Herverdeling politie op de tocht Autosloper aan banden gelegd Fouten ziekenhuizen vaak gevolg van reeks missers Hogere beloning parttime-wethouders en raadsleden Korpschef politie Leiden: 'Kamer maakt problemen nog groter' Amerikaans moederbedrijf Fasson fuseert DINSDAG 13 NOVEMBER 1990 mmllllJIIII-l J. II.Mi—Mil» PAGINA 15 Beter te zoeken naar oorzaak dan naar schuldige Minister laat onderzoek doen naar werkdruk raads- en statenleden DEN HAAG Wethouders van kleine ge meenten en raadsleden krijgen een hogere beloning. Een hoger salaris voor de gedepu teerden, de beroepsbestuurders van de pro vincie, zit er niet in. Onder druk van een kamerbrede meerder heid moeten minister Dales en staatssecreta ris De Graaff (binnenlandse zaken) hun huis werk overdoen. Het salaris c.q. de vergoe ding van alle raads- en statenbestuurders, onder wie de commissaris van de koningin en de burgemeester, moet nader worden on derzocht en beter op elkaar worden afge stemd. Een voorstel om de rechtspositie van gedeputeerden te verbeteren, werd verwor pen. In plaats daarvan wordt de beloning van part-time wethouders verhoogd. De bewindsvrouwen van Binnenlandse Zaken kregen forse kritiek te verwerken van de Kamer. De notitie 'Materiële rechtsposi tie staten- en raadsleden, gedeputeerden en wethouders' was bedoeld om verbetering en samenhang te brengen in de rechtspositie van politieke ambtsdragers. Maar CDA- woordvoerder Van der Heijden was erg on tevreden over de voorstellen en zijn collega Wiebenga (WD) sprak over maatregelen die ten enenmale onvoldoende en ook niet uit voerbaar zijn. Om een volgende keer beter te kunnen oordelen over de verschillen in beloning tus sen raads- en statenleden, werden de minis ter en haar staatssecretaris met de bood schap naar huis gestuurd om, een functie- waarderingsonderzoek in te stellen. Beke ken zal moeten worden wat de werkdruk en werklast van de gemeenteraadsleden en de leden van de Provinciale Staten in de prak tijk is. Over de uitkomsten van dat onder zoek moet volgend jaar tijdens de begroting worden gesproken. De kamerleden vrezen dat een slechte rechtspositie op het gebied van pensioenen, wachtgeld (bij werkloosheid) en ziektekos ten de animo om in de gemeenteraad of Pro vinciale Staten te gaan zitten, sterk zal afne men. De kwaliteit van de democratie komt dan in het geding. "Wij moeten af van de ge dachte de democratie op een koopje te wil len krijgen", meende Wiebenga. Daarom wilden alle partijen in de Kamer dat de rechtspositie van raadsleden van gro te gemeenten (boven de 80.000 inwoners) wordt verbeterd. In die gemeenten is het werk in de gemeenteraad wel vrijwilligers werk, maar in de praktijk bijna een full-time baan geworden. Het voorstel om de bezoldiging van gede puteerden te verhogen, vonden de kamerle den geen echt knelpunt. Belangrijker leek het hen om de positie van part-time wethou ders van kleine gemeenten tussen 18.000 en 24.000 inwoners te verbeteren. Daarvoor wordt nu 1,3 miljoen uitgetrokken. Op de sloperij Opdam in Valkenburg wordt een afgedankte auto 'gestript'. Provincie stelt strenge eisen om vervuiling tegen te gaan DEN HAAG/LEIDEN - De herverdeling van de sterkte van rijks- en gemeentepolitie dreigt op de lange baan te worden geschoven. De regeringspartijen PvdA en CDA hebben po- litie-ministers Dales en Hirsch Ballin gisteren tijdens een Kamerdebat gevraagd de operatie niet nu door te zetten, maar de verdeling over te laten aan de beheerders van de toekomstige regiokorpsen. Die zouden dan de beschikking moeten krijgen over meer mensen. Het voorstel van CDA en PvdA is nog niet vastgesteld. Dales en Hirsch Ballin heb ben het echter wel 'in dank aanvaard'. UTRECHT - Fouten en onge lukken in ziekenhuizen zijn vaak het gevolg van een reeks aanleidingen die gezamenlijk tot een bepaald incident leiden en waarbij meerdere mensen betrokken zijn. Het Nationaal Ziekenhuis Instituut (NZI) zegt dit in een rapport over de veilig heid van patiënten in zieken huizen. Het NZI heeft daar in het An- tonius Ziekenhuis in Nieuwe- gein en het Canisius-Wilhelmi- na Ziekenhuis in Nijmegen on derzoek naar gedaan op verzoek van de Nationale Ziekenhuis raad. Ziekenhuizen zullen vol gens het instituut moeten wer ken aan een 'veiligheidsmana- gement' ter voorkoming van on gelukken. Vaak zijn verschil lende deskundigen betrokken bij de behandeling van een pa LEIDEN/ALPHEN - Avery Interna tional, de moedermaatschappij van Fasson, fuseert met het Amerikaan se concern Dennison Manufactu ring. De twee bedrijven, die onder de naam Avery Dennison verder gaan, hebben een gezamenlijk om zet van ruim 2,5 miljard dollar. De fusie heeft geen gevolgen voor Fas son, de onder meer in Leiden, Al phen en Hazerswoude gevestigde fabrikant voor zelfklevende materi alen. Avery en Dennison hopen door de samenvoeging hun concurren tiepositie te verbeteren. Ze denken de ontwikkeling van nieuwe pro- dukten beter ter hand te kunnen ne men en hopen te profiteren van el- kaars distributiekanalen. De beide bedrijven menen bovendien dat ze elkaar uitstekend aanvullen. Avery en Dennison produceren naast zelf klevende materialen onder meer ook kantoor- en schrijfartikelen. De vestigingen van Fasson in deze regio zullen nauwelijks iets van de samenvoeging merken, stelt C.M. Kranenberg. "Dennison is niet in Nederland actief en maakt bo vendien heel andere produkten. Het bedrijf fabriceert, zeg maar, al les wat je op en rond een bureau kunt vinden. Fasson daarentegen maakt hoofdzakelijk basisproduk- ten voor zelfklevende materialen. Van een overlapping in het werk is dus geen sprake", aldus Kranen- berg. Ook vergunning voor puinbreelanstallatie Does vernietigd LEIDERDORP - Ook de vergun ning voor een puinbreek- en sor- teerinstallatie in het Leiderdorpse Doesgebied is vernietigd door de af deling geschillen van bestuur van de Raad van State. Al eerder wer den de plannen voor de aanleg van een stortplaats in de polder ge dwarsboomd door de Raad van Sta te. Wat betreft de aanleg van de stort plaats had de provincie niet de juis te procedure gevolgd bij het verle nen van de vergunning. Afgezien daarvan bleek in hoogste, instantie de Kroon ook bezwaren te hebben tegen het aantasten van de land schappelijke en natuurwaarden van de polder. De door de Gevulei (Gemeen schappelijk Vuilverwerking Lei den) aangevraagde vergunning voor een puinbreek- en sorteerin- stallatie is ten onrechte niet als on derdeel van de vergunning voor de stortplaats opgenomen. De provin cie had beide inrichtingen als een geheel moeten beschouwen en daarvoor één vergunning dienen te- verlenen. Vandaar dat de Raad van State formeel deze vergunning als nog heeft vernietigd. De gemeente Leiderdorp over weegt in overleg met de provincie de procedure voor de aanleg van een stortplaats opnieuw te begin- Cursus interviewer voor buitenlandse vrouwen LEIDEN/DEN HAAG - Buitenland- se vrouwen tussen 18 en 30 jaar kun nen zich bij de stichting Buiten band Zuid-Holland opgeven voor een opleiding tot interviewster. Deze cursus wordt volgend jaar fe bruari gegeven door onderzoekers van de Leidse universiteit. Er is een groot tekort aan Marok kaans en Turks sprekende intervie wers bij zowel wetenschappelijke als commerciële bureaus. Daarom heeft Buiten-band, een provinciale instelling voor buitenlandse jonge ren, een cursus laten ontwikkelen. De opleiding is speciaal op vrouwen gericht omdat die een nog moeilij kere arbeidspositie hebben in Ne derland dan buitenlandse mannen. De cursus duurt twee weken, deelname is gratis. Stichting Bui ten-band verwacht dat de kans op een baan na afloop van de cursus zeer groot is. Cursisten moeten hun moeder taal nog redelijk beheersen en het Nederlands redelijk'spreken, lezen en schrijven. Voor meer informatie: stichting Buiten-band, 070-3245460. tiënt. Het NZI meent daarom dat samenwerking bij het be heersen van risico's meer aan dacht moet krijgen. Analyses van incidenten heb ben aangetoond dat menselijke vergissingen, vaak in een 'ver warrende' omgeving, een be langrijke oorzaak van fouten en ongelukken zijn. Ze zijn niet te wijten aan gebrek aan motiva tie of onwil. Het NZI noemt het zoeken naar de oorzaak dan ook belangrijker dan het opsporen van schuldigen. Elk ziekenhuis heeft een aan tal commissies die zich bezig houden met de veiligheid op ve lerlei gebied. Zo zijn er com missies die toezien op de gang van zaken bij desinfectie en ste rilisatie, op de veiligheid van apparatuur en op de omgang met bepaalde geneesmiddelen. Van onze medewerker Bart Brouwer LEIDEN - Het beeld van de autosloper, die maar wat kan aanrommelen, behoort binnenkort tot het verleden. Met het nieuwe autowrakkenplan 1990-1995 gaat de provincie strenge eisen stellen aan sloperijen. In elk geval de laatste rustplaats van de heilige koe zal geen aanslag meer mogen plegen op het milieu. De NEVAR,een belangenvereniging voor de slopers in Zuid-Holland, heeft al de vrees uitgesproken dat er geen bedrijf overblijft als aan alle voorschriften van de overheid moet worden voldaan. Centrale gedachte achter het au towrakkenplan is vérbetering van het milieu en dus strengere controle op de naleving van de re gels. De sloperijen krijgen te ma ken met hoge kosten om de ver eiste voorzieningen aan te bren gen. Bij eventuele verontreinigin gen zullen zij verantwoordelijk worden gesteld om de rommel Op te ruimen. Het nieuwe beleid wordt van kracht zodra de Kroon het au towrakkenplan van de provincie heeft goedgekeurd. Naar ver wachting zal dat eind van dit jaar zijn. In Nederland belanden jaar lijks ruim 550.000 auto's op de sloop. De 200 bedrijven in Zuid- Holland verwerken 100.00 voer tuigen. De vervuiling is enorm. Elke sloopauto is goed voor zes li ter motorolie, even zoveel koel vloeistof en bijna één liter rem- olie. Een grote hoeveelheid van deze vloeistoffen komt tijdens de verwerking in het milieu terrecht. Hierdoor wordt in meer of minde re mate de bodem, grondwater en oppervlaktewater verontreinigd. Uit onderzoek van de provincie blijkt dat bij 163 sloopbedrijven de bodem is verontreinigd. Bij 40 ondernemingen is de vervuiling ernstig. Geen vergunning Veel bedrijven werken zonder de vereiste vergunningen. Meer dan de helft werkt zonder de tot voor kort vereiste hinderwetvergun ning. Daarnaast is een groot aan tal ondernemingen gevestigd op locaties die in strijd zijn met het bestemmingsplan. Enkele hier van liggen in landschappelijk waardevolle gebieden. Aan deze situatie moet volgens de overheid een einde komen. De autosloopbedrijven moeten in de toekomst voldoen aan de afval stoffenwet. Hierin is sinds 1987 ook de oude hinderwet opgeno men. De overheid eist een vloei stofdichte vloer en aansluiting op de riolering. Op die manier moet worden voorkomen dat er olie in de bodem komt. Daarnaast is een olie-afscheider en een speciale opslagplaats voor onder meer ac cu's en vloeistoffen verplicht. Bovendien moet een sloopter- rein passen binnen het bestem mingsplan. Zo niet, dan moet de gemeente of het bestemmings plan aanpassen of het bedrijf een andere locatie toewijzen. Voorwaarden Volgens de afvalstoffenwet moet elke provincie een autowrakken- plan opstellen. Zuid-Holland heeft, naast de miniumeisen van het rijk, een aantal extra voor waarden vastgesteld voor de be drijfsvoering van een sloop. De verplichte vloeistofdichte vloer (beton) moet minimaal een opper vlakte hebben van 1500 vierkante meter. Bij kleinere sloperijen moet het gehele bedrijfsterrein van beton zijn. Daarnaast moet een sloopbe drijf, in principe, gevestigd zijn op een bedrijfsterrein. Onderne mingen die het landschap aantas ten of gevestigd zijn in waterwin gebieden moeten verdwijnen. Evenals bedrijven die overlast veroorzaken in of nabij woonwij ken. Een pakket maatregelen dat de sloopbranche doet huiveren. Het vraagt immers om grote investe ringen, die niet elk bedrijf kan op hoesten. Om een ware slachting onder de sloperijen te voorko men. voert de provincie een spe ciaal beleid voor kleine bedrijven, veelal gerund door woonwagen bewoners. Geprobeerd zal worden de slo pers bij te scholen, zodat een al te groot verlies aan arbeidsplaatsen wordt voorkomen. Provincieme dewerker J. van der Linden bena drukt dat dit project niet alleen is voorbehouden aan woonwagen bewoners. Ondernemingen van vergelijkbare grootte worden niet automatisch uitgesloten. Van der Linden neemt de wens van de rijksoverheid, dat binnen tien jaar 1500 van de 2000 sloop bedrijven zijn verdwenen, niet se rieus. "Ik hecht weinig waarde aan zulke cijfers. Ze zijn geba seerd op onderzoek dat ik met een korreltje zout neem". Als de ondernemingen voldoen aan de eisen kan de provincie of de ge meente ze geen stobreed in de weg leggen". Hij erkent wel dat een aantal sloperijen in Zuid-Hol land het loodje zal leggen. Argusogen De NEVAR (Nederlandse Vereni ging Automobiel Recycling) ver tegenwoordigt een vijftigtal auto- sloopbedrijven in Zuid-Holland. De belangenvereniging volgt de verrichtingen van de provincie met argusogen. Secretaris R. Schuwer schat dat een onbekend aantal bedrijven zal verdwijnen. Hij is verheugd over het voorstel van minister Alders (VROM) om statiegeld te heffen op auto's. "Met zo'n milieuheffing moeten dan de investeringen van de sloopbedrijven worden betaald. Uiteindelijk moet de vervuiler be talen en dat is niet de sloperij, maar de automobilist". Schuwer vindt dat de overheid maatregel op maatregel stapelt. "Ik weet niet wat ze nog meer in petto hebben, maar het ziet er naar uit dat in de toekomst het slopen van een auto onrendabel wordt". J. van Leeuwen, voorzitter van de NEVAR, vindt het afstrippen van de auto een onhaalbare zaak. "De kosten worden hoger dan de baten. De provincie wil sloperijen verplichten dat zij elke auto ac cepteert maar wij weigeren dat als het ons geld kost". Ook pleit hij ervoor dat de overheid finan ciële steun geeft aan bedrijven, vanwege de hoge kosten die de investeringen met zich meebren gen. Onredelijk Een kleine rondgang bij autoslo pers in de regio geeft verdeelde reacties. J. van Zeist uit Valken burg vindt het beleid van de pro vincie onredelijk. "Ik werk al acht jaar brandschoon. Vorig jaar bleek dat uit bodemonderzoek. Het ligt'gewoon aan de stijl van de sloper of hij de boel vervuilt". Anderen hebben minder moei te met de verordeningen. C. de Graaf, ondernemer in Leiden, denkt dat de maatregelen goed zijn voor het imago van de slo persbranche en het milieu. Autos loopster P. Schneider uit Lisse heeft de voorzieningen eigenhan dig aangebracht. "Het kost dan een stuk minder geld. Ik vind al die regels wel logisch. Je mag ge woon de boel niet vervuilen". Het bestuur van de kabeltelevi sie is gevraagd ook voor de Leidse kabelabonnees het Turkse pro gramma van de satelliet te pluk ken. De herverdeling was vooral be doeld om de politiekorpsen in de grotere steden te versterken. De werkdruk is daar vaak veel te hoog. CDA en PvdA willen nu weer van de herverdeling af omdat de maat regel volgens hen leidt tot een grote onderbezetting bij de rijkspolitie in de kleinere gemeenten. Ze vinden het daarom verstandiger om te wachten op reorganisatie van de to tale politie, waarbij alle afzonderlij ke korpsen worden samengevoegd tot grote regionale korpsen. De lei ding daarvan kan wellicht een bete re verdeling van het beschikbare personeel vinden, hopen PvdA en CDA. WD en D66 noemen de koerswij zing onverantwoord. Het nadeel is volgens hen dat de beheerders van de regionale politiekorpsen - voor de Leise regio is dat burgemeester Goekoop - straks hun handen vol hebben aan de reorganisatie zelf. De ongetwijfeld moeizame herverde ling van politiepersoneel zal de taak van die korpsbeheerders nog ver der verzwaren, menen ze. Door de toevloed van problemen, zal er waarschijnlijk weinig terecht ko men van de - in het regeerakkoord vastgelegde - snelle versterking van korpsen in de grote stad. "De grote steden kunnen fluiten naar de be loofde extra politiemensen", ver klaarde D66'er Kohnstamm giste ren in de Kamer. CDA en PvdA geloven echter dat in de kleinste gemeenten de 'mini male politiezorg dreigt weg te val len', als de operatie wordt voortge zet. "Je moet niet alléén kijken naar de gemeenten die zeggen: Wij had den recht op extra mensen, je moet ook rekening houden met wat je in de kleinere plaatsen teweeg brengt", aldus PvdA'er Stoffelen. Touwtrekken Korpschef H. Mostert van de Leidse politie zegt dat hij nog moet zien of het voorstel van PvdA en CDA doorgaat. "Ik heb toevallig gisteren een brief gekregen van Dales, waar in ze aankondigt dat de eerste ronde van de herverdeling binnenkort wordt geëvalueerd. Ik neem aan dat ze wil wachten op de uitkomsten daarvan voordat ze eventueel be sluit om de hele operatie in de vries kist te stoppen". Wordt de herverdeling toch uitge steld, dan verwacht Mostert grote problemen voor de toekomstige korpsbeheerders. "De burgemees ters van alle gemeenten in de poli tieregio zullen straks gaan touw trekken om extra mensen, dat kun je nu al voorspellen. Het zullen moeizame beslissingen worden, ter wijl de reorganisatie al genoeg pro blemen met zich mee zal brengen. Ik zie daarom liever dat de polities terkte centraal wordt geregeld. Dan is dat tenminste duidelijk". Volgens Mostert had de herverde ling - die Leiden in twee jaar tijd 58 Universiteiten voelen niet voor lange discussies over bestuursvorm ZEIST (ANP) - Het wetenschappe lijk onderwijs voelt niets voor een uitvoerige interne discussie over de bestuurlijke structuur van de uni versiteiten. Dat is gebleken, op de vierde en laatste conferentiedag over de organisatie van het bestuur in het hoger onderwijs. Conferen tie-voorzitter prof. dr. A. van de Zwan deelde dat dinsdag mee na af loop van de besprekingen. De universiteiten willen meer ruimte bij de inrichting van de be stuurlijke organisatie. Vooral de wetgeving op het gebied van in spraak en medezeggenschap en de verhouding tussen de faculteiten en de colleges van bestuur is 'te knel lend', vonden de deelnemers aan de conferentie - vertegenwoordigers van besturen, werknemers en stu denten. Het wetenschappelijk onderwijs moet derhalve meer vrijheid krij gen om een op maat gesneden be stuursstructuur te kiezen. Hoe zo'n structuur eruit moet zien, daarover werden de congresgangers het niet De Leidse commissaris Mostert: Burgemeesters gaan touwtrekken om extra mensen, dat zie je nu al aankomen". (foto Jan Holvast) extra agenten moet bezorgen - ook tot doel om alle politiekorpsen ge lijkwaardig aan de reorganisatie,te laten beginnen. "Dat zou helemaal wegvallen als de herverdelingsope ratie wordt stilgezet". Haarlemmermeer Tijdens het Kamerdebat bleek het voorstel van het kabinet om de ge meente Haarlemmermeer onder te brengen in de politieregio Haarlem, door een meerderheid van CDA, WD en GPV te worden gesteund. Volgens minister Hirsch Ballin heeft de gemeente Haarlemmer meer zelf de voorkeur uitgesproken voor het Haarlemse korps. Daarmee komt de verantwoordelijkheid voor het politietoezicht op Schiphol in Haarlem te liggen en niet in Amster dam, wat de andere mogelijk was. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Volgens de „Standard" over wegen de regeeringen van Duit- schland, van België en van Ne derland op dit oogenblik de quastie, in hoever het wensche- lijk is, alle staten, die aan de Noordzee grenzen, uit te noodi- gen tot deelneming aan eene conferentie tot voorkoming van het verkwisten van visch. Door eene internationale overeen komst o.a. betreffende den slui tingstijd en het verbod van den verkoop van onrijpe visch wil men dit doel bereiken. Behalve de genoemde landen hebben ook Engeland, Denemarken, Noor wegen, Zweden en Frankrijk groot belang bij het behoud van den vischvoorraad in de Noord zee, die gedurende de laatse 50 jaren door de roekeloosheid der visschers sterk verminderd is. De visschers op de Nederland- sche kust klagen reeds sedert tal van jaren over de steeds toene- menden ontvolking der Noord zee. De vroegere rijkdom aan visch wordt daar thans tever geefs gezocht. Dit feit moet, naar de „Hamb. Nachr." uit Ostende vermelden, vooral toegeschreven worden aan de roofvischvangst der Engelschen. Vijfentwintig jaar geleden: - Geen kusje voor de kape laanIn een open brief aan de provinciale dagbladen in Lim burg vraagt pastoor J.J. Brou wers uit Amby zich bezorgd of of het toelaatbaar is dat een kape laan door een 17-jarig meisje wordt omhelsd en gekust. De pastoor kan het nog niet ver kroppen, dat kapelaan Willy Schrouff uit Simpelveld heeft meegedaan aan een plaatselijke wielerwedstrijd ten bate van de missie en het Kath. Thuisfront In die wedstrijd behaalde de ka pelaan de hoogste eer en werd daardoor door ronde-miss Tan- ny Meiers uitbundig omhelsd en gezoend. Dat kan volgens pas toor Brouwers beslist niet door de clericale beugel. Turkse organisaties in Leiden willen Turkse staatstelevisie op kabel LEIDEN Een aantal Turkse Uit een enquête onder de leden In enkele andere gemeenten, verenigingen in Leiden gevraagd is gebleken dat er grote belang- zoals Haarlem en Zaanstad, kan om de uitzendingen van de Turkse stelling bestaat om op de kabel men al naar de Turkse tv kijken. Radio- en Televisieomroep door naar de Turkse televisie te kun- De programma's zijn via een sa- te geven op de kabel. nen kijken. tellietverbinding te ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15