TAD LEIDEN 'Sluit de Breestraat af met slagbomen' Swingdag voor Leidse meiden in t Spoortje Burgers bepalen succes stadsvernieuwing s LEIPSCH DAGBLAD DONDERDAG 8 NOVEMBER 1990 LEIDEN - Meiden tussen de 10 en 20 jaar kunnen zondag 25 no vember de hele dag dansen. Die dag houdt het Stedelijk Meiden werksters Overleg in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardka- de 40 een interculturele dansdag speciaal voor meiden. Van twaalf tot vijf uur zijn er optre dens van professionele dans groepen en meidengroepen van buurthuizen. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om in workshops bepaalde dansen te leren. De dansdag is intercultureel omdat naast verschillende dan sen zoals rock roll, salsa en hip-hop ook buitenlandse dan sen te zien zijn. De organisato ren willen de meiden kennis la ten maken met verschillende culturen door onder andere Mo lukse, Afrikaanse en Turkse dansen te tonen. "Het is ook een gemakkelijke manier om kennis met elkaar te maken. Door naar elkaar te kij ken en samen te dansen verlaag je de drempel", vindt Ingrid Ste- geman (33), medewerkster van het Stedelijk Meidenwerksters Overleg. Ze hoopt op de dans dag zeker tweehonderd geïte- resseerden te ontvangen. Die dag zijn er alleen meiden welkom, omdat er volgens de or ganisatoren te weinig voor deze groep wordt gedaan. Stegeman: "In buurthuizen en jongeren centra komen de meiden te wei nig aan bod. Ze zijn ook meestal in de minderheid, waardoor ze minder sfeerbepalend zijn". Jongens mogen niet komen. Ze mogen niet meedoen en ook niet kijken. "Het is echt een dag voor meiden tot 20 jaar, maar als ie mand haar moeder wil meene men mag dat wel". Het Stedelijk Meidenwerk sters Overleg bestaat nu bijna twee en een half jaar. De mede werksters van het Overleg zijn vrouwelijke maatschappelijk werksters van de Leidse buurt huizen. Alle buurthuizen wilden wel activiteiten organiseren voor de meiden, maar daar was niet altijd het geld en de ruimte Sinterklaas opent nieuwe Breestraat LEIDEN - Volgende week zul len de werkzaamheden aan de Breestraat worden voltooid. Op zaterdag 17 november wordt om half twee de weg officieel ge opend door burgemeester C.H. Goekoop, wethouder J. Walen kamp èn Sinterklaas. De drie heren openen de vernieuwde straat ter hoogte van de over steekplaats Maarsmansteeg- Pieterskerkchoorsteeg. Na de opening houdt Sinterklaas zijn intocht in de stad en wordt hij om twee uur officieel door de burgemeester ontvangen op het bordes aan het Stadhuisplein. Artistieke handen in Pieterskerk LEIDEN De manifestatie van amateurkunst 'Artistieke Handen' komt op 18 november voor de acht ste maal naar Leiden. Op die zondag zullen van 11.00 tot 17.30 in de Pie terskerk 200 amateurkunstenaars en kunstzinnige hobbyisten hun werk van de afgelopen maanden tentoonstellen en verkopen. In de kerk zijn dan poppen, kera miek, sieraden, schilderijen, droog bloemen, bewerkingen van hout, wanddecoraties, volksschilderin gen en exclusieve kleding te zien. De manifestatie 'Artistieke Han den' ging in 1983 van start, om men sen met een kunstzinnige hobby de kans te geven met hun werk naar buiten te treden. De manifestatie wordt inmiddels achttien keer per jaar in Nederland gehouden. De belangstelling om als deelne mer aan de manifestatie mee te kun nen doen is zo groot, dat de organi satie kwaliteitseisen kan stellen. Er is zelfs een wachtlijst. Auto ramt pui van tankstation LEIDEN Onbekenden zijn van nacht met een auto het Total-tank- station aan de Stevenshofdreef bin nen gereden. Om even over half vijf ging het inbraakalarm van het tank station over. Toen depolitie ter plaatse kwam trof zij een lege auto aan die achteruit door de voorpui gereden was. De politie vermoedt dat men een snelle kraak heeft wil len zetten. Er wordt evenwel niets vermist. De auto is vrijwel zeker van diefstal afkomstig. Nieuwe kinder postzegels LEIDEN - De nieuwe kinder postzegels voor dit najaar zijn in Leiden gisterochtend feeste lijk gepresenteerd. In het post kantoor aan de Breestraat zon gen kinderen van de Haanstra Basisschool het van de televisie bekende Kinderpostzegellied. De eerste zegels werden verkocht aan R. van de Velde, het hoofd van de basisschool. Vandaag en morgen is het comité Kinder postzegels in het postkantoor aanwezig. Ook vanaf 5 decem ber is er speciale aandacht voor de zegels. (foto Henk Bouwman) Leidse slachtoffer van beroving en inbraak LEIDEN Een 22-jarige Leidse studente is gisterochtend eerst be roofd van haar tas en daarna het slachtoffer geworden van een in braak. De studente raakte haar tas met daarin haar portemonnee, bankpasje en sleutels kwijt die zij in een kastje in een universiteitsge bouw aan het Arsenaalplein had op geborgen. Het kastje waarin zij de spullen had opgeborgen bleek bij terugkomst opengebroken. Toen de studente later thuis kwam bleek de dief zich met de ge stolen sleutels toegang te hebben verschaft tot haar kamer. Daar nam de onbekende enkele sieraden mee en vond hij tevens de pincode van haar bankrekening. Het bleek in middels te laat om de bankrekening te blokkeren. De onbekende was al met het bankpasje en de pincode langs de bank geweest en had daar een bedrag van 500 gulden opgeno- Slachtoffer van verkeersongeval geïdentificeerd LEIDEN - De man die dinsdag avond om het leven is gekomen bij een verkeersongeval op de Willem de Zwijgerlaan blijkt een 31-jarige Marokkaan die pas sinds zondag in ons land verbleef. De man logeerde bij familie in Sassenheim en was dinsdag op bezoek bij kennissen in Leiden. Hij werd bij het oversteken van de Willem de Zwijgerlaan aan gereden door een auto. voor. Door dit samenwerkings verband kan er meer op poten worden gezet. De dansdag is niet de eerste festiviteit die het Overleg ver zorgt. In februari van dit jaar was er een meidenkermis en het jaar daarvoor was er een bijeen komst over sexueel geweld. Ste geman twijfelt er niet aan dat de Leidse meiden volgend jaar weer een activiteit mogen ver wachten. Over het thema van dit jaar zegt Stegeman: "Ik denk dat het meisjes wel ligt. Vooral op deze leeftijd is het een leuke manier om bezig te zijn". Omdat er ook buitenlandse dansen worden gepresenteerd, is het de bedoeling dat er ook meiden van verschillende natio naliteiten komen. Alle mede werksters nemen natuurlijk zo veel mogelijk meiden uit het ei gen buurthuis mee, maar dat is misschien niet voldoende. "Daarom hebben we op het affi che de uitnodiging ook in het Arabisch gezet". Politie stuurt 150 vrachtwagens terug Van onze redacteur Janet van Dijk LEIDEN Iets meer dan twee minuten is het record. Het wordt gevestigd door de chauffeur van buslijn 45. Om 10.45 vertrekt hij bij de bushalte aan de Korevaarstraat. Ruim twee minuten later arriveren zijn passagiers aan de andere kant van de Breestraat. Het is een snelle rit, alsof er geen problemen zijn in de winkelstraat. Moeilijkheden, waar deze chauffeur overi gens zijn schouders over ophaalt. "Ach", zegt hij over de op stoppingen, "ik ben vandaag al vier keer over de Breestraat gereden en ik heb helemaal geen problemen gehad". En als hij wel vast had gestaan met Breestraat al op zijn en er niet meer zijn bus, dan nog had hij daar geen af kunnen omdat de Papengracht is slechte bui van gekregen. "Het is afgesloten". niet mijn probleem, het is het pro- Opvallend is dat iedereen wist dat bleem van de passagiers. Die mis- hij een overtreding maakte. "Ze zijn sen de trein of zo. Mijn uren draaien allemaal op de hoogte van het feit wel door". dat ze de Breestraat alleen van de Hij denkt er blijkbaar anders over andere kant mogen inrijden. Maar dan veel van zijn collega's bij de ze willen er gewoon niet aan. Ze zijn NZH. De leden van de vervoers- gewend om het zo te doen, want dat bond FNV zijn niet tevreden over is een kortere weg. En dan komen de maatregelen die tot nu toe zijn ze met het smoesje dat het verkeer genomen om het verkeer beter te re- op de Langegracht vaststaat", aldus gelen in de straat. Ze dreigen met de politieman, acties, als ze niet worden uitgeno- frAO,rollicT digd voor het overleg tussen bus- i-OeVdlllg maatschappij, politie en gemeente. Het optreden van de agenten had Dan wordt gesproken over de maat- gisterochtend duidelijk succes. Er regelen die op de Breestraat moeten waren nauwelijks opstoppingen, worden genomen wanneer het werk De meeste bussen reden in onge- klaar is. veer drie minuten van de ene kant s-v i naar de andere kant van de straat. uewenQ Een enkele keer duurde het een Dat is over drie weken het geval, paar minuten langer. Tot die tijd geven toezichthouders Toezichthouder H. Batelaan van van de vervoersmaatschappijen de NZH denkt dat dat ook een NZH en West-Nederland instructies beetje toevallig is. "Het is afhanke- aan de buschauffeurs. En politie- lijk van de wagens die laden en los- agenten zijn tussen 8.00 uur en 13.00 sen. Vandaag komt het toevallig uur aanwezig om te controleren. mooi uit. De ene wagen komt als de Gisterochtend stonden de agen- andere weggaat. En daardoor zijn er ten er niet voor niets. Bij het Kort geen problemen. Als er een paar Rapenburg werden zo'n honderd- vrachtwagens op een rij staan, vijftig bestuurders van voorname- wordt het moeilijk. En daar zijn na- lijk vrachtwagens teruggestuurd, tuurlijk geen afspraken over te ma- Zij wilden de Breestraat inrijden, ken". terwijl dat alleen vanaf de kant van Er ontstaan veel minder opstop- de Korevaarstraat is toegestaan, pingen dan vorige week en de week voor mensen met een ontheffing, daarvoor omdat toen werd gewerkt Vooral de eerste uren was het raak. aan de kant van de Korevaarstraat. "Ik denk dat we tot elf uur honderd En juist daar wordt veel gelost en mensen hebben aangesproken", geladen, weet de toezichthouder, vertelt een van de agenten. "Toen waren er vertragingen van Bonnen werden niet geschreven, wel een uur. Passagiers stapten uit "Dat komt omdat we ze op het Kort en gingen verder lopen. En er waren Rapenburg al tegenhielden. Als we zelfs mensen die hun geld terug wil- iets verder waren gaan staan, dan den hebben", hadden we dat wel kunnen doen. Batelaan denkt ook dat het veel Maar het probleem is dat ze dan de helpt dat hij en zijn collega's de bus- Nu de politie zich bemoeit met de Breestraat zijn er minder opstoppingen. "Maar het kan natuurlijk niet de be doeling van een busroute zijn, dat deze wordt vrijgehouden door agenten". (foto Henk Bouwman) chauffeurs aanwijzingen geven. "Zelf kunnen ze de situatie niet overzien als er een rij vrachtwagens staat. En als er twee bussen tegen over elkaar staan, dan zijn er proble men. Want voordat er dan weer een achteruit is gereden... En het gevaar bestaat natuurlijk dat als wij hier niet meer staan, het dan weer vast gaat lopen". Slagbomen Als al het verkeer dat de straat niet in mag, zou wegblijven, zouden er veel minder problemen zijn, denkt Batelaan. En hij vraagt zich af waar om er geen laad- en loshavens zijn gemaakt. Volgens de agenten zou dat ook een goede oplossing zijn. "Of ze moeten de straat aan de kant van het Kort Rapenburg afsluiten met slagbomen. Zodat alleen de bussen en de taxi's erdoor kunnen", filosoferen ze verder. Zowel de politiemannen als de toezichthouder hebben wel begrip voor de klachten van de buschauf feurs. "Ik heb zelf 15 jaar dat werk gedaan, en ik weet hoe frustrerend het is als je op je eindpunt komt en je moet meteen weer weg, omdat je te laat bent. Het is heel vervelend als die paar minuten pauze die je hebt erbij inschieten. En", zegt Ba telaan, "het kan natuurlijk nooit de bedoeling zijn van een busroute dat er toezichthouders staan". Hij is ervan overtuigd dat er altijd sprake zal zijn van een gevaarlijke situatie. De fietsers zijn in de ogen van de toezichthouder vogelvrij verklaard. "Dat zal nooit opgelost worden, zeker nu de straat maar zes meter breed wordt. En de ellende is toch: als er dan een keer een onge luk gebeurt, dan is het die ellendige bus die het heeft gedaan". Ook de politieagenten vinden de situatie gevaarlijk. "Maar die fiet sers halen soms ook vreemde capriolen uit. En je ziet toch ook veel van die mensen op een fiets met een walkman op hun hoofd. Foute boel". De Hoven, na een opknapbeurt inmiddels een aardig ogend buurtje. De-gemeente is er echter nog niet mee klaar. (foto Wim Dijkman) Van Rij zet puntensysteem voor woningtoewijzing op de helling Van onze redacteur Meindert van der Kaaij DEN HAAG/LEIDEN - Bestuurders en planolo gen hebben sinds kort allemaal het licht gezien. Of zoals prof. Priemus uit Delft het gisteren zei: "Het lijkt soms wel of we alles gedaan hebben om de bewoner zo veel mogelijk van zijn wo ning en woonomgeving te vervreemden". Hij sprak gisteren op de studiedag 'Na-oorlogse woongebieden' die in het provinciehuis werd gehouden. Op die dag werden ook provinciale prijzen voor stadsvernieuwing uitgereikt. De Leidse wethouder Van Rij van volkshuisvesting nam daarbij de aan de derde prijs verbonden 100.000 gulden in ontvangst. Hij kreeg deze prijs uit handen van staatsse cretaris Heerma van volkshuisvesting vanwege het project 'De Hoven naar boven', waarmee Leiden samen met acht andere gemeenten had meegedaan aan een wedstrijd. De Leidse inzen ding, betreffende de onlangs opgeknapte Ho ven tussen de Willem de Zwijgerlaan en de Me- renwijk, had volgens het juryrapport uitgeblon ken in het overleg met de bewoners. De bestuurders hopen met de nieuwe weg, zoals die van overleg met bewoners, de eindelo ze troosteloosheid van bepaalde wijken op te lossen. Bepaald slecht aangeschreven stond de na-oorlogse wijk de Hoven, nu min of meer her doopt in Noorderpark, waar leegstand heerste en het moeilijk was om mensen te vinden die er wilden wonen. De mensen die zo gek waren om 'ja' te zeggen waren ook weer snel vertrokken. "En", zoals Priemus het toepasselijk zei, "wanneer een woningcomplex eenmaal in de put is beland, is Leiden in last". Hij doelde op de neerwaartse spiraal die in werking treedt zodra mensen onverschillig ten aanzien van hun woonomgeving worden. Bewoners vertrekken snel zodat er geen tijd is om sociale banden aan te knopen. Van een beetje buurtbeheer komt niets terecht. Graffitiwerkstukken verschijnen waaraan door twee of drie mensen minstens een paar uur is gewerkt en niemand betrapt hen. Er moeten kortom 'meer ogen op straat komen', al dus de hoogleraar. Het verhaal van Priemus is voor wethouder Van Rij oude koek. De eerste stap in het project 'De Hoven naar boven' was namelijk het betrek ken van bewoners bij de planvorming. Hij her innerde gisteren nog maar eens aan de ronde die voormalige wethouders Tesselaar en Peters langs Leidse kerken maakten om de bouwplan nen op groen te verdedigen. Nog nooit hadden de kerken zo vol gezeten. Van Rij heeft zijn lesje geleerd. Nu krijgen de bewoners inspraak bij de inrichting van de ter- reinfjes tussen de flatgebouwen, groen dat altijd hopeloos is verwaarloosd. Ze krijgen nu gebied in eigen beheer. Daarnaast denkt de gemeente aan invoering van een omgevingsvakploeg, een in andere buurten van Leiden reeds gewaar deerd verschijnsel. Zo'n ploeg verzorgt de dage lijkse onderhoud van de straten, groen en ver lichting. Behalve dat plannen niet meer alleen vanach ter het bureau worden uitgebroed en bewoners naar hun mening wordt gevraagd, zijn er nog an dere nieuwe inzichten. Dat is een woningverde ling op basis van vraag en aanbod. Van Rij zou het liefst nu al het systeem, waarbij degene met de meeste punten een woning krijgt, over boord willen werpen. Op dit moment heeft Leiden een voorspoedig verlopend experiment met senio ren-woningen waarmee in kranten geadver teerd wordt. Dan maken mensen een bewuste keuze volgens Van Rij en blijven ze langer er gens wonen. Samen met een kwalitatieve goede woning, een veilig en schone omgeving en voldoende voorzieningen zoals praktijkruimten, ateliers, huismeesters, leveranciers en buurtruimten, moeten bewoners weer betrokken raken bij het wel en wee van hün buurt. Dat is de manier waarop hedendaagse bestuurders het verval van na-oorlogse wijken proberen tegen te gaan. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13