Voorbeeldbedrijven voor de bollensector Gemeenten gedogen milieu-overtredingen BVD-infiltrant 'Joop Tiel' liet actie in Valkenburg stranden Om miHeuvervuiïing terug te dringen Milieuorgaiiisaties: 200.000 huizen minder in randstad Kabel schatkamer van ongebruikte mogelijkheden WOENSDAG 7 NOVEMBER 1990 REGIO PAGINA 15 DEN HAAG/LEIDEN - Minister Alders van Milieubeheer vindt dat er snel een einde moet komen aan de milieuvervuiling die oogluikend wordt toegelaten door gemeenten, provincies, rijk en waterschappen. Maar het zal nog geruime tijd duren voordat het op grote schaal door de overheid gedogen van milieu-over tredingen van bedrijven en burgers verleden tijd is. Er is sprake van een overmachtsituatie. De Tweede Kamer heeft forse kri tiek op het feit dat de overheid vaak een oogje toeknijpt als bedrijven de milieuwetten overtreden. De volks vertegenwoordigers namen tijdens een debat in de Tweede Kamer uit eindelijk genoegen met Alders' be toog dat hij er als minister ernstige bezwaren tegen heeft, maar weinig kan doen. Dit omdat de gemeenten en provincies te kampen, hebben met een gebrek aan mensen en des kundigheid. De WD vindt dat er andere milieuwetten moeten komen als de huidige niet voor honderd procent kunnen worden gehandhaafd, zoals nu het geval is. De liberalen stelden voor om aan elk parket een groep milieudeskundigen toe te voegen aan de officieren van justitie. Ook D66 is van mening dat de officieren van justitie, die speciaal belast zijn met milieu-overtredingen en -mis drijven, nog veel.te veel bezig zijn met andere zaken. Minister Alders noemde het voor beeld van een gemeente in Noord- Holland waar taehtig procent van de bedrijven zonder de benodigde milieuvergunningen werkt. Ook de gemeenten Leiden, Kat wijk en Alphen aan den Rijn kam pen met een achterstand bij het af geven van milieuvergunningen aan bedrijven. De gemeenten werken aan het Hinderwet Uitvoerings Pro gramma (HUP) wat inhoudt dat ze tot 1994 de tijd hebbben om alle be drijven van de benodigde vergun- riingen te voorzien. Hiertoe wordt extra personeel aangetrokken voor vergunningverlening en de controle op de naleving van de milieuwetten. Volgens J. van der Plas van de af deling milieuzaken van Katwijk hebben de zwaarste millieuvervui- lende bedrijven in zijn gemeente dit jaar een hinderwetvergunning. "Wat dat betreft is de situatie bij ons niet zo ongunstig als minister Al ders schetst. Over twee jaar ver wachten we driekwart van alle alle hinderwetplichtige bedrijven goed in beeld te hebben, dus inclusief de kleintjes. Maar er ligt nog veel werk, ook wat betreft de bedrijfscontro- les. Er zit een kern van waarheid in de kritiek van de Tweede Kamer. Het kan altijd beter maar we heb ben nu eenmaal wat tijd nodig om orde op zaken te stellen". De gemeente Alphen aan den Rijn voelt zich geenszins aange sproken door de harde woorden van de Tweede Kamer. "Alle grote milieubedreigende bedrijven in on ze gemeente hebben inmiddels een vergunning. De lozingsverordenin gen worden door het hoogheem raadschap uitgegeven en gecontro leerd. Wat betreft de kleinere bedrij ven hebben we wel een achterstand maar we zijn goed op weg", aldus voorlichter P. Camphuysen. Ook de gemeente Leiden werkt hard om de achterstanden weg te werken. "We hebben hiervoor ruim 10 extra mensen nodig maar die va catures zijn moeilijk te vervullen. Wel houden we toezicht op de be drijven Zodat geen sprake is van on gebreidelde milieuvervuiling. De si tuatie is nog verre van ideaal maar we streven ernaar dat in 1994 alles op orde is", aldus G. In 't Veld, hoofd van de directie milieu. Haagse rechtbank verdaagt behandeling naar volgend jaar (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG/VALKENBURG - De Haagse rechtbank was gisteren ex tra beveiligd voor de zaak tegen de actievoerders, die bij het marine vliegkamp Valkenburg waren aan gehouden. Onder het motto 'Wa pens voor ploegscharen' hadden le den van de vredesclub North-Atlan tic De-Fence, ofwel de Onthekkers, op 16 juli vorig jaar de omheining van het Valkenburgse Vliegkamp kapot gemaakt en waren bovendien doorgedrongen op verboden ge bied. Kennelijk verwachtte de recht bank dat de acties in de rechtszaal voortgezet zouden worden, want geheel tegen de gewoonte in wer den de tassen van, veelal bejaarde, sympatisanten gecontroleerd. Par ketwachters, voorzien van walkie- talkies, hielden de activisten voort durend scherp in het oog. Behalve op 16 juli was er ook op 28 augustus 1989 een actie geweest bij het Valkenburgse militaire ter- HILLEGOM - Twee voorbeeldbedrijven voor milieuvriendelijke bollenteelt moeten door middel van experimenten proberen de milieuproblemen in de bollensector terug te dringen. De voorbeeldbedrijven, bestaande particuliere bollenbedrijven, worden nog dit jaar gevestigd in de kop van Noord-Holland en in de Bollenstreek. Het is de bedoeling dat collega-bedrijven de resultaten snel overnemen en zelf toepassen. Dit plan maakte het Centrum Landbouw en Milieu (CLM) gisteren in Hillegom bekend. Het CLM is een landelijke organisa- voorzitter van het CLM, H. de Gier. middelenverbruik en op een betere tie waarin boeren en milieubescher- "De bollentelers zelf moeten nauw benutting van mineralen. Daarna mers samenwerken voor een beter worden betrokken bij het oplossen kunnen deze bedrijven ook werken milieu. Volgens het CLM moet op van de milieuproblemen want zij aan zaken als energie, afval, ar- korte termijn iets gebeuren aan de beschikken over de nodige prak- beidsomstandigheden en natuur", enorme milieuproblemen in de bol- tijkervaring en kennis. Denk bij aldus Marcelis. lensector. De huidige bloembollen- voorbeeld aan het onder water zet- Na elk teeltjaar kunnen de resul- teelt belast het milieu sterk met be- ten van bollenland als milieuvrien- taten van de voorbeeldbedrijven strijdingsmiddelen en meststoffen delijke methode om aaltjes en on- worden bekeken. Marcelis: "Resul- die in de grond, water en lucht te- kruid te bestrijden. Dat idee is af- taten zijn dan direct beschikbaar recht komen. De bollenteelt heeft in komstig van een bollenteler en voor de bollensector. Dit in tegen- vergelijking met andere teelten het wordt nu door veel telers toege- stelling tot twee proefbedrijven hoogste verbruik van bestrijdings- past". middelen per hectare, jaarlijks middeld zo'n 120 kilo. Bovendien gebruikt de sector veel mest, die slechts voor een klein deel wordt opgenomen door de gewassen. "Maar milieuvriendelijker teelt methoden zijn mogelijk. Om dat te onderzoeken zijn voorbeeldbedrij- i nuttig, hier kunnen ideeën geïntegreerde bollenteelt die onlangs zijn opgezet. Maar de resul- Volgens onderzoeker R.A.L Mar- taten hiervan zijn pas over jaren be- celis kan kennis worden gebundeld schikbaar terwijl snelheid is gebo- in milieu-voorbeeldbedrijven. "Dat den", zijn koploperbedrijven van particu liere ondernemers die een groot Volgens het CLM is het van be- aantal samenhangende maatrege- lang rond de voorbeeldbedrijven len nemen op milieugebied. Deze studiegroepen van bollentelers op bedrijven moeten zich eerst richten te richten. Zij kunnen suggesties De 19-jarige Leidse student Mohammed Smaïli heeft zojuist zijn ov-jaarkaart opgehaald. De PTT moet binnen zes weken ruim 600.000 studenten van een vervoerskaart voorzien. Ongeveer 600 postkantoren zijn hiervoor inge schakeld. (foto Wim Dijkman) Lang gewacht, stil gezwegen, nooit gedacht, toch gekregen praktijk worden getest", aldus op terugdringing van bestrijdings- aandragen voor verdere verbeterin- LEIDEN/UTRECHT - De rand stad heeft veel minder nieuwe wo ningen nodig, dan het aantal van 735.000 dat door rijk en provincies is becijferd. Volgens een onderzoek van de Universiteit van Amsterdam zou tot het jaar 2015 volstaan kun nen worden met 532.000 woningen, te bouwen in de steden zelf. Dat be tekent volgens de stichting Natuur en Milieu, in wiens opdracht de stu die werd verricht, dat het groene hart van de randstad veel minder hoeft te worden aangetast. Natuur en Milieu wijst dan ook de plannen van rijk, provincie en ge meenten voor nieuwe bouwlokaties buiten de grote steden af. Volgens de milieu-organisatie volgen rijk en provincie teveel de weg van de min ste weerstand. Ze zullen meer in ventiviteit aan de dag moeten leg gen om alle mogelijkheden van wo ningverdichting te benutten. Volgens de berekeningen van het Planologisch en Demografisch In stituut (PDI) van de Amsterdamse Universiteit zouden tot het jaar 2000 in de drie randstadprovincies 408.000 woningen nodig zijn. In de daarop volgende vijftien jaar zou den er dan nog maar 124.000 wonin gen bijgebouwd moeten worden. Volgens de verstedelijkingsvisie van het rijk zouden er de eerstko mende tien jaar 349.000 en daarna tot 2015 nog eens eens 381.000 hui zen nodig zijn. De provincies becij ferden aantallen van respectievelijk 397.000 en 338.000. Met die lagere aantallen kunnen veel genoemde nieuwbouwlokaties vervallen. Het rapport 'Naar een schone en groene Randstad in 2015' heeft Natuur en Milieu mede na mens enkele andere milieuorgani saties uitgebracht, zoals de Zuid hollandse Milieufederatie, Natuur monumenten, Duinbehoud, Veen- weiden en het Zuidhollands Land schap. Er bestaat een belangrijk verschil tussen de berekeningen van de overheden en de Amsterdamse Uni versiteit. Rijk en provincie komen tot hogere aantallen, omdat zij be staande ontwikkelingen zoals ver grijzing en individualisering onge wijzigd blijven meerekenen tot na 2000. De onderzoekers Henk de Gans en Anton Oskamp van het PDI van de Amsterdamse Universi teit verwachten echter een verande ring in deze trend, zoals bij voor beeld een beëindiging van de ge zinshereniging van buitenlanders. Volgens de milieu-organisaties kan dan door die lagere behoefte ook nog eens bespaard worden door een beter gebruik van de bestaande woningvoorraad. Dit zou bereikt moeten worden door betere door stroming en aanpassing van wonin gen. Er zouden ook veel meer wo ningen per hectare gebouwd moe ten worden. LEIDEN In een groot aantal postkantoren in de re gio kunnen 16.253 studenten hun ov-jaarkaart opha len. Landelijk moeten ruim 600 postkantoren binnen zes weken 600.000 studenten van de vervoerskaart voorzien. In Leiden werden de eerste dag alleen al 200 kaarten verstrekt. Sprake van een ware stormloop is er nog niet. Die wordt eind december verwacht. De ov- kaart is vanaf 1 januari geldig. De studenten kunnen in Leiden bij de postkantoren gen op het voorbeeldbedrijf en zelf Schipholweg, Breestraat, Diamantplein en Kopermo- milieuverbeteringen in eigen be- ten de kaart ophalen. Een geldig legitimatiebewijs is drijf aanbrengen. Hierdoor kunnen vereist. Veel studenten nemen, volgens P. Berg van de milieuvriendelijke teeltmethoden PTT, ter legitimering een toeristenkaart mee. Een ver snel in de praktijk worden gebracht velende zaak omdat de loketmedewerkers deze studen- en verbreid. De inkomsten van particuliere ondernemers die als voorbeeldbe drijven willen fungeren, worden ge garandeerd. De bedrijven gaan voor i periode van vijfjaar aan de slag. ten weer naar huis moeten sturen, hetgeen tot veel irri tatie leidt. Het postkantoor in het faciliteitengebouw van de universiteit aan de Cleveringplaats is niet bij de distributie betrokken. De vrees was dat het postkan toortje, gezien de grootte, het wat al te druk zou krij gen. In Amsterdam worden voor de verwerking van de kaarten uitzendkrachten in dienst genomen. De PTT in Leiden verwacht niet dat er extra personeel inge huurd moet worden. In eerste instantie probeert de PTT de distributie met het eigen personeel af te hande len. Berg sluit echter een dergelijke noodmaatregel als in de hoofdstad voor regio Leiden niet uit. DEN HAAG Geen bezuiniging van 700 miljoen gulden op de uitga ven voor studiefinanciering: met die eis overhandigde voorzitter Ro bert Giesberts van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) gister middag in Den Haag 30.432 handte keningen van studenten De milieuorganisaties zijn voorts r van mening, dat de glastuinbouw Als *de aanpak eeri succes blijkt, zou moeten verhuizen naar kunnen meer voorbeeldbedrijven Flevoland en de Veenkoloniën, worden opgezet. Voor de regio Amsterdam worden Het CLM overhandigde het rap- - de lokaties Nieuw Oost (IJmeer), port met de onderzoeksresultaten ter Ritzen van Onderwijs. Zuid Oost Abcoude en Bovenkër- Van milieuvriendelijke voorbeeld- De LSVb, die samen met enkele kerpolder afgewezen. Een Bollen- bedrijven in de bollensector aan de andere, kleinere studentenorgani- stad bij Lisse en Hillegom wordt voorzitter van het Milieuplatform saties de handtekeningen in de af- verworpen. Bloembollensector, M. Zandwijk. gelopen weken verzamelde, wil dat Studentenactie tegen studiefinanciering er eerst komt o\ van het huidige stelsel van studie beurzen, aldus Gieberts. De bond eist daarbij een leefbaar en zelfstan dig inkomen, geen verkorting van de inschrijvingsduur voor studen ten aan de universiteiten en hoge scholen en geen verlaging van leef tijdsgrens voor het recht op studie financiering van 30 naar 27 jaar. De overhandiging van de handte keningen vormde het begin van fundamentele diTcussie drie: dagen van actievoeren door volledige herziening studenten. Dinsdag, woensdag en - - donderdag bivakkeert een aantal van hen in een bus voor het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag. Binnen behandelt het parlement die dagen de begroting van Ritzen en zijn staatssecretaris Wallage voor 1991. Kabelexploitanten praten twee dagen over nieuwe mogelijkheden AMSTERDAM/LEIDEN - Het grote publiek kent de kabel na genoeg alleen als doorgeefka- naal van de radio- en televisie programma's. Maar er zijn tal loze andere mogelijkheden om ons dicht bekabelde land ie voorzien van een keur aan con sumentengeneugten. De vraag is: wie moet dat ter hand gaan nemen? Daarover gaat het na tionale kabel-tv congres, dat morgen en vrijdag in Apeldoorn wordt gehouden. Voorzitter is die dag drs. H.B. Eenhoorn, burgemeester van Voorburg en voorzitter van de Vecai, de vereniging van kabel exploitanten. De kabel, zegt hij, is eên enorme snelweg waar over op het moment alleen een paar vrachtwagens rijden. Met wat stoplichten erop en wat afritten erbij kan je er veel meer mee doen. De vraag is wie dat allemaal gaat beheren. Moeten dat de ge meenten zijn, die nu een dikke vinger in de pap hebben, de PTT, die druk doende is aller hande diensten aan te bieden, of moet er een structuur worden geschapen waarin verschillen de concurrenten om de consu ment vechten? Tot voor kort waren de sleu telwoorden verglazing en inte gratie. Maar de laatste tijd valt er steeds meer te horen over sa menwerking en liberalisering. Deze geheimtaal staat voor twee verschillende invalshoe ken, waarvan de laatste steeds meer terrein begint te winnen. Nog maar een paar jaar gele den zag bijna iedereen die er verstand van had het meest in totale vervanging van de be staande bekabeling door glas vezelkabels. Dat zou een mil jardeninvestering betekenen, maar door het ongekend grote aantal mogelijkheden zou het Kabeltelevisie zal ia de toe komst meer gebruiksmoge- lijkbeden bieden, (archieffoto) systeem, vermoedelijk beheerd door de PTT, in één slag voor ve le jaren in alle kabelbehoeften kunnen voorzien. Intussen begint het tij te ke ren en komen er steeds meer be denkingen tegen één systeem met een monopolistische be heerder. Steeds meer deskundi gen neigen naar investeren in de bestaande kabels, in uitbrei ding, aanleg van nieuwe kabels en het naast elkaar bestaan van verschillende aanbieders. De kwestie is weliswaar nog niet brandend actueel, maar ge zien de hoge investeringen zal er toch op niet al te lange ter mijn reeds een keus gemaakt moeten worden. Er is dan ook reeds overleg gaande tussen de kabelexploitanten en de PTT. Want als voor meerdere aanbie ders wordt gekozen zal er toch wel sprake zijn van samenwer king en afspraken. Over één ding zijn alle be trokkenen het eens: de "spraak", zeg maar het tele foonverkeer, moet als openbare nutsdienst voorbehouden blij ven aan de PTT. Eenhoorn: "Het is niet de bedoeling dat wij hier net als in de Verenigde Staten of Engeland tussen verschillende telefoonmaatschappijen kun nen gaan kiezen". Maar contact met banken, postorderbedrij ven, luchtvaartmaatschappijen, uitgaansinformatie en wat er maar te bedenken valt over één- en tweewegsverkeer via de ka bel zou best in diverse handen mogen zijn. Uiteindelijk is dat goed voor de consument, menen de voorstanders. De discussie over de toekomst van de kabel is dus allang geen technische meer. Het gaat over bet politiek-bestuurlijke vraagstuk wie dit instrument in handen krijgt. Is er nog een rol weggelegd voor de gemeenten, die nu veelal de plaatselijke ka belnetten beheren, of moet alles worden overgelaten aan het vrije-markt-principe? Gaan ge meenten nieuwe diensten aan bieden? Om maar iets te noemen: kan je straks op je televisiescherm de jongste tarieven van de plaatselijke hondenbelasting opvragen, of gaat de gemeente allerlei mededelingen voor de burgers in het scherm zetten in de hoop zo de afstand tussen be stuur en burger te verkleinen.? Het zijn vragen waarover don derdag en vrijdag in Apeldoorn wordt gepraat, maar voor er een duidelijk antwoord is zal er nog wel heel wat water door de Rijn stromen. De consument lijkt dit alles nog vrijwel te ontgaan. Voor zo ver er op de kabel meer wordt aangeboden dan radio- en tele visieprogramma's loopt het pu bliek er nog niet erg warm voor. Volgens Eenhoorn omdat het systeem nog te lastig is in het gebruik. Er is bij voorbeeld al wel een systeem dat een elek tronisch telefoonboek aanbiedt, maar daarvoor is nog speciale apparatuur nodig. Maar min stens zo belangrijk is, dat er ge woon nog te weinig aanbod is. Voor bepaalde specifieke in formatie, zoals vertrek- en aan komsttijden van vliegtuigen op Schiphol, wordt teletekst steeds vaker geraadpleegd. Toch is ook dit systeem niet echt gebruiksvriendelijk. Dat is wel de kabelkrant, die in bepaalde streken continu regionaal nieuws en advertenties doorge ven. Ook in Leiden en omgeving wordt, door het Leidsch Dag blad, een kabelkrant geëxploi teerd. Op het Alphense kabel net heeft het gemeentebestuur slechte ervaringen met exploi tanten van kabelkranten, die het na een poosje laten afweten. Eenhoorn verwacht dat de grote kabelnetten over onge veer een jaar al digitale betaal- radio gaan aanbieden. Wie al leen maar jazz, of juist klassiek Voorzitter van de kabelex ploitanten Eenhoorn: "Over een jaar digitale betaalradio via de kabel". (fotoANP) of nog iets anders wil horen, hoeft zijn toestel daarop maar eenmaal af te stemmen, waarop het apparaat zelf alle zenders afzoekt naar het verlangde ge luid. Als de ontwikkelingen zover zijn dat het publiek zonder tus senkomst van de telefoon, maar gewoon met de afstandsbedie ning, op het scherm zijn bankte goed kan opvragen of betalings opdrachten kan geven, uit gaansmogelijkheden kan on derzoeken of bestellingen opge ven, dan ligt, daar is Eenhoorn van overtuigd, voor de nieuwe diensten een zonnige toekomst in het verschiet. rein, waarbij vernielingen werden gepleegd. De aandacht van gister middag ging echter vooral uit naar de kwestie in juli, niet toevallig een dag vóór de komst van de Amer- kaanse president Bush naar Leiden. De bekende activist Kees Koning was daar met verschillende attribu ten aangetroffen die duidelijk maakten dat hij het niet bij erfvre- debreuk wilde laten. Zo had hij een priem bij zich om, zoals hijzelf er kende, banden van vliegtuigen lek te steken. Maar ook een trap en pik houweel behoorden tot zijn uitrus ting om de stuurinrichting van het vliegtuig onklaar te maken. De acties van de demonstranten waren gericht tegen het Orion- vliegtuig dat is gestationeerd op Valkenburg. Een toestel dat kernta ken heeft binnen het NAVO-ver- band. "De Orions moeten verdwij nen naar de vreedzame kringloop" en "de vliegbasis moet omgeploegd worden waarna daar gewassen ge plant kunnen worden", zo stelden de actievoerders. Op vragen van rechter Punt wat die dag in juli nu precies was ge beurd, wilden de verdachten niet antwoorden. "Dat is helemaal niet belangrijk. Het gaat er ons niet om wie nu wat heeft gedaan. Het gaat om het waarom", zei een 34-jarige Eindhovenaar. Het grootste deel van zitting werd ingenomen door de vraag of er een getuige moest worden opgeroepen of niet. De getuige. Joop Tiel zoals hij in de vredesbeweging wordt ge noemd, kwam gisteren niet naar Den Haag. Hij was te laat door de advocaat opgeroepen. Volgens Hummels kon het ook niet eerder, want pas afgelopen donderdag werd Joop Tiel als BVD-agent ont maskerd. Tijdens de zitting bleek dat hij bij de actie in Valkenburg betrokken is geweest. Zoals vaker had hij ook nu voor vervoer gezorgd. Daarnaast had hij op de uitkijk gestaan en voor zijn mede-actievoerders het licht op groen gezet ten teken dat ze konden beginnen met het stukknippen van de omheining. Toen de actie werd ontdekt door het militair personeel, te vroeg want geen van de vliegtuigen werd be schadigd, vermoedde men dat de actie verraden was. Volgens raads man Hummels moet eerst precies worden uitgezocht wat de rol was van de infiltrant, voordat de zeven personen berecht kunnen worden. "Ik wil van hem weten wat voor op drachten hij van zijn bazen heeft ge kregen en wie die mensen nu wel zijn. Het kan best zijn dat er sprake blijkt te zijn van uitlokking door de Nederlandse overheid", adus Hum mels. Daarnaast meende Hummels dat Joop Tiel uit oogpunt van gelijk heid net zoals zijn cliënten gedag vaard moet worden. "Tegenwoor dig ben je al lid van een misdadige organisatie wanneer je broodjes hebt gesmeerd en koffie hebt gezet. Ik vind dat Joop Tiel gezien zijn rol zeker medeplichtigheid tenlastege- legd kan Worden", meent Hum mels. De zaak wordt nu terugverwezen naar de rechter-commissaris, die Joop Tiel gaat verhoren. De zaak komt dan op 15 januari opnieuw voor de rechter. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Een lid van „Eigen Hulp" uit Haarlem, deelt in „Ons Belang" het volgende mede: „Zooals alge meen bekend, is het reeds, van den zondvloed of daaromtrent af, gebruik dat eene meid-alleen niet alleen een tapijt kunnende uitslaan, daarbij de hulp in roept van eene vriendin-meid uit de buurt, die dan hetzij uit eigen beweging, hetzij op last harer meesteres, haar hulp ver leent. Op die wijze wordt dan wederzijds een burendienst ver richt. Van dien gebruikelijken burendienst nu zijn wij, helaas! verstoken! Niemand der mei den-alleen uit onze buurt wil on ze meid-alleen helpen bij het uit slaan der tapijten!- en waaro- m?....Omdat we lid zijn van E.H.! „Als uit één mond kraait en joelt de gansche drom van buur-winkel-juffrouwen en der- zeiver dienstboden, onze meid alleen in 't oor: „Ik help je niet!" "We helpen je nietV'of wel „mijn juffrouw wil niet dat ik je help! Je volk iS immers lid van „Eigen Hulp?" Ze halen daar alles van daan! Welnou haal daar ook een meid om je bij de tapijten te hel pen. „Aangezien zich het feit zou kunnen voordoen, dat bij de uit breiding dezer boycotting, de Vereeniging „E.H." de dupe werd, doordien sommige zwak ke leden, om de boycotterij te be zweren, misschien zouden be danken voor hun lidmaatschap, en in de armen vallen hunner boycottende buur-winkeljuf- frouwen, zou ik het bestuur van de „E.H." ernstig in overweging willen geven, in de aangetoonde behoefte te voorzien, door het aanstellen van hulp-tapijten- uitslaansters. Vijfentwintig jaar geleden: - Een auto met twee inzittenden is zaterdag omstreeks kwart over elf van de Kaasmarkt gere den. De twee inzittenden, een Leids echtpaar, zijn door om standers met behulp van een reddingsbaak, op de wal ge bracht.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15