Ver sterend Meerderheid Kamer voor spitsvignet Offensief tegen basisverzekering Ministers op de hoogte van geheime verzetsorganisatie 'Groen huishoudafval moet apart gehouden' DINSDAG 13 NOVEMBER 1990 DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Ka mer, bestaande uit de fracties van CDA, PvdA en Groen Links, staat positief tegenover het invoeren van een spits vignet, dat het autorijden in de spits duurder moet maken. Dat bleek gisteren tijdens een Initiatiefgroep Wijs op Weg georganiseerde bijeenkomst over autoverkeer en prijsbe leid in Den Haag. In deze initiatiefgroep zitten onder meer NS, milieugroeperingen en de vakbonden. DEN HAAG (GPD/ANP) - Pre- mier Lubbers en minister Ter Beek (defensie) zijn tot in alle details op de hoogte van een tot nu toe gehei me verzetsorganisatie die bij een eventuele Sovjet-russische inval, in aktie zou moeten komen. Het be treft een Nederlandse organisatie die een slapend bestaan leidt. Wa penvondsten bij Heythuysen (1980) en Rheden (1983) hielden verband met de organisatie. Betrouwbare bronnen in politiek - Den Haag hebben dit laten weten. Een verband tussen de Nederland se organisatie en Gladio, werd ont kend. Verleden week lekte in Italië het nieuws uit dat er binnen de NAVO een verzetsorganisatie onder die naam bestond, bedoeld om op te treden na een Sovjet-inval. De orga nisatie zou in talrijke NAVO-landen actief zijn en sinds de vijftiger jaren bestaan. In Italië werd Gladio ook in verband gebracht met rechtse terroristische aanslagen. Datzelfde gebeurde eind verleden week in België, waar mogelijk een parle- mentaire enquete wordt ingesteld om dit te onderzoeken. Premier Lubbers en minister Ter Beek zijn bereid in de Kamer, open lijk globale informatie te verschaf fen over de Nederlandse verzetsor ganisatie. Dat zou moeten gebeuren in een vandaag door Groen Links aangevraagd spoeddebat over de zaak. Verdergaande informatie wil len beide bewindslieden echter al leen geven aan de Kamercommissie voor inlichtingen- en veiligheids diensten. Deze commissie, waarin alleen de fractieleiders van de vier grootste partijen zitten, vergadert achter gesloten deuren. Voorzitter ke, zo werd j Vast staat wel CDA'er Brinkman die al heeft la- dat de wapenopslagplaatsen zoals ten weten de commissie voor de die in het begin van de tachtiger ja- zaak bijeen te willen roepen. Volgens de Haagse bronnen nu toe ten onrechte gesuggereerd dat de Nederlandse organisatie on der NAVO-vlag zou opereren en er een link zou zijn met soortgelijke or ganisaties in Italië en België. "De berichten daarover zijn niet hele maal juist", zo werd gesteld Van 'misstanden' in de Neder landse situatie (het plegen van ter roristische aanslagen om de samen leving te ontwrichten) is geen spra- bij toeval door derden werden tot ontdekt, inmiddels allemaal zijn op geruimd. Nadere informatie werd niet verstrekt. Op Kamervragen of de wapende pots waren aangelegd voor gebruik in bepaalde situaties, antwoordde de toenmalige minister van defen sie De Ruijter dat 'onder verant woordelijkheid van de minister van defensie op een aantal plaatsen in Nederland wapens zijn opgeslagen met het doel deze zonodig te gebrui ken in een bepaalde fase van een eventuele oorlog'. De Belgische ex-minister van de fensie Fran<;ois-Xavier de Donnëa heeft het bestaan van een Belgische cel binnen het Gladio-netwerk be vestigd. De Franstalige liberaal was minister van defensie tussen 1985 en 1987 en zit sinds 1989 in het Euro pees Parlement. Hij zei destijds door het hoofd van de militaire in lichtingendienst te zijn ingelicht. De huidige minister van defensie, Guy Coeme die van socialistische huize is, zei afgelopen vrijdag nog dat hij nergens van afwist, totdat de Gladio-affaire onlangs in Italië aan het rollen werd gebracht. Volgens De Donnëa zijn er in België geen ge heime wapenopslagplaatsen inge richt voor het netwerk, zoals een ex- medewerker van de Belgische mili taire inlichtingendienst beweert. Deze zei gisteren dat zes van die de pots pas twee maanden geleden zouden zijn opgedoekt omdat de Belgische Gladio-cel toen werd ont manteld. van de benzineprijs als gevolg van de Golfcrisis. Aanleiding voor de door Wijs op Weg belegde bijeenkomst vormde een rapport van het Centrum voor energiebesparing en schone tech- de socialisten liet giste- nologie. Daarin wordt gepleit voor een forse verhoging van de accijns op motorbrandstoffen. De onder zoekers achten een accijnsverho ging voor benzine van veertig cent per liter mogelijk, mits Duitsland én België deze accijns ook verho gen. Dat zou op den duur een brand stofbesparing van 8 tot 14 procent en een'vermindering van het auto verkeer van 6 tot 10 procent teweeg brengen. Op de lange termijn ziet het Centrum voor energiebesparing mogelijkheden voor een accijnsver hoging van tachtig cent tot 1,80 gul den per liter. CDA en Groen Links hadden zich al eerder voorstander van een spits vignet verklaard. De PvdA was bij een Kamerdebat in juni nog niet en thousiast over een dergelijk sys teem. Verkeers woord voerder CaS' tricum v ren zijn waarde dat er "geen bureaucrati sche rompslomp" zal ontstaan. De WD en D66 wijzen een spits vignet af, omdat dit volgens hen niet het autorijden, maar het auto bezit duurder zal maken. De meeste automobilisten zullen zo'n vignet aanschaffen omdat ze niet zonder hun auto kunnen, en vervolgens naar hartelust blijven rondrijden, zo redeneren deze fracties. De plannen van minister Maij (verkeer) voorzien overigens niet in een echt spitsvignet, dat achter de autoruit geplakt moet worden, maar in een spitstoeslag op de mo- torijtuigenbelasting. De controle er van zou moeten geschieden via het kentekenbewijs. Maij wil het sys teem in 1992 invoeren. Binnenkort krijgt de Kamer te horen hoe het met de voorbereiding hiervan staat, aldus een woordvoerder van Maij. Castricum verbaasde gisteren ver der met de opmerking dat hij "per soonlijk" voor ging op benzine is van meer dan acht cent. Bij de algemene beschou wingen vorige maand behoorde zijn tot de Kamermeerderheid i kabinetsvoorstel om de ben- zine-accijns per 1 november met acht cent te verhogen, afwees. Re- den hiervoor was de forse stijging ter' fungeerde. De portiers reageer den daarom niet op het 'piepje' dat uit het veiligheidspoortje opklonk toen de schutter met het pistool op zak passeerde. De oorzaak van de daad was een stuk gelopen liefdesaffaire. Op de fatale avond zag hij zijn voormalige vriendin bij de disco met het slacht offer praten. Een nieuw vriendje met wie ze, naar eigen zeggen, de re latie had verbroken. In een opko mende woede-aanval, omdat nu bleek dat zijn ex-vriendin hem voorloog, vuürde hij later twaalf schoten af op de voorruit van de auto van het slachtoffer, zonder te realiseren dat er iemand in zat. Het met twaalf kogels doorzeefde slachtoffer stierf ter plekke. Op 5 juni van dit jaar was de Nijmegenaar door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot vijfjaar gevangenisstraf. Zowel de officier van justitie als de dader waren in hoger beroep gegaan. Uitspraak 26 november. Acht jaar geëist voor moord op mede-minnaar ARNHEM (GPD) - Tegen de - - Nijmegenaar die op 2 januari dit accynsverho- jaar zjjn pistool leegschoot op een 25-jarige medeminnaar is gisteren in hoger beroep een gevangenis- straf van acht jaar geëist voor het tractie tot de Kamermeerderheid Arnhemse gerechtshof.. schietpartij speelde zich af bij Kamer maant Alders tot spoed DEN HAAG (GPD) - De Tweede Rijn is hier sprake van het 'kip en Kamer wil dat minister Alders het ei-probleem'. Ze constateert dat (VROM) meer haast maakt met het de gemeenten niets doen tot er ge- gescheiden ophalen van groente-, noeg compostbedrijven zijn en on- fruit- en tuinafval. De bewindsman dernemers zien pas brood in het op wil de gescheiden inzameling pas in zetten van compostbedrijven als ge- 1994 dwingend opleggen. "Het zou meenten apart gaan inzamelen. Van veel beter zijn als het sneller kan, de grote gemeenten (met meer dan maar kan het ook", vroeg Alders 30.000 inwoners) haalt slechts 16 gisteren. De bewindsman sprak procent het afval gescheiden op. met de Tweede Kamer over de af- valproblematiek. De Kamer vindt dat Alders geen instrument onbenut moet laten om de afvalberg te verkleinen. Het ver bieden van produkten is daarbij niet langer taboe. Het CDA is op dat punt 'om'. Extra heffingen zijn eveneens kamerbreed bespreek baar. "Milieukosten moeten door berekend worden in de marktprij zen", meent nu ook de WD. Het parlement is van minister Alders heffen op auto's en (smeer)olie. Bij na alle fracties zien liever een 'gewo ne' heffing op deze twee produkten. "Ook al worden auto's daardoor duurder", aldus het PvdA-kamerlid Van Rijn. Om een auto rendabel te Gratis virus bij Computerblad ROTTERDAM (ANP) - Bij de jong ste editie van het computer-blad PC World is een diskette gevoegd met een vallende letter-virus. Dat heb ben de redactie van het blad en de tegen het plan Erasmus Universiteit in Rotterdam statiegeld te beiden vastgesteld. Op de diskette staat een testprogramma voor de computer. Het ding werd als ca deautje voor de lezers bij het blad PC World heeft een oplage van 15.000. De uitgever heeft het blad kunnen slopen, moet de verkoop- vandaag direct uit de winkels j De 15 cent statiegeld per liter wordt op alle exemplaren e e nep-BVD'ers hielden gisteren tijdens het kort geding de Arnhemse rechtbank in de gaten. (fot Olievlek Het Justitieel Opsporingsteam Milieudelicten Noordzee komt van daag onder leiding van een Amster damse officier van justitie bijeen. Volgens Rijkswaterstaat zijn er aan wijzingen over de vermoedelijke dader van de omvangrijke olielo zing ten noorden van de Waddenei landen die zondag werd ontdekt. In het belang van het onderzoek kon over de aard van die aanwijzingen geen nadere informatie Worden ver strekt. Schoonmaakactie Het eiland Curasao gaat honderd gedetineerden inzetten bij een grote schoonmaakactie die deze week van start gaat. De vervuiling van het eiland is zo groot dat de dienst openbare werken en de vuilophaal dienst het werk niet meer aankun nen. In en rond het centrum gaat het vooral om afval van de vele hon derden cafetaria's. De gevangenen die worden ingezet, doen mee op vrijwillige basis. Ze verdienen er geld en strafvermindering mee. Gewasbescherming Het plan van het kabinet om het gé bruik van bestrijdingsmiddelen drastisch terug te dringen is haal baar noch realistisch. Dat is het oor deel van de fabrikanten van bestrij dingsmiddelen over het Meerjaren plan Gewasbescherming. De fabri kanten, verenigd in de stichting Ne- fyto, zijn bang dat door het plan van de ministeries van milieu en land bouw de omzetten zullen kelderen. Op dit moment wordt in Nederland elk jaar voor ruim een half miljard gulden aan bestrijdingsmiddelen verkocht aan de land- en tuinbouw. Oefenterreinen Het aantal kleine militaire oefenter reinen wordt verminderd. Het gaat om zogenoemde OOT's (Overige Oefen Terreinen), waarvan ons land er enige tientallen telt. De doelstel ling om zeven ongeveer duizend hectare grote Compagnies-Oefen terreinen (COT's) te realiseren blijft gehandhaafd. Dat heeft staatssecre taris Van Voorst tot Voorst van De fensie gisteren in Leusden meege deeld. Uitlevering Staatssecretaris Kosto (justitie) heeft de Amerikaanse militair die in maart 1988 zijn vrouw met hamer slagen om het leven bracht, uitgele verd aan de Verenigde Staten. De Amerikaanse autoriteiten hebben schriftelijk de verzekering gegeven dat hij niet ter dood zal worden ver oordeeld. De Hoge Raad had be paald dat de militair, die op de luchtmachtbasis Soesterberg werk te, niet mocht worden uitgeleverd zolang hij de doodstraf zou kunnen krijgen. Brandbom Bij de rijkspolitie van Beek-Ubber- gen (bij Nijmegen) hebben zich twee 16-jarige scholieren gemeld resterende 4 procent zou bijverze- ARNHEM (ANP) - De president de Arnhemse rechtbank, mr. ^an der Wey, beslist vrijdag of het boek 'De tragiek van een ge heime dienst' uit de handel moet worden genomen. Om zo'n ver bod heeft de Nijmeegse gemeen teadvocaat mr. Delissen gisteren ïens zes met naam en toenaam genoemde functionarissen van de Nijmeegse PID (Plaatselijke In lichtingen Dienst) en de gemeen te Nijmegen in kort geding ge vraagd. Volgens de raadsman zijn de PID'ers en hun gezinnen door het openbaar maken van hun per soonlijke gegevens ernstig in hun sociale en maatschappelijke le- geschaad. De raadsman heeft ook gevraagd om een verbod op de reclame-affiches voor het boek Geheim agenten Nijmegen voelen zich te kijk gezet en om het terughalen van de hele oplage. De raadslieden van de vijf ge dagvaarde partijen, uitgeverij Ra vijn uit Amsterdam, boekhandel d'Oude Mol, kraakpand De Grote Broek, Collectief Café de Bij stand, en Amok, alle uit Nijme gen, betoogden tijdens het kort geding dat het openbaar maken van de gegevens als 'bedrijfsrisi co' moet worden gezien. "Wie als mol werkt, moet er rekening mee gehouden opgegraven te wor den", zo zei mr. Claassens. Hij vindt dat de PID'ers bij het aan nemen van hun baan moeten we ten dat zij in de gaten zullen wor den gehouden door de groeperin gen waarvoor de BVD belangstel ling heeft. "Eigen schuld, dikke bult zou ik zeggen", aldus mr. H. Bakker- Schut die voor uitgeverij Ravijn optrad. Ook hij vond dat de agen ten maar hadden moeten weten dat ze ook konden worden ont maskerd. Volgens Bakker-Schut hebben de Nijmeegse PID'ers de afgelopen jaren een "sfeer v wantrouwen en paranoia" schapen waar ze nu zelf het slachtoffer van zijn geworden. "Dit is een amusante zet in het schaakspel van de infiltratie". DEN HAAG - De Tweede Kamer praat morgen en donderdag over de zogenoemde stelselherziening in de gezondheidszorg. De vordering van het plan voor de basisverzekering tegen ziektekosten voor iedereen is daarbij aan de orde. Stapels com mentaren met veel vragen en be zwaren hebben de Kamer bereikt. Niet in het minst van de ziektekos tenverzekeraars. Een deel van hen lost vandaag een extra schot voor de boeg met een publiciteitscampagne van twee pagina's in de landelijke dagbladen. Het kabinet streeft, op voorstel van staatssecretaris Simons (volks gezondheid) naar een basisverzeke ring tegen ziektekosten/Iedereen is verpliclit verzekerd voor een basis pakket. Daarnaast kan men zich vrijwillig verzekeren voor andere (minder noodzakelijke) medische hulpverlening. Betaling van het ba sispakket geschiedt via een inko- vraagd, heeft zich dezer dagen uit- mensafhankelijke premie. Voor de gesproken voor een zeer breed ba- '—zekering^ gelden gispakket. Eerder dit jaar had dit n ï.-i adviescollege al uitgespro- ,en ken dat medicijnen, fysiotherapie en tandheelkunde (voor volwasse nen) niet uit het basispakket gehou- aanvullende vaste bedragen, afhankelijk dekking en de verzekeraar die kiest. Volgens de nieuwste versie de voorstellen, in de wandeling het den mogen word'en. De Raad noemt den toegewerkt. Daarbij vallen dan culiere verzekeraars die grote be- geleiclelijk de 'muren' tussen zie- zwaren hebben. Zij vrezen dat de kenfonds- (ruim negen miljoen zekerden) ring (bijn; weg. door Simons nagestreefde 'moder- particuliere verzeke- nisering' van huidige de volksverze- 5 miljoen) geleidelijk kering Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) uitmondt in een klassieke volksverzekering. Vooral de verzekeringsmaatschap pijen die op volledig commerciële basis werken zien niets in zo'n "groot soort ziekenfonds", zoals ze stelsel wel r Basispakket Een belangrijke strijdpunt is wat er allemaal in dat basispakket moet zitten. Simons (en de PvdA-be- windslieden) voelen het meest voor een zeer uitgebreid basispakket. Dat zou 96 procent van de totale zorgverlening moeten omvatten; de Hoewel hun overkoepelende orga- 99 vragen ;rantwoordelijk zijn geweest voor de fabricage van een brand bom. De bom werd vorige week vrijdag gevonden in een plastic zak kerd moeten worden. Maar het CDA voelt nu meer voor een houding 80-20, omdat anders de zekering te duur zal worden nabij de Ubbergense havo Notre de verzekeraars te weinig armslag Dame des Anges. "De twee jongens verklaarden dat het om een uit de hand gelopen grap ging. laat voor concurrentie e werken. De Raad van State, c nisatie, het KLOZ, onlangs nog c... nota met veel vraagpunten en be zwaren heeft opgehoest, gooit de daarbij aangesloten Vereniging van Ongevallen- en Ziektekostenverze keraars (NVOZ) het over een andere boeg. In een advertentie van twee pagina's gaat de NVOZ het hele plan-Simons na aan de hand van 99 vragen, die op de bewindsman en de verzekeraars, die vinden dat de de Kamerleden worden afgevuurd, regering nog maar eens goed moet De NVOZ is bang dat de stappen nadenken alvorens beslissingen te die Simons neemt te weinig prak- nemen- tisch zijn en diens concept te vaag. "Wij denken dat dit plan veel knel punten oproept, nog meer dan er al bestaan," aldus secretaris T. de Bruin. "Zeer veel bezwaren en ook een open einde, zaken die nog niet zo nadrukkelijk in de Kamer aan de orde kwamen en daarom gaan wij die in onze publikatie stap voor stap na, in de hoop daarmee een con structieve bijdrage aan de discussie te' leveren". De verzekeraars vrezen dus voor de uitvoerbaarheid van Simons' plannen. Het fiscaal innen van de premie maakt het prijskaartje 'on zichtbaar', menen ze. Daardoor kan de vraag naar zorg nog verder stij gen, want men wordt niet (meer) met de kosten geconfronteerd. Die kosten zullen blijven groeien en als dan de economische groei achter blijft ontstaat een probleem: of de overheid moet meer betalen dan wel de premies moeten stijgen. In plaats van minder regelgeving van de overheid komt er meer en zo ook meer bureaucratie, vrezen de verzekeraars. Ze stellen (opnieuw) dat het stelsel van de zogenoemde normuitkeringen (bedrag per verze kerde uit een centrale kas aan de verzekeraars) niet zal werken. En er worden zeker geen besparingen van verwacht. Brussel Probleem wordt verder de juridisch juiste omschrijving van de rechten van verzekerden. Ook wordt aange voerd dat een dergelijke verzeke ring, die een mengvorm van een so ciale verzekering is en particuliere elementen nog nergens ter wereld bestaat. De bezwaarden zijn er niet zo zeker van dat 'Brussel' (de Eu ropese Commissie) geen problemen zal maken. Ze zien ook moeilijkhe den in de verhoudingen tussen enerzijds ziekenhuizen, artsen en anderzijds de verzekeraars. De pro blemen in de gezondheidszorg, zoals het tekort aan capaciteit en aan personeel, zullen de kosten doen stijgen. Van marktwerking, zoals het kabinet nastreeft, is dan niet veel meer te verwachten, aldus (smeer)olie vindt de Kamer min zinvol. Het bedrag is te laag de consument erva de afgewerkte olie in het riool te la ten lopen. Bovendien brengt inning van de vijftien cent nogal wat bu reaucratische romslomp met zich mee. Liever ziet de Kamer een 'ge wone' prijsverhoging van 15 cent, waarmee de garagehouders de af valverwerking kunnen betalen. De meeste aandacht ging uit naar het groente-, tuin- en fruitafval. De helft van het huishoudelijk afval be staat uit 'nat' afval, zoals schillen en etensresten. Het is beter daar com post van te maken dan het te ver branden in kostbare ovens. CDA en PvdA dienden samen een motie in waarin Alders tot spoed gemaand wordt met het apart ophalen van dit afval, maar een datum wordt daarin niet genoemd. "Het duurt allemaal veel te lang", aldus het CDA-kamer- lid Roosen-Pelt. De bewindsman niet veel sneller kan. "De vraag bakken waarin het afval gescheiden kan worden bewaard, is groter dan het aanbod. Gemeenten moeten eerst nieuwe vuilniswagens kopen. Er zijn nog te weinig bedrijven die compost kunnen maken van groen te-, fruit- en tuinafval. Waar moeten we dan straks met dat apart opge haalde afval naar toe?", vroeg Al ders de Kamer. Volgens het PvdA-kamerlid Van je sticker geplakt met daarop o basic-programmaatje i te weerhouden de diskette kan worden gereinigd. De bladen komen voorzien van die sticker gewoon weer in de winkel. De abonnees van het blad krijgen bericht thuis. "Het is maar een lol- virus, categorie studenten-grap", al dus redacteur Hendrikse. Medicijn tegen agressief gedrag UTRECHT (ANP) - Het farmaceu tisch bedrijf Duphar is bezig met de ontwikkeling van een medicijn voor de behandeling van agressieve gedragsstoornissen. Enkele psychi atrische instellingen in Nederland beproeven de werking van het mid del 'eltropazine'. Op dit moment bestaat er nog bang dat het 8ee,n specifiek medicijn om agres- sie tegen te gaan en neemt het psy chiatrisch personeel zijn toevlucht tot vastbinden, opsluiten of het ge ven van medicijnen die een versuf fende werking hebben. Van eltropa zine worden geen ernstige bijwer kingen verwacht. Het middel ver vangt de stof 'serotonine' in de her senen. Volgens psychiater S. Tui nier bestaat er een duidelijk ver band tussen een tekort aan deze stof en gewelddadig gedrag. 13 KLEUREN Maillot met perfecte pasvorm. Katoen/lycra. Voorgevormd, met katoenen kruisje. In 13 uni kleuren. S t/m XL. Normaal 34.95 Nu voor de verbijsterende prijs van EB U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf. de Bijenkorf (^J

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3