Dammers snakken naar een rustdag Van Kempen kan de hele wereld aan Schakers Philidor moeten terugvechten Tennistalenten sneuvelen snel Iia van Schie sterk op de korte afstand OPVALLEND AANWEZIG MAANDAG 12 NOVEMBER 1990 PAGINA 21 GRONINGEN (ANP) - Met groot verlangen kijken de groot meesters in het vijftiende wereldkampioenschap dammen uit naar de voor morgen op het programma staande rustdag. In de eer ste schermutselingen raakten ze doodmoe. Dit bleek in de vierde ronde toen bijna alle grootmeesters verliespunten opliepen. Van der Wal en Valneris waren het meest produktief en namen een punt voorsprong op een zevental achtervolgers, onderwie titelver dediger Tsjizjov en de Nederlandse favoriet Sijbrands. uitkijken is tegen de brands werd door Clerc niet beant- Dat het zogenaamd „mindere goden" is in dit toernooi inmiddels wel duidelijk geworden. Zo had Clerc zaterdag al na twee uur spelen een prachtige stand opgebouwd tegen de debute rende Tchicaya, die zich echter ner gens wat van aantrok. Met simpele verdedigingsmiddelen liet hij Clerc stormlopen op zijn positie. In de tijdnoodfase bleek die tactiek de juiste. Want de Nederlandse kam pioen bereikte hoegenaamd niets en mocht met puntendeling niet eens ontevreden zijn. Van heel ander kaliber was het zelfde resultaat een dag later tegen Sijbrands, die in een positioneel treffen geen zwakte bij zijn aartsri vaal kon ontdekken. Het begin van het duel werd trouwens met enige spanning tegemoet gezien, omdat beiden elkaar geen blik meer waar dig keuren, laat staan een hand ge ven. Clerc zat bij het begin achter het bord, maar toen de arbiter de klok van Sijbrands in werk had ge steld, verdween hij. Sijbrands dook na enkele minuten op uit de analy seruimte, deed zijn zet en ging wan delen. Nadat Clerc zijn zet had ge daan, herhaalde de situatie zich, zo dat een confrontatie achterwege bleef. Het remise-aanbod van Sij- EDE/ALMERE De jeugdspeel- sters uit de Leidse regio hebben af gelopen weekeinde geen van allen de eerste ronde van het Audi-A- toernooi overleefd. De meisjes tot en met 12 jaar kwa men in Almere tegen elkaar uit. Ruby Pennings moest zich vanwe ge een schouderontsteking voor het begin van het toernooi terugtrek ken. Carmen Delsasso ging in de eerste ronde onderuit tegen de als derde geplaatste René Stokla: 6-3,6- 3. In Ede streden de meisjes tot en met 16 jaar. Renée Crama verloor in twee sets van de als eerste geplaats te, terwijl Marieke Bethlehem even eens in twee sets het onderspit dolf tegen de winnares van het B-toer nooi van vorige week Mireille Bink. woordt De Hagenaar schreef 1-1 op zijn notatiebiljet en liet daardoor blijken het aanbod te accepteren. Sijbrands en Stokkel volgden op het scherp van de snede 24 uur eer der een clubduel uit, waarbij van vredelievendheid op het bord geen sprake was. Maar hun persoonlijke verhoudingen zijn uitstekend, want toen na vijfeneenhalf uur spelen Sij brands zijn winstpogingen op een uitstekende verdediging van Stok kel zag stranden, werd in de toer- nooizaal nog heel vriendelijk geana lyseerd. Wereldkampioen Tsjizjov is nog steeds niet in vorm. Tegen de Mali- nees Ba had hij een tijdsvoorsprong van vijftig minuten omdat zowel Ba als Mamina N'Diaye die tijd meen de te moeten gebruiken om enige problemen met de organisatie op te lossen. Ba probeerde door snel spel iets van die achterstand in te lopen en kreeg na wat opmerkelijke ma noeuvres een ideale stelling. Analy ses deden het ergste vrezen voor Tsjizjov die zich echter fraai herstel de na een misgreep van de Malinees en zelfs tot zijn eerste zege kwam. Tegen Weytsman bleef de titelver dediger echter opnieuw op remise t hoofd over een zet terwijl Jannes van der Wal ontspannen aan zijn sigaretje (foto ANP) noodfase was de Fransman kans loos. Tegen Van Aalten nam Van der Wal ook het initiatief en voor het eerst in dit toernooi kwam hij daar door in tijdnood. De Nederlandse invaller had het in die fase niet moeilijk meer en wikkelde eenvou dig naar een puntendeling af. steken, nadat hij een kans op winst had laten liggen. Oud-wereldkampioen Van der Wal had anderhalf uur gebruikt voor de eerste 25 zetten evenals zijn opponent Beyaert, die daarna in problemen kwam. Een schijfoffer leverde geen lucht op en in de tijd- LEIDEN - Ook dit seizoen zullen de schakers van Philidor in de landelij ke hoofdklasse vanaf nul moeten te rugvechten. Na de ingecalculeerde nederlagen tegen grootmachten Volmac en HSG, eindigde het tref fen tegen underdog Amstelveen za terdag eveneens in verlies: 51/2-31/2 voorlopig. Philidor/Leiden ziet de degrada- tiezorgen onder grotere druk dan voorgaande seizoenen tegemoet. De aderlating die de ploeg bij de aan vang van dit seizoen moest onder gaan, betekent een wissel op het in- vallerspotentieel uit het tweede team. Iedere vaste kracht die voor een wedstrijd forfait moet geven, stelt de equipe van Michiel Vergeer dan ook prompt voor grote proble men. In het duel bij Amstelveen, een ploeg die niet bereid was om vooruit te spelen, werd dat geïllu streerd door de absentie van Coen Stehouwer. Kuijf Diens vervanger Leen van Ofwegen was uiteraard wel van goede wil, maar zag zich toch als een van de eerste Leidenaren kansloos van het bord gedrukt. Nico Kuijf en Henk van Maaren namen daarvoor al ge noegen met rustige remises tegen respectievelijk oud Philidor-man Menno Okkes en Bosch. Piet Bak ker zorgde voor een nuttige inbreng door, na tamelijk agressief in het strijdperk te zijn getreden, de op pa pier sterste Amstelvener Piet Peel- en eveneens op remise te houden: 21/2-11/2. Ik Oei continueerde zijn verdienstelijk debuut in de Leidse gelederen en zorgde met taai verde digingswerk tegen Bieren broodspot eveneens voor een halfje. Omdat Heieen de Greef met een overtuigende partij studentenkam pioen Geselschap wist af te troeven, kwamen de Leidenaren zelfs nog tot een verdienstelijke 3-3 terug. Rag de Graaff had daarop de kans om de balans in Leidse richting te doen doorslaan. Na moeizaafn ver dedigen in de partij met Los wist hij in wederzijdse tijdnood zowaar te- genkansen te scheppen, om die ech ter bij de onnodig snel uitgevoerde 41ste zet weer even abrupt en verlie zend om zeep te helpen: 4-3. Kop man Peter Gelpke poogde tegen Oudeweteirng het tij nog te doen keren, maar na de tijdcontrole bleek alle voordeel vervlogen en remise onafwendbaar. Evenals De Graaff kwam ook Herman van Halderen vanuit bedenkelijke stelling nog te rug in de race, maar hij ging in het eindspel alsnog onderuit: 51/2-31/2. Fred Hallebeek mag in tweede zit ting nog proberen een dame-eind spel met twee minuspionnen remi se te houden, maar dat is nog slechts voor de bordpunten van be lang. LSG 1 kan in de eerste klasse B na een 4-6 nederlaag tegen het Witte Paard iedere ambitie wel in de koel kast zetten. Slippertjes tegen de hekkesluiters zouden de Leidena ren in een later stadium van de com petitie zelfs in degradatiegevaar kunnen brengen. Tegen de semi- Belgische formatie uit Sas van Gent kwam de thuisclub niet echt in de wedstrijd. Na een vlotte remise tus sen Wim Heemskerk en Deleyn, een goede winst van invaller Rob Landsbergen op De Wolf en verlies van Henk van Putten vielen de klappen in de vroege tijdnoodfase. Adriaan Clemens tekende daar by op het kopbord voor een goede re mise tegen Cardon, terwijl Leon Konings het tegen Goornmachtigh teloor gegane voordeel met stuk winst winnend heroverde. Aad van Moorsel, Annemarie Benschop en Dirk Sikkel zagen zich daarentegen in een dodelijke houdgreep geno men. Weliswaar kon vervolgens Jan-Aart van der Steen een remise achtig eindspel tegen Jansen nog tot winst omtoveren, maar dat mocht LSG niet redden. Kunst en vliegwerk ten spijt kon Folkert Geertsma een reeds lang verwachte nul namelijk niet afwenden: 4-6. In de tweede klasse B kon de jeugd van Philidor 2 de spe lersaderlating richting het eerste team niet compenseren: 3-5 verlies tegen Purmerend. Na een vlotte re mise van routinier Ab Smit gingen Machiel de Heer en Gert-Michiel de Niet in de eigen tijdnood kansloos ten onder. Broer en zus Fred en Ca- rolien Slingerland zorgden middels remises voor een beter resultaat, waarna Henk van Loon de score met een goede winst zelfs tot 31/2- 21/2 terugbracht. Verlies van Joop Rommets en een zwaar bevochten remise van Wim Vriend betekenden tenslotte toch 5-3. RUUD DOBBELAAR EINDHOVEN (ANP) - Vorig sei zoen won hij niets op kunstijs. Zijn beruchte eindsprint was afgetakeld tot de slakkegang van een veteraan. In de zomermaanden ging Van Kempen op zelfonderzoek. Hij bracht meer variatie in de training, ging bij de amateurs fietsen en zocht vaker de ontspanning. Die aanpak had de werking van een to vermiddel. Van Kempen behaalde zaterdag op het werkijs van Eindhoven zijn derde overwinning op rij in evenzo- vele marathons in dit prille seizoen. De rietdekker uit Nieuwveen had in de massaspurt weer de beschikking over zijn verwoestende eindschot van weleer. Op het laatste rechte stuk passeerde hij Vunderink en schudde hij de aanval van Hagen net af. „Waar ik het vandaan haal, weet ik niet", hijgde hij na zijn derde overwinning, „maar alles wat ik probeer lukt." Van Kempen werd voor het record aantal van 2000 toe schouwers in Eindhoven ideaal ge lanceerd. Niet door zijn eigen ploeg- makkers, maar door de tandem Vunderink-Hagen, beiden lid van de ploeg Wehkamp. Na een weinig opwindende wed strijd, die door de ploeg Van Kem pen/Kramer keurig werd gecontro leerd, brak in de slotfase tumult uit. Diverse rijders konden de handen niet thuis houden en de schaatsers trokken en duwden als de beste broodrijders op de fiets. Vunderink nam twee ronden voor het einde het initiatief. Hij plaatste een tempover snelling, die alleen door Stam, de luitenant van Van Kempen, beant woord werd. Van Kempen snakte naar adem. Maar werd keurig geholpen door Hagen, notabene ploegmakker van Vunderink. De Haarlemmer bracht het peloton terug naar de twee. Op het laatste eind maakte Van Kem pen het werk van de concurrenten af. Hij bracht zijn aantal overwin ningen op 34, nog slechts twee min der dan Co Giling, en elf minder dan recordhouder Van Wijhe. Kemkers Een week voor de IJsselcup, de tra ditionele opening van het schaats seizoen voor de allrounders, is Ge rard Kemkers somberder dan ooit over zijn schaatstoekomst. De Drent stapte zaterdag na dertig van de honderd ronden uit de marathon van Eindhoven. Volledig gedesillu sioneerd. De rechter voet zwabberde hevi ger dan ooit. „Het is verschrikke lijk", zei hij teneergeslagen in de kleedkamer. „Er zit absoluut geen verbetering in. Het lijkt wel of het erger wordt. Ik word er gek van." Kemkers gaat zich beraden over zijn toekomst als schaatser. „Ik weet niet of er toekomst is. Op deze manier in elk geval niet." Kemkers had na overleg met bondscoach Krook en ploegarts Nusse bewust gekozen voor de start in de marathon van Eindhoven. „Het leek een goede afleiding. Ik was teveel gefixeerd op die voet. In het marathonpeloton heb je geen tijd er over na te denken. In princi pe zou ik de wedstrijd uitrijden." De rechter voet van Kemkers werd berucht als zwabbervoet na de wereldbekerwedstrijden in Den Haag, in december 1989. De kop man van de kernploeg raakte men taal van streek, liet de Europese ti telstrijd lopen en maakte tijdens de wereldtitelstrijd zijn rentree. In Innsbruck werd hij vierde achter de Noor Koss en zijn ploeggenoten Van der Burg en Veldkamp. Met die prestatie keerde de hoop terug op volledig herstel. Kort na het seizoen liet hij zich medisch binnenstebui ten keren door Nusse, die geen af wijkingen vond in rug of voet. LEIDEN Lia van Schie is bezig met aan sterke start van het schaats seizoen. De Stompwijkse kwalifi ceerde zich het afgelopen weekein de moeiteloos voor de wedstrijden om de IJsselcup. In Den Haag won zij bij selectiewedstrijden van het gewest Zuid-Holland zowel de 500 meter (in 44,32) als de 1500 meter (2.16,02). Ook Jan Nieuwenhuizen kwam op dezelfde afstanden tot goede prestaties. Hij behaalde in Alkmaar (gewest Noord-Holland/ Utrecht) derde plaatsen in 40,2 en 2.09,0. Zijn achterstand op Pieterse uit Noor den bedroeg op de 1500 overigens wel 3,5 seconde. Juniore Henriétte Vooys uit Rijnsburg had in Inzeil 2.21,44 nodig voor de 1500 meter. Shorttrackwedstrijden over 500 meter in Amsterdam leverden over winningen op voor Monique Velze- boer en Jeroen Otter. Charles Veld hoven (tweede), Erik Duyvelshoff (derde) en Richard Suyten (vierde) hielden de eer van de Leidse Indoor Hardrij Club hoog. Bij de vrouwen legden Priscilla Ernst en Simone Velzeboer beslag op de tweede en derde plaats. Verslaggever van Radio Rijn mond tijdens SVV - PSV waar men al acht minuten in blessu retijd zit: "Ik ben benieuwd hoe laat ik vanavond aan mijn prakkie zit". Mirjam Steinbuch, vrouwe lijk beoefenaar van de boks- sport, in Forum: „Ik denk dat vrouwen heel goed kunnen vechten, maar veel vrou wen hebben een soort misplaatst pacifistisch gevoel. Boksen kan dan niet, maar zelfverdediging is wel populair, dat is ook zo raar. Vrouwen en geweld zouden niet bij elkaar passen. Nou, je leest niet anders dan over vrouwen en geweld: geweld tégen vrouwen". 'Rokster' Mirjam Steinbuch over het boksen van wedstrij den in, Forum: Drie keer twee minuten lijkt heel weinig, maar je bent hele maal kapot. Het is ook mooi om te zien, wat je in je hebt, dat dan naar buiten komt". Brugge-speler Pascal Plovie over 'de' elleboogstoot in De Krant op Zondag: „Ik ben helemaal niet kwaad op Marco. Het was iets dat elke dag gebeurt. Ja, het was een echte elleboogstoot, maar hij deed het volgens mij niet met opzet. Als Marco het wil, wil ik daarvoor best naar Zwitserland. Ik wil hem wel helpen". Dennis Bergkamp in Sport club, sporkrant voor de regio Amsterdam: Als ik Van Basten zie voetbal len let ik goed op hoe hij de dingen doet in het veld. Een fantastische speler. Ik probeer bepaalde din gen van hem over te nemen". Den Haag-oefenmeestcr Co Adriaanse in Studio Sport: „Ik heb enorm veel respect voor Michels. Ik heb hem nog als gym nastiekleraar aan het werk ge zien voor dove kinderen". Mart Smeets in Studio Sport: „Fietsen in de winter betekent fiets op je nek en ploeteren door het zand. Oftewel: Jean Nelissen". Dialoog tussen verslaggever Evert te Napel en Frank Rijk aard in Studio Sport: „Je wilt niet veel kwijt, hè Frank"? „Ik wil net zoveel kwijt als jij me vraagt"? TV-rccensent Han Lips in Het Parool: „Sport is er veel op de televisie, sportjournalistiek weinig". Harry van Raay, scheidend pennigmeester bij PSV, in Nieuwe Revu: „Je kunt je afvragen waarom iemand voetbalbestuurder wordt van Ajax of PSV. Dan heb je al een beetje dat streberige in je om de eerste te worden, want daar ben je alleen mee bezig. Bestuurs leden van, pak weg, Brabantia zijn andersoortige mensen, die zijn begaan met het wel en wee van hun club, zijn net zo bezig met het zevende als het eerste". Wageningen-trainer Piet Bu- ter na de (voorlopig geslaagde) jacht van zijn clubsponsor op twee Camerounese internatio nals, in Panorama: „Ik moet allemaal nog zien of Wageningen hier veel mee opge schoten is. Persoonlijk had ik lie ver Edwin de Kruyff bij FC Utrecht weggehaald, die kan ik tenminste zeker gebruiken. Maar ja, ik ben nu eenmaal niet in de positie om hier tegenin te gaan". Hockey-international Frank Leistra in NRC Handelsblad: „Ik ben als Nederlandse hoc keyer gewend in lege stadions te spelen, vijftig toeschouwers op woensdagavond en duizend, soms iets meer, in het weekeinde". De rubriek Personalia in 'De Contract Speler', het blad van de WCS: Geboren: DAVEY JOHN, zoon van John en Daniële van 't Schip (Ajax). WESLEY, dochter van M. Elber- se-V.d. Graaf (Heracles). DANE DWIGHT, zoon van de heer en mevrouw Brard (RKC). KELLY, dochter van de heer en mevrouw C. Lems (FC Den Haag). JOEY, zoon van Margot en Wim Koevermans (FC Groningen). Harm Wiersma in De Volks krant:; „Je kult mij niet horen zeggen dat Afrikanen lui zijn, maar hun levenshouding zal ze er niet snel toe brengen om in de boeken te duiken." Scheidsrechter Ignace van Swieten in Nieuwe Revu: „Er is een tijd geweest dat ho moseksualiteit ogenschijnlijk aanvaard werd - het was mooi een homoseksuele kennis te heb ben. Nou ja, ik heb me toch altijd een vogelvrij verklaarde ge voeld." Basketbalcoach Ton Boot in NRCHandelsblad) „Ik zal wel eindigen als een anarchistische kluizenaar". Afscheid (1) Alles verliep volledig volgens plan. Dick Dortmundt, de 40-jarige oud doelman van Noordwijk, kon in stijl afscheid nemen van zijn laatste ver eniging. Zijn maatjes van heel vroe ger (oud-Haarlem) en van vroeger (oud-Noordwijk) waren vrijwel alle maal present om de doelman uit Driehuis op sportpark Duinwete ring een waardig afscheid aan te bieden. Een aardige wedstrijd (2-2) en een bomvolle Noordwijkse be stuurskamer na afloop sloten de vrijwel rimpelloze loopbaan van Dortmundt passend af. Gestrekt zou en moest hij gaan. Oud-Haarlemspelers als Martin Haar, Piet van den Berg en Robbie de Kip was er alles aan gelegen om Dortmundt tot het uiterste te drij ven. Oud-Noordwijkspelers als Sjoerd Boot, Jaap van Kesteren, Frans van der Veen, Jan Vieveen en Simon van Beveren lieten hun ge waardeerde sluitpost niet vallen en legden Haarlem het vuur aan de schenen. Het 'beladen' duel, waarin alleen Haarlem-coach Barry Hughes schit terde door afwezigheid, leverde en kele wonderschone doelpunten op. De Haarlemmers Douglas George en Van den Berg gaven Dortmundt geen schijn van kans. Aan de andere kant was Rob Boersma (die zich overigens net als in 1974, toen Dort mundt hem bij Haarlem verving, blesseerde) volmaakt kansloos te gen kopballen van Kees Spaander man en Rob Suttorp. Na ongeveer zeventig minuten mengde ook scheidsrechter Koos Storm zich in de strijd. Hij stuurde Dortmundt zonder aanwijsbare reden voor het eerst in diens lange loopbaan uit het veld en liet ook de overige spelers inrukken. Afscheid (2) Daarmee gaf Storm het sein voor deel twee van de laatste Dort- mundt-story. Want in de uitpuilen de bestuurkamer nam het uitwisse len van redevoeringen en cadeaus ongekende vormen aan. Dat er voor de aftrap elftalfoto's waren gemaakt was tot daaraan toe. Maar dat Dort mundt die pal na de wedstrijd, ont wikkeld en ingelijst en wel, aan het bestuur kon overhandigen had nie mand verwacht. Het mooiste moest toen zelfs nog komen. Om alle aanwezigen uit te duiden dat hij tegen oud-Haarlem zijn allerlaatste bal heeft gestopt zijn laatste redding was de fraaiste hing Dortmundt zijn keepers handschoenen aan de wilgen. Let terlijk, want behalve zijn hand schoenen had de doelman ook een heuse treurwilg meegenomen. Dat bood stof genoeg tot praten. Dortmundt zelf nam verscheidene spelers (van de tak) op de hak en vergat daarbij niet Yvan Hermans in het zonnetje te zetten. Ook hy heeft zijn laatste wedstrijd voor Noordwyk gespeeld, maar de reden van diens afscheid is een stuk treu riger dan die van Dortmundt. Na zes Naam: René Schouten Club: VTL Leeftijd: 24 jaar Beroep: Stoffeerder Het zijn van die mooie sprook- jesverhalen die het hem doen. In vallen en met het eerste balcon tact scoren. Dit overkwam VTL- voorstopper René Schouten in het duel tegen ASC. Een mooi moment, maar een minder prettig moment ging er aan vooraf. Dolf Huisman, de speler die Schouten verving, brak zijn been al na tien minuten. Eerste balcontact, is dat ecbt waar? "Ik stond al een minuut in het veld toen ik mee naar voren ging bij een corner. Fred van Haarlem nam hem, de bal werd terugge legd op Ronald van de Pot wiens schot half gestopt wordt. En de rebound tikte ik in, met mijn eer ste balcontact inderdaad". O, dus het was een niet te mis sen kans? "Nou ja, je moet natuurlijk wel goed inlopen. Dat deed ik vanaf i de rechterkant". Waarom stond je eigenlijk re serve? "Ik had een week niet getraind. Dus stond Dennis Schaafstra op mijn plek. Toen Dolf uitviel kwam ik dan ook linksback te staan". Speel je al lang bij VTL? „Sinds mijn vijfde. Vanaf myn 17e sta ik in het eerste en het be valt mij prima. Het is er erg gezel lig. Elke nieuweling wordt ook gelijk geaccepteerd. Binnen een paar weken heb je het gevoel dat je er al jaren bijhoort. Iedereen kent iedereen, ik denk dat de sfeer nergens zo goed is als bij VTL". Hoe kan jij dat nou weten. Je hebt nergens anders gespeeld? "Al die jaren kom ik ook bij an dere clubs en dan proef ik dat het daar allemaal wat minder is". Een maand geleden brak John van Berkel zijn been, nu Dolf Hulsman. Als dat in dit tempo doorgaat dan houden jullie wei nig mensen over? "Dan zit er niets anders op dan het tweede op te stellen". Vorig jaar wonnen jullie de eerste periode met veel machts vertoon. Daarna pakten jullie bijna geen punt meer. Wat kun nen we dit Jaar van VTL ver wachten? "We pakken minimaal een pe riode, gewoon om iets achter de hand te hebben. En ik denk dat we een kleine kans hebben op het kampioenschap. Maar we zien wel wat er komen gaat". Die Marvin en Roger James zijn wel een versterking voor de club. "Zeker. Het is voor ons een uit komst geweest dat ze naar VTL gekomen zijn. Ze scoren allebei makkelijk. Dat is wat we misten, goeie afmakers". Doe je nog wel eens wat an ders dan voetballen? "Ik mag graag biljarten twee avondjes in de week. Bij VTL". De oud-Noordwijkspelers Frans van der Veen, Simon van Beveren, Jan Vieveen, Jan Willem Bogèrs, John Ma- nuputty en Anton Marijt nemen Yvan Hermans en Dick Dortmundt voor het allerlaatst op de schouders, (foto Loek Zuyderduln) jaar trouwe dienst haakt Hermans bij Noordwijk af, omdat zijn knie niet meer doet wat hij wil. Lopen en fietsen lukken hem wel, maar aan tennissen en voetballen begint hij niet meer. Daarom moest Hermans zijn af- scheidswedstrijd vanuit de dug-out bekijken. Aan de ene kant triest, omdat hij zelf niet kon meedoen. Aan de andere kant toch ook in zijn sas met de afscheidsceremonie, die dankzij Dortmundt op alle fronten slaagde. "Zonder Dick had ik nooit zo'n afscheid gekregen", dacht Her mans. En Dortmundt tot slot: "Ik was alleen maar benieuwd of alles zo zou verlopen als ik het had ge pland. Maar met al die spelers van het oude Noordwijk, dat unieke team van sportleraren en studen ten, kon het eigenlijk al niet meer misgaan". Ivanhoe Het wemelde van de Ivanhoe'tjes en Zorro'tjes in het sportcomplex Val kenhuizen. Knulletjes die met bra voure en polsbewegingen duidelijk maakten dat ze ook wel eens met een degen wilden wapperen. In het sportcentrum werden zaterdag en zondagmorgen de eliminaties afge wikkeld van het tiende schermtoer- nooi om de Airborne Trophy. Eén van de acht wereldbekerwedstrij den in Europa op degen. Een mam moet-evenement met 172 deelne mers, onder wie de complete we reldtop. Gistermiddag reed de verhuiswa gen voor. Het gezelschap verkaste voor de finale met acht schermers naar het stadhuis van Arnhem. Schermen werd cultuur. De Ivan hoe'tjes en Zorro'tjes maakten plaats voor een handjevol aristocra ten, sponsors met relaties en een klein leger blauw geuniformde hos tesses. Verdwenen was de reuk van de topsport, en het trainingspak. In geruild voor de lucht van dure af tershave, en driedelige kostuums. Scaramouche, de organiserende club met 80 leden de grootste in Ne derland, had oog voor de traditie. Schermen bleef strikt voor de hap py few. Waar in Valkenhuizen geen drempelvrees bestond voor de ge wone puber, werd die in het sfeer volle stadhuis uitvergroot tot een barricade. Plaatsen waren niet vrij beschikbaar, die waren gereser veerd voor genodigden. Die zagen een eindstrijd zonder Nederlandse inbreng. De overwin ning ging naar de Olympisch kam pioen Schmitt. In de eindstrijd ver sloeg de Duitser zyn landgenoot Fe- lisiak in drie sets (2-5 5-3 5-3). De Nederlandse schermers waren in het stadhuis onvindbaar. Ze wa ren zaterdag al uit "het toernooi ge prikt. Vier man bij de laatste 64 was het beschamende resultaat. Korte- kaas was nog de beste met de 45e plaats maar paste ervoor gisteren de prijs voor de beste Nederlander af te halen. Een bondsbestuurder was zo vriendelijk dienst te doen als expe diteur. En garde. Improviseren was in het stadhuis onderdeel van het pro gramma. Bij de entree wees niets er op dat er sprake was van een top sport-evenement, eerder van een culturele uitwisseling. Grote, ver rijdbare Japanse percussie-trom mels verborgen de verhoogde kope ren loper voor het oog. Kleedka mers voor de topsporters waren er niet. De finalisten moesten zich ver kleden voor de loketten van de afde ling bevolking. De massagetafel stond een loket verder, bij ontroe rend goed.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21