De Vries: duidelijk zijn over koppeling Ik werd wakker en dacht: ik wil naar huis Nederland ligt vol met bommen en explosieven 'Strengere aanpak van misbruik sociale wetten' Voodoo-geest gaf opdracht tot doden Lila VRIJDAG 9 NOVEMBER 1990 WÊÈËËvmmmaMiÈM PAGINA 3 Kok ziet nauwelijks koopkrachtverbetering in 1991 DEN HAAG (GPD) Minister De Vries (sociale zaken) wil vandaag van het kabinet weten wanneer de koppeling tussen lonen en uitkeringen wel kan worden gehandhaafd en wan neer niet. In het regeerakoord van CDA en PvdA staan twee voorwaarden voor het herzien van die koppeling: als de Ionen te snel stijgen of als het aantal uitkeringstrekkers te snel stijgt. De Sociaal Economische Raad heeft daar een mogelijke derde voorwaarde aan toe gevoegd: een slechte financiële situatie van de overheid. De Vries vindt dat het kabinet een keus moet maken. Zelf is hij niet zonder meer van mening dat de der de voorwaarde er moet komen om de uitkeringen gelijk op te laten gaan met de lonen. Hij staat er niet negatief tegenover omdat volgend jaar grote financiële problemen worden verwacht bij de overheid, maar heeft laten weten de derde voorwaarde te willen laten vallen als het kabinet meent dat die pro blemen, bij handhaving van de kop peling, op andere wijze oplosbaar zullen zijn. In De Vries' wetsvoorstel aan het kabinet over de koppeling staan al leen de twee voorwaarden uit het re geerakkoord. In een advies over het wetsvoorstel schrijft de Raad van State dat het goed zou zijn als het kabinet zich ook over het SER- voorstel om een derde voorwaarde te gaan hanteren, zou buigen. De Raad van State noemt de derde voorwaarde niet als keiharde nood zaak en neemt geen eigen stand punt in. Verleden week is de kwestie in een beraad tussen de meest betrok ken ministers en staatssecretaris sen in discussie geweest. Besluiten zijn toen niet genomen. Vandaag buigt het kabinet zich voor het eerst voltallig over de kwestie. Besluiten worden ook nu niet verwacht, maar duidelijk is dat die niet te lang op zich moeten laten wachten, want De Vries moet volgende week in de Ka mer zijn begroting 1991 verdedigen. De PvdA ziet weinig in het ver binden van een derde voorwaarde aan de koppeling. Het zou, volgens de sociaal-democraten te gemakke lijk tot het besluit kunnen leiden de koppeling helemaal te laten vallen. PvdA-minister Kok (financiën) wil- DEN HAAG (GPD) - Nederland ligt vol met bommen en ander ex plosief materiaal. Er is echter geen geld en geen mankracht om die alle maal op te ruimen. De schatting is dat onze bodem nog 125.000 ton aan oud oorlogsmateriaal herbergt. Voor het opruimen ervan is jaar lijks 40 miljoen nodig. Het ministe rie van financiën heeft voor de op sporing en opruiming echter maar negen miljoen per jaar beschikbaar. Behalve geld is er ook gebrek aan mankracht. De Explosieven Oprui- mings Dienst van Defensie zegt der tig experts extra nodig te hebben om aan alle aanvragen van gemeen ten te kunnen voldoen. Zowel het ministerie van financi ën als de Explosieven Opruimings Dienst zit met het grote probleem dat Schiphol, dat drastisch aan het uitbreiden is, tot prioriteitsgebied is verklaard. In de bodem onder en rond onze nationale luchthaven ligt naar schatting nog zo'n 35 ton aan explosieven. Om schoon schip te maken,1 detectie-apparatuur van de EOD i bom in Rotterdam die de afgelopen week werd geruimd, kostte onge veer hetzelfde. Volgens de bijdrage regeling van het ministerie van Fi nanciën krijgen de gemeenten 90 procent vergoed van de declarabele kosten. Dit zijn de kosten van de aannemer, verzekering en de EOD. Kosten die door de politie, brand- andere gemeentelijke dien de afgelopen jaren drastisch. In te laten. De kosten van deze 1982 dienden de gemeenten nog sten zijn gemaakt, zijn voor reke- zoekactie worden alleen al op 20 tot vijftien aanvragen in. In oktober ning van de betrokken gemeenten, dit jaar was het aantal aa in 1990 al opgelopen tot 25 miljoen gulden per jaar geraamd. De zoek- en opruimingsactie moet gen voor het jaar 2000 klaar zijn. 150. Staatssecretaris Van Voorst (de- Van alle aanvragen - Rotterdam Het komt al voor dat gemeenten die een bom in een uitbreidingsplan traceren, dat ding maar laten zitten huizenblok ernaast gaan r de opruimingsactie alleen al heeft er 34 ingediend - is op bouwen in plaats op Schiphol vanaf januari geld vrij- dit moment al een derde op i maken om twaalf extra manschap- wachtlijst gezet omdat er in het op pen aan de EOD toe te voegen. Tot ruimingspotje onvoldoende geld bovenop. verdere uitbreiding miljoen gulden beschikbaar. In de gisteren in de Kamer niet op de komenspositie zoveel mogelijk be- den op en rond Schiphol 18.000 pvc- te zaak ingaan. Ik wil beklemtonen schermden. Kok keerde zich tegen buizen de grond ingeschoten om de gemeenten de EOD gedacht. De EOD heeft de afgelopen jaren kans gezien zo'n 40 ton per jaar aan bommen, mijnen, handgranaten en kleinere kalibers geschutsmunitie Het aantal aanvragen v De EOD zegt dat dit levensgeva lijk is, omdat naarmate de tijd ver strijkt het projectiel doorroest en wel eens vanzelf kan afgaan. De commandant van de EOD, majoor J.R. Hofstra, noemt de hele werkelijkheid werd vorig jaar tus- situatie onverantwoord sen de vijftien en twintig miljoen dicht bevolkt land als het gulden uitgegeven. Om een indicatie van het oprui men van een bom te geven: de Baarsjesbom in Amsterdam kostte In zoekactie stijgt drie a vier miljoen gulden. De Hille- ten volgens hem alle explosieven worden geruimd. "Zeker als je weet waar het spul ligt. Je kan zoiets als gemeente niet negeren. Dat is bijna misdadig", aldus Hofstra. koppeling zijn. Het regeerakkoord nieuwe beleid r het regeerakkoord totdat het j wijzigd is", aldus Kok. Op dit moment is sprake van loonstijging van drie procent De trend is echter hoger. Bovendien te pakken. "Dat is geen franje die je eraf knipt als het uitkomt", aldus Kok. De vice-premier gaf wel te ken nen dat bij de 'tussenbalans' in ja- 1993 en 1994 geplande vlakt de groei in-de werkgelegen- btw-verlaging (kosten 2,7 miljard heid af en leveren aangekondigde gulden) nog eens bekeken moet saneringen bij het bedrijfsleven worden. Nu de financiële ruimte meer uitkeringstrekkers op. De krapper wordt is ook de ruimte voor koppeling staat dus al onder druk, zo'n soort lastenverlichting gerin- aldus Kok in de Kamer. Hij riep êer> aldus Kok. vakbonden en werkgevers op er al les aan te doen om dit proces te ke- Koopkracht Kok liet gisteren weten dat de r gelijkheid Zijn staatssecretaris Van Amels- voort keerde zich tegen voorstellen om belastingfraude harder aan te pakken. Volgens hem doet de belas tingdienst daar alles aan wat moge- krachtverbetering na 1991 "heel be perkt" is. Mocht de koopkracht ge lijk blijven of zelfs verminderen, wat Kok niet uitsloot, dan wil de mi nister mensen met een zwakke in- verdere koop- lijk is. De staatssecretaris kondigde de plicht die banken nu al heb ben om rente-gegevens van burgers en bedrijven aan de fiscus te mel den, te willen uitbreiden naar ande re financiële gegevens. DEN HAAG (GPD) Het opzette lijk misbruik maken van regels in de sociale zekerheid moet niet al- voor werkgevers via premiereduk- tie, scholing, gebruik maken van uitkeringsgelden voor werkgele- leen via administratieve sancties genheid, accepteren van vrijwilli- worden aangepakt, maar ook door gerswerk als volwaardig werk strafrechtelijke maatregelen. Beide herinrichting van de bijstandsu vorrfien moeten naast elkaar voor zodat vroi hetzelfde geval gebruikt kunnen op werk. Geen discriminatie bij sollicitatie zwangere vrouw DEN HAAG (ANP) - Wanneer een voor het overige geschikt bevonden zwangere sollicitante een baan wordt geweigerd, is dat in strijd met het beginsel van de gelijke behan deling van mannen en vrouwen. Dat heeft het Europese Hof van Jus titie dinsdag bepaald. Het Hof boog zich dinsdag over de zaak van een vrouw die in 1981 solliciteerde bij een vormingscen trum. De sollicitatiecommissie droeg haar destijds voor als meest geschikte kandidaat, ook al wist de commissie op dat moment dat zij drie maanden zwanger was. Zij werd om die reden vervolgens niet door het vormingscentrum aange nomen omdat de verzekeraar geen ziektegeld zou uitkeren tijdens het zwangerschapsverlof, omdat de zwangerschap van te voren bekend De aanstaande moeder eiste daar op een schadevergoeding die haar achtereenvolgens door de recht bank in Haarlem en het gerechtshof in Amsterdam werd geweigerd. De vrouw ging daarop in beroep bij de Hoge Raad. Deze ging te rade bij het Europese Hof van justitie waarin uitleg wordt gegeven over de bete kenis van een Europese richtlijn. Die beslissing is nü positief uitge vallen voor de vrouw. De advocate van de zwangere vrouw wijst erop dat de uitspraak grote betekenis heeft voor tal van procedures rond discriminatie. Polis Een Amsterdamse makelaar in ver zekeringen wil binnenkort een polis aanbieden die patiënten verzekert tegen medische fouten in het zie kenhuis. Afhankelijk van de hoogte van de premie keert de verzekering tussen de 25.000 en 250.000 gulden uit bij overlijden van de patiënt. Bij blijvende invaliditeit als gevolg van medisch falen ligt de eenmalige uit kering tussen de 50.000 en een half miljoen gulden. Geneesmiddelen Dr. H. Hendriks, expert op het ge bied van plantaardige geneesmid delen aan de Rijksuniversiteit in Groningen, heeft vanmiddag in Zeist de derde Alfred Vogelprijs in ontvangst genomen. Hij kreeg de prijs, een bedrag van 100.000 gul den, voor zijn onderzoek naar ge neeskrachtige planten. Het geld is ook bestemd als subsidie voor een onderzoek naar een nieuw natuur lijk geneesmiddel tegen migraine. Cocaïne De Rotterdamse politie onderzoekt of versneden cocaïne de oorzaak is van de dood van twee Rotterdam mers tijdens het afgelopen week einde. De leverancier van de cocaï ne. een 20-jarige Rotterdammer, er kent de cocaïne te hebben geleverd maar ontkent die te hebben ver mengd met andere drug. Een klein restje van de drug wordt onder zocht. Het onderzoek neemt enige weken in beslag. worden. Staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) heeft dit gisteren in de Kamer gezegd. De staatssecretaris keerde zich te gen het collectief schrappen uitkeringen ROTTERDAM - Alexander Dubcek. voorzitter van het Tsjechoslowaakse parlement, bracht gisteren een bezoek aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Dubcek, twee dagen te gast in Nederland, vertelde dat de ontwikke ling naar een markteconomie geen wondermiddel is voor zijn land. Naast positieve effecten veroorzaakt het ook een aantal ernstige problemen". (foto anp) ROTTERDAM (GPD) - Toen 'tan- De bewindsvrouw stelde dat het werklozen die niet komen herorienteringsgesprek om te be- hoe zij weer aan werk geholpen Jfé de niet te tolereren valt dat zich willens en wetens trachten te verrijken door misbruik te maken kunnen worden. Er zal altijd van een uitkeringsregeling, terwijl dividuele toets moeten zijn, die daarvoor niet is bedoeld. Dat de Ter Veld. vereist rechtsbescherming en ge strengheid, aldus Ter Veld. Gezien de taak van de overheid rechtsbescherming te bieden lingen staan. Zij bestaat er voor haar de verplichting dat het rijk gemeenten controleert, te Lila' Bagheloe (37l Ult Hoogvliet nor, acht jaar geleden werd doodgescho- haar bed, arresteerde de poli- eveneens in het hoofd geraak te vriend Coen, die naast haar had liggen slapen. Maar alras bleek dat hij het niet gedaan kon hebben en de arbeids- moorci bleef onopgelost. Coen moeS£ nQg jaren]ang rondlopen met door kogelsplinters veroorza'akte gonnen. Het Ter Veld gaf aan dat ir ongeschiktheidswetten de ziektewet geen sanctiebepa- verder op hoofdpijn zonder té weten Studentenprotest eindigt in Den Haag DEN HAAG (ANP) - Ruim drie duizend studenten kwamen giste ren uit Amsterdam, Nijmegen, Wa- geningen, Tilburg en Utrecht naar Den Haag om de Haagse politiek hun ongenoegen over het onder wijsbeleid te laten blijken. "Met ons valt niet te ritselen", lieten de stu denten via spandoeken weten ter wijl zij donderdagmiddag in een op tocht door de Haagse binnenstad naar het Binnenhof trokken. Hoe wel het er aanzienlijk minder waren dan de vorige keer. trof de politie maatregelen om opstootjes te voor komen. De studenten sluiten met de op tocht een driedaags protest tegen het onderwijsbeleid af. Maandag werden 30.000 handtekeningen aan minister Ritzen overhandigd. Gis termiddag liet LSVB-voorzitter Ro bert Giesberts opnieuw weten, dat het onaanvaardbaar is dat studen ten nu nog eens twee jaar tegen het onderwijsbeleid moeten demon streren. Shell Pernis mist twee vergunningen ROTTERDAM (ANP) - Twee ver gunningen voor de raffinaderij van Shell in Pernis zijn door de Raad van State vernietigd. Een uit 1983 heeft betrekking op de uitstoot van zwaveldioxide (S02). De ander, uit 1985, werd verleend toen de instal laties op de raffinaderij werden uit- de te- gebreid. De vernietiging is al sinds streng toe te zien op eventueel bruik van regelingen. Dit kan leiden gedeclareerde uitgaven tot het opleggen van sancties, het te- strekte uitkeringen. In beide rugvorderen van ten onrechte ver kregen uitkeringen en het aanspra kelijk stellen van werkgevers vooi sociale premies. Hindoestaanse 'kindvrouwtje', zoals zij door de be trokken werd genoemd, kreeg in 1982 last van aanvallen die nog het meest weg hadden van epilepsie; Ter Veld liet weten dat de dacht niet alleen gericht moet den op het voorkomen bruik moet ook getracht worden sen die een uitkering hebben, die uitkering zo kort mogelijk te laten genieten. Daartoe is vanuit de soci ale zekerheid zelf een activerend be leid nodig, aldus Ter Veld. Zij noemde: verlaging van loonkosten met een ongelooflijk verhaal de politie stapten; zij vertelden hoe het verschil zat hem de Voodoo-geest Baba (Hindoe- mannenstem die opeens uit haar staans voor Oude Man) aan Anand, keel kwam. Uti en zijn vrouw, van /K j w i diens moeder 'tante Baby' (44) en huis uit 'Winti'-gelovigen, herken- w stiefvader Uti (53) opdracht gaf tot den in die stem de kwade geest 'Ba- het toe. Gemoord op Lila. Het inmiddels op- ba'; die gaf opdracht tante Lila on aaw gesplitste gezin werd gearresteerd len zijn sancties mogelijk. In de Kamer bestond ongerust- staans\ heid over de stijgende kosten a zijn stiefvader vaak voor straf een zak cement boven zijn hoofd hou den en werd hij regelmatig met een riem op de blote rug gegeseld. Soms hing 'Baba' zelfs a£ lefoon, in de hoedanigheid van Ro- sita natuurlijk, volgens Uti en zijn inmiddels van hem gescheiden Mi,',iau„^keonl6™°^f vrouw. In de nacht van de moord was er weer zo'n belletje geweest; Uti en stiefzoon Anand togen naar de woning van Lila in Hoogvliet, waar Anand toekeek hoe de vader - - - met een pruik op het hoofd twee staan- Natuur en Milieu heeft de schoten loste in de slaapkamer. "We provincie Zuid-Holland gisteren ge- moesten wel", legde Uti uit fill fï rechtbankpresidente mr. R. Len- sink-Bosman, "anders ging gezin Volgens een woordvoerder van Shell hoeft de fabriek niet te wor den stilgelegd. Shell wil overleg met de provincie en verwacht dat gedoogsituatie wordt toege- Voor de Rotterdamse rechtbank af te maken. den per jaar vanaf 1991) nemende beroep op Ter Veld erkende dat het aantal ar beidsongeschikten nog steeds toe- de sociale zekerheid. Er neemt. Zij gaf toe dat zij wellicht Houben gisteren umr/,Q" rv,°" voorstellen moet doen om te gaan moecjer en zoon bezuinigen op de sociale zekerheid stiefvader uti. die de schitên loste iedereen die in bij haar in huis x eiste officier niet snel iets gebeurt arbeidsongeschiktheid en ook el ders geen besparingen ontstaan in het stelsel. Zij zei geen "rooskleuri ge visie" te hebben op het geheel. Justitie er jaar cel tegen jaar tegen achter schaap Maar ook een vriendin van het ge zin, de 33-jarige Rosita, hoorde De geest was akelig gedetailleerd zijn instructies; als de politie er- komen, moest het zwarte n het gezin, de ex-ver- slaafde zoon Anand, de schuld op zich nemen. Anand was daartoe wel 'deze illegale toestand' eind te maken. Volgens hele ^en staan deze vergunningen een JHH veel te grote luchtverontreiniging Rosita ontkende gisteren alles De luchtverontremigingsvergun- ning uit 1983 is vernietigd omdat deze geen vermindering voor schreef voor de totale uitstoot van zwaveldioxyde en stikstofoxyden. Shell stelt echter dat de in 1981 aan gevraagde vergunning inmiddels al achterhaald. De uitstoot jaare n; de officier zag haar als de bereid want hij was gewend gehoor- de moord. ri te zijn uit respect v r zijn c met een onschuldig stemmetje. De dóór de psychiaters als theatraal en naief omschreven vrouw beweerde juist het tegendeel van alles wat haar werd verweten. De officier kaartte aan dat de 'onschuldig over komende' Rosita in het verleden al niet bleek terug te deinzen voor ge weld: zij zou eerder al eens iemand ve] js sinds die tijd aanzienlijk te met een honkbalknuppel hebben ruggebracht door twee ontzwa- het allemaal be- ders. Ook al moest hij vroeger Hussein laat Nederlandse gijzelaar Van Gent gaan AMMAN - De willekeur van presi dent Saddam Hussein, gecombi neerd met de impulsiviteit van een Nederlandse gijzelaar heeft gisteren het zoveelste bizarre verhaal van het Golf-conflict opgeleverd. De 58-jarige gijzelaar Wil van Gent werd gistermorgen wakkeren dacht: "Wat doe ik hier. Ik wil er uit". Een uur later reed hij naar het residents department, het Iraakse overheids-instituut waar buitenlan ders worden geregistreerd. "Ik heb hen daar gezegd dat ik voor een Duits bedrijf werk en dat ik naar huis wilde. Eerst begonnen ze hard te lachen, toen haalden ze de manager erbij en een kwartier later had ik het felbegeerde stempel in mijn paspoort. Ik ben vervolgens naar de Nederlandse ambassadeur gegaan om aan hem te vragen of het echt een uitreisvisum was. Ik kon niet geloven dat het zomaar was ge lukt". Een halve dag later zit Van Gent in de Jordaanse hoofdstad Amman en probeert te bevatten welke spe ling van het lot hem heeft aangewe zen na drie maanden Babylonische ballingschap terug te kunnen keren naar Assen-Delft. "Net als alle andere gijzelaars had ik het bezoek van Willy Brandt aan Baghdad met grote aandacht ge volgd. We begrepen dat Brandt hon derd Duitsers vrij zou krijgen, plus twintig mensen van andere nationa liteiten. Dat gaf me een idee. Ik be-_ hoorde tot die andere nationalitei-" ten en ik ben in dienst van een Duits bedrijf. Ik ben nogal een impulsief persoon en besloot zelf het initiatief te nemen om te kijken of ik van de situatie gebruik kon maken. De gok pakte goed uit". Hij realiseert zich dat hij de resi dents department evengoed teleur- Tijdens de Nieuwslijn van Veronica kon mevrouw Van Gent gisteravond i ken met haar vrijgelaten echtgenoot. Vandaag zou Van Gent op Sch iphol aa i satellietverbinding e gesteld had kunnen verlaten. "Ik kreeg een formulier voorgelegd dat ik in de afgelopen maanden al vijf keer tevergeefs had ingevuld. Maar nu bedenk ik me dat het onmogelijk is dat die Iraakse functionarissen op eigen houtje hebben gehandeld. De toestemming om het land te verla ten kan maar van een persoon ko men: president Saddam Hussein. Dus er moet iets hebben klaar gele gen. Maar was ik persoonlijk aange- Van Gent. die in dienst is van het Duitse Zeiss en sinds 22 juli in Bag hdad vertoefde, had al wekenlang rekening gehouden met een plotse ling vertrek. Hij had verschillende soorten bagage klaargelegd: voor een haastige vlucht via de woestijn met slechts een handtas, maar ook grotere koffers in geval van een te rugreis die iets kalmer voorbereid zou kunnen worden. Gistermorgen had Van Gent een half uurtje om zijn spullen bij elkaar te graaien. Een van de Nederlan ders, die hem naar het vliegtuig zou brengen, weerhield hem er nog van langs het agentschap van Zeiss te rijden. "Ik wilde nog snel een com puterprogramma ophalen. Maar mijn maat zei: neem geen risico. Eerder waren er namelijk gevallen geweest van westerlingen met een uitreisvisum, die op het allerlaatste moment om onbekende redenen toch nog werden tegengehouden". Van Gent beaamt dat geen van de gijzelaars bij thuiskomst nog dezelf de persoon zal zijn als voor de Golf crisis. Tijdens zijn onvrijwillige ver blijf in Baghdad heeft hij zichzelf zoveel mogelijk beziggehouden om maar niet in apathie te vervallen. "Er zijn gijzelaars die al drie maan den lang helemaal niks meer doen. Ik denk dat die mensen het straks heel moeilijk zullen krijgen. In de Duitse gemeenschap in Baghdad zijn er al gevallen die het psycholo gisch helemaal niet meer aankun nen en doordraaien". Actief "Ik heb er een paar dagen geleden nog over gesproken met een van de vertegenwoordigers van het Neder landse Rode Kruis, die bij ons op bezoek was. Hij was het met me eens dat de mensen in Baghdad ac tief moeten blijven, zodat ze, een maal teruggekeerd in Nederland, in staat zijn de normale routine op te pakken". Van Gent heeft de maanden in Baghdad doorgebracht met zoveel mogelijk lezen, hij bakte zijn eigen brood, en ging iedere dag naar zijn agentschap van de firma Zeiss. "Ik heb een kaartsysteem opgeschoond en in een computer ondergebracht. Ik heb een heel nieuw adressenbe stand opgezet. Bovendien kwamen er dagelijks klanten naar de zaak die ik heb geholpen. En als er een ver zoek kwam uit een ziekenhuis om een operatie-microscoop na te kij ken. omdat het apparaat niet meer werkte, dan ging ik daar op in. Dat deed ik gratis, puur uit humanitaire overwegingen". De Nederlander heeft zich tijdens zijn werk voortdurend afgevraagd in hoeverre zijn activiteiten nog in overeenstemming waren met de sancties die door de Verenigde Na ties tegen Irak zijn ingesteld. "Ik heb hoogstens lopende zaken afge rond en bewust geen nieuwe techni sche voorlichting verleend. Wat ik deed, gebeurt bij meer Westerse be drijven in Irak. Er zijn bepalingen in de sanctiewet waarbij vrijstellingen gelden voor sommige economische activiteiten. Ik weet van een Duitser die speciaal van zijn regering toe stemming heeft gevraagd om een project af te ronden, in het kader van die vrijstellingen. Officieel heet dat: een vrijstelling wegens lijfsbe houd". Bang Lang niet alle buitenlanders wer ken vrijwillig mee aan de voltooiing van projekten die in opdracht van de Iraakse regering worden ver richt. "Er wordt door veel westerlin gen meegewerkt, omdat ze bang zijn dat ze anders Irak niet meer uit komen. De Iraakse overheid kan een uitreisvisum weigeren als een bedrijf niet aan zijn contractuele verplichtingen voldoet". Dat is waarschijnlijk ook de belangrijkste reden waarom de Nederlandse bag gerbedrijven Volker Stevein en Boskalis de afgelopen maanden hard hebben doorgewerkt om een groot projekt in Zuid-Irak af te krij gen. Van Gent sluit niet uit dat er nog steeds Westerse bedrijven zijn die in opdracht van de Iraakse overheid projecten afronden, die een militai re toepassing hebben. "Soms is dat niet duidelijk. Het kan zijn dat er wordt gewerkt aan installaties die militair zullen worden gebruikt. Maar dat betreft altijd opdrachten waaraan men voor 2 augustus 1990 bezig was. Ik heb er begrip voor dat men eraan doorwerkt, omdat de ri sico's voor het buitenlandse perso neel anders veel te groot worden

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3