Ramon Franco: van schoffie uit de Bronx tot televisie-ster Acteur 'Tour of Duty'in Nederland 7\ WIE WORDT MISS WORLD? Wendy van Wanten droomt van komische talkshow PAGINA 26 RTV-SHOW WOENSDAG 7 NOVEMBER 199( AMSTERDAM - Wie in Amerika opgroeit, in een door drugs en criminaliteit verpauperde wijk als de Bronx in New York, moet over bijzondere kwaliteiten en het nodige geluk beschik ken om te ontsnappen aan deze droevige omgeving. Ramon Franco (27), die een hoofdrol speelt in Veronica's 'Tour of Duty', is dit gelukt. Franco is dan ook met recht erg trots op zijn succes en hij geniet nog iedere dag met volle teugen van de luxe die bij het bestaan van een inter nationale tv-ster hoort. Franco is een gedreven acteur. "Op mijn twaalfde wist ik het al, ik moest en ik zou per sé een be roemd acteur worden. Ondanks dat mijn hele omgeving wat la cherig deed over mijn ambitie, ben ik altijd in mezelf blijven ge loven", zegt Franco. Hij is geboren in Porto-Rico en emigreerde op zijn tweede sa men met zijn moeder en zusje naar de Verenigde Staten. Toen hij dertien was wilde hij graag naar de toneelschool, "maar daar hadden we gewoon het geld niet Geluk heeft iedereen in zijn le ven nodig, maar zeker een Porto- ricaans jongetje uit de Bronx dat een beroemd acteur wil worden. "Het was ongelofelijk: bij de eer ste auditie die ik deed was het ge lijk bingo. Ik kreeg een rol in de film Boardwalk. En ik verdiende gelijk duizend dollar per week!" Filmmekka Na Boardwalk kreeg Franco een rol in de Hollywood-film Heart break Ridge met Clint Eastwood, en, na een spannende tijd waarin er alleen een paar kleine klusjes voor hem waren weggelegd, volgde 'Tour of Duty'. Hij speelt er de rol van soldaat Alberto Ruiz in. Franco bereidde zich inten sief voor op zijn rol van Vietnam- soldaat. "Ik heb tientallen boe ken over de Vietnam-oorlog gele zen en urenlang gesproken met Vietnam-veteranen. Toch blijf ik het erg moeilijk vinden om front soldaat te spelen. Het is nogal een verschil of iemand op de set overhoop wordt geschoten of dat dit in werkelijkheid gebeurt. Naar de emoties die door je heen gaan als je beste vriend aan flar den wordt geschoten, kan je slechts raden. Maar uit de posi tieve reacties van vele veteranen blijkt dat Tour of Duty zo slecht nog niet is". Kritiek Toch is er ook kritiek op de serie. Zij zou munt slaan uit de ver schrikkingen van de oorlog, geen rekening houden met de gevoe lens van de mensen die in Viet nam hebben gevochten en een te romantische weergave zijn van de werkelijkheid. "Het is onmo gelijk om iedereen tevreden te stellen", zegt Franco erover. "Toch weet ik zeker dat Tour of Duty een bijdrage levert aan het genezingsproces van mensen met een oorlogssyndroom. Zo kreeg ik vorige week een brief van een vrouw van een veteraan. Haar man was sinds Vietnam niet meer zichzelf geweest. Maar nadat hij een paar keer naar de serie heeft gekeken, is hij met haar over zijn belevenissen in Vietnam gaan praten. Waarna zijn nachtmerries enorm zijn ver minderd. Zolang/ik nog dit soort brieven krijg maak ik me niet zo druk om wat voor kritiek dan ook". LONDEN 'Onze ei gen' Miss Holland, Ga- brielle Stap (links) po seert hier samen met de mooiste van Zweden, Da- niela Almen. Beide da mes poseerden dezer da gen in Londen. Morgen wacht hen een spannende dag, want dan wordt uit gemaakt wie van de tien tallen missen die in de Britse hoofdstad zijn neergestreken, zich een jaar lang de mooiste van de wereld mag noemen. 18 (12) 19 (14) 20 (33) 21 (16) 23 <23) 24 (26) 25 (37) Wendy van Wanten. BRUSSEL Sinds fiaar medewerking aan het inmiddels van het scherm verdwenen pro gramma 'Pin Up Club' van Veronica, heeft Wendy van Wanten over gebrek aan belangstel ling niet te klagen. „Ik vind de meest gekke voorstellen in mijn brie venbus. Die lui mogen één zaak niet uit het oog verliezen: Wendy weet verdorie wat ze wil. Van een eigen tv-show ben ik bepaald niet vies", zegt olijke Wendy die in de Pin Up Club onder meer de kijkerspost be handelde. Volgende week dinsdag heeft ze in RUR een onthullend gesprek met Jan Lenfe- rink. Ze stapt als Wendy van Wan ten door het leven op een stel in zwarte nylons gevatte, ge stroomlijnde benen. Tegen over me zit echter Iris van de Kerckhove, een nuchter meis je dat in de buurt van de Noordzee werd geboren en weet wat van haar wordt ver wacht: leuk zijn en vooral nie mand voor het hoofd stoten. Of ze ooit met het idee heeft gespeeld om na het abrupte einde van de Pin Up Club van artiestennaam te veranderen? Ze heeft het hart op de fel rode lippen, zegt: „Nee, de naam Wendy van Wanten klinkt ver trouwd in de oren van de men sen. Het is in Vlaanderen en Nederland min of meer een begrip geworden, een soort handelsmerk. Tja, ik blijf het hartstikke leuk vinden als de mensen mij als medewerkster van de vroegere Pin Up Club blijven herinneren". - Er wordt verteld dat in de nabije toekomst een heuse show met Wendy van Wanten komt. Kun je daarover al iets onthullen? „Producent Jef Radema kers is volop bezig met de .voorbereiding van een nieu we show waarin ik de hoofd rol zal spelen. De onderhande lingen hierover zijn nog aan de gang. Er zijn nog zoveel an dere voorstellen die me de laatste tijd worden voorge legd. Ik ben sinds kort volop aan het selecteren. Het beste is niet goed genoeg voor Wen dy..." - Voor welke omroep ga je nu werken? „Dat ligt allemaal in handen van mijn producent Jef Rade makers. die daarover met di verse omroepen onderhan delt. Ik bemoei me niet met de zakelijke onderhandelingen, daar heb ik immers geen kaas van gegeten. Ik mag je wel verklappen dat het een komi sche show met een vleugje erotiek zal worden. Dat wil niet meteen zeggen dat er weer blote meiden de revue zullen passeren. Het definitie ve concept ligt nog geenszins vast. Misschien wordt het wel een talkshow waarin ik ie mand op een komische ma nier interview. Waarom niet? Wendy weet toch voldoende van wanten". - Het gerucht gaat datje ook aan een speelfilm denkt? „Dat is een project waar je niet onmiddellijk aan kunt be ginnen. Zoiets vergt een goed scenario, een ruim budget en voldoende voorbereiding. Ik sta daar zeker niet afkering te genover. Jef Rademakers heeft me gezegd dat hij be langstelling heeft voor een erotische film". 11(1The Joker - Steve Miller Band - EMI Bovema 2(4) Show me heaven - Ma ria McKee - CBS 3(3) Have you seen her - MC Hammer - EMI Bovema 4(5) Candy - Iggy Pop Virgin 5 6) I'm your baby tonight - Whitney Houston - Ariola 6(2) Verdammtich lieb dich - Matthias Reim - Phonogram 7 (13) Born to be wild - Step- penwolf - Warner Mu- 8 (10) Duet - Brigitte Kaan dorp Herman Fin kers - Munich Records 9 9) Must be the music - King Bee - Boudisque 10 (20) Thunderstruck AC/DC Warner Mu 11 (18) Crying in the rain - A Ha - Warner Music 12 (15) The obvious child - Paul Simon Warner Music 13 (11) Just say hello! - René Froger - PWL Records 14 (27) Freedom - George Mi chael - CBS 15 7) Suicide blonde Inxs- Phonogram So hard - Pet Shop Boys - EMI Bovema I've been thinking about you - London Beat - RCA Tonight - New kids on the block - CBS Nah neh nah - Vaya con dios Ariola Joey - Concrete Blon de - EMI Bovema 22 (17) Cult of snap - Snap - Ariola La colegiala - Sandra Reemer - CBS Dolce Barbara - Eros Ramazzotti - Ariola Release me - Wison Phillips - EMI Bove- 26 Doin' the do - Betty Boo - Indisc 27 (38) My my my - Johnny Gill - RCA 28 (31) Dedicated - Paul Car- rack - Chrysalis 29 (19) Promise me - Beverly Craven - CBS 30 Unchained melody The Righteous Bro thers - Polydor 31 (25) What time is love? - KLF Children of the revolution - Indisc 32 Body language - Ad ventures of Stevie V - Phonogram 33 Love takes times - Ma- riah Carey CBS 34 (22) Groove is in the heart - Deee Lite - Warner Music 35 Over the hills - BZN Phonogram 36 I like you - Culture Beat - CBS 37 (28) Brother Sagitarius - Hessel - Polydor 38 Spring (Vivaldi's four seasons) - Nigel Kennedy - EMI Bove- 39 (32) Mooi was die tijd - Corry Konings CNR 40 (24) Balck cat - Janet Jackson - Polydor (Copyright Stichting Ned. Top 40) Spookrijders In deze donkere dagen voor Sin terklaas volgt de ene mystifica tie op de andere. Eindelijk wa ren wakkere journalisten er achter gekomen wie zich achter Mohammed Rasoel, de schrijver van het antimoslim-pamflet 'De ondergang van Nederland', verborg, of er wordt alweer twijfel gezaaid over het belang van deze onthulling. Rasoel zou slechts een stroman zijn voor de ware auteur van het schot schrift, te weten Gerrit Komrij, Achterhoeker van geboortedie in de Amsterdamse grachten gordel zijn naam als dichter en satiricus vestigde, en die nu in de luwte van het Portugese plat teland Shakespeare vertaalt. Een hoogleraar in de tekstwe tenschappen stelde een frap pante gelijkenis vast tussen het taalgebruik van Rasoel en dat van Komrij. Bovendien liet Komrij zich, kort na de demon stratie van Nederlandse mos lims tegen Rushdie, de auteur i de omstreden 'Duivelsver zen', op niet mis te verstane wij ze uit tegen de volgelingen van de profeet Mohammed. Komrij is overigens niet de enige Nederlandse schrijver die recentelijk op laatdunkende wijze over de islamitische we reld oordeelde. In een roman i Willem van Toom kwam ik onlangs de volgende passage te gen: "Ik vind dat ik het recht heb ongerust te worden als ik vrouwen in middeleeuwse jur ken door Amsterdam zie lopen, een paar passen achter een Turkse bergdorpbewoner die ze als lastdier gebruikt, en die zijn dochters thuis houdt van school ais ze de puberteit naderen". Toch denk ik dat schrijvers als Komrij en Van Toorn heel hard zouden schrikken als een Neder landse Le Pen, die tien Janma ten in zijn zak steekt, hun afkeer in politieke termen zou verta len. Gerrit Komrij ziet zichzelf als een eenzame ridder die de oor log heeft verklaard aan alle 'duisterlingen', aan alle 'spook rijders van de geest'. Vooral op feministen, welzijnswerkers en andere linkse praatjesmakers heeft hij het gemunt. Maar ook tegen politici, Nederlanders en aanhangers van sekten en gods diensten gaat hij graag tekeer. Zijn methode is altijd dezelfde: heeft hij eenmaal een tegenstan der in het vizier, dan tracht hij die met fraai verwoorde schimpscheuten en hilarische overdrijvingen uit het zadel ie werpen. Steeds tracht hij het du el in zijn voordeel te beslechten door zijn slachtoffers tot lach wekkende proporties terug te brengen en zo het publiek op zijn hand te krijgen. Laat ik een paar voorbeelden geven. Eerst maar over feminis me: "Als er vermakelijkheidsbe lasting op het feminisme werd geheven, waren we meteen van al onze economische problemen af'. Over Opzij, het lijfblad van feministen, schreef hij dat "Do nald Duck in vergelijking met Opzij een blad voor intellectue len is". Het gilde van de welzijnswer kers typeerde Komrij eens als een maffia van koffiedrin kers". En dan Nederland, ofwel Ab- surdistan - dat is het land waar men zich druk maakt over "on gewenste intimiteiten op de werkplek", waar "reflecterende fietsbanden verplicht worden gesteld", waar een regeling in voorbereiding is om de "rechts positie van langkampeer der s te verbeteren", en waar "lesbische timmerwinkels" worden gesub sidieerd. Wie zich in Absurdis- tan verdiept, heeft voortdurend het gevoel dat hij een "satirisch verhaal leest over een kobolden- staat van halvegaren in een ge fantaseerd werelddeel", luidt Komrij's conclusie. Hij schat de behoefte aan kunst en cultuur van de gemid delde Nederlander ook niet hoog in: "Een Nederlander maalt evenveel om cultuur als een pissebed om zonlicht", en als diezelfde Nederlander het woord cultuur hoort vallen, dan denkt hij automatisch aan de "suiker- of bananencultuur" En het gemeentebestuur van Amsterdam, dat van de hoofd stad een onleefbare, Derde-We reldstad heeft gemaakt, bestaat onmiskenbaar uit een "collectie zotten en schaapskoppen, waar op de moederoverste van een middeleeuws dolhuis trots zou zijn geweest". Ik ben geen hoogleraar in de tekstwetenschappen, dus kan ik niet beoordelen of Komrij de ghostwriter is van Rasoel. Het is echter wel zo dat hij, in zijn on afgebroken zoektocht naar te genstanders, soms een verkeerd doelwit aanvalt, en in dat geval verandert zijn gevecht in een schijngevecht. DENKT U DAT UW VAKANTIE IN UW VERBLIJF IN SAN L0RENZ.0 ONTSPAN NENP ZAL ZIDN ber'serkerwoede, v. (m.), woeste, ex staanbare strijdwoede; van berserker sagen de naam van met bovennatuur gaafde strijders.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 26