Acties dreigen toch bij omroepbedrijf Rodamco belegt 800 miljoen in vastgoed 'Marine-werven' krijgen meer armslag Asko koopt co op op kosten fiscus GEBAKKEN KAUWGOM Brinkman: geen recht op uitkering voor iedereen Vrije visserna 1992 geketend in Europese vloot DINSDAG 13 NOVEMBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 Overleg NOB en bonden onverwacht afgebroken HILVERSUM (GPD) De dreiging van stakingacties bij de omroep is weer volop aanwe zig, nadat gisteren het overleg tussen 'omroepbonden' en hoofddirectie van het facilitaire bedrijf NOB onverwacht is afgebroken. De NOB-directie kan de bonden niet de garantie geven dat de komende reorganisatie van het bedrijf zonder gedwongen ontslagen zal plaatsvinden. De bonden willen die garantie wel. Donderdagavond zullen de geza menlijke bonden de resultaten van het overleg aan de leden voorleggen met een negatief advies. Breekpunt tussen bonden en hoofddirectie bleek de eis van de bonden dat aan 'de werknemers van wie als gevolg van de reorganisatie de functies ko men te vervallen driemaal een pas sende functie wordt aangeboden binnen of buiten de omroep. De werkgever wil niet verder gaan dan eenmaal een andere, passende func tie aan te bieden. Voor mensen van 40 jaar en jonger moet een zoekpe- riode van drie maanden gelden, voor mensen tussen de 40 en 55 moet volgens de NOB-directie een periode van maximaal zes maanden aangehouden worden. Na die ter mijn wordt een ontslagvergunning aangevraagd bij het Arbeidsbureau. Met de opzegtermijn van zes maan den plus een ontslagperiode van on- Oostduitse arbeids- markt Het aantal werklozen in het voor malige Oost-Duitsland zal het vol gend jaar waarschijnlijk niet hoger liggen dan het al eerder berekende aantal van 1,1 miljoen, zo heeft, He- inrich Franke, voorzitter van de Duitse dienst voor Arbeid bekend gemaak. Franke verklaarde dat het hoogtepunt van de werkloosheid waarschijnlijk in de komende zo mer en misschien al in het late voor jaar van 1991 bereikt zal zijn en dat de situatie zich daarna zal stabilise- Automatisering De toepassing van Electronic Data Interchange (EDI) in ons land zit sterk in de lift. Dat blijkt uit onder zoek van TNO. dat maandag in Den Haag is gepresenteerd. EDI is de rechtstreekse uitwisseling van in formatie in standaardberichten tus sen computersystemen van ver schillende bedrijven en organisa ties. Hierdoor wordt de papier stroom drastisch verminderd. Ne derland telt 63 netwerken van EDI- gebruikers, die in grootte variëren van twee tot meer dan 300 deelne mende bedrijven. geveer drie maanden, betekent dat volgens president-directeur E. Horstra van het NOB dat jongeren nog een jaar en ouderen nog 15 maanden in dienst van het NOB kunnen blijven na het overbodig worden van hun functie. Wel eens werden bonden en NOB-directie het over de regeling dat werknemers van 55 jaar en ou der gedwongen worden het bedrijf te verlaten met behoud van bijna het gehele netto loon. Bestuurder Klaas Koornstra van de Diensten bond FNV zegt, mede namens zijn collega's van de andere 'omroep bonden' een "bittere nasmaak" en "een kater" over gehouden te heb ben van het overleg. Hij wijst erop dat de bonden tot twee keer toe met een compromis-voorstel zijn geko men om de patstelling te doorbre ken, maar dat de hoofddirectie van DEN HELDER/IJMUIDEN (GPD) Als na 1992 de Europese bin nengrenzen wegvallen, maakt de Nederlandse vissersvloot deel uit van een gemeenschappelijke Eu ropese onderneming. Bij elkaar is die onderneming goed voor zeven tot acht miljoen ton vis per jaar. Ze komt daarmee, na Japan, Rusland en China, op de vierde plaats op de wereldranglijst van visproduceren- de landen. Counsellor L. van Depoele van het Directoraat Generaal van de Eu ropese Commissie schetste dat Record visafslag De visafslag in Lauwersoog, Gro ningen, heeft tot nu toe over 1990 een omzet van 65 miljoen gulden bereikt. Dit is een absoluut record sinds de oprichting van de visaf slag in 1973. De afslag heeft dat gisteren verklaard. Het oude re cord stamde uit 1985 en bedroeg 63 miljoen gulden. het NOB daar niet op in wilde gaan. Volgens Koornstra voelen de bon den zich op basis van het vastgelo pen overleg vrij om acties voor te bereiden. DEN HAAG (GPD) - Minister An- driessen (economische zaken) wil de beperkingen die van overheids wege aan de werven De Schelde (KMS), RDM en Wilton-Fijenoord (WF) zijn opgelegd, opheffen. De minister wil zo de positie van de werven versterken en samenwer king mogelijk maken. Andriessen schrijft dit in een nota over de omschakeling van de defen sie-industrie naar een meer civiele produktie. De werven zijn de enige groep ondernemingen die An driessen wil bijstaan bij dit proces. Voor het overige dienen de onge veer 25 Nederlandse 'defensie-be drijven' de omschakeling zelf tot stand te brengen. KMS, RDM en WF maakten in dertijd deel uit van het RSV-con cern. Na de teloorgang van die on derneming kwam de Staat de drie werven te hulp bij een poging op ei gen benen verder te gaan. Bepaald werd toen dat RDM zich niet mocht richten op bouw, verbouw en repa ratie van oppervlakteschepen en constructies voor de off-shore. Het bedrijf mocht de produktiecapaci- teit niet uitbreiden. KMS werd eveneens verboden de capaciteit voor de produktie van marinesche pen te vergroten. WF kreeg even eens te horen dat men de produktie- capaciteit op het toenmalige peil moest handhaven. In zijn nota aan de Kamer stelt Andriessen dat KMS, RDM en Van der'Giessen-De Noord marinebouw (GNM) mogelijkheden zien een ren dabele produktie in stand te hou den door samenwerking en door zich meer te richten op civiele pro duktie. Volgens Andriessen dient er echter een groot vraagteken gezet te worden achter de mogelijkheden van de drie om hun marine-capaci- beeld tijdens het symposium Euro- Fish '90, dat in Den Helder werd ge houden. In 1992 zullen onder Eu ropese vlag 300.000 vissers hun brood verdienen op een vloot van 100.000 eenheden. Het produktiecij- fer van die zeven, acht miljoen ton zal een waarde vertegenwoordigen van zeven miljard ecu, zo voegde Van Depoele er aan toe. In zijn openingswoord zei Gede puteerde De Boer van de provincie Noord-Holland nog steeds gedurfd optimistisch te staan ten opzichte van de toekomst van de Nederland se zeevisserij. Hij waarschuwde voor versnippering van de belangen van de verschillende Nederlandse aanvoerhavens als gevolg van con currentie. "Combinatie van belan gen zal na 1992 meer dan ooit nodig zijn in verband met de te verwach ten schaalvergroting", aldus De Boer. Vrij Reder Kraak uit Den Helder, verte genwoordiger van een familiebe drijf dat al sinds 1928 bestaat, wees erop dat het visserijbedrijf zich zal FRANKFURT (DPA) - Het Duitse warenhuis Asko Deutsche Kauf- haus koopt de aandelen van het eveneens Duitse detailhandelscon cern co op. Asko zal 90 procent van het co op-aandelenkapitaal overne men dat momenteel wordt beheerd bij de Deutsche Genossenschafts- bank (DG Bank) en Bank für Ge- meinwirtschaft (BfG). Met de koop van co op, dat eerder dit jaar nog maar net van de onder gang werd gered door een ingrij pend saneringsplan, krijgt Asko de beschikking over 765 winkels met 18.000 werknemers en een omzet van 4,2 miljard mark. Co op is nog actief in het noordwesten, westen en zuidwesten van de Bondsrepu bliek. Door de financiële moeilijk heden in 1988 heeft co op een groot aantal winkels moeten verkopen. In totaal heeft co op 924 vestigingen moeten afstoten met een omzet van 6,8 miljard mark. De aankoop geschiedt op kosten van de Duitse Fiscus. Asko is geïnte resseerd in co op omdat het detail handelsconcern een verlies van minstens 1,8 miljard mark in de teit rendabel te houden. Ook voor de export zijn de kansen niet groot. Naar aanleiding van de plannen van KMS, RDM en GNM schrijft de minister dat het kabinet niet onwel willend staat tegenover de wens om kustmijnenvegers en een nieuw be voorradingsschip door de drie wer ven te laten bouwen. Ook in de toe- moeten aanpassen: "Wij waren in het verleden vrije vissers op een vrije zee. Maar er zullen zeker twee generaties overheen moeten gaan wil men zich naar de huidige regels kunnen schikken". De bestaande overcapaciteit van de vloot beschouwde Kraak als een direkt gevolg van het overheidsbe leid in de jaren zeventig en tachtig. "Toen werd", zo betoogde hij, "het investeren in nieuwbouw van vis serschepen van overheidswege van alle kanten gestimuleerd". Kraak bepleitte een gesubsidieerde stillig regeling boven saneren van de kot- tervloot. "Wat wij nu teveel hebben aan vangstcapaciteit, kan in de toe komst te weinig blijken te zijn. En we quoteren om de visserij te verbe teren, niet om te saneren". Hij vreest dat de gedwongen sanering van l\et ogenblik zou kunnen uit pakken in een kapitaalsvernietiging van de eerste orde. Directeur W. de Bois van de ge meentelijke visafslag in Urk zei te verwachten dat binnen 15 jaar nog slechts vijf, zes visafslagen in Ne derland recht van bestaan zullen boeken heeft staan. Asko kan daar door deze verliezen fiscaal compen seren waardoor het bedrijf zeker een jaar of tien niets aan de belas tingdienst hoeft af te dragen. De verliezen van co op worden dan na melijk afgetrokken van de eigen winst, waardoor Asko boekhoud kundig in de rode cijfers komt en dus geen belasting hoeft te betalen. Het zeer ambitieuze Asko kocht vorig jaar een belang van 15 procent in het Nederlandse kruidenierscon cern Ahold, met de bedoeling om een samenwerking op te zetten. Ahold was daarmee niet blij en tim merde het bedrijf dicht tegen een vijandige overname. Na vruchtelo- komst wil Defensie, ondanks een mindere behoefte aan marinesche pen, specifieke, technologisch hoogwaardige kennis en kunde voor de bouw van gespecialiseerde, grotere marineschepen met inbe grip van de installatie en integratie van bijbehorende wapensystemen in ons land behouden, aldus An driessen. hebben. Belangrijke factor vond hij de zorg voor' de kwaliteit van het produkt. "Desnoods met sancties zal het bedrijfsleven er voor moeten zorgen dat het kostbare quotum wordt gevuld met kwaliteitsvis", al dus De Bois die verder een quotum jaar bepleitte van 1 april tot 1 april. Modernisering van de bestaande afslagen achtte hij noodzakelijk. "Op de afslagen zal aandacht moe ten worden besteed aan grote infor matiestromen. De handel zal op de afslagen optimaal moeten worden ingelicht over prijs en aanbod door simultaan veilen of tele-veilen. De afslagen zullen meer en meer een makelaarsfunctie gaan bekleden. Op basis van vraag en aanbod zullen prijzen worden vastgesteld van par tijen vis die niet meer in de afslagen arriveren". Hij hield zelfs een ter- mijnmarkt voor vis niet voor onmo gelijk. Transport Directeur H. Mulder van Internatio naal Transport BV uit Urk belichtte de functie van het transport over de weg van partijen vis van de aanvoer- ze onderhandelingen en twee recht zaken verkocht Asko uiteindelijk de aandelen Ahold. Asko zal co op kopen zonder het eigen aandelenkapitaal uit te brei den, zo zei toekomstig Asko-be- stuursvoorzitter Klaus Wiegandt gisteren. Op de 10 procent van co op-aandelenkapitaal dat nog in han den is van de kleinere aandeelhou ders zal Asko begin -1991 een bod uitbrengen van 500 mark per aan deel met een nominale waarde van vijftig mark. Over de koopprijs van het bankenpakket wilde de be stuursvoorzitter geen gegevens be kend te maken. Deskundigen uit de levensmiddelenbranche schatten dat Asko 800 miljoen mark heeft be taald. Volgens het bestuur van Asko kan de door de huidige co op-top voorspelde dertig miljoen mark winst in het boekjaar van 1991 meer dan verdubbeld worden. Het Duitse kartelbureau moet wel goedkeuring verlenen aan de transactie. Dit heeft het bestuur van Asko gisteren me degedeeld. ROTTERDAM (GPD) Rodamco, de onroerend-goedtelg van het Rot terdamse Robeco-concern, heeft in de eerste zes maanden van het op 1 maart begonnen boekjaar grote in vesteringen gedaan van in totaal 800 miljoen gulden. Daardoor stegen de totale beleggingen tot ruim 8 mil jard gulden. Dat blijkt uit de half jaarcijfers die de Robecogroep van daag heeft gepubliceerd. De grootste investering betrof de verwerving van een belang van ruim 12 procent in Corporate Property Investors, een grote Ame rikaanse onroerend-goedbeleg- Dieptepunt dollar AMSTERDAM (UCN/ANP) - Op de Europese wisselmarkten heeft de dollar vanochtend weer terrein moeten prijsgeven. De dollar no teerde op de Amsterdamse valuta markt om 10.00 uur een na-oorlogs dieptepunt van 1,6655 gulfden te genover een slot van 1,6710 op giste ren Het vorige laagterecord werd genoteerd op 7 november met 1,6690 als slotkoers. Bij toekomstige marine-opdrach ten waarbij die specifieke, hoog waardige kennis vereist is zullen KMS, RDM en GNM als eerste een offerte mogen uitbrengen. Zijn de voorwaarden of de prijs niet goed dan volgt een open offerte-ronde waaraan de drie dan ook weer kun nen deelnemen. havens naar de visafslag van Urk. Hij hekelde de gevolgen van het verscherpte controlesysteem van de AID. "Het gevolg is propvolle kisten. De vullinggraad is met 30 procent toegenomen wat zeer be slist de kwaliteit van de vis omlaag heeft gebracht. De zo geroemde kwaliteit van de verse vis is met sprongen teruggelopen en vooral 's zomers wordt er soms slechte kwa- liteit aangeboden". Voorzitter J. Buys van de Neder landse Zeevisgroothandelvereni- ging constateerde onder meer dat de import van vis („in 1989 ruim een derde van de totale aanvoerwaar- de") als gevolg van het quoterings systeem sterk is toegenomen. "Ne derland heeft haar positie als be langrijkste platvisexporteur tot nu toe kunnen handhaven. Mondiaal mogen wij ons als visexporterend land een 10e plaats toekennen". Hij beklemtoonde de sterke punten waarop die positie werd gegrond vest en waarschuwde voor overna me van visverwerkingsbedrijven door grote buitenlandse handels huizen. 'EG moet met nieuw voorstel landbouw komen' LONDEN (Rtr) Om het wereld- handelsoverleg van de GATT te red den moet de Europese Gemeen schap nieuwe voorstellen doen voor de vermindering van de subsidies in de landbouw. Dit heeft de Ameri kaanse minister Yeutter (land bouw) gisteren in Londen gezegd. De EG ligt al tijden met de Ver enigde Staten overhoop over de kwestie van de landbouwsubsidies. "De EG moet met heel wat meer over de brug komen", aldus Yeut ter. Het EG-voorstel voor de land bouwsubsidies, dat kortgeleden is opgesteld, komt neer op een ver mindering met 30 procent in de pe riode van 1986 tot 1996. De VS eisen in de komende tien jaar een vermin dering van de produktiesubsidies met 75 procent en een vermindering van de exportsubsidies met negen tig procent. gingsmaatschappij. Daarnaast werd geïnvesteerd in bouwprojec ten in Rotterdam, Frankfurt, Ma drid en Boston. Het besluit van de Rodamco-di- rectie om de afgifte en terugkoop van eigen aandelen op te schorten heeft niet geleid tot aantasting van de waarde van een aandeel. Aanlei ding voor deze beslissing op 24 sep tember was het uitzonderlijk grote aanbod van eigen aandelen sinds ja nuari van dit jaar, waardoor in totaal voor 2,3 miljard gulden aan aande len moest worden teruggekocht. De waarde van een aandeel Rodamco steeg van 72,65 gulden op 28 februari tot 73,30 op 31 augustus van dit jaar, een stijging van 0,9 pro cent. Vergeleken met andere jaren een teleurstellend totaalrendement, met name te wijten aan de afwaar dering van de portefeuille in Enge land, waar de onroerend-goedmarkt zich slecht ontwikkelde. Vooral in Londen, waar Rodamco de meeste investeringen heeft gepleegd, is de onroerend-goedmarkt ongunstig. De angst voor een recessie weer houdt huurders ervan langlopende contracten te tekenen. Rodamco houdt er rekening mee dat de porte feuille in Groot-Brittannië nog min der waard wordt. Daartegenover stonden gunstige ontwikkelingen van het onroerend goed in Centraal-Europa en van de winkelcentra in de VS. Bepaalde delen van de kantorenmarkt in de VS worden geplaagd door leeg standspercentages van 20 pf meer. Daarbij steekt een bezettingsgraad van 95 procent in Rodamco's kanto renportefeuille zeer gunstig af. De leegstand van 5 procent is gecon centreerd in twee gebouwen en het is duidelijk merkbaar dat het verhu ren tegen acceptabele huurniveaus moeilijker wordt. Nutsbedrijven overwegen fusie ARNHEM (ANP) De drie koepels ven stroom- en gasbedrijven gaan waarschijnlijk fuseren. De leden van de VEEN (elektriciteit), Vegin (gasbedrijven) en Vestin (stadsver warming) zullen voor half decem ber een definitief besluit nemen over een fusie. Het nieuwe samen werkingsverband zou begin 1992 van start moeten gaan, aldus een ge zamenlijke bekendmaking van de drie koepelorganisaties. De ledenvergaderingen van de drie organisaties besloten deze zo mer om overleg te starten, waarbij de meest vergaande fusie niet werd uitgesloten. De besturen gaven ver volgens een adviesbureau de op dracht om de mogelijkheden tot in tegratie te onderzoeken. De laatste jaren is de schaalver groting en integratie van energiebe drijven in Nederland sterk toegeno men. Gas, elektriciteit en soms stadsverwarming worden in toene mende mate door één leverancier aan de verbruiker geleverd. Zo is de laatste vijf jaar het aantal distributiebedrijven gedaald van 158 tot naar verwachting 47 in 1991. Drie kwart van de bedrijven zal dan stroom én gas leveren. Elektronisch betalen kost niets bij grens SLUIS (ANP) Benzinesta tions in de grensstreek van Zeeuws-Vlaanderen gaan geen extra kosten in rekening bren gen bij elektronische betaling. De Bovag wil per 1 januari 50 cent per transactie in rekening gaan brengen voor automobilis ten, die bij de pomp betalen via een door de gezamenlijke ban ken hiervoor ontwikkeld elek tronisch betalingssysteem. In de grensstreek is 50 tot 70 procent van de klanten van de pomphouders Belg. In België bestaat kost elektronisch beta len niets extra. De pomphou ders vinden echter dat ze de Ne derlanders niet de extra kosten kunnen doorberekenen als de Belgen gratis gebruik mogen maken van de service. 7"""W" niets in het plan v Stekelenburg om werken recht op e ven. Brinkman in FNV-voorzitter iedereen die wil ?n uitkering te ge- gisteren tijdens een CDA-bijeenkomst in Amers foort dat dat .plan enkele miljarden guldens extra zou kosten. "Het is een beetje slecht gekozen tijdstip om juist nu we moeten bezuinigen met een dergelijk plan te komen". Het FNV-plan komt erop neer dat iedereen die zich bij het arbeidsbu reau meldt, na verloop van tijd ook recht op een uitkering krijgt. "Het is een kostbaar en moeilijk te contro leren plan", aldus de CDA'er. Hij voelt er veel meer voor bij de her verdeling van inkomens te kijken naar de draagkracht. "Iemand die in z'n eentje het geld moet verdienen voor een heel gezin, is duurder uit dan iemand die alleen voor zichzelf hoeft te zorgen", zei Brinkman. "Dat is niet goed". Werkloosheidswet De werkloosheidswet moet met in gang van 1 januari volgend jaar wor den veranderd. De nu geldende wet is wat betreft de eisen over het ar beidsverleden voordat iemand ge durende een langere tijd dan een halfjaar een uitkering krijgt, in de praktijk onuitvoerbaar. De uitvoe ringsorganen lossen dit nu wel soe pel op, maar dat is in strijd met de tekst van de wet. Minister De Vries (sociale zaken) heeft dit de Kamer laten weten. Op dit moment wordt het arbeidsverle den geregistreerd met een grens van acht gewerkte uren per week. Door allerlei omstandigheden is deze grens in de praktijk niet te han teren. De Vries heeft nu, zo heeft hij de Kamer laten weten, een nieuw wets voorstel aan de Raad van State Economie kort Ontslag Philips Bij Philips in Roermond moeten op korte termijn ongeveer 300 banen verdwijnen. Dat is veel meer dan ie dereen had verwacht. Ontslagen zijn volgens Philips onvermijdelijk. De vakbonden en de onderne mingsraad reageerden gisteren ge schokt en spraken van een 'dramati sche beslissing'. Door de reorgani satie gaat een op iedere drie banen bij Philips Roermond verloren. Eind volgend jaar moet de afslan king zijn voltooid. Rijkaart koopt als eerste in 'DDR' bedrijf ASPEREN/DRESDEN (ANP) - Als eerste buitenlandse onderne ming h?eft het Nederlandse familie bedrijf Rijkaart Beheer uit Asperen een fabriek in de deelstaat Saksen in de voormalige DDR overgeno men. Kosora Machinenbau GmbH is de naam van het in Dresden ge vestigde bedrijf. Het machinepark, de produktivi- teit en de marketing laten te wensen over, maar binnen drie jaar staat er volgens directeur/grootaandeel houder H.L. Rijkaart een goedlo pend metaalbedrijf. Het Nederland se metaalbedrijf Rijkaart Beheer valt ook de eer te beurt als eerste een koopovereenkomst af te sluiten met de Treuhand, het machtige Duitse overheidsorgaan dat de pri vatisering van de ruim 8000 voor malige Oostduitse staatsbedrijven in goede banen leidt. Directeur Rijkaart noemt het "een kwestie van goede contacten". Rijkaart Beheer exporteert liefst 95 procent van zijn produkten. Daar van gaat een substantieel deel naar Oostbloklanden. Zo leverde Rijkaart onder meer de machines voor de voedingsmiddelenfabriek, die de McDonalds-vestigingen in Moskou bevoorraadt. Rijkaart beschikte reeds over goede contacten met Oosteuropese branchegenoten. Toen het nieuws over de Duitse eenwording bekend werd, belde hij onmiddellijk de be drijfsleider van Kosora. De belang stelling was wederzijds. Eerste uit vloeisel daarvan was een uitwisse lingsproject voor vijftien metaalbe werkers, dat reeds in januari begon. De lange voorbereidingstijd werkte in het voordeel van de Nederlan ders. De voormalige Oostduitsers waren als de dood voor strippers, die het bedrijf na aankoop onmid dellijk zouden ontmantelen. Het uitwisselingsproject bleek zeer vruchtbaar. Rijkaart is goed te spreken over de mentaliteit en het opleidingsniveau van de Oostduitse metaalbewerkers. Anders is dat met de produktiviteit in Dresden. Die bedraagt slechts zeventig procent vergeleken bij hun Nederlandse collega's. Moderne machines, bete re planning en een forse loonsver hoging moeten daarin binnen de drie jaar veranderipg brengen. GORINCHEM De Nederlandse consument heeft een verkeerd beeld van het verpakte brood dat in de super markt wordt verkocht. Het zogenaamde kauwgombeeld doemt vaak op. Het brood wordt gezien als plakkerig, on smakelijk en vol met conserveringsmiddelen. Met dit probleem kampt de Saba-groep, de vereniging van broodle- supermarkten. +NEW YORK Een staker van de krant New York Daily News verspreidt een stakerskrant met nieuws over het gevecht dat gaande is tussen stakers van de vakbond en de directie. (foto EPA)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5