'Amerika profiteert als 't Nederland goed gaat' Eenwording verhevigt chaos op Autobahnen Theoloog bekent zonde apartheid REPORTAGE I Vrouw als 'muilezel' van de drugshandel WOENSDAG 7 NOVEMBER 1990 GEESTELIJK LEVEN Ambassadeui- Willdns helpt startende ondernemers Van onze correspondent Marien van den Bos DEN HAAG - Voor een college over internationale betrekkingen zijn we bij de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, C. Howard Wilkins jr., aan het verkeerde adres. De diplomatie vormt slechts een bescheiden onderdeel van zijn dagelijks werk in de ambassade aan het Haag se Voorhout. De zakenman uit Kansas heeft andere hobby's, waarin hij zich ook als ambassa deur blijkt te kunnen uitleven: "Het opzetten van nieuwe bedrijven is mijn specialiteit. Dat heb ik altijd gedaan". Om die kennis te delen met Neder landers die voor zichzelf willen be ginnen. heeft Wilkins het initiatief 'genomen voor een eendaagse bij eenkomst. vandaag in de Amster damse RAI, waar geslaagde onder nemers of veelbelovende 'starters' over hun ervaringen vertellen. Wilkins is een levend voorbeeld van het Amerikaanse sprookje, let terlijk 'van stofzuigerverkoper tot miljonair'. Na een keten van pizzeri a's (Pizza Hut) tot een internationaal succes te hebben opgebouwd, stort te hij zich in de politiek en (finan cieel) in de verkiezingsstrijd voor het Amerikaanse presidentschap. President Bush beloonde hem daar voor. inmiddels ruim een jaar gele den, met de ambassadeurspost in Den Haag. Grenzen Vanuit Washington gezien mis schien niet de belangrijkste diplo matieke post. maar Wilkins ziet het als een uitdaging. "De militaire grenzen en de muren vallen hier al lemaal om. Een van onze hotelmag naten zei eens: als 'business' niet de grenzen overgaat, doen de legers het. Ik denk dat Nederland vooraan staat in die ontwikkeling in Europa en ik wil dat Amerika - dat immers een stuk verder weg ligt - de banden met Nederland zo veel mogelijk aanhaalt. We doen al erg veel 'busi ness' met Nederland. Veel Ameri kaanse bedrijven zijn hier gevestigd en daar komen elke dag nieuwe bij. Dus. hoe beter Nederland het doet. hoe beter het is voor Amerika. Het klinkt erg egoïstisch maar het is echt waar", aldus Wilkins. landse commerciële kracht is veruit de belangrijkste factor voor de meer dan proportionele invloed van het land op de internationale ontwikke lingen". Het idee voor een seminar over het opzetten van een nieuwe bedrijf kwam bij Wilkins op na gesprekken op universiteiten en in bedrijven. r het ;rk- gelegenheid en lagere werkloosheid steeds het belangrijkste onderwerp bleek te zijn. "Nieuwe werkgele genheid heeft direkt te maken met nieuwe business. En dat is mijn spe cialiteit". Barrière "Op de universiteiten merkte ik dat veel studenten aan het uitzoeken waren wat er voor toekomst zit in de ontwikkelingen in Oost-Europa en in de verdere integratie van de Eu ropese Gemeenschap. Maar aan de andere kant merkte ik een psycho logische barrière om zélf iets te be ginnen. Dus, waarom laten we ze het niet zien. Waarom bieden we ze niet een dag lang een panorama van mensen die al door die fase heen zijn. Mensen die voor die beslissing gestaan hebben, met dezelfde twij fels en angsten. En hoe ze daar over heen zijn gekomen. Niet in Frank rijk of de Verenigde Staten, maar hier, in Nederland". Wilkins wil vooral zijn positieve lessen kwijt aan de Nederlandse ad- spirant-zakenman. Tussen de po gingen stofzuigers te verkopen aan de Amerikaanse huisvrouw en de opbouw van een restaurant-imperi um zaten diverse mislukkingen, maar daar gaat hij liever niet te diep op in. Hij wil de beginnende onder nemer een lijstje van vier vragen meegeven: 1. Ga ik een idee helemaal zelf uit werken of wordt iets dergelijks al el ders en misschien beter uitgevoerd en moet ik me daar dan bij aanslui ten? Wat zijn de risico's en belonin gen voor het een of het ander? 2. Waar haal ik het geld vandaan om het idee uit te voeren? 3. Hoe krijg ik de combinatie van beide factoren feitelijk van de grond? 4. Wat is het belangrijkste pro bleem dat ik daarbij tegen het lijf zal lopen? Voor de beantwoording van der gelijke vragen is een flink aantal Ne derlandse ondernemers bereid ge- Selfmade zakenman/ambassadeur/miljonair Howard Wilkins: "Nieuwe werkgelegenheid heeft direkt te maken met nieuwe business. En dat is mi jyi specialiteit". (foto gpd> vonden tijdens het hun ervaringen te vertellen. Op een enkeling na als Begemann-direc- teur Joep van den Nieuwenhuijzen en BSO-directeur Eckhart Wintzen, zijn dat dit keer niet de grote namen van de grote Nederlandse bedrij- Leuk een groot accountantsbureau kan het seminar met de titel 'Breaking Out' voor de uitzonderlijk lage prijs van f 115 worden bezocht. "Het wordt ontzettend leuk. Onderne mer zijn is ontzettend leuk. Het is zoiets als veilig vrijen", voegt Wilkins er schalks aan toe. Zijn medewerkers op de ambassade kijken zuinig bij zulk ondiploma tiek taalgebruik. Hij brengt met graagte zijn kennis van zaken over het starten van een eigen bedrijf over aan Nederlan ders, die over een paar jaar dan weer zaken kunnen doen met Ameri kaanse partners. Maar is er dan zo weinig ondernemersgeest in Neder land. dat we een handje geholpen moeten worden door de Ameri kaanse gezant? "Nou nee", haast Wilkins zich te verklaren. Het is wel typisch Ameri kaans om 'je eigen business' te heb ben, om loon te willen betalen in plaats van op de loonlijst te staan, maar dat hebben we wel recht streeks van de Hollanders geërfd. Het is als koren op onze bodem ge zaaid. De Hollanders zijn altijd be zig geweest met handel, met kopen en verkopen, tot aan de buitengren zen van de beschaving". Via een omweg komen we zo bij Wilins' theorie over internationale verhoudingen. "Nederland is al veel langer, veel welvarender dan wij. En welvarend moet een land zijn dat invloed wil hebben. Ooit van een arm land met grote internatio nale invloed gehoord? De Neder- BOGOTA - "Mulas" worden ze genoemd, "muilezels", vrouwen in Colombia die werken voor een drugkartel en koffers vol drugs proberen het land uit te smokke len. Meestal zijn het eerstejaars studenten, secretaresses of huis vrouwen uit de middenklasse of hogere klasse, die worden aange lokt door het avontuur of het vooruitzicht van een buitenland- echter een minder heid onder de vrouwen in Colom bia die veroordeeld zijn wegens overtreding van de narcoticawet. De meeste drugshandelaarsters komen uit arme bevolkingsgroe pen en voor hen is de handel in drugs vaak de enige manier om een redelijk inkomen te verdie- Van de 650 gevangenen in 'Buen Pastor', de belangrijkste van de 14 vrouwengevangenissen in Colombia, zit 58 procent vast wegens overtreding van de narco ticawet en 30 procent wegens diefstal. Armoede, werkloosheid en het ontbreken van toekomst perspectief zijn er de oorzaak van dat zoveel vrouwen hun heil zoe ken in de misdaad. Volgens een onderzoek van de Verenigde Naties is het aantal overtredingen van de narcotica- wet tussen 1976 en 1980 wereld- wijd met 120 procent gestegen. Bij de gigantische afmetingen die dit heeft aangenomen en de mil joenenwinsten die ermee worden gemaakt, vallen de misdrijven van de vrouwen in 'Buen Pastor' enigzins in het niet. Het gaat vaak om vrouwen die jarenlang admi nistratief werk deden in een klein kantoor of bedrijfje, waar ze lange werkdagen maakten en tot de laagst betaalden hoorden. Totdat op een dag iemand hen vroeg of ze er iets voor voelden kleine hoe veelheden drugs te verkopen. Dat slecht betaalde administra tieve werk wordt in Colombia bij na voornamelijk gedaan door vrouwen uit de armste bevol kingsgroepen. Het gebrek aan uitzicht op ander werk dat beter betaalt, is er de oorzaak van dat vrouwelijke gevangenen na hun vrijlating snel weer vervallen in hun oude misdaad. Zelfs de angst opnieuw te worden gearresteerd, weerhoudt hen er niet van hun oude functie van 'drugshande laar' weer op te pakken. "Gevangenisstraf zou een corri gerende werking moeten hebben en ertoe leiden dat een gedeti neerde niet in dezelfde fout ver valt", zegt Bernardo Navas, juri disch adviseur van de nationale vrouwengevangenis, "maar door het gebrek aan een alternatief voor deze vrouwen, gaat dat ver haal hier niet op. Het enige dat wij kunnen doen is de vrouwen in de gevangenis een beroepsopleiding geven, zodat ze na hun vrijlating op zoek kunnen gaan naar ge schoold werk dat meer op brengt". In 'Buen Pastor' kunnen vrou wen bijvoorbeeld leren weven, naaien en banketbakken. Toch is het maar de vraag of dat alterna tief aantrekkelijk genoeg is. Een geschoolde arbeidster in Colom bia verdient ongeveer 50.000 pesos per maand (ongeveer 150 gulden), terwijl een kleine drugs handelaar het driedubbele kan verdienen. Alleen de 'muilezels', de drugs koeriersters uit de rijkere klas sen, lijken in de gevangenis tot in keer te komen. "Wanneer deze vrouwen gearresteerd en veroor deeld worden, vallen ze zelden te rug in hun oude misdaad", aldus Navas. "Deze vrouwen zijn wel ontvankelijk voor een proces van resocialisatie en hebben spijt van hun misdrijf'. Dan is er in 'Buen Pastor' nog een andere categorie vrouwen die gevangen zitten wegens de han del in drugs en die niet tot een specifieke sociale klasse beho ren; de drugsverslaafden. "Als te genprestatie voor hun diensten voor het drugskartel krijgen zij geen geld maar hun dagelijkse dosis drugs", vertelt Navas. "Voor deze vrouwen heeft reclas sering geen zin, tenminste niet zo lang ze verslaafd zijn. Ze zijn ziek". In deze tragedie zijn niet alleen de vrouwen het slachtoffer, maar ook hun kinderen, vooral wan neer ze tot de marginale bevol kingsgroepen horen. "De be roepsdelinquent zegt tegen haar kind 'Ik ga werken' en als ze thuiskomt heeft ze geld en eten. Dus in de ogen van haar kind is het werk dat zijn moeder doet be langrijk", vertelt Navas. "Op een dag komt zijn moeder niet thuis omdat ze gearresteerd is. En het kind vindt dat de maat schappij iets verkeerds heeft ge daan, niet zijn moeder, want in zijn ogen is het werk dat zijn moe der doet heel normaal. En zo wordt er een nieuwe, jonge delin quent geboren", aldus Navas. HAMBURG (DPA) - De Duitse au tosnelwegen golden eens als de ra cecircuits van Europa. Geen maxi mum-snelheid, geen tolheffing, een dicht net van verbindingen en hoge veiligheidscriteria maakten het land van de dure automerken een paradijs voor enthousiaste automo bilisten. Die tijd lijkt nu ook in de BRD voorbij. Al enige jaren maar vooral sinds de eenwording van Duitsland en opheffing van de DDR heersen op veel Duitse autobahnen dezelfde omstandigheden als op de snelwe gen van Tokyo of Los Angeles. Vorige week ontstonden op de katholieke feestdag Allerheiligen, toen veel Duitsers erop uit gingen voor een korte vakantie, op de auto weg Nürnberg - Berlijn files met een lengte van 170 kilometer. Op week dagen blokkeren steeds meer vrachtwagens uit heel Europa de Duitse snelwegen, die tot de belang rijkste verkeersaders van het conti nent behoren. Deskundigen vrezen op middellange termijn een algehe le chaos en dringen aan op nieuwe transport-concepten. Het ministerie van verkeer in Bonn verlangt miljarden investerin gen om de autobahnen uit te brei den. "Zonder grootscheepse extra investeringsmiddelen voor uitbrei dingsplannen blijft het verkeer in de jaren negentig in permanente fi les steken, en gaat het een rem vor men op de groei van de economie en een toenemende irritatie voor de burger". In prognoses wordt tot het jaar 2.000 rekening gehouden met een verdere toeneming van het vracht- auto-verkeer met 40 procent. Tege lijkertijd komen er in het dichtbe volkte Duitsland voortdurend meer privé-auto's. Het Duitse instituut voor economisch onderzoek DIW gaat er van uit dat het aantal perso nenauto's tot 2.010 zal groeien van 30 miljoen tot bijna 38 miljoen, op rond 80 miljoen i "Zonder grootscheepse uitbreidingen blijft het Duitse verkeer in de jaren negentig in permanente files steken, en gaat het een rem vormen op de groei van de economie en een toenemende irritatie voor de burger". (foto ANP) levensmiddelen en consumenten- tosnelwegen tussen de Bondsrepu- dustrie betwijfelen echter of de ver- goederen_het gebied van de voor- bliek en het voormalige kapitalisti- keerslawine die komt aanrollen nog sche 'eiland' West-Berlijn werden met het vertrouwde middel de moderne tijd aangepast. wegenaanleg is tegen te Explosief De eenwording van Duitsland heeft de verwachte ineenstorting van het verkeer op de Duitse wegen nog dichterbij gebracht. Dagelijks rij den honderden vrachtwagens met malige DDR binnen. Voor de inwoners van het ooste- lijke Duitsland staan westerse auto- westeliik deel van het lanri houden' In~hun toekomstplannen modellen en merken sinds de invoe- inner wesienjx aeei van net land hebben de SDoorweeen de sleutel ring van de D-Mark boven aan het werd vooral het wegennet in noord- nuitse verlanglijstje. De autohandel kent zuidrichting, tussen de centra Ham- Bundesbahn is voor die nieuwe een explosieve groei en de vroegere en Munchen, uitgebouwd. ondanks enorme investeringen DDR-nwoners maken graag ge- Maar met de Du,tse vereniging is de material e^vTrb Sen me" bnnk van de nieuw verkregen mo- -keersstrode Het Oostduitse wegennet, dat de ^"^steVseYenhe" We'tduhst gaat «e baan het 'in de Problemen geraak- werd°ifitgelnefd, is tegen'ci^z'e gro^b S-fer' ^^t^St^nThuSt echter niet opgewassen. De klassie- keersmmistene in Bonn 127 miljard bjjna vijftig miljard mark. ke wegverbindingen met het wes- mark kosten. ten werden na de Tweede Wereld- Wetenschapsmensen, beschermers Dit jaar verwachten de Duitse oorlog verbroken. Alleen de drie au- van het milieu en zelfs de autoin- spoorwegen ondanks het doorgaan -.i ontslagen en stilleggen van het treinverkeer op onrendabele trajec ten een record-verlies vah 6,2 mil jard mark. De Oostduitse Reichsbahn bracht daarnaast bij de Duitse eenwording een sterk verou derd spoorwegnet in dat voor slechts een klein deel is geëlektrifi ceerd. Treinen zijn bij het goederenver voer kansloos tegen de goedkopere vrachtauto. Terwijl de expediteurs belastingvoordelen genieten en geen wegenbelasting behoeven te betalen, draaien de spoorwegen al leen op voor het onderhoud van het spoorwegnet. Deskundigen vragen daarom een evenwichtiger belas tingbeleid waarbij het wegenver- keer sterk wordt belast. In de vroe gere DDR zou de uitbreiding en ver sterking van het spoorwegnet voor rang moeten krijgen boven nieuwe autosnelwegen. Tijdschema's Door een en ander bestaat er bij veel Duitse transporteurs interesse voor een vorm van samenwerking met de spoorwegen. Door de files kun nen de chauffeurs zich steeds vaker niet houden aan de tijdschema's. De Duitse industrie, die geen depots meer onderhoudt en op basis van het 'just in time'-produktiesysteem op snelle na-levering is aangewe zen, raakt er door in moeilijkheden. De Bundesbahn heeft met het 'Huckepack-verkeer' een transport- wijze ontwikkeld die mogelijkhe den geeft voor de toekomst. Vracht wagens worden op speciale verlaad- stations op wagons gezet en kunnen zo probleemloos over grenzen of door stedelijke agglomeraties wor den gesluisd. Aangezien het echter vaak nog ontbreekt aan het speciale rollend materieel en aan ruimte in het al drukke spoorboekje en de be nodigde bestuurders onvoldoende voorhanden zijn, moeten de spoor wegen veel aanvragen afwijzen. Het dagblad de 'Süddeutsche Zeitung' stelde in een commentaar dat als Bonn geen wijzigingen door voert in het verkeersbeleid, het pro bleem vanzelf zal worden opgelost: "In de vorm van files, stilstaand of langzaam rijdend verkeer van Ham burg tot aan München". Op kerkenconferentie Z.-Afrika: RUSTENBURG (ANP-AP) - Een toonaangevend theoloog van de blanke Nederduits Ge reformeerde Kerk (NG-Kerk), Willie Jonker, heeft openlijk bekend dat zowel hijzelf als zijn kerk schuldig zijn aan de apartheid, een zeldzame ver klaring door een lid van de kerk die lange tijd apartheid steunde. Jonker deed zijn bekentenis op de unieke kerkenconferentie in Rustenburg. De Nederduits Gereformeerde Kerk is de voornaamste kerk van de blanke Afrikaners. Vanwege haar steun aan apartheid neemt zij een geisoleerde positie in. De dochterkerken NG Sendingkerk en NG Kerk in Zuid-Afrika (oor spronkelijk voor zwarten en kleurlingen) zijn tegenstander van apartheid. Jonker beleed niet alleen per soonlijk schuldig te zijn aan aan het "politieke, sociale, economi sche en structurele onrecht dat velen van u is aangedaan en waar van u en ons volk nog altijd de ge volgen ondervinden"; hij durfde ook te spreken namens zijn kerk. Volgens hem heeft de synode van de NG-Kerk vorige maand apart heid tot zonde verklaard en haar medeverantwoordelijkheid voor de schade, door de apartheid ver oorzaakt, erkend. Na de toespraak van Jonker toonde de Anglicaanse bisschop Desmond Tutu zich zeer ont roerd. "Dit is geen goedkope schuldbelijdenis en mijn ant woord is dat evenmin", zei Tutu onder applaus van de 250 deelne mers aan de conferentie. De conferentie in Rustenburg, 100 kilometer ten noordwesten van Johannesburg, wordt bijge woond door afgevaardigden van ongeveer 90 kerken. Doel van de bijeenkomst is overeenstemming te bereikert over de rol van de kerk in een toekomstig Zuid-Afri- Leidse kerken helpen dorp in Transsylvanië LEIDEN Namens de her- vormd-gereformeerde diakonie in Leiden is vanochtend in alle vroegte een groepje van acht per sonen richting het Roemeense Neaua vertrokken, een vlek nabij de stad Tirgu Muris in Transsyl vanië, om daar namens de Leidse gemeenten hulpgoederen af te le- De Leidse kerken onderhou den reeds enige jaren een nauwe band met de Hongaarstalige gere formeerde kerk in Tirgu Mures van ds. Dénes Fulop, die enige weken terug nog op bezoek was in Leiden. Bij een recent bezoek van een Nederlandse delegatie aan Tirgu Muris, werd tijdens een tochtje in de omgeving ook Neaua aangedaan. Het bleek dat de ongeveer vijf honderd inwoners van het agrari sche dorp "totaal niets hebben", zo vertelt Leny Berkemeier, één van de mensen die vanmorgen zijn vertrokken. De Leidenaars maakten kennis met ds. Csaba Kiss en diens echtgenote, het hoofd van het schooltje in Neaua. "Wij hebben toen tegen elkaar ge zegd: we moeten wat doen om die mensen de winter door te hel pen". Het gevolg van deze ontmoe ting was dat er de afgelopen maanden diverse inzamelingsac ties zijn gehouden. Mevrouw Ber kemeier somt op, wat vanmorgen vroeg per vrachtwagen is vertrok ken: een elektronisch orgel voor de school, een harmonium voor de kerk, banden en onderdelen voor de auto van Kiss, huishoude lijke artikelen, speelgoed, fietsen, een heleboel kleding en materiaal voor het schooltje. De Leidse delegatie was voor nemens om onderweg in Honga rije voedsel in te slaan, zodat men tijdens het driedaagse bezoek aan Transsylvanië in het eigen levens onderhoud kan voorzien. "Het ge rucht gaat namelijk dat het eten daar in januari op zal zijn", zo heeft mevrouw Berkemeier ver nomen. ka. Twee kleine kerken die apart heid steunen, de Afrikaans Pro testantse Kerk en de Hervormde Kerk, zijn niet vertegenwoordigd. Dr. Frank Chikane, secretaris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, riep de deelnemers van de conferentie op om de werke lijkheid in Zuid-Afrika door de ogen van de slachtoffers van apartheid te bekijken. In een emotionele toespraak wees Chikane de vertegenwoor digers van blanke en zwarte ker ken op het bestaan van twee we relden in Zuid-Afrika: blank en zwart. Daardoor hebben de Zuid- afrikanen geen zicht op de gehele werkelijkheid. "Ik kom uit de zwarte wereld en ken de blanke wereld niet", aldus Chikane. In beide werelden wordt ook de bij bel anders gelezen: het gebod om van je naaste te houden is in So- weto iets heel anders dan in Lo wer Houghton, een sjiek blank woonoord. Chikane vertelde dat hij in het verleden vijftig uur lang is ver hoord door een blanke diaken van zijn eigen kerk, die vond dat hij zich te veel met politiek inliet. De man ging daarna over op en kele martelpraktijken, "omdat hij geloofde dat hij dat moest doen", aldus Chikane. "Dat is een reali teit waarmee we rekening moeten houden". Het is volgens Chikane begrij pelijk dat er in de zwarte wereld anders over geweld wordt ge dacht dan in de blanke wereld. "Als je zwart bent, geen stem recht hebt en geen regering, leger of politie om je veiligheid te be schermen, dan wordt het debat over geweld en geweldloosheid een luxe die je je niet kunt veroor loven". Getijdenboek moet gelovigen helpen bidden UTRECHT (ANP) - Het Getijdenboek moet de Neder landse rooms-katholieken weer leren bidden, vindt kardinaal A. J. Simonis. "Het is te wensen dat we ons weer inschakelen in de eeuw enoude traditie van het gebed", zei Simonis gisteren, toen hij uit handen van bisschop Bar van Rotterdam, voorzitter van de Na tionale Raad voor Liturgie, het eerste exemplaar ontving. Het Getijdenboek, dat 1792 bladzijden telt, is de vertaling en bewerking van de Liturgia Ho- rarum, het op wens van het Twee de Vaticaans Concilie herziene brevier (getijdenboek voor pries ters). Het nieuwe Getijdenboek is ook voor leken bedoeld. Op dit moment zijn bij voorintekening al 11.000 van de eerste oplage van 15.000 exemplaren verkocht. De afgelopen twintig jaar moes ten de priesters en diakens, die volgens het kerkelijk wetboek de plicht hebben elke dag uit het Ge tijdenboek te bidden, het doen met het voorlopige brevier 'Gebe den voor elke dag', waarvan 80.000 exemplaren zijn verkocht. Volgens Simonis en Bar is dit boek bij vrijwel elke priester op een prominente plaats te vinden. Het Getijdenboek bevat onder meer gebeden bij de kerkelijke feesten, hymnen, psalmen, tek sten voor heiligen en de getijden voor de overledenen. Alleen de metten (nachtgebeden van de monniken) ontbreken. Daarnaast is er een gedeelte met de belang rijke Nederlandse (hoog)feesten en gedachtenissen. Tenslotte is een reeks van 17 bijlagen gepland met langere bijbelse en niet-bij- belse lezingen, verdeeld over een cyclus van twee jaar. In de Litur gia Horarum strekt de cyclus zich over een jaar uit. Bestrijder IRA nieuwe primaat van Ierse kerk BELFAST/LONDEN (RTR- ANP) Paus Johannes Paulus II heeft gisteren de 73-jarige bis schop Cahal Daly benoemd tot tot primaat van de Ierse kerk. Daly is een uitgesproken criticus van het verboden Ierse republiekense le ger IRA. Daly staat bekend als een uitge sproken tegenstander van het verboden Ierse republikeinse le ger IRA. Hij heeft echter ook meermalen de Britse regering op geroepen tot een meer bezonnen optreden in Noord-Ierland. Te vens heeft hij aangedrongen op beëindiging van de discriminatie van rooms-katholieken in dit overwegend protestantse deel van Ierland. Daly heeft altijd be klemtoond dat de burgeroorlog in Noord-Ierland geen godsdienst oorlog is. Daly volgt kardinaal Tomas O'Fiaich op, die in mei op weg naar Lourdes is overleden. Daly, tot nu toe bisschop van Down en Connor, komt aan het hoofd te staan van de vier miljoen rooms- katholieken op het eiland. Zijn ambtsterrein beslaat zowel de Ier se republiek als Noord-Ierland. Het Vaticaan heeft de scheiding van het eiland nooit erkend.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2