Aandeelhouder INN komt er bekaaid af NODIG! NS zetten mes in goederenvervoer Fusie met NMB Postbank drukt beurskoers Heffing Schiphol op lawaaiige vliegtuigen Filmiaboratoria ontzet 'Verzekeringsagent niet kind van de rekening' voorlichtingsavond Kinderopvang voorop bij vrouwenbeleid CNV Atoomlobby: veiliger kernreactoren in 1995 WOENSDAG 7 NOVEMBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 Van onze correspondent Hans Amesz AMSTERDAM (GPD) De financiële heren begrepen er niets van. "Ik had wel verwacht dat de koers van een aandeel Nationale-Nederlanden wat zou dalen, maar niet dat het zo veel zou zijn", riep de financiële man in het bestuur van de verzekeraar, drs. A. Jacobs enigszins vertwijfeld. Hij voegde daar onmiddellijk de hoop aan toe dat de aandeelhouders snel wat sommetjes gaan maken en dat het dan wel weer goed komt. Terwijl de bestuursvoorzitters van lopig ruim 48 gulden voor een aan- Nationale-Nederlanden en de NMB deel Nationale-Nederlanden en Postbank gisteren uitvoerig schil- ruim 41 gulden voor een aandeel derden hoe prachtig de fusie tussen NMB Postbank. Die koersen zullen beide financiële instellingen wel uiteraard veranderen. Dat hangt was. had de effectenbeurs haar vooral af van het algemene beurs- werk al gedaan. Het aandeel Natio- klimaat, dat op dit moment ronduit UTRECHT (ANP) Het is meer dan ooit van belang dat ruimte wordt geschapen om de industrie de slagkracht te ge ven die in een onzekere perio de noodzakelijk is. "Het stre ven moet erop gericht zijn een minimum aan industriële veelzijdigheid als motor van welvaart te behouden", heeft voorzitter drs. J.C. Blankert van de werkgeversvereniging in de metalektro FME vandaag op de jaarvergadering in Utrecht gezegd. "Tegen deze achtergrond heeft het be drijfsnieuws van de afgelopen weken op mij diepe indruk ge maakt", verwees hij naar sa neringen bij tal van bedrijven waaronder Philips en DAF. De ondernemers in de me taal- en elektrotechnische in dustrie (metalektro) zijn in vergelijking met andere jaren somber. De afzetgroei stokt bij 2 procent en de werkgelegen heid zal in het gunstigste geval gelijkblijven. Blankert ba- Blankert (FME) onder indruk' van saneringen seerde dit pessimisme op een enquête onder zijn bedrijven. Dit jaar ontwikkelt de be drijfstak zich tot nog toe goed. De omzet zal met 5 procent toenemen (3,5 procent in het binnenland en 6 procent in het buitenland). De werkgelegen heid groeit met twee procent tot 377.000 personen. De aanvankelijk goede voor uitzichten voor volgend jaar zijn volgens Blankert onderuit gehaald door de onzekerheden (olieprijs, dollarkoers en ge volgen Duitse eenwording) en dat vertaalt zich dit jaar al in de investeringsgroei. De voor spelde groei met 12 procent zal niet worden gehaald. Afgelo pen zomer was de metalektro nog de snelste groeier binnen de Nederlandse maar het is volgens Blankert de vraag wat hiervan overeind kan blijven. Blankert wilde minister An- driessens erkenning (in het rapport 'Economie met open grenzen') van de grote waarde van de industrie voor ons land vertaald zien in concrete maatregelen die het opereren op de markt ondersteunen. Hij pleitte voor een doortimmerde technologiestimulering ("goed geld voor goede dingen") en wees erop dat een uitgedok terd overheidsbeleid niet in strijd is met de richtlijnen vanuit Europa. Behalve concrete maatrege len behoeft de 'kwaliteit van bestuur' verbetering volgens de FME-voorzitter. Hij hekel de het vooruitschuiven van in grepen in de overheidsfinanci ën, de subsidievermindering aan het beroepsonderwijs en de verwarde meningsvorming over mobiliteit en milieu. nale-Nederlanden kelderde onmid dellijk. Vergeleken met de slot- koers van vrijdag (gisteren mocht er beide fondsen niet worden slecht is, en misschien ook wel1 de sommetjes die Jacobs nog graag uitgevoerd zou zien. Maar dat de huidige verhouding tussen handeld) daalde de koers met 5,30 beurskoersen van de fusiepartners tot 48,30 gulden. Het aandeel van fu- ongeveer vastligt, is wel waar- siepartner NMB Postbank deed schijnlijk. daarentegen 3,70 gulden 41,30 gulden. De financiële conclusie van de fu sie is dus dat de bezitters van stuk ken Nationale-Nederlanden flink wat water in de wijn moeten doen. De aandeelhouders NMB Post bank, waaronder de Staat met een groot belang, profiteren daarente gen fors. Die krijgen al met al een tientje premie. Goede zaken Toch meende Jacobs dat Nationale Nederlanden met de 'inlijving' van de NMB Postbank want daar komt het eigenlijk op neer een goeie zaak had gedaan en dat die zaak voor de bankgroep zelfs nog wat beter was. Op langere termijn zijn de winstvooruitzichten volgens r BIT DOG. hem verbeterd en daar hebben de Bestuursvoorzitter aandeelhouders baat bij omdat zij meer dividend krijgen uitgekeerd. Het verlies aan beurswaarde van aandelen Nationale-Nederlanden moet, zo viel ongeveer te horen, dan maar op de koop toe worden geno- Voor het vaststellen van de om- wisselings- of ruilverhouding is heel wat financieel rekenwerk ge daan. Sommige fusie- en overname specialisten noemen dat oneerbie dig 'hocus-pocus': "We zien wel wat er uit de hoge hoed komt". In ieder geval hebben accountants, advoca ten en de 'onafhankelijke' Engelse bank Warburg, die voor de fusie zijn ingeschakeld, lang gekeken naar de werkelijke cijfers (de balansverhou dingen, de resultaten), de progno ses en de waarderingsgrondslagen (die zijn bij verzekeraars en banken behoorlijk verschillend). Kengetal len als dividend per aandeel en winst per aandeel hebben een rol gespeeld. Dollarkoers zakt verder weg AMSTERDAM (UCN/ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is vanochtend verder weggezakt. Op de wisselmarkt in Amsterdam lag de koers om 10.00 uur op 1,6750 gul den, nog iets lager dan het na-oor- logse dieptepunt dat gisteren werd bereikt met een slotkoers van 1,6775. Op de valutamarkt in New York kwam de koers gisteravond boven de 1,68 gulden, maar dat was slechts het gevolg van speculatie. In Tokyo wist de dollar vannacht wel koers winst te boeken tegenover de yen. De slotkoers bedroeg 127,55 yen te gen 127,20 yen op gisteren Ook het pond sterling was van ochtend lager. Om 10.00 uur werd 3,3005 genoteerd tegen een slot koers van 3,3080 de voorgaande dag. De goudprijs ging omhoog. Zowel Nationale-Nederlanden als NMB Postbank gaat ervan uit dat hun aandeelhouders akkoord gaan met de omwisselingsverhouding. Die komt erop neer dat tien aande len Nationale-Nederlanden recht geven op tien aandelen en tien war rants (recht om binnen een bepaal de tijd aandelen te kopen) in de nieuwe holding; tien aandelen NMB Postbank worden gelijkge steld aan zeven aandelen in de nieu we holding Newco plus tien war rants en tien 'achtergestelde' obli gaties tegen tien procent met een looptijd van tien jaar. Waar dit precies allemaal op neer komt, is volgens de beurs dus voor- NVJ-demonstratie Tussen de 150 en 200 tijdschriftjour nalisten, werkzaam bij opinie- en publieksbladen, hebben gisteren in Amsterdam gedemonstreerd voor een betere beloning. Zij deden dat voorafgaand aan de jaarvergadering van hun werkgevers, verenigd in de NOTU (Nederlandse Organisatie van Tijdschriftuitgevers). Loodsen staken ran Rijn Nationale-Nederlanden, die de eerste voorzitter van de nieuwe hol ding wordt ("Dat kan, ik hoef van De Nederlandsche Bank met mijn zestig jaar geen bankexamens meer te doen"), spreekt van een fair bod. Qat laat zich raden, want Een impressie van het rang eer complex voor goederenvervoer van de NS op de Nieuwe Hemweg in Amsterdam. De NS leiden in het goederenvervoer dit jaar een verlies van geschat 30 tot 40 miljoen gulden. Ongeveer 500 banen staan daardoor op de tocht. (foto ANP) Reorganisatie kost 700 banen en 125 miljoen gulden beweert natuurlijk nooit dat de reorganisatie die de Nederlandse hij juist een te hoog of te laag bod heeft gedaan. Maar soms denken aandeelhou ders daar heel anders over. Op grond van de vermogensver houdingen komen de aandeelhou ders Nationale-Nederlanden (er zijn drie groot-aandeelhouders met meer dan 5 procent en ongeveer 30 procent van het aandelenkapitaal zit in het buitenland) er echter be kaaid af. Het eigen vermogen, dus alle bezittingen minus alle verplich tingen, van Nationale-Nederlanden is naar schatting twee tot drie keer dat van de NMB Postbank. De om wisselingsverhouding ligt daar vol gens de huidige beurskoersen met 1,17 ver onder. Bij vergelijking Spoorwegen bij het goederenvervt len doorvoeren. Het goederenvervoer van de Spoorwegen is een zwaar verlies gevende activiteit. Het verlies zal dit jaar rond 40 miljoen gulden bedragen. Voor volgend jaar houden de NS rekening met een verlies van 50 miljoen gulden. "Zo kunnen wij niet door gaan", zei president-directeur drs. L. F. Ploeger tij dens een toelichting op het gistermiddag gepresenteerde 'Toekomstplan voor het goederenbedrijf. Het plan is gebaseerd op een onderzoek dat is uitgevoerd door Coopers Lybrand Management Con sultants. De reorganisatie moet het goederen vervoer op termijn weer rendabel maken. Ontslagen zullen er vooralsnog niet val len. De NS denken het overtollige perso de vermoedelijke winstcijfers over neel uit de goederensector in het i 1990, namelijk 900 miljoen gulden voor Nationale-Nederlanden en 675 miljoen voor de NMB Postbank, wordt het verschil minder schrij nend. gersvervoer te kunnen inzetten. Daar is sprake van een forse groei. Het toekomstplan voor het goederen vervoer moet uiteindelijk leiden tot een zelfstandig commercieel bedrijf met con currentiekracht en een vervoersomvang van 65 miljoen ton in 2010, zodat in dat jaar ook een positief resulaat van 300 mil joen gulden kan worden behaald. Tegen die tijd zullen er ook weer meer mensen in het goederenvervoer werken. NS den ken dat er dan 550 mensen meer zullen werken dan de 3000 van nu. Wil het plan kans van slagen hebben, dan is medewerking van het bedrijfsle ven en overheid onontbeerlijk. De over heid moet de kosten van de infrastruc tuur (rails en alles wat daar aanhangt) van NS overnemen. Verder moet de overheid de aanleg van de Betuwelijn mogelijk maken en internationale samenwerking bevorderen. Ploeger denkt wel dat de overheid en het bedrijfsleven aan het reorganisatie plan zullen meewerken. Hij gaf toe dat de overheid niet staat te trappelen om de kosten van de infrastructuur voor haar rekening te nemen. Hij zei dat de over heid uiterlijk in 1994 de concurrentiever houdingen met weg- en watervervoer die in tegenstelling tot NS niet opdraaien voor de financiering van hun eigen infra structuur wil rechttrekken. NS gaan uit van vijf speerpunten. Che mische produkten, gecombineerd ver voer, afval en meststoffen, ijzer en andere metalen en voertuigen. Eind 1993 is er nog maar een rangeerstation over (Kijf hoek in Rotterdam. Die in Amersfoort, Onnen en Venlo gaan dicht) en er komt langs de nieuwe Betuwelijn een gecom bineerd rangeer/overslagstation. De vakbonden staan uiterst sceptisch tegenover de hele operatie. "Voor ons is het onbespreekbaar tenzij de NS die groeiprognoses kan onderbouwen", zegt bestuurder Wim Korteweg van de Ver- voersbond FNV. "Het verlies van ar beidsplaatsen kan, denken wij, inder daad wel worden opgevangen binnen het bedrijf. We vinden wel dat NS zelf op lo gistiek terrein initiatieven moet ontwik kelen. Wat ze nu doen, is in feite niet veel meer dan het leveren van trekkracht. Er worden klanten gezocht met lading en de NS zetten er een lokomotief voor. Maar de winst in de vervoerssector zit hem veel meer in het verzorgen van een totaal pro- dukt, vervoer van deur tot deur". SCHIPHOL (ANP) De luchthaven Schiphol gaat beperkingen opleggen aan de categorie lawaaiige vliegtuigen die de luchthaven aandoet. Dat staat in het milieubeleidsplan dat de luchthaven vandaag heeft gepubliceerd. Nu behoort nog 53 procent van de vliegtuigen die Schiphol aandoen tot de lawaaiige categorie. In het jaar 2000 zou dat nog 5 procent zijn. Maar juist deze rest zorgt voor onevenredig veel geluidhinder. Schip hol wil dat percentage versneld terugdringen. De luchthaven overweegt daarom een systeem van geluidheffingen in het leven te roepen waarbij vlieg tuigen zwaarder worden belast naarmate zij meer ge luid produceren. Daarnaast overweegt de luchthaven lawaaiige vliegtuigen niet meer toe te laten op banen die ongunstig liggen ten opzichte van woongebieden. Zo'n baanverbod zal eerst in de nachturen gelden maar zal geleidelijk naar overdag worden uitgebreid. Verder wordt het aantal lesvluchten voor alle soor ten vliegtuigen met ingang van 1 oktober van dit jaar al ontmoedigd. Dat gebeurt door voor een nadering van de baan, waarna het vliegtuig zonder te zijn geland weer optrekt, gewoon landingsrechten te berekenen. Lesvluchten moeten naar regionale luchthavens wor den verplaatst, vindt Schiphol. Vanaf volgend jaar is het bovendien verboden na de landing te remmen met behulp van de straalomkeer- ders op de motoren. Ook gaat de luchthaven volgend jaar voor 12,7 miljoen gulden een nieuwe, afgescherm de, proefdraaiplaats bouwen. De categorie van lawaaiige vliegtuigen die Schiphol met de maatregelen in het milieubeleidsplan op het oog heeft, zijn de DC-9, Boeing 737-200, de Boeing 727, de BAC 1-11, de DC-10 en de oude versies van de Boeing 747-200. Allemaal zijn het vliegtuigen van zo'n vijftien tot twintig jaar oud. Ook de meeste vliegtuigen van Sovjetmakelij vallen in deze categorie. HILVERSUM (ANP) De bezetting van de filmlabo ratoria RCM in Hilversum en NLF in Loenen is giste ren beëindigd. Aanleiding is het feit dat de NMB maandagavond de bewakingsbusjes heeft terugge trokken waardoor de dreiging dat de inboeldel zou worden meegenomen, is weggevallen. Dit heeft een woordvoerder van het personeel van RCM desge vraagd meegedeeld. De bezetting van de bedrijven heeft twaalf dagen geduurd. Zowel bij RCM als NLF wordt normaal doorgewerkt. Volgens de woordvoerder is inmiddels duidelijk dat de partijen niet zijn gebaat bij een vroegtijdige ont manteling van de laboratoria. "Er wordt tenminste weer gepraat en de emoties zijn weer wat bekoeld". Hij meent dat de brede belangstelling van de media er me de voor gezorgd geweest dat dat nu nog intensief wordt gezocht naar een oplossing voor het voortbe staan van de laboratoria. AMSTERDAM (GPD) - Zelfstan- DelBelgische loodsênVe'bben giste- dj?te zulten onverwacht het werk neeree niet het kind Van de rekenin8 wor" a den van de fusie tussen Nationale- legd ondanks van de Vlaamse minister van Ver keer J. Sauwens. Zij -eisen onder ri^gsmaatschappij 'gisteren Nederlanden en de NMB Postbank. Dat benadrukte bestuursvoorzitter Rijn van de verzeke- zijn wTrk'n"/™8 en6' '"ff "2 T «Gelfe^ nr»£ 2?f f l" Volgens Van Rijn is het "absoluut premies in het gewone loon. uitgesloten" dat de tussenpersonen die nu verzekeringen van NN ver- Meer Uitkeringen kopen (en dat doen ze vrijwel alle-' Dertien procent van alle huishou- maa!) zouden kunnen worden ver- dens waar geen inkomen uit arbeid XanfS»T^(i?r ^_et ^an*2r®n" „c* van binnenkomt, maken gebruik van de NMB Postbank. Zo n 85 pro- meerdere inkomensafhankelijke re- cen* van onze produktie wordt ge- gelingen. Daarbij zijn bejaarden maak* door tussenpersonen. Dat meegerekend. Worden 65-plussers kan Postbank onmogelijk goed- niet meegeteld, dan gaat het procent van alle huishoudens. Prestatieloon Het college van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland wil presta tiegerichte beloning invoeren voor de provincie:ambtenaren. Het auto matisme in de toekenning van de jaarlijkse periodieke verhoging wordt daarmee doorbroken. De be doeling is dat een ambtenaar in het vervolg pas voor salarisverhoging in aanmerking komt, nadat is ko men vast te staan dat hij of zij aan toonbaar voldoende functioneert. Claus in 't op zilver Ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van Beatrix en Claus zal in maart 1991 een zilveren munt stuk van vijftig gulden worden uit gegeven. Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën heeft ge kozen voor een ontwerp van de ont werper Van Zoetendaal, dat zich kenmerkt door eenvoud en een gro te zeggenskracht. Weg bij MK MK International Ventures gaat het beleid wijzigen. Na de slechte resul taten in het derde kwartaal treden de twee directeuren F. Mounthaan en F. van Beuningen af. Deze twee directeuren, afkomstig- uit de stal van de participatiemaatschappij Noro in Z^ist, waren pas begin juli dit jaar benoemd. maken". Volgens Van Rijn is de ongerust heid van de assurantie-adviseurs een teken van te weinig zelfvertrou wen. "Zij kennen de markt als geen ander. Daarom kunnen ze beter dan de klant zelf een goede keuze ma ken uit het aanbod van verzekerin gen. Bovendien humaniseren zij de relatie tussen verzekeraar en klant". Nationale-Nederlanden haalt on geveer tien procent van zijn pro duktie door bemiddeling van ban ken. Dat is gering vergeleken bij de distributie via tussenpersonen. Hoe groot het aandeel van de NMB Post bank in de verkoop van NN-verze- keringen zal worden, valt volgens Van Rijn nu nog niet te overzien. Ook wordt nog bekeken of de verze keringen van NN onder de bestaan de of een nieuwe naam door de NMB Postbank zullen worden ver kocht. Hoewel het uitgebreide distribu tienet van de NMB Postbank vol gens Van Rijn slechts één van de motieven is om met de bank te fuse ren, is het zeker niet de onbelang rijkste reden. ADVERTENTIE over het kopen en financieren van een eigen huis Welkom donderdag 8 november i het Parktheater, Cornelis Geellaan 2 (zijstraat Raadhuisstraat) te Alphen a/d Rijn. Ontvangst vanaf 19.30 aanvang 20.00 uur SOBI legt beslag op 5 miljoen van Hollandia Kloos AMSTERDAM/DEN BOSCH (ANP) De Stichting Onder zoek Bedrijfs Informatie SO BI heeft met 15 schuldeisers van Hurks Bouwbedrijf te Eindhoven via de rechtbank in Den Bosch bij vier werkmaat schappijen van Hollandia Kloos beslag gelegd op 5 mil joen gulden. Volgens SOBI-voorzitter Pieter Lakeman is hiertoe be sloten omdat SOBI en compa- nen nog een vordering hebben van 3 miljoen gulden op Hurks, die voor Hollandia Kloos on deraannemer was bij de aan leg van een vliegveld in Ku- wayt. Hurks heeft van Hollan dia Kloos voor deze werk zaamheden nog 7 miljoen te goed. De betaling van onge veer 24 miljoen voor dit vlieg veld is onlangs rond gekomen. Het beslag is met toestem ming van de Bossche recht bank gelegd bij Hollandia Kloos Holding NV, Hollandia Kloos International BV, Lub- bers Constructiewerkplaatsen schappijen van Hollandia Kloos BV en Machinefabrieken en beslag laten leggen. Lubbers Staal BV. (archieffoto anp> UTRECHT (GPD) Goede kinder- klaarde bestuurder Verburg. Zij is opvang is een noodzakelijke voor- verantwoordelijk voor scholing en waarde om vrouwen de kans te ge- vrouwenzaken. De bond betaald werk te verrichten. Daarom zouden zowel in de wet als in cao's bepalingen moeten worden opgenomen die dit regelen. Het verhouding waarbij overheid, werk- gens niet van plan een deel van de loonruimte voor dit goede doel te "We denken CNV zal zich hiervoor sterk maken in het overleg met staatssecretaris Ter Veld (emancipatie) en bij de ko mende cao-onderhandelingen. Het CNV presenteerde gisteren in Utrecht de nota Vrouw en Arbeid, waarin belemmeringen worden aangegeven waardoor het aantal buitenshuis werkzame vrouwen in ons land achterblijft bij de rest gever en werknemer ieder een der de deel van de kosten betaalt". De CNV-bestuurder deed een be roep op Ter Veld in ieder geval de in het kader van de sociale vernieu wing aan kinderopvang toegezegde 130 miljoen "eindelijk eens uit te ge- Europa. Van de 164 jaar heeft 81 procent tegen 52 procent ZMÊÊÊÊM Gebrek aan kinderopvang van de grootste drempels, zc uit het rapport. "Daarom is li opvang het speerpunt in o beidsvoorwaardenbeleid", tussen 14 sociale zekerheid, in het bijzonder baan, de werkloosheidsuitkering. Daar mee behoudt de vrouw haar finan ciële onafhankelijkheid ook bij werkloosheid. Nu valt zij al snel in de bijstand en daarmee voor een deel terug op het inkomen van de partner. HUIS HYPOTHEEK Adviesburo Huis Hypotheek. Onafhankelijk hypotheekadvies Aarplein 2, 2406 BZ Alphen a/d Rijn. telefoon: 01720-24003. werkt samen met vele geldverstrekkers en met Drieman makelaardij te Alphen a/d Rijn en Nieuwkoop (lid NVM). DEN HAAG (GPD) Rond 1995 zullen nieuwe, veiliger kernreactoren be schikbaar komen. Om deel te kunnen nemen in de ontwikkeling daarvan, moet een onderbouwde keuze van een voor ons land geschikte kernreactor nu al gestart worden. Komend jaar zal een vergelijkende studie over veilig heid, bewezen technologie, Nederlandse eisen, handelstechnische aspec ten (technologie-overdracht, deelname van Nederlandse bedrijven), splij- stofcyclus en kosten op tafel moeten liggen. Dit beweert het werkplan Programma Intensivering Nucleaire Compe tentie. Het stuk is opgesteld door het Energieonderzoek Centrum Neder land in Petten, de TU Delft, de Gemeenschappelijke Kernenergiecentrale tJKN Arnhem, de KEMA en Nucon Enginering en Contracting, mede na mens Comprimo en Neratoom. De plannen zijn inmiddels aangeboden aan, en beoordeeld door Economische Zaken. Er wordt subsidie voor de uitvoering gegeven. In het werkplan wordt gesproken over vier kernreactoren. De AP-600 (600 megawatt) van Westinghouse, de Candu-300 (450 megawatt) van het Canadese AECL, de SWBR (600 megawatt) van General-Electric en de SIR, een 'integraal veilige' reactor van Rolls Royce, Stone and Webster en CE uit Groot Brittannië. óók om op de hoogte te blijven na terugkeer van een zakenreis Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Oat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127,50 Ik neem een kwartaalabonnement I 74.15" Ik neem een jaarabonnement 1 285.50 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres - Postcode Woonplaats -Tel.. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen; 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5