LOI-opleiding kinderdagverblijf niet erkend Reeks rechtszaken wegens wapenbezit Voorzichtigheid geboden bij verhoor van kind Werkgeversorganisatie: afgestudeerden loinnen niet aan de slag LUXE JACHT BIJ VAN LENT GEREED VRIJDAG 9 NOVEMBER 1990 REGIO PAGINA 15 Samenwerking Leidse en Kanieroense universiteit LEIDEN - De Leidse universiteit gaat op het gebied van onderwijs en onderzoek op milieukundig gebied samenwerken met de universiteit van Dschang in Noord-Kameroen. Voorzitter C.P.C.M. Oomen van het college van bestuur van de RUL te kent volgende week de samenwer kingsovereenkomst. Noord-Kameroen kent grote milieuproblemen. De landbouw gronden, weidegebieden en bossen verdrogen en raken uitgeput. Groot wild is nauwelijks meer aanwezig. De universiteit heeft samen met het Nationaal Instituut voor Platte landsontwikkeling van de Universi teit in Dschang in Maroua een veld- stationn opgericht. Het veldstation moet bijdragen aan de ontwikke ling van milieukunde, nodig om de problemen te lijf te gaan. DEN HAAG - Iedereen weet dat je geen vuurwapen in bezit mag heb ben. Maar hoe zit het met een voor werp dat niet van een echt pistool is te onderscheiden? De 20-jarige Leidse rechtenstudent weet het nu. Het is wel degelijk strafbaar en de aankomend jurist kreeg van de Haagse politierechter mr. J. van Overbeek een boete op van 250 gul den opgelegd. Dat het niet mocht wist de stu dent ook wel eerder dan vandaag. Het alarmpistool had hij namelijk in Den Haag, na het aan een vriend te hebben laten zien. op de achterbank van zijn auto verstopt. Dat werd ontdekt en doorgegeven aan de po litie. De auto werd opengebroken om het wapen, dat sprekend op een colt leek, te verwijderen. De jongen kreeg de schrik van le ven toen hij even later bij zijn auto kwam en hij door vier agenten met getrokken pistool benaderd en in de Haagse rechtbank deelt forse straffen uit boeien geslagen werd. Volgens rechter Van Overbeek niet onge woonlijk. Hij verwees daarbij nog eens naar het Haagse arrestatieteam dat dit jaar in Leiden een jongen met een gaspistool in zijn hand doodschoot. En het leek de student nogal on schuldig, zo'n wapen dat bovendien kapot was. "Nou ja, onschuldig", zei de rechter, "als je daarmee naar de bank gaat heb je dikke kans dat ze meteen uitbetalen". Officier van justitie mr. De Waard vond het 'kinderachtig, stom gedoe om met zo'n wapen bij je vrienden te gaan staan pochen". Het was trouwens niet de enige keer dat hij gisteren verdachten kinderachtig heid verweet. De Haagfee rechtbank had namelijk een hele reeks van overtredingen van de wapenwet op een rij gezet. Dat er forse straffen voor dit soort overtredingen werden uitgedeeld bleek uit de zaak van een 31-jarige man uit 's Gravenzande. Hij kreeg een boete van 1000 gulden en zes weken voorwaardelijk, maar had daarvoor dan ook wel een 22 punts geweer in de achterbak van zijn auto liggen. Een buitengewoon zwaar wapen waarbij één schot vol doende is om iemand te doden. Tijdens de jaarlijkse braderie in juli 1989 raakte hij betrokken bij een vechtpartij, niets bijzonders want dit feest in het Westland is hiervoor berucht. De man meende dat de politie niet voldoende had ge daan en waarschuwde dat hij 'zelf maatregelen zou nemen'. Iemand die hem waarschijnlijk goed kende seinde de politie vervolgens in dat in zijn auto een wapen zou liggen. Dat bleek te kloppen. Daarnaast had hij thuis nog eens 143 patronen voor het wapen dat hij in België voor een prikkie, 400 gulden, ge kocht had. Dat het zo'n gevaarlijk geweer was wist hij niet. Hij had het gekocht omdat het "zo mooi ver sierd was". De officier vroeg zich wederom af iemand pou "zo achterlijk doet om zo'n dodelijk wapen te ko pen". Hij eiste een gevangenisstraf van vier weken. De raadsman van de verdachte vond dat dit te veel was en wees erop dat zijn cliënt hierdoor ongetwijfeld zijn baan als chauffeur zou kwijtraken. Het was gisteren de enige keer dat rechter Van Overbeek. in Den Haag ook wel bekend als 'John Conform', van de eis zou afwijken. Dat deed hij bij voorbeeld niet bij een 21-jarige Katwijker die in bezit was van een gasrevolver met patro nen. De rechter vonniste, zöals dat heet, conform de eis van de officier van justitie: 300 gulden boete. De of ficier foeterde dat je wel "niet goed wijs of anders slecht moet zijn om zomaar met een wapen op zak te lo pen". Een 26-jarige Leidenaar had daar entegen wel redenen om met een luchtdrukpistool dat net echt was, op zak te lopen. In juni van het vorig jaar had hij door het gokken be hoorlijke schulden opgelopen en was door verschillende schuldei sers al eens stevig aangepakt. "Die avond wilde ik per se weer eens uit en ging expres naar een kroeg waar ik niet van die bekenden zou tegenkomen. Omdat ik me wel bedreigd voelde stak ik voor de ze kerheid toch maar het luchtdruk pistool dat ik al jaren had, bij me", vertelde de Leidenaar. Een andere bezoeker van het café zag het wapen achter de broekriem zitten en waarschuwde de politie. Alleen daaruit bleek volgens de rechtér al dat het wapen echt ge noeg leek om te dreigen. Het vonnis luidde een boete van 250 gulden. 0nfri7icuh)£ Honderd jaar geleden stond er in de krant: Een kleinen dronkaard, slechts vier jaren oud, heeft door de lief de voor de flesch het leven verlo ren. Zoo bericht men tenminste van Queenstowh, waar de stoomboot „Umbria" van Nieuw-York aangekomen is. Een kleine jongen, Frederik Kamp, werd met eene flesch wijn alleen gelaten. Toen zijne moeder te rugkeerde, vond zij hem bewus teloos. Hij had de flesch half uit gedronken en stierf, trots alle po gingen der geneesheeren om dit te voorkomen. - Bij muziek en klokgelui is het verdwijnen der cholera uit Va lencia feestelijk gevierd. Als op 18 November geen geval zich meer zal hebben voorgedaan, zal in de hoofdkerk een Te-Deum ge zongen en eene plechtige dood- emis voor de overledenen ge vierd worden. - Volgens te Berlijn ontvangen telegrammen uit Parijs moet de zoon van Sarah Bernhardt gis teren in een tweegevecht met den redacteur van „Courrier Fran caiseene lichte wonde hebben bekomen. Maurice Bernhardt had Mouvet uitgedaagd, omdat deze een minder vleiend artikel over zijne moeder in de rol van Cleopatra geschreven had. Vijfentwintig jaar geleden: - „Een kinderhand is gauw ge vuld" en „alle beetjes helpen" zijn twee bekende Nederlandse zegswijzen. Van het laatste zou ik graag willen uitgaan." Dit zei de loco-burgemeester van Lei den, wethouder S. Menken, toen wij hem vanmiddag telefonisch om commentaar vroegen op de beslissing van de kamer inzake de Leidse grenswijzigingen. De loco-burgemeester betreurde het echter in hoge mate, dat Noord- Hofland in Voorschoten niet in de uitbreiding is opgenomen, want dit scheelt Leiden bijna tweeduizend woningen. Personeelstekort mag niet leiden tot verpleegkundigen zonder diploma AMSTELVEEN - De Nationale Raad voor de Volksgezondheid heeft zich gisteren definitief uitge sproken tegen het inzetten van niet- gekwalificeerden in de verpleging. Het personeelstekort heeft ertoe ge leid dat op het ogenblik hier en daar al werkzaamheden die tot de taak van de verpleegkundigen behoren worden uitgevoerd door mensen die daar niet voor zijn opgeleid. In dit verband valt steeds vaker de term 'derde deskundigheidsni veau' voor medewerkers die als 'af delingsassistent', 'hostelmedewer ker' of 'verpleegassistent" bij de zorgverlening worden ingezet. Zij worden ingeschakeld bij huishou delijk werk, de maaltijdvoorziening en de persoonlijke verzorging en verpleging van patiënten. De NRV is tegen het overdragen van basiszorg voor patiënten aan la ger opgeleiden en daarmee ook te gen de introductie van een derde deskundigheidsniveau (naast dat van verpleegkundigen en zieken verzorgenden). De raad vreest aan tasting van de kwaliteit van de zorg. Bovendien is het voor de patiënt heel vervelend om voor allerlei on derdelen van de zorg en de verple ging 'tien verschillende mensen aan zijn bed te krijgen'. De vertegenwoordigers van orga nisaties van verpleegkundigen von den wel dat het advies weinig hou vast biedt aan degenen die er op dit moment voor moeten zorgen dat de verplegingsdiensten goed blijven draaien. W.J. Speets zei in dit verband dat assisterende functies de oplossing zullen moeten bieden, aangezien het uitgesloten lijkt in de toekomst voldoende verpleegkundigen en verzorgenden aan te trekken. Op die manier zouden volgens hem jaarlijks ook enkele duizenden leer lingen die de opleiding voortijdig verlaten voor de gezondheidszorg behouden kunnen blijven. KRANTEN - De stichting Het Leids Debat houdt op donderdag 15 november een debat over de stel ling 'De NRC is beter dan de Volks krant'. De adjunct-hoofdredacteu ren van beide kranten treden als gastpleiters op en nemen het op te gen een groepje studenten. De bij eenkomst wordt gehouden in het groot auditorium van het Acade miegebouw en begint om 19.30 uur. Nieuwe politiebureau Hazerswoude krijgt speciale kinderverhoorkamer LEIDERDORP De cursussen voor leidster kinderop vang bij de Leidse Onderwijsinstellingen LOI in Leider dorp en bij de Zaterdagacademie in Lelystad geven maar heel weinig kans op een baan. De komende vijfjaar zijn er in Nederland door de uitbreiding van het aantal kinderdag verblijven 15.000 nieuwe leidsters nodig. Omdat de oplei dingen van de LOI en de academie niet worden erkend, missen de cursisten de boot. Alleen in de niet-erkende kin derdagverblijven zouden zij aan het werk kunnen. Dat zegt de VOG, de overkoepelen de werkgeversorganisatie van on der meer de kinderdagverblijven. De VOG vindt dat de LOI zich schuldig maakt aan misleidende re clame. De onderwijsinstelling ver wijst in folders en advertenties voor de cursussen kinderleidsters naar de grote behoefte aan personeel in de kinderopvang. "En dat terwijl de cursisten niet aan de slag kunnen", aldus de VOG. De organisatie heeft samen met de vakbonden de Recla me Code Commissie ingeschakeld. De Zaterdagacademie maakt geen reclame, maar wijst in de stu diegids wel op de uitbreiding van het aantal kinderdagverblijven, die de komende jaren wordt verwacht. De cao die voor de medewerkers van kinderdagverblijven geldt, schrijft volgens de VOG voor dat leidsters een opleiding in het kader van het leerlingwezen, het mbo of het deeltijdonderwijs moeten heb ben genoten. De cao geldt volgens de VOG voor alle erkende kinder dagverblijven, gesubsideerd of niet. LOI- of Zaterdagacademie-klanten komen niet aan de bak. De opleiding bij het LOI duurt een jaar en kost 900 gulden, die bij de academie 18 zaterdagen en kost 1180 gulden. Nonsens Zowel de LOI als de academie in Lelystad werpen de aantijgingen van de VOG ver van zich af. Hoofd opleidingen van de LOI, H.M. Wen- tink, ontkent dat de cao algemeen bindend zou zijn. "De VOG heeft al leen iets te zeggen over gesubsidi eerde kinderdagverblijven. De ei- Verenigd Duitsland LEIDEN - Theo Sommer, hoofdre dacteur van het Duitse dagblad Die Zeit, houdt woensdag 14 november een lezing over het verenigde Duits land. Hij gaat onder meer in op de reacties van de Duitse bevolking op het razende tempo van de hereni ging. De lezing heeft plaats in het Centraal faciliteitengebouw van de Leidse universiteit - Cleve- ringaplaats 1, en begint om 20.00 sen gelden niet voor niet-gesubsidi- eerde dagverblijven". Wentink meent te weten dat zelfs bij de gesubsidieerde dagverblijven soms wordt afgeweken van de op leidingseisen. "Iemand ouder dan 35 jaar kan onder bepaalde omstan digheden best met de LOI-oplei ding als leidster gaan werken". De jongere leidsters of leiders kunnen volgens hem naar de niet-gesubsidi- eerde instellingen. Wentink ontkent dat de LOI mis leidende reclame zou maken. "In onze studiegids adviseren wij ieder een zich eerst te oriënteren op de ei sen die worden gesteld aan werkers in de gesubsidieerde sector". Sinds dejDpleiding in januari 1989 voor het eerst werd gegeven, hebben 1500 mensen deze gevolgd. Ook directeur Postma van de Za terdagacademie ontkent dat de di ploma-eisen zouden gelden in de niet-gesubsidieerde sector. "Er is een enorm circuit van niet-gesubsi- dieerd instellingen dat de komende jaren nog flink zal groeien". Na de eerste berichten van de VOG heeft Postma alle 100 cursis ten geschreven dat het diploma niet in gesubsidieerde centra geldig zou zijn: "In reactie daarop hebben er zich maar twee cursisten terugge trokken". Bovendien heeft Postma de VOG om overleg gevraagd. De LOI had hierom ook al verzocht. "Op het verzoek tot overleg hebben we nooit reactie gehad". Niet aan tornen Op haar beurt ontkent de VOG weer dat de organisatie alleen voor ge- subsideerde kinderdagverblijven zou werken: "Wij werken voor de hele branche". Wat betreft het over leg met de twee onderwijsinstellin gen zegt woordvoerder Alsem: "Wij zijn best tot overleg bereid, maar hebben duidelijk gemaakt dat er niet aan de opleidingseisen valt te tornen. Toen wilden zij niet meer". Niet alleen de vergeefse moeite van de vele honderden cursisten, van wie er zich inmiddels een flink aantal met grote vraagtekens bij de VOG hebben gemeld, zit de VOG dwars. "Diegenen die zich opgeven voor deze opleidingen, zijn voor de reguliere opleidingen verloren. En dat terwijl we iedere kinderleidster hard nodig hebben". LEIDERDORP/HAZERSWOUDE - Kinderen kun je bij het intervie wen in verband met een ernstige po litiezaak niet op dezelfde manier be handelen als volwassenen. Voor zichtigheid is geboden. Een kind dat te ruw wordt ondervraagd, kan hierdoor op emotioneel vlak schade oplopen. Bovendien staat of valt het waarheidsgehalte van de antwoor den van het kind bij de manier waarop de vragen zijn gesteld. Insi nuerende vragen of een dreigende, barse houding van de politieagent kan een interview waardeloos ma ken. Deze mening heeft de afgelopen jaren post gevat bij de Nederlandse politie en justitie. Veel politieagen ten zijn inmiddels opgeleid om op een goede manier kinderen te on dervragen. Bovendien zijn in ver spreid liggende politiebureaus in Nederland speciale kinderintervie- wkamers gemaakt, waar in een pret tige sfeer met de kinderen kan wor den gesproken. Het district Den Haag van de rijkspolitie en de gemeentepolitie van Leiden .hebben vanaf april vol gend jaar ook de beschikking over een dergelijke ruimte. In het nieu we politiebureau van Hazerswoude, waaraan op dit moment druk wordt gébouwd, is op de eerste verdieping een kamertje speciaal voor kinder- verhoor getekend. Twee politié- mensen van de afdeling jeugd- en zedenzaken van de rijkspolitie en een van de Leidse gemeentepolitie volgen het komende half jaar de cursus in het interviewen van en omgaan met jeugdige slachtoffers en getuigen. Het hoofd van de afdeling jeugd- en zedenzaken van de rijkspolitie district Den Haag, P.L.A.M. van Oosterhout, zet uiteen dat in princi pe kinderen, net als volwassenen, eerst gewoon worden verhoord op het plaatselijk politiebureau. Alleen bij ernstige gevallen waarbij emo tionele schade voor het kind niet denkbeeldig is, of als de verklaring van het kind van doorslaggevend belang is, wordt het kamertje ge bruikt. Divers Jeugdzaken omvat alles wat met minderjarigen te maken heeft, van diefstalletjes tot incest en van weg- lopertjes tot misbruik op straat. In cest, andere vormen van seksueel geweld en zaken als getuigen zijn van een misdrijf, gaan ook kinderen niet in de koude kleren zitten. Waar bij kleine criminaliteit een gewoon verhoor past en extra voorzichtig heid niet nodig is, is dat bij meer emotionele kwesties wel het geval. Vandaar dat de kinderinterview- kamers zijn ontworpen. In de ruim te staan een normale tafel met stoe len, een kinderzitje, een bank en is speelgoed aanwezig. De kamer is uitgevoerd in primaire kleuren en doet huiselijk aan. Dat alleen is niet voldoende om het kind op zijn ge mak te stellen. "Nog veel belangrij ker dan een leuk ingerichte kamer is de man of vrouw die het interview afneemt. Aan zijn of haar houding worden nogal wat eisen gesteld", zegt W. Coenen, plaatsvervangend hoofd van de afdeling. In de cursus leren de agenten van de afdeling jeugdzaken hoe je een kind zijn eigen verhaal laat vertel len. Bovendien wordt hen geleerd hoe ze kunnen voorkomen dat het kind wordt beïnvloed door het ge drag van de interviewer. Van Oos terhout: "Een van de moeilijkste dingen is bij voorbeeld bij incestge- vallen het leren omgaan met de ge voelens van disloyaliteit van het Van Oosterhout (links) en Coenen: "Belangrijkste is voor ons dat het kind geen schade ondervindt van het interview". kind. Een kind wil zijn vader niet verraden". Coenen zet uiteen dat het voor een politieman nagenoeg onmogelijk is èn heel goed op het kind te letten zo dat dit geen schade ondervindt èn een heel nauwkeurig verslag te ma ken van dat interview. Juist een kind geeft non-verbaal veel prijs. Een oogopslag of een wrange glim lach kan meer zeggen dan tien mi nuten praten. Bij de nieuwe kinderverhoorka mers is dit probleem opgelost. Het kind en de interviewer worden op een videoband opgenomen. Achter een eenzijdig doorzichtige spiegel wand zit een politieman die als re gisseur werkt. Hij geeft de intervie wer soms aanwijzingen en zorgt er in elk geval voor dat cruciale gedra gingen van het kind heel duidelijk op de band komen. Opnames kunnen worden ge bruikt in de rechtzaal. Een advocaat van een verdachte kan zich niet ver schuilen achter het excuus dat het kind wel zo geantwoord zal hebben omdat de vraag suggestief is ge weest. Vastleggen op de videoband heeft nog een voordeel. Voorkomen wordt dat het kind voor een tweede keer moet worden ondervraagd. Hoe vaker een kind een bepaalde vraag wordt gesteld, hoe hoger de kans dat het er iets bij bedenkt. .Al met al is de kinderinterviewka- mer voor de politie een uitkomst. "Het gaat ons erom dat een kind door een verhoor niet nodeloos ex tra mentale schade oploopt. Het op lossen van de zaak is belangrijk, maar het welzijn van het kind staat bij ons op de eerste plaats", aldus Van Oosterhout. DE KAAG Bij jachten bouwer Van Lent op Kaageiland is weer een mooi jacht van stapel gelopen. Het betreft een zeer luxe ple zierboot, de 'Virginian', die in opdracht van een Amerikaan is ge bouwd. Het ismeteen lengte van 63 meter het grootste jacht dat Van Lent ooit heeft gebouwd. Tot nu toe kon Van Lent niet groter bouwen, maar daarin komt binnenkort verandering als het nieuwe droogdok dat momententeel in aanbouw is, gereed komt. Dan kunnen sche pen tot 100 meter worden gebouwd. De 'Virginian' heeft een luxe interieur. Zo zijn erverschiUende badkamers, waarvan er een een bad heeft waarvoor het marmer uit Portugal is gehaald. Een bedrijf in Hillegom heeft het marmer be werkt tot ligbad. Verder zijn er verschillende verblijfsruimten, i open haard zoals een bibliotheek in English style en een salon. Verder heeft het jacht een studeerkamer, eet- en slaap kamers, een fitnessroom en een panoramadek met groot video scherm, waar bij slecht weer het de opvarenden naar videofilms kunnen kijken. Er zijn bemanningsruimten, een captain's room, kaarten- en radiokamer, en een moderne brug waar alle geavan ceerde, computergestuurde navigatie-apparatuur is te vinden. Het schip telt vier verdiepingen, heeft een dek waar helikopters kunnen landen en er zijn nog twee kleinere boten aan boord die door middel van een druk op de knop via een hydraulisch systeem kunnen worden uitgezet De kleinere boten worden gebruikt voor recreatie en boodschappen doen. De bemanning telt ongeveer 20 koppen. Over de kosten laat Van Lent zich niet uit. We mogen raden. We houden het op 70 miljoen gulden. (foto Wim Dijkman»

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15