Kahane is dood, maar de joodse terreur leeft Slim zelfbouwsysteem om kasten te maken Borstels zijn bij vele klussen onmisbaar üSii\yi:iF'J=üiFJ»J Landschappen schilderen uit een boek Betrouwbare en betaalbare dynamo in aantocht Poppenhuis niet alleen 'kinderwerk' Duidelijk verlies voor Britse conservatieven VRIJDAG 9 NOVEMBER 1990 PAGINA 11 De fabrikant heeft er royaal de tijd voor genomen om zijn nieuwe zelfbouwsysteem voor het maken van (wand)kasten zodanig te perfectioneren dat hij het met een gerust hart aan de consument kon presenteren. Begin dit jaar konden we er op de beurs Karwei al even aan 'ruiken', maar nu is 'VAdrill' helemaal rijp voor gebruik. Wat allereerst opvalt, is de uiterste eenvoud waarmee de doe-het-zelver ermee overweg kan. Er is geen en kele ervaring op het gebied van meubels bouwen voor nodig. En de zelfbouwer kan met een minimum aan gereedschap volstaan. De basis van het systeem wordt gevormd door wit geplastificeerde panelen, 250 cm lang en 60 of 40 cm breed, aan beide langskanten op re gelmatige afstanden voorzien van 'blinde' gaatjes en een assortiment legplanken in diverse formaten. Daarmee, plus de diverse hulpmid delen (kastverbinders, plank- en roededragers, plint/koofbevestigin gen, koppelbouten, stel-units en Er zijn vele duizenden als hobby tekenen of schilderen. Een aantal van hen volgt cursussen in deze technieken, maar meestal blijft het beperkt tot het intieme huiskamergebeuren. Speciaal voor deze 'thuisschil- ders' is een prachtig boek samenge steld, geheel gewijd aan het schilde ren van landschappen. Dergelijke boeken, met een instructieve opzet, bestaan al wel, maar naar dergelijk materiaal dat specifiek gewijd is aan het Hollandse landschap, moet je met een lantaarntje zoeken. Het boek 'Landschapschilderen' voldoet voor honderd procent aan de vraag naar zo'n benadering. Het is niet alleen een boek om met ge noegen door te bladeren maar in de begrijpelijke teksten nemen ze de onervaren amateurschilder aan de hand. Geen hoogdravend cultureel gedoe, gewoon vertellen hoe je een schilderij opzet en uitwerkt. Het boek behandelt de olieverf-, de aquarel- en de pasteltechnieken. Auteurs: Michel van den Einden, Frans Nauts en Jo van den Brand. Uit gever: Cantecleer. Prijs: 59,50. druksloten) is het maken van kas ten met een zelf te bepalen indeling en op elke gewenste hoogte, een simpel karwei. Klapstuk Het 'klapstuk' van het VAdrill-sys teem is de slimme aftekenmal, een vernuftig hulpmiddeltje waarmee alle afschrijvingen voor de te boren gaatjes foutloos aangebracht kun nen worden, voor het monteren van scharnieren, deuvels, enz. Een bijgevoegde handleiding voor het gebruik van de mal maakt in woord en beeld duidelijk hoe (simpel) dat in zijn werk gaat. Met het systeem kan bijvoorbeeld een kamerbrede en tot het plafond rei kend wandmeubel gebouwd wor den; de panelen zijn daarvoor lang genoeg. Ze kunnen bovendien op elke ge wenste lengte afgekort worden, ook op tafelhoogte, bijv. om de kast uit te rusten met een schrijf- of speel- blad. Daarin kan dan naar eigen idee een vakken-indeling gemaakt worden. Ook met laden, die op de zelfde manier gemonteerd worden en met telescopische geleiders inge bouwd. Lage kasten die de dode ruimte onder het schuine dak op zolder ef ficiënt en decoratief vulllen... ook dat is mogelijk. Demonteren Een vriendelijke eigenschap van het systeem is dat elk bouwsel ook weer gedemonteerd kan worden, zonder dat de onderdelen ook maar de geringste schade oplopen. Bij verhuizing neem je de hele boel een voudig in losse onderdelen mee naar de nieuwe woning, om het daar, zo nodig aangepast aan de om standigheden,, weer op te bouwen. Tot het VAdrill-systeem behoren geen deuren. De leverancier heeft het echter afgestemd op toepassing van de bekende Acme schuif- en vouwdeuren. Die kunnen, eveneens zonder ingewikkelde montagetoe standen, aangebracht worden, het zij over de hele breedte, hetzij ge deeltelijk, zodat een deels open, deels dichte kastenwand ontstaat. Maa"r wie nu toch liever gewone scharnierende deuren wil, kan de panelen (op de vereiste afmeting ge zaagd) daarvoor gebruiken. Met een fijngetande (hardpoint) zaag, enkele houtboortjes en een priem ben je vrijwel helemaal tech nisch toegerust om aan de kasten- bouw te beginnen. Informatie: JéWé, Gorinchem, 01830 - 51911. Eindelijk. De betrouwbare en be taalbare fietsverlichting is in aan tocht. En nog wel van Nederlands fabrikaat. Decennia lang moest de fietser zich behelpen met een knul lig Stelsel van lampen, dynamo en draden, waarbij het fenomeen roest voor structurele defecten zorgt. Na tuurlijk, de laatste jaren zijn er prachtige batterijlampen in de han del, maar voor de prijs daarvan koop je een oude fiets, zonder ver lichting dan. In een samenwerkingsverband hebben de Nederlandse fabrikan ten van fietsen en onderdelen Ga zelle, Batavus, Sparta en Axa zich gebogen over het zwakste punt uit de verlichtingsketen: de dynamo. De bedrijven introduceren binnen kort onder de naam Axa de HR, of wel Hoog Rendement-dynamo. Deze heeft de vorm van een dood normale dynamo, die echter op alle punten uitmunt in kwaliteit. De HR-dynamo heeft bij lage snelheid van de fiets al een hoge spanningsopbrengst. Bij de meeste dynamo's betekent langzaam rijden een flauw lichtstraaltje. Hard rijden met de HR is geen enkel probleem, want er zit een spanningsbegrenzer op. De lampen kunnen daarmee niet doorbranden. De HR loopt bijzonder licht, wat een belangrijk bezwaar van dynam overlichting, het zware trappen, wegneemt. Verder hebben de ont werpers goed nagedacht over het probleem van doorslippen op de band bij regen. Het loopwieltje heeft een middellijn van drie centi meter in plaats van de gebruikelijke twee bij de meeste dynamo's. Het drukvlak is daardoor veel groter en slippen komt niet meer voor, indien de dynamo tenminste correct is ge monteerd. Voor elke dynamo geldt dat wielas, boven- en onderkant van de dynamo in een lijn moeten staan, controle kan met een touwtje. dynamo zou niet af zijn, wanneer het roestspook nog kans krijgt al deze pracht te beder ven. Dat kan niet, want de HR is voorzien van een professionele vier- polige snoeraansluiting die degelijk en solide oogt. Voor- en achterlicht kunnen hiermee ieder een aarde- draad naar de dynamo krijgen. Tenslotte komen de fabrikanten nog met een extra verrassing. Dit hoogwaardig stukje techniek hoeft straks in de winkel niet meer te kos ten dan 30 tot 35 gulden. Omdat je er nu eenmaal niet hele maal buiten kunt, heeft vrijwel ie dere doe-het-zelver wel een staal- borstel in de gereedschappen-uit rusting. Misschien ook nog een komstaaldraadborstel die op de boormachine gebruikt wordt, maar daarmee houdt het meestal wel op. De taak die aan dit tweetal is toebe deeld, is van beperkte aard en in één woord uit te drukken: ontroesten. Er bestaan heel wat meer soorten borstels dan de hierboven genoem de. De gewone (hand)staalborstel zie je in de meeste gereedschappen- winkels alleen in vier- en twee-rijen uitvoering, dus een brede en een smalle. Dat er nog smallere en nog bredere bestaan, is lang niet ieder een bekend. Er zijn er met één rij staalharen en grotere tot zes rijen. De allersmalste is handig om in smalle spleten te werken. De groot ste werkt sneller als grotere opper vlakken ontroest moeten worden, bijvoorbeeld een spadeblad. Ook niet zo bekend is de staalbor- stel met een iets omhoog gebogen voorkant, een soort wipneus. Daar mee kom je makkelijk op lastige plekken, zoals tegen een stompe kant. Koperdraadborstels Behalve staalborstels zijn er ook ko perdraadborstels, in kleinere for maten dan de staaldraadtypes. Me taal dat bij een stevige borstelbeurt geen krassen mag oplopen, wordt door de koperen haren een stuk zachtzinniger bejegend. Ga dus bij voorbeeld zwart geworden gaspit ten niet met een staal- maar met een koperdraadborstel te lijf. Voor het schoonmaken van vijlen zijn er speciale vijlenborstels, met Het maken en inrichten van pop penhuizen lijkt een specifieke hobby voor knutselende kleuters. De praktijk wijst anders uit: het zijn juist volwassenen die zich daaraan met enthousiasme wij den. Het gebeurt veelal in gezins verband. Vader en moeder ma ken het samen met de kinderen. Oorspronkelijk was het, al sinds de 17e eeuw, een echte 'rij- keluis hobby', nog helemaal geen doe-het-zelf. In Amerika en voor al in Engeland lieten mensen die dat konden betalen door vaklie den hun eigen huis met alles wat daarin aanwezig in miniatuur na maken. Het zélf maken van poppenhui zen is een sterk groeiende hobby. Er is nu zelfs een tijdschrift aan gewijd, dat de titel 'Poppenhui zen Miniaturen' draagt, uitge geven door HobbyHandig. Het gaat viermaal per jaar verschijnen in een 48 pagina's tellende uitvoe ring. In tijdschriften winkels, kiosken, boekhandel, handenar- beidwinkels enz. is het voor 6,95 te koop. Het blad is gericht op zowel de lezende als de 'doende' hobbyist. Het bevat artikelen en achter grondinformatie over Nederland se en buitenlandse poppenhuizen en de interieurs daarvan. Wie daardoor de kriebel in de vingers krijgt om zulke dingen zelf te gaan maken, vindt werktekenin gen en patronen plus alle nodige beschrijvingen. Een 'vast item' is een maak- of speelartikel voor kinderen, zoals een poppenhuis voor Barbies, of van speelwinkeltjes. Daarin wor den de technieken van zagen, tim meren, lijmen, behangen enz- .grondig behandeld. Wat er op dit gebied allemaal gaande is in musea, op beurzen in eigen land en verder weg, wordt in een info-rubriek uitgebreid en actueel behandeld. korte haren aan beide kanten; aan de ene wat grovere draad dan aan de andere. Veel borstelwerk wordt tegen woordig machinaal gedaan. De komdraadstaalborstel is de bekend ste. In de boormachine gespannen werkt hij heel wat sneller dan de handborstel. Hij heeft een 'ring' van haren. Zijn broertje is de kopstaal- borstel, die een helemaal gevulde haardos heeft. Op grote vlakken werkt hij effectiever dan de kom- borstel. De radiale staaldraadborstel ligt gemakkelijker in den de gewone borstel. Het is een platte schijf, op de 'velg' voorzien van haren. Goed om bijvoorbeeld de ijzeren spijlen van een tuinhek e.d. te ontroesten. Tot de borstelfamilie behoort ook de houtstructuurborstel. Hij heeft verkoperde stalen haren en is be stemd om vure- of grenehout zoda nig uit te borstelen, dat de zachte delen in de houtnerf verdwijnen, terwijl de harde intact blijven. Voor het inwendig ontroesten van pijp e.d. is de cilinderstaalbor- stel paraat. Op de as zijn spiraalsge wijs staaldraadharen aangebracht (een soort 'worm' vormend). Rotorslijper Noemen we ook nog even de rotor slijper, een borstel met nylon haren in de vorm van een molenwiek, maar dan met zes 'zeilen'. Een vrij onbekend gereedschap, dat om praktische èn veiligheidsredenen het best in een vast opgestelde boor machine gebruikt kan worden. Ove rigens geldt voor alle roterende borstels dat ze effectiever werken wanneer ze in combinatie met een stationaire machine gebruikt wor den. Verder moeten ook de stiftdraad- borstels (ook wel penseelborstels genoemd) worden aangestipt. Het zijn eigenlijk dunne kopborsteltjes, voor het fijnere werk. Behalve met stalen ook met nylon haren ver krijgbaar. Laatstgenoemde zijn pri ma voor een gaspittenbehandeling; ze krassen helemaal niet. Mini-staaldraadborsteltjes, voor priegelwerk, kunnen het best in combinatie met een flexibele as op de (vast opgestelde) boormachine gebruikt worden. Tot slot: Meubels in de was zetten en 'uitboenen' kan tegenwoordig ook machinaal. De speciaal voor dit doel gemaakte roterende borstels hebben dezelfde soort haren als de gewone, middel-harde wasborstel. In de boormachine gespannen kun nen we zowel 'op hun plat' als aan de zijkant werken. TEL AVIV - Terwijl in New York de Veiligheidsraad zich voorbereidt op een nieuw debat over de be scherming van Palestijnen in door Israel bezet gebied werken activis ten van de Kach-bewegiYig in Jeru zalem aan een lijst met Maar die paar honderd hadden hun ziel verkocht aan Kaha ne en nu de leider niet meer ii is drijven ze stuurloos rond. 'Hitlist' terreur in de Aksa-moskee. De harde kern van Israels extre- leven mistische nationalisten deinst voor niets terug, zoals in het begin van de jaren tachtig is gebleken bij de ope raties van de zogenoemde 'joodse Een niet nader genoemde Kach- ondergrondse', waarvan de meeste functionaris vertelde het dagblad leden al weer op vrije voeten zijn. raakten bij die aanslag gewond. Ha'aretz:'Het leiderschap heeft zijn De.'ondergrondse'bestond uit - moord door een Palestijn op drie in woners van Jeruzalem, twee weken geleden, werd een inwoner van de moorden. Maar hij had nooit Gazastrook in zijn auto doodge- moord moeten worden'. schoten vanuit een passerende be- stelbus met Israëlische kenteken platen. Drie andere Palestijnen wraakacties. Daarom heeft de poli tie het noorden greep verloren op een aantal bijzon den.' Hij zei ook over aanwijzingen te beschikken dat die groep bezig is met het samenstellen van een 'hit list', met de namen van Palestijnse leiders, journalisten en parlement sleden. Kach heeft immers laten weten de regering, het parlement, de toekomstige slachtoffers. Na de der extremistische activisten, die dood van leider rabbijn Meir Kaha- niet langer zijn autoriteit ne is het Kach-aanhangers imi toegestaan 'machinegeweren messen voor zich te laten spreken', met het samenstellen' althans volgens bestuurslid Yeku- tiel Ben-Yacov. Hij is gisteren met zes andere be kende Kach-aanhangers voor on dervraging aangehouden. Die arres- taties, de ongekende politiemacht rechterlijke macht en de media in Jeruzalem en de extra bewaking antwóordelijk houdt voor de dood van Palestijnse leiders, Israëlische van Kahane. Volgens Ha'aretz heeft linkse politici en journalisten, ma- een aantal Kach-aanhangers tijdens ken duidelijk dat de Israëlische de begrafenisprocessie van Kahane overheid zich ongerust begint te plannen besproken voor het uitvoe- maken. En daarvoor is volop reden, ren van actie, De vele duizenden aanhangers de oude stad v; die afgelopen woensdag in Kahanes de_Tempelberg. begrafenisstoet 'Dood aan de Ara bieren' en 'Dood ten'riepen, gaven van de sympathie die in Israel leeft zijn, nationaal voor de extremistische denkbeel- ternationaal, v i op De Israëlische overheid maakt de Journalis- zich terecht zorgen. Want het laat goede indruk zich raden wat de gevolgen zouden ar vooral ook in- bijvoorbeeld een aantal onafhankelijk van elkaar opererende groepen en individuen, onder wie aanhangers van Kahane. De meest extremistische cel had een uitgebreid arsenaal wapens en explosieven opgeslagen, bedoeld voor een aanslag op de Rotskoepel- moskee op de Tempelberg. Emoties De arrestatie van joodse terroristen maakte destijds veel emoties los on der de Israëlische bevolking, die meende dat terreur onverbrekelijk verbonden was met Palestijnen. Het is tekenend voor de situatie van dit moment dat de jongste golf van joodse terreur nauwelijks indruk heeft gemaakt. Onmiddellijk na de Palestijnse moord op twee Jeruzalemse teena gers, enkele maanden geleden, schoot een onbekende een Pale stijnse zwangere vrouw dood. De schutter pleegde de aanslag vanuit auto in Kiryat Arba, de neder- de moord op Kahane waar veel Arabische steden en dor- onbekende het vuur op pen liggen, zijn waakzaamheid op- vertonen een aantal overeenkom sten: ze zijn gepleegd met automati sche wapens, vanuit auto's en de da ders zijn niet aangehouden. Israel te vertrekken. Tot degenen die in de afgelopen dagen telefonisch zijn bedreigd be horen het parlementslid Moham- De Israëlische vredesbeweging med Abdel Wahab Daroushe, bur- 'Vrede Nu' heeft minister tie Dan Meridor en minister litie Ronni Milo verzocht de huizen te laten doorzoeken van vooraan staande Kach-leden, en wapens, ex plosieven en munitie in beslag te nemen. Kach heeft het namelijk niet alleen gemunt op Palestijnen, maar ook op Israelis die banden on derhouden met de vredesbeweging. Het parlementslid Yossi Sarid van Ratz (de Beweging voor Burger rechten) is al jaren het mikpunt Jsij uitstek justi- gemeester Toufik Zayad van Naza- po- reth en de voorzitter van de Raad van Arabische Gemeentebesturen, Ibrahim Nimr Husayn. Kach-leider Kahane. Een uur nadat hij in New York werd vermoord nam een onbekend gebleven aanhanger in Israel wraak door het vuur te openen op twee Palestijnen in een dorp op de Westelijke Jordaanoever. Lezers Schrijven paar honderd nog r extreem-rechts. zetting bij Hebron waar ook rabbijn vraagd naar zijn reactie op de r niet te spreken van joodse Kahane woonde^ In de nacht na de moord op de Kach-leider, zei hij: LONDEN (RTr/DPA/AFP) - De Britse Labourpartij heeft gisteren bij tussentijdse verkiezingen in Noord-Engeland eenvoudig haar zetels behouden. De kandidaat van de Liberaal Democraten eindigde in het district Bradford-north als tweede en de Conservatieve kandi date werd met een duidelijke neder laag naar de derde plaats verwezen. In Bradford verloor de partij van premier Margaret Thatcher volgens de voorlopige uitslag 23 procent en in het eveneens noordelijk gelegen Labour-bolwerk Bootle 11 procent. de regering", verklaarde de bourne in het zuiden De tussentijdse verkiezingen de eerste test sinds de crisis is uitge broken rond het kabinet van That cher, dat verdeeld is over de Euro pa-politiek en heeft te kampen met een verslechterende economische situatie. De Labour-kandidaat behaalde 52 procent van de stemmen (plus 9), de Liberaal Democraten kregen 25 procent (plus 8) achter zich en de Conservatieven 17 procent (minus de"de"*\Tooruitgang^ servatieve partijvoorzitter Kenneth winnende Labour-kandidaat Terry Rooney. De voor het eerst deelnemende Islamitische partij behaalde in Bradford twee procent van de stem men. In Bradford wonen veel immi granten, onder wie ongeveer zeven duizend moslims. De stemmenwinst van Liberaal- democratische kandidaat bevestig- kende overwinning. Maar de Con- In haar traditionele bolwerk Bootle kwam Labour uit de bus met 78 procent (plus 11), en de Conser vatieven met 9 procent (minus 11). De sociaalliberalen eindigden hier met 8 procent als derde. 23). In 1987 behaalde Labour nog een hipte overwinning. "Dit is een vonnis over het economisch falen die op 19 oktober verrassend de ver- kiezingen in het traditioneel Con- "jd al sterk servatief stemmende district East- Bradford Labour al- dat de uitslag gisteren "niets zegt over alge- verkiezingen". Van onze correspondent Frans van Hasselt ATHENE - Het Atheense vlieg veld was gistermiddag vier uur van de buitenwereld afgesloten door een staking van de verkeersleiders. Deze beklagen zich over het uitblij ven van een radar-beveiligingssys- vluchten teem boven het Griekse luchtruim, bied zijn Ze herinneren eraan dat Grieken land en Albanië de enige landen in Europa zijn die zo'n systeem nog niet hebben. Afgelopen zomer is de toestand nog onveiliger geworden dan ze al was door de toegenomen vlieg- dichtheid. Per etmaal zijn. er 700 vluchten met een landing op Griekse bodem en 500 doorgaande. Grieks luchtruim levensgevaarlijk Het jaar tevoren waren dat er nog maar 250, maar de Amerikaanse lar en van het Golfge- bijgekomen. Deze pilo ten zouden zeer ongedisciplineerd te werk gaan. Het near-miss-report (meldingen over bijna-botsingen) is volgens de gevormd, de derde kwam tot dezelf- verkeersleiders dit jaar met 50 pro-. de conclusie als de eerste. Premier cent toegenomen. Anderhalve Mitsotakis zegde een maand gele- maand geleden misten twee West- den na een ontmoeting een snelle europese verkeersvliegtuigen met beslissing toe, maar sindsdien is er samen 600 passagiers elkaar op 10 weer niets gebeurd, aldus de ver meter. Beide piloten brulden als keersleiders. wilde dieren en de verkeersleider die het registreerde kon een week lang niet meer op z'n werk komen. "Als het zicht boven Griekenland niet zo helder was als doorgaans, zal het aantal koffers in de zee groter zijn dan het aantal vissen", ver klaarde een verkeersleider. De aanbesteding van de beveili gingsinstallatie stagneerde de laatste anderhalf jaar. Achtereen volgens werden drie commissies Volgens nationale opiniepielin- gen ligt Thatchers partij in popula riteit 21 procent achter op Labour. Dominicaanse Republiek Het verhaal van Herman Joustra eigenlijk wil vertellen met zijn ver- caanse Republiek in haal. Wil de auteur de lezer inder- i 27 oktober j.l. geeft daad doen geloven dat het daar één het wel s gekleurd beeld. Het grote rotzooi is? Of wil hij soms la- uit naar hoe moedig hij wel is, door beter. >'n poel des verderfs te stor- Deze denigrerende manier van ristengidsen zijn 'armoedig ge- ten? Het enige dat hij aantoont is schrijven is geworteld in een ont kleed', spreken 'gebrekkig Engels' dat hij zich kennelijk slecht heeft stellende arrogantie van veel wes- tonen (in het gebrekkige Neder- geïnformeerd en dat je rare dingen terlingen ten opzichte van mensen HJ) 'verfromfraaide' legi- kunt meemaken, als je je beperkt en culturen in de derde wereld, een tot strandbezoek en het in de kleine houding die aan de basis ligt van uurtjes bezoeken van achterafkroe- discriminatie en bevoogding. Van gen in de hoerenbuurten. de gedachte, dat bij ons alles beter is, is het het maar een kleine stap Dat soort ervaringen is niet ty- naar de opvatting dat westerlingen pisch voor Derde-Wereldlanden; het altijd beter doen, c.q. beter zijn. daarvoor kun je ook in Amsterdam Schrijfsels als dat van HJ zijn bo- of Leiden terecht. Mensen met wat vendien kwalijk, omdat zij de ont- bredere interesses, die zich ook bui- wikkeling frustreren van het toeris ten de toeristenstranden en luxe ho- me naar Derde-Wereldlanden, een tels 'durven' te begeven, en daar- (potentieel) belangrijke bron van in- kontakt komen met mensen komsten. HJ schept er kennelijk ge- die niet alleen van rijke toeristen af- noegen in zijn geld te verdienen hankelijk zijn voor hun inkomen, door anderen het brood uit de mond doe echter heel andere en vooral po- te stoten. Ik vind het erg jammer dat sitieve ervaringen op. Daarover lees de krant hem hiervoor de gelegen- je echter maar zelden. Liever geeft heid heeft gegeven, men een negatief, stereotiep beeld van andere culturen: niets, maar Gerrit van Ommering dan ook niets, is goed alles is een Magdalena Moonstraat 16 zooitje. Alleen met het klimaat zit 2313 ZD Leiden over de Dominicaanse Republiek deze krant een wel ze vliegveld is 'een puinhoop', de ba- ten gage ligt 'op een hoop', de twee toe- zich lands timatiebewijzen. Een en al ellende komen de 'on schuldige toeristen' tegen. Vuilig heid, bedreigingen, 'Nederlandse' prijzen voor het bier. En rijden kun nen ze daar ook al niet. De konklu- sie is duidelijk: wie zich buiten het veilige luxe hotel begeeft, komt te recht in een meedogenloze, krimi- nele, boze buitenwerdeld. De schrij ver put zich uit in het opsommen van negatieve ervaringen, en schept door daardoor bewpst een vertekend beeld. Het is een treffend voorbeeld van de manier waarop (reizen in) Derde-Wereldlanden worden be schreven. Ik heb genoeg gereisd in Derde-Wereldlanden om dit soort journalistiek al lang niet meer te vertrouwen. Ik vraag mij'af, wat de auteur nu UTRECHT (ANP) - Het Nijmeeg se Sint Radboudziekenhuis be gint binnen een jaar een weten schappelijk onderzoek naar het zogenoemde moeheidssyn droom. Deze ziekte uit zich door een chronisch uitgeput gevoel en heet officieel myalgische encefa- lomyelitis (ME). De belangenvereniging voor ME-patiënten wil ook in Neder land erkenning voor de ziekte, die soms wel Kortjakje-syndroom 'Moeheidssyndroom'' onderzocht wordt genoemd door mensen die de patiënten maar klagerig en zeurderig vinden. Volgens een woordvoerder is het Nijmeegse ziekenhuis bezig het onderzoek op te zetten. Uit gaande van buitenlandse statis tieken zou één op de duizend Ne derlanders aan de ziekte lijden, maar omdat veel artsen niet op de hoogte zijn van het bestaan van de ziekte wordt te vaak uitgegaan van "iets psychisch", aldus de pa tiëntenvereniging. Een patiënt voelt zich meestal volkomen uitgeput en heeft vaak ook pijn. Er kunnen ook concen tratie- en geheugenstoornissen optreden. Er is nog geen behan deling tegen het syndroom. Hoe de ziekte is te voorkomen, is dus helemaal onduidelijk en preven tie is wel waar de ME-vereniging naar toe wil. Het aantal leden van de stich ting is vorig jaar in negen maan den gestegen van 250 naar bijna drieduizend. De medische wereld reageert, volgens secretaris Lescrauwaet, over het algemeen "nogal lacherig, maar de ziekte is internationaal wel al erkend".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11