LEIDSCH DAGBLAD roept hulp van noord-Afrika CL CL NODIG! Fel protest met granaten PREI EN SPEKLAPJES 1.49 TWA wil fuseren met Pan Am Nederlandse gijzelaars in Irak vragen actie Verhitte gemoederen op en langs voetbalvelden 'Js/bu Kettingbotsing in dichte mist bij Leidschendam Grote olievlek bij de Wadden FBI hield jarenlang Picasso in de gaten MAANDAG 12 NOVEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39394 Prijs fl. 1,35 NEW YORK (Rtr/UPI/ANP) - De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Trans World Airlines (TWA) heeft de al jaren in financiële problemen verkerende branchege noot Pan American World Airways (Pan Am) voorgesteld te fuseren. TWA stelt als voorwaarde dat Pan Am afziet van de verkoop van vluchten op Londen en andere be langen aan United Airlines. Het voorstel omvat ook de over- iee 450 miljoen dollar is gemoeid. New York, Washington, San Fran- Pan Am bereikte op 23 oktober cisco en Seattle. Pan Am zou ook de m overeenkomst met United Airli- vluchten tussen Parijs en Dulles ss voor de verkoop van de routes Airport bij Washington overdoen op de ongeveer 150 miljoen aande- tussen het Londense vliegveld He- plus twee vliegtuigen van het type Pan Am uitgebracht, waar- athrow en de Amerikaanse steden Boeing 747-200, twee reservemoto- neming door TWA van de door Pan Am te koop aangeboden pendel diensten tussen New York, Boston Washington. TWA heeft een bod ren en alle faciliteiten op de vlieg velden Dulles, Heathrow en San Francisco International. United zou in totaal 400 miljoen dollar betalen. United Airlines wilde gisteren geen commentaar geven op het bod van TWA. TWA en Pan Am zijn de belangrijkste Amerikaanse maat schappijen op de transatlantische routes. Pan Am heeft de afgelopen jaren een reeks belangen moeten af stoten om het hoofd boven water te kunnen houden. Terwijl De Japanse keizer Akihito en zijn vrouw, keizerin Michïko na de troonsbestijging een rijtoer door Tokyo maakten (foto bovendemonstreerden ultralinkse actievoerders in groten getale tegen de kostbare ceremoniële plechtigheid (foto onder). (foto's epa en api Keizer Akihito bestijgt Japanse troon TOKYO (Rtr/AFP/DPA) - Japanse links-radicale groepen hebben van ochtend met het afvtiren van zelfge maakte granaten geprotesteerd te- na, vice-president Dan Quayle van de VS en de VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar. In verband met de troonsbestij- De Nederlandse minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gaat het gesprek in onder steeds grotere druk van de overgebleven Neder landse gijzelaars in Irak. Dit week einde stuurden zij een open brief naar de Nederlandse regering en het parlement waarin werd aange drongen op officiële stappen om hen vrij te krijgen. "Wij zijn van mening dat u als lei ders en vertegenwoordigers van het Nederlandse volk de plicht heeft om Nederlandse burgers te be schermen met alle middelen die daarvoor te uwer beschikking staan. Wij vinden dat het absoluut niet zo kan zijn dat u Nederlanders kunt opofferen voor enige politieke doelstelling, temeer nu al twee EG- landen hun burgers vanuit Irak hebben kunnen thuisbrengen. De starre houding van de Nederlandse regering lijkt onder de huidige om standigheden te leiden tot verlen- gijzeling en mogelijk zelfs tot het in gevaar brengen van onze levens", aldus de brief. De brief volgt op de vrijlating van tien Nederlandse gijzelaars, afgelo pen vrijdag. Een woordvoerster van Van den Broek stelt "alle begrip" te hebben voor de brief, maar ver klaart opnieuw dat de regering op het officiële standpunt van de twaalf EG-landen blijft staan: niet onderhandelen met Saddam Hus sein. CDA, PvdA en WD steunen vielen geen gewonden. In Kobe, 500 Van den Broek. Gisteren werd be- kilometer ten westen van Tokyo kend dat Belgische parlementariërs DEN HAAG/BRUSSEL (AP/GPD/Rtr) - De Europese Ge meenschap gaat hulp inroepen van vijf Noordafrikaanse, is lamitische landen om de ongeveer 2000 westerse gijzelaars in Irak vrij te krijgen. Vandaag hebben de ministers van buitenlandse zaken van de EG daarover een gesprek in Brussel met hun collega's van de Maghreb-landen Libië, Tunesië, Algerije, Marokko en Mauretanië. oorlog te beginnen tegen Irak als dat land zijn troepen niet terugtrekt uit Kuwayt. "Ik zie niet hoe de boodschap nog duidelijker kan zijn". Hij zei met de bondgenoten te hebben gesproken over problemen rond de bevelvoering en de bevoor rading van de internationale troe penmacht. (pagina 3: 'Maar n Op diverse voetbalvelden raak ten de gemoederen dit week einde danig verhit. Bij de streekderby Katwijk - Rijns- burgse Boys ergerde Rijnsburg- tjainer Arie Kurver zich zeer aan het feit dat zijn geblesseerd geraakte aanvoerder Dick Heemskerk lag te krimpen van de pijn terwijl het spel gewoon doorging. De eigenzinnige inwoner van Bergschenhoek wilde de arbiter daarop attent maken en rende het veld in. Dat mag dus niet. Kurver werd dan ook naar de tribune werd verwezen. Niet voor de eerste keer in zijn carri ère als trainer. Met de nodige Katwijk won de derby tegen de kampioen van vorig seizoen overigens met 2-0, zijn ambities voor wat betreft een plaatsje in de top daarmee nog eens na drukkelijk onderstrepend. Het opstootje rond Kurver was overigens niets vergeleken bij wat er een dag later in het betaalde voetbal gebeurde tus sen FC Groningen en Feye- noord. Het Oosterpark veran derde in de 78ste minuut van de wedstrijd in een complete boks- ring. Een tiental spelers ging el kaar na een vrij onschuldig inci dent rond Jos Roossien te lijf tegenzin liet Kurver zich door toen de kruitdamp was opge- suppoost van Katwijk zijn plaatsje achter de hekken leiden. Op de foto (Loek Zuy- derduin) kijkt RB-bestuurslid Gerard van Zuylen op de ach tergrond met gemengde gevoe lens toe. trokken had scheidsrechter Jaap Uilenberg drie de kleedkamers kans dat, naar aanleiding van de tv-beelden, nog meer spelers een schorsing boven het hoofd hangt, is aanwezig. Beaujolais primeur i de Hogewoerd 18 i gen de troonbestijging van keizer ging had de politie uiterst strenge Akihito. Sommige projectielen ex- veiligheidsmaatregelen genomen, plodeerden op 1 kilometer van het Er was een 37.000 man sterke veilig- paleis, op het moment dat de keizer heidsmacht op de been in Tokyo uit tijdens een kleurrijke plechtigheid vrees voor protestacties. Links-ra- de Chrysanten Troon besteeg en of- dicale groepen hadden aangekon- ficieel de 125ste keizer van Japan digd de plechtigheid te zullen ver werd. storen. Akihito beloofde de grondwet van Japan te zullen respecteren en Ondanks de omvangrijke veilig- zijn functies te zullen uitoefenen als heidsmaatregelen begonnen de symbool van de staat en de eenheid cidenten al enkele uren voor van het volk. Bij de plechtigheid troonsbestijging. Zo werden ook waren 2.500 gasten onder wie ko- granaten afgevuurd op ningen, presidenten en prinsen aan- re terreinen in de Japanse hoofd- wezig, onder wie de Nederlandse stad, zonder overigens schade aan kroonprins Willem-Alexander, de te richten. Op diverse plaatsen, bij Britse prins Charles en prinses Dia- shinto-heiligdommen en bij enkele werden twee bommen gegooid de tuin van het Amerikaanse laat. Succes jarretelteam Alphenaar gewond bij slag met zwaard op parkeerterrein ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 24-jarige Alphenaar heeft zaterdag een angstig avontuur op de parkeer plaats aan de Argostraat moeten be kopen met een snee in zijn hand van 5 centimeter. De Alphenaar reed het terrein even na zes uur 's avonds op. Na het afsluiten van de portieren doken er plotsklaps vier onbekende jonge mannen op. Een van de vier sloeg de Alphenaar zonder ook maar één woord te zeggen vol op de neus. Toen de Alphenaar zich wilde verweren, drukte een ander lid van het groepje de aanvaller een zwaard van 60 centimeter in de hand. Daar mee sloeg deze in de richting van j het hoofd van de Alphenaar. Hij j weerde de slag met zijn hand af en liep daarbij genoemde wond op. De vier namen de benen nadat een andere auto het parkeerterrein opreed. HILVERSUM (GPD) - Een spe ciaal geformeerd 'jarretel-team' heeft een bende opgerold die voor 1,3 miljoen gulden aan lingerie, par fum, kleding en huishoudelijke spullen roofde. Er zijn 12 aanhou- de dingen verricht in Hilversum, Hui- Almere, Ankeveen en Amster- militai- dam. De zaak kwam aan het rollen toen twee Hilversummers werden gepakt bij een inbraak in een linge riewinkel in Klazienaveen. Van de buit zijn slechts 14 herenslipjes te- stations, werd brand gesticht. Er ruggevonden. humanitaire' hdad voorbereiden. CDA-Kamerlid (zie ook pagina 2) Gualthérie van Weezei ziet ook daarin geen reden het Nederlandse standpunt aan te passen. Irak heeft gezegd onder voor waarden te willen deelnemen aan een Arabische top, waartoe de Marokkaanse koning Hassan giste ren opriep. Er moeten serieuze voorbesprekingen komen tussen de betrokken partijen en de top mag niet plaatshebben "onder de drei ging van buitenlandse troepen in Saudi-Arabië". Ook moet volgens Irak de hele Midden-Oosten-proble- matiek, inclusief het Palestijnse vraagstuk, aan de orde komen, VS-minister Baker dat de VS en hun bondgenoten voorbereidingen treffen LEIDEN/DEN HAAG (GPD) stond op de A16 twee keer een file Dichte mist heeft vanochtend op- van enkele kilometers. "Een teken nieuw een kettingbotsing tot gevolg dat de autorijders de bibberaties gehad. Op de A4 richting Amster- hebben gekregen", aldus een dam botsten tussen het Prins Claus- woordvoerder van Driebergen, plein en de afslag Leidschendam 7 De grootste files ontstonden op voertuigen op elkaar. Enkele inzitt- de A 2 tussen het knooppunt Deil en inden raakten licht gewond. Vianen (20 kilometer) en op de A 12 Wegens dreigend ontploffingsge- tussen Reeuwijk en Zoetermeer (20 vaar van een tankwagen, die bij het kilometer). Ook het luchtverkeer ongeluk betrokken was, werden de ondervond veel hinder van de mist. rijbanen richting Amsterdam afge- Op Schiphol i sloten. Daardoor ontstond een file aankomende Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Prei, kilo Speklapjes zonder zwoerd, 500 g 5,493.99 ,6.99 kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Miljoenenopdracht AT&T Nederland JAKARTA (ANP) - De Indonesi- sche PTT, Perumtel, heeft de Ne derlandse onderneming AT&T NSI in Hilversum uitgekozen voor de le vering van 110 telefooncentrales met een capaciteit van 350.000 tele foonlijnen. De order, waarvan de contracten nog moeten worden on dertekend, heeft een geschatte waarde van 200 miljoen gulden. Daarmee mag de Hilversumse on derneming zich naast de Japanse combinatie Sumito/NEC gaan be zighouden met de uitbreiding van het Indonesische telefoonnet. Het huidige net is totaal verouderd. AT&T Nederland is enkele'jaren geleden opgericht door de Ameri kaanse multinational AT&T, dat 74 procent van de aandelen bezit, en Philips, dat zijn aandelen inmiddels heeft afgestoten. De resterende 26 procent is in Italiaanse en Spaanse handen. 5 kilometer. Ook in de rest het land zorgde de dikke mist voor files. Op de rijkswegen stond om half tien 150 kilometer file. Ook op 'zaterdag secundaire wegen ontstonden lange rijen wachtende auto's. Over het algemeen werd rustig gereden. "Kennelijk hebben de mensen iets geleerd van de ver- keersramp vorige week bij Breda", zei J. van Haaften van de rijkspolitie district Utrecht. Vanochtend ont vluchten geannuleerd. Geen dienstplicht voor jongeren met strafblad Minister Ter Beek wil geweld binnen leger tegengaan DEN HAAG (GPD) - Minister Te Beek van Defensie bespreekt don derdag met de militaire belangenor ganisaties een lijst met 22 maatrege len om geweld binnen de krijgs macht tegen te gaan. Al twee jaa geleden kondigde zijn voorgange Van Eekelen in een brief aan de Ka mer de maatregelen aan. Een daar van was om jongeren die met de strafrechter in aanraking zijn geko men, uit de militaire dienst te we- Uit onderzoek is gebleken dat ge weldplegers binnen de krijgsmacht vaak voor hun diensttijd met de strafrechter in aanraking kwamen. Sinds juni 1988 worden dienstplich tigen met een strafblad uit de dienst geweerd. Het vorig jaar waren dat er 929. Geweldsdelicten tijdens mili taire dienst blijken vooral voor te komen na overmatig alcoholge bruik. De minister wil met de mili- rond 11 uur al 15 taire organisaties overleggen hoe 19 vertrekkende daaraan een einde kan worden ge maakt. IJMUIDEN (ANP) - Het oliebestrijdingsvaartuig Smal Agt is vanochtend uit Scheveningen vertrokken om vanmiddag een begin'te maken met de opruiming van een omvangrijke olievlek ten noorden van de Waddenei land. De vlek van 50 bij 2 kilometer is veruit de grootste van de acht vlekken, die de laatste twee weken dicht onder de Nederlandse kust zijn aangetrof fen, zo meldde Rijkswaterstaat. Hoewel de olievlek op slechts 15 kilometer var drijft, bestaat geen direct gevaar voor vervuiling i de Waddeneilanden 'an de kust. Door de zwakke zuidelijke wind wordt de olie voorlopig op afstand van de Wadden eilanden en de Waddenzee gehouden. Wel wordt gevreesd dat veel vogels het slachtoffer zullen worden. De herkomst van de olie is nog onbekend. I DRUKKERIJ IDELTABACH Zacht ongeveer 11 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, matig, aan de kust later af en toe krachtig. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Zacht en vooral later in de weck af en toe regen. Middagtcm- pcratuur ongeveer 11 graden. 26 PAGINA'S WASHINGTON (GPD) - De Amerikaanse federale politie, de FBI, hield jarenlang een ge heim dossier bij over de fameu ze schilder Pablo Picasso hoe wel deze nimmer de VS bezocht. Met het dossier werd begonnen in 1944 uit bezorgdheid over de 'communistische sympathieën' van de schilder, aldus de New York Times. Ook nu nog, 17 jaar na de dood van Picasso, ligt het dossier in de FBI-archieven. Documenten bewijzen dat hoge Amerikaanse functiona rissen zich jarenlang zorgen hebben gemaakt over de in vloed van Picasso op de publie ke opinie. Die zorgen werden acuut in 1944, toen de schilder lid werd van de Franse commu nistische partij. In 1945 schreef FBI-directeur J. Edgar Hoover 'zijn agent bij de Amerikaanse ambassade in Parijs: "Alles wat je verneemt over Picasso moet je aan ons doorgeven, omdat de kans bestaat dat hij naar Ame rika komt". De documenten tonen aan dat ontmoetingen die Picasso had, zijn kontakten, zijn privéleven, alles van belang was voor de FBI. Een van de documenten, gedateerd 16 juni 1950, beschul digt de schilder van spionage voor Moskou maar zonder nade re uitleg. De aan de Times ter beschik king gestelde documentatie is niet volledig. Sommige passa ges zijn geschrapt en andere do cumenten ontbreken. Volgens de FBI is dat gedaan vanuit een oogpunt van "privacy, bronnen- bescherming en de nationale veiligheid". óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats. .Tel.. IDeze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1