Onthulling bestaan Gladio schokt Italië Rel in Ierland speelt presidentskandidate in de kaart ji 'Clandestiene NAVO-organisatie' 'De wereld is beter af door het communisme' Baker ontkent ultimatum te hebben gesteld aan Irak Bemiddelingspogiiig ANC in conflict in Bekkersdal Overleg Jeltsin met Gorbatsjov THE RR-FURN CORRECTION WOENSDAG 7 NOVEMBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Van onze correspondent Eelco van der Linden ROME - De bekendmaking door premier Andreotti dat sinds 1956 in Italië een geheime para-militaire organisatie actief is, heeft enorme politieke opschudding veroorzaakt. Het gaat om een 'clandestiene' NAVO-organisatie, die luistert naar de naam 'Gladio'. Uit offi ciële documenten blijkt dat Gladio parallel opereert aan de Italiaanse geheime dienst en nauw samenwerkt met de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Een groep radicale parle mentsleden wil president Cossiga, die als een van de eersten heeft toegegeven Gladio wel te kennen, aanklagen wegens "het handelen in strijd met de grondwet en hoogverraad". De commotie in Italië is groot om dat al jaren het bestaan werd ver moed van een geheime organisatie die achter de schermen de Italiaan se politiek beïnvloedt. In dit ver band duiken altijd de CIA op, recht se subversieve groeperingen als de vrijmetselaarsloge P2 en 'afwijken de' (niet officiële) geheime dien sten. Gladio (Gladiator) lijkt werkelijk de organisatie te kunnen zijn die de hand heeft gehad in tal van samen zweringen en - nooit opgehelderde - terroristische aanslagen die hadden het land uit zijn evenwicht te brengen in de 'hete' jaren '70. Deze "strategie van de spanning" zou zijn toegepast om de opmars van de Communistische Partij te blokkeren, de oude (christendemo cratische) machthebbers in het za del te laten en een eventueel militair ingrijpen te rechtvaardigen. De rechter Felice Casson, die al een jaar onderzoek verricht naar een rechts:terroristische aanslag, gepleegd in 1972, kwam Gladio op het spoor en heeft premier Andreot ti min of meer tot de onthulling ge dwongen. De christendemocrati sche premier, al veertig jaar de on betwiste spil van de Italiaanse poli tiek, heeft altijd het bestaan van een dergelijke organisatie ontkend. Voordat hij overigens met het ori ginele document, afkomstig uit de archieven van de Italiaanse gehei me dienst, in de openbaarheid trad, heeft hij geprobeerd een gekuiste versie - waarin onder andere de ver wijzingen naar de CIA ontbraken - aan de man te brengen. Dit werd echter doorzien door een paar oplet tende parlementsleden. Een belangrijke kwestie is welke politici weet hadden van de gehei me organisatie. De Italiaanse pre miers, presidenten en ministers van defensie van de afgelopen 35 jaar, in welke rij steeds dezelfde namen op duiken, moeten op de hoogte zijn geweest. Kopstukken als ex-presi dent Leone (afgezet vanwege een schandaal), de huidige president van de Italiaanse Senaat, Spadolini, en de socialistische leider en ex pre mier Craxi, zeggen echter nooit te zijn geïnformeerd. Om iemand aan te klagen wegens hoogverraad moet eerst duidelijk worden hoe illegaal Gladio is. In de jaren van de Koude Oorlog werden immers in tal van NAVO-landen ge- Sovjet-republieken mogen zich binnen Unie afscheiden MOSKOU (AP) - Grigory Revenko, een lid van Michail Gorbatsjovs Presidentiële Raad, heeft gisteren een nieuw unie-verdrag geschetst waarin onder meer het afschei- dingsrecht van de republieken wordt gegarandeerd. Revenko er kende dat het plan zonder instem ming van de Russische Federatie, verreweg de grootste Sovjet-repu bliek, tot mislukken is gedoemd. "Als Rusland niet tekent, moeten we realistisch zijn: dan zijn we niet in staat over enige unie te spreken". Het voorstel is de jongste poging van de centrale regering de afschei dingsbewegingen in de republieken en kleinere gebieden tegemoet te komen en tegelijkertijd vast te hou den aan een uniforme, marktgerich- Het verdrag moet uit- de heime organisaties opgezet die moesten kunnen overgaan op een ondergronds verzet in geval van een communistische inval. In Italië werd Gladio door de NAVO, samen met de CIA en de Italiaanse inlich tingendienst Sifar, opgezet als een clandestien post-bezettingsleger, ook wel 'Staybehind' genoemd. Specialismen waren sabotage, infil tratie en guerrilla. In Italië, zo blijkt nu, bestond dit 'leger' uit duizend manschappen, tot doel gerecruteerd uit militairen en bur- MOSKOU (Rtr/AFP) - De okto berrevolutie die in 1917 in Rus land de bolsjewieken aan de macht bracht, heeft de wereld veel goeds gebracht. Tot die con clusie kwam gisteren Anatoli Loekjanov, voorzitter van het Sovjetparlement en trouw bond genoot van Sovjetpresident Mi chail Gorbatsjov. Loekjanov sprak op het Rode Plein een me nigte van vijfduizend r De uitlatingen van de parle mentsvoorzitter moeten een te genwicht vormen tegen de alge mene opvatting onder de Sovjet bevolking dat het communisti sche systeem heeft gefaald. "Nie mand kan het belang van de okto berrevolutie en haar invloed op de wereldgeschiedenis en de vooruitgang van de mensheid ontkennen", zo zei Loekjanov. "De revolutie vormde de verwe zenlijking van de dromen van de arbeidende klasse. Zij resulteer de in sociale gerechtigheid voor de arbeiders". Loekjanov hield tevens een pleidooi voor de "vader van de re volutie", Lenin. Wetenschappers en de media kritiseerden de laatste jaren steeds heviger het bewind van de eerste leider van de Sovjetunie. Lenin legde vol gens hen de basis voor het schrik bewind van Stalin omdat hij de "Rode Terreur" tegen politieke tegenstanders sanctioneerde. Moskou probeert de laatste maanden Lenin van alle blaam te zuiveren. Zo stelt Gorbatsjov dat zijn politieke en economische hervormingen de Sovjetunie weer tot het ware leninisme zal te rugbrengen. De bevolking heeft echter in steeds grotere getale geen bood schap aan dergelijke ideologische scherpslijperij. Volgens hen heeft het communistische systeem ge faald gezien de enorme economi sche problemen waarmee de Sov jetunie heeft te kampen. Zo is er in de Sovjetunie een enorm tekort aan eerste levensbehoeften. De communistische partij van de Sovjetunie probeert met een mediacampagne de tanende be langstelling voor het communis me en de herdenking van de okto berrevolutie tegen te gaan. Zo pu bliceerde de partijkrant Pravda de laatste dagen artikelen van we tenschappers en studenten die verklaarden dat zij de revolutie wel degelijk herdenken. De radicale burgemeesters van Moskou en Leningrad, Gavriil Popov en Anatoli Sobtsjak, heb ben echter geweigerd hun mede werking te verlenen aan de para des die ter gelegenheid van de herdenking van de oktoberrevo lutie worden georganiseerd. Zij hebben zelfs toestemming gege ven voor het houden van tegen- iemonstraties. In de Oekrainse hoofdstad Kiev hebben honderden studenten gis teren het Plein van de Overwin ning, waar vandaag de militaire parade wordt afgenomen, bezet. De studenten toonden de blauw gele vlag van de nationalistische Roech-beweging. Verder hielden zij spandoeken omhoog met tek sten als: "Ivan, ga naar huis". gers. De organisatie beschikte over opleidingskampen op Sardinië en wapenopslagplaatsen verspreid over heel Italië. De vraag die iedereen in Italië be zighoudt is of Gladio zich niet met veel meer heeft beziggehouden dan alleen de voorbereiding op een eventuele Russische inval. Lang zaam maar zeker komen getuigen verklaringen naar buiten waaruit blijkt dat Gladio wel degelijk ook als taak had de binnenlandse op mars van de communistische partij te dwarsbomen. Halverwege de ja ren '70 dreigde de PCI de christen democratische DC voorbij te snel len en de grootste Italiaanse partij te worden. Er zijn duidelijke verkla ringen, ook van ex CIA-agenten, die stellen dat Gladio in zo'n geval moest ingrijpen en daarbij kon te rugvallen op de CIA. Rechter Casson hoort momenteel tal van personen die waren betrok ken bij Gladio. Premier Andreotti heeflrbeloofd dat het onderzoek niet wordt gedwarsboomd door het staatsgeheim. ANKARA (Rtr/DPA) - De Ameri kaanse minister James Baker van buitenlandse zaken heeft vandaag ontkend dat hij via zijn Chinese ambtgenoot Qian Qichen president Saddam Hussein een ultimatum heeft overhandigd. Baker, die i het ongeluk in de Sovjetrussische kerncentrale van Tsjemobyl. "Als de helft van de oliereserve van Ku- wayt, oftewel zo'n 50 miljard vaten van 159 liter, in vlammen opgaan, dan zou het effect op het milieu snel, ernstig en verwoestend blij- menteel een rondreis maakt door ken", aldus Husayn die het Midden-Oosten, i dit r t aan- baseren op berekeningen komst in de Turkse hoofdstad Ank- wetenschappers. "Feit is dat ik een dergelijk ge sprek niet heb gehad met de Chine se buitenlandse minister", aldus Baker voor zijn ontmoeting met de Turkse president Turgut Ozal. De Israëlische radio zei dat Baker in Cairo Qin Qichan had verzocht de Iraakse president een ultimatum te overhandigen. Volgens het radiobe richt, waarin geen bronnen werden genoemd, zou het ultimatum inhou den dat Washington binnen twee weken aanvalt als Hussein zich dan nog niet uit Kuwayt heeft terugge trokken. Hussein besloot gisteren 106 bui tenlandse gijzelaars vrijte laten, derv Deviezenfraude in voormalige DDR groter dan gedacht BERLIJN (AP) De omvang van de deviezenfraude in de voormalige DDR blijkt veel groter dan tot nu toe werd aangenomen. Een bedrag van nog eens 51 miljoen D-mark werd verkregen door fraude met in wisselbare roebels bij de invoering van de Duitse monetaire unie op 1 77 Japanners, 20 Italianen, 5 juli dit jaar. Deze ontdekking maak- te het openbaar ministerie in Ber lijn gisteren bekend. Maandag werd bedrag van 30 miljoen D- Zweden, 2 Portugezen en 2 Duit sers. Hij besloot tot de vrijlating ontmoeting met de Japanse JOHANNESBURG (GPD/IPS) - van het ANC doorbraken het stil- Het ANC heeft een van de hoogste zwijgen omdat volgens hen de poli leiders, Wilton Mkwayi, en andere tie van Bekkersdal onder een hoed- bestuursleden naar het zwarte je speelt met de Azapo. Wie de woonoord Bekkersdal gestuurd om schuld draagt voor de escalatie van te bemiddelen in het bloedige con- het geweld tussen beide partijen is flict tussen het ANC en de Azania onduidelijk. Volksorganisatie (Azapo). Het do dental van de gevechten is gisteren tot zeker 25 gestegen. Inmiddels heeft de regering voor Bekkersdal een avondklok inge steld. Tientallen mensen zijn op de iengwee™donto!aegWuU: MOSKOU (GPD, - President Go, schoiierermefe^kaarsTaaes^verdê P^dent van de Russische rep^ deelnam"SollxlmensVe *>liek, zullen zondag proberen hun ene groep ziet deelname als 'colla- onderlinge meningsverschiUen uit boratie' met het aDartheidsbewind te Praten- Gorbatsjov kondigde de E™i?f hE hotTIEr; nieuwe ontmoeting met Jeltsin terwijl de andere groep het recht na af|nnn van BBn |aIl>.av„nri in opeist wel examen te kunnen doen. NEW YORK - Honderden woedende aanhangers omstuwen in New York de kist van de militante joodse extremist Meir Kahane, die maandagnacht tijdens een toespraak in New York werd vermoord. Het stoffelijk overschot is overgevlogen naar Israël, waar de autoriteiten de begrafenis vandaag met angst en beven tegemoet zien. Aanhangers van Kahane, die hoog stond op een zwarte lijst van extremistische Palestijnse groeperingen in de door Israël bezette gebieden, zwoeren wraak en spraken van een "rivier van Arabisch bloed" die zou vloeien. (foto ap> oud-premier Yasuhiro Nakasone mark in beslag genomen, die de afgelopen dagen een bezoek - bracht aan Baghdad. De Jordaanse koning Hussein fraude verkregen, geretourneerd greep de Klimaat-Conferentie Genève aan om de wereld te wijzen op de mogelijke "catasrofale scha de Duitse Bank voor Buiten landse Handel. De komende dagen volgen nog eens 40 miljoen. Het stelde hij dat een oorlog in de Golf roebels te ruilen r personen aange- AD VERTENTIE afloop van een gala-avond in het Kremlin. Gorbatsjov en Jeltsin kwamen deze zomer tot een vergelijk over de koers die gevolgd moet worden naar een vrije-markteconomie. Maar hun conflict laaide op nadat Gorbatsjov vorige maènd een radi- 'dp AzJnn'kwampn caal hervormingsplan, dat al was ae Azapo Kwamen m;erwnnmon nnnr Hp Ruccicrhc ro. tus- Vorig jaar zakte 58 procent zwarte leerlingen, voor blanke leer lingen bedroeg het overeenkomsti ge percentage 5 procent. De rege ring besteedt ongeveer vijf maal zo veel aan het onderwijs van een blan ke dan dat van een zwarte. Het ANC aanvankelijk t hun leden overgenomen door de Russische r BdJkersdïbuiten €.Ui^ de publiciteit te houden. Maar leden JMAJDIB BT HEIaDE. Bewust gekozen, zeggen meubelen wie U bent. Engelse stijlmeubelen, traditierijk en tijdloos van vorm, vervolmaken het betere interieur. Meubelen waarin de edele houtsoorten mahonie en taxus met vakmanschap verwerkt zijn tot een kwaliteitsprodukt voor mensen met stijl. The Re-Furn Collection die woning dat bijzondere a voornaamheid geven. eindelijk het uit 1922 daterende do- DEN HAAG (ANP) - De bookma- cument vervangen dat de basis kers in de gokwereld in Ierland be- vormt van de huidige Sovjetunie, leven momenteel gouden tijden. Veel aspecten van het plan zijn Vorige week was het wel of niet aan- evenwel nog onduidelijk en er moet blijven van Charles Haughey als nog heel wat gebeuren voor het premier nog aanleiding voor velen om een weddenschap af te sluiten. De regeringscrisis die op het nip pertje door 'Overlever' Haughey werd afgewend, overschaduwde door het nationale parlement republieken is aanvaard. Revenko zei dat het verdrag gedeeld in verschillende hoofdstuk- de situatie met betrek- volledig het koninklijke bezoek uit king tot de mensenrechten, de rela tie tussen de republieken jetunie, het militaire sche gezag van het Kremlin, en de gaat het bevoegdheden van de centrale wet- daten als gevende, rechtsprekende en uitvoe rende macht zijn vastgelegd. Nederland. Deze week gaat het de Sov- de presidentsverkiezingen die van daag worden gehouden. Daarbij van de drie kandi- uit de race tevoor schijn komt en president Patrick Hillery opvolgt. Het is een vraag die veel Ieren er toe verleidt een gokje te wagen. Het totaalbedrag dat de Ieren samen hebben ingezet bedroeg maandag al een dikke drie miljoen gulden, een record voor een niet-sportevene- ment. Y k j j De huidige presidentsverkiezin- V erKeersaoae gen hebben een extra pikant karak- Een 25-jarige automobiliste uit Vlis- ter. Een van de grootste kansheb- singen is gisteren om het leven ge- bers is namelijk Brian Lenihan, de komen toen ze voor een stoplicht bij vice-premier die vorige week door de stormvloedkering stond te wacb Haughey werd ontslagen en werd ten en van achteren werd aangere opgeofferd om diens kabinet te red den door een vrachtauto. Een inzit- den. Waarnemers menen dat als Le- tende van een andere auto raakte nihan verliest, ook de dagen voor gewond. zijn vriend en partijgenoot Haug- - IlriioshpttriiHinir hey zijn geteld' Toen HauBhey zon MJi ugbucbiiijuiiig dag tijdens een verkiezingscampag- De Nederlandse marine voelt niet ne van zijn Fianna Fail-partij naast veel voor de plannen van minister Lenihan op het podium verscheen, Hirsch Ballin om het drugsverkeer klonk een boegeroep dat onmisken- bij de Nederlandse Antillen' en Aru- baar was bedoeld voor de premier. ba te bestrijden. Volgens de marine En zeker niet voor Lenihan die was is er geen ruimte voor meer taken. De zaak leek definitief in de do,of- Mary Robinson: favo nieuw kabinet te over de kwestie te hebben gespro ken. Maar toen Lenihan met de ban dopname werd 'geconfronteerd, ontkende hij dit gesprek later weer ten stelligste. Reden voor de oppo sitiepartijen om een motie van wan trouwen tegen de premier in te die nen. De Progressief Democraten, de minderheidspartij in Haugheys coalitieregering, eisten het hoofd van Lenihan in ruil voor haar onont beerlijke steun. Met de rug tegen de muur zag Haughey zich vorige week genood zaakt zijn trouwste bondgenoot te laten vallen. Dat het hem de groot ste moeite kostte om - vijftien minu ten voor de stemming - het ontslag van Lenihan aan te kondigen, viel duidelijk van zijn gezicht af te lezen. Het was dan ook de moeilijkste be slissing voor Haughey in dertig jaar. comeback maakte en de Breeder Cup Race in New York won. De meeste Ieren zetten hun geld echter op advocate Mary Robinson, de voorvechtster van mensenrech ten die zich ooit inzette voor de in voering van een arbortuswet in het katholieke Ierland. Daarnaast is ze voor de vrije verkoop van anti-con ceptiemiddelen, komt ze op voo rechten van homoseksuelen en ze scheiding juridisch mogelijk ken. Kortom, ze komt op voor alles dat verboden conservatieve eiland sche Oceaan. verdwenen. Totdat vorige Verzwakt pot te zijn maand de tekst van een bandopna me verscheen van een recent tele foongesprek met een student waar in Lenihan erkende met Hillary verwikkeld in het zogenoemde 'Du- on- ning zich bevindt. "Wat is er ver- :de keerd aan een vrouwelijke presi- wil dent?", zo vraagt de 46-jarige moe- ma- der van drie kinderen zich af. Velen zullen het als een overwin- op het nog uiterst ning voor de vrouw zien als Ro de Atlanti- binson de verkiezingsslag wint. Maar het is zeer de vraag of achter- Als zij de verkiezingen met steun gestelde groepen werkelijk profite- van de oppositionele linkse Arbei- ren als Robinson wint. De ironie wil derspartij wint, wordt zij de eerste immers dat de president boven de vrouwelijke president van Ierland.' partijpolitiek moet staan. "Ik zal Robinson is het wel gewend records niet langer campagne voeren om de te breken. Zo werd ze op haar 25ste constitutie te veranderen", zegt Ro wlands jongste professor inde rech- binson ook. Het staatshoofd vervult ten. En op haar 26ste werd ze het voornamelijk een symbolische Binnen de Fianna Fail (Soldaten van het Lot), waar partijtrouw bijna tot een religie is verheven, is Haug heys positie hierdoor echter ver zwakt. Volgens een partijgenoot j blingate' schandaal dat vorige week droeg Haughey zich als een rat de voorpagina's haalde. Druk Acht jaar geleden probeerde Leni han in een telefoongesprek presi- bloed willen' dent Hillery onder druk te zetten vangen in een val. "Alleen door zijn poot af te bijten, wist hij zich te be vrijden, maar nu is hij verlamd en omgeven door honden die zijn bookmaker Gerry Galligan in Du blin. De dag na zijn ontslag werd Leni han door aanhangers op de schou ders rondgedragen door de straten van Dublin. Het verkeer kwam tot stilstand en winkelende vrouwen riepen hem toe. "Er zijn weinig poli tici die niet een klein 'leugentje heb ben verteld in hun carrière. Z'n pech is dat hij is gepakt", merkte een omstander vergoelijkend op. jongste lid van de Senaat die prak tisch geheel door mannen wordt ge domineerd. Reden om haar in haar geboortestreek Mayo aan de west kust uit te roepen tot 'Man jaar'. Misschien dat mede hierdoor ge lijke rechten v functie met een termijn van zeven jaar. Activist het De derde mededinger in de race om het presidentschap is Austun Cur- rie. Maar deze kandidaat van Fine Lenihan lijkt daarentegen beter tijdens een regeringscrisis geen uit de affaire tevoorschijn te komen "Het zou fantastisch zijn als hij banen moeten worden uitgesloten", parlementsverkiezingen uit te dan de premier. Hoewel zijn popu- wint. Dat zou een nog groter schrijven. Lenihan zou de president lariteit iets is gedaald, leverde zijn sprookje zijn dan het verhaal van daarbij hebben willen overhalen ontslag hem toch onverwacht ook Lester Piggott", aldus Galligan. om de toenmalige oppositieleider veel sympathie op. Steeds meer Ie- Pigg°tt js de legendarische Britse Haughey direct te verzoeken een ren zetten hun geld op hem, aldus jockey die vorige week na jaren zijn in Dublin waar de presidentiële rRo- Geal, de grootste oppositiepartij, maakt volgens een opiniepeiling The Sunday Independent de bepaalde senrechten uit Noord-Ierland nog r rekenen op 17 procent van de Ze ging de verkiezingscampagne stemmen, tegen 51 procent voor Ro- dan ook in met de leus "De plaats binson en 32 voor Lenihan. De gok- voor de vrouw is in het Park". Waar- kers zullen zich dan ook wel tien doelde op het Phoenixpark maal bedenken voordat ze hun geld op Currie zetten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7