'Verkiezingen gaan nu door, oorlog of niet' Pensioenbreuk heelt langzaam maar zeker REPORTAGE! Graca Machel en de geladen keuze voor de allerarmste Mozambiquanen Raad ziet uitweg in 'geestelijk' lichaam DINSDAG 13 NOVEMBER 1990 Van onze correspondent Frits Baarda DEN HAAG "Moeten die miljoenen mensen wachten"? Graca Machel neemt de bril met de zware vierkanten glazen van haar smalle voorhoofd en kijkt me vorsend aan. "Moe ten ze dan nog langer wachten?", herhaalt ze. Antwoord geeft ze zelf. "Oorlog of niet, de verkiezingen in Mozambi que gaan volgend jaar door". Ze plant de glazen weer op haar hoofd en leunt achterover in haar stoel, wachtend op een volgende vraag. Graca Machel draagt een naam die clubs, in grote delen alle vijftien miljoen Mogambiqua- nen kennen. Haar bekendheid dankt ze niet in de eerste plaats aan zichzelf, maar aan haar man, Samo- ra Machel. Sinds de overhaaste af- Desondanks zet de Mogambi- Samo- quaanse regering de ingezette ver anderingen door. Het land krijgt, tocht van de Portugezen en het uit- onder stevige aandrang van de We- roepen van de onafhankelijkheid reldbank, een vrije het marxistisch-leninistische litieke partijen zullen toestaan. Er- land in het zuiden van Afrika. Een gens volgend jaar zal de regerende vliegtuigongeluk boven Zuidafri kaans grondgebied maakte een einde aan zijn leven. De omstandigheden waaronder Frelimo-partij het tijdens algemene 1986 verkiezingen moeten opnemen te gen andere partijen. De Renamo-rebellen zijn vriende- Machel het leven verloor, zijn nooit lijk uitgenodigd de wapens r helemaal opgehelderd. Velen in leggen en zich om te niet beschuldi- politieke partij. Maar hun enige hij gende vinger richting Pretoria. drage aan 's lands wederopbouw is Vier jaar later schijnt de opvolger tot nu toe het bijwonen (en vervol van Machel, Joaquim Chissano, uit- gens boycotten) van vredesbespre- stekend overweg te kunnen met de kingen in Rome met de zetelende Zuidafrikaanse president Frederik Mo<;ambiquaanse regering. "Ze moeten hun gedrag natuur lijk straks zelf aan de kiezers uitleg slag gehad op de relaties met de gen- zegt Graca Machel, "maar ik buurlanden. Mozambique, sinds kan me voorstellen dat ze niet goed het vierde partijcongres in '83 onder weten welk politiek gezicht ze moe- leiding van Samora Machel toch al ten opzetten. Jaren achtereen was sleutelend aan de verroeste staats- het doden van onschuldige burgers systemen, kreeg van Zuid-Afrika ^un politiek programma. Nu weten ze vermoedelijk geen alternatief'. De Renamo-rebellen, ooit een gees- het Rhodesische regi- Ian Smith en later door Wreedheden De Zuidafrikaanse regering stopte teskind de jarenlange steun aan de Renamo- me. guerrillero's, met hun vrijwel onge- Zuid-Afrika geadopteerd, wisten évenaarde staat van dienst in het hun politieke ideeën voor zover ze die hadden ontwikkeld nooit concreet te maken. "Alles zal an ders worden", beloofden de leiders van de 20.000 man tellende guerril lamacht, "als de Frelimo-regering is uitvoeren van wreedheden. Ze blie zen bruggen en spoorlijnen op en bij burgers sneden ze oren en mon den weg. Een politiek programma ontbrak. Zuidafrikaanse zakenlieden zijn gevallen", nu in de Mogambiquaanse hoofd- Maar het Mogambiquaanse leger stad Maputo graag geziene gasten, hield, met steun van 10.000 Zimab- Renamo, dankzij genereuze ondanks Renamo. President Chis- hulp van stinkendrijke particuliere sano liet het marxisme-leninisme Duitse, Amerikaanse, Portugese achter zich en knoopte banden aan Graca Machel: "Democratie is een behoefte, zoals water, eten en onderwijs". (foto GPD) met het Westen. Hij versloeg Rena mo politiek voordat ze een vuist konden maken. President Chissano heeft het vas te voornemen in de loop van vol gend jaar zoveel mogelijk Mogam- biquanen een nieuw parlement te laten kiezen. Graca Machel, ooit eni ge jaren minister van onderwijs, toert op dit moment door Europa om "internationale solidariteit" te winnen voor een project dat ge schraagd wordt door twee belang rijke pijlers: bestrijding van de alle rergste armoede in haar land en het kweken van politiek bewustzijn bij de Mozambiquanen. "Ons land behoort nu tot de aller armste ter wereld. We moeten de Mozambiquanen aan de randen van de steden en op het platteland zien te bereiken, zodat ze weer onder wijs krijgen, waterreservoirs kun nen aanleggen en hun land kunnen bewerken. Ze moeten zichzelf orga niseren, hun gemeenschap laten spreken met één stem. We willen daarbij helpen". Arm sten Graca Machel zegt nadrukkelijk dat haar Stichting Gemeenschapsont wikkeling niet aan de Frelimo-par tij verbonden is. Maar de stichting laat zich wel met politiek in. "We kiezen voor de allerarmsten, en al leen al die keuze is politiek gela den". Ze wil bijvoorbeeld de gevol- gen bestrijden van het 'economisch herstelplan' dat de Wereldbank en het Internationaal Monetaire Fonds (IMF) de regering heeft opgedron gen. De plannen trekken de econo mie uit het slop, maar de eerste slachtoffers zijn de armsten. Diezelfde armsten moeten straks bij de verkiezingen een keuze ma ken uit verschillende politici. Dat hebben ze nooit geleerd. Graca Ma chel: "In tegenstelling tot enkele buurlanden heeft Mozambique nooit politieke partijen gekend. Toen de Portugezen vertrokken, was Frelimo, ontstaan uit een guer- rillaleger, de eerste politieke bewe ging. Onze voornaamste taak was het bouwen aan de nationale een heid. Nu zijn we in staat ook andere politieke partijen toe te laten. Maar de mensen moeten nog wel leren met een meer-partijensysteem om te gaan". Invoering van meerdere partijen komt aan het einde van een tijdperk van herbezinning. Frelimo heeft de laatste jaren voortdurend zelfkri tiek geoefend. De politiek van Fre- milo heeft de Mozambiquanen wei nig welvaart gebracht. De mannen van het eerste uur binnen de partij wijten dit volledig aan de ontwrich- tingspolitiek van Zuid-Afrika, dat Renamo als breekijzer gebruikte. Maar er zijn ook partijleden die toe geven dat het klakkeloos immiteren van grootschalige economische mo dellen van buitenaf mede oorzaak zijn van de deplorabele staat van de Mozambiquaanse economie. Vluchtelingenkampen De stemgerechtigden onder de vijf tien miljoen Mozambiquanen mo gen zich volgend jaar uitspreken over eventuele voortzetting van een regering met Frelimo. Lang niet ie dereen zal de kans krijgen zijn of* haar stem uit te brengen. Het land telt twee miljoen 'deslocados', men sen die vanwege het oorlogsgevaar elke nacht ergens anders moeten slapen. Zo'n twee miljoen burgers leven in vluchtelingenkampen in Malawi, Zimbabwe en Swaziland. Nog enkele honderdduizenden an deren zijn feitelijk de gevangenen van de mtsanga's, zoals dorpelingen de Renamo-rebellen noemen. Maar de koers is volgens Graca Machel niet meer te verleggen. "De mocratie is een behoefte, zoals wa ter, eten en onderwijs. Als van de vijftien miljoen Mozambiquanen er maar tien miljoen kunnen stem men, dan moeten de verkiezingen toch doorgaan. Het is per slot van rekening hun recht. Dat kan Rena mo hen niet ontnemen". DEN HAAG De oude dag komt er voor de werknemers in Nederland steeds mooier uit te zien, althans fi nancieel. Op den duur moet er voor iedereen een pensioen in zitten, dat - inclusief aow - ruwweg 70 procent bedraagt van het laatst verdiende salaris. Bruto, wel te verstaan. Schoon in het handje zal dat percen tage al gauw wat groter zijn. In hoog tempo zijn en worden maatregelen getroffen om, einde lijk, iets te doen aan de pensioen breuk, die tal van mensen die ooit van baan verwisselen parten speelt. Waar de baan eindigt, eindigt ook de pensioensopbouw; dat is tot op heden de praktijk. Want wie veran dert van werkgever, verandert niet zelden van pensoenfonds. De opge bouwde rechten blijven 'bevroren' achter bij het oude fonds, waar ze steeds minder waard worden, en de werknemer kan bij zijn nieuwe baas opnieuw gaan bouwen aan een vol waardig pensioen. Dat is niet alleen onrechtvaardig, het is ook ongewenst. De pensioen breuk is in feite een premie op het ontwikkelen van zitvlees. Immers, hoe vaker iemand van baan verwis seld, hoe meer hij de pineut is. Al vele jaren wordt er op politiek ni veau gesproken over maatregelen die een eind moeten maken aan de pensioenbreuk, maar tot nu toe is het gebleven bij vrijwillige maatre gelen van de pensioenfondsen. Het probleem is blijven bestaan. Nieuwe baas Daarin lijkt verandering te komen nu minister Kok (financiën), mede op aanraden van de Stichting voor Ondernemingspensioenfondsen, een wet heeft aangekondigt die de werknemer het recht geeft pen sioenrechten mee te nemen naar de nieuwe baas, waar de opbouw van het pensioen wordt voorgezet als ware hij daar altijd al in dienst. Zo'n wet maakt, in beginsel, een einde aan de pensioenbreuk. Helemaal van een leien dakje gaat het nog steeds niet. Zo kost het nog wat moeite om alle neuzen in de So ciaal-Economische Raad in dezelf de richting te krijgen. Het kamp van de vakbeweging staat achter een wettelijke verplichting, zoals de Stichting voor Ondernemingspen sioenfondsen (Opf) en minister Kok die voor ogen hebben. Maar de werkgevêrs, hoewel ook vertegen woordigd in de Opf, aarzelen. "We hebben een zinvolle voorzet willen geven. Maar het is een hele stap, een heel principiële stap ook, waar men toch goed over wil nadenken", al dus de secretaris van de Opf, F.W.M. Vloemans. In ondernemerskring leeft de op vatting dat de wetgever zich niet te ver moet begeven op het terrein van de arbeidsvoorwaarden. En omdat op vrijwillige basis al veel is gedaan om werknemers hun pensioenre serve mee te geven als zij naar een andere baas gaan. vinden de onder nemers het eigenlijk niet zo nodig om er nog eens een wet op te zetten, zeker niet als niet alle consequen ties zijn nagegaan. Dienstjaren In het algemeen bouwt iemand een volledig pensioen op in 40 dienstja ren. Vanaf zijn 65e mag hij dan tot aan zijn dood rekenen op een pen sioen dat hem, samen met zijn aow- uitkering, een (bruto-)bedrag ople vert ter grootte van 70 procent van ook in het algemeen het laatste salaris. Als bij het bereiken van die 65-ja- rige leeftijd nog dezelfde bepalin gen bestaan als nu, komt het pen sioen netto trouwens nog veel hoger uit: tot dik boven de 90 procent van het laatste netto-loon toe. Dat komt doordat er minder loonheffing (wel belasting maar geen premie voor bijvoorbeeld de aow) over hoeft te worden betaald en er ook geen pre mies hoeven te worden afgedragen voor werknemersverzekeringen te gen ziekte, werkloosheid en ar beidsongeschiktheid. Is de werkgever steeds dezelfde geweest, dan is elke maand pen sioenpremie afgedragen en (samen met het werkgeversdeel) in de pot bij het pensioenfonds (of pensioen verzekering) gestort. Het geld wordt belegd en levert zo rente en event jele andere beleggingswinst op. Gaat na een jaar iemands salaris omhoog, dan is automatisch in dat nieuwe jaar de premie ook hoger. Het 'potje' dat het pensioenfonds voor deze werknemer aanhoudt, be hoeft dan ook enige aanvulling om de opgebouwde pensioenrechten op het niveau van het nieuwe salaris te krijgen. Alleen zo kan er een kapi taal worden gevormd dat groot ge noeg is om een volledig pensioen uit te betalen op basis van het laatste loon dat iemand verdient. Overdracht Om te voorkomen dat mensen die van baan verwisselen (of hun baan verliezen) worden bestraft met een of meer breuken in de pensioensop bouw (en uiteindelijk een bedui dend lager pensioen), werd vijf jaar geleden een orgaan opgericht dat Werknemers die van baan veranderen kunnen steeds vaker hun opge bouwde pensioenrechten 'meenemen', zodat ze niet worden gestraft voor hun overstap. (Archieffoto) zich beijvert voor overdracht van pensioenrechten. Niet zonder suc ces. Van de 3,1 miljoen mensen tus sen de 25 en de 65 jaar voor wie een (collectieve) pensioenregeling geldt, kan inmiddels tegen de 90 procent (2,7 miljoen mensen) van de mogelijkheid tot 'waarde-over- dracht' gebruik maken. Wie nu een pensioenpotje heeft 'opgebouwd', kan dat in het alge meen dus meenemen als hij of zij naar een andere werkgever gaat. Daartoe wordt het aantal pensioen jaren dat men bij de oude werkge ver heeft, omgerekend in een be drag dat via het overdrachtssys teem (het SDS) wordt overgeheveld naar het pensioenfonds bij de nieu we werkgever. Bij die overdracht wordt weer omgerekend hoeveel dienstjaren met het potje kunnen worden ingekocht bij het nieuwe pensioenfonds. Zo'n omweg is nodig omdat er vrijwel geen pensioenfonds gelijk is aan een ander. Tien pensioenjaren bij een rijk fonds als het ABP kun nen er elf zijn in een wat armer fonds, dat uitzicht biedt op wat min der royale pensioenrechten. Het omgekeerde kan ook. Er zal dan niet voor de volle 100 procent spra ke zijn van een breukvrije pensioen- overdracht. Slapers Het probleem van de pensioen breuk is daarmee voor een belang rijk deel uit de wereld. Wat blijft be staan is het grote arsenaal aan 'oude' pensioenbreuken. Heel voor zichtig is hier en daar bepleit dat een deel van de 'over-reserves' van de (soms zeer rijke) pensioenfond sen kunnen worden aangewend voor het helen van die oude breu ken. De ergste pijn is al weggenomen doordat veel van deze polissen in pensioenland worden ze de 'slapers' genoemd - inmiddels worden ge ïndexeerd, dat wil zeggen: mee groeien met de geldontwaarding. Wie bij zijn oude werkgever een 'sla pend' pensioen achterlaat van dui zend gulden per jaar, kan er dan ten minste op rekenen dat hij op zijn 65ste een bedrag krijgt dat evenveel waard is. Van een pensioenopbouw is daarbij overigens geen sprake. Nog iets beter wordt het met de wet die de Tweede Kamer op initia tief van de D66'ers Groenman en Nypels (nu voorzitter van de vak centrale voor hoger personeel VHP) heeft aangenomen. Deze bepaalt dat de 'slapende' pensioenen wor den gekoppeld met de pensioenen die op dit moment al worden uitge keerd. In de praktijk komt dat ook neer op indexering, maar dan wette lijk verplicht. Sommige pensioenfondsen zijn niet blij met zo'n verplichting. Van de 35 miljard gulden die de 'slapers' bij elkaar groot zijn, is volgens Vloemans 10 miljard nog niet geïn dexeerd. Eén procent verhoging zou al een kostenpost betekenen van 100 miljoen gulden. Toch is het nog maar een stap naar verdere he ling van alle pensioenbreuken, waarvan pas sprake is als ook alle 'slapers' weer tot leven zijn gewekt. Dat kost een hoop geld. Maar daar staat tegenover dat de pensioenin stellingen over gigantische reserves beschikken. Alles bij elkaar hebben ze een vermogen van honderden miljarden guldens. Alleen al het pensioenfonds van de ambtenaren, het ABP, heeft zo'n 140 miljard gul den belegd (in staatsleningen, aan delen, obligaties, gebouwen, hypo theken), een bedrag dat meer dan genoeg zou zijn om alle aandelen op te kopen van alle bedrijven die aan de Amsterdamse Effectenbeurs ge noteerd staan. Te zijner tijd hebben de pensioen fondsen ook veel geld nodig om pensioen te kunnen uitkeren. Met het toenemen van het aantal 65- plussers groeit het aantal pensioen trekkers. In het eerste kwart van de volgende eeuw zal dat aantal snel zo sterk oplopen, dat pensioenfondsen op zijn minst een paar extra zeilen zullen moeten bijzetten. Reserves Maar nu is al dat geld niet direct no dig, en die wetenschap betekent dat de pensioenfondsen onder druk staan. De minister van financiën werpt al begerige blikken in de rich ting van de goudberg aan pensioen reserves. In het kader van de zoge noemde 'Brede Herwaardering' wil hij belasting gaan heffen over dat deel dat volgens de berekeningen van het ministerie niet absoluut no dig is om aan de pensioenverplich tingen te kunnen voldoen. Daar zitten de pensioenfondsen (dus werkgevers en werknemers) niet op te wachten. Ze kunnen met dat geld immers leuke dingen doen in de sfeer van de arbeidsvoorwaar den. Om aan de graaiende hand van Kok en Lubbers te ontsnappen, proberen de pensioenfondsen (en de levensverzekeraars, waar veel pensioenpolissen zijn onderge bracht) de reserves te verminderen door de pensioenen te verbeteren, de premies te verlagen of... iets te doen aan de pensioenbreuk. GEESTELIJK LEVEN Hervormd rapport over opstanding LEIDEN Het lege graf van Jezus kan een blikopener zijn, wanneer wordt uitgegaan van de gedachte dat een fysiek li chaam werd getransformeerd naar een 'geestelijk' lichaam. Dit staat in het rapport 'Ge ding over de opstanding', dat de hervormde synode liet schrijven als pastorale handreiking voor de gemeen ten. Het rapport vormt een antwoord op het tumult dat vorig jaar ont stond, naar aanleiding van een ar tikel van de Leidse prof. F. O. van Gennep, kerkelijk hoogleraar vanwege de Hervormde Kerk, in het theologenblad 'In de Waag schaal'. Daarin viel Van Gennep de anglicaanse bisschop David Jenkins bij, die had gezegd niet te geloven in de lichamelijke op standing van Jezus en evenmin in wonderen. Boekje kerken biedt plan voor hulp Roemenië ENSCHEDE (GPD) - De Europa Commissie van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken in Nederland willen met het boekje 'Een eenvoudig koördina- tieplan' de hulp aan Roemenië in betere banen leiden. Het boekje wordt in eerste instantie ver spreid onder werkgroepen en or ganisaties die contacten onder houden met de Hongaarse kerk in Roemenië. Het coördinatieplan is opge steld door het Zwolse echtpaar Dieneke en Arend Rohaan. De contacten via de Hongaarse kerk bieden volgens Rohaan op dit moment de enige mogelijkheid iets structureels te organiseren in Roemenië. De samenstellers en de Europa Commissie vinden desalniettemin dat in principe al le gemeenten in Roemenië moe ten profiteren van de contacten met het Westen en de hulpverle ning. Met het coördinatieplan wordt een 'handreiking' in die richting gedaan. De familie Rohaan reisde al voor de revolutie in Roemenië et telijke keren per jaar naar dat land. Zij onderhoudt meerdere kerkelijke en burgerlijke contac ten in het vroegere Oostblokland. "In ons voorstel", schrijft het echtpaar in zijn voorwoord bij het coördinatieplan, "tot coördinatie kan, zonder verlies van eigen identiteit, elke plaatselijke com missie en landelijke stichting meedoen. Elke groep kan ook reeds bestaande contacten hand haven maar vooral nieuwe leggen om daardoor de hulp te verbre den". Rohaan zocht voor het opstel len van het boekje contact met de bisschoppen Csiha Kalman en Tökes Laszlo. Zij ondersteunen het plan met een aanbevelings brief. In de bisdommen Cluj en Oradea sprak het echtpaar met de dekens van de 23 dekenaten. In elk dekenaat werd een groep van drie 'goede' predikanten gezocht die nu ter plekke fungeren als een zogenaamd klein comité. Dat co mité begeleidt de westerse hulp verleners. Elk driemanschap wordt gememoreerd in het boek je, dat overigens deze week ook in Roemenië wordt verspreid. Van Gennep verklaarde later dat hij met deze uitspraak v> veel gelovigen een belemmering om te geloven wilde wegnemen. Juist de gedachte aan het licha melijke aspect van de opstanding van Christus vormt als een 'absur de bijzaak' een obstakel voor hun geloof. Pasen wordt zo voor hen ontoegankelijker door zaken die voor het geloof helemaal niet r dig zijn. De synode van de Hervormde Kerk gaf naar aanleiding van de discussie de Raad voor de zaken van Kerk en Theologie de op dracht een nota samen te stellen. De Raad schrijft het niet ongebrij- pelijk te vinden dat kerkmensen verontwaardigd reageerden. "De twijfel aan of de ontkenning van Christus' lichamelijke opstan ding betekent dan voor hen een vraagteken achter of zelfs een streep door een verwachting van een toekomstig persoonlijk leven na de dood". De Raad betreurt het dat in de discussie de betrokkenen zijn "gefixeerd door het öf-öf'. "Het gesprek over het probleem is zo gereduceerd tot een multiple cho ice vraag als op een examen". De opstellers van het rapport gelo ven dat wat de bijbel zegt over de opstanding meer ruimte biedt dan op het eerst gezicht kan wor den gedacht. Behalve bij de verschillen in de beschrijvingen van de vier evan gelisten, staat het rapport stil bij Paulus, die geen letter heeft ge schreven over het lege graf. De raad vindt het te makkelijk om daaruit af te leiden dat dit feit voor Paulus' visie op Pasen geen enkele rol speelde. Wel schrijft hij over een verandering van een 'na tuurlijk' naar een 'geestelijk li chaam' bij de opstanding der do den (I Corinthe 15). Die transformatie wijst volgens de Raad in de richting van "een meer omvattend karakter van de verlossing". Het lege graf zet niet op het spoor van "een reanimatie- theorie", maar onderstreept dat "Gods heil kosmische pretenties heeft". Het lege graf, zo besluit de Raad, is "een protest tegen elke poging de spits van het evangelie te beperken tot een ideële dimen- De commissie van rapport voor theologische en oecumenische zaken is niet erg blij met het het rapport, dat volgende week op de hervormde synode wordt bespro ken. "Ons grote bezwaar is, dat het stuk blijft steken in het licha melijke aspect van de opstan ding", aldus de 'commissie. De missie vraagt zich af of de vragen van Van Gennep wel diep genoeg zijn gepeild. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Geer- truidenberg. Made en Oud Drimmelen M. de Boer Middelburg, te Wesepe mw. A. Fuhrmann vic. Hoogvliet; aan genomen naar Dronryp mw. E.M. van der Weijde-Wisselaar Elahuizen en Ou- dega (H.O.); toegelaten tot de evange liebediening mw. W.C.H.P. Weersma, Waterloostraat 123-C, 3062 PK Rotter dam, tel. 010-4127956, A.A. van der Wel. Thorbeckehof 67B, 2343 DP Ocgstgecst, tel. 071-177208. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Oenkerk drs. A. Linde Korn- horn (part-time); bedankt voor Andijk drs. A.W. Mol Domburg en Westkapel- le. Christelijke Geref. Kerken: aange nomen naar Arnhem M.W. Vrijhof Wil- dërvank-Veendam; bedankt voor Har- derwijk-Zeewolde J. Westerink Bun- NAPELS (CIC) Paus Johannes Paulus II heeft in Napels de "specu latieve hebzucht" en het geweld "van enorme omvang" in het zuiden van Italië veroordeeld. Zonder de Napolitaanse maffia, de Camorra, met name te noemen zei de paus dat de bevolking van Napels in gijze ling wordt gehouden en drong hij aan op "radicale veranderingen". Het bezoek aan Napels, dat in totaal vijf dagen duurt, is de langste reis van de paus binnen Italië. (foto ad

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2