'Nu nog speciale beurs voor de ouders' Nieuwe studierichting milieuwetenschappen DE TIJD, KRONIEK OVER VAN TOÉNIËMEe» 0ufrj%igtitog Provincie wil inhaalactie voorzieningen revalidatie KOOS VAN Leidse Wetenschapsbeurs over ldnderopvoeding succes 'Milieu wordt speerpunt van Leidse universiteit' DE POSTKAR, TYPE DAT NOOIT TERUGKEERDE PAGINA 8 STAD REGIO MAANDAG 12 NOVEMBER 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - De grootste man van het Duit- sche leger was tot nog toe kapi tein Plewkou van het lste garde regiment te Potsdamdie 2.05 meter haalde. Thans echter is bij datzelfde regiment een vrijwilli ger uit de Rijnprovinciën in dienst getredendie zich ver heugt in eene lengte van 2.25 me ter en dus den kapitein nog over het hoofd kan zien. In 1850 dien de bij dat regiment insgelijks een man, die bijna 2 meter lang was en bij parades als rechter vleugelman een uitstekend fi guur maakte. De czaar woonde eens zulk een schouwspel bij en prins Karei van Pruisen vestig de toen de aandacht op dezen reus. Hij liet hem de voet oplich ten, opdat de czaar zijne laars zou kunnen zien. Doch toen ver loor de man het evenwicht, viel om en sleepte twee man in zijn val mede. Hij stierf een jaar la ter aan tering. Mozes Trigge, een jongen van 14 jaar, redde te Amsterdam een meisje uit de Nieuwe Prinsen gracht en kreeg daarvoor als loon van de moeder van het meisje een paar duchtige stomp en. Toen de vrouw echter aan het verstand gebracht was hoe het geval zich had toegedragen, gaf zij den jongen als vergoedin- geen dubbeltje. Vijfentwintig jaar geleden: - De echtgenoot van Prinses Ire ne, Prins Carel Hugo van Bour bon Parma, heeft de benoeming aanvaard tot erejoekel van de Bredase carnavalsclub „De Joe kels" (de straathonden). Het be stuur van de club had een op 27 oktober gedateerde brief uit Ma drid ontvangen, waarin de aan vaarding werd bevestigd. Prins Carel heeft toegezegd nog plaats en tijd te noemen voor het in ont vangst nemen van de onder scheiding, Gisteravond hebben „De Joekels" de acteur Guus Os- ter eenzelfde ojrderscheiding uit gereikt. DEN HAAG/KATWIJK/REGIO - In de provincie Zuid-Holland is een te kort aan revalidatievoorzieningen. Gedeputeerde Staten willen die achterstand geleidelijk inhalen. In elk ziekenhuis moet een afdeling re- validatiegeneeskunde komen en meer patiënten moeten revalideren zonder opgenomen te worden. De dagbehandeling van revalida tiecentrum Zeehospitium Rijnland in Katwijk wordt hiertoe wellicht uitgebreid. Het aantal bedden blijft gelijk, het personeelsbestand wordt vermoedelijk enigszins uitgebreid. Het Academisch Ziekenhuis Lei den is de enige instelling in de regio Zuid-Holland-noord die over een af deling revalidatiegeneeskunde be schikt. De overige ziekenhuizen hebben geen speciale voorzienin gen. De provincie wil dat in de toe komst elk ziekenhuis een revalida- tieteam van vier personen (arts, fy siotherapeut, ergotherapeut, etc.) heeft. De voorstellen zijn opgenomen in een provinciaal revalidatieplan. Dit is gemaakt op verzoek van de staats secretaris van welzijn, volkgezond heid en cultuur. In het plan geven gedeputeerde staten hun visie op de toekomstige omvang en structuur van zowel klinische als niet-klini- sche revalidatievoorzieningen. De provincie wil vooral de uit breiding van niet aan opname ge bonden revalidatievormen stimule ren, omdat er voor revaliderende patiënten soms nadelen kleven aan een opname. De provincie is inmiddels in onderhandeling met ziekenhuisdi recties en ziektekostenverzekeraars om de voorstellen te bespreken. Op 5 november 1884 bereikte de studenten van de Leidse universi teit de droeve mare dat Koos van de Postkar die dag was gestorven. Met hem verdween uit de Leidse burgers een type dat nooit meer terugkeerde: het type 'Jan Koet sier', overbodig geworden door de tram. Overigens heeft niet de tram, hoezeer hij die ook veracht te, Koos de das omgedaan. Zijn In memoriam in de Leidse studen ten-almanak van 1884 geeft een andere reden: "Hij is eerst met recht een oud man geworden dit jaar. Ter wille van een of ander geheim staatsbe lang is hem zijn kar, waarin hij zich zoo thuis voelde, ontnomen en daarvoor in de plaats gegeven een hooge vierkante houten doos, waarvoor zijn gestalte in het niet verzonk. Als dapper soldaat bleef hij op zijn post; hij heeft dat ge vaarte ook bestuurd zoo goed als zijn oude, trouwe kar, maar het heeft hem het leven gekost". Niet de technische vooruitgang, maar de ambtelijke albemoeienis heeft Koos geknakt. 'Deus ex machina' Generaties studenten hadden in de jaren vijftig, zestig en zeventig van de negentiende eeuw van zijn diensten gebruik gemaakt. Overi gens had Koos, die eigenlijk Jaco bus Voerman heette, 'beter dagen bekend'. Hij had wel 'eigen spul van den bok af gereden', waaruit dan opgemaakt kon worden dat hij bij de een of andere rijke parti culier koetsier was geweest. Daarna was hij in dienst gekomen bij een stalhouder in Leiden en zo is zijn contact met de studenten tot stand gekomen. Reeksen stu denten, gepromoveerd, gesjeerd, gestorven, hebben in zijn kóets pleziergereden naar welke be stemming ze maar wilden. Tenslotte kwam hij bij de post te Zo'n vijfhonderd deskundigen waren zaterdag bij elkaar op een speciale Wetenschapsbeurs waar ze allerhande informatie konden krij gen over wetenschappelijk interes sante verworvenheden van de peda gogiek (opvoedkunde), kinderpsy chiatrie en psychologie. De redactie van het wetenschappelijke tijd- schrijft Kind en Adolescent bestaat tien jaar en wilde dat vieren met een beurs. Bijzonder was dat lezers van het tijdschrift en andere geïnteres seerden kennis konden nemen van onderzoeksgegevens door middel van videomateriaal, computerpro gramma's, demonstraties, lezingen en een informatiemarkt. Hierdoor werden problemen direct zichtbaar gemaakt en werden technische ver handelingen begrijpelijker en aan- sprekender. Toch ontbrak er iets aan de we tenschapsbeurs, dat vonden de ini tiatiefnemers zelf ook. Waar waren nu de mensen waar het allemaal om ging: toekomstige ouders, vaders, moeders en hun kroost? Ook zij konden ongetwijfeld veel opsteken van de videofilms, de sprekers en al les wat er op de beurs te zien, te ho ren en te lezen was. Wel had een en kele deskundige een dikke buik of een kleintje op de arm. Maar de éch te doelgroep moest verstoken blij ven van dit alles. men als ouders meer weten over die moelijke opvoedingsprocessen en leren begrijpen hoe een kind in el kaar steekt. Niemand vertelt hen iets over de basisprincipes van de opvoeding. Daar moeten ze zelf maar achter zien te komen. Ze kun nen standaardwerken kopen zoals van de beroemde Amerikaanse kin derarts Benjamin Spock. Ook kun nen ze ervaringen uitwisselen met vrienden en kennissen. Op huis houdscholen wordt aandacht be steed aan opvoeding maar op de mavo, havo of vwo wordt hierover met geen woord gerept. Schrikbarend "En dat terwijl opvoeden te leren is", benadrukt prof.dr. G.A. Kohn- stamm, psycholoog aan de Leidse CARNAVALSPRINSEN GEKOZEN universiteit. "Het is schrikbarend om te zien hoe kinderen, louter door de stommiteit van ouders, slecht opgroeien en daarna volkomen kansloos zijn in de maatschappij. Maar mensen kunnen léren". Die kans krijgen ouders meestal pas als het te laat is en de hulp moet worden ingeroepen van deskundi gen om de problemen op te lossen. Pas dan kunnen ze speciale cursus sen, of trainingen volgen en wordt hen de helpende hand geboden bij het opvoeden. Waarom niet eerder waardoor veel leed misschien is te voorkomen? "Inderdaad, er zou ei genlijk een speciale ouderbeurs moeten komen met voor vaders en moeders begrijpelijke informatie", zegt een van de organisatoren, psy choloog dr. J.H.A. Hermanns. "Er is weinig aandacht voor de doelgroep ouders-kinderen terwijl bij voor beeld autobezitters wel ruim schoots aan hun trekken komen. Hün belangen worden wel behar tigd". LEIDEN - Het Centrum voor Milieukunde wil volgend jaar beginnen met een nieuwe bo venbouwstudie milieuwetenschappen aan de Leidse universiteit. Het centrum heeft dit voorstel gedaan aan het college van bestuur. Studenten kunnen volgens het plan van het centrum zowel milieuspecialistische afstudeerrichtingen binnen faculteiten kiezen als ook een vrije studierichting milieukunde. Volgens adjunct-directeur van het Centrum voor Milieukunde (CML) W.T. de Groot, wil het college van bestuur dat het milieu een speer punt wordt van de Leidse universi teit. Ook de meeste faculteiten die al zijn gepolsd, zijn volgens De Groot in eerst instantie postitief over het voorstel. "Milieuproblemen zijn groot en ze zullen ook onze aandacht in de toekomst hebben. Daarom vinden we het belangrijk dat ook universi-' teiten daarop inspringen. Op een structurele manier, niet half-half met een paar bijvakken. Daarom willen we een volwaardige boven bouwstudie, ook in Leiden". In Utrecht bestaat al een boven bouwstudie milieukunde. De uni versiteiten in Nijmegen, Gronin gen en Amsterdam hebben plannen in die richting. Het is de bedoeling dat studenten eerst een bestaande studierichting kiezen. Na de propa- deuse kunnen ze voor milieukunde kiezen en vakken volgen binnen de eigen faculteit. Dit deel duurt an derhalfjaar. Het CLM noemt de vol gende studierichtingen die de basis kunnen vormen voor milieuweten schappen: rechten, bestuurskunde, antropologie, psychologie, politico logie, biologie, scheikunde en na tuurkunde. Na 2,5 jaar kunnen de studenten uit alle richtingen deelnemen aan een algemeen milieukundig pro gramma van een half jaar. Studen ten kunnen dan kiezen uit twee richtingen: Europese milieukunde en milieu en ontwikkeling, waarbij de problemen in de ontwikkelings landen centraal staan. In het laatste jaar doen de studenten onderzoek in hun studierichting van her komst: de milieuspecialistische stu dierichting, of op milieukundig ge bied de vrije studierichting. Volgens De Groot worden stu denten op die wijze opgeleid tot res pectievelijk specialist, bij voor beeld scheikunde-milieuspecialist, of interdisciplinair milieukundige, bij wie de grote lijnen van de milieu problematiek centraal staat. "Een scheikundige kan dan bij voorbeeld onderzoek doen naar dioxines, de milieukundige kijkt naar de com plexe milieuproblemen, oorzaken en oplossingen in een breder ver band". Het onderwijsprogramma heeft een internationaal karkakter. "Als studenten de richting kiezen milieu en ontwikkeling kunnen ze een half jaar onderzoek doen naar ontbos sing of verwoestijning in Cameroen of op de Filipijnen". De Groot verwacht dat de studie richting volgend jaar kan beginnen. "We hopen op de inschrijving van ongeveer 60 studenten. Hiervoor moeten drie extra mensen worden aangetrokken. Als er meer inschrij vingen komen, hebben we ook meer mensen nodig. Maar eerst moeten de faculteiten, de universi teitsraad en het college van bestuur zich nog formeel over het plan uit spreken". LEIDEN/REGIO DE carnavalsverenigingen in Leiden en omliggende plaatsen hebben tradi tiegetrouw zaterdag, de elfde van de elfde, bun nieuwe carnavalsprinsen gepresenteerd. Zij zul len de komende carnavalsfestiviteiten naar fees telijke hoogtepunten moeten leiden. De Leidse Hutspotten kozen Lodewijk Kallen berg tot prins Lodewijk de Eerste. Bij de Spoor- bumpers werd Sjaak Smeele de carnavalsprins. In Noordwijkerhout koos de carnavalsgemeen- scbap de Kaninefaaten een prins Robin Hood in de persoon van Robin Hielkema. Echtgenote Ma rian zal hem bijstaan als prinses. In Sassenheim werd bij de Saksen René van der Krogt de nieuwe prins en bij de Gaapstokken in Lisse werd Mari- nus Faas Prins Marinus de Eerste. De Bokken in Voorhout strikten Henk en Ans Warmerdam om voor een seizoen als prinselijk paar door het leven te gaan. Lisserbroek gaat feestvieren met prins Jacco de Haas en prinses Yvonne Kroes, die de Rampestampers zullen ver tegenwoordigen. In Warmond werd bij de Billenprikkers het echtpaar Rotteveel als prins Aris de eerste en prinses Ans de tweede. In Voorschoten kozen de Picobello's Edward van Leeuwen en zijn echtge note tot prins Edward en prinses Thea. (foto Henk DEN HAAG - Wat zijn de gevolgen van het verdwijnen van postagent schappen in kleine gemeentes in Zuid-Holland. Dat vragen de Zuid hollandse statenleden F.Th. Meijer en S.J. van der Helm van Groen Links zich af. Zij hebben aan gede puteerde staten, het dagelijks be stuur van de provincie, schriftelijke vragen gesteld over de op handen zijnde sluiting van postkantoren en -agentschappen. "Wat zijn hiervan de gevolgen voor Zuidhollandse plaatsen met Vragen statenleden over de sluiting van postagentschappen minder dan 25.000 inwoners, met name wat betreft de beperking van de dienstverlening aan het publiek en de vermindering van het aantal arbeidsplaatsen?", vragen de Groen Linksers zich af. Zij zijn met name bezorgd over de gevolgen van de PTT-plannen voor de leefbaarheid van de kleinere ge meentes in het dunst bevolkte deel van onze provincie. Ze doelen met name op de eilanden die ook al zou den worden bedreigd door de re cente plannen tot uitdunning van het schoolnet en door de voortgaan de sluiting van winkels. De statenleden van Groen Links willen van het college weten wat het van plan is te doen aan de "ongun stige gevolgen van de uitdunnings plannen". Niettemin, déze wetenschaps- beurs werd een succes. De honder den bezoekers kwamen ruim schoots aan hun trekken en kwa men van alles aan de weet over de nieuwste ontwikkelingen op het terrein van kinder- en jongerenpro- blemen en hulpverlening. Geld voor project werklozen in regio ALPHEN/REGIO - De provincie Zuid-Holland wil voor een aantal werkgelegenheidsprojecten ruim 1,2 miljoen gulden uittrekken. In deze regio zouden Alphen aan den Rijn en Waddinxveen respectieve lijk 74.500 en 145.000 gulden krij gen. In Alphen zou daarmee een project voor werklozen buitenland se jongeren kunnen worden opge zet en in Waddinxveen is het geld bestemd voor een leerbedrijf in de tuinbouwsector. GS hebben acht projecten uitge kozen uit in totaal 34 aangemelde projecten. Het Alphense project zou volgens de provincie een bijdrage leveren aan de bestrijding van langdurige werkloosheid van buitenlandse jon geren in Alphen en regio. Zo'n 260 werkzoekenden zouden middels het project de kans krijgen perma nent aan de bak te komen. Hetprovinciegeld is voor de huur en de aanschaf van middelen om met de activiteiten te kunnen begin nen. Ook de gemeente Alphen draagt financieel aan het project bij. Drs. I. Sleeboom, pedagoog en re dactiesecretaris van Kind en Ado lescent: "Er is wel heel veel voor lichtingsmateriaal voor ouders, zoals videofilms en boeken, maar daar worden ouders op gewezen door de deskundigen. Speciale tijd schriften worden ook door een be- paald§ doelgroep gelezen. Er zijn natuurlijk ook veel vaders en moe ders die nooit in een boekhandel ko men". Hermanns: "Een ouderbeurs zou een heel goed idee zijn, evenals een Nederlands standaarwerk over opvoeding. Maar het probleem is weer dat het geld kost en dat heb ben niet alle ouders". Op de wetenschapsbeurs Kind en Adolescent konden deskundigen van al les aan de weet komen over kinder- en jeugdproblemen. De ouders, de direct betrokkenen, moeten het zelf zien uit te zoeken. (foto Loek Zuyderduin) Het lijkt wel of steeds meer kinde ren problemen hebben. Hulpverle ningsinstanties te over. Maar hoe kunnen problemen met kinderen worden voorkomen? Ligt de basis niet bij de gezinssituatie thuis? Veel ouders hebben om welke reden dan ook hulp nodig bij het opvoeden van hun kinderen. Meestal wordt bij hulpverleners pas aangeklopt als de problemen de pan uit rijzen en ouders het zelf niet meer aankun nen. Problemen van ouders en kin- LEIDEN Incest, bedplassen, leerproblemen, agressief gedrag, eetstoornissen, het lijkt haast wel of steeds minder kinderen en jon geren 'gewoon gelukkig' opgroei en. Kinderen opvoeden is dan ook niet iets wat iedereen van na ture in zich heeft. Bovendien is niet ieder kind hetzelfde. Op de Wetenschapsbeurs Kind en Ado lescent zaterdag in Leiden kon den onderzoekers, deskundigen en hulpverleners aan de weet ko men wat de oorzaken van proble men zijn en wat je eraan kunt doen. Heel nuttig. Maar ouders moeten op eigen houtje aan hun informatie komen. Daardoor wor den ze steeds meer afhankelijk van deskundigen bij de opvoe ding van hun kind. Meestal als het al te laat is. reed hij met de postwagen naar Den Haag en was hij vaak, vol gens zijn herdenker, "de 'deus ex machina' voor menig student, die eens een proefje wilde nemen van het genoegen, dat de residentie nakauteur het omschreven heeft, maar dat door Koos steeds met grote zorg aan een paal werd vast gebonden. Zoiets tekent de ge voelige natuur van Koos én van zijn paard, dat zo geheel het heilig vuur vergeten was, dat het zwarte hondje van Koos altijd op zijn rug meereed. Biefstukkleur Maar vooral Koos zelf was een in als coup d'effet tot slot - ziedaar de deelen waaruit onze Koos is sa mengesteld. Vergeten wij er niet bij te voegen dat wanneer Koos de leidsels van zijn ros uit de han den heeft gelegd en van den wa gen afgeklommen is, een groote, met brieven en drukwerken be zwangerde zak tot zijne noodza kelijke attributen schijnt te be- hooren'. WILLEM OTTERSPEER recht, en daar beviel het hem, met de inschikkelijkheid die hem ei gen was, ook wel, al dacht hij nog wel met weemoed terug aan zijn twee vorige betrekkingen. Eerst oplevert, wanneer hij verzagdigd was van dat, hetwelk hij in Lei den had kunnen vinden. En dan kon Koos zoo gezellig praten! Over alles en nog wat gaf hij zijn oordeel ten beste en, al was hij wat pessimistisch, vervelen deed hij zijn reisgenoot nooit". Tot de nacht der eeuwen... Zo bleven de banden van Koos met de studentenwereld intact, zo verdiende Koos wat bij aan fooien en sigaren. De studentenklandi- zie werd er alleen maar drukker op toen Koos in het begin van de jaren zestig de wagen voor een kar verwisselde en zijn weg niet meer lag tussen Leiden en Den Haag maar tussen het postkan toor en het station. Zijn uitnodi ging om mee te rijden werd door iedere student met dank aan vaard, zeker als het regende, maar ook als men nergens heen moest of geen haast had, vertelde men met enige trots aan zijn vrienden dat men met Koos naar het sta tion gereden was en stelde men er een eer in een goede bekende van hem te zijn en een knikje van hem te krijgen. En zo werd Koos een instituut, zijn groene karretje, zijn bruine paard, "welks leeftijd tot in de nacht der eeuwen schijnt op te klimmen", zoals een andere alma- stituut, zoals hij afgebeeld werd op de Almanakplaat van 1882 zoals hij twee jaar daarvoor afg schilderd was door een jonge stu dent-auteur: "Een zeer groote blikken hoed, die slechts hoog zelden door een blauw petje vervangen wordt: een minder groot hoofd, welks biefstukkleur ons zekerheid geeft, tot welk doeleinde de fooi en gebruikt worden, welke Koos van menigeen voor zijne bewezen diensten ontvangt; een breed doch kort bovenlijf, dat zoowel des winters als des zomers door een blauwen, van blinkende knoopen voorziene kapotjas om huld is; twee beenen, zoo kort als waren ineengekrompen onder de vragt, die zij dragen moesten en twee reusachtige groote voeten,

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8