Ver sterend Felle kritiek op beleid van Ritzen Op de A16 wordt gewoon te hard gereden Kamerleden niet verplicht met de trein Alternatief plan industrie om kosten medicijnen te beperken Nieuw flinks? Er is niets flinks in aanvallen van zwakste groep WOENSDAG 7 NOVEMBER 1 Bezuinigingen afgekeurd door Kamer DEN HAAG (GPD) Het CDA heeft gisteren in de Tweede Kamer felle kritiek geuit op het onderwijsbeleid. "Op ver schillende fronten gebeurt er iets, maar het totaalplaatje ontbreekt", aldus CDA-Kamerlid Hermes. Hij verweet mi nister Ritzen en staatssecretaris Wallage dat de onderwijs wereld en het parlement alle "grip" op de situatie kwijtra ken. Ook PvdA en WD uitten kritiek. In de begroting lanceren Wallage en Ritzen de term 'selectieve over heid'. Dat betekent dat de Pvd A-be windslieden "soms diep in zullen grijpen en soms alle verantwoorde lijkheid van zich af zullen schui ven". aldus Hermes. Vooral met dat 'soms' heeft Hermes grote moeite. De PvdA prees Ritzen en Wallage juist voor hun begroting. "Minder regels, niet dwingend en dicterend, maar optreden daar waar 't alge meen belang dat vereist", aldus Ne telenbos (PvdA). De hoofdrol in het begrotingsde bat was gisteren voor het beroeps onderwijs. Een meerderheid van de Kamer verweet Ritzen zijn 'ontacti sche manoeuvre' om het bedrijfsle ven onaangekondigd een rekening te sturen van 150 miljoen voor het beroepsonderwijs. Zonder enige vorm van overleg heeft Ritzen het gewraakte bedrag op de begroting 1991 geboekt bij de inkomsten. Dat moeten worden. CDA en PvdA zijn overigens be reid de Onderwijsbegroting deze week onder voorbehoud goed te keuren. Dat geeft Ritzen enige arm slag om alsnog de 150 miljoen los te peuteren van het bedrijfsleven. Uit eindelijk gaat het om 'slechts' 90 miljoen, omdat de ministers van landbouw en economische zaken samen al 60 miljoen hebben toege zegd. De geplande bezuinigingen op het leerlingwezen van 70 miljoen halen de eindstreep niet onge schonden. Het leeuwedeel wil Rit zen weghalen bij de landelijke orga nen waar eindexameneisen worden geformuleerd en lespakketten wor den samengesteld. Maar CDA en PvdA vinden dat 'onverantwoord' en proberen de bezuiniging te be perken tot 30 miljoen. Daartoe zal de eigen bijdrage voor leerlingen in de vervolgopleidingen verdubbeld het bedrijfsleven weigert die claim te betalen, heeft Ritzen aan zichzelf te danken, vindt de Kamer. De Kamer vindt dat Ritzen het klimaat tussen kabinet en werkge vers heeft verziekt. "Dat valt te be treuren", aldus Boers (CDA), want het parlement vindt een principiële discussie over de (mede)-verant- woordelijkheid van het bedrijfsle ven voor het beroepsonderwijs zeer gewenst. DEN HAAG (ANP) - Tweede Ka merleden krijgen geen verplichte ov-jaarkaart. Een voorstel daartoe van PvdA en D66 is gisteren met 75 tegen 66 stemmen verworpen. De volksvertegenwoordigers behou den daardoor de keuze tussen een ov-kaart en een vergoeding voor ge maakte autokilometers voor woon werkverkeer. Het wijzigingsvoorstel was inge bracht bij het wetsvoorstel tot aan passing van salaris en onkostenver goedingen voor leden van de Twee de Kamer. Dat wetsvoorstel is zoals voorzien aangenomen, met alleen de stemmen van de fracties van Groen Links en RPF tegen. De WD is laaiend over de bezui nigingen van in totaal 220 miljoen op het beroepsonderwijs. "Als die doorgaan zal er waarschijnlijk bin nen enkele jaren geen leerlingwe zen meer zijn", aldus Ginjaar Maas WD). De WD vindt het onbegrij pelijk dat juist PvdA-bewindslie- den het mes zetten in opleidingen voor kansarme jongeren. De bezuinigingen op het vor mingswerk (3,7 miljoen) worden ook Kamerbreed afgewezen. Deze "reddingsboei voor jongeren diee overal buiten de boot vallen", is hei-' lig voor de WD. De PvdA wil eerst zien wat Ritzen en Wallage gaan doen aan die 'drop-out' problema tiek. Ritzens plan om de tegemoetko ming in de studiekosten voor 21- plussers af te schaffen, stuit ook op verzet. De PvdA vindt die bezuini ging in tegenspraak met het uit gangspunt van 'permanent leren'. "Hoe hebben de PvdA-bewindslie- den het in hun hoofd kunnen ha len", vroeg ook Ginjaar-Maas (WD) zich af. De PvdA zal een wij zigingsvoorstel indienen om finan ciële steunmaatregelen in stand te houden voor 21-plussers die alge meen vormend onderwijs, zoals moedermavo en open universiteit, volgen. Ritzen had de tegemoetko ming in de studiekosten willen be perken tot 21-plussers die een 'ar beidsmarkt relevante' opleiding volgen, dat wil zeggen onderwijs di rect gericht op (nieuw) werk. BREDA (ANP/GPD) De mede deling was wellicht geruststel lend bedoèld, maar kwam van morgen wrang over. Rijkswater staat heeft de afgelopen nacht de wrakken doorzocht van de auto's die gisteren waren betrokken bij de kettingbotsing op de A16 en geen nieuwe dodelijke slachtof fers gevonden. Bij de botsing zijn dus tien mensen om het leven ge komen. Niet uitgesloten wordt dat het aantal doden nog kan op lopen omdat sommige gewonden er ernstig aan toe zijn. Intussen is de hamvraag hoe de kettingbotsing kon ontstaan. En waarom het weer de A16 was, op nog geen tien kilometer afstand van Prinsenbeek waar op 25 au gustus 1972 dertien mensen om kwamen bij een kettingbotsing in dichte mist. Is het het samenko men van wegen, het verkeersaan bod? Of spelen andere factoren een rol? Hoofdcommissaris Jan van de Ven van de Bredase gemeentepo litie: "Op de A16 wordt gewoon hard gereden. Dat hebben we ook gistermorgen weer vast kunnen stellen. Bij metingen werden snelheden van 140 km per uur ge registreerd. Op plekken waar je maar honderd mag rijden. Met na me vrachtwagenchauffeurs ma ken zich schuldig aan dat wange drag. Het is ook een drukke rijks weg". "Vroeger was het de A13, de rijksweg Rotterdam-Den Haag, waar de klappen vielen. Door een herstructurering van dat wegen net is het geen rampweg meer. Misschien dat het landelijk ka rakter rond de Al6 een rol speelt. Weilanden met sloten. Dan heb je ook gauw mist. Het is maar gis sen. Maar het dodelijkst is natuur lijk het overschrijden van die maximum snelheid. Als mensen zich keurig aan de regels hielden, zou het ook bij mist niet zo dra matisch aflopen. Daarom pleit ik ervoor om veel te investeren in controlemaatregelen. De pak kans van snelheidsovertreders moet heel groot worden. Het ge donder moet maar eens afgelopen zijn", aldus een emotionele Van de Ven. De burgemeester van Breda, Ed Nijpels, wijt de ernst van het ongeluk ook aan de snelheden op de A16. Hij kondigde gisteren aan met Rijkswaterstaat te gaan pra- De chaos na de kettingbotsing op de Al6: ...een verpletterend harmonica-effect. ten over een signaleringssysteem in de weg om de snelheden te ver minderen. Dat signaleringsssyteem zou automobilsten kunnen waarschu wen tegen plosteling opkomende mist. Dat het gistermorgen om streeks kwart over negen, plaat selijk mistte, staat vast. De com binatie van die mist en te hard rij den leidde ertoe dat op beide rij banen van de A16, bijna recht te genover elkaar en over een af stand van vijfhonderd meter, tachtig auto's op elkaar botsten. Op de oostelijke rijbaan ontstond direct na de botsing een felle brand met een honderd meter ho ge rookkolom. De reddingsactie kwam snel op gang. Politie, brandweer en GGD's van Breda, Oosterhout en Roosendaal probeerden te red- UTRECHT (GPD) - Rijkswater staat wil een geautomatiseerd systeem voor mistbeveiliging aanbrengen in de regio Breda. Dat is een van de al eerder gedane aanbevelingen van de Werkgroep Regionale Organisatie Verkeers systemen van Rijkswaterstaat. Alleen de minister van verkeer en waterstaat moet nog een besluit nemen. Dit heeft P. van Berge He negouwen, consulent verkeers veiligheid van de directie Bra bant vanochtend laten weten. De kosten van een dergelijk waarschuwingssysteem, waarbij automobilisten een maximum snelheid wordt aangeraden, be dragen ongeveer 1 miljoen gul den per kilometer. Daarnaast wil de werkgroep van Rijkswater staat dat automobilisten tijdens de rij-opleiding meer voorlich ting krijgen over rijden onder bij zondere omstandigheden, zoals bij mist of ander slecht weer. Naar aanleiding van de ketting- Rijkswaterstaat: mistbeveiliging rondom Breda botsing bij Leiderdorp op de snel weg A4 op 11 april 1984, toen in dichte mist 120 auto's op elkaar botsten en 7 doden vielen, heb ben de burgemeesters van Lei derdorp, Woubrugge en Alkema de de minister gevraagd ook daar een mistsignaleringssysteem aan te leggen. Destijds luidde het ant woord van de minister dat ver- keerssignalering alleen wordt aangebracht bij overbelasting van de weg. Wat weersgesteld heid betreft, bij voorbeeld snel opkomende mist, werd de auto mobilist geadviseerd naar de ver keersinformatie op de radio te luisteren. Ernstige kettingbotsingeen zoals gisteren ten zuiden van Bre da zijn volgens meteoroloog Em mink van het KNMI echter nooit te voorkomen. .Emmink om schrijft de plotseling opdoemen de mistbank als 'zuiver toeval en niet te voorspellen'. Dergelijke mistbanken zijn vrijwel altijd lo kaal en zeer grillig van aard. "Mist is niets anders dan een wolk op de grond. Wij kunnen niet anders dan zo nauwkeurig mogelijk aan geven in welk gebied mist hangt. Maar een lichte wind kan een mistbank enkele seconden later Een volledig geautomatiseerd mistbeveiligings-systeem, zoals de zichtmeters op de landingsba nen bij vliegvelden, zou volgens Emmink een aantal gevaarlijke situaties kunnen voorkomen, maar kan geen honderd procent veiligheid bieden. "Het wegge drag van de automobilist moet hier uitkomst bieden". den wie te redden viel. Omstan ders en automobilisten die op soms wonderbaarlijke wijze aan de dood waren ontsnapt, zorgden er voor dat slachtoffers naar zie kenhuizen werden afgevoerd nog voordat hulpverleners ter plaatse waren. De hulpverleners waren veelal genoodzaakt kalmerende injecties toe te dienen aan be klemd zittende automobilisten voordat het loszagen kon begin man een aantal gevallen hebben we niets gedaan omdat de ravage zo groot was dat ze daar nooit meer levend uit zouden komen," aldus een woordvoerder van de politie. Een motorrijder moest enige tijd op een berg suikerbie ten blijven liggen omdat anderen eerst hulp nodig hadden. Mensen die de dans ontsprongen maar compleet van streek waren ge raakt werden door deskundigen opgevangen in hotel Princeville. Omstanders vertelden dat ie mand heelhuids uit zijn auto kroop die zó in elkaar was ge drukt dat er geen vloeipapiertje meer in paste. De tragedie aan de oostkant van de weg was in feite een spiegelbeeld van die aan de westkant zij het zonder vlammen. Ook daar zorgden kolossale vrachtauto's, die de A16 steeds drukker maken, voor een verplet terende harmonica-effect. Ook dit keer hadden de hulp verleners veel last van nieuwsgie rig publiek dat op de ramp af kwam. Af en toe moest de politie hard tegen de brutale toeschou wers optreden. Verontwaardigd vertelde een politieman "dat er omstanders waren die de lakens van lijken die aan de kant van de weg lagen optilden om er onder te kijken. Dat hou je toch niet voor mogelijk". Omdat tankauto's slechts licht werden beschadigd, was er geen gevaar voor explosies of het ont snappen van giftige gassen. "We hebben daarmee geboft want er zaten een paar gevaarlijke tussen. Zo stond er aan de staart van de fi le een zeer brandbare Duitse tan kauto", aldus brandweer-com mandant F. van Dijke. Volgens de Bredase hoofdoffi cier van justitie Kalthof wordt een onderzoek ingesteld naar de toedracht en de schuldvraag van de ongevallen. Niemand van de deskundigen wilde daar alvast op vooruit lopen. DEN HAAG (GPD) - De politiek kan straks kiezen uit twee draaiboe ken voor het beheersen van de kos ten van geneesmiddelen. Nefarma, de organisatie van farmaceutische industrie, heeft de Kamer een alter natief plan voorlegd voor het gekri tiseerde Geneesmiddelen Vergoe ding Systeem (GVS) van staatsse cretaris Simons. Beide plannen zijn erop gericht de uitgaven voor geneesmiddelen niet verder te laten stijgen. Simons' plan is gericht op vergoeding van een gemiddelde prijs per groep ge lijkwaardige medicijnen. Dit bete kent dat patiënten in bepaalde ge vallen moeten bijbetalen. Vooral patiëntenorganisaties zijn daar niet blij mee. Ook de verzekeraars en artsen zijn niet onverdeeld gelukkig met het plan. Ze hebben ingestemd met het GVS, maar op voorwaarde dat artsen niet worden gedwongen tot bepaalde manieren van voor schrijven, en bijbetaling door pa tiënten uitzondering blijft. Nefarma heeft Simons bereid ge vonden haar alternatieve plan ook voor te leggen aan het parlement. Nefarma wil een 'vergoedingsli miet' invoeren voor geneesmidde len die echt vergelijkbaar zijn. Daar bij gaat het vooral om merkgenees middelen en merkloze varianten. De maxima zouden moeten worden gesteld op het gemiddelde van de prijzen. Voor medicijnen waarvan geen merkloze, gelijkwaardige mid delen beschikbaar zijn, zou de li miet op de huidige prijs worden vastgelegd. VOORZITTER Recherche onderzoekt rol BVD-informant bij rellen DEN HAAG (GPD) - De Rijksre- de legpuzzel bijeen te brengen" cherche gaat een onderzoek instel- geen duidelijk beeld schetsen i de betrokkenheid i BVD-informant bij vernielingen in het legerkamp Lunetten in Vught in maart 1990. Minister Hirsch Ballin (justitie) heeft dit gisteren gezegd in de Tweede Kamer. de gang van zaken. De BVD-infor mant is nooit gearresteerd en het bewijs van zijn deelname aan de ac tie ontbrak. Maar met bekentenis sen van de dader via de media is ook nooit wat gedaan. Op vragen van Kamerlid Willems (Groen Links) zegde Hirsch Ballin toe de Rijksre- ADVERTENTIE In de nacht van 3 op 4 maart den vernielingen aangericht op het cherche een onderzoek te laten legerkamp door vredesactivisten, stellen. De daders werden niet aangehou den maar maakten zich later be kend via de televisie. Daarbij bleek dat één van de daders een informant van de Binnenlandse Veiligheids Dienst was. Tegen hem werd geen strafvervolging ingesteld, terwijl 'Drankrecord' 4.63 promille COEVORDEN (ANP) - Een au tomobiliste in Coevorden heeft op een haar na het nieuwe 'drankrecord' in Nederland ver beterd. Zij werd 15 oktober door de politie aangehouden, omdat zij slingerend reed. Gisteren maakte de politie dat zé een al- cohölpromillage van 4.63 in haar bloed had. Een dergelijk promil lage is nog maar één keer eerder voorgekomen. Gewoonlijk ra ken mensen met een alcohol promillage van 4 in coma. Een promillage van 5 wordt als dode lijk beschouwd. DEN HAAG - De PvdA heeft E.M.P. Baarveld-Schlaman (56, naar voren geschoven als kandi daat-voorzitter van de Eerste Ka mer. Of Baarveld voorzitter wordt, hangt af van de provinciale staten- verkiezingen in maart 1991. De uit- aangehouden activisten die slag daarvan bepaalt de nieuv menstelling van de Senaat. De we PvdA-fractie moet instemmen werden vervolgd. met Baarveld. Gebeurt dat, dan is voor het eerst een vrouw voorzitter Hirsch Ballin kon gisteren on- van de Senaat. (foto anp> danks zijn toezegging "de stukjes Naar aanleiding van een reeks Kamervragen heeft minister Dales (binnenlandse zaken) gisteren ge zegd dat ze de BVD vantevoren toe stemming heeft gegeven mee te werken aan de tv-uitzending van Brandpunt, afgelopen zondag. Zij was ook op de hoogte van de activi teiten van "25 tot 30 KGB-spion- nen" in Nederland. Over eventuele uitzetting beslist zij in overleg met haar collega Van den Broek (buiten landse zaken). Arrestaties De Spaanse politie heeft gisteren na een schietpartij in het centrum van Zaragoza twee voortvluchtige Fran sen in de kraag gegrepen. Bij de schietpartij vielen geen gewonden. Volgens een woordvoerder van de politie ging het om twee van de vier gevangenen die maandag op spec taculaire wijze met een gekaapte he likopter waren uitgebroken uit de zwaarbewaakte gevangenis in het Franse Lannemazan. Burma In Burma handhaaft de militaire re gering zich door genadeloze onder drukking. Duizenden mensen, on der wie ook monniken, zijn op straat door het leger doodgescho ten. Verder worden massaal men sen gearresteerd, van wie velen ver volgens spoorloos verdwijnen. Dat schrijft de mensenrechtenorganisa tie Amnesty International in een vandaag verschenen rapport. Hongarije Hongarije is gisteren officieel het eerste Oosteuropese lid geworden van de Raad van Europa. Tsjechos- lowakije en Polen, die het als Hongarije rigoreus met het commu nisme hebben gebroken, worden waarschijnlijk volgende maand lid van de Raad van Europa. EINDHOVEN De voorzitter van de vereniging van directeuren van sociale diensten (Di'vosa), Th. Hop penbrouwers, maakt een werg- werpgebaar. "De sociale diensten hoeven zich door de frontale aanval op hun functioneren vanuit PvdA en CDA niet aangesproken te voe len. Het zijn opmerkingen uit de los se pols van enkele politici. Ze getui gen van onwetendheid", stelt hij. Wat niet wegneemt dat Hoppen- brouwers zich wél zorgen maakt dat alleen over de dreigementen aan het adres de diensten, den aankomen voor de Nederland se economie en de inkomsten van het Rijk gaan tegenvallen. Mis schien is het ook wel de zogenaam de 'Nieuwe Flinkheid' in Den Haag. Om ineens dingen te zeggen die tot voor kort niet zo populair waren. Maar ik kan er niets flinks in vinden om juist weer de zwakste groep de maatschappij Hoppenbrouwers. weer aan de slag is, wordt er van de sociale diensten en de arbeidsbu- reau's eerst een zeer arbeidsinten sieve inspanning vereist. En de middelen die de politiek ons daar voor ter beschikking stelt, zijn op zijn zachtst gezegd 'niet optimaal' te noemen. Want er is scholing en geld nodig om deze man weer aanslui- te vallen", zegt ting te laten krijgen met wat wij hem kunnen bieden". Hij is boos en teleurgesteld. "Ik 0 hoor niet dat de werkloosheid de OcHlCtlGS laatste jaren is gedaald van acht- Als passende arbeid geweigerd vierhonderdduizend. Niet dat wordt, straffen de sociale diensten verdienste i hebben er toch zeker toe bijge dragen. We hebben in drie jaar tijd Naast die bezorgdheid is er ook twintigduizend langdurig werklo- MET OF ZONDER Blazercöat Wol/cashmere met satijnvoering. In 6 kleuren. (36 t/m 46. Zonder afknoopbare imitatie bontkraag. Normaal 499.- Nu voor de verbijsterende prijs vank££llH afknoopbare imitatie bontkraag. UflN 129.- VOOR 89.- 'Mantels' LI ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf^ ergernis en boosheid: "Ja. Ik ben echt kwaad geworden toen ik hoor de dat de fractieleiders Wöltgens (PvdA) en Brinkman (CDA) het no dig vonden de langdurig werklozen maar weer eens in het beklaagden bankje te zetten". De regeringspartijen PvdA en CDA leverden de laatste week in ge spierde taal kritiek op langdurig werklozen en de gemeentelijke so ciale diensten. Werklozen zouden niet willen werken en moeten stren ger worden aangepakt; sociale dien sten zouden te gemakzuchtig zijn en eens 'door elkaar gerammeld moeten worden'. Daaraan gekop peld werden dreigementen om des noods de rijksuitkenng aan sociale diensten te verlagen of de top van een dienst te ontslaan als er wordt 'gefaald'. Paniek Het waarom van de plotselinge 'pa niek' bij de twee fractieleiders is de DIVOSA nog wat onduidelijk. "Waarschijnlijk omdat er zware tij- Nederland aan een baan ge holpen en dat aantal wordt de ko mende jaren zeker verviervoudigd, Ik spreek hier over mensen die dachten dat ze voorgoed uitgeran geerd degelijk. Hoppenbrouwers: "Maar laten we onszelf vooral niet voor de gek houden met het idee dat een verzwaard sanctiebeleid het probleem van de langdurige werk loosheid oplost". "De suggestie is gewekt als zou den de sociale diensten wetten naast zich neerleggen en gemak- zuchtig zijn. Maar onze diensten Het gemak waarmee politici tus- passen de laatste jaren altijd sanc- sen neus en lippen door het bestaan ties toe als een werkloze passende van langdurige werkloosheid kop- arbeid weigert. En we zijn zeer alert pelen aan het bestaan van 150.000 op het frauderen met uitkeringen, vacatures, waarvoor geen mensen De nadruk daarbij ligt vooral op zijn te vinden, ergert de Divosa. preventie. Natuurlijk worden er Hoppenbrouwers: "Neem dit voor- fouten gemaakt. Natuurlijk is de in beeld: Een metaalbewerker die in ventiviteit van een kleine groep erg 1980 ontslagen is, kun je nu niet zo- groot. Op die groep wordt direct de maar weer aan werk krijgen, ook al aandacht gevestigd, maar dat ruim zit de metaalsector te springen om negentig procent van alle uitke- arbeidskrachten. Is het zijn schuld ringsgerechtigden zich aan de re- dat de techniek intussen is veran- gels houdt wordt gemakshalve ver- derd en dat zijn kennis achterop is geten". geraakt?" Op de suggestie of de fractielei- Het begrip 'passende^ arbeid' is ders misschien een politiek spelle- toe aan een 'herijking'. Hoppen- tje spelen over de ruggen van werk- brouwers: "Het is gebonden aan het lozen en sociale diensten, geeft individu. Zoals het nu wordt gepre- Hoppenbrouwers geen commen- senteerd lijkt het alsof dat individu taar. Hij glimlacht: "Wij zijn uitvoe- een Verhandelbare produktiefac- rende organen, geen politieke vere- persoonlijke nigingen. We zijn niet ingehuurd om daarover uitspraken te doen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3