TAD LEIDEN i 'ffl 4 Lessen op muziekschool lijden Schilderij van 172 panelen samengevoegd LEIDSCH DAGBLAD Automobilist die doorreed na aanrijding Sitterlaan door politie aangehouden s DINSDAG 13 NOVEMBER 1990 Tesselaar moet tekort kwart miljoen wegwerken LEIDEN De grote tekorten bij de Streekmuziekschool zullen vergaande gevolgen heb ben voor het muziekonderwijs. De interim-manager, de Leidse oud-wethouder D. Tesse laar, voorspelde gistermiddag tijdens een vergadering van het algemeen bestuur dat in grijpende maatregelen nodig zijn. Tesselaar, die sinds 1 november werkt bij de school, heeft geconstateerd dat er een kwart miljoen gulden moet worden bezuinigd om alleen de overschrijdingen weg te werken. Bo vendien heeft de gemeente Voorschoten geëist dat in de komende jaren verder wordt ge kort op het muziekonderwijs. Oegstgeest heeft gedreigd uit te treden als de financiële si tuatie niet beter in de hand wordt gehouden en ook de gemeente Wassenaar wil ophelde ring over de wijze waarop met het geld is omgesprongen. Het algemeen bestuur boog zich gisteren over de analyse van de fi nanciële situatie bij de Streekmu ziekschool en ging akkoord met een reeks maatregelen die het dagelijks bestuur had genomen na de forse overschrijdingen van de begrotin gen van 1989 en 1990. Dit jaar wordt er een tekort van een kleine 700.000 gulden verwacht, over het vorige jaar is dat bijna 180.000 gulden. "Ik wil het idee wegnemen dat de Streekmuziekschool een grote ver spillende organisatie is geweest. Er zijn een paar stommiteiten begaan", gaf Tesselaar als verklaring voor het forse tekort aan. Volgens hem is het vreemd dat voor het vervangen van zieke en zwangere leraren nooit geld is gereserveerd. "De lessen moesten doorgaan, ook als een aan tal mensen ziek is. Dat heeft voor een knallende overschrijding van de begroting gezorgd". Bovendien werden de inkomsten jaren te hoog geraamd. Er stond 150.000 gulden teveel begroot aan lesgelden die binnen zouden ko men. "Als er jaarrekeningen waren geweest, had dat aangepast kunnen worden. De begrotingen waren niet in overeenstemming met de werke lijke gang van zaken", aldus Tesse laar. Maar het nieuwe dagelijks be stuur, dat in mei aantrad, heeft die jaarrekeningen pas laten opstellen. Niveau De interim-manager kondigde aan begin volgend jaar met maatregelen te komen die moeten leiden tot het wegwerken van het tekort. Er zijn verschillende oplossingen moge lijk, zo schetste hij. "Je kunt lesgel den verhogen, maar deze muziek school zit al aan de hoge kant. Je kunt op een andere manier gaan les geven, waardoor er meer inkomsten zijn. En je kunt ook zeggen: een mu ziekschool is er om mensen muziek te leren maken tot een bepaald ni veau. Daarna mag men doorgaan, wel tegen hogere kosten", gaf de'n voldaan" Een en ander betekent dat de vier gemeenten die de school financieel steunen volgend jaar meer moeten bijdragen: Leiden 228.000 gulden, Oegstgeest 48.500 gulden, Voor schoten 31.000 gulden en Wasse naar 42.500 gulden. Het dagelijks bestuur van de school gaat binnenkort praten met het gemeentebestuur van Voor schoten. Deze gemeente had nog voor de tekorten bekend werden al geëist dat de bijdrage met 30.000 gulden - zo'n 25 procent - zou dalen. Aan dat verzoek kan volgens het da gelijks bestuur voorlopig niet wor- hij een paar voorbeelden. "Ik moet daarop nog flink studeren". Het algemeen bestuur stemde in met een reeks maatregelen die het dagelijks bestuur inmiddels heeft genomen. Zo worden er geen vaste aanstellingen meer gegeven aan muziekdocenten, mag de school geen uitgaven doen boven de 500 gulden zonder voorafgaande toe stemming van het dagelijks bestuur en moet er meer inzicht komen in de financiële situatie. Een van de voorgestelde maatre- LEIDEN - Paul Veltman, de nestor Stichter Leidse Steinerschool overleden LEIDEN De Leidse politie heeft een 29-jarige Leidenaar aangehou den die vrijdag j.l. is doorgereden na een ongeval op de Sitterlaan. Een moeder en haar dochter raakten bij dit ongeval gewond. Het meisje ligt nog in het ziekenhuis. Haar toe stand is ernstig, aldus een politie woordvoerder. De 32-jarige moeder reed vrijdag middag met haar dochter achterop de fiets over het fietspad van de Sit terlaan toen een personenauto met een flinke snelheid van achter op het tweetal inreed. De automobilist is na de botsing, zonder vaart te minderen en zonder zich om de slachtoffers te bekommeren, door gereden. Moeder en dochter wer- Boete barkeeper voor slaan met bord DEN HAAG/LEIDEN - Een 23-ja- rige barkeeper van café De Harmo nie in Leiden is maandag door de Haagse politierechter veroordeeld tot een boete van vierhonderd gul den omdat hij in maart een vrouw in de zaak met een bord tegen het hoofd geslagen zou hebben. De man ontkent. Wel gaf hij tijdens de zit ting toe haar die nacht „een zetje" gegeven te hebben waardoor ze op de grond viel en haar duim kneus- lijkheid i r de werkelijke situa- op 71-jarige leeftijd overleden. Velt- stond in 1948 aan de wieg van Tesselaar vertegenwoordigers in het alge meen bestuur er wel op dat het suc ces van de Streekmuziekschool fi nanciële gevolgën heeft voor hen. "Hoe beter de school loopt, hoe meer de gemeenten moeten bijdra gen. De goedkoopste Streekmu ziekschool is er één die gesloten is. Want de leskosten worden maar voor ongeveer eenderde gedekt door de lesgelden. Een uur les kost gemiddeld 3500 gulden, terwijl er maar 1400 gulden aan lesgelden bin nenkomt", vertelde Tesselaar. 80 bekeuringen voor slechte verlichting LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond, voor de eerste maal deze week, fietsers en bromfietsers gecontroleerd op de werking van hun verlichting. In totaal werd 91 maal proces verbaal opgemaakt, waarvan 80 keer voor het niet deu gen van de verlichting en 11 maal voor het opvoeren van de bromfiets of voor andere zaken die niet deug den. De politie zal ook de rest van deze week (brom)fietsers streng controleren op de werking van de verlichting. Oud-notaris W.F. Karstens overleden LEIDEN - Na een kort ziekbed is gisteren oud-notaris W.F. Karstens overleden. Karstens, die 80 jaar oud is geworden, was van 1955 tot 1977 notaris in Leiden. Na zijn pensioen werd hij opgevolgd door zijn zoon J. Karstens. De oud-notaris wordt za terdag begraven. Daaraan vooraf gaand wordt om 11.00 uur een ge- denkdienst gehouden in de Vredes- kerk. HARA Het Vrouwengezond heidscentrum Hara houdt op zater dag 24 november van 12.15 tot 16.15 uur een open dag. Toegang is alleen voor vrouwen. Het centrum zit in een nieuwe huisvesting aan de Bo- nairestraat 4. De receptie ter gele genheid van de opening die om half vijf begint is wel voor alle geslach ten toegankelijk. De Christelijke muziek- en showband Concordia organiseert op zaterdag 17 november een klaverjas- en sjoelavond in haar verenigingsgebouw aan de Langegracht 61. Aanvang 20.00 uur. tie, blijkt ook dat de begroting tekort vertoont van ongeveer de Rudolf Steiner School 350.000 gulden. Een deel van dat te kort, zo'n 100.000 gulden, is eenma- de gemeentelijke HS' voor de rest moeten b^uinigin- zijn dood verbonden geweest met de opleiding. Na zijn pensionering was hij vakdocent in vakken zoals gen worden gevonden. Msaar dat Latijn, godsdienst en muziek. Velt- lukt niet i het komende 3 de eerste leerkracht op de jaar, omdat het grootste deel van de Rudolf Steiner School aan het Ra- uitgaven vast ligt. Dat zijn namelijk penburg die toen zes leerlingen tel- LEIDEN - Staatssecretaris J. Wallage opende gistermiddag het kinderdagverblijf 'Nooitgenoeg' aan de Opaalstraat. Dit kinderdagver blijf is onder meer bedoelt voor kinderen van mensen die in het onderwijs werken. Op deze wijze wordt getracht meer mensen te werven voor een baan in het onderwijs. 'Nooitgenoeg' heeft 35 plaatsen. Het kinderdagverblijf past in een experiment van het ministerie aan zeven gemeenten deelnemen. De gemeente Leiden heeft uit het onder wijs inmiddels al 60 aanvragen gekregen voor een plaats op een kinder dagverblijf. Wallage maakte gisteren duidelijk dat wat hem betreft het periment een definitieve vorm krijgt. Hij meldde voor de komende jaren ven miljoen gulden beschikbaar te hebben voor deze vorm van kinderop vang. (fotc "Ik voel me totaal niet schuldig", verklaarde de man die hoger beroep overweegt. "Ik doe gewoon mijn werk, en dan hoef ik toch niet toe te staan dat iedereen achter de bar gaat rondhobbelen." Een zwarte tostie was de aanleiding voor de strubbeling. De vrouw kwam hem achter de bar afkrabben en begon volgens de barkeeper stennis te ma- LEIDEN Omroep Rijnland en ken waarbij ze een blad vol glazen Freewave hebben een eerste stap van de bar veegde. Hierop zou hij gezet op weg naar samenwerking, haar geduwd hebben. De officier Beide organisaties zijn het globaal van Justitie had tegen de i den met kneuzingen over het gehele lichaam overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis. Het meisje ligt met een hersenkneuzing op de afdeling neurologie. Volgens een politiewoordvoerder raakt zij nog telkens buiten bewustzijn. Politie-onderzoek op de plek van de aanrijding leverde enkele scher ven op van de rechter koplamp van de auto en nauwelijks een vierkante centimeter autolak. De scherven waren evenwel voldoende om vast te stellen dat het ging om een rode Fiat Uno. Een oplettende Voorscho tenaar, die hierover een bericht las in deze krant van zaterdag, belde de politie met de mededeling dat hij op weg naar huis, in Zuid-West, een ro de Fiat Uno had zien staan met schade aan de rechter koplamp. Het bleek inderdaad te gaan om de ge zochte auto. De bestuurder, een 29-jarige Lei denaar, is in zijn woning aangehou den en door de politie gehoord. De man heeft verklaard dat hij vrijdag van zijn werk kwam en, in een flau we bocht van de Sitterlaan, wel een harde klap tegen zijn auto hoorde hebben. Hij zegt niets gezien te heb ben maar vermoedde wel dat hij een fietser had aangereden. Toen hij zich dit realiseerde is hij, volgens zijn verklaring, in paniek geraakt en doorgereden. Rijnland en Freewave willen samengaan in Omroep Leiden i vierhonderd gulden ge- In deeltjes verkocht kunstwerk van Van den Eijkel terug in Leiden LEIDEN - Het Stedelijk museum De Lakenhal heeft in het voorjaar een bijzondere reünie in huis. Dan worden 172 panelen van het kunst werk 'Terug naar het normale leven' van Leon van den Eijkel weer sa mengevoegd. Van den Eijkel, toen nog wonend in Leiden, verkocht het kunstwerk in 1985 in delen on dermeer als aanklacht tegen het af- schaffen van de BKR, de steunrege ling voor beeldend kunstenaars. De kunstenaar emigreerde in novem ber 1986 naar Nieuw-Zeeland. De stukjes kunstwerk werden aan allerlei mensen verkocht voor 99 gulden. Niet alles werd verkocht, zo weet Rob Wolthoorn, conserva tor moderne kunst van De Laken hal die de tentoonstelling organi seert. Het schilderij zal zes weken te zien zijn in De Lakenhal. "Maar het komt natuurlijk nooit meer in zijn originele vorm hier te hangen. Men sen hebben een andere lijstje erom gemaakt, schilderijlampjes erboven gehangen", vertelt Wolthoorn. Het kunstwerk wordt getoond te gelijk met andere kunstwerken van Van den Eijkel, die in de afgelopen vijf jaar heeft voortgeborduurd op dit onderwerp. Hij fotografeerde een groot aantal kunstwerken zoals die door de kopers in hun huiska mers was gehangen. Ook dat is te zien in het 'Huiskamer Diaprogram ma'. Van den Eijkel richt in De La kenhal ook 'een eigentijdse Hol landse huiskamer in', zo heeft hij uit het Nieuwzeelandse Wellington la ten weten. De huiskamer toont een verlaten ontbijtkamer waar de plaats van de mensen is ingenomen door licht kranten met de tekst 'Terug naar het normale leven'. "Het is een ver wijzing' naar de gevolgen van het ontploffen van een neutronenbom", zegt Wolthoorn. Van den Eijkel neemt bovendien drie nieuwe wer ken mee. Aanklacht "Het is van het begin af aan de be doeling geweest dat er een reünie van het schilderij zou komen, vijf jaar later. In 1990 lukt dat niet, zodat het volgend jaar gebeurt. Het is een speels idee geweest van Van- den Eijkel. Hij wilde dat er een club zou ontstaan van mensen die een deeltje van het schilderij zouden hebben. Alle deelnemers hebben een lijst ge kregen met alle namen van de eige naars. Zodat ze contact konden houden, stukjes konden ruilen en dat soort dingen. Of dat ook is ge beurd, weet ik niet", aldus Wolt hoorn, die zelf ook een deel van 'Te rug naar het normale leven' bezit. "Toen Van den Eijkel het schilde rij maakte, kon het in z'n geheel worden verkocht. Maar er was een afspraak dat als er meer dan 110 van de 172 delen los zouden worden ver kocht, dat voorrang zou hebben. Er zijn nog steeds stukjes te koop, zijn broer heeft er nog een stuk of vijf tien voor dezelfde prijs. Na de ten toonstelling worden de prijzen fors verhoogd, heeft Van den Eijkel al la ten weten". "Hij kwam op het idee voor 'Te- rug naar het normale leven' door een krantefoto die hij in zijn bezit had. Op de foto stond een klas Afri- zit altijd een zekere gelaagdheid, kaanse schoolkindertjes in wester- Het is niet alleen maar leuk, maar se kostuums. Onder die foto stond het is ook een aanklacht tegen de af- de tekst 'Terug naar het normale le- schaffing van de BKR. Tegelijk met ven'. Op het schilderij zie je ook min de expositie van het schilderij ver- of meer een klas met kinderen". toonde hij een videoband met als onderwerp: de terugkeer van de "In het werk van Van den Eijkel kunstenaars naar het armoedig be- Twee maanden cel voor tasjesroof vochtige kelders. Dat soort "Van den Eijkel was toen parttime werkzaam op de technische univer siteit in Delft bij de audiovisuele dienst en parttime kunstenaar. Op een bepaald moment vond hij het hier niet zo spannend meer. Hij had familie wonen in Nieuw-Zeeland, ging erheen en zag dat er op cultu reel gebied daar ook wel wat ge beurde. Hij besloot toen te emigre ren. Inmiddels is hij kunstenaar en werkt hij ook bij een galerie". Vanuit Wellington schreef Van den Eijkel alle bezitters van een deel van 'Terug naar het normale le ven' een brief. Wolthoorn verstuur de de brief aan de 120 hem bekende adressen, verspreid over heel Ne derland. Het is voorlopig niet meer dan een aankondiging van de reü- Het is de bedoeling dat de eige naars hun kunstwerk zes weken in bruikleen geven aan De Lakenhal voor de expositie die op vrijdag 1 fe bruari wordt geopend. Volgens Wolthoorn is het logisch dat De Lakenhal de tentoonstelling organiseert en niet bijvoorbeeld ga lerie Stelling waar het schilderij het eerst werd getoond. "Het is toch een vrij groot project. De nieuwe wer ken moeten helemaal uit Nieuw- Zeeland komen", aldus Wolthoorn, die erop wijst dat in de jaren '80 in De Lakenhal een aantal moderne kunstenaars uit Leiden exposeer den, onder wie Van den Eijkel. "Wij zijn dan ook heel blij dat hij hier geworden over een verdeling van de zendtijd. Voor de uitzendin gen wordt een aparte stichting op gericht. Deze Omroep Leiden gaat 24 uur per etmaal uitzenden. Of de samenwerking daadwerke lijk van de grond komt, is ook af hankelijk van de vraag of er over eenstemming wordt bereikt over de financiën. Freewave moet Rijnland een bedrag betalen voor elk uitzen duur. Wethouder Walenkamp (eco nomische zaken) onderzoekt mo menteel de mogelijkheid om Rijn land een subsidie van 25.000 gulden te verschaffen. Walenkamp wil echter eerst dat Freewave en Omroep Rijnland overeenstemming bereiken. De wethouder is daar optimistisch over. "Er moet wel wat prestige-pijn worden weggepoetst". Volgens voorzitter C. de Waard van de stichting Freewave zijn bei de partijen het inmiddels eens. De samenwerking houdt in dat Free wave overdag de uitzendingen ver zorgt en Omroep Rijnland de actua liteitenprogramma's tussen 17.00 en 20.00 uur brengt. De organisaties zouden beide verantwoordelijk zijn voor de nachtelijke programma's. Het bestuur van Omroep Rijn land is akkoord met de oprchting van een aparte stichting, die onder de paraplu van Omroep Rijnland gaat functionerën. De ledenverga dering van rijnland moet de plan nen nog goedkeuren. Als beide partijen het eens wor den, komt er een einde aan de maandenlange strijd om de zend machtiging voor lokale omroep in Leiden. Freewave, de voormalige radiopiraat, wilde dat die machti ging niet meer aan Rijnland maar aan haar werd toegewezen. Bemid delingspogingen onder meer van de toenmalige wethouder Van der Nat liepen op niets uit. Initiatiefnemers hadden inmid dels een onafhankelijke organisatie opgericht die beide partijen moest samenbrengen en zelf houder van de zendvergunning zou worden. De rol van deze Stichting Onafhanke lijke Omroep Leiden (SOL) lijkt in middels uitgespeeld. "De SOL wil de zelf niet uitzenden. Ik denk niet dat onze organisatie daar moeite mee heeft", aldus C. de Waard van Freewave. DEN HAAG/LEIDEN - Twee 19-jarige Leidenaren zijn door de Haagse politierechter veroordeeld tot twee maanden onvoorwaardelij ke gevangenisstraf voor tasjesroof. De uitspraak is overeenkomstig de eis van de officier van justitie. Up 1 januari van dit jaar beroofden zij een vrouw van haar tas, voor de deur van haar woning aan de Haar lemmerstraat. Zij verklaarden maandag tijdens de zitting dat zij op het moment van hun daad dronken waren. Evenals hun slachtoffer. De officier van justitie betitelde het ge beuren als een laf en ronduit walge lijk feit. ADVERTENTIE SPORTPARK NIEUW-ZUID KATWIJK WOENSDAG 14 NOVEMBER 19.30 UUR TUSSENRONDE KNVB-BEKER Verhaar Verzekeringen bv 'PENSIOENEN VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN Rijnshurgerwcg 134a Rijnsburg Telefoon OÏ7IN-22676 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13