Vuilnis rond de aarde bedreigt ruimtevaart Bevruchting krijgt er nieuw kunststukje bij: micro-inseminatie Aziaten verdragen slecht alcohol 'Vuurbol' verrast piloten lonenkanalen tegen tumoren PAGINA 21 EINDREDACTIE HANS SONDERS Van onze correspondent Henk Hellema In de zeventiende en achttiende eeuw woedde een heftige dis cussie over de vraag of nieuw menselijk leven geheel uit de ei cel dan wel uit de zaadcel voort kwam. Tegenwoordig weet men wel beter. De samensmel ting van eicel èn zaadcel is noodzakelijk voor het ontstaan van een nieuwe wereldburger. Vanaf het eind van de jaren ze ventig vindt versmelting van ei cel en zaadcel ook in het labora torium plaats: de reageerbuis bevruchting. Deze medische techniek lijkt er in ons land een nieuw kunststukje bij te krijgen. Onlangs is in het Rotter damse Dijkzigtziekenhuis voor het eerst in het laboratorium een be vruchting tot stand gekomen na het injecteren van enkele zaadcellen in de ruimte rond de eicel: micro-inse minatie. Assistent-in-opleiding drs. J. van de Leur is de eerste in ons land die het gelukt is via, wat genoemd wordt, micro-inseminatie een be vruchting tot stand te brengen tus sen een menselijke eicel en zaadcel. "In een héél fijne glazen pipet zui gen wij eerst twee tot vijf zaadcellen op. Tegelijkertijd wordt een eicel aan het uiteinde van een iets grotere pipet vastgezogen, gefixeerd. Met de scherpe punt van de glazen pipet met de zaadcellen prikken wij dan heel voorzichtig door het buitenste vlies fond de eicel heen. De zaadcel len wórden niet in de eicel zelf geïn jecteerd, maar in de ruimte tussen dit eivlies en de eigenlijke eicel die nog door een membraan wordt om geven. Op deze wijze hebben wij de eerste de beste keer bij de mens al een bevruchting tot stand kunnen brengen. Het ontstane embryo is weer teruggeplaatst in de baarmoe der van de vrouw van wie de eicel afkomstig was. Over een eventuele zwangerschap kan ik nog niets zeg gen. Daarvoor is het nog te vroeg". Barrière doorbreken Drs. Van de Leur is daarmee niet de eerste ter wereld. De afgelopen ja ren zijn op diverse plaatsen in de wereld - zoals bij onze zuiderburen - pogingen ondernomen een samen smelting van eicel en zaadcel tot stand te brengen door de barrière van het buitenste eivlies (in vakter men zona pellucida) te doorbreken. Met een zeker succes. Enkele jaren geleden werd de eerste baby die op deze manier in het laboratorium was verwekt, in Singapore geboren. Van de Leur schat het aantal kin deren dat via micro-inseminatie en vervolgens na een normale zwan gerschap het licht zag, op niet meer dan vier of vijf. "Het aantal zwan gerschappen is aanzienlek hoger - ik denk dat het er nu zo'n zestig zijn". Het is nog niet veel langer dan zo'n honderd jaar geleden dat werd ingezien dat eicel én zaadcel samen het allereerste begin vormen van nieuw leven. Nog in 1651 schreef de Engelsman Harvey (bekend om de beschrijving van de bloedsomloop) dat het hele individu in aanleg al aanwezig was in de vrouwelijke ei cel, een voorstelling die al in de vier- -de eeuw vóór Christus (Aristoteles) opgeld deed. Einde discussie De ontdekking (opnieuw) van de zaadcel door Van Leeuwenhoek en Hamm in 1678 deed de weegschaal bij hen en anderen geheel naar de andere kant doorslaan. Juist in de zaadcel zou al een 'mensje' in aanleg zitten. Een heftig wetenschappelijk conflict ontspon zich tussen de aan hangers van de eiceltheorie (de ovulisten) en die van de zaadcel- theorie (de animalculisten). Aan die discussie kwam pas in de tweede helft van de negentiende eeuw, dus zo'n twee eeuwen later, een eind. In de afgelopen drie jaar heeft de Rotterdamse AIO veel eicellen van muizen met zaadcellen geïnjec teerd. "Volgens ons is de beste me thode om twee tot vijf zaadcellen door het buitenste eivlies heen in de ruimte rond de eicel te brengen. Niet direct in de eicelzélf. Dat laatste is een te grove methode - ne gen van de tien eicellen gaan aan een dergelijke injectie te gronde. Een andere methode is om een kap je var> het eivlies af te snijden, waar door zaadcellen meer kans hebben de eicel te bevruchten". Van de Leur laat liever zo veel mogelijk van het vlies intact. "Deze biedt de eicel ook de nodige bescherming". Bij muizen heeft hij kunnen aan tonen dat zijn methode werkt. Ze ventig percent van de eicellen werd bevrucht. Bij de 'gewone' reageer buisbevruchting, waarbij in een druppel kweekvloeistof zich zo'n 50.000 tot 100.000 zaadcellen rond de eicel verdringen, ligt dat percen tage wat lager: 50 tot 60 percent. "Alle nakomelingen van de via mi cro-inseminatie bevruchte muize- eicellen bleken gezond en ook die muizen kregen weer het normale aantal van acht tot tien gezonde muisjes. Volgens ons een aanwij zing dat de methode veilig is". 25 paren Toch heeft het zeker nog een jaar geduurd voordat toestemming werd verkregen ook menselijke ei cellen met zaadcellen in te spuiten,. "Je kunt niet zomaar eicellen van de mens met zaadcellen bevruchten en die embryo's gebruiken voor onder zoek. Dat is ten enenmale verboden. Wij hebben daarom voorgesteld deze experimentele methode toe te passen bij paren bij wie vorige rea geerbuisbevruchtingen geen suc ces werden, doordat zaadcellen niet in staat bleken het buitenste eivlies te passeren". De medisch-ethische commissie van het Dijkzigtziekenhuis wilde daar niet alleen een beslissing over nemen en vroeg op haar beurt ad vies aan de landelijke medisch-ethi sche commissie van de Gezond heidsraad in Den Haag. "Deze oor deelde positief. De commissie van het Dijkzigtziekenhuis nam het ad vies over". Het ligt in de bedoeling om de komende drie, vier maanden bij in totaal 25 paren de micro-inse minatie én de meer gebruikelijke methode voor reageerbuisbevruch ting toe te passen. "Bij de eerste twee vrouwen bij wie wij de helft van de verkregen ei cellen via micro-inseminatie en de andere helft op de 'gewone' manier met zaadcellen in contact hebben gebracht, bleek alleen via de micro inseminatie één eicel te zijn be vrucht". Niet levensvatbaar In principe kan het dus. De 'injec tie-methode' zou, aldus Van de Leur, ook geschikt kunnen zijn voor die paren van wie de man slechts weinig levende zaadcellen in zijn zaad heeft. Maar voorlopig heeft het Dijkzigtziekenhuis slechts toestemming voor de behandeling van de bovengenoemde 25 paren. Brengt deze methode niet het risico mee dat meer dan één zaadcel met de eicel versmelt en er een af wijkend embryo met te veel erfelijk materiaal ontstaat? "Ik verwacht dat dat niet meer zal gebeuren dan na een 'gewone' rea geerbuisbevruchting. Je kunt ook direct zien of meer dan éen zaadcel met de eicel is versmolten. De be vruchte eicel deelt zich dan niet nor maal. Het zo ontstane embryo is ook niet levensvatbaar". De normaal na een bevruchting waargenomen ondoordringbaar heid van het eivlies voor andere zaadcellen voorkomt een versmel ting met meer dan één zaadcel. Deze eigenschap van het eivlies wil de Nijmeegse bijzonder hoogleraar prof. dr. H. M. Vemer gebruiken als uitgangspunt voor een mogelijk nieuwe methode voor anticoncep tie. In een in april van dit jaar uitge sproken intree-rede stelde hij: "Als men een stof kan vinden die de ei cellen al ondoordringbaar maakt voordat er een zaadcel in is doorge drongen, dan heeft men een uiterst selectieve manier van vrouwelijke contraceptie, die geen invloed heeft op de menstruele cyclus en andere hormonale factoren". Stellingen gingen met behulp van moderne ra dartechnieken en zelfs met de meest geavanceerde supercompu ter te volgen. Dat gebeurt onder an dere door het Amerikaanse Ruimte commando (USSC) dat vanuit 29 plaatsen, verspreid over de gehele wereld, met radarapparatuur en ge weldig gevoelige detectoren de be wegingen volgt van ruim 7.000 ob jecten. Daarvan zijn slechts 342 sa tellieten die nog in bedrijf zijn; de rest is dus 'gewoon puin'. Het USSC kan overigens geen kleinere objec ten waarnemen dan forse knikkers en juist die kleinere fragmentjes, waarvan er misschien wel miljoe nen zijn, zijn het gevaarlijkst omdat ze niet gelokaliseerd kunnen wor den. Het grootste deel zit onder de 1000 kilometer hoogte en levert daar dus extra grote gevaren op om dat in die 'gevarenschil' ook de Space Shuttles vliegen, omdat zich daar ook al jaren het Russische ruimtestation MIR bevindt en om dat daar ook, rond de eeuwwisse ling, het internationale ruimtesta tion Freedom zijn rondjes om de aarde moet gaan draaien (op een ge middelde hoogte van 460 kilometer boven het aardoppervlak). Ook de (onbemande) Hubble Deze 'put' ontstond in het raam van een Space Shuttle toen daar e sloeg. Het speciale glas werd net niet doorboord. Ruimtetelescoojp (HST) zit in de ge varenzone; onderzoekers schatten de kans dat de HST door een stuk ruimtepuin van tien centimeter groot wordt getroffen nu op één procent en over tien jaar op vijf pro cent. Zo'n ontmoeting zou de HST overigens grotendeels vernietigen. Een deel van het ruimte-afval, met name datgene dat zich onder de 250 kilometer hoogte bevindt, komt na verloop van maanden of enkele jaren wel weer in de dampkring te recht waar het verbrandt. Objecten op 400 kilometer hoogte doen er echter vele jaren over alvorens vol doende te zijn vertraagd voor een vurige duik in de dampkring; stuk ken op nóg grotere hoogten kunnen vele tientallen tot miljoenen jaren hun rondjes blijven draaien en al die tijd een gevaar opleveren voor alles dat zijn of haar neus buiten de dampkring steekt. Door de geweldig hoge snelheden van de deeltjes rond de aarde is het moeilijk, zo niet onmogelijk, om voldoende bescherming aan te brengen. Reeds een pantserschild dat bescherming biedt tegen deel tjes van één centimeter groot zou sa tellieten en ruimtecabines veel te zwaar maken. Een aanzienlijk aantal Japan ners. Chinezen en Tioreanen kan slecht tegen alcohol door dat zij een bepaald enzym niet hebben. Het ontbreken van dat enzym ligt erfelijk vast- Tot die conclusies komen onder zoekers van de Universiteit van Hamburg. Het is al langere tijd bekend dat een groot aan tal inwoners van Japan. China en Korea (in het algemeen: mensen van het mongoioïde ras) alcohol slecht verdragen. Bij het drinken van reeds kleine hoeveelheden alcohol stijgt hen het bloed naar het hoofd, versnelt hun polsslag en krijgen zij buikklachten. Deze syptomen worden veroorzaakt omdat hun lever alcohol on voldoende afbreekt. Uit het Duitse onderzoek blijkt dat deze onvoldoende afbraak het gevolg is van het ontbreken van het enzym ALDH-I (alde hyde dehydrogenase-I). Nader onderzoek heeft uitgewezen dat dit enzym bij 40 tot 50 per cent van de onderzochte Ja panners niet blijkt voor te ko- Aaugezicn onderzoek naar het ontbreken van het ALDH- I vrij eenvoudig via haarwor tels is uit te voeren, hebben de onderzoekers bij een groot aantal verschillende volkeren gekeken of het enzym al of niet aanwezig was. Algemeen blijkt het wel voor te komen bij (blanke) inwoners van West-Europa en de Verenigde Staten en bij verschillende on derzochte Afrikaanse volke ren. Het enzym ontbreekt ech ter bij meer dan 40 percent van de Indianen in Zuid-Amerika, maar - opmerkelijk genoeg - niet bij de meeste Noordame- rikaanse Indianen. Volgens de onderzoekers beschermt het ontbreken van het enzym te gen alcoholmisbruik Stellingen horen in magazijnen (C. Heeremans. RUL) Een kinderprogramma op de televi sie is pas kindvriendelijk wanneer de daaromheen geprogrammeerde uit zendingen dat ook zijn. (J.G. de Ridder, RUL) Als Marx zich honderd jaar geleden had laten cremeren hoefde hij zich nu niet om te draaien in zijn graf. De frequentie waarmee uitke ringsgerechtigden en ambtenaren in één adem worden genoemd in poli tick Den Haag is een indicatie van de waardering die men aldaar heeft voor de werknemers van de over heid. (A. ADANG, RUL) In België is een monarchie-interrup- tus het voorspel van een bevredigen de abortuswet. Olie op de Golf gooien is niet de meest geschikte oplossing voor het conflict in het Midden-Oosten. (P. Coene, Untv, v. A'dam) Aangezien mensen maar niet kun nen leren zich te schamen voor het wegwerpen van verpakkingsmateri alen op straat of in de vrije natuur, verdient het aanbeveling om eet- en drinkwaren in het vervolg van een smakelijke en goed verteerbare ver pakking te voorzien. (A.H. Van Ottertoo, Univ. v. A dam) Positieve discriminatie is niet posi tief. Het is slechts discriminatie (J. Cemohorsky, Univ. v. A dam) Van onze correspondent Ben Apeldoorn Tijdens een vlucht met de Space Shuttle Columbia in 1982 riep een astronaut die toevallig net uit een raam keek ineens uit: "Moet je zien wat daar gaat; we krij gen bezoek". Op een paar ki lometer afstand vloog een langwerpig, fel door de zon verlicht object met duize lingwekkende snelheid voorbij en verdween binnen enkele tientallen seconden uit het gezichtsveld. Het bleek een oude Russische ra- kettrap te zijn die al een aantal jaren om de aarde draaide en nu 'toeval lig' een bijna-ontmoeting had met een ander ruimtevaartuig. In juni 1983 merkte de beman ning van de Shuttle-missie STS-7 plotseling een halve centimeter groot putje op in een der vensters. Na de landing en na het raam zorg vuldig te hebben bestudeerd bleek dat het kuiltje was veroorzaakt door een 0,2 millimeter groot verfschil- fertje dat het raam met een snelheid van ongeveer vijf kilometer per se conde had geraakt. Tijdens de vlucht had niemand echter iets ge hoord van de botsing. Russische astronauten konden, weer enkele weken later, duidelijk 'pop' horen en vonden na een uitge breide zoektocht ook een kratertje in een van de vensters van hun So- joez-ruimtevaartuig waarvan het speciale glas bijna doorboord was. Laat-maar-waaien Er hebben zich nog meer van derge lijke 'bijna-rampzalige' ontmoetin gen voorgedaan en het staat vast dat het zal blijven gebeuren, sterker nog, dat het vaker zal voorkomen en dus, dat het in de nabije toekomst niet bij minuscule verfschilfertjes zal blijven. Dat de ruimte geweldig leeg is gaat namelijk niet meer op voor dat deel van de ruimte in de onmiddel lijke nabijheid van de planeet aarde. Daar is de mens sedert oktober 1957, met de lancering van de eerste kunstmaan van menselijke makelij, de Russische Spoetnik-I, onafge broken bezig met het in de ruimte brengen van allerlei voorwerpen. Dat verdient goed, want het zich on der gewichtsloze omstandigheden bevinden in een baan om de aarde biedt onschatbare voordelen. En overal waar grof geld wordt verdiend, wordt meestal niet direct stilgestaan bij vragen die het begrip zorgvuldigheid betreffen; niet op aarde en dus ook niet in de ruimte en er is niet veel fantasie voor nodig om te bedenken dat de mens zich met een dergelijke mentaliteit vroeg of laat wel tegen zal komen. Tonnen rommel Dat gezegde gaat ook in de ruimte op, alleen komt de mens zichzelf daar letterlijk niet tegen maar wel vroeg of laat de rotzooi die hij gedu rende de laatste tientallen jaren in een baan om de aarde heeft ge bracht. Bij elke lancering, hoe 'schoon' ook, komen kilogrammen overtollig materiaal mee omhoog en niet zelden zelfs tonnen rommel. Rommel in de vorm van bescherm- kappen van kostbare ruimtesondes, verpakkingsmaterialen, rakettrap- pen gereedschap en ga zo maar door. Meestal komt die rommel 'ex pres' in de ruimte terecht, bijvoor beeld omdat het tijdens de lance ring nodig is, maar niet meer als een kunstmaan eenmaal ter bestemder plekke is aangeland. Maar er komt ook veel 'ruimtepuin' per ongeluk vrij wanneer een rakettrap in de ruimte ontploft. Daarbij komen ton nen grote en kleine fragmenten vrij die zich aanvankelijk in ongeveer dezelfde baan rond de aarde bewe gen maar na verloop van enkele ja ren om de gehele aarde hebben ver spreid. Deze 'laat-maar-waaien'-fïlosofie begint nu gevaarlijke gevolgen te krijgen want de snelheden van al die grote en kleine brokken en brokjes ligt, op een hoogte van 200 tot 250 kilometer boven het aardop pervlak, in de orde van grootte van 35.000 kilometer per uur, bijna tien kilometer per seconde dus. En het gaat niet om kinderachtige hoeveel heden. De aan de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie NASA verbonden Donald Kessler schat dat onze pla neet op dit moment omgeven is door een 'schild' van ruimte-afval met een totaalgewicht van 3.000 ton. In het jaar 2010, over twintig jaar dus, moet dat tweemaal zoveel zijn geworden maar dat is een heel opti mistische waarde want er zijn ook schattingen gemaakt van 12.000 tot 20.000 ton. De waarheid zal wel er gens in het midden liggen. 'Gevarenschil' De aantallen fragmenten zijn in middels zo groot geworden dat het bijna ondoenlijk is om al die bewe- LEIDEN (GPD) In de Benelux is maandagavond rond zeven uur een buitengewoon helder lichtver schijnsel waargenomen. Enkele Belgische luchtmachtpiloten waren op dat tijdstip bezig met een routi- nevlucht boven het zuiden van Bel gië toen ze aan de hemel een bijzon der heldere 'vuurbol' zagen die zich in noordoostelijke richting over België bewoog richting Limburg en de Duits-Nederlandse grens. Het verschijnsel was naar schatting tien seconden zichtbaar. Op hetzelfde moment was het ob ject ook te zien op een scherm van het Nato-radarstation nabij het Bel gische plaatsje Gavre ten Zuiden van Gent. Een paar minuten later kwamen bij diverse sterrenwachten in de Benelux de eerste telefoontjes binnen van mensen uit Luik, Mal- médy en Maastricht die een heldere vuurbol langs de gedeeltelijk be wolkte hemel hadden zien vliegen. De vuurbol blijkt zelfs vanuit Lon den te zijn gezien. Paul Roggemans te Mechelen, lei der van de International Meteor Or ganization (IMO) zocht onmiddel lijk contact met de Nederlandse Werkgroep Meteoren WGM, een on derdeel yan de Nederlandse Vereni ging voor Weer- en Sterrenkunde, omdat de vuurbol over het zuidoos telijke deel van Nederland kan zijn getrokken en het van belang is dat Nederlandse waarnemingen van het fenomeen meer kunnen vertel len over de precieze baan. Volgens Roggemans is het licht verschijnsel ook door een aantal pi loten van burgervliegtuigen opge merkt. "Enkele piloten van de luchtmacht zijn goed bekend met dit soort verschijnselen", zegt Rog gemans, "maar ze brachten duide lijk tot uitdrukking zoiets nog nooit te hebben gezien; het moet dus om een zeer helder exemplaar gaan." Onbekend is nog of het om een echte meteoor (populair: 'vallende ster' genoemd) of om een stukje ruimteschroot gaat dat in de damp kring terecht kwam en daar door de snelheid verbrandde. De maand no vember staat bij sterrenkundigen bekend als 'maand-van-de-vuurbol- len'. Heel heldere 'vallende sterren' (meteoren dus) worden per definitie 'vuurbollen' genoemd vanwege hun weergaloos mooie verschijning waarbij niet zelden de gehele omge ving secondenlang in een helle gloed wordt gezet. Zoiets gebeurde ook in de vroege ochtend van de achtste november 1981 toen een vuurbol verscheen die zo helder was als de volle maan. Het ging hier om brokjes van een zogeheten 'me teoorzwerm' waar de aarde gedu rende de maand november door heen trekt. Die zwerm beschrijft zelf ook een baan om de zon en snijdt de aardbaan in een gebied waar de aarde gedurende de maand november doorheen beweegt. zij alleen ionen doorlaten (meestal natrium-, kalium,- en calciumio- nen). Een deel van het eiwitmole cuul kan als klep dienst doen en zich bij aanwezigheid van een elek trische lading openen of sluiten. Onlangs is volgens prof. dr. Ypey duidelijk geworden dat ionenkana len in de doding van tumorcellen een belangrijke functie hebben. Kil- lercellen, bepaalde witte bloedcel len in het natuurlijk afweersysteem, hechten zich vast aan de tumorcel en dirigeren er ionenkanalen naar toe. Deze worden vervolgens in de tumorcel ingebouwd, die daardoor zwelt en openbarst. Dit mechanis me zal mogelijk in de toekomst kun nen worden benvloed. Het zal misschien in de toekomst mogelijk zijn ionenkanalen in de celwand van bepaalde witte bloed cellen (killercellen) van het mense lijk afweersysteem zo te manipule ren, dat deze cellen gericht kunnen worden ingezet tegen tumoren. Het gaat dan om het versterken van acti viteiten, die deze killercellen nu al verrichten. Dat voorspelt prof. dr. D.L. Ypey van het Coördinatiecen trum voor Biomedische Technolo gie van de Twentse universiteit. Het sterrenstelsel Abell 2029, eigenlijk een cluster van sterrenstelsels, meer dan zestig keer groter dan onze Melk weg en het grootste tot nu toe bekende, opeen door een computer verbeterde foto. Het centrale sterrenstelsel in het centrum, op ongeveer een biljoen (1.000.000.000) lichtjaren van ons verwijderd, telt meer dan 100 trilioen (100.000.000.000.000) sterren. <foto ap> Ionenkanalen zijn kleine koker tjes in het membraan van iedere li chaamscel. Chemisch gezien zijn het eiwitmoleculen. De kokertjes fungeren als een soort filter, omdat

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21