TAD LEIDEN Gemeente weet geen raad met hondepoep FEI3G deHMwrftb..! LEIDSCH DAGBLAD Meldpunten discriminatie hopen na conflict toch weer samen te werken Herrie op Marislaan zonder maatregelen onaanvaardbaar Levensgrote kerststal voor Pieterskerk in aanbouw Horeca-opleiding Holtlant wordt mogelijk verboden Onderscheiding voor voorzitter Schouwenhove s DONDERDAG 15 NOVEMBER 1990 Wethouder verwerpt strenger politie-optreden LEIDEN De actie Schone Stad wordt voortgezet. Alle politieke partijen steunen dit collegebesluit, ondanks de tegenvallende resultaten tot nu toe. Gisteravond werd door de raadscommissie milieu vooral aandacht ge vraagd voor de aanpak van het hondepoepprobleem en de graffiti. Een onderzoek naar het resultaat van de actie heeft uitgewezen dat al leen de bestrijding van onkruid en zwerfvuil enig succes had gehad. Hondepoep en graffiti blijven een probleem. "Waar menselijk gedrag in het geding is, lukt het minder", constateerde het Groen-Links- raadslid Van Schreven. Zij pleitte ervoor om het hondepoep probleem geconcentreerd aan te pakken. Vooral plaatsen waar veel kinderen komen, zouden drollenvrij moeten zijn. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de actie geen invloed heeft ge had op de hoeveelheid hondepoep in Leiden. Volgens Vergeer van de SP komt dat met name door het ge brek aan goed onderhouden hon- denuitlaatplaatsen (hussen). "Ik kan me voorstellen dat een hond er niet op gaat", zei Vergeer. Ook PvdA-raadslid Paauw be pleitte meer maatregelen. Hij bena drukte dat het gaat om een mentali teitsverandering en dat de oplossin gen voor sommige problemen heel simpel zijn. "Hondepoep op straat is smerig, ergelijk en onnodig. Hon den kunnen leren waar ze moeten poepen", zo wist Paauw uit eigen er varing. Volgens Paauw ligt de oor zaak voor het magere resultaat van de actie voor een groot deel bij de gemeente zelf. Er is weinig overleg geweest en na het begin vrijwel geen voorlichting meer. Zooitje Wethouder De la Mar (Groen Link s/milieu) beaamde dat. "Er is in het verleden flink langs elkaar heen ge werkt. Op een aantal onderdelen was het een zooitje. Mensen konden niet met elkaar opschieten", zo schetste hij de situatie die hij aan trof bij zijn aantreden als wethou der milieu. "Ik heb goede hoop dat het nu beter gaat". De la Mar steunde pleidooien voor een strenger optreden door po litie, die hondebezitters zou moeten bekeuren, niet. De WD'er Geertse- ma vroeg daar om. Volgens de wet houder is de controle op het gedrag van de huisdieren een 'hondebaan', waarin politiemensen geen trek hebben. "Aan de ene kant heb je AOW-dametjes met hun poedel en Politie pakt acht minderjarige inbrekers op LEIDEN - De Leidse politie heeft acht minderjarige jongens aange houden die worden verdacht van een 20-tal inbraken in scholen, wo ningen en een winkel en het stelen van fietsen en bromfietsen. Twee knapen, van 11 en 15 jaar oud, wor den beschouwd als hoofdverdach ten. De anderen, in de leeftijd van 12 tot 17 jaar, worden door de politie gekenschetst als meelopers. De ouders van de 15-jarige hoofd verdachte zijn vanochtend ook aan gehouden op verdenking van he ling. De politie heeft nog twee ande re personen verhoord die er ook van worden verdacht gestolen spullen te hebben verhandeld. Een deel van de buit, waaronder de sleutels van een school aan de Potgieterlaan, is teruggevonden. De buit is verder nagenoeg opgegaan aan snoep en allerhande zaken. ADVERTENTIE Lekker pittig saté-kroketje met puur mager rundvlees aan de andere kant van die heren met twee pitbulls. Het werkt niet als je tegen een agent zegt dat hij moet bekeuren. Dat doet hij niet en dat hebben we ook wel gezien", aldus de wethouder, die wel voorstander is van het betrekken van meer men sen bij de controle. Hij wil proberen ook andere mensen in te schakelen, zoals omgevingsvaklieden, buurt beheerders en dergelijke. Graffiti Volgens De la Mar is er zeker in de binnenstad ook vrijwel geen ruimte voor het aanleggen van meer hon- denuitlaatstroken. "We kunnen een paar parkeerplaatsen veranderen in hussen, al heb ik verder nog nie mand enthousiast zien worden voor dit idee". De wethouder kondigde aan ook de graffiti aan te pakken. In samenwer king met de winkeliers in de omge ving van de Haarlemmerstraat wordt gewerkt aan een plan alle te keningen en opschriften te verwij deren. "We willen de Haarlemmer straat en omgeving schoonmaken en dat ook bijhouden. Dat kost wel 50.000 gulden per jaar. Als gemeen te willen we de eerste schoonmaak betalen, maar het is de bedoeling dat de winkeliers dan het jaarlijkse onderhoudscontract voor hun reke ning nemen. Misschien worden de winkeliers dan ook wakker ge schud als ze zien wat het kost. Want we schieten natuurlijk niet echt op als er in allerlei winkels spuitbus sen verf voor een paar gulden wor den verkocht". LEIDEN - Het nam destijds enige jaren in beslag voordat de politiek er van overtuigd was dat er geld moest komen voor een meldpunt discriminatie in Leiden. Na de nodi ge discussie ging zo'n meldpunt, ondergebracht bij de Rechtswinkel, in '86 van start. Sinds gisteren, en wie had dat toen kunnen denken, beschikt Leiden over maar liefst twee meldpunten voor discrimina tie: het gevolg van een uit de hand gelopen ruzietje. Bij gebrek aan financiële midde len, is de nieuwkomer 'het Anti-dis criminatie Bureau Leiden' voor drie maanden gehuisvest in het bureau van de Boycot Outspan Actie aan de Oude Vest 79. Daar wordt iedere woensdagmiddag van drie tot vijf uur een inloop-spreekuur gehou den voor mensen die zich op grond van hun ras voelen gediscrimi neerd. Het onlangs aangetreden bestuur van het bureau zal binnenkort sub sidie aanvragen bij de gemeente. Het precieze bedrag moet nog wor den vastgesteld maar is vermoede lijk lager dan de 80.000 gulden die het bureau eerder in een persbe richt noemde. Dat bedrag was pre cies de subsidie die het (andere) meldpunt al sinds 1986 ontvangt. Vooruit Voorzitter P. Worning van het Bu reau praat liever niet meer over de conflicten met de Rechtswinkel die hebben geleid tot de afscheiding en Het staat iedereen vrij een eigen organisatie op te richten zijn organisatie. geno- - dan oprichting vi "Daar hebben we afstand men. We kijken liev achteruit". Officieel heet het dat de oprich ters van het bureau 'ontevreden wa ren over het functioneren van het meldpunt'. Daarachter gaat een nogal hoog opgelopen ruzie tussen medewerkers van het Meldpunt en de Rechtswinkel schuil. Aanleiding was een vertrouwelijke brief van het Meldpunt die zou zijn openge maakt door iemand van de Rechts winkel die daar niets mee te maken had. Gedreigd werd zelfs hierover een klacht in te dienen bij de offi cier van justitie. Het was maar een druppel die de emmer deed overlo pen. Uit diverse naar deze krant ge stuurde verklaringen blijkt dat het vertrouwen tussen sommige mede werkers van de twee organisaties door roddels en achterklap eerder al ernstig op de proef werd gesteld. Het leidde er uiteindelijk toe dat enkelen het meldpunt verlieten om een eigen organisatie op te richten. Die telt inmiddels drie bestuursle den en twee vrijwillige medewer kers. Versplintering Ook projectleider T. Ong van het Meldpunt praat liever niet meer over 'vroeger'. Hij spreekt de hoop uit dat het tot een nuttige samen werking tussen de twee instellingen kan komen. "We zijn geen vijanden, er was alleen een meningsgeschil. We blijven praten". Met de oprichting van 'een con current' is Ong vanzelfsprekend niet erg gelukkig. "Het betekent toch een versplintering van krach ten. En het is natuurlijk nogal ver warrend voor cliënten. We moeten er voor waken dat we om cliënten gaan vechten. Maar het staat ieder een vrij een eigen meldpunt op te richten. In de praktijk kan het best functioneren. We hebben uiteinde lijk ook meer organisaties voor maatschappelijk werk in deze stad". Ook voorzitter Worning hoopt na mens 'het bureau' op een goede sa menwerking waarin het mogelijk wordt mensen naar elkaar door te verwijzen. Hij ziet voor zijn organi satie een specifieke taak wegge legd. "Het meldpunt richt zich op alle vormen van discriminatie. Wij alleen op rassendiscriminatie. Een fenomeen dat meer aandacht nodig heeft". Blijft het probleem van het geld en een (armlastige) gemeente die nu wordt gevraagd twee organisaties financieel te bedienen. Worning: "Wij zijn nu met niets begonnen. In principe zijn we geheel afhankelijk van subsidie van de gemeente". Ong op zijn beurt is niet bang dat de gemeente de 80.000 gulden sub sidie die hij krijgt, over twee 'meld punten' gaat verdelen. "Waarom? Het is niet zo dat dit meldpunt niet functioneert. Dus waarom zou (een deel van) de subsidie naar een ander meldpunt worden overgeheveld. Ik ben daar niet bang voor". Wanneer 6000 auto's per dag passeren keerscirculatie in de omgeving van gisteravond uit te leggen waarom B het station. en W hebben gekozen voor de tun- De gemeentelijke directie milieu nelvariant met de daarbij horende heeft onderzoek verricht naar de ef- verkeerscirculatie via de Marislaan. fecten die het openstellen van de De ambtenaren slaagden daar ech- Marislaan zal hebben op het leefmil- ter niet in. Bewoners van de nu nog ieu. Uit berekeningen blijkt dat de doodlopende Marislaan lieten blij- geluidhinder de maximaal toelaat- ken dat zij niets moeten hebben van bare norm zal overschrijden. Vol- de plannen. Zij vrezen voor ernstige gens de milieu-ambtenaar zal het overlast. "Er wordt een hele wijk met de stankoverlast wel loslopen, opgeofferd aan een autovrij Sta- maar de gemeente zal zeker maatre- tionsplein. Dat vind ik van de gek- gelen moeten treffen om de geluid- ke", verklaarde een boze bewoon- belasting terug te dringen. Moge- ster van de Maredijkbuurt. lijkheden daarvoor zijn het plaatsen van een geluidscherm, het toepas- Volgens de wijkbewoners zijn er sen van een speciale soort asfalt of varianten waarbij de buurt niet of het aanbrengen van dubbele begla- veel minder wordt belast. Een de bussen die zirig in de woningen buurtbewoonster wilde weten jden, kijken de .4 waarom het niet mogelijk is één- eerssiutatie tot 3 de- AJs de gemeenteraad besluit om richtingverkeer op de Marislaan toe Daarna wordt de ba- alsjdoorS3ande route te laten en het verkeer in tegenge- stel(je richting over de Schutters- LEIDEN - Als er van het Stationsplein dagelijks 6000 auto's over de Marislaan gaan rij den, moeten er maatregelen worden getroffen om de geluidsoverlast voor de bewoners tegen te gaan. Ge meente-ambtenaar J. Vellekoop zei dit gisteravond op een informatie avond over de toekomstige ver- Buschauffeurs geven nieuwe Breestraat een kans De chauffeurs over de Breestraat rijden, kijken de nieuwe verkeerssituatie tot 3 de cember aan. Daarna wordt de ba- - lans opgemaakt en zullen de chauf- te bestemmen dan zal overigens feurs zich opnieuw beraden. Dat is "og ee" "itgebreid akoestisch on- vanochtend afgesproken in een derzoek worden verricht naar de ge- overleg tussen chauffeurs en wet- volgen voor omwonenden. Het pro- houdefj. Walenkamp. vinciebestuur moet toestemming Een woordvoerder van de chauf- ëevenvoor de aanleg van de nieuwe feurs wijst er op dat de politie heeft v f"! dat de gemeente toegezegd in de ochtenduren aar n a" an° mr>0 ,"oror' oogje in het zeil te zullen houden. LEIDEN - Zes vrijwilligers van de nu ingewikkelder. Om een vorm Pieterskerk maken dit jaar weereen van betonijzer wordt kippegaas ge- levensgrote kerststal die in decern- vouwen dat wordt beplakt met pa- ber in deze kerk wordt tentoonge- pier. Daarna worden de poppen be steld. Dit jaar begonnen zij al in mei schilderd en aangekleed. "De aan- met de voorbereidingen. De figuren komende jaren zullen we nog flink uit de stal worden allemaal gemaakt uitbreiden, we willen er wel dieren op de handenarbeidzolder van de of engelen bij", legt Leene uit. Kom- Bonaventura-scholengemeenschap pier: "We weten wel waar we begon- aan de Burggravenlaan. nen zijn, maar niet waar we zullen Het is de eerste keer dat de groep eindigen", de beschikking heeft over deze De hele stal bij elkaar kost aan ruimte. De vrijwilligers verzorgen materiaal maar een schijntje. Het de kerststal al zes jaar, maar altijd kippegaas moet wel worden ge- moesten zij de poppen in de kerk kocht, maar veel van het overige maken waar weinig ruimte'is. Dik materiaal wordt gegeven of gevon- Kompier, een van de vrijwilligers, is den. leraar handvaardigheid op de De stal wordt uiterlijk 10 decem- school. Via hem kon de groep te- ber in de Pieterskerk 'uitgestald' en recht op de Bonaventura-zolder. blijft daar vermoedelijk tot en met 3 "De poppen waren voorheen erg januari staan. De toegang tot de houterig. Ze werden gemaakt van kerk is gratis. De vrijwilligers ver stokken en kartonnen buizen, maar wachten een grote drukte: "Ik denk ik zag.wel dat er kwaliteit in zat", al- dat we de 500 bezoekers op een dag dus de leraar. Aanvankelijk was het wel halen". de bedoeling dat alleen leerlingen haar plan goed moet motiveren moet aantonen dat er geen andere Efffis echter pessimistisch gestemd mogelijkheid is om het verkeer op over de veiligheid op de Breestraat. ®en behc,orhjke manier af te wikke- Een voorstel om de marktenroute en' voor busverkeer in gebruik te ne- Gekke men is door de wethouder afgewe- Tr Verscheidene ambtenaren poogden veldweg te voeren. "Dat scheelt ten minste de helft van het aantal au to's. Ik heb nog geen argumenten gehoord waarom dat niet kan", al dus de buurtbewoonster. Ambtena ren konden ook gisteravond geen duidelijk antwoord geven op haar vraag. De wijkbewoners verwijten het gemeentebestuur alleen maar te denken aan de verkeersafwikkeling voor een mooi station en de conse quenties voor de Maredijkbuurt daarbij voor lief te nemen. Veel bestelde compostvaten nu al verkocht LEIDEN De gemeente Lei den heeft inmiddels al 2300 compostvaten verkocht. Ook afgelopen zaterdag kwamen weer veel Leidenaars om een vat aan te schaffen, ditmaal naar het terrein van de reini gingsdienst op het Waard- eiland. Allen moesten teleur gesteld worden, omdat de ruim duizend vaten die de ge meente had al op de eerste bij eenkomst in de Stevenshof waren verkocht. Wethouder De la Mar (Groen Links/milieu) deelde gister avond tijdens een commissie vergadering mee dat er nog tweeduizend vaten in bestel ling zijn. Alle mensen die langs zijn geweest en hun naam en adres hebben opgege ven krijgen uiteindelijk ook een vat. Andere Leidenaars, die hun groente-, fruit- en tuinafval tot compost willen verwerken, kunnen ook nog in het bezit komen van een compostvat. Tegen de tijd dat de vaten worden geleverd door de fa brikant, wordt er door de ge meente weer reclame voor ge maakt. Ze kunnen dan telefo nisch worden besteld en even tueel ook thuisgebracht. Maar de meeste vaten zullen per wijk worden uitgedeeld, aldus De la Mar. LEIDEN/LEIDERDORP De ho- dat is beslist niet het geval", stelt L. recabedrijfstak en het -beroepson- Berbee van het Onderwijscentrum derwijs hebben bezwaren tegen de Horeca. "Het diploma dat aan de op- nieuwe opleiding Horeca- en Voe- leiding is verbonden heeft geen en- dingsdienst bij het Holtlant College kele waarde op de arbeidsmarkt, in Leiderdorp. Een woordvoerder Dit kan leiden tot ernstige teleur- het Onderwijscentrum Horeca stellingen bij jongeren die besluiten aan deze opleiding deel te nemen". De werving voor de opleiding aan het Holtlant College gaat vandaag de sociale partners officieel van start. Indien alles vol- de horeca menen verder dat door gens plan verloopt worden de eerste verwacht dat het ministerie derwijs deze nieuwe opleiding zal dit initiatief de wildgroei in het ho- reca-onderwijs toeneemt. Ook den zij dat de toekomstige leerlin- school past de gen misleidend worden voorge- het streven licht. "Het Holtlant College doet voorkomen of de banen in de hore- noemt de"opfeiding ca voor het opscheppen liggen zouden meewerken aan het project. "Maar dat vond ik niet eerlijk tegen over de vrijwilligers. Zij waren al vijfjaar erg enthousiast en intensief bezig met de kerststal". De groep bestaat, naast Kompier, uit beeldend kunstenares Lucie Leene, Atie Lau, Cor van de Hoek, Jan Faas en Lilly Weve. Waar het idee voor een kerststal vandaan komt, weten zij niet precies. "Ik denk dat na de renovatie van de kerk, ongeveer tien jaar geleden, het allemaal is begonnen met kerst bomen. Dat zal wel uitgegroeid zijn tot een kerststal. Die mocht natuur lijk niet te klein zijn, want anders valt het in het niet in zo'n grote kerk", denkt Leene. De oude poppen werden ieder jaar opnieuw gebruikt. Ze waren demontabel en dus makkelijk op te bergen. Omdat de groep op de zol der van de scholengemeenschap ruimte en gereedschap genoeg heeft, kunnen er nu mooiere figuren worden gemaakt. "Toen was het de suggestie van een stal, nu is het rea liteit", meent Lau. De constructie van de poppen is LEIDEN "Op mijn leeftijd is het moeilijk afscheid nemen. Het bete kent een verkleining van de kring. Maar gelukkig is er een goede nieu we voorzitter in de persoon van voormalig PvdA-raadslid L. Bijen gevonden. Bovendien is hij een aan tal jaren jonger dan ik", lachte de 71-jarige J.A. van der Horst gisteren op zijn afscheidsreceptie als voor zitter van de Stichting Schouwen hove. De elf jaren waarin Van der waar ik voor de PvdA deel maakte en dacht er niet aan het voorzitterschap te bekleden. Ik ben van nature namelijk geen zitter, maar juist meer een mai achter de schermen. Plannen op pa- uit- genaderd. Het is gelukt de zaak ooit draaiende te houden, hoewel veel mensen, vooral in ambtelijke sfeer, daar geen vertrouwen in hadden". Lachend gaat Van der Horst verder: altijd: zolang ik voorzitter lessen in augustus 1991 gegeven. Volgens V. Molkenboer van de euwe opleiding in leerlingen steeds mogelijkheden te geven. Hij t de opleiding 'een soort plus'. Afgestudeerden krijgen weliswaar geen oficieel erkend diploma, maar hebben wel de nodige praktijk- en theoretische kennis. Voorts worden mogelijkheden geboden om in het derde jaar ook de erkende papier tjes te halen. Het verhaal dat de banen in de ho reca niet voor het oprapen liggen, verwijst Molkenboer naar het rijk den s De voorzitter van de bewoners- commissie, J. Kleyn, zeibjjhet af- dër"fabilëm ^Tzit 'd^r jmsï te pier maken, dat lag me beter, dat ben gaat het niet falliet. Er zijn he- sloot ook beter aan bij mijn ambte- laas nog wel een aantal flats onbe- lijke loopbaan op binnenlandse z ken", vertelt Van der Horst. "Ik heb toch 'ja' gezegd omdat ik me graag wilde inzetten voor het woond, maar de leegstand zienlijk teruggelopen. Dat scheelt toch al gauw zo'n 6 ton per jaar". scheid dat zij Van der Horst toekomst wellicht als vaste bewo ner kunnen verwelkomen. ADVERTENTIE Horst zich verdienstelijk heeft ge- doel van de bewoners: het in stand maakt in het bestuur van Schou- houden van hun flat. In het begin heeft wenhove, werden door burgemees- dacht ik, wat heb ik me op mijn hals toekomst'" ter C. Goekoop beloond met de goa den speld van de gemeente Leiden. "Dit had ik niet verwacht maar niettemin ben ik er blij mee. Het verbaasde me destijds ook dat het de gemeentebestuur in 1979 vroeg of ik tijden met stevige discussies voorzitter van de Stichting Schou- bestuur en met de gemeente' wenhove wilde worden. Ik was net "Maar i een half jaar uit de gemeenteraad gen dat Schouwenhove. gehaald, de baan bleek namelijk zeer tijdrovend. Er waren nogal wat financiële problemen en daarnaast groten, meer gericht adverteren weinig belangstelling yoor eventueel rondleidingen voor be t-flat. Het v moeilijke langstellenden. Daarmee hoopt hij het meer mensen te trekken. "Het pro bleem is dat de prijs veel mensen af schrikt. Maar naar mijn mening is de prijs niet te hoog voor de gebo- vanavond na 18.00 uur ontkurking Beaujolais primeur met Franse kaas en stokbrood en Henri. Hoogstraat I a springen om goed opgeleide i sen". Hij snapt eigenlijk niet waar om ineens zo moeilijk wordt ge daan. "Zonder mensen te willen be schuldigen heb ik het idee dat de bezwaren komen uit de hoek van de andere horeca-opleidingen". Hij noemt met name de middel bare horeca-school in Den Haag. "Maar dat is een zwaardere oplei ding, de leerlingen daarvan komen ook terecht bij de wat betere restau rants en hotels. Onze leerlingen lo pen hen echt niet in de weg". Molkenboer wil op zeer korte ter mijn overleggen met het Onderwijs centrum Horeca. Hij heeft goede hoop dat de problemen kunnen worden opgelost. "Wij gaan vol gend schooljaar gewoon beginnen met de nieuwe opleiding". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13