LEIDSCH DAGBLAD Mistig compromis over steun boeren Voordelige boodschappen makkelijk thuis. Vitamine uit Spanje. oh Auto huren? Man vuurt twee schoten af bij parade op Rode Plein Grote brand in Universal Studios vredesactivisten getuigen Politie zet studenten gebouw uit NÜ HALEN... ZOMER 1991 BETALEN! AUTO LEITHON Albert Heijn, Hooigracht 85, Leiden. Negen zetels winst voor Democraten in het Huis 'Nieuwe acties niet meer te voorkomen' %MuttiRent WOENSDAG 7 NOVEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 Decors van beroemde films verwoest No. 39390 Prijs tl. 1,35 DEN HAAG/VALKENBURG - TVf TTPV SsSSr-WIWSS BVD-inmtrant moet tegen als getuige gehoord in de raak kamp Valkenburg binnendron gen. Aardbeving in Iran TEHERAN/WASHINGTON (UPI/DPA) - Bij een zware aardbe ving in het zuiden van Iran zijn gis teravond vermoedelijk meer dan 50 mensen om het leven gekomen. De beving met een kracht van 6.6 op de schaal van Richter trof een platte landsgebied in het Zagros-gebergte, op 800 km ten zuidoosten van Tehe- In het gebied liepen honderden mensen verwondingen op. Onge veer 20 dorpen liepen bij de beving schade op en enkele werden voor 80 procent verwoest. In juni kwamen bij een aardbeving in het noorden van Iran meer dan 50.000 mensen om het leven. LOS ANGELES (Rtr/DPA) - In de Universal Studios in Los Angeles heeft vannacht een grote brand gewoed. Een derde van 's werelds' grootste filmterrein werd in de as gelegd. Decors van films als 'Dick Tracy' en 'Back tot the Future' werden verwoest. De beroemde decors van 'King Kong' konden worden gered. Door de harde wind was het aanvankelijk niet mogelijk de vuurzee onder controle te krijgen. Een hotel, in gebruik als verkie zingshoofdkwartier van de Repu blikeinen, werd ook bedreigd. De schade loopt in de tientallen mil joenen guldens. Klanten van bioscopen en res taurants binnen „Universal City" en bewoners en werknemers moesten in veiligheid worden ge bracht. Zover bekend zijn er geen slachtoffers. Het vuur werd ge blust door honderden brand weerlieden. Universal Studios viert dit jaar zijn 25ste verjaardag als een van de grootste toeristische attracties in de VS. Al meer dan 50 miljoen mensen bezochten de plék waar beroem de films zijn gemaakt "als 'King Kong', 'Psycho', 'Jaws'. Ook tv- series 'Murder She Wrote", 'Star Trek', en 'Kojak, zijn afkomstig van Universal. Volgens actieleider Dijkstra heb ben de boeren al 15 procent van hun inkomen ingeleverd in de afgelopen jaren. Daar komt nu nog eens een PvdA: A16 snel veiliger maken DEN HAAG (ANP) - De PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer wil dat mi nister Maij (verkeer en waterstaat) snel uit de doeken doet wat zij voor ogen heeft als oplossing voor de ver keersveiligheid op de A16 bij Breda. De sociaal-democraat Castricum vraagt via de voorzitter van de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat om een brief van de mi nister naar aanleiding van de ver- keersramp gisteren. Castricum wenst inzicht in de exacte toedracht van de ramp, die zeker tien levens eiste en 27 gewon den. Het Kamerlid is tevens nieuws gierig naar de resultaten van het on derzoek naar het vorige ongeluk op hetzelfde A16-traject. (zie ook pagina 3) Volgens raadsman mr. Hummels heeft deze man des tijds voor vervoer gezorgd en op de uitkijk gestaan. De Haagse politierechter mr. B. Punt be sloot daarom gisteren de zaak aan te houden tot 25 januari vol gend jaar. De zeven vredesactivisten werden 17 juli vorig jaar aange zeilde percentage bij. Hij voorspel de dat de spanningen in de land bouw alleen maar groter worden. "Acties zijn nu niet meer te voorko men. We hebben begin dit jaar niet voor niets actie gevoerd. De prijzen voor de produkten zijn nu al te laag om nog enig perspectief voor de landbouw te bieden. U hoort nog van ons", aldus Dijkstra. De ministers van landbouw en die van buitenlandse handel gingen eenstemmig akkoord met een com promis, dat slechts weinig verschil de van het voorstel dat de EG-Com- missie begin oktober presenteerde. Wat is overeengekomen, dient als het EG-onderhandelingsbod voor de Uruguay-ronde van handelsbe sprekingen. De kern van het compromis is de bereidheid van de EG om in de GATT te praten over een verlaging van de landbouwsteun binnen de Onderzoek naar kankergevallen RIDDERKERK (GPD) - Het ge meentebestuur van Ridderkerk laat een historisch onderzoek uitvoeren naar een stuk bouwgrond in Rid derkerk. Bekeken wordt met welke materialen enkele sloten in het ge bied zijn gedempt. Het onderzoek vindt plaats op verzoek van enkele verontruste bewoners, die hebben geconstateerd dat er een opvallend groot aantal mensen in een straat aan kanker is overleden. troffen binnen de omheining van bet Valkenburgse militaire vliegveld. De groep, die zich ook wel onthekkers noemt, hadden daarvoor een gat in de omhei ning geknipt. Eén van de be kendste actievoerders. Kees Koning, werd onder meer hier voor vorig jaar al veroordeeld tot een gevangenisstraf. Nu is gebleken dat een van de EG met 30 procent. Daarnaast wor den maatregelen voorgesteld om de pijn voor de zwakste boeren te ver zachten. Vooral Frankrijk heeft tot gister avond dwarsgelegen. Maar Parijs ging akkoord na enkele minder be langrijke toezeggingen. Volgens landbouwminister Bukman "wil den de Fransen er uiteindelijk niet voor verantwoordelijk zijn dat de EG in een onmogelijke positie naar de GATT-onderhandelingen zou gaan". Het grootste struikelblok voor de Fransen bleek het voorstel om de invoerheffingen op alle landbouw- produkten van buiten de EG met 30 procent te verminderen. Dat is nu omzeild door te bepalen dat de da ling van die grensheffingen te kop pelen aan de daling van de interne EG-steun. Bukman zei na afloop dat de Fransen aan hun wekenlange verzet "niets hebben overgehouden". De Franse regering dreigde in een iso lement te raken, nadat ook Duits land de kant van de Europese Com missie had gekozen. De Fransen ko zen volgens Bukman daarna eieren voor hun geld. De EG wordt nu in elk geval de 'schande' bespaard dat zij de GATT- onderhandelingen zonder eigen standpunt zou moeten ingaan. Vol gens Europees Commissaris An- driessen worden die onderhande lingen toch al moeilijk. De VS eisen verminderingen tot 75 procent van de landbouwsteun in de komende tien jaar. medestanders een BVD-agent is, wil advocaat Hummels hem ook als getuige horen. Hummels wil weten welke opdrachten dc inwoner nit Tiel, vandaar zijn bijnaam, van de Binnenlandse Veiligheidsdienst bij deze actie heeft gekregen. (pagina 15: 'Joop Tiel' liet actie in Valkenburg stranden) UTRECHT/NIJMEGEN (ANP) - De Utrechtse politie heeft vanochtend het door studenten bezette gebouw van sociale wetenschappen ont ruimd. Dat gebeurde op verzoek van het college van bestuur, omdat veel studenten door de bezetting de colleges niet meer konden volgen en personeel niet naar binnen kon. Het protest was bedoeld tegen de bezuinigingen van 700 miljoen gul den die minister Ritzen van onder wijs voor de studenten in petto heeft. Maandagavond hielden de bezetters al enige tijd de faculteit bezet. De politie maakte ook daar aan een einde. Ongeveer 30 studenten van de Hogeschool Gelderland in Nijme gen bezetten vanmorgen vroeg het schoolgebouw. Volgens een woord voerder zal de bezetting slechts één dag duren, omdat de studenten morgen naar Den Haag^ gaan om te demonstreren tegen de bezuinigin gen op het onderwijs. Derde prijs Leiden in wedstrijd voor stadsvernieuwing LEIDEN - De gemeente Leiden heeft de derde prijs gewonnen in een door de provincie uitgeschre ven wedstrijd voor stadsvernieu wing. Rotterdam won de eerste prijs en krijgt een half miljoen gul den. Leerdam werd tweede en ont vangt hiervoor, evenals Leiden, 100.000 gulden. De prijswinnaars werden van middag bekend gemaakt op een bij eenkomst in het Haagse provincie huis. De wedstrijd was uitgeschre ven om de verbetering van na-oor- logse wijken te stimuleren. Leiden had ingeschreven met een verbete ringsproject voor het flatwijkje De Hoven bij de Willem de Zwijger laan. Wethouder Van Rij liet al eerder weten dat ook wanneer Leiden de hoofdprijs zou mislopen, het flat wijkje moet worden opgeknapt. Voor dat doel wordt ook de prijs van een ton gebruikt. Dubcek in Nederland AMSTERDAM (ANP) - De Tsjechoslowaakse parlementsvoor zitter Alexander Dubcek is vanoch tend in Nederland aangekomen voor een tweedaags bezoek. Op Schiphol verklaarde hij de relatie tussen beide landen te willen verbe teren. Vandaag staan ontmoetingen met de kamervoorzitters Deetman en Steenkamp op het programma en morgen spreekt hij met premier Lubbers, minister Van den Broek en de vaste Kamercommissie voor buitenlandse zaken. Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pagina 10 Mexicaanse Tortilla chips, 1 QQ zak 75 gram ^si.Oj Gehakt half om half, C QQ kilo J&49 J.30 Puntjes, witte- of bruine bolletjes, Duitse broodjes O QQ los 10 stuks C..ZJO En... bij 20 gulden boodschappen een spaarstempel voor die handige, opklapbare boodschap- penbox. Doe mee! Spaarkaarten vindt u bij de kassa. Spaar voor de gratis boodschappenbox. Aanbiedingen gelden uitsluitend in Albert Heijn. Hooigracht 85, van woensdag 7 t/m zaterdag 10 november a s. WASHINGTON (GPD) - De giste ren gehouden verkiezingen in de Verenigde Staten hebben de Demo craten in de race om het gouver neurschap ten minste twee belang rijke overwinningen bezorgd. Winst voor de Democraten was er ook in het Huis van Afgevaardigden, maar daar hadden zij al de meerderheid. In Florida slaagde de Democraat Lawton Chiles erin de zittende Re publikeinse gouverneur Bob Marti nez te onttronen. In Texas won de Democraat Ann Richards na een zeldzaam harde verkiezingsstrijd van de Republikein Clayton Willi ams. In Californië zal volgens de laatste prognoses de Democrati sche kandidaat Dianne Feinstein de verkiezingen winnen. De gouverneurschappen zijn zo belangrijk, omdat gouverneurs een gewichtige stem hebben bij het be palen van de grenzen van de kies districten voor het Huis van Afge vaardigden. De grenzen zijn bin nenkort aan herziening toe. Gou verneurs kunnen de nieuwe gren zen zo trekken dat hun partij maxi maal voordeel heeft. Het verlies in Texas en Florida was heel slecht nieuws voor presi dent Bush, die zijn persoonlijke prestige in deze staten op het spel had gezet en er uitgebreid campag ne had gevoerd. De uitslag bewijst mede dat Bush lang niet meer zo veel aanzien in het land heeft. Voor al de slechte economische toestand en het breken van zijn verkiezings belofte de belastingen niet te zullen verhogen, hebben hem veel aan hang gekost. De Amerikanen gingen naar de stembus om een nieuw Huis van Af gevaardigden te kiezen, een derde deel van de Senaat, 36 van de 50 gouverneurs in het land, en meer dan 6000 parlementariërs op het ni veau van de individuele staten. Vol gens voorlopige uitslagen van van nacht Amerikaanse tijd hebben de Democraten negen zetels in het Huis van Afgevaardigden gewon nen, waar zij toch al een ruime meerderheid van de 435 zetels in handen hadden. In de Senaat blijft de krachtsverhouding vrijwel ge lijk: de Democraten winnen één ze tel. Bush kijkt nu tegen een nog gro tere Democratische meerderheid ir. het Congres aan en dat verkleint zijn speelruimte, wat vooral bi, stemmingen over presidentiële ve to's cruciaal kan zijn. De Democrate Sharon Pratt Dixon werd tot burgemeester var Washington gekozen. Ze is de eerste vrouw die deze post zal bekleden Dixon volgt haar partijgenoot Ma rion Barry op, die zich na zijn ver oordeling voor cocaïnegebruik niet kandidaat had gesteld voor een vierde termijn. BRUSSEL (GPD/ANP) Nederlandse akkerbouwers dreigen opnieuw in actie te komen nadat de EG gisteravond eindelijk overeenstemming bereikte over vermindering van de landbouwsubsidies. Dit mistige akkoord, bereikt na een vergader-marathon van acht zit tingen in één maand, betekent dat de EG, drie weken te laat, een voorstel op tafel kan leg gen voor de GATT-onderhandelingen over verdere vrijmaking van de wereldhandel. Twee aartsconservatieve communisten demonstreerden vanochtend met portretten van Stalin en Lenin tijdens de 73ste herdenking van de Oktober revolutie. <foto Ap> MOSKOU (GPD/Rtr/AFP) - Een nog onbekende man heeft vanoch tend tijdens de omstreden herden king van de Oktober-revolutie op het Rode Plein in Moskou twee schoten afgevuurd op 80 meter af stand van president Gorbatsjov. De dader, die een dubbelloops jachtge weer met afgezaagde loop bij zich had, werd direct overmeesterd door Exploderende band vrachtauto doodt man EMMEN (ANP) - Een 49-jarige in woner van Emmer-Compascuüm, een medewerker van een banden servicecentrum in Emmen, is van daag overleden aan het letsel dat hij een dag eerder opliep toen een band van een vrachtauto ontplofte. De man was bezig de band met lucht te vullen toen die bij 4 atmosfeer uit el kaar sprong. De maximale span ning voor zo'n band bedraagt 12 at mosfeer. agenten en KGB'ers in burger. Tass meldde later dat de man uit Le ningrad komt. Onduidelijk was of de schoten, die geen doel troffen, bedoeld waren voor Gorbatsjov of een van de andere prominenten. Het incident gebeurde nadat Gor batsjov had opgeroepen tot eenheid in het land om zijn perestrojka-poli tiek te laten slagen. "Ook wij zijn verontrust door tekorten, rijen voor de winkels, hoge prijzen en etnische conflicten. Maar we moeten niet in paniek raken of denken dat we de klok kunnen terugdraaien", aldus Gorbatsjov. Om de 'eenheid' te demonstreren stonden op het rood-marmeren Lenin-mausoleum naast Gor batsjov onder anderen de Russi sche president Jeltsin en zijn poli tieke vijand premier Ry^jkov, de ra dicale burgemeester van Moskou Popov en de zeer conservatieve Russische partijleider Polozkov. De militaire parade in het be sneeuwde Moskou bracht voor het eerst de SS 25 kernraket op het Ro- MultiRent verhuurt alles op wielen Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80, Lelden. Tel. 071 310001 Droog Droog weer met wolkenvelden. Mini mumtemperatuur rond 2 graden en kans op vorst aan de grond. In de v met maandag: Veel bewolking het weckend een toenemende kans op regen. Eerst nog kans op vorst aan de grond. Middagtcmpcratuur oplopend tot ongeveer 10 graden. 28 PAGINA'S Enrique Martinavarro heeft deze week exclusief voor ons netjes vol vitamine C van de bomen geknipt. We bedoelen die overheerlijke, pitloze Chico Clemen tina mandarijnen. U kent ze wel. Eén kilo kost t/m aanstaande zaterdag maar 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. de Plein. "Een verschrikkelijk wa pen, maar er zijn onderhandelingen gaande om het aantal met de helft te verminderen", meldde een tv-ver- slaggever. Elders in de Russische hoofdstad werd op diverse plaatsen gedemon- steerd. Bij het huis van de overle den Nobelprijswinnaar Sacharov werd een'rouwmis gehouden om 'de slachtoffers van 73 jaar repres sie' te herdenken. Een demonstra tie, georganiseerd door de radicaal anti-communistische Democrati sche Unie, trok duizenden mensen naar het centrum. Er waren anti- Gorbatsjov-spandoeken en aanbe velingen om het communisme van de aardbodem te laten verdwijnen. (pagina 7: De wereld is beter af door bet communisme) Van den Broek niet blij met openheid BVD DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) is "bijzonder ongelukkig" met de uit spraken van functionarissen van de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) over het uitzetten van Russi sche spionnen. Dat heeft zijn woordvoerder vandaag gezegd. Via de televisie liet de BVD deze week weten dat 25 tot 30 Russen mogelijk ons land moeten worden uitgezet. De BVD heeft aanwijzingen dat zij zich met (industriële) spionage be zig houden. De BVD valt onder Minister Da- les (binnenlandse zaken), maar Bui tenlandse Zaken moet besluiten over de uitwijzing van een diplo maat. Dales verklaarde dinsdag in de Tweede Kamer dat er over de contacten tussen haar departement en Buitenlandse Zaken geen klach ten zijn, maar op het departement van Van den Broek wordt daar an ders over gedacht, voor zover het om vermeende spionage gaat. Op korte termijn gaan ambtenaren van beide departementen met elkaar om de tafel zitten om afspraken te maken. (zie ook pagina 3)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1