'Handbalploeg moet meedoen aan A-WIC Milan voelt zich niet lekker bij Vlamingen SPOoRPTTV Cantelberg wil verder professionaliseren Club Brugge maakt AC onzeker 'h TitfC toW> ik 'H MoUhtt Je eigenwijze inkomen! WOENSDAG 7 NOVEMBER 1990 DO/STA/ SPORT PAGINA 17 redactie: Rob Onderwater. Rob van der Zanden Van onze redacteur Rob van der Zanden HAARLEM - Handbalbondscoach Guus Cantelberg heeft nóg buikpijn van het afgelopen weekein de. Terwijl hij met Oranje aansluiting probeert te vinden met de wereldtop, presteert landskampioen Sittardia het om in de Europa Cup I met de lachwekkende cijfers van 18-43 te verliezen tegen Bar celona. op het moment niet eens de nummer een van Spanje. "Het handbal in Nederland heeft weer een deuk gekregen", zegt de technische baas van de nationale ploeg enkele dagen na de blamage. "Maar ik weiger te geloven dat deze enorme uitslag de juiste verhouding weergeeft tussen ons eigen land en een land als Spanje". Dat ongeloof kan misschien ver klaard worden uit het feit dat de bondscoach in een iets andere we reld leeft dan de clubs. Waar de ere divisieverenigingen doorgaans nog overlopen van amateurisme, is Can telberg met zijn keurkorps de weg van het semi-professionalisme inge slagen. Met behulp van het Neder lands Handbal Verbond (NHV) dat voor de Limburgse trainer tonnen aan geld klaar legt om de plannen te verwezenlijken. Begin dit jaar kreeg Cantelberg van het NHV een voor handbalbe grippen ruim budget om in Finland uit de groep van C-landen te klaute ren. Dat lukte maar ternauwernood. Enkele Oranje-spelers - waaronder keeper Jacques Josten - gingen ge durende de voorbereiding en tij dens het toernooi in Helsinki door het leven als prof en waren door de bond tijdelijk vrijgekocht van hun werkgever. Handballers in Neder land verdienen hun brood immers nog voornamelijk buiten hun sport. De internationals - afgezien van enkele in het buitenland uitkomen de Oranje-klanten - zijn inmiddels weer gezamenlijk teruggekeerd naar de amateurstatus en de trai ningsintensiteit staat weer op een lager pitje. Pas in maart 1992 moe- de bak als i Guils Cantelberg. tie. Maar de bedoeling is dat v maar weg moet? Misschien, maar er zijn een hoop factoren waar het aan kan liggen". Het zal met zijn postitie wel loslo pen. Cantelberg geniet het volste vertrouwen binnen de bond. Hij is anderhalf jaar geleden binnenge haald als de redder in nood en zijn wil lijkt wet. Dit jaar drukte hij er ook een andere competitie-opzet (met play-offs) door. De nacompeti- tie moet voor meer spanning en weerstand voor de topspelers zor gen. Er is volgens de grote initiator wel degelijks iets meer beweging in handballend Nederland dan alleen bij Oranje. Over twee weken mag hij zijn se lectie weer presenteren aan het Ne derlandse publiek. Tijdens de Haar lemse Handbalweek (21 tot en met 25 november) in sporthal De Melke- rij kan Oranje zijn plaats weer bepa len tussen enkele toonaangevende handballanden. Nederland opent het toernooi op 21 november tegen de 'oude' DDR-ploeg. Volgens het NHV komt er geen samengevoegd Duits team naar Haarlem. Andere tegenstanders zijn Frankrijk, Noor wegen, Polen en Egypte. Vorig jaar behaalde de Cantelberg-ploeg tij dens de Handbalweek, die de voor bereiding op Helsinki was, histori- ken. Dat betekent veel centrale trai- Oostenrijk het WK voor B-landen ningen met de internationals. Uit eindelijk moeten we ongeveer ge durende een jaar naar Oostenrijk jaar later. De toe kunnen werken. Dat kun je toch moeilijk een incidentele zaak noe men", aldus de trainer diè overigens voor zijn plannen nog geen finan ciële basis heeft gevonden. af volgend jaar de zaak weer oppak- sche resultaten tegen Polen (23-19 wordt afgewerkt. Nederland kan zich daar kwalificeren voor de we reldtitelstrijd kans is groot dat een deel lectie opnieuw voor die gelegen heid wordt opgetrommeld om als professional te worden ingezet. Ongeloofwaardig Test Tussen de bedrijven door verliezen de vaderlandse topclubs met onge loofwaardige cijfers van bijna ge lijkwaardige handbalnaties alsof de tijd stilstaat. Een vreemde gang van zaken. Cantelberg vindt een plaats op de A-WK van 1993 'een halszaak'. Maar van enige structurele verbete ring van het niveau van het Neder landse handbal, dat de afgelopen ja ren ook nog met een groot ledenver lies kampte, kan op deze manier moeilijk worden gesproken. Cantelberg ontkent dat er sprake is van uitsluitend toewerken naar het 'pieken' tijdens de grote toer nooien. "We zijn inderdaad na Hel sinki tijdelijk terug in de oude situa- Cees Vermeulen weg bij. UDWS LEIDEN - Cees Vermeulen is ver trokken als trainer van UDWS. De coach heeft bij het bestuur van de Leidse zondagvierdeklasser zijn ontslag ingediend vanwege de steeds slechter wordende relatie met de spelersgroep. Het bestuur heeft de ontslagaanvraag geaccep- Volgens secretaris Henk Piket MILAAN/BRUGGE sluimerde het probleem al een tijd je. "Ik denk dat dit de beste oplos sing is", aldus de bestuurder. Na twee jaar trainerschap bij LDWS werd Vermeulen dit seizoen hoofd trainer bij de club die begin dit jaar fuseerde met Unitas Leiden. Mat Keereweer nam de jeugd van de nieuwe vereniging onder zijn hoe de. Keereweer vervult vanaf nu de rol van Vermeulen. Volgens Piket was de werkverdeling tussen Kee reweer en Vermeulen niet de oor zaak van zijn vertrek. tocht r winst) en de DDR (20-20). Op de slotdag was de pijp helemaal leeg en werd alsnog hopeloos verloren van Noorwegen (30-19). Als oorzaak werden toen de twee vriendschap pelijke duels tegen Hongarije van enkele dagen voor het evenement aangewezen. "We doen nu in de da gen voor de handbalweek niets meer" beloofde Cantelberg gisteren alvast. In de nationale ploeg presenteren zich in Haarlem Claus Weerman (V Oostenrijk dan derland. Fotogeniek De voetballers van FC Rijnland 6 keken onlangs vreemd op toen ze net op het punt stonden om aan te treden tegen elf collega-recrean ten van Lugdunum. Er kwam een onbekende fotograaf op hen af die graag de spelers een voor een op de kiek wilde zetten. Waren zij als oprechte en anonieme ama teurs opeens zo belangrijk gewor den? De man met de camera stelde zich voor als vertegenwoordiger van Adidas en de foto's waren voor reclamedoeleinden. Dat wil den de spelers en elftalbegeleider Bert Heemskerk graag geloven want ze waren net in nieuwe tenues gestoken voor dit duel. De vereerde voetballers deden even snel de lokken in de plooi en trok ken een zondagsgezicht voor de lens. Wie schetste de verbazing van Bert Heemskerk toen hij een poos later per post de portretjes terug kreeg. Voor elke speler was een keurig mapje samengesteld met daarin een portretje en een elftal foto. Kosten: 19 gulden en 50 cent per mapje. De opmerkelijke 'handel in re creatievoetballers' blijkt een idee van het bedrijf Publi Jeune uit Zwijndrecht. Heemskerk wilde de bedrijfsleiding wel even dui delijk maken dat hij van de prak tijken van deze onderneming niet gediend was en belde met de fir- "Wij betreuren het ten zeerste dat u zich in deze zaak te kort ge daan voelt wegens een onvolledi ge informatieverstrekking door de fotograaf. Het misbruik maken van elftalbegeleiders is namelijk nooit onze bedoeling geweest", schrijft de heer Van Gemeren. Een standaard-brief zeker die naar alle verenigingen gaat nadat de fotograaf op bezoek is ge weest? Van Gemeren ontkent dat met klem: "Nee, nee. Het gaat alleen om deze fotograaf. Ik heb hem tot de orde geroepen en gezegd dat dit niet kan. Wij willen geen gedon der met de clubs want het zijn juist onze afnemers. We zouden ons alleen maar in de vingers snijden. Ik denk dat de fotograaf bang is dat hij zijn werk niet mocht doen op het veld en daarom zal hij zich op deze manier hebben voorgesteld. Maar goed is het niet". Fotogeniep Volgens Van Gemeren is het alle maal niet veel meer dan een inci dent in zijn verder op rolletjes lo pende handel. "De reacties zijn positief over ons initiatief. Hoe veel mapjes we kwijtraken? Dat kan ik pas aan het eind van het seizoen bepalen. We zijn in veel steden actief. Van Den Helder tot Rotterdam en van Utrecht tot Den Bosch. Dat zijn in derdaad nogal wat clubs. We den ken dat er een markt voor is. Het is nieuw in Nederland. We nemen natuurlijk wel een groot risico met deze handel. Er zijn hoge kos ten aan het maken en verzenden van de mapjes verbonden. We stu ren alles op zicht naar de clubs. Ze hoeven dus niet mee te werken aan het idee. Als ze geen bestellin gen willen plaatsen, kunnen ze de spullen terugsturen". Heemskerk is noch het een (bij bestellen) noch het ander (terug sturen) van plan. "Bekijk het effe. Eerst komen ze binnen onder valse voorwendsels en dan moet ik die dingen nog te rugsturen ook zeker? Ik heb hier niet om gevraagd. Ik heb gehoord dat ze bij SJC en Docos ook al de zelfde problemen hadden en mis schien komt het bedrijf de komen de tijd nog wel bij andere vereni gingen in de regio op bezoek. Trouwens: niemand in mijn team heeft interesse in die dingen. Pu bli Jeune komt ze zelf maar ha len". Van Gemeren: "Dan zit er voor mij niets an ders op dan andere middelen te gaan gebruiken om FC Rijnland te bewegen de spullen terug te stu- Heemskerk - die zelf op de elf talfoto's staat als begeleider - heeft trouwens nog een reden om het materiaal niet terug te geven. "Wat gebeurt er met de foto's daar in Zwijndrecht? Ja, weet jij veel. Je hoort soms van die rare dingen". Anders dan de naam Publi Jeu ne zou doen vermoeden, wordt het beeldmateriaal volgens Van Gemeren heus niet gebruikt om te publiceren. Waar gaan de ge voelige plaatjes dan wel naar toe? "Naar het archief'. "De belastingdienst. We moeten aan het eind van het jaar kunnen bewijzen hoeveel bestellingen we hebben gehad. Zolang moeten de foto's worden opgeslagen. Daar na worden ze vernietigd. Mis schien is het een goed idee om dit allemaal op papier te zetten en een verklaring uit te geven voor de clubs die door ons worden be zocht. Want er schijnt toch wel eni ge huiver en wantrouwen te zijn". Het schijnt zo. Pikant Henk Piket verafschuwt de ano nimiteit. Als de vergetelheid zich bijna heeft ontfermd over de se cretaris van UDWS, dan onwik- kelt hij een stormpje, die 'm weer op de voorgrond plaatst. Dan ge beurt dan veelal via z'n schrijfsels in het clubblaadje. Schenen- schopperij in die zogenaamde Nieuwsbrief heeft de besnorde bestuurder ooit een reprimande van KNVB-bobo's opgeleverd. In de laatste verschenen editie deelt Piket een paar oorvijgen uit aan Gé Rucht, de sportkolommenvul- ler van Nieuws week. Nu is dat op zich niet zo opzienbarend, want Gé zelf neemt in de zondagskrant geregeld sportmensen op de kor rel. Wie kaatst, kan dus een draai om zijn oren terug verwachten. Het is geen geheim dat Gé Rucht een pseudoniem is voor Wim van Duivenbode, zaalvoetbalvoorzit ter van de Afdeling Leiden. Piket irriteert zich in het club blad mateloos aan de toekenning van punten om de Nieuwsweek- bokaal, een 'fenomeen' dat de beste voetballer van Leiden als inzet heeft. Volgens Piket laat Gé de kleine clubjes, zoals UDWS, links liggen en geeft de punten aan de zogenaamde grote vereni gingen: "Want daar wordt de meeste tijd vertoefd, in de bestuurska- Gé zelf vindt die beschuldiging schromelijk overdreven en weer legt de visie van Piket met de ranglijst, waarin het wemelt van lager spelende voetballers. "Piket heeft dus gewoon geen gelijk. Ik benader altijd zoveel mogelijk correspondenten, maar kan natuurlijk niet bij elke wed strijd in Leiden zijn. De ranglijst moet dan ook niet al te serieus worden genomen". Ogenschijnlijk een 'doodge woon' conflict, maar Piket zou Pi ket niet zijn om een pikant tintje aan de controverse te voegen. Hij rakelt het verleden op van Van Henk Piket. Duivenbode en spaart daarin de kool en de geit niet: "Hij speelde ooit bij LDWS om dat hij met de dochter van de voorzitter naar bed wou. Hij wil de altijd al journalist worden, maar werd bezorger van de lees map. Werd op een zeker moment betrapt, toen hij met broek op de hielen de Donald Duck zat te lezen en werd op staande voet ontsla gen". Met die ontboezeming wilde Pi ket, zo verklaart hij desgevraagd, de achtergronden van Van Dui venbode belichten. Het was niet zijn bedoeling geweest "om hate lijk te zijn". Van Duivenbode heeft daar zo zijn eigen gedachten over: "Ik weet niet wat Piket heeft be zield, maar ik vind dit geen fijne manier van werken. Ik weet dat ik ook geen lekkere jongen ben, maar privézaken laat ik buiten beschouwing. Of ik hier verder iets mee doe? Welnee. Vrienden en kennissen hebben er zich meer aan geërgerd dan ik. Ook bonds- bestuurders. Die hebben me aan geraden om er een tuchtzaak van te maken. Laat maar zitten". Als hij ooit voor de 'rechtbank' in Leiderdorp moet verschijnen, zal Piket daar niet warm of koud van worden: "Waar die mensen zich druk om maken. Weet je wat ik veel erger vind? Die beschuldiging maan dag in het LD van Quick Boys dat er bij Katwijk een premie van 150 gulden wordt betaald na een over winning. Daar moeten ze eens werk van maken in Leiderdorp". Wat betreft het klassement om de Nieuwsweekbokaal heeft Gé Rucht beterschap beloofd. In de editie van komende zondag krijgt een speler van UDWS het maxi male aantal van drie punten. Marco Dijksman is de gelukki- n onze correspondent Jurriaan van Wessem Arrigo Sacchi keek verbaasd om zich heen, toen een Itali aanse journalist hem vroeg of hij Brugge ook zo'n mooie stad vond. Een dergelijke vraag is de trainer na drie tropenjaren bij AC Milan niet meer gewend. Toen hij net de roodzwarte brigade onder zijn leiding had, wilde hij weieens de toeristische gids spelen, maar gisteren waren de grachten in het Venetië van Belgie niet aan hem besteed. der blikken of blozen .dat hij zich sinds zijn blessure nog nooit zo sterk gevoeld. Onzekerheid Vlaanderen en Brugge roepen 'rossoneri' meereist. In 1985 gooide schrikbeelden op bij alle milanisti de ploeg van het nietige stadje het en dus ook bij Sacchi. Vorig jaar machtige Milan uit de UEFA-Cup. kwam Milan tegen KV Mechelen in De club zou failliet zijn gegaan als de verlenging met de schrik vrij Berlusconi niet met zijn miljoenen dankzij een buitenspeldoelpunt, was gaan strooien. Dit bezoek bij Het zijn tekenen van onzekerheid, terwijl het 'spook Waregem' bij elk FC Brugge i r het Vlaamse land met de houder psychologisch lastiger dan de wedstrijden tegen Real Madrid, Barcelona of Bayern München van het afgelopen seizoen. r de Europa Cup- die langzamerhand het AC Milan 'N KRANTENWIJK BEN JE NIEUWSGIERIG? WILFRED EN ANTOINETTE VAN LEIDSCH DAGBLAD VERTELLEN JE ER ALLES VAN: 071-161323 Met optimistische uitspraken top heen gaan kenmerken. Het matige spel in de competitie kon door de koppositie nog worden verbloemd. De ploeg lijkt over zijn NSF wil krasloten ARNHEM (ANP) - De ledenverga dering van de NSF heeft gister avond op Papendal een motie aan genomen, waarin er bij de minister D'Ancona van WVC sterk op wordt aangedrongen de sportverenigin gen (kantines) in te schakelen als verkooppunten van de Nationale Instant Loterij (NIL), de zogenaam de krasloten. Een andere uitkomst van de ver gadering was dat het Nationaal Sportcentrum Papendal in de hui dige omvang zo ongeveer het eind stadium van de omzetgroei heeft bereikt. Gedacht wordt aan een nieuw hotel met 80 tweepersoons kamers en de bouw van een multi functioneel zalencomplex voor ont vangsten, vergaderingen en con gressen. Milan rekent vanavond in Brugge op Marco van Basten. probeert Sacchi te versluieren dat e wintermaanden de uitputting hij bang is voor het einde aan de al nabij. In november moeten de ster- ropese voetbal. „Milan is nog altijd zware reis naar Tokio voor het duel toonaangevend in de wereld. Het om de wereldbeker. Het is niet on feit dat iedereen ons kent, maakt waarschijnlijk dat de jacht op vijf het voor ons steeds moeilijker. Toch bekers in dit seizoen binnenkort blijf ik er van overtuigd dat mijn ploeg uiteindelijk einde trekt, omdat topvorm op eenzame hoogte staan' De spelers voelen zich ook zeker van hun zaak en Gullit beweert zon- noodgedwongen moet worden aan- het langste gepast. eenmaal in De nederlaag tegen Sampdoria in de competitie is zeer hard aangeko men. Marco van Basten was de eer ste die meende dat het slechte speelveld van San Siro en de falen de arbitrage te gemakkelijke excu ses zijn voor het zwakke spel in dit seizoen. „We domineren misschien wel elke wedstrijd, maar het aantal uitgespeelde kansen is gewoon te gering voor een topploeg", luidde zijn kritiek een week geleden. Niet iedereen is gelukkig met deze kri tiek, maar erg naast de waarheid kan Van Basten niet zijn. AC Milan scoorde in dit seizoen slechts elf keer in evenveel officiële wedstrij den, terwijl de ploeg telkens vanaf de aftrap de aanval zocht en met Twee jaar schorsing Reynolds en Barnes LONDEN (Reuter) - De Ameri kaanse atletiekbond zal de op do ping betrapte atleten Harry 'Butch' Reynolds en Randy Bar nes in staat stellen zich te verde digen. Maar dat neemt niet weg dat beiden automatisch voor twee jaar zijn geschorst. Ze missen zo wel de wereldkampioenschappen van 1991 in Tokyo als de Olympi sche Spelen van 1992 in Barcelo na. Wel zullen ze in het bezit blij ven van hun wereldrecord. Dit in tegenstelling tot Ben Johnson wiens recordprestaties werdeh geschrapt. Voor de Amerikaanse atletiek bond is het een pijnlijke geschie denis. Juist nu het van oudsher verdachte Oost-Europa de strijd tegen stimulerende middelen se rieus lijkt te nemen, blijkt het ei gen nest ernstig bevuild. Van de 23 doping-gevallen, die de IAAF dit jaar aan het licht bracht, betrof het in acht gevallen Amerikanen. En niet de geringsten: Larry My- ricks, de grote rivaal van Carl Le wis bij het verspringen, voor het leven geschorst, nadat hij voor de derde maal positief was bevon den. Greg Foster, de vroegere nummer één op de 110 meter hor den, veroordeeld tot drie maan den. En niet te vergeten jonge at leten als kogelstoter Mike Stulce, tweede bij de jeugdwereldkam pioenschappen en sprinter (10,17) Greg Moses, die twee jaar kregen. De reactie van Barnes en Reynolds was voorspelbaar. Bei den zeiden van niets te weten. Wereldrecordhouder kogelstoten Barnes: „Het is onmogelijk dat het bewuste urinestaal van mij af komstig is. Ik gebruik geen stero- iden. Nooit gedaan ook. In zes jaar wedstrijdsport ben ik zo'n dertig maal gecontroleerd. Nooit was er iets te vinden." Reynolds, die het wereldrecord op de 400 meter bezit: „Bij de ana lyse moet een fout zijn gemaakt. In mijn leven is geen plaats voor anabole steroiden of andere rot zooi. Wie mij kent, weet dat ik een fervent voorstander ben van on verwachte controles gedurende het hele jaar. De laatste tien maanden ben ik vijf keer getest. Het resultaat van Monaco is ge woon onmogelijk gezien mijn he le verleden. Ik ben ervan over tuigd, dat mijn onschuld zal wor den bewezen." energie smeet. Van Basten zelf heeft al een maand niet gescoord, maar kon tot vandaag teren op een paar toevallige competitietreffers. De echte Marco van Basten is acht maanden geleden voor het laatst in het roodzwarte shirt gesignaleerd. Vanavond rekent de topclub op Van Basten, omdat Donadoni met een blessure op Milanello is achter gebleven. Baresi Er zijn meer spelers die ver onder hun kunnen spelen. Franco Baresi worstelt sinds het WK zelfs met een pijnlijke vormcrisis, zodat zijn door de Italiaanse pers aangewakkerde nominatie voor de titel Europees Voetballer van het Jaar misplaatst is. Hij heeft de laatste tijd meer weg van Epi Drost dan van Franz Bec- kenbauer. In elk belangrijk duel be gaat hij een slippertje, maar wonder boven wonder zijn zijn ploegen er nog steeds voor gestraft. Misschien riep voorzitter Berlusconi doelman Pazzagli, vorig jaar alleen goed voor de competitie, daarom maandag even bij zich riep voor een persoon lijk gesprek. De supporters van Club Brugge kunnen in elk geval gerust zijn: Jan Ceulemans speelt. De aanvoerder van de Belgische kampioen liet dat maandag al min of meer doorsche meren, gistermiddag hakte trainer Georges Leekens de knoop defini tief door. Op het trainingscomplex nabij Brugge deed 'Caje', 33 jaar oud inmiddels, volop mee aan de laatste training en verdween hij klachtenrvij onder de douche. 16.30-18.00 Sportnet Paardesport: vanuit Washington. 17.30-18.30 EURO: Paardesport: Jum ping Indoor Amsterdam. 18.00-18.30 Sportnet: Exotische Sporten. 18.30-19.00 Sportnet: Paarderennen: Melbourne Cup. 18.30-19.30 EURO: Trans World Sport. 19.00-21.00 Sportnet American Football. 19.30-20.00 EURO Eurosportnews. 20.00-22.00 EURO: Open Indoor tennis kampioenschappen van Londen. 19.50-23.00 BRT 2: rechtstreekse repor tage van Anderlecht - Omonia Nicosia en aansluitend sportavond. 20.13-22.30 Did 1. Sport extra: Europa cup voetbal (Bayer Leverkusen - Katowi ce). 20.25-22.25 Ned 3: Studio Sport: voetbal, rechtstreekse reportage Club Brugge-AC Milan. 20.25-22.25 RTL V: Europacup voetbal: Dundee United-Vitesse, live. 21.00-23.00 Sportnet: Pro Boksen. 22.00-23.00 EURO: Boksen. 22.40-22.55 Ned 3: Studio Sport. 23.00-23.30 Sportnet: Sport uit Frankrijk. 23.00-00.00 EURO: Voetbal. 23.00-00.30 BBC 1Sportsnight: Europa cupvoetbal (Glasgow Rangers-Rode Ster Belgrado) en boksen (portret van welter- gewich Kirkland Laing). 23.30-02.00 Sportnet: NHL IJshockey. 00.00-00.30 EURO Eurosportnews. 00.30-01.30 EURO: Golf vanuit Spanie. 01.30-03.30 EURO: Open Indoor tennis kampioenschappen van Londen. DONDERDAG 08.00-09.00 Sportnet: Autosport: vanuit Le Mans. 09.00-10.00 Sportnet: Paardesport: springconcours. 09.30-10.00 EURO Eurobics. 10.00-10.30 Sportnet: Paarderennen: Melbourne Cup. 10.00-10.30 EURO: Engelse Dartscom petitie. 10.30-11.00 Sportnet: Sport uit Frankrijk. 10.30-11.30 EURO WK Kunstrijden op de schaats vanuit Halifax. 11.00-13.00 Sportnet: World Snooker Classics. 11.30-12.30 EURO: Paardesport: Jum ping Indoor Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17