LEIDSCH DAGBLAD 'Fantastisch om EXTRA NODIG! Eenmalig extraatje bejaarden Emotioneel weerzien van gijzelaars met familieleden 'Bush geeft Hussein twee maanden respijt' Informatie Avond Aandeelhouders NN in actie ZATERDAG 10 NOVEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39393 Prijs fl. 1,35 DEN HAAG (ANP) - Personen van 65 jaar en ouder met een klein pen sioen bovenop hun aow krijgen in 1991 een compensatie voor drei gend koopkrachtverlies van enkele tienden van procenten. Het kabinet heeft hierover gisteren overeen stemming bereikt. Dit douceurtje zal gestalte krijgen via een tijdelijke premieverlaging in de sfeer van de volksgezondheid, vermoedelijk door verlaging van de ziekenfondspremie over het aanvul lende pensioen. Na veel wikken en wegen, aldus premier Lubbers na afloop van de wekelijkse ministerraad, heeft het kabinet besloten de hiervoor beno digde zestig miljoen gulden uit de het aow-fonds te halen. Hiermee hangt samen dat de aaw- premie - zoals vorige week al aange kondigd - omhoog gaat. Tijdens de kamerdebatten over de Miljoenennota vorige maand speelde de PvdA-fractie de kwestie over de bejaardeninkomens hoog op. Het kabinet wees een financiële tegemoetkoming aanvankelijk af. maar nadat fractieleider Wöltgens voet bij stuk gehouden had, zwicht te het kabinet alsnog. In 1992 zal de inkomensppsitie van deze groep bejaarden waar schijnlijk worden 'meegenomen' in een volgende belastingvereenvou diging. DEN HAAG/VALKEN BU KG - Minister Alders (ruimtelijke orde ning) wil het voortbestaan van marinevliegkamp Valkenburg ter discussie stellen. Dat staat in een uitgelekt ontwerp-Vierde Nota Extra van het ministerie van vrom. De definitieve versie wordt volgende week gepresenteerd. In deze nota schrijft Alders dat drie militaire vliegvelden, behal ve Valkenburg ook Ypenburg en Zestienhoven, in de overvolle Randstad te veel zijn. Hij wijst er op dat onder meer in Zuid-Hol land veel ruimte nodig is voor wo ningbouw en werkgelegenheid. De functies van Valkenburg en Ypenburg zouden ten gunste ko men van marinevliegkamp De Kooy bij Den Helder, een gebied dat economische impulsen goed kan gebruiken, aldus de ontwerp- Voortbestaan van vliegkamp Valkenburg ter discussie tekst. De vliegbasis Ypenburg staat al langer op de nominatie te ver dwijnen. Dat de minister nu ook overweegt om Valkenburg te schrappen, wordt 'van harte on dersteund' door de Zuidholland se gedeputeerde L. Stolker van ruimtelijke ordening. De Leidse agglomeratie wor stelt met een nijpend gebrek aan ruimte voor woningbouw. De provincie wees onlangs bijvoor beeld de Boterhuispolder aan als mogelijke toekomstige bouwlo- katie. Dat stuit echter van ver schillende kanten op verzet, om dat de polder als natuurgebied wordt beschouwd. Het Valken- burgse vliegveld zou volgens ge deputeerde Stolker een goed al ternatief zijn. Ook in de Leidse gemeenteraad wordt voor deze oplossing gepleit. Van belang voor de toekomst van vliegkamp Valkenburg is ook de nieuwe begroting van het mi nisterie van defensie die komend voorjaar uitkomt. Hierin staan de resultaten van een reorganisatie van de krijgsmacht die kleiner en flexibeler moet worden. Ook de nieuwe bezuinigingen van het ka binet zijn dan hierin verwerkt. HEES&HES ADVOCATEN Plantsoen 41, Leiden. Tel. 071-122541. WASHINGTON/BAGHDAD/LON- enigde Naties al het recht om met DEN (AFP/Rtr/DPA/UPI) - De militaire middelen Irak ertoe te be- Amerikaanse president Bush geeft wegen Kuwauyt te ontruimen", al- de Iraakse leider Saddam Hussein' dus Baker, diebezig is met een acht- nog twee maanden de tijd om zich daagse rondreis door het Midden- Borssele wil aan jodiumpil BORSELE (GPD) - De beleids groep Plan Kernongevallen Be strijding (PKOB) Borsele is voorstander van het op voor hand uitdelen van jodiumpillen aan de bevolking. Dat stand punt is kenbaar gemaakt aan de projectgroep van het Project Kernenergie Ongevallen Be strijding (PKOB) van het minis terie van WVC. Niet ontkend wordt dat aan de distributie enkele niet te onder schatten bezwaren kleven. Zo kan er onrust en bezorgdheid onder de bevolking onstaan en kunnen de pillen zoekraken voor ze werkelijkk nodig zijn. uit Kuwayt terug te trekken. Vol gens Amerikaanse waarnemers valt dit op te maken uit uitlatingen van de Amerikaanse president tijdens een bijeenkomst met de pers. Bush kondigde op die persconferentie onder meer de zending van meer Amerikaanse militairen naar de Golf aan. Dit besluit van Bush kreeg van de meeste Congresleden schoorvoetend steun. De Amerikaanse krant Washing ton Post schat de nieuwe zending op 200.000 man. De krant zegt zich te baseren op informatie die het van bronnen rond het Pentagon heeft gekregen. Voor militair ingrijpen tegen Irak zegt de Amerikaanse minister Ba ker (buitenlandse zaken) dat een VN-resolutie die dat toestaat wen selijk is, maar niet per se noodzake lijk. "De coalitie (de multinationale troepenmacht in de Golf) heeft krachtens het Handvest van de Ver- S-'; Christelijke Hogeschool «♦VRijn-Delfland Den Haag/Oegstgeest CHR. PABO OEGSTGEEST Zie onze advertentie elders in dit blad. Veel bewolking De weerverwachting van het KNMI voor heden luidt: Veel bewolking en mogelijk wat re gen. Maximumtemperatuur ongeveer 11 graden. Matige wind uit zuidelijke richtingen, rond kracht 4. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Veel bewolking, zon dag mogelijk wat regen daarna vrijwel steeds droog. Middagtemperatuur cir ca 9 graden. 44 PAGINA'S ZEGMAARG^ TEGEN 1^- KAMSTEEG OCCASION UTRECHT (ANP, GPD) - Tranen, bloemen en innige om helzingen. Het weerzien van de vrijgelaten Nederlandse gij zelaars met hun familieleden en vrienden voor het Holiday Inn Hotel in Utrecht verliep in de vroege zaterdagochtend emotioneel. Opgelucht over hun vrijlating, maar bezorgd over het lot van de achter gebleven landgenoten. Dat is de in druk die de ex-gijzelaars in het door vertegenwoordigers van de media overbevolkte hotel achterlieten. „Wij zijn Willy Brandt heel dank baar. Ik wil het hier gezegd hebben: meneer Brandt, thank you ever so much", zo zei ex-gijzelaar F. Pino bij aankomst. Edwin Bakker, zoon van een lid van het familiecomité gijzelaars, had zijn gevoelens eerder aldus on der woorden gebracht: "Wat is het fantastisch om weer vrij te zijn". Het kwam voor hem als een vol slagen verrassing dat uitgerekend hij, de met zijn 23 jaar op één na jongste Nederlandse gijzelaar, don derdagavond te horen kreeg dat hij naar huis mocht. "Materieel gezien hebben we weinig te klagen gehad. meer Nederlandse gijzelaars Irak zullen mogen verlaten. De leider van een delegatie van het Rode Kruis, Tjittes, is daarom nog enkele dagen langer achtergebleven in de hoofdstad Baghdad. Volgens het teruggekeerde dele gatielid A. Teunisse is niet duidelijk of de tien vrijgelaten gijzelaars weg konden als gevolg van de missie van Willy Brandt of door de activiteiten van het Rode Kruis zelf. Het Rode Kruis had namelijk naar aanleiding van gesprekken die waren gevoerd met de Nederlanders in Baghdad een lijst opgesteld van een groot aantal landgenoten die op medische en humanitaire gronden zouden moeten worden vrijgelaten. Aan de zusterorganisatie De Rode Halve Maan was gevraagd een verzoek daartoe in te dienen bij de Iraakse autoriteiten. Deze activiteiten liepen parallel Aleen die onzekerheid dat je niet met het bezoek van Brandt. „De weet wat er gebeurt. Dat vreet aan heer Brandt heeft op een gegeven je. De latente angst voor een oor- moment zijn teleurstelling uitge- log". Bakker noemde het afscheid sproken over het aantal Duitse gij- de Nederlanders die moesten zeiaars dat werd vrijgelaten. Twee 1 dagen daarna mochten meer mensen weg, waaronder tien Nederlanders. Deze tien stonden al len op onze lijst én op die van de Ne derlandse ambassade", aldus Teu- Oosten en Europa. Sovjet-president Gorbatsjov zei gisteren tijdens zijn bezoek aan Duitsland dat in de Golfcrisis niets de Sovjetunie en de Verenigde Sta ten uit elkaar kan drijven. Gor batsjov benadrukte dat zowel de VS als de SU nog steeds naar een poli tieke oplossing voor de crisis zoe ken. Ook Groot-Brittannië zal ver moedelijk meer troepen naar de Golf sturen. Dit meldt het Britse dagblad Daily Telegraph vandaag. Het blad vernam dit uit defensie kringen. De Britse troepen in Saudi-Arabië bereiken volgende een omvang van bijna 10.000 man schappen. De Algemene Vergadering van de VN wees gisteren een verzoek van Irak van de hand om een spoed zitting te houden over de systemati sche vergroting van de Amerikaan se troepenmacht in het Golfgebied. achterblijven "pijnlijk". "Zij heb ben onze steun nodig. Ik weet nu precies hoe het voelt en wat zij no dig hebben: steun, brieven en per soonlijke aandacht". Volgens J. Verberk, ex-gijzelaar en sinds acht jaar werkzaam in Ku wayt, is de situatie van de achterge bleven Nederlanders redelijk goed. „Ik verbleef tijdelijk in een huis met een aantal Nederlandse gijzelaars. We hadden goed te eten en werden door de Irakezen buitengewoon vriendelijk bejegend. Eigenlijk was het er goed toeven", zo merkte een desondanks opgeluchte Verberk op. Een jaar geleden viel DE MUUR en riep Willy Brandt: "Nu groeit samen wat samen hoort". Maar intussen heeft ook de oude sociaal-democraat zo zijn twijfels. Veertig jaar waren ze gescheiden. Veertig jaar, waarin de Duitsers in Oost en West veel verder uit elkaar zijn gegroeid dan bijna iedereen had gedacht. Ze passen nauwelijks nog bij elkaar. De Oostduitsers gedragen zich als Duitsers tweede klas en de Westduitsers behandelen hun ook zo. Ze worden nu gescheiden door een andere muur. Een muur van onbegrip. De onbegrijpelijke liefde voor de dooie diender onder de dieren. De NEDERLANDSE SCHILDPADDEN VERENIGING groeit, geheel in stijl, langzaam maar gestaag. Het verleden achtervolgt MA J SJÖWALL. De Zweedse heeft nu een boek geschreven met de Nederlander Tomas DENKWIJZER: Omgaan met kritiek (2). De KANAALTUNNEL: weg naar de beschaving. M/S Machinefabriek West-End BV Lisse, tel. 02521-19048 Machinebouw en -reparatie engineering motorrevisie Droefenis De vrijgelatenen werden in het ho tel verwelkomd door leden van het DEN HAAG (GPD) - De fusie tus- beleggingsfondsen, banken, familiecomitée en dominee Wou- sen het verzekeringsconcernNatio- keringsmaatschappijen) om uitleg ters. De heer Bakker, i tot nale-Nederlanden en de NMB Post- te geven de vrijgelatenen behoorde, bena- hank Groep, die deze week werd drukte in zijn welkomstwoord de aangekondigd^ wordt^ bedreigd bezorgdheid over het lot van de ach- J A J~ tergeblevenen. „Naast grote vreug de leeft er bij ons allemaal grote dr oefenis over de mensen die zijn ach- de ruilverhouding. door ontevreden aandeelhouders gebleken van de juistheid i an de verzekeraar. Onomwonden adviseert de Ver eniging van Effectenbezitters tergebleven. Ons comitée blijft zich fVEB) haar leden, die aandelen Na- inzetten totdat alle Nederlandse gij- tionale-Nederlanden hebben, met zeiaars vrij zijn", aldus Bakker. In de lobby van het hotel waren ook vertegenwoordigers van de mi nisteries van buitenlandse zaken en wvc aanwezig. Het hoofd van hel crisiscentrum van Buitenlandse Za te gaan op de aangeboden aande lenruil die de nieuwe holding bin nenkort officieel aanbiedt op de aandelen van de fusiepartners. Aandeelhouders Nationale-Ne- derlander voelen zich danig te kort bestuur van de twee concerns hebben in de ko- Soesterbérgr~(Dat mende week een bijeenkomst be ken in Den Haag, F. Steenbrink, gedaan. De raden reisde met de ex-gijzelaars Frankfurt gebeurde met een F-27 toestel de Koninklijke Landmacht). Steen- brink: „Mijn indruk is dat ze erg aangeslagen zijn. Er is een enorme band ontstaan tussen de gijzelaars in Irak en de nu ex-gijzelaars heb ben het er erg moeilijk legd voor de institutionele beleg gers (in het bijzonder pensioen- en lijfrente-aftrek t zijn achtergebleven. Zij die DEN HAAG (ANP) - De staat heeft Antiek ^Grenen 't Koetje 400m1 écht antiek grenen Meubelboulevard Hoge Rijndijk 197, Zoeterwoude RD Tel. 071-417196 Oi. t/m zat. 11.00-17.00 uur Do. koopavond 19.00-21.00 uur Bevrijdingsactie voor asielzoekers SCHIPHOL (ANP) - Actievoerders hebben gistermiddag tevergeefs ge probeerd asielzoekers te bevrijden uit het asielzoekerscentrum op Schiphol-Oost. Gewapend met za gen en hamers togen ongeveer vijf actievoerders van het "Christelijk Liberaal Front" en de "Autonome Heidenen" met ladders naar het platje vóór de verblijfsruimten van de asielzoekers op de eerste verdie ping. De marechaussee greep in zo dat geen asielzoeker kon ontsnap pen. Aan de buitenkant van het asiel zoekerscentrum werd enige schade aangericht. Zo vernielden actie voerders én asielzoekers zelf enige spijlen en werd schade toegebracht aan de plexiglas-ramen. De actie voerders, die na de actie nog enige tijd voor het centrum protesteer den, zeggen het niet eens te zijn met het vreemdelingenbeleid in Neder land. "Wij menen dat het onrecht vaardig is om vluchtelingen op te sluiten omdat ze vreemdelingen zijn", aldus de actievoerders van wie er ongeveer vijftig op het ooste lijke deel van de luchthaven aanwe zig waren. hier zijn, zijn erg gelukkig hebben ontzettend veel te ken. Opgelucht, maar met spleten ziel", zo zei Steenbrink. rechtszaak gewonnen omtrent de omstreden beperking van de mo ge- gelijkheid om premies voor lijfren- te trekken voor de belastin- Onder de passagiers die met oud- gen. De verzekeringsmaatschappij bondskanselier Brandt uit Bagdad Legal General en de Vereniging vertrokken, bevonden zich volgens Hoger Personeel eisten gisteren de vliegmaatschappij Lufthansa vergeefs in een kort geding dat t Het Nederlandse Rode Kruis Amelsvoort en minister Kok hoopt dat de komende dagen nog unisex sweatshirt in alle modekleuren M.L.XL :»ën wordt teruggedraaid. WEIL (AP) - Ongeveer 600 zigeuners hebben gisteren de grensovergang tussen de Zwitserse plaats Weil en Zuid-Duitsland geblokkeerd nadat hun de toegang tot Zwitserland was ontzegd. Zij wilden in Genève spre ken met de Commissie voor Asielzoe kers van de Verenigde Naties. De zi- geuners parkeerden hun woonwa gens en auto's op alle rijbanen van de druk bereden autoweg naar Basel. (foto epa) LEIDEN (bU Croenoortfhallen) Haarlemmerweg 41 Tel.: 071-213222 óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127,50 Ik neem een kwartaalabennement 174.15' Ik neem een jaarabennement f 285.50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats. -Tel.. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1