Israël: gezant van VN alsnog welkom Hoop en vrees begeleiden vredesplannen in Libanon Jeltsin wil macht niet afstaan aan Unie Oostduitsersstaan nu in rij bij voormalige Stasi Tweede ronde nodig in verkiezingen Guatemala Grote zege oppositie Georgië DINSDAG 13 NOVEMBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Compromis na overleg met VS over 'Tempelberg' Van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV Israël is bereid alsnog een afgezant van VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar te ontvangen. Perez' naaste medewerker Jean-Claude Aimee is welkom, op voor waarde dat zijn komst niet openlijk in verband wordt gebracht met de Veiligheidsraad resolutie over het bloedige Israëlische politie-optreden op de Tempelberg. BERLIJN Terwijl de Westberlij- ners zich nog opwinden over het juist bekend geworden feit dat de Stasi vele jaren lang toegang heeft gehad tot hun geheim veronderstel de gegevens, brandt weer licht op de 'Mielke-etage' in het vroegere hoofdkwartier van de Staatsveilig heidsdienst in Oost-Berlijn. Nie mand hoeft bevreesd te zijn: de oude Stasi-baas zit nog achter de tralies in het westen van de stad. In zijn ex-burcht aan de Normannen- strasse is een tentoonstelling ge opend. Sinds vrijdag marcheert het volk door Mielkes heiligdom. "Wie had dat gedacht. Mielke in de bak delijk omschrev bestorming van de Stasicentrale ge vormde Burgercomité en de rege ringscurator, die de officiële erfge naam is. Verdwenen zijn bij voor beeld het Lenin-masker en enkele tekeningen van Kathe Kollwitz. Maar ook de "geschenken-kel der", zoals Mielke de ruimte voor ontvangen cadeaus noemde, is leeg. De organisatoren van de tentoon stelling vermoeden dat die 'schat' nog in handen is van het Nationale medewerker of als gevangene toe- Mielke de telefooncentrale. Ook ze- gang hadden. ker 35 jaar uit, maar met de vijftig Tussen een grote Lenin-buste en knoppen had de Stasi-generaal di- uit de kluiten gewassen kamerplan- reet contact met al zijn onderge- ten zetelde de opper-onderdrukker. schikten in het land. Onder elke Comite ter Ontbinding De ouderwetse schrijfmachine van knop een kaartje: Nationale Volks zijn secretaresse staat er nog, - - - - - - - het originele dodenmasker van Leipzig enz. Het modernste appa- Lenin, dat vele jaren de rechterkant raat is de kleine papierversnippe- van zijn bureau sierde, is verdwe- raar met de originele merknaam 'In- Wat gebleven is, is heel vrien- timus'. de Staatsveiligheidsdienst en zij willen Kiiup een t^aanje. iiauunaie vums kwaliike erfenis niet voor het Acmee, Centraal Comité, Centrale S klein-bur- ik in zijn werkkamer". Een jonge gerlijk milieu. De stoelen zou iedere De Israëlische regering heeft na de schietpartij van 8 oktober, die acht tien Palestijnen het leven kostte, ge weigerd een VN-onderzoeksdelega- tie te ontvangen, uit vrees dat dit af breuk zou doen aan wat ze be schouwt als Israëls souvereiniteit over heel Jeruzalem. Volgens minister Levy (buiten landse zaken) zal Aimee naar het Midden-Oosten komen om uitslui tend "algemene aspecten van het Arabisch-Israëlische conflict" te be spreken. Een datum voor het be zoek is nog niet vastgesteld. Even min is duidelijk of Perez de Cuellar bereid is zijn gezant naar Israël te sturen zonder zelfs maar een indi recte verwijzing naar Veiligheids raad-resolutie 672, waarin Israël wordt veroordeeld wegens het poli tieoptreden op de Tempelberg en een VN-commissie opdracht krijgt een onderzoek naar de gebeurtenis sen in te stellen. Aimee is eerder in mei van dit jaar in Israël geweest, na de moord door een Israëlische bur ger op zeven Palestijnse arbeiders uit de Gazastrook. De Israëlische regering heeft tot het compromis besloten na inten sieve besprekingen met de Ameri kanen. Die laatsten willen de Tem pelberg-kwestie graag verwijderd zien van de agenda van de Veilig heidsraad, zodat die zich weer kan concentreren op het Golfconflict. En Israël is bang dat zijn weigering een VN-delegatie te ontvangen uit eindelijk leidt tot het bijeenroepen van de 164 ondertekenaars van de Vierde Geneefse Conventie, over de bescherming van burgers in bezet gebied in tijd van oorlog.'Op zo'n bijeenkomst zou Israël, dat tot de ondertekenaars van de conventie behoort maar zich niet houdt aan al le bepalingen, zonder twijfel wor den veroordeeld. In ruil voor de komst van Aimee wilde de Israëlische regering van Washington de belofte dat het zijn veto zou uitspreken over een voor stel in de Veiligheidsraad voor een vergadering van de Geneefse Con ventie. Maar die toezegging hebben de Amerikanen niet gedaan. Zij lij ken wel bereid te proberen de ande re leden van de Raad ertoe te bewe gen de Tempelberg-kwestie na de missie van Aimee te laten rusten. Binnen de Amerikaanse regering bestaat onenigheid over de te vol gen koers. Sommigen, zoals de staf- Unifil voorkomt versterking leger Israël in Libanon TYRUS (AFP) - Dè strijdmacht van de Verenigde Naties in Libanon, Unifil, heeft gisteren verhinderd dat het Israëlische leger zich kon versterken om zo zijn belegering te intensiveren van drie dorpen in dit door Israël bezette zuidelijk deel van het land. Van Unifil is verno men dat Israël de dorpelingen zou willen verjagen. Een eenheid van de Unifil-inter- ventiemacht,. bestaande uit zeven tig 'blauwhelmen' van verschillen de onderdelen en nationaliteiten, is met pantservoertuigen het Noorse contingent van het VN-leger te hulp gekomen dat zich bevindt bij deze dorpen in de oosterse sector van de door Israël gecreëerde "veiligheids- In de drie sunnitische dorpen, waarvan Chebaa de grootste is, le ven zo'n 16.000 mensen. Zij weige ren zich te onderwerpen aan het "burgerbestuur" dat de Israëlische autoriteiten in deze regio proberen op te zetten als alternatief voor de Libanese overheidsinstellingen. De steden worden sinds vijf november belegerd. Moordaanslag In een drukke straat in het centrum van Istanbul is gisteren op klaar lichte dag een Turkse officier van justitie doodgeschoten. Een linkse groepering, de marxistisch-leninis- tisch georiënteerde Dev-Sol, revo lutionair-links, heeft de verant woordelijkheid voor deze moord opgeëist. Macedonië In Macedonië hebben oppositiepar tijen gisteren geëist dat de parle mentsverkiezingen van zondag on geldig worden verklaard. De eerste vrije verkiezingen in de Zuidjoego- slavische deelstaat waren volgens een verklaring van vijf partijen "on democratisch en anti-Macedo- nisch". Nicaragua Voormalige guerrillastrijders van de contra's hebben het afgelopen weekeinde geprobeerd de Nicara guaanse president Violeta Cha- morro te ontvoeren. De poging is mislukt. Dit hebben de Nicaragu aanse kranten Barricada en El Nue- vo Diario gisteren bericht. het Witte Huis John Israëlische radio. Het incident ge- dat het juist goed beurde in de buurt van de woning lijners, gewend r hartelijk Te bezichtigen zijn spionagetech- nieken, kunst en kitsch en vooral natuurlijk de Mielke-suite, van waaruit hij tientallen jaren de Oost duitsers tiranniseerde. De Oostber- zichzelf respecterende afdelingslei der al lang bij het grof vuil hebben gezet. De uit vijf logge, houten fau teuils bestaande zithoek, bracht een bezoekster tot de uitroep: "Wat een troep. Zelfs bij ons op kantoor den' te kunnen opsporen. Een deur voert naar de privé- hoek van de 82-jarige generaal. Klei ne keuken, betegelde badkamer en een slaapbank, waarop de oude baas zijn middagdutje deed om dan verkwikt nieuwe 'staatsvijan- zaten we er nog beter bij zou zijn de ondertekenaars nève' bijeen te laten komen, zodat de Veiligheidsraad zijn aandacht weer op de Golfcrisis kan richten. Ondertussen heeft minister Milo (politie) een aantal verschuivingen bekendgemaakt binnen het politie apparaat. Verrassend daarbij is de bevordering in rang van Arieh Bibi, commandant van de sector Jeruza lem, die ernstig is bekritiseerd in verband met de gebeurtenissen op de Tempelberg door de officiële Is raëlische onderzoekscommissie. Een onbekende is vanmorgen twee leden van de paramilitaire grenspolitie in Jeruzalem" met een mes te lijf gegaan. Een van de twee werd in de nek gestoken en is er ern stig aan toe; de andere liep lichte verwondingen op. De dader wist te ontkomen. De verdenking gaat uit naar een jonge Palestijn, aldus de Regeringspartijen in Duitsland stoten ook vermogen af BERLIJN (Rtr) - Om een schan daal voor de aanstaande parle mentsverkiezingen te voorkomen, hebben de Westduitse regerings partijen gisteren besloten voor tien tallen miljoenen marken aan tegoe den van de voormalige DDR van de hand te doen. De christendemocra tische CDU en de liberale FDP wil len zo voorkomen dat zij worden meegesleurd in het financiële schandaal, dat de ex-communisti- sche PDS zondag ertoe bracht zich demonstratie i 'van 80 procent van haar tegoeden te Hepen in de loop ontdoen. i minister Sharon (huisvesting), rustig in de rij de oude stad. Zeker 25 Palestij- twee mark de poort te i, staan In een kastje staat een bandrecor- lenvan der. Nostalgische high-tech uit de i open- jaren '50. Hetzelfde geldt voor het zij tot bakbeest van een radio met bakelie- jaar geleden hooguit als Stasi- ten knoppen. Naast het bureau Voor de twee mark entreegeld wordt nog meer geboden. Onder scheidingen, wandborden, borst beelden en schilderijen. Het een nog smakelozer dan het ander. Maar de oude had meer, en daarover wordt nu gestreden tussen het na de volk verloren laten gaan. Ook de staatscurator schijnt goed in de Mielke-spullen te zitten. Zo zouden zijn waardevolle munten verzameling, het zilveren zwaard dat hij ter gelegenheid van zijn 75- ste verjaardag van de KGB kreeg en een unieke collectie boeken over strafrecht bij de curator zijn beland. Deze dingen willen de organisato ren van de tentoonstelling het volk evenmin onthouden als de kitsch- en speelgoedverzameling die Miel ke in vele jaren had opgebouwd. Voorlopig moeten de nieuwsgieri gen het nog doen met de restanten, want niemand heeft nog gerea op de brieven van de leiding 'Stasi-gedenkplaats'. GUATEMALA-STAD (DPA/IPS) - houden eerste ronde als de twee De rechtse kandidaten Jorge Car- beste kandidaten uit de bus. Geen pio Nicolle en Jorge Serrano Elias van beiden behaalde echter de ver moeten het op 6 januari tegen elkaar eiste aboslute meerderheid. opnemen in de tweede ronde van de Na telling van 75 procent de Zeven mensen gedood in zwarte woonoorden presidentsverkiezingen in Guate- stemmen lag Carpio op 25,3 procent mala. Zij kwamen bij de zondag ge- en Serrano op 25,0 procent van de stemmen en kon geen van hun con currenten nog boven hen eindigen. Hoe de uitslag in januari ook luidt, vaststaat dat Guatemala een presi dent krijgt die duidelijk rechts staat van de vertrekkende man, de chris ten-democraat Vinicio Cerezo. Na de eerste tellingen leek Elias, Zuidafrikaanse zwarte woonoorden de kandidaat van de gematigd con- zijn gisteren zeven mensen gedood, servatieve Beweging voor Solidan- Volgens de politie kwamen in het verkiezingen te wm- woonoord Katlehong bij Johannes- nen- Nadat 70 procent van de stem- burg vijf mensen om het leven toen men was geteld, was hij echter met leden van de Xhosa-stam en Zulu's ®en krap verschil van 9000 stemmen elkaar te lijf gingen. In een ander ingehaald door de kandidaat van de woonoord werd een man met een rechtse Nationale Centrumunie kampmes gedood en in Jouberton (UCN), de kranteneigenaar en jour- werd een jongere gedood toen de nalist Carpio. De UCN behaalt politie het opende op waarschijnlijk 25,4 procent de Het vermogen van de vroegere Oostduitse partijen is een van de be langrijkste thema's in de verkie zingscampagne voor de eerste vrije verkiezingen van het verenigde Duitsland op 2 december. Tijdens hun 40-jarige heerschappij hebben de Oostduitse communisten een miljardenvermogen opgebouwd. Een deel van dat geld sluisden zij door naar hun liberale en christen democratische sattelietpartijen als dank voor hun loyaliteit. Secretaris-generaal Volker Rühe van de CDU kondigde aan dat zijn partij het geld dat zij van de Oost duitse CDU heeft geërfd na de fusie van de twee partijen vorige maand, teruggeeft aan de rechtmatige eige naren of aan een goed doel schenkt. Tegelijkertijd kondigde FDP-voor- zitter Otto Lambsdorf aan dat zijn FDP afziet van aanspraken op te goeden van twee vroegere Oostduit se partijen, de liberale LDPD en de nationaal-democratische NDPD. Deze partijen steunden jarenlang het communistische bewind in de DDR, maar bekeerden zich vorig jaar tot de democratie en traden in augustus toe tot de FDP. PARIJS - Studenten in Parijs nemen een politiebus onder handen tijdens de betoging voor beter onderwijs. Aan gistermiddag tussen de 100.000 en 200.000 studenten deel. De vredig begonnen protesten middag uit de hand toen herrieschoppers zich onder de demonstranten begaven. Toen winkelruiten werden vernield, greep de politie in en verspreidde de studenten. 104 agenten raakten gewond. On der de demonstranten vielen geen gewonden. De politie verrichtte 52 arrestaties. (foto afpj groep betogers die met brandbom- stemmen, d^MASJÏ^t^pr^ent men het huis van een politieman aanvielen. In het Zuidafrikaanse thuisland Beide kandidaten moeten allian ties aangaan met kandidaten die in de eerste ronde werden verslagen. MOSKOU (AP/Rtr/DPA) - De pre- dat we eerst het Unieverdrag president Gorbatsjov ervan druk op hem uit te oefenen om economische verworvenheden van de republiek terug te geven aan het centrale Sov- jet-gezag. Jeltsin weigert dat, sche republieken Estland, Letland en Litouwen gedreigd met harde sancties als zij niet afzien van pogin- gen hun eigen economische instel- ïg gaan naar het centrum". lingen op te zetten. Sovjet-premier Ryzjkov heeft de republieken een Toch is op het laatste moment week de tijd gegeven om zich Bophuhatswana zijn gisteren zeker Serrano kondigde zondagavond al aan geen enkele van de uitgescha kelde kandidaten, van ultrarechts tot ultralinks, uit te sluiten voor het vormen van een alliantie. "Ik heb geen politieke vijanden", zo ver klaarde hij. De grote verliezer is de kandidaat van de regerende Christendemocra tische Partij (DC), Alfonso Cabrera, die op de vierde plaats eindigde. Op de derde plaats eindigde de rechtse Partij voor Nationale Vooruitgang ten voor het parlementsgebouw te- (PAN), gen afgevaardigden van de opposi tie. Deze hadden de afgelopen we ken tot betogingen opgeroepen waarbij agenten door betogers wer den verwond. De christendemocratische presi dent Vinicio Cerezo zei in een reac tie dat zijn partij in de tweede ver kiezingsronde van doorslaggeven de betekenis zal zijn. i akkoord bereikt klaarde hij gisteren tegenover de het einde van het jaar, grondwetscommissie van de Russi- Unieverdrag wordt getekend, een sche Federatie. "De zeggenschap oplossing voor de meningsverschil- het bankwezen, eigendoms rechten en de gelduitgifte kunnen en willen we niet afstaan". Zondag voerden Gorbatsjov en Jeltsin overleg hervormingen e verdrag. Na de ontmoeting bleek te, Jeltsin zeer kritisch over de hou ding van Moskou en in het bijzon- goud der over de vaststelling nieuw Unieverdrag tussen de Sov jet-republieken. "Men verlangde Moskous economische beleid te on- het derwerpen. Zij hebben het ultima tum echter van de hand gewezen. Litouwen gaat binnenkort t gen munteenheid gaat Het geld wordt uitgegeven in de vorm van munten (centen ge noemd) en biljetten (liften). In de Oekraine is de politieke de vraag wie de controle krijgt spanning toegenomen na betogin- de olie- en gasvoorraden en het Sen ,en verkeersblokkades in ver- i andere waardevolle meta- scheidene steden van de republiek uit protest tegen de rantsoenering benzine sinds 1 november. On dertussen betoogden politie-agen- len te vinden. Hoge Sovjet-functio narissen en hun Russische collega's gaan twee werkgroepen vormen. Onderwerpen van gesprek zijn de economische controle over het bankwezen, de ei- Unie- gendomskwesties en de gelduitgif- Het Kremlin heeft de drie Balti- MOSKOU (AP) - In de tweede ron de van de verkiezingen in de Sovjet republiek Georgië heeft de opposi tie zondag een klinkende overwin ning behaald. De communistische partij krijgt in de toekomstige Op perste Sovjet van de republiek niet meer dan een kwart van de zetels. De uit zeven radicale partijen en groepen bestaande organisatie Ron de Tafel - Vrij Georgië, die zich voor de onafhankelijkheid inzet, behaal de in 41 van de 64 kieskringen de meerderheid. De organisatie krijgt daarmee 155 van de 250 zetels. Het minder radicale Georgische Volks front, dat in de eerste ronde van de verkiezing, twee weken geleden, slechts 1 zetel won behaalde zondag 11 zetels extra. De communistische partij kwam na de tweede ronde uit op een totaal van 64 zetels, slechts 3 meer dan in de eerste ronde. BAYRUT - De omstandigheden lij ken voor de door Syrië gesteunde Libanese regering gunstig om een einde te maken aan de verdeeldheid in Bayrut en aan de onoverzichtelij ke en gewelddadige strijd tussen de vele milities. Sceptici wijzen echter op twee eerdere vredespogingen die uiteindelijk op niets uitliepen. De regering van president Elias Hrawi heeft de acht belangrijkste christelijke en islamitische milities vanaf afgelopen zaterdag tien dagen de tijd gegeven zich met alle man schappen en wapens uit Bayrut te rug te trekken. De commandanten van alle strijdgroepen hebben in het openbaar toegezegd zich aan die op dracht te houden. De christelijke militie Libanese Strijdkrachten van Samir Geagea is gisteren begonnen met het terugtrekken van haar zwa re wapens uit het oosten van Bay rut. Wanneer alle milities uit Bayrut zijn verdwenen, is het Libanese le ger v'an plan van huis tot huis te gaan zoeken naar eventueel verge ten of verborgen wapens. Vredesplan De terugtrekking van de milities is een belangrijk onderdeel van het in september 1988 in de Saudische stad Taif onder auspiciën van de Arabische Liga opgestelde en door het Libanese parlement goedge keurde vredesplan voor Libanon. Het plan omvatte onder meer het in stellen van een gedemilitairiseerd 'Groot Bayrut' als eerste stap naar het herstel van het gezag van de wettige regering over heel Libanon. Verder verschaft het plan het isla mitische volksdeel een aandeel in de macht dat gelijk is aan dat van de christenen. Voorheen hadden de Li banese christenen een overheersen de positie binnen regering, leger, parlement en rechterlijke macht. Twee schooljongens in Bayrut passeren op weg naar huis enkele tanks van het Libanese leger. Het vredesinitiatief van Taif heeft een duw in de rug gekregen doordat het Syrische leger er in samenwer king met de Libanese regerings troepen in slaagde op 13 oktober de militie van de christelijke generaal Michel Aoun te verslaan. Aoun wei gerde immers de regering van presi dent Hrawi te erkennen, wilde de Syrische bemoeienis met het Liba nese conflict niet aanvaarden en stond daarom met zijn muiterij voortgang in het uitgestippelde vre desproces in de weg. Optimisten denken dat nu voor het eerst sinds het begin van de bur geroorlog in 1975 een vredesplan op tafel ligt dat kans van slagen heeft, ook omdat het wordt gesteund door, de Arabische Liga en de VN-Veilig- heidsraad. "Nooit eerder was er zo'n grote internationale eensgezind heid over de oplossing van het Liba nese conflict. Deze opstelling ver leent buitengewoon veel geloof waardigheid aan de nieuwste plan nen voor een hereniging", zei de christelijke commandant Elie Ho- beika onlangs. Volgens Hobeika is het Syrische leger dit keer vastbe sloten de regering bij te staan in het verslaan van dwarsliggende mili ties. Mislukking Maar sceptici roepen steevast de ge beurtenissen uit 1976 en 1984 in her innering, toen pogingen aan de oor log een eind te maken en Bayrut tot een ongedeelde stad te herenigen faliekant mislukten en uitliepen op nieuwe gevechten. "Er zal wellicht sprake zijn van een langdurige wa penstilstand, maar aan permanente vrede durf ik nog niet te denken, dat is te optimistisch", aldus vertolkte de islamiet Gamil Kassem de gevoe lens van veel inwoners van Bayrut. Het Syrische leger trok in juli 1976 als vredesmacht Libanon bin tfoto AFP) nen op verzoek van christelijke lei ders, die in de strijd tegen moslim milities en de Palestijnse guerrilla- groeperingen ernstig in het nauw waren gedreven. De Syrische tus senkomst werd daarna door de Ara bische Liga goedgekeurd, met het argument dat de Syriërs hadden voorkomen dat in Libanon een door de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie PLO overheerste regering aan trad, wat een militaire interventie van Israël had kunnen uitlokken. In vervolg op de militaire inter ventie begon Syrië de zogeheten Groene Lijn, die Bayrut verdeelde in een christelijk en islamitisch stadsdeel, te ontmantelen. Tevens werden alle milities verboden en er verschenen herhaaldelijk berichten in de pers van Syrische officieren die wapens van milities in beslag namen. Deze periode van betrekke lijke rust duurde 26 maanden. Toen christelijke groeperingen naar de wapens grepen omdat zij de Syrische militaire aanwezigheid in hun wijken niet konden verdragen, was het gedaan met de vrede en raakte Bayrut weer verscheurd. In september 1978 trok het Syrische leger zich terug uit het christelijke deel van de stad en werd de Groene Lijn in ere hersteld. Christelijke en islamitische milities hervatten hun onderlinge strijd. Tweede poging Een tweede poging om met hulp van buitenaf orde te scheppen in de Libanese chaos begon naar aanlei ding van een golf van geweld in 1982. In juni dat jaar viel Israël het land binnen om de PLO van Yasser Arafat, die in Libanon zijn basis had, te verdrijven. In augustus van datzelfde jaar werd de door Israël gesteunde christelijke leider Bashir Gemayel tot president gekozen. Drie weken later werd Gemayel echter door een bomaanslag ge dood. De christelijke milities van de vermoorde president trokken uit wraak de Palestijnse vluchtelingen kampen Sabra en Chatilla binnen en richtten er een slachting aan on der honderden Palestijnen en mos lims, terwijl de in de nabijheid ge stationeerde Israëlische troepen zich, al of niet bewust, afzijdig hiel den. Als reactie op deze gruwelijke- den besloten westerse landen een multinationale vredesmacht naar Libanon te sturen, die was samen gesteld uit Amerikaanse mariniers en Franse, Italiaanse en Britse mili tairen. De multi-nationale strijd macht zorgde opnieuw voor ont manteling van de Groene Lijn. De aanwezigheid van het 5800 man sterke vredesleger wekte de woede van de islamitische milities, omdat het steun verleende aan het overwegend christelijke Libanese leger. Op 15 april 1983 voerden ex tremistische moslims een zelfmoor- daanval uit op de Amerikaanse am bassade en veroorzaakten er een ex plosie waarbij meer dan 60 mensen de dood vonden. In oktober 1983 werden het hoofdkwartier van de Amerikaanse mariniers Franse strijdkrachten door bom aanslagen getroffen, waarbij 241 Amerikanen en 59 Fransen werden gedood. Die aanslagen waren te vens het startschot voor een golf van ontvoeringen van westerlingen door shi'itische strijdgroepen. Een aantal van deze gijzelingen duurt tot op de dag van vandaag voort. Offensief In het vroege voorjaar van 1984 openden de islamitische milities bovendien een offensief om de christelijke strijdgroepen te verdrij ven uit het islamitische deel van Bayrut. De multinationale strijd macht zag toen geen andere moge lijkheid meer dan zich uit Libanon terug te trekken. Na een experi ment dat 17 maanden had geduurd, werd de Groene Lijn weer als scheidslijn van kracht. Vorige maand besloot de rege- ring-Hrawi de Groene Lijn op te heffen. Hoe lang Bayrut het deze keer als ongedeelde stad volhoudt, is voor iedereen een vraag. "Wij ho pen dat het nu werkt, maar welke garanties hebben we dat de geschie denis zich niet zal herhalen?", zo eindigde vorige week een Libanese commentator zijn betoog voor de radiozender Stem van het Volk.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7