Snel einde maken aan bonnenquotum' 'Monumentenbeleid Zoeterwoude onvoldoende' Burgemeester Wassenaar schrijft parlement - v' W- Jonge eendjes in de koude herfst Stichting Oud-Zoeterwoude springt bij met aanvullend onderzoek en stimulerende prijzen Mogelijk nadere onderzoeken bij vervuild terrein Belangstelling voor smalspoor Katwijkse duinen loopt terug lïRuifai.ia.'j WASSENAAR - De burge meester van Wassenaar heeft de Tweede Kamer in een brief gevraagd zo snel mogelijk een einde te maken aan de zogeheten quote ringsregeling van proces sen-verbaal. De gewraakte regeling betekent voor de gemeente Wassenaar dat ze dit jaar niet meer dan 2200 processen-verbaal mag op sturen naar justitie. Ook vol gend jaar dreigt zo'n quotum te worden opgelegd. Op 14 december wordt daar over gepraat. Door de drukke Rijksstraatweg zat de gemeente Wassenaar in septem ber al boven de 3000 bonnen en moest ze door een ruil met naburige politiekorpsen extra ruimte krijgen. Voorburg, Leidschendam en Rijs wijk, samen met Wassenaar het Haagse arrondisement vormend, hadden in 1990 geen last van de re geling. Toch hebben de burgemees ters van die gemeenten de brief van de Wassenaarse burgemeester P.H. Schoute mede-ondertekend. De noodkreet is doorgestuurd naar het ministerie van justitie. Eensgezind zetten de burgemees ters zich af tegen de 'koehandel' met processen-verbaal en wijzen ze ka mer en ministerie erop dat in het verleden steeds is gezegd dat het quotum slechts voor een jaar zou gelden. Op 22 oktober werd de eer ste burgers in het arrondisement duidelijk dat het quotum ook in 1991 van kracht blijft. Zelfs in de ja ren daarna kunnen plafonds wor den opgelegd. De burgemeesters noemen dat onaanvaardbaar en melden dat ze zich van het begin af aan 'ernstig hebben verzet' tegen deze 'beschamende toestand'. Schending De opgelegde maatregelegen zou den het gehele vervolgingsbeleid 'volstrekt ongeloofwaardig' maken en overtredingen in de hand wer ken. Ook zou de limitering van het aantal te vervolgen zaken in strijd Leidse bromfietser breekt been in Zoeterwoude ZOETERWOUDE-RIJNDIJK - Een 32-jarige Leidenaar heeft vanmor gen zijn been gebroken bij een on geval op de Hoge Rijndijk in Zoeter woude. De man reed om zes uur met zijn bromfiets over het fietspad in de richting van Hazerswoude toen hij een fietser wilde passeren. Net toen hij deze manoeuvre uitvoerde kwam een fietser uit de andere rich ting hem tegemoet. De man pro beerde de fietser te ontwijken, maar viel van zijn bromfiets. De twee fiet sers bleven ongedeerd. "Wij waren en zijn van oordeel dat een dergelijke schending van de rechtszekerheid in strijd is met de grondbeginselen waarop onze natie berust: het zijn van een rechts staat", schrijven de eerste burgers op het briefpapier van de burge meester van Wassenaar. Op 20 november 1989 hoorden ze tijdens het overleg met justitie en politie voor het eerst dat er een 'bonnenquotum' zou komen op ba sis van de sterkte van de verschil lende politiekorpsen in de regio. Met de verkeersveiligheid werd geen rekening gehouden en de bur gemeesters vinden dat vreemd. Bij na alle geconstateerde overtredin gen zijn immers verkeersovertre dingen. Volgens het Openbaar Ministerie was zo'n quotom noodzakelijk door reorganisatie en automatisering bij het parket. Elf maanden later hoor den de burgemeesters dat het quo tum niet opgeheven kan worden doordat de automatisering minder succesvol is verlopen en het parket voortdurend personeel moet inleve- INBRAAK In een huis aan de Sweilandstraat in Warmond is gis teren in de loop van de dag ingebro ken. De daders kwamen binnen door een schuifpui aan de achterzij de open te breken. Vervolgens doorzochten zij enkele kamers en kasten. Het is nog onduidelijk wat er precies wordt vermist. -J. V. T. ~v 4 -•? .r Ji kmM iff; Jonge eendjes in de herst, te zien i i sloot bij de Zoeterwoudse Zuidbuurtseweg. ZOETERWOUDE - Jonge eend jes in de herfst. De Zoeterwoudse kaasboer J. Versteegen werd er deze week mee geconfonteerd op zijn erf aan de Zuidbuurtseweg. De vrouwtjeseend die in het voor jaar zes gezonde koters ter wereld bracht, had ditmaal drie kleintjes uitgebroed. "En ze is er maar wat trots op", zegt Versteegen. "Ze loopt de he le dag te paraderen over het erf. Iedereen moet het zien". Een foto in de krant beschouwt hij als een Het is behoorlijk koud in Ne derland en de poes van de Zoeter- woudenaar heeft bijzondere aan dacht voor het jonge leven. Zo werd het vierde jong, dat gis terochtend eenzaam uit het ei kwam, direct verslonden. De moeder bevond zich op dat mo ment elders met de eerder gebo renen en had niet verwacht dat meer eieren zouden uitkomen. De zwartwitte bergeenden heb ben een bijzondere band met de boerderij van Versteegen. Ze ho ren er zo'n beetje bij en het wor den er ieder jaar meer. Vorig jaar bestond de familie uit een manne tje, zijn vrouw en haar zus. Dit jaar zijn er negen kleintjes bijge komen. Versteegen: "De zes die eerder dit jaar kwamen waren heel verbaasd over de nieuwelin gen. Hun moeder was een poosje weggeweest en opeens waren er broertjes en zusjes". ZOETERWOUDE - De Stichting Oud-Zoeterwoude maakt zich grote zorgen over het gemeentelijke monu mentenbeleid. De lijst van beeldbepalende panden die de gemeente heeft laten op stellen is te beperkt, vindt het bestuur van de stichting. Daarom gaat Oud-Zoeter- woude zelf een aanvullend onderzoek verrichten. Om burgers te stimuleren de beeldbepalende sfeer in hun buurt te behouden, wil de stichting ieder jaar een prijs uitreiken. Na herhaald aandringen van Zoe terwoudse raadsleden werd vorig Voorzitter jaar besloten een inventarisatie te A.C.J. Duindam maken van beeldbepalende panden van de Stichting in de gemeente. Toen Oud-Zoeter- Oud-Zoeterwou- woude door het gemeentebestuur de voor café De werd gevraagd deze lijst te maken Vriendschap had de stichting niet de menskracht aan de Miening en de financiële middelen om dat in Zoeterwoude- zelfstandig te kunnen doen. Wel Dorp: "Dat stuk zegde de stichting die oud Zoeter- land links mag woude bestudeert en een oudheids- nooit voor wo- kamer heeft, alle medewerking toe. ningbouw wor- De opdracht ging naar het Rotter- den gebruikt. damse adviesbureau voor ruimte- Zo'n doorkijk lijk beleid, ontwikkeling en inrich- aan het begin ting. van het dorp is Toen de lijst in april van dit jaar kenmerkend werd gepresenteerd, noemde voor- voor Zoeterwou- zitter A.C.J. Duindam van Oud- de". (fotojan Zoeterwoude deze 'veel te beperkt'. Holvast) Naar zijn mening bevat de lijst pan den die er niet op thuishoren, ter wijl andere gebouwen er aan toege voegd zouden moeten worden. Veel erger zou het zijn dat alleen gebou wen worden genoemd. Straat- en dorpsgezichten, groene zones en karakteristieke wegen, lanen en door de natuur gevormde paden ontbreken op de lijst. Als voorbeeld noemt Duindam om aanvullingen te leveren, maar kan iedere inwoner dat doen. Het resultaat van het onderzoek van de WOENSDAG 7 NOVEMBER 1990 WASSENAAR - Aan het Wasse naars e Van Polanenpark wordt vol gende week begonnen met het ver wijderen van 1800 kubieke meter met lood en zink vervuilde bouw grond. Na het afvoeren van de grond en het schoon verklaren van het terrein, kan met de bouw van 32 luxe huurwoningen worden begon nen. De gemeente verwacht dat het over enkele weken zo ver zal zijn. Los van het bouwplan beraden gemeente en projectontwikkelaar ABP zich op de vraag of nadere on derzoeken nodig zijn buiten het bouwterrein. Hierbij wordt gedacht aan de tuinen die grenzen aan het terrein en rijbanen in de buurt. De geconstateerde vervuiling beperkt zich tot een in de jaren zestig opge hoogd gebied dat onlangs is afge rasterd. Het grondwater is volgens de gemeente niet vervuild. 'Geen vergoeding voor niet doorgaan tentoonstelling' VOORSCHOTEN - Burgemeester en wethouders van Voorschoten zijn niet van plan om de kunstena res L. van der Sluis een schadever goeding te betalen. De ontwerpster uit Broek in Waterland eiste 1.400 gulden van de gemeente wegens het niet doorgaan van een expositie in het raadhuis. De ontwerpster had maquettema teriaal, foto's en lijsten aangeschaft voor een tentoonstelling met 'vrij wérk' van ontwerpers van de vroe gere Voorschotense stoffendrukke- rij, weverij en knoperij Het Paapje. Samen met andere ontwerpers zou zij werk of afbeeldingen van haar werk tonen, maar de expositie werd kort voor de opening afgelast. Volgens de gemeente was er te weinig belangstelling, maar Van der Sluis bestreed dat in een brief. Zij vindt dat de gemeente te weinig kunstenaars heeft benaderd en te laat meldde dat de expositie werd afgelast. Pas acht dagen voor de opening hoorde ze dat ze acht we ken voor niets had gewerkt aan een presentatie die nooit zou komen. Volgens het college hebben amb tenaren nooit toegezegd dat de ten toonstelling zou doorgaan of dat de gemeente kosten zou vergoeden. De kunstenares zou dan ook ner gens aanspraak op kunnen maken. Vanavond spreekt de raadscommis sie welzijn over de kwestie, maar de kunstenares is niet uitgenodigd voor die vergadering. De weigering verbaast haar Stichting ziet hij dan ook 'positief vindt het jammer dat ze niet is uit- dan mooi e plekje krijgen op gaan verrichten. Voor een te vor men commissie van vijf deskundi gen zijn al drie architecten gevon- mij nog nooit den. "Of de gemeente de resultaten wel of niet aanvaardt; wij laten de monumentenlijst. Het onder zoek moest twee jaar duren en zou de gemeente niets kosten. B en W gingen niet in op het aanbod, omdat de bescherming van beeldbepalen de panden te veel vertraging zou op lopen als ze moeten wachten op de dens een gesprek met de wethouder dit komt doordat er alleen schrifte- want de lijst lijk is gecommuniceerd. "Er is met panden die tegemoet'. Uiteindelijk beslist de gemeenteraad wat op de lijst komt te staan. Hogenelst is wel blij met de voor lopige lijst, omdat hij op grond daar van een begin kan maken met het gemeentelijk monumentenbeleid. Bezitters van panden die als beeld bepalend te boek staan worden in hun vrijheid van handelen beknot. Voorlopig is er jaarlijks maximaal 50.000 gulden beschikbaar om iets tegenover die beperking te stellen. Het bedrag dat voor een pand be schikbaar wordt gesteld is alleen bedoeld voor onderhoud van dat deel wat het betreffende huis zo bij zonder maakt. Juist om dit beleid te kunnen voeren, wilde Hogenelst zo snel mogelijk over de lijst kunnen beschikken. CD A-fractievoorzitter J.C.M. Berkouwer betreurt de min der goede verhouding tussen de ge meente en Oud-Zoeterwoude. Zij vindt het nadere onderzoek van de stichting heel nuttig, temeer omdat zij er zelf altijd voor heeft gepleit dat de lijst van beeldbepalende panden meer zou omvatten dan alleen maar gebouwen. Hekwerken en hooiber gen zouden er volgens haar ook op thuishoren. De fractievoorzitters van Progres sief Zoeterwoude (PZ) en de WD, W. Ooijendijk en H. van der Kooi, zien het onderzoek van de stichting als een nuttige aanvulling van de lijst. "De commissie die Oud-Zoe- terwoude samenstelt, zou eigenlijk periodiek verslag aan ons moeten beeldbepalende uitbrengen", aldus Ooijendijk. "Als ter tafel ligt is nog raad kunnen wij dan vaststellen wat de kwestie ge- niet definitief. Daarom wil hij zelf welen wat niet op de lijst van beeld sproken, eigenlijk had het bestuur binnenkort contact opnemen met van Oud-Zoeterwoude contact met de stichting, dit onderzoek uitvoeren. Het liefst mij moeten opnemen", is zijn eerste Volgens hem heeft niet alleen ik tussentijdse rapportages tij- reactie. Overleg is nog steeds zinvol Oud-Zoeterwoude de mogelijkheid bepalende panden geplaatst moet worden/Bovendien kunnen wij dan ook het budget voor monumenten zorg bepalen". genodigd voor de vergadering. De kunstenares geeft toe dat er geen af spraken zijn gemaakt over een ver goeding, maar dat zou nooit gebeu ren. Wat ze nu moet doen weet ze niet: "Ik denk dat ik eens met mijn vakvereniging ga praten". Politie Oegstgeest pakt fietsendieven OEGSTGEEST - De politie heeft gistermiddag twee fietsendieven aangehouden langs de Haarlem mertrekvaart m Oegstgeest. Een vrouw zag vanuit het raam van haar woning aan de Haarlemmertrek vaart dat de fiets van haar echtge noot werd gestolen en waarschuw de de politie. De beide dieven, 22 en 28 jaar oud, hebben geen vaste woon- en verblijfplaats. Het zijn geen beken den van de plaatselijke politie. Jongetje geschept VOORSCHOTEN - Een 10-jarig jongetje uit Voorschoten is gister middag rond half zes licht gewond geraakt bij een ongeluk op de Wijn gaardenlaan in zijn woonplaats. De jongen stak ter hoogte van de bi bliotheek over op het zebrapad en werd geschept door een 21-jarige automobilist uit Voorschoten, die in de richting van Wassenaar reed. AUTODIEFSTAL - Van een par keerterrein aan de Ruijsdaellaan in Oegstgeest is in de nacht van maan dag op dinsdag een auto gestolen. De wagen was pas een jaar oud en had een waarde van 65.000 gulden. voltooiing van het voorgestelde derzoek. Ook de beperkte financië- heÏBalkegat met het ëiiand naast de le middellen werden als argument terwoude houtzagerij aan de Noordbuurtse- opgevoerd. Voor de 30 in de lijst ge- len weg: "Je moet er niet aan denken noemde 'objecten van de eerste gar- aanbieden", aldus Duindam. Naast dit onderzoek wil Oud-Zoe- jaarlijkse prijs instel len die iets bijzonders met hun huis of buurt hebben ge- dat iemand het in zijn hoofd haalt nituur' zal volgens de gemeente daan om de beeldbepalende sfeer te KATWIJK Het rijseizoen van de ten in het natuurgebied verzorgt, „.a op dat eiland een huis te zetten", nauwelijks genoeg geld beschik- behouden. "Als je allerlei excursies Smalspoorweg Stich- Door de veminderde belangstel- Ook de bruggetjes over de Noord- baar zijn. Uitbreiding van de lijst organiseert naar mooie plaatsen in buurtsevaart zouden beschermd zou verwachtingen wekken die de binnen- en buitenland is het logisch moeten worden, evenals het gezicht gemeente niet kan waarmaken, op een waterpartij met een hoge boogbrug aan de Uiterdijk, door dat je je ook waakzaam en actief op stelt voor het behoud van wat nog ii NSS beschikt inmiddels zeggingen tot een bedrag - - veer 450.000 gulden, afkomstig van gelukkig zorgden andere acti- het ministerie van landbouw, na- tuurbehoud en visserij, de provin- kjjï^jes vanafde West^dseweg die !^"fn JjfflSJ'gS Zoe duidelijk het kenmerkende van het 2 toete n. veenweidegebied tonen en andere stichtine een taak 'ruimtelijke elementen'. Som fe helpen hèt mo^ iJfde gemeente te behouden. Daarbij wil het bestuur proberen bij de hele be- Om dergelijke zaken op een^rijtje te volking begrip te kweken. ''"u De stichting heeft dan ook beslo Bij Duindam en zijn bestuur Zoeterwoude aanwezig is, op het met 20 Procent- Als belangrijkste door een 'optreden' stoom- gebied van architectonisch'en land- oorzaken noemt de stichting het loc en twee rijtuigen tijdens de Kat- waardoor het pu- wijkse Visserijdagen. Technisch Acties het strand trok - verliep het rijseizoen 1990 redelijk Met het uiteindelijk benodigde be- kunnen zetten, bood de stichting Hooibergen Wethouder van volkshuisvesting, R.L.G. Hogenelst, betreurt de frus traties die bij de stichting leven, warme weer bliek vooral en de publiciteit rond de verhuizing van de NSS naar het terrein rond het Valkenburgse Meer, drag goed, zo blijkt uit het informatiebul- letin van de NSS. Het aantal ontspo- het nieuwe onderkomen ringen van het materieel lag bedui- Daardoor werd de indruk gewekt dend lager dan het vorige jaar. aanvullend onderzoek te ten het door de gemeente afgewe- frustraties waar hij niet van op de Inmiddels is het vrij wel zeker dat de lijk te maken, heeft de stichting nog verrichten. De aanbevelingen kun- aanvullend onderzoek zelf te hoogte zegt te zijn. Hij vermoedt dat organisatie ook in 1991 nog rondrit- 7,5 ton kan het plan zijn voudigste vorm worden gereali seerd. De NSS streeft burg naar de bouw var plaats, spoormaterieel r toe- tuigen kan worden gereden, onge- Er loopt momenteel nog een aan tal acties om geld in te zamelen. Aan de besturen van omliggende ge meenten is een bijdrage van in to- het Prins Bern- taal 80.000 gulden gevraagd, er wor den sponsors gezocht en de moge lijkheid bestaat om zogenaamde deelname-certificaten te kopen. De NSS voelt er niets voor om voor het nog benodigde bedrag een lening af te sluiten. De vaste lasten zouden dan zo hoog worden dat dit ten kos- Valken- te gaat van andere activiteiten, ïen werk- De verwachting is dat nog deze het smal- maand de definitieve bouwaan- spoortr^ject vraag bij de gemeente Valkenburg kleine 300.000 gulden nodig. De waarop met de locomotieven en rfi- kan worden ingediend, WOENSDAG 7 NOVEMBER Alphen jeugdinstuif volleybal, van 19.30 tot 19.30 uur in gymnastieklokaal van de Jongkind! Coninckschool. Zonnebloemstraat, Katwijk demonstratie textiel schilderen, aanvang 20.00 uur in dienstencen trum Zwanenburg. Leiden voorstelling 'Cymbeline'. van Shakespeare, door De Voorzie ning. aanvang 20.15 uur in de Leid- sè Schouwburg. concert 'Divertementsserie', door het Marsyas Trio, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. Noordwijk snelschaakdemonstratie in ka de tentoonstelling 'Scha- n hotel Het Witte Huis. Zoeterwoude vergadering commissie Ruimte lijke Ordening, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. DONDERDAG 8 NOVEMBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat, aanvang 14.00 uur. films: voor kinderen: 'Princess Bride', aanvang 10.30 uur; voor jon geren: 'Innerspace', aanvang 20.30 Katwijk concert door leerlingen van de Muziekschool ter nagedachtinis van 100 ste sterfdag van Cesar Franck, aanvang 20.00 uur in dé Triumfatorkerk. Lelden lunchconcert Patrick Barendregt en Natasja Douma op piano, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O. Leiderdorp klaverjassen bij de Sfeerjassers, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. klaverjassen bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur in clubgebouw Beukenschans. Noordwijk vergadering commissie ABZ, 20.00 uur in gemeentehuis. RA olv een fysiotherapeute, var 13.30 tot 14.5 uur en van 14.15 to 15.00 uur in zwembad Poelmeer. Voorschoten OW, aanvang 20.15 het Ambachts- en Baljuw- in het raadhuis. soosavond Stichting Homosexu- aliteit Alphen, vanaf 20.00 uur in gebouw SHA, Prinses Marijkelaan. Leiden zwemmarathon Leidse Red- dings Brigade, start om 20.30 uur in zwembad De Zijl. concert door Els de Dulk-Key (alt/mezzosopraan), Marianne ten Voorde (harp) en Marten Koen (pia no), aanvang 20.15 uur in de Kapel- 1 K&O. cabaretprogramma: 'Dubbel en Dwars', met o.a. Jack Spijkerman, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: Tiga', door Stich ting Dansproducties, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cle- veringaplaats. Leiderdorp prijsklaverjassen in de kantine van de Ijsbaan, Mauritssingel, aan vang 20.00 uur. klaverjassen Supportersvereni ging RCL, 20.00 uur in de kantine. volksdansinstuif Sjelter, mmv or kest Casnic en folkloristische dans groep Praznik, aanvang 20.00 uur. Oegstgeest inzamelingsaktie voor de stich ting 'Hart voor Haiti', 10.00-17.00 uur in de PABO, Hazeboslaan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16