Saab brengt 9000 met felle 2.3 turbo r Eenwording is eenmalig geschenk Off. Hyundai dealer voor Leiden e.o. Hyundai Lantra Helft van autobanden te zacht President Rwanda zegt meerpartijenstelsel toe DONDERDAG 15 NOVEMBER 1990 Per Gilbrand. verantwoordelijk voor de ontwik keling van de motoren bij de Zweedse Saab-fa- brieken, was er duidelijk over: "Dit is de beste oplossing in de motorenbouw: een moderne viercilinder krachtbron met een turbo. Op alle rationele gronden is dit een betere motor dan een zescilinder. Hij is zuiniger, goedkoper te produceren, lichter, neemt minder plaats in en doet ook qua kracht en souplesse zeker niet meer onder voor de zescilinder". Op het eerste gezicht een nogal opschepperi ge verklaring van de man die aan de wieg heeft gestaan van de motor in kwestie: de nieuwe 'ge blazen' 2.3 zestienkleppen motor, die Saab in haar 9000-serie plaatste. Gilbrand vond echter een welwillend oor want de verzamelde journa listen hadden net ruim 400 kilometer lang kun nen kennis maken met dit fenomeen en dan nog wel in het voor deze wagen geschapen werkge bied, namelijk op de Duitse Autobahnen. Hoewel ook Saab niet ontkomt aan bepaalde modetrends, opgelegd door bijvoorbeeld de aërodynamica, blijft een ontwerp van de Zweedse vliegtuigfabriek, dus ook de '9000', toch altijd herkenbaar. De Saab 9000 is inmid dels een redelijk bekende verschijning. Niet dat er nu tienduizenden per jaar van verkocht wor den in ons land. maar de naam Saab staat altijd borg voor een karakteristiek ontwerp. Er is nu keuze uit een aantal carrosserievarianten. Alle zijn vanaf het modeljaar 1991 voorzien van de zelfde neus. Saab levert thans een vijfdeurs hat chback en een vierdeurs sedan (de CD). Het interieur is buitengewoon comfortabel uitgevoerd, met zulke typisch Zweedse trekjes als verwarmde voorstoelen en de 'automatic cli mate control'. Een instrumentje dat ervoor zorgt dat het totale klimaat in de auto constant blijft. Niet alleen voor het comfort is dat prettig, maar juist voor de veiligheid is het van groot belang dat bijvoorbeeld de ruiten schoon schijn (volau tomatische ontwaseming door middel van luchtvochtigheidssensoren). Het spreekt van zelf dat de afwerking van de wagen degelijk en smaakvol is. Eenmaal achter het stuur kan de pret niet meer op. Geruisloos glijdt de Saab over diverse soorten wegen. Hoewel de 200 pk sterke motor de auto moeiteloos boven de 200 km per uur brengt, is dat niet het meest opvallende. In Ne derland zijn die snelheden trouwens volstrekt onnodig en zelfs in Duitsland is dit veel te hard. Meest opvallende aspect van deze turbo-mo tor is de enorme trekkracht. Misschien zegt 330 Nm. niet zoveel, maar eenmaal op een landweg getje met zo'n 80 kilometer per uur even een vrachtauto inhalen die 75 km/u rijdt, spreekt boekdelen. Zonder uit de vijfde versnelling te rug te schakelen schiet de auto binnen de 8 se conden naar de 120 km/u. Zelfs een Ferrari Testarossa doet daar langer over. En mocht u dan even verderop worden opgehouden, dan is een lichte aanraking van het middelste pedaal voldoende om de wagen zonder blokkerende remmen (ABS is natuurlijk standaard) tot stil stand te brengen. Conclusie: Saab heeft met deze auto bewezen dat met behulp van nieuwe technologie (elek tronica) en oude techniek (turbo) een belangrij ke bijdrage wordt geleverd aan de verbetering van met name de veiligheid van de auto. Met de passieve veiligheid bij een Saab zat het al goed, maar dank zij het anti-blokkeersysteem, de krachtige motor, de klimaatcontrole en nog vele andere nog niet genoemde punten is ook de ac tieve veiligheid wezenlijk toegenomen. Helaas moet zoveel techniek nog heel veel geld kosten namelijk bijna 100.000. Maar de vele nieuwe ontwikkelingen in deze auto zullen op den duur hun weg vinden naar de 'gewone' auto. Dit jaar verwacht Saab 150 van deze auto's te kunnen afzetten. Deze gelukkige kopers kun nen nu al genieten van de techniek van de 21ste De Saab 9000 sedan 2.3 turbo 16-kteps motor, die gemaakt is in dienst van veiligheid en efficiency. AUTO-ALLERLEI HALLÏNWEG 1 LEIDEN {NAAST GROENOORDHALLEN) 071 - 22 S5 7S Off. Saab dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. Automobielbedrijf Oudshoom Touwbaan 5, Leiderdorp. Tel. 071-410141 MERCEDES heeft samenwerking gezocht met de Duitse spoorwegen. Het merk ziet kansen voor een ge combineerd auto/rail-vervoer en wil zo specifieke marktsegmenten ont sluiten. Men gaat de internationale verbinding Neurenberg-Verona verbeteren en de lijn Stuttgart-Pa- rijs onderzoeken op levenskansen. Terminaldiensten moeten volgens de nieuwe combinatie problemen in het goederenvervoer oplossen. ALFA 33 wordt leverbaar in twee nieuwe versies. De 1.5 i.e. en de zes tienklepper 1.7 i.e. De eerste kost 28 mille en de versie met 'discreet- sportieve uitstraling' moet 35 mille kosten. Was er bij de lancering van de nieuwe Alfa 33 kritiek op het niet leveren van een geheel 'schone' mo- torenlijn, dat is nu nog zo. Het in stapmodel 1.3 heeft nog steeds geen katalysator. PERKINS haalt met zijn nieuwe motor van die naam 1:35. De drieci linder met een inhoud van 0,6 ltr geeft een kleine auto met een snel heid van 70 km/u een forse actiera dius van 1400 kilometer. In Frank rijk wordt de dieselmotor al ge bruikt in de Gateu micro-auto. De geluidsarme 17 pk sterke motor heeft een uitstekende verhouding vermogen - eigen gewicht. De klei ne en superzuinige dieselmotor is ideaal voor stadsverkeer. De autofabrikanten hebben hun be langrijkste nieuws voor het komen de modeljaar bekendgemaakt. Dus wordt de consument in de laatste maanden van het jaar overstelpt met een lawine van modellen- nieuws. Traditiegetrouw was Auto test '91 van Kluwer altijd de eerste die op de bespreektafel kwam te lig gen. Fred van der Vlugt is dit jaar eerder met zijn Auto '91, maar die snelheid levert niet direct een kwa liteitsbrevet op. De consument houvast bieden bij de aankoop van een auto is in het 29,90 kostende boek Autotest '91 uitstekend geslaagd. Onder redac tie van Harry Eskes is het modellen- nieuws voor het komende jaar met een zeventigtal tests in een over zichtelijke uitgave gebundeld. Het is een geslaagde combinatie van na slagwerk, koopgids en raadgever. Tussen de modellen Excel en So nata schuift het Koreaanse merk Hyundai de Lantra. De Lantra moet concurrent worden voor mo dellen als de Opel Vectra, Nissan Primera, Rover Montego of de Peugeot 403. Het wordt dus ra zend druk in die middenklasse. En Hyundai moet maar zien of ze in deze voor haar nieuwe klasse iets kan bereiken. Een tree lager lukt dat prima met de Pony en de sedanversie van de Excel. Van de nieuwe Lantra kun je zeggen dat het een klassiek model is met kofferbak. De 436 cm lange auto moet veel ruimte bieden aan passagiers en bagage en zal voor zien worden van een nieuwe mo tor. Deze 1.6 ltr zestienklepper heeft een vermogen van 115 pk. Daarnaast is er de bekende 1.5 ltr motor die in de Lantra 85 pk le vert. De Hyundai Lantra is medio '91 in ons land leverbaar en zal als primeur in februari a.s. op de RAI staan. (foto Autoboeken tonen komend modeljaar De formule van Autotest '91 is helder. Het actuele nieuws wordt per merk en model weergeven en dat wordt afgerond met tests en im pressies. En dat alles met de hoogst mogelijke actualiteit. De in oktober gehouden Mondial de l'Automobile in Parijs en nog actueler (laatste) nieuws van diverse merken is opge nomen. Waarbij het geheel omge ven is door 75 tests en impressies. Uiteraard overzichtelijk bij het des betreffende merk en model weerge geven. Een deel van de auto's is bij de HTS voor Autotechniek in Apel doorn aan een diepgaande techni sche test onderworpen. De enkele jaren geleden ingevoerde test van de katalysator in de auto staat daar bij ook nu weer centraal. En als er conclusies moeten worden getrok ken, dan gebeurt dat ook in dit na slagwerk. Het geheel aan modellen- en test- nieuws wordt aangevuld met een keur aan artikelen met achter grondinformatie. De redactie was in Japan en Amerika, bekeek bestaan de trends, signaleerde ontwikkelin gen en was o.m. present bij de Ca mel Trophy in Siberië. et boek Auto '91 van uitgeverij Wereld op Wielen dat op vijf cent na 25,r kost, biedt de lezer een com pact overzicht van het Nederlandse auto-aanbod. Het vertouwde con cept: per pagina een grote foto met daaronder een korte verklaring en uitgebreide technische details. Ach terin staan een aantal rijimpressies. Nieuw is de introductie van elk merk met wat historie en een van de eerste modellen. Boeiend is altijd weer het eerste deel van het boek, waar onder het hoofdstuk 'Altijd nieuws' een kijkje in de toekomst wordt gegeund. Voor '91 staat er o.m. aan te komen een nieuwe Opel Kadett (Astra), VW Golf. Citroën FX. Peugeot 105, Nis san Sunny en Toyota Camry. Vol gens de auteur wordt 1991 een be langrijk autojaar. Niet alleen nieuwe modellen zijn er op komst maar ook fusies, die volgens Van der Vlugt leiden tot on geveer vijf autogiganten. GM/Toyo- ta. Ford/Nissan/Mazda. Fiat- /PSA/BMW, VW/Mercedes- /Mitsubishi en Renault/Volvo/R- over/Honda. Die enorme operatie moet eind deze eeuw rond zijn. Minstens de helft van alle Neder landse auto's rijdt op banden die niet op voldoende spanning zijn. De weerstand met het wegoppervlak is daardoor groter en dat betekent dat de auto meer benzine verbruikt dan nodig is. Het onnodig verlies bete kent ca. 3500 vaten olie per dag. Van diverse zijden (o.a. door minister Andriessen van Economische Za ken) is erop geattendeerd dat regel matige controle op de bandenspan ning noodzaak is. Maar wat komt daarvan in de praktijk terecht... Wie gaat er nou elke dag met een span ningmeter checken? Er is een handige oplossing voor: de Pneumaster. Dat is een set van vier veiligheidsventieldopjes die je (terwijl de spanning correct is) op de ventielen plaatst. Zodra de druk 0,2 a 0.4 bar zakt, verschijnt er auto matisch een rode ster op de dopjes, zodat je in ëën oogopslag kunt vast stellen dat je even langs de lucht pomp bij de garage moet rijden. Lucht is gratis, brandstof is duur. De Pneumaster is voor 24,50 bij garagebedrijven, autoshops e.d. te koop. Theo Sommer (Die Zeit) acht angst voor groot-Duitsland ongegrond "Wat pijn deed was niet dat er geen eenheid was, maar het gebrek c vrijheid in Oost-Duitsland". Van onze verslaggever Simone van Driel LEIDEN - Wie is bang voor het weer o zo grote Duitsland? Niet Theo Sommer, hoofdredacteur van het Duitse weekblad Die Zeit, hoewel hij zich de angst voor een herrezen reus in Europa wel kan indenken. Maar dit nieuwe Duitsland, stelde hij gisteren tijdens een lezing over de Duitse hereniging aan de Leidse universiteit, is prettig veilig ingekapseld in Europa en dat moet maar zo blijven ook. Wie wel terug zou willen naar een 'Nationalstaat', zet een hoop op het spel: "De geschiedenis speelt Duitsland de kans op eenheid niet nog een keer toe". Theo Sommer is een van de vele Duitsers die zich er al jaren geleden bij had neergelegd dat hij een her eniging van de DDR en de Bondsre publiek niet meer zou meemaken: als het er al nog eens van kwam, dan met een beetje geluk in 2030 of 2050. "Ik en vele anderen hadden ook zo onze twijfels over hereniging; zou dat niet onvermijdelijk weer een be- Tyfoon Mike1 eist op de Filipijnen zeker 79 levens MANILA (Rtr/UPI) - Zeker 79 men sen zijn om het leven gekomen bij de tyfoon Mike die dinsdag over de Filipijnen is getrokken; 58 mensen worden vermist. President Corazon Aquino ver klaarde gisteren 31 provincies, waaronder de Visaya-eilanden- groep. het eiland Negros en het noordelijk deel van het eiland Min danao, tot rampgebied. Volgens hulporganisaties zijn 480.000 men sen tijdens de storm hun woningen ontvlucht. Meer dan 12.000 huizen zijn verwoest of zwaar beschadigd. Bij de met hevige regenval gepaard gaande tyfoon werden windsnelhe den van 240 kilometer per uur ge meten. De tyfoon is nu op weg in de richting van Vietnam. proeving en een last voor de buur landen worden. Daarom waren veel Westduitsers voorstander gewor den van een 'Oostenrijkse' oplos sing a la Adenauer: de DDR apart, maar vrij". Want wat volgens Sommer pijn deed was "niet de deling van land, maar dat mensen van elkaar waren gescheiden. Wat pijn deed was niet dat er geen eenheid was, maar het gebrek aan vrijheid in Oost-Duits land. De meeste Westduitsers zou den daarom, als het daarop was aan- gegekomen, voor een Europese en niet voor een Duitse hereniging hebben gekozen. Gelukkig heeft de geschiedenis ons die kwellende keuze bespaard". Harde marken Sommer bleek van mening dat het lot eigenlijk helemaal op Duitse hand was, want het "harde" feit ligt er dat het toenmalige West-Duits- land zich de eenwording financieel kon veroorloven. De instemming van de Sovjetunie kon met harde marken worden afgekocht en er werden en worden gigantische be dragen in de voormalige DDR ge pompt. "Maar ik vrees dat wij ern stig in verlegenheid waren geweest wanneer de kans op hereniging zich had voorgedaan in bijvoorbeeld 1973-1974, de periode van de oliecri- De samensmelting van Oost- en West-Duitsland is volgens Som- mers, anders dan vreesde, uiteinde lijk niet op last voor de buren uitge draaid. Hij schrijft dat toe aan een aantal factoren. Duitsland werd niet weer ëën door een 'bloed- en ijzer'-politiek, integendeel, de hereniging was een "nevenprodukt van de emancipatie van de Oosteuropese landen die Gorbatsjov in gang heeft gezet". Oost en West kwamen niet weer sa men als gevolg van een gericht her- enigingsbeleid - "Kohl had dat niet" - maar omdat de DDR-burgers vrij heid wilden en omdat zij massaal voor hereniging kozen. Afhankelijk Bovendien heeft Duitsland zich niet van het westen afgekeerd, maar Europa juist groter gemaakt door de DDR in NAVO en EG te bren gen. "De Duitse hereniging is dus geen triomf van het nationaal-socia- lisme maar een triomf van de demo cratie in Europa". Dat sommige landen Duitsland desondanks toch wel angstwek kend groot vinden, zei Sommer te kunnen begrijpen, maar voegde aan dat begrip enige cynische cijfers toe om de omvang van het land te relati veren: "Het huidige Duitsland is maar half zo groot als Hitiers rijk en een derde kleiner dan dat van Bis marck. Er wonen nu 78 miljoen mensen in Duitsland, onder wie overigens vijf miljoen buitenlan ders, maar statistieken beloven dat we in 2020 nog maar met 60 miljoen zijn". En wat, vroeg Sommer retorisch, houdt trouwens tegenwoordig het begrip 'macht' nog in? Waar die vroeger werd afgemeten aan 's lands militaire sterkte en grootte van het grondgebied, gelden nu cri teria als financiën, economische po tentie en technologie. "En in handel heeft nu eenmaal niemand een mo nopolie, ook Duitsland is afhanke lijk. Neem onze export: als een me teoriet de Sovjetunie van de kaart veegt, goed, daaraan zouden we wel even moeten wennen. Maar als Ne derland in zee zou verdwijnen, zou dat voor ons een catastrofe zijn". Belastingverhoging Duitsland concentreert zich de ko mende tijd vooral op het saneren van de DDR. Hoewel het geld er in principe wel is, is volgens Sommer toch de grote vraag of de staat die operatie kan bekostigen zonder de belastingen te verhogen. "Kohl heeft tegen de kiezers dan wel nooit 'Read my lips' gezegd, maar zal over belastingverhoging toch wel anders denken dan vroeger. Hij zou zo'n maatregel overigens niet verkopen als 'nodig voor de eenheid', maar als 'nodig vanwege de Golfcrisis' of als 'nodig omdat we achterlopen bij de rest van Europa'. Maar dat geld moet er komen. Als wij er niet in sla gen de DDR te saneren, kunnen we de hoop voor de andere Oost europese landen wel opgeven". Pleidooi voor Veiligheidsraad op milieugebied WAGENINGEN (ANP) - De aanpak van grensoverschrijdende milieu problemen als de aantasting van de ozonlaag en het broeikaseffect rechtvaardigt de instelling van een internationale autoriteit ter be scherming van de atmosfeer. Bij een dergelijk orgaan valt te denken aan de positie van de Veiligheids raad binnen de Verenigde Naties. Dat zei W. Kakebeeke, directeur internationale milieuzaken op het ministerie van VROM gisteren tij dens zijn intree-rede aan de land bouwuniversiteit in Wageningen. Volgens Kakebeeke vindt de ge dachte voor de instelling van een in ternationale milieu-autoriteit nog weinig weerklank. Daarbij speelt de angst van zowel westerse als ont wikkelingslanden voor inperking van de nationale soevereiniteit. Volgens Kakebeeke hebben de geïndustrialiseerde landen door hun economische ontwikkeling in de afgelopen tientallen jaren een zware en onafgeloste hypotheek ge legd op het milieu. Nederlanders geen talenwonders meer AMSTERDAM (ANP) - Nederlan ders dreigen hun traditionele voor sprong in de beheersing van moder ne vreemde talen te verliezen. Bin nen het voortgezet onderwijs staan talen onder druk en wordt steeds grotere nadruk gelegd op exacte vakken als informatica, die belang rijker heten te zijn voor het behalen van maatschappelijk succes in de toekomst. Dat zegt dr. C. Koster, directeur van het Taaicentrum van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Op maandag 26 november houdt het Taaicentrum een studiedag over taal- en cultuurproblemen in de za kenwereld. Die problemen zijn, al dus Koster, niet gering. Dat gaat problemen opleveren, verwacht hij, omdat zeker vanaf 1992 Nederland se bedrijven volwaardig internatio naal moeten kunnen communice ren. "Zelfs met de omvang die het taalonderwijs vroeger had, was dat al problematisch", zegt Koster. DEN HAAG (ANP) - De gemid delde alleenstaande oudere die op eigen benen wil staan heeft niet genoeg aan de aow. Zelfs als wordt uitgegaan van minimaal noodzakelijke uitgaven komt een alleenstaande oudere 92 gulden per maand te kort. Dat blijkt uit een budgetonderzoek naar de be stedingsmogelijkheden van ou deren, dat vanochtend is gepre senteerd. Dit onderzoek van de Cosbo, de samenwerkende ouderenbon den, kwam tot stand in samen werking met het Nationaal Insti tuut Budgetvoorlichting (Nibud). In het rapport 'De aow gewogen" hebben Nibud en Cosbo een ba sispakket van niet of moeilijk te vermijden uitgavenposten opge steld dat voor een eenpersoons huishouden per maand 1003 gul den kost en voor een tweeper soonshuishouden 1305,50 gulden. Dit houdt volgens de ouderen- Oudere komt met alleen aow per maand 92 gulden tekort bonden in dat een alleenstaande 190 en een echtpaar bijna 400 gul den van het aow-pensioen over houdt voor de rest. die naar keuze per maand kan worden besteed. De bonden bedoelen daarmee posten opgenomen als openbaar vervoer, telefoongesprekken, krant, lidmaatschappen en va- kantie. Evenals in het basispak ket zijn hierbij minimaal noodza kelijke bedragen gehanteerd. Zo ontstaat volgens de Cosbo een totaalpakket van minimaal noodzakelijke uitgaven, dat 92 gulden uitkomt boven de inkom sten van een aleenstaande aow'er. Een tweepersoonshuishouden houdt 10,50 gulden per maand over. Volgens cijfers van het Soci aal Cultureel Planbureau moet ruim een kwart van de ouderen- huishoudens (340.000) rondko men van een besteedbaar inko men tot 105 procent van de aow. 'Onthutsend' Namens de Cosbo noemde me vrouw Van Son (oud-wethouder Haarlem) het op het Nibud-con- gres in Den Haag 'ronduit onthut send' dat de aow voor alleen staanden niet kan voorzien in hun minimaal noodzakelijke uitga ven. Te meer omdat volgens haar in het rapport "niets is opgeno men van wat zelfs met de grootste onwelwillendheid als luxe kan worden aangemerkt". NAIROBI (DPA/AFP/UPI) - President Habyarimana van Rwanda wil in zijn land een meerpartijenstelsel invoeren. Habyarimana heeft dinsdag avond tegenover parlementariërs verklaard dat er in en buiten Rwanda po litieke partijen opgericht mogen worden, zo meldde de Rwandese radio gisteren in uitzendingen die werden opgevangen in de Kenyase hoofdstad Nairobi. In juni 1991 mag de bevolking zich in een regerendum uitspreken over de formele terugkeer van een meerpartijenstelsel. Met dit plan komt Haby arimana tegemoet aan een van de voornaamste eisen van de opstandelin gen die eind september vanuit Uganda Rwanda binnenvielen. De verzetsstrijders, voor het merendeel Tutsi-vluchtelingen die al jaren in Uganda leven, hebben zich verenigd in het Rwandees Patriottisch Front. De Tutsi-minderheid, die vroeger de regerende elite vormde, werd bij een opstand in 1959 door de Hutu-meerderheid aan de kant geschoven. Sinds 1965 is Rwanda de facto een eenpartijstaat van de Hutu's. Habyari mana, die in 1973 in een geweldloze coup de macht greep, richtte in 1975 de Nationale Revolutiebeweging voor Ontwikkeling (MRND) op als de enig toegestane partij. De president maakte ook bekend dat er een nieuwe identiteitskaart komt waarop niet langer de etnische afkomst wordt vermeld

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11