Leiderdorps nieuwtje op tentoonstelling bloemen Aalsmeer Oud-informateur Ruppert 60 jaar lid CNV Bezoekje aan Heineken in strijd tegen overlast toerisme Gemeente Wassenaar wil kunstuitleen en Hongaarse beelden AUTO IN LEIDERDORPSE SLOOT Reddingsplan in de maak voor bioscoop Wassenaar PAGINA 16 REGIO LEIDEN VRIJDAG 9 NOVEMBER 1990 Lezers Schrijven Groen links In het Leidsch Dagblad van twee november wordt gemeld dat het le denblad van Groen Links Oegst- geest, de Groen Links Oegstgeester, ter ziele is. De krant baseert zich op de berichtgeving in de Groen Links Oegstgeester van 12 oktober. De redactie van de Groen Links Oegstgeester heeft in een artikel, onder de kop 'bestaansrecht leden blad is twijfelachtig', het bestaans recht van het blad ter discussie ge steld. Nooit heeft zij gesteld dat het ledenblad niet langer zal verschij nen. Of het ledenblad wel of niet ge continueerd wordt maakt niet de re dactie, maar de ledenvergadering van Groen Links Oegstgeest uit. In de Groen Links Oegstgeester wordt via een commentaar de conclusie van de redactie ter discussie ge steld. Uit de diverse reacties na het ver schijnen van nummer drie moet ge concludeerd worden dat de vraag of het blad bestaansrecht heeft niet opportuun is. Wel meent de redactie te moeten vaststellen dat zij niet in staat is om alle oorspronkelijke doelstellingen te verwezenlijken. Inmiddels zijn initiatieven geno men om na te gaan of in regionaal verband met betrekking tot opinië rende artikelen samenwerking ge vonden kan worden. Op een december komt nummer vier van de Groen Links Oegstgees ter uit. Ondermeer zal de redactie het nieuwe redactiebeleid uiteen zetten. De redactie zal op de leden vergadering van 18 december ver antwoording afleggen. Deze verga dering zal ook de toekomst van het blad bepalen. Namens de redactie van de Groen Links Oegstgeester Eddy Neumann Evert Blankensteyn Govert Flincklaan 6 2343 SJ Oegstgeest AALSMEER Honderden ro zen, anjers, gerbera's, orchidee ën, chrysanten en fresia's zijn dit weekeinde te zien in meer dan 250 stands op de Internatio nale Bloemen Vaktentoonstel ling Aalsmeer. Op deze jaarlijk se tentoonstelling, waar ook veel vaste planten te bewonde ren zijn, zorgen verschillende bedrijven voor nieuwtjes. Zo laat het Leiderdorpse bedrijf Vegmo Plant bv een dieppaarse Trachelium zien met de naam Lake Tahoe. Deze zomerbloem, die voor al bekend is in de licht-violette en witte uitvoering, wordt veel ge bruikt in boeketten. Het Noordwij- kerhoutse bedrijf Hilvo bv ver wacht veel van een nieuwe chrysant die in de kleuren wit, brons, geel, ro ze en crème wordt geïntroduceerd. Aardig aan deze nieuwe troschry- sant is dat ze het hele jaar door kan worden geteeld, zonder dat ze aan houdbaarheid inboet. De nieuwe roos Rosa Prophyta staat op de tentoonstelling te pron ken in de stand van De Ruiter's Nieuwe Rozen, het bedrijf dat eer der de Madeion en de Vivaldi intro duceerde. Het is een zalmkleurige, middelgrote roos die gemiddeld vijftig centimeter lang wordt. Aar dig aan de nieuwe roos is de lange houdbaarheid. De Prophyta kan wel drie weken in een vaas staan. De roos wordt officieel geïntrodu ceerd tijdens de Aalsmeerse ten toonstelling, maar is inmiddels al een groot succes. Veel kwekers heb ben de Prophyta al besteld bij het bedrijf met vestigingen in De Kwa- kel en Hazerswoude, zodat de roos volgend jaar ongetwijfeld in de win kel is te krijgen. Kerstster Ook de nieuwe kerstster Pink Pep permint is straks al in de winkel ver krijgbaar. Mondjesmaat weliswaar, zodat het overgrote gedeelte van de kerststerren dat in december in de Nederlandse huiskamers belandt, toch gewoon rood is. Van de andere kleuren overheerst de witte kerst ster, meldt de woordvoerder van Kwekerij Albatros uit Ter Aar die de nieuwe zalmroze kerstster in Aalsmeer introduceert. De Internationale Bloemen Vak tentoonstelling Aalsmeer wordt al 28 jaar gehouden, telkens in de eer ste weken van november. Aan de vaktentoonstelling, die jaarlijks door tienduizenden geïnteresseer den wordt bezocht, doen ruim 250 bedrijven uit binnen- en buitenland mee. Bij elkaar nemen ze een ruimte van 22.000 vierkante meter in be slag. De bloemen worden veelal ge toond in grote bloemstukken. Kwe kers en handelaren kunnen dan di rect zien wat de mogelijkheden zijn van eventuele nieuwe soorten. Anjers in een vaas zijn genoegzaam bekend bij de meeste Nederlanders. Anjers in een pot of in de tuin zijn minder gesneden koek. Weststek bv uit Kwintsheul laat op de vakten toonstelling twee nieuwe varianten potanjers zien: de roze met witte Dianthus Cerra-top en de paarse Dianthus Lilac-top. Volgens J. van Paassen van Weststek staan de klei ne plantjes er tijdens de tentoon stelling niet op hun best bij: "Ze staan maar een beetje in bloei want het is een voorjaarsplantje. Dan bloeien ze ook een hele tijd in een potje in de kamer of buiten in de tuin". De twee nieuwe plantjes zijn gekozen uit duizenden nieuwe vari anten. "Daarvan worden er maar enkele verder gekweekt", aldus de woordvoerder van Weststek die ver wacht dat de plantjes dit voorjaar in de winkel zijn te krijgen. Dat laatste geldt zeker niet voor alle nieuwe soorten Guzmania's die door Corn. Bak bv worden geïntro duceerd. Deze bekende vetplanten met een meestal roodkleurig hart zijn niet zo snel te vermeerderen. De oranjeachtige Estrella wordt daar om pas in 1992 op de markt ver wacht. De donkerrode Twilight is al op de markt. "Veel van deze planten gaan naar het buitenland", vertelt woordvoerder H. Kuyt. "Ze zijn vrij duur en daarom is het rendabel om ze naar het buitenland te brengen". Voorlichting Bezoekers van de vaktentoonstel ling kunnen niet alleen hun hart op halen aan bloemen en planten. Er is ook veel aandacht voor onderwijs, voorlichting, onderzoek en aanver wante bedrijfsactiviteiten. Ook technische snufjes zoals een nieuw bos- en transportsysteem voor ro zen, zijn op de vaktentoonstelling te vinden. Dit onderdeel wordt zon dag vervangen door de zogenaamde Groenmarkt. Daar wordt informatie gegeven aan niet-vaklui over de ver zorging van snijbloemen en plan ten, het zelf drogen van bloemen, het bloemschikken, het opkweken van exotische orchideeenplanten en het houden van 'vleesetende' planten. Duo rooft handtas op Oude Singel LEIDEN Een 65-jarige vrouw is gisteravond op de Leidse Oude Sin gel beroofd van haar handtas. De vrouw hield de tas onder haar rech terarm geklemd toen deze plotse ling van achter werd weggetrokken. Twee mannen, van rond de twintig, renden vervolgens hard weg. In de tas zaten onder meer een portemon nee met wat klein geld, een bank- pasje en een rijbewijs. M.Ruppert bekijkt, samen met zijn echtgenote, een cadeau dat hij ter gelegenheid van zijn 60-jarig lidmaat schap van het CNV gisteren op een receptie kreeg aangeboden. (foto Ellen Martens) WASSENAAR - M. Ruppert, oud kabinetsinformateur en oud CNV- voorzitter, kreeg gisteren een druk bezochte receptie aangeboden door de Wassenaarse 'afdeling van zijn bond. Eerder deze maand was hij zestig jaar lid van de christelijke vakbeweging. De receptie vond plaats in de grote zaal van service flat Stoephout aan de Stoeplaan in Wassenaar, waar Ruppert sinds eni ge jaren woont met zijn echtgenote. In zijn jonge jaren richtte Rup pert een aantal nieuwe afdelingen op van de christelijke vakbeweging (waaronder die in Wassenaar). Van 1947 tot 1959 was hij landelijk voor zitter van het CNV. In 1973 verkreeg hij landelijke bekendheid als infor mateur van het kabinet Den Uyl. Momenteel is de jubilaris advise rend lid van de Raad van State. De huidige voorzitter van het CNV, H. Hofstede, memoreerde in een toespraak de verdiensten van Ruppert voor het confessionele vakbondswerk. De christelijke mu ziekvereniging 'De Bazuin' bracht enkele muziekstukken ten gehore. Ruppert is beschermheer van dit gezelschap. NOORDWIJK/ZOETERWOUDE - Een bezoek van de gemeenteraad van Noordwijk aan de bierbrouwerij van Heineken in Zoeterwoude kan mis- schien een bijdrage leveren aan het terugdringen van de overlast van het 1 avondtoerisme in de badplaats. De raadsleden kunnen aan de Rijndijk ij kennisnemen van het aanbod van alcoholarm bier. CDA-fractievoorzitter - R. Dessing, die gisteravond het opmerkelijke voorstel lanceerde, zei zelf al 'f goede ervaringen te hebben opgedaan met deze biersoort. Dessing pleitte er in de raadscommissie voor het overmatig alcoholge- bruik, dat aan de basis ligt van veel van de overlast en het vandalisme waarmee Noordwijk wekelijks wordt geconfronteerd, terug te dringen. Een caféhouder alleen zou dat niet kunnen, maar als de gemeente de brou- werijen op hun verkoopbeleid zou aanspreken en zou voorstellen op grote- J re schaal alcoholarm bier aan te bieden, zijn er wellicht mogelijkheden. Noordwijk zou dat niet alleen moeten doen, maar in samenspraak met de omliggende gemeenten. Eerder had Dessing ook al voorgesteld om via de regionale radiozenders actie te voeren om dë jeugd van vandalisme af te houden. "Misschien moet er wel een popsong komen over dat onderwerp", aldus de creatieve CDA-voorman. Waarnemend burgemeester J. van der Sluijs zei bereid te zijn met zijn collega's te gaan praten over een alcoholmatigingsbeleid. Hij sprak in dat verband van een 'zinnige suggestie'. Van der' Sluijs merkte op dat Noord- wijk in het algemeen niet te veel moet verwachten van samenspraak met 1 andere gemeenten: "Wat het avondtoerisme betreft is Noordwijk enig in zijn soort". WASSENAAR - De nieuwe we reldwinkelwagen in Wassenaar is gisteravond gepresenteerd aan medewerkers, donateurs en andere belangstellenden. Bij het Zonnehof Paviljoen aan de Duinrellweg stond tussen half zeven en negen uur de in geel en grijs (de officiële wereldwinkel- kleuren) gespoten bus. Tot enkele maanden geleden werden de wereldwinkelproduc ten verkocht vanuit een oude ca ravan, maar deze mobiele win kel bleek langzamerhand versle ten. De wereldwinkeliers koch ten daarop een tweedehands SRV-wagendie ze zelf hebben opgeknapt. Omdat de nieuwe winkel meer ruimte biedt dan de oude caravan, kon het assorti ment koffie en thee worden uit gebreid met allerhande nijver- heidssproducten uit de Derde Wereld. De officiële opening van de bus volgt pas morgen aan het Stadhoudersplein. Noordwijk eens met Wassenaarse kritiek op 'bonnenquotum' NÖORDWIJK De burgemeester van Noordwijk ondersteunt het protest van zijn Wassenaarse colle ga tegen de quoteringsregeling voor processen-verbaal. Ook hij vindt dat aan de rechtsstaat wordt ge tornd door het aantal processen- verbaal aan een jaarlijks maximum te binden. Van der Sluijs heeft de brief aan de Tweede Kamer niet onderte kend, maar kan zich wel vinden in de inhoud. De opgelegde maatrege len zouden het vervolgingsbeleid 'volstrekt ongeloofwaardig' maken, overtredingen in de hand werken en in strijd zijn met uitspraken van Kamer en minister van justitie. De burgemeesters van Rijswijk, Voor burg en Leidschendam hebben de Wassenaarse brief ondertekend. Fietsenschoonmaak rond Stationsplein LEIDEN - De politie heeft voor de tweede maal binnen één week een groot aantal rondslingerende fiet sen van het Leidse Stationsplein en omgeving verwijderd. In totaal wer den 88 fietsen in beslag genomen. Een week geleden werden, na een groot aantal klachten, al zo'n 100 fietsen verwijderd. Volgens een po litiewoordvoerder is het niet eerder voorgekomen dat het Stationsplein zo snel alweer opnieuw moest wor den schoongemaakt. De eigenaren kunnen, tegen betaling van een tientje, hun rijwiel op het politiebu reau terughalen. WASSENAAR - De gemeente Wassenaar probeert een kunst uitleen op te zetten en het lijkt de plaatselijke WD een goede zaak om dat samen met de bi bliotheek te doen. Cok regiona le samenwerking wordt niet uit gesloten. Op dit moment is er al een artotheek voor ambtenaren, opgezet door een plaatselijke kunstenaar. Dit bleek gisteravond bij de behan deling van de nieuwe Wassenaarse kunstnota. B en W stellen in de nota c voor om de financiële bijdrage voor t- tentoonstellingen te verhogen tot 500 en 1500 (was 375 en 1125) gul- den. Voor mensen die niet of nau welijks kennis hebben gemaakt met beeldende kunst, toneel, mu- ziek en literatuur komt er een cur sus. De cursisten wordt geleerd om de kijken, te luisteren en een kunst- - werk in zijn context te plaatsen. De cursus begint komend voorjaar. De partijen prezen de nota, al was er enige discussie over de vraag of ook galeriehouders in aanmerking komen voor subsidie. Terwijl cul tuurwethouder M.L.A. van Rij (CDA) liet weten dat galeriehouders ondernemers zijn en dus niet Wor den gesubsidieerd, konden com- missieleden zich situaties voorstel len waarin subsidie toch op zijn plaats is. Zo zou de gemeente kun nen bijspringen wanneer een ten toonstelling anders om financiële redenen niet door zou kunnen gaan. Hierop vroeg de wethouder de commissieleden nog eens goed na te denken over een pasklare formu lering. De tentoonstellingsverorde ning moet nu eenmaal voor ieder een duidelijk zijn. De commissiele den bleken bereid er nog eens over na te denken, al ging het niet van WASSENAAR - Wassenaarse burgers zijn bezig met een reddingsplan voor de plaatselijke bioscoop Astra en hebben inmiddels gesprekken ge voerd met de wethouders van ruimtelijke ordening en cultuur. De bio scoop is gevestigd aan de Langstraat en is in principe verkocht. Volgens de eigenaar sluit de bioscoop eind dit jaar zijn deuren, maar cul tuurwethouder M.L.A. van Rij (CDA) sluit niet dat de gemeente volgende maand kan bijspringen. "Er moet dan wel een levensvatbaar plan op tafel liggen, aangezien B en W niet van plan zijn een bioscoop te exploiteren", zei hij gisteravond in de vergadering van de raadscommissie onderwijs, cultuur en emancipatiezaken. "We wachten eerst af wat er in het private rechtsverkeer gaat gebeuren". Bij het subsidiëren van expose rende kunstenaars kwam het tot een compromis. CDA en PvdA lie ten weten dat Wassenaarse kunste naars ook gesubsidieerd moeten worden als ze buiten de gemeente grenzen exposeren. De mededeling dat zo'n regeling strijdig is met de doelstelling van de nota om Wassen- aarders in contact te brengen met kunst, veranderde niets aan hun stellingname. Uiteindelijk meldde de wethouder dat hij tentoonstellin gen in de directe regio wel wil subsi diëren. Om de kans te verkleinen dat bur gers en Adviescommissie Beelden de Kunstzaken opnieuw botsen over de plaatsing van een kunst werk in een bepaalde buurt, willen burgemeester en wethouders idee ën en wensen peilen. Zo kunnen de burgers aangeven of ze een kunst werk willen dat ook als speeltuig ge schikt is of een werk dat een relatie legt met een historisch gegeven. Met de vormgeving moeten Was- senaarders zich niet bemoeien; daar is de adviescommissie voor. WD- raadslid H.P. de Greef sloot zich daar bij harte van aan. Want: "In spraak zonder inzicht geeft uitspra ken zonder uitzicht". Voor het aankopen van kunst heeft de gemeente jaarlijks 25.400 gulden beschikbaar. Voor de aan koop ontbreken tot nu toe objectie ve criteria en B en W wilden daar verandering in brengen. PvdA- raadslid J. van Noort zette vraagte kens bij die wens: "Kunstwerken kunnen niet objectief worden be oordeeld. Het is meer een beleven". De wethouder stemde in met een dergelijke tekstwijziging. Over beeldententoonstellingen in de tuin bij raadhuis De Paauw heeft de gemeente contact gehad met de Rijksdienst voor de Beeldende Kunst. Wassenaar wil een 'gemeng de' expositie houden met werken van Nederlandse en Oost-Europese kunstenaars, bij voorkeur Hongaar se. Volgens de wethouder heeft de Rijksdienst contacten in Hongarije, is men enthousiast over de locatie en bereid mee te werken. Omdat er veel georganiseerd dient te worden, lijkt het de dienst beter de expositie in 1992 te hou den. LEIDERDORP - Een 40-jarige Leidenaar is gistermiddag met zijn auto een slootje ingereden naast de Achthovenerweg in Leiderdorp. De man kwam om ongeveer half vijf aanrijden uit de richting Koudekerk, toen hij dacht te moeten uitwijken voor een tegenligger die een inrit wil de inrijden. De auto van de Leidenaar werd totaal vernield. Omdat hij klaagde over pijn in de borst werd de man voor onderzoek overgebracht naar het Leidse AZL. (foto Jan Holvast) Automobilist rijdt door na ongeval LEIDEN Een 46-jarige Leidse vrouw is gistermiddag gewond ge raakt toen zij op het zebrapad van de Leidse Ir. Driessenstraat werd aangereden door een auto. De auto mobilist is na de aanrijding doorge reden. De vrouw stak de oversteekplaats over toen een auto voor haar stopte. Een tweede auto reed door en schepte de Leidse. De vrouw sloeg over de motorkap tegen het wegdek van de Ir.Driessenstraat. Volgens het slachtoffer reed de automobilist hard door, in de richting van de Langegracht. Aanvankelijk leken haar verwondingen mee te vallen. De vrouw is weer opgestaan en doorgelopen. Eveh later zakte zij evenwel in elkaar. In het Acade misch Ziekenhuis werden heuplet sel en letsel aan de handen gecon stateerd. De politie wil graag dat getuigen van het ongeval zich melden (tel. 071-258888). Met name de automo bilist die voor de oversteekplaats stopte zou nuttige informatie kun nen verschaffen. Verwacht wordt dat de automobilist, die in een witte BMW reed, nog kan worden aange houden. VRIJDAG 9 NOVEMBER Alphen Leiden zwemmarathon Leidse Red- Leiderdorp prijsklaverjassen in de kantine Warmond bazar Hervormde Kerk, met o.a. uur vanaf parkeerterrein bowling- centrum Sportlaan. penhelmstraat, van 10.00 tot 15.00 Noordwijk Fancy-fair in Ouderencentrum door Wijnand Stomp, aanvang 14.30 uur in de Alkeburcht, Roelo- soosavond Stichting Homosexu- aliteit Alphen, vanaf 20.00 uur in gebouw SHA, Prinses Marijkelaan. Katwijk jubileumconcert 'Pro Organo et zwembad De Zijl. concert door Els de Dulk-Key (alt/mezzosopraan), Marianne ten Voorde (harp) en Marten Koen (pia no), aanvang 20.15 uur in de Kapel- vang 20.00 uur. klaverjassen Supportersvereni ging RCL, aanvang 20.00 uur in de volksdansinstuif Sjelter, mmv or- riosa, rad van avontuur, van 19.00 tot 22.00 uur in 't Trelpunt, Heren weg. ZATERDAG 10 NOVEMBER A rak Katwijk ^B m Tropische dansavond in 't Tref- Jjgf punt, aanvang 20.30 uur. VA Hazerswoude/Rijndijk ^B IJÉ kinriRrvnnrstftlling (fi tot 1? jaar) Koor, aanvang 20.00 uur, Stadsge- Leiderdorp 'Narrendance' met The Sjelter Squeezers, vanaf 14.00 uur in de straat, van 11.00 tot 17.00 uur. heropening van de Wereldwin kel Moby Dick, Schoolstraat, vanaf 11.00 uur. Warmond bazar Hervormde Kerk, o a. Leiden grote rommelmarkt Muziekvere niging 'Kunst en Genoegen', vanaf 10.00 uur in het clubgebouw J.C. de Rijpstraat (Waardeiland). Noordwijk en Joop van der Louw (trompet) cabaretprogramma 'Dubbel en groep Praznik, aanvang 20.00 uur. wandeltocht over 25 of 40 km, uitgezet door Wandelkring Leiden, 'Ue reis naar weer terug'door Pop- ggttvstr'"% pentheater Lucia Sies. aanvang Christelijke Mavo De Dwarswete- ring, Muzenlaan. stekjes/bloembollen, antiek/curio- ruilbeurs Prentbriefkaatren kring 'De Bollenstreek', van 9.00 tot optreden bij Mind Blasting Terror Tour o.a, 'Entombed', 'Disharmo nie Orchestra' en 'Sinister', aan vang 20.30 uur in Scum. 20.15 uur Leidse Schouwburg. voorstelling: Tiga', door Stich ting Dansproducties, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cle- veringaplaats. Oude Wetering klucht in drie bedrijven: 'Maak dat |e tante wijs', door Toneelvere niging St. Theodulfus, Alkeburcht, zaal open om 19.30 uur. start vanaf 9.00 uur bij St. Jozef zaal, Paradijslaan. paddensloelenexcursie rondom i sportpark De Bijlen, olv natuurgid- A sen van het IVN, vertrek om 10.00 J ^B 14.(JU uur in Hel Anker. p G F O ik hobby- en speelgoedbeurs in IbIv U/i Buurthuis Cornelis Joppensz, Op- denberg De Jong, aanvang 20.15 uur; optreden Van Speijk-ensem- ble, aanvang 22.15 uur in de Mu- zenhof. ZONDAG 11 NOVEMBER kindervoorstelling: 'Geld zat', bekendmaking Prins Carnaval '90/'91, mmv Imca Marina, aan vang 21 00 uur in De Rank, Golf-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16