Q H Universal Studio's befaamd om band met publiek Darkman: komische horror van Sam Raimi Romantiek en realiteit uit de Indiase droomfabriek Medelijden voor Camille Claudel komt te laat Filmindustrie in Zimbabwe bloeit VRIJDAG 9 NOVEMBER 1990 PAGINA 23 Neeson en Frances McDormand; LEIDEN De Amerikaanse regis seur Sam Raimi heeft in kleine kring een enorme reputatie verwor ven met de eerste twee delen van de horrortrilogie Evil Dead en de persi flage Crimewave. Darkman is zijn eerste film die door een grote studio is geproduceerd, maar voor.de lief hebber van zijn eerdere werk zijn veel overeenkomsten te vinden. Op nieuw is er ruim plaats gemaakt voor humor naast de oogstrelende gruwelen, want die twee kunnen niet zonder elkaar. Het tempo ligt zo hoog dat het begin van de film snel vergeten kan worden. Hoofdpersoon is dokter Peyton Westlake die bezig is met de ontwik keling van een nieuwe kunsthuid. Zijn vriendin Julie is als advocate in dienst van een grote projektontwik- kelaar en is op het spoor gekomen van een omkoopaffaire bij de ge meente. Het bewijs daarvoor be landt per toeval in zijn laborato rium, wat daar door niets ontziende gangsters weer vandaan gehaald wordt. Ze blazen het hele lab op en Julie denkt dat haar geliefde ergens in veel stukken tussen de brokstuk ken moet liggen. In werkelijkheid is hij door de kracht van de explosie naar buiten geslingerd en in de na bijgelegen rivier terechtgekomen. Als u het tot zover gelooft, dan slikt u ook de rest van de film met een glimlach om de lippen. De dok ter wordt namelijk uit de rivier ge vist en in het ziekenhuis van zijn vreselijke pijnen verlost door een centrale zenuw door te knippen. Met als neveneffect oncontroleerba re woedeaanvallen die gepaard gaan met een niet tegen te houden oerkracht. Binnen de kortste keren is Westlake met zijn geheel in ver band gehulde, verminkte lichaam uit het ziekenhuis ontsnapt om in een verlaten fabriekshal een nieuw lab in te richten. Zijn speurtocht naar een nieuwe huid slaagt nu wel, zodat hij zichzelf in een nieuw velle tje kan steken en zichzelf toonbaar kan maken aan de buitenwereld. Sterker nog, hij kan de identiteit aannemen van een ander, met als gevolg dat hij zichzelf kan gaan wre ken. De Ierse acteur Liam Neeson treedt met ere in de voetsporen van andere Europese acteurs die in het verleden in Hollywood met gevoel de rol van monster hebben ge speeld. Van Boris Karloff tot Simo- ne Simon, een heleboel elementen van de Mummie tot de Katvrouw zijn verzameld in Darkman, een moeilijke rol voor Neeson, omdat hij geen enkel voorbeeld uit de wer kelijkheid heeft. Met evenveel moed kwijt Frances McDormand zich van haar taak als Julie, de vriendin, die eerst rouwt, daarna haar geliefde terugkrijgt, maar later tot de ontdekking moet komen dat Darkman zowel fysiek als psy chisch anders is dan dokter Westla ke. Het zijn deze centrale vertolkin gen die gecombineerd met de virtu ositeit van Raimi dit stripverhaal als film bij elkaar houden. Zijn gevoel voor het juiste beeld dat zowel schokt als pleziert, maakt een hele boel onzin zeer dragelijk. Voor het oog van de filmkenner zijn er daar naast nog genoeg grapjes en verwij zingen om geheel uitgeput het open einde te bereiken. Want ondanks dat het er voor een vervolg veelbelo vend uitziet ontkent Raimi ten stel ligste dat in zijn hoofd te hebben. PIET VAN DE MERWE BIOSCOPEN Decors Dick Tracy en Back to the Future in as Deze week ging een aanzienlijk deel van 's werelds grootste filmstudio, Universal, in vlammen op. Wat Universal zo bij zonder maakt(e) is de unieke band met het publiek. In de beginjaren mochten de bezoekers zelfs bij de filmopnamen aanwezig zijn en figureren in massascènes. Tegenwoordig is de studio Amerika's populairste toeristische attractie na Disneyland. Een pretpark waarin bezoekers op een drie-di mensionale trip door een populair deel van de filmgeschie denis worden gevoerd en decors uit beroemde films als 'Psycho' en 'King Kong' kunnen bekijken. Het waren wilde tijden toen Univer sal City in 1915 haar poorten open de, 16 km ten noordoosten van Los Angeles. Studio-olifanten werden na zware regenval ingeschakeld om auto's van bezoekers los te trekken. En de bezoekers zelf moedigden hun favoriete acteurs tijdens fil mopnamen aan, terwijl de schurken met pinda's werden bekogeld (een traditie die tot op de dag van van daag in de Amerikaanse bioscopen voortleeft). De geestelijke vader van deze unieke openstelling voor het pu bliek was Carl Laemmle, in de rijke Hollywood-mythologie beter be kend als 'Uncle Carl' of 'Little Champion'. Laemmle bezat een feil loos gevoel voor de wensen en ver langens van het grote publiek. Hij geldt niet alleen als de uitvinder van het starsystem (omdat hij in 1910 Mary Pickford bij een concurrent weg kocht), maar hij introduceerde ook als een van de eerste Tycoons avondvullende speelfilms. In de tijd van de stomme films produceerde Universal films van uiteenlopende grootheden als Rudolph Valentino, Erich von Stro- heim (Blind Husband) en Lon Cha- ney (The Penalty). Later volgden krakers als All Quiet on the Western Front, Dracula, King Kong, Psycho, Airport, Jaws, Back to the Future en Dick Tracy. De decors van de Universal-films gingen naderhand een eigen leven leiden. Na het succes van Disney land en Disneyworld nam het ver schijnsel pretparken een hoge vlucht in de V.S. Als het publiek zich aangetrokken voelt tot de strip wereld, waarom dan niet tot de droomwereld van de filmgoden re deneerde men bij Universal, de oude 'open' traditie indachtig. In 1965 werd dan ook een groot deel van het enorme studio-terrein inge richt als 'film-pretpark.' "Zie de films voordat ze film wor den" melden de Universal-brochu res en de Billboards langs de Cali- fornische snelwegen, maar dat is toch een beetje misleidend. Van echte opnamen is het publiek nog maar zelden getuige. In plaats daarvan krijgt men een hapklaar totaalpakket voorgescho teld: een kijkje in de keuken van de special effects, een portie nostalgie in de vorm van beroemde decors (bijvoorbeeld het enge huis van Norman Bates in Psycho en de ge vels van Manhattan) en heel veel Hollywood-extravaganza. Het ver loop van het programma is bepaald spectaculair, in tweeëneenhalf uur wordt men in de zogenaamde Glamour Tram door filmland ge leid. Onderweg wordt de tram onder andere overvallen dooreen landend ruimteschip uit Battlestar Gallacti- ca, en door elkaar geschud door een mechanische replica van King Kong (die dinsdag nauwelijks van een verbrandingsdood kon worden gered). De tour eindigt als de tram in een levensechte gletscher stort. Wat er afgelopen dinsdag precies in vlammen is opgegaan, is op dit moment nog niet bekend. De be richten melden dat in elk geval de decors uit Dick Tracy en Back to the Future zijn verwoest. En dat is zonde, want pretpark of niet, deze decors vertegenwoordigen door het eindeloze hergebruik toch een 'stukje tastbare populaire filmge schiedenis'. Ray Kapoor en Nargis (rechts) inAwaarauit 1951. doto gpd: Een klein drama dat groot is ge bracht. Dat is kort samengevat de verfilming van het verhaal over de ambitieuze beeldhouwster Camille Claudel. Aanvankelijk op weg een bekend kunstenares te worden, stierf zij uiteindelijk na dertig jaar eenzame opsluiting in een gekken- Camille Claudel mag dan een bui tengewoon zorgvuldig gemaakte film zijn, het verhaaltje is net even te dun om meeslepend te zijn. Op papier lijkt het allemaal nog aardig. Een jong meisje raakt in de ban van een gevestigd kunstènaar. Ze gaan samenwonen, inspireren elkaar over en weer dat het een aard heeft, maar de kunstenaar houdt er nog wat andere vriendinnen op na en het meisje - inmiddels een vol wassen vrouw - voelt dat ze hem moet verlaten om zich zelf artistiek verder te kunnen ontplooien. Haar beeldhouwwerk heeft echter geen succes. Nog altijd voelt zij zich over vleugeld door haar ex-geliefde. Ze gaat in een duister kamertje zitten mokken, raakt langzamerhand de kluts kwijt en slaat tenslotte haar ei gen werk aan gruzels. De kunstenaar om wie het gaat is de nog altijd vermaarde Rodin. De film laat zien hoe hij ,een soort beeldhouwfabriek beheerde en veel werk uit handen gaf aan bekwame leerlingen. Camille Claudel was aanvankelijk een van die leerlingen. Door een combinatie van talent, ui terlijk en persoonlijkheid trok zij de aandacht van de 24 jaar oudere Ro din. Het was het begin van een stormachtige, hartstochtelijke rela tie die zich vijftien jaar voortsleepte maar hooguit twee, drie gelukkige jaren kende. Ongehuwd samenwonen is aan het eind van de negentiende eeuw niet wat je noemt 'bon ton'. Camille komt uit een burgerlijk milieu en met name haar moeder laat geen kans onbenut haar dochter duide lijk te maken dat haar gedrag niet deugt. Op artistiek terrein blijft Camille eeuwig 'de leerling van Rodin'. Zo blijft de kunstenaar, ondanks hun scheiding, een overheersende rol in haar leven spelen. Camille begint te denken dat het Rodin is die verhin dert dat haar beelden geëxposeerd en verkocht worden. Die gedachte wordt een obsessie, een waanidee waaraan zij uiteindelijk ten onder gaat. Dat Camille Claudel niet werke lijk boeit, ligt niet aan de acteurs. Isabelle Adjani en Gérard Depar- dieu doen hun best, maar de film is technisch zo beheerst, zo glad en ge polijst, dat de vonk niet op de toe schouwer kan overspringen. De beelden zijn prachtig, het geluid perfect, maar emotioneel doet de film niets. Pas aan het slot, wanneer de eindtitels over het scherm rollen en duidelijk wordt dat Camille na dertig jaar opsluiting in het gekken huis eenzaam aan haar eind is geko men, denk je als toeschouwer: "Toch wel zielig". Maar dan is het al veel te laat. PETER SLAVENBURG Van onze correspondent Leo -Bankersen DEN HAAG (GPD) - Onder het mot to 'romantiek en realiteit uit de In diase droomfabrieken' is deze maand in het Amsterdamse Soete- rijntheater een groot overzichtspro gramma van films uit India gaan draaien. Als filmland is India bij ons een grote onbekende. Terwijl India de grootste filmproduktie ter we reld heeft: meer dan het dubbele van de Verenigde Staten. Zoiets maakt nieuwsgierig. Die nieuwsgierigheid wordt door het programma 'Cinema India' ruimschoots bevredigd. Eindelijk kan ook de Nederlandse kijker eens kennismaken met zo'n muzikaal melodrama uit Bombay, een genre dat in India zelf grote populariteit geniet. Daarnaast zijn er veel films van geëngageerde cineasten die zich daarjuist tegen afzetten. Dertig films in drie maanden - bij het Soe- terijntheater (onderdeel van het Tropenmuseum) spreekt men voor de gelegenheid niet van een festival maar van een filmseizoen. Een selectie van enkele hoogte punten zal vanaf vandaag tot en met 15 november ook vertoond worden in Filmhuis Den Haag, Lantaren- /Venster Rotterdam, Filmhuis Til burg en Marienburg Nijmegen. Het programma 'Cinema India' werd sa mengesteld door Munni Nasreen Kabir en was eerder te zien in Pa rijs, Londen en New York. De romantiek komt vooral aan bod in een aantal klassieke Bom bay-films uit de jaren vijftig. Bom bay is de belangrijkste filmstad van India. Een vergelijking met Holly wood is zeker op zijn plaats. De commerciële filmproduktie is ook in India geconcentreerd in grote studio's. De glamour waarmee de filmsterren worden omgeven is minstens zo groot als in het Holly wood van de jaren dertig. De India se regisseurs hebben veel opgesto ken van de voorbeelden van hun Amerikaanse collega's, zonder daarbij het typisch Indiase karakter van hun films geweld aan te doen. Dat de eigen filmproduktie in In dia zo'n hoge vlucht heeft genomen en niet is overvleugeld door wester se films heeft onder meer te maken met het feit dat er nog veel anafalbe- tisme is. Weinig mensen kunnen een ondertitelde film volgen. Ver der speelt mee dat er tot in de jaren tachtig nog geen concurrentie van de televisie te duchten was. Maar het belangrijkste is misschien wel d$t film en folklore zo sterk verwe ven zijn. Een commerciële Indiase film is ondenkbaar zonder de lied jes die aansluiten bij de muzikale tradities van het land. Filmmuziek is overal op de radio te horen, por tretten van Indiase filmsterren be heersen het straatbeeld. Film is de nationale cultuur bij uitstek gewor den. Dat diezelfde films in West-Euro pa nooit zijn aangeslagen is begrij pelijk. Toch is zo'n Bombay-film lang niet zo ontoegankelijk als op het eerste gezicht misschien lijkt. Zo kan bijvoorbeeld 'Awaara', met het legendarische sterrenduo Raj Kapoor en Nargis zonder proble men genoten worden als een heer lijk meeslepend drama met zelfs nog een maatschappelijk trekje. Deze film, die in 1951 een belangrij ke trendsetter was, gaat over een jongen uit een sloppenwijk, die op groeit zonder te weten dat hij de zoon van een rechter is. Hij raakt op het slechte pad, maar wordt gered door een vriendin uit zijn jeugd. Liefde en de overwinning op het noodlot, dat zijn toch thema's die universeel begrepen worden. Prachtig camerawerk, rijke entou rages en muziek met een exotisch tintje. Je moet wel een hele stugge westerling zijn om je niet door die welluidende Indiase melodieen te laten meeslepen. De weinige Indiase films die tot nu toe tot het westen wisten door te dringen behoren allemaal tot de zo genaamde New Indian Cinema. Een verzamelnaam voor allerlei cineas ten die zich afkeren van het populai re amusement en die de doorgaans minder plezierige werkelijkheid van India willen laten zien. Beken de namen zijn Satyajit Ray en Mri- nal Sen. Vorig jaar kreeg het aan grijpend realistische 'Salaam Bom bay!' van Mira Nair in Cannes zelfs een Gouden Camera. De ironie wil dat deze bij westerse liefhebbers en critici zeer gewaardeerde films in India zelf nauwelijks een kans krij gen. De niet-commerciële film leidt er een kommervol bestaan. Ook in dat opzicht is India een 'volwassen' filmland. HARARE (IPS) - Tien jaar nadat Zimbabwe onafhankelijk werd lijkt de filmindustrie in dat land bloeien de tijden door te maken. Bekende films als 'Biko', 'Mandela' en 'Cry Freedom' werden alle in Zimbabwe opgenomen, evenals verscheidene lokale films. Opvallend is echter dat de inbreng van Zimbabweanen zelf betrekkelijk gering is. Een groot deel van de in Zimbab we geproduceerde films worden ge financierd door buitenlandse be drijven. Hoewel Zimbabwe over een groot aantal in film geschoolde mensen beschikt, wordt hun talent nauwelijks aangesproken. Als ze al worden ingezet, is het in de lagere functies. Buitenlandse filmprodu centen nemen over het algemeen hun eigen ploeg mee. LEIDEN 'Ghost' - Lido. Die Hard II - Lido 'Cyrano de Bergerac' - Lido. 'Asterix en de knallende ketel' - Lido. 'Dick Tracy' - Lido. 'Camille Claudel' - Trianon. 'Dark Man'- Lido. 'Pretty woman' - Lido. ALPHEN (Euro, Van Boetzelaerstr. 6) 'Back to the future deel 3'. 'Ghost'. 'Robocop 2'. 'Die Hard II' 'De feddertjes'. VOORSCHOTEN (Greenway, Schoolstraat, tel. 01717- 6054) Wild at heart'. 'Dick Tracy'. 'Jungle Book'. 'Back to the future III'. 'Monsieur Hire'. WASSENAAR (Astra-theater, tel. 01751-13269) 'Another 48 hours' 'Taran en de toverketel' FILMHUIZEN "The Unbearable Lightness of Being' - Het Kijkhuis, Leiden 'Wings of Fame' - Het Kijkhuis 'Do the right thing' - Het Kijkhuis 'Eraserhead' - Het Kijkhuis 'A short film about love' - Het Kijkhuis "The bride of Frankenstein' - Lak, Lei- 'The Invisible man' - Lak, Leiden. 'Shuttlecock" - LVC, Leiden. 'A fish called Wanda' - LVC, Leiden. "The time to live and the time to die' - Park Filmhuis, Alphen 'Inspecteur Ed' - Park Filmhuis, AI- DEN HAAG 'Good Fellas' - Asta (070-3463500), 16 jr. 'Ghost' - Asta, al. 'Coupe de Ville' - Asta, a.l. 'Wild at heart' - Babylon (070-3471656), 16 jr. 'Enemies, al love story' - Babylon, 16 'Die Hard 2' - Cineac. 12 jr. 'Total Recall' - Cineac, 16 jr. 'Pretty woman' - Metropole (070- 3456756), al. 'Presumed Innocent' - Metropole, al. 'Dick Tracy' - Metropole, 12 jr. The hunt for red October' - Metropole. 3462400). al. 'Darkman' - Odeon, 16 jr. Death Warrant' - Odeon, 16 jr. 'Another 48 hours' - Odeon, 12 jr. 'La Petite Voleuse' - Studio (070- 3656402), a.l. 'Eat a bowl of tea' - Studio, 16 jr. 'Kracht' - Studio, 16 jr. AMSTERDAM 'When Harry met Sallv' - Alfa (020- 278806), al. 'Pretty Woman' - Alfa, al. 'Wild at heart' - Alfa, 16 jr. 'Enemies, al love story' - Alfa, 16 jr. 'Pretty woman' - Aihambra (020- 233192), al. 'Wild at heart' - Aihambra, 16 jr. 'Presumed Innocent' - Bellevue Cine- 'Mo' Better Blues' Calypso, a.l. 'La petite voleuse" - Cinecenter (020- 236615), al. 'Un monde sans pitié' - Cinecenter, 16 jr. 'Eat a bowl of tea' - Cinecenter, 16 jr. 'Cyrano de Bergerac' - Cinecenter, al. 'Ghost' - Cinema (020-151243), a.l. 'Die Hard II' - Cinema, 12 jr. Death Warrant' - City (020-234579), 16 jr. 'Robocop 2' - City, 16 jr. 'Another 48 hours' - City, 12 jr. 'Darkman' - City, 16 jr. 'Total Recall' - City, 16 jr. "Die Hard 2' - City, 12 jr. 'Look who's talking' - City, al. 'Dramma della gelosia' - Kriterion (020-231708). 'King Lear' - Kriterion. 'Taming of the Shrew' -Kriterion, 16 jr. 'In krakende welstand' - Kriterion, 16 jr. 'Blue Velvet' - The Movies (020- 245790), al. "The Marx Brothers' - The Movies. "Kracht' - The Movies. 'Sons' - The Movies. Back to the future 3' - Tuschinski Cine ac (020-243639)ki. al. 'Coupe de Ville' - Tuschinski (020- 262633), a.l. 'Dick Tracy' - Tuschinski, 12 jr. 'Pretty woman' - Tuschinski. al. 'I love you to death' - Tuschinski, a.l.. 'Ghost' - Tuschinski. a.l. 'Ava Gabriel' - De Uitkijk (020- 237460), 16 jr. TELEVISIE Zaterdag 10 november Forbidden music (Super Channel, 21.00 uur). Amerikaanse muziekfilm 1936 met Jimmy Durante en Ri- baar verboden totdat de staatssschuld aan Oostenrijk is voldaan. Er wordt een benefietconcert georganiseerd. Blacula (RTL 4, 23.10 uur). Ameri kaanse film uit 1972 van William Crain, met William Marshall en Denise Ni cholas. Dracula beet een zwarte prins en nu dwaalt een zwarte vampier door de straten van Los Angeles. The invisible ghost (Super Chan nel, 23.15 uur) Amerikaanse griezelf ilm uit 1941 van Joseph H. Lewis, met Bela Lugosi en Polly Ann Young. Do minante vrouw zet haar echtgenoot via hypnose tot moord aan. Harem (BBC 1, 23.55 uur). Franse film uit 1985 van Arthur Joffé, met Na- stassia Kinski en Ben Kingsley. Eigen gereid meisje uit New York raakt ver zeild in de harem van een Arabische The last picture show (BBC 2. 00.30 uur). Amerikaanse zwart/wit film uit 1971 van Peter Bogdanovich, met Jeff Bridges en Timothy Bottoms. Gedetailleerde beschijving van het tie nerleven in een klein stadje in Texas in de jaren vijftig. Zondag 11 november Everyday heroes (Super Channel, 21.00 uur). Amerikaanse film uit 1977 van Michael Adrian, met Rod Brow ning en Tabi Cooper. Een afluisterfa- naat is bijna altijd eerder op de plaats van het misdrijf dan de politie zelf. Een geïrriteerde en corrupte Officier van Justitie laat hem in de val lopen. Koma (Ned. 2, 22.03 uur). Sovjet- russische film uit 1989 van Nijole Ado- menaite en Bons Gorlov, met Natalia Nikoelenko en Alexander Baschirow. Een film over het vrouwenkamp Koma, in de Goelag rond 1950. Vrouw baart kind. Om dit te behouden knoopt zij een liefdesrelatie aan met één van de bewakers. Ze wordt dan door haar medegevangenen verstoten. Pennies from heaven (BBC 2,23.40 uur). Amerikaanse film uit 1981 van Herbert Ross, met Steve Martin en Bernadette Peters. Vertegenwoordi ger in bladmuziek fantaseert op jaren dertig-songs, als tegenwicht voor zijn rusteloze, ongelukkige bestaan. Maandag 12 november Sirk, met Cornel Wilde en Esther Min- ciotti. De liefde van reclasseringsamb- tenaar Wilde voor de ex-gevangene Knight wordt hem fataal. The boys in Company C (RTL 4. 21.05 uur). Amerikaanse film uit 1978 van Sidney J. Furie, met Craig Wasson en Andrew Stevens. Harde film over hoe jonge recruten worden klaarge stoomd voor Vietnam. Centraal staat de stomzinnigheid van militaire uur). Australische film uit 1984 van Gil Brealey, met Angela Punch-MacGre- gor en Drew Forsythe. Film over een jonge lerares die werkelijk van alles probeert om in contact te komen met een gehandicapt kind. Dinsdag 13 november M. Newman, met Victor Mature Rhonda Fleming. Film over het circus leven waar spanning en intriges aan de orde van de dag zijn. Storia d'amorc (BRT 2. 20.00 uur). Italiaanse film uit 1986 van Francesco Maselli, met Valeria Golino en Livio Panieri. Hardwerkend achterbuurt meisje heeft kort na elkaar twee in- dringende verhoudingen. The Philadelphia experiment (Ncd. 2, 22.00 uur). Amerikaanse film uit 1984 van Stewart Raffill, met Mi chael Paré met Nancy Allen. Matrozen doen mee aan een experiment met rei zen in de tijd. Het schip waar zij op zijn gestationeerd keert terug naar 1943, terwijl de twee matrozen achterblijven in 1984. Ze zijn echter geen dag ouder geworden. Woensdag 14 november Evil under the sun (Ned. 1,20.25 uur), Britse film uit 1982 van Guy Hamilton, met Peter Ustinov en Jane Birkin. Misdaadfilm naar een boek van de buurt. Koeman Co (Ned. 3, 20.25 uur), Nederlandse film van Margie Monfils, met Jan Winter en Susan Visser. Boer Rinus krijgt het aan de stok met doch ter Maaike. Een generatieconflict in de Australische film uit 1980 van Bruce Beresford, met Jack Thompson en John Howard. Film over het gemar- Donderdag 15 november The road to Singapore (BBC 2, 19.00 uur). Amerikaanse film uit 1940 van Victor Schertzinger, met Bing Crosby Bob Hope en Dorothy Lamour. Bing en Bob hebben gezworen zich nooit meer in te laten met een vrouw. In Singapore lopen ze echter de in sarong geklede Dorothy tegen het lijf. The painted desert (Super Chan nel, 20.00 uur). Amerikaanse film uit 1931 van Howard Higgin, met Clark Gable en William Boyd. Romantiek tussen een zoon en een dochter van fa milies die al jarenlang ruzie met elkaar hebben. Of de liefde uiteindelijk ook een einde aan de vete maakt, valt nog te bezien. Un domingo feliz (BRT 2. 20.55 uur), Mexicaanse film uit 1988 van Olegario Barrera, met Victor Cuica en Anthony Sauce. Tienjarig jongetje voelt zich verwaarloosd. Als hij door zijn ouders naar een kostschool wordt gestuurd, besluit hij zijn oude lui eens goed terug te pakken en zet zijn eigen ontvoering in scène. Danger lights (Super Channel, 22.15 uur), Amerikaanse film uit 1930 van George B. Seitz, met Louis Wol- heim en Jean Arthur. Keurige spoor wegopzichter is verlopfd maar de da- worden ingenieur. Vrijdag 16 november Ivanhoe (BBC 2, 19.00 uur). Ameri kaanse film uit 1952 van Richard Thor pe, met Robert Taylor en Elizabeth Taylor. Avonturen van middeleeuwse held. Naar de roman van Sir Walter Scott. The enforcer (RTL 4, 20.25 uur). Amerikaanse misdaadfilm uit 1976 van James Fargo, met Clint Eastwood, Tyne Daly en Bradford Dillman. Dirty Harry moet ditmaal samenwerken met een vrouwelijke agent. Taps (BRT 1, 23.00 uur). Ameri kaanse film uit 1981 van Harold Bec ker, met Timothy Hutton en George C. Scott. Studenten bezetten een militai re academie. Zij hopen met hun actie de sluiting van hun instituut te voor komen. Farewell, my lovely (Ned. 3, 23.20 uur). Britse film uit 1975 van Dick Ri chards, met Charlotte Rampling en John Ireland. De zojuist vrijgekomen bankrover Moose Malloy zoekt zijn Velma. Private eye Philip Marlowe moet hem daarbij helpen. Of-ie wil of Black Venus (RTL 4. 23.25 uur). Spaans/Amerikaanse erotische film uit 1984 van Claude Mulot, met Jac queline Josephine Jones, Mandy Rice 1954 van Roy Del Ruth, met Karl Maiden en Patricia Medina. In het oude Parijs loopt een moordenaar met wel zeer behaarde handen rond. Je vous aime (BBC 2 00.50 uur). Franse film uit 1980 van Claude Bern, met Catherine Deneuve en Jean-Louis Trintignant. Met geen van de mannen in haar leven weet liedjesschryfster een blijvende relatie op te bouwen, wel een blijvende vriendschap. Va kantie- en feestdagen worden per Warren Beatty als Dick Tracy. De decors voor de Tracyfilms gingen deze week in vlammen op. gpd) Isabelle Adjam

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23