIDEN De huurder zit door een slechte regelgeving in een vervelen de positie. Althans, dat vindt de huurdersvereniging de Nederland se Woonbond. Bij vertrek uit de wo ning eist de verhuurder vaak dat de woning in de oude staat wordt her steld. Het kozijn moet de orginele kleur terug krijgen of een tussen wand dient te verdwijnen. De kos ten, die enorm kunnen oplopen, ko men meestal voor rekening van de huurder. Om hierin verandering te bren gen, houdt de Woonbond van 19 tot en met 23 november een landelijke actieweek. Alle regionale belangen verenigingen van huurders worden opgeroepen om actie te voeren en te onderhandelen met de woning bouwverenigingen en andere huis eigenaren. De bond heeft een eisen pakket samengesteld dat als hand vat bij de gesprekken kan dienen. Daarnaast kan gedurende week de informatielijn worden gebeld: 020- 223505. Het Leidsch Bewoners Platvorm heeft haar leden benaderd. Het LBP vertegenwoordigt in Leiden 65 van de 90 bewonersorganisaties. Er is een werkgroep opgericht die de problemen met woningbouwvere nigingen moet inventariseren. onderhoud ple- jaar op Valkenburg komt. Marine-woordvoerder J.M. Ou dendorp zei gisteren dat hem nog niet duidelijk is waarom de twee verenigingen de toegang tot het vliegveld is ontzegd. Hij noemde het echter een voor de hand liggen de gedachte dat dit is gebeurd om dat het Amerikaanse leger het vlieg veld tijdelijk in gebruik neemt. "En de Amerikanen hanteren veel stren gere veiligheidsnormen dan wij. Die willen absoluut geen pottenkij kers in de buurt". Loco-secretaris Post van de ge meente Valkenburg verklaarde vanochtend dat hij niets weet van eventuele Amerikaanse legertrans porten. De gemeente Valkenburg kreeg begin dit jaar een ernstige aanvaring met de Marine omdat die Fokker toestemming had gegeven het vliegkamp te gebruiken voor testvluchten De gemeente vreesde andere, veiligere da^ de geluidsoverlast hierdoor Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Bij een poelier te dezer stede zijn dertien van de zes en twin tig te Wassenaar ontvreemde fa zanten-hanen in beslag geno men. Zij waren aan hem ver kocht door eeii inwoner dier ge meente. - Door de politie van Sassenheim zijn aldaar aangehouden een paar Leidsche wandelaars, man en vrouw, die zich op de buiten plaats „Ter Wegen" hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een paar damespantoffels. De buitenbewoners hebben veel last van de zoogenaamde koop lieden in lucifers, postpapier enz., doch dikwijls zijn zij, zegt onze berichtgever, hiervan zei ven de schuld, doordat zij hun aalmoezen geven. - De 21-jarige. te Haarlem ver miste dienstbodedie een schrij ven had achtergelaten alsof zij dood was, is teruggevonden bij hare ouders te Steenwijkerwol- de, werwaarts zij zich had bege ven. Vandaar heeft zij getele- grapheerd: „Goed overgekomen, brief volgt". Vijfentwintig jaar geleden: - Spanningen achter de scher men zijn er de oorzaak van dat Rob de Nijs zaterdagavond op trad met een nieuwe band. Zijn „Lords", waarmee hij al zoveel jaren had samengewerkt, had den hem drie uur voor het optre den in de Rivièrahal in Rotter dam gezegd, niet te zullen komen opdagen. Rob de Nijs is er nog onthutst van. „Ze hebben me op een onsportieve manier in de steek gelaten en voor joker gezel. En dat is iels wat je in dit vak niet kunt doen. Ik zat juist mid den in een tv-opname toen ik hoorde dat ze niet van plan wa ren met mij mee te gaan naar Rotterdam. In allerijl heb ik toen maar andere musici bij elkaar gescharreld. Ondanks mijn twij fels werd het een fantastische avond, voor mij is het beslist een morele overwinning geworden".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15