Aanpak 'Schone Stad' slechts beperkt succes 'Lach met mate want lachen kost tijd' Sociale dienst ontkent aan te zetten tot echtscheidingen Politiek naar de discotheek Tingieter geeft demonstratie WOENSDAG 7 NOVEMBER 1990 LEIDEN/REGIO Strengere regels nodig voor aanpak hondenpoep LEIDEN De bestrijding van hondepoep in het kader van het project 'Schone Stad' is mislukt. Dat is een van de conclusie in een vandaag verschenen evaluatierapport over de 'Schone Stad'. Het college van B W heeft daarom de directeur van de reinigingsdienst, A. van Gorsel, gevraagd om nieuwe voorstellen te doen om het hondenpoepprobleem te rug te dringen. Van Gorsel, die ook voorzitter is van de werkgroep 'Schone Stad' wil dit probleem vooral gaan aanpakken in de wijken die voor sociale vernieu wing zijn voorgedragen: Leiden- Noord. Slaaghwijk en Pancras- Oost. "Gebleken is dat het niet lukt om met de kussen (de hondenuit- laatstroken) het hondepoeppro- bleem te verminderen", aldus Van Gorsel. Volgens het rapport komt dit, c port dat de aktie 'Schone Stad' tot nu toe een wisselend succes heeft gehad. Het rapport voert zowel re denen aan om de actie voort te zet- ten als om de actie te stoppen. Maar reactie zefft Van GnrRPl dat de gens het raPP°" seerd'. De hoeveelheid zwerfvuil ment is die aktie aan de gang". Prullenbakken zwerfvuil is vol gens het rapport 'redelijk gereali- actie door gaat. "We gaan door, maar ik heb nog geen idee welke voorstellen we zullen doen ter ver dere bestrijding van hondepoep", aldus Van Gorsel vanmorgen. Het rapport concludeert ook dat dat volgens de APV de dader'op he- het graffïti-beleid mislukt is. Van terdaad' betrapt moet worden; dit het moment waarop de hond poept. De politie geeft bovendien aan aan pakken van hondenbezitters geen prioriteit. Het rapport stelt voor maakten eventueel de APV te wijzigen, zodat aan ee hondegeleiders verplicht worden waarbij een wijk een opruimmiddel bij zich hebben, schoongemaakt. Je Graffity De aktie 'Schone Stad' ging 1989 i aandacht ging uit naar het aanpak ken van zwerfVuil, hondepoep, graf fiti en onkruid. Onderzoeksbureau 'Alons Partners' stelt in het rap- Gorsel deelt die mening: "Dat pro bleem hebben we tot nu toe ad-hoc aangepakt. Klaagde een particulier iuur met graffiti, dan die schoon. Ik denk nu een grootschaliger aanpak, keer wordt vierentwin- per dag graffiti moeten kun- melden". Beter is het rapport start in het centrum. De kruidsbestriding te spreken. Vol gens Van Gorsel niet vreemd: "We ruimen als gemeente stelselmatig in voor- en najaar het onkruid op. Dat deden we vroeger niet. Op dit mo- LEIDEN - Leidse politici nemen op dinsdag 13 november een kijkje in de 'probleem'discotheek, de Koets-o-theek, aan de Kruisstraat. De po litiek heeft positief gereageerd op een uitnodiging van de horeca-on- derneming Hocuram om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de situatie ter plaatse. Van 24.00 uur tot 1.00 uur zullen de leden van de raadscommissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en van de raadscommissie voor sociale zaken en milieu zich in het discoge- druis begeven en vervolgens gadeslaan hoe de bezoekers zich na slui tingstijd een weg banen door de smalle straten in de buurt. Wijkbewo ners zeggen veel overlast te ondervinden van vertrekkende bezoekers. Volgens de exploitant van de Koets-o-theek valt het wel mee en is er slechts incidenteel sprake van problemen. beduidend verminderd, aanbieding van huisvuil is niet ver minderd. Zo zijn er nog te weinig prullenbakken (259) in het proefge bied, er zijn te weinig mensen en er is te weinig controle. Aan de voor lichting over 'Schone Stad' ontbrak ook het een en ander. Volgens het rapport is er na de start in mei 1989 zelfs niets meer aan voorlichting ge daan. Om de actie eventueel succesvol te laten vervolgen, adviseert het rapport om een formele projectlei der te benoemen. Daarnaast moet met de politie over handhaving van de APV-regels overlegd worden. Er zou betere ambtelijke controle op overtredingen moeten zijn en bete re voorlichting. De projectwerkgroep noemt de resultaten van 'Schone stad' zelf overigens ook beperkt. In zijn slot commentaar op het rapport zegt de werkgroep 'Schone stad' dat som mige activiteiten vast onderdeel van het gemeentelijk beleid zouden De scholieren even voor de aanvang van de radio-opname. Leidse scholen strijden in Avro's Hersengymnastiek den opgeheven. Maar het is gewenst LEIDEN Een groep van onge- college te wachten. Ook hun leraar Nederlands, tevens conrector van de scholengemeenschap, de heer De auto kwam tegen een boom tot stilstand. Dodelijk ongeval LEIDEN - Een nog onbekende man is gisteravond om het leven geko men bij een aanrijding op de Willem de Zwijgerlaan. De man stak de Wil lem de Zwijgerlaan ter hoogte van de Marnixstraat over en werd daar bij aangereden door een auto, be stuurd door een 19-jarige Alphe- De automobilist kwam vanuit de richting van de Groenoordhallen en reed niet te hard. Hij zag de fietser aankomen en matigde zijn snelheid. Plotseling stak de man toch over. Hoewel de Alphenaar hard remde, kon hij een aanrijding niet meer voorkomen. De bromfietser werd geschept en belandde enkele tien tallen meter verder op de rijbaan. Hij brak zijn nek en de auto kwam in de middenberm tegen een boom tot stilstand. De politie weet niet wie het slachtoffer is. De man had geen en kel identiteitsbewijs bij zich, alleen twee sleutels. Het gaat om een man van Turkse of Marokkaanse afkomst. Hij heeft zwart krullend haar en is tussen de 40 en 50 jaar. De man is 1.75 meter lang en droeg een groen jack en een spijkerbroek. Hij heeft op zijn lin kerhand een E getatoueerd. Het slachtoffer reed op een oud model fiets, groen van kleur en met fiets tassen. LEIDEN Tingieter Gert Lebbink geeft in het weekeinde van 10 en 11 november een demonstratie tingie- ten. In het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare laat hij zien hoe di verse voorwerpen worden gegoten. Tevens vertelt hij de toeschouwers uitvoerig over de geschiedenis van deze ambacht. In de zaal zijn verder ongeveer 350 produkten te zien, zoals figuur tjes voor in de letterbak, tinnen be kers en borden, een grote kandelaar en een originele bierkruik. Het is te vens mogelijk om sleutels te laten maken. En wie in het bezit is van een be schadigd tinnen voorwerp kan ook bij Lebbink terecht. Gert Lebbink is zaterdag van 13.00 tot 18.00 uur in het Antonius Clubhuis en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. LEIDEN - De Leidse sociale dienst ontkent mensen aan te zetten tot een echtscheiding om zo twee uit keringen en een hoger inkomen te krijgen. "Dat is niet toegestaan en het gebeurt naar mijn idee ook niet", aldus woordvoerder P. Ro- sielle van de sociale dienst. Tijdens een rechtszaak tegen een Leidse vrouw stelde de advocate mevrouw Van Roy dat de sociale dienst wel degelijk haar cliënte had aangezet tot een echtscheiding. Twee jaar later constateerden soci ale rechercheurs van dezelfde dienst dat het huwelijk slechts op papier was ontbonden. De vrouw werd beschuldigd van een steun- fraude van 21.000 gulden. "De sociale dienst heeft voor ne gentig procent schuld en mijn cliënt voor tien procent. Eerst adviseren ze een scheiding, terwijl ze weten dat het huwelijk daar geen aanlei ding toe geeft. Dan sturen ze later de sociale rechercheurs op hen af, die om twaalf uur 's nachts staan te posten en constateren dat haar man in de woning blijft. Dat is maanden lang gebeurd", zegt Van Roy desge vraagd. Actie Het is voor haar niet de eerste keer dat ze een dergelijke handelwijze van een scciale dienst meemaakt. "In Alphen aan den Rijn gebeurt het ook wel eens, maar dat geeft men nooit toe. In dit geval is het wel gebeurd. De medewerker van de so ciale dienst die het heeft toegege ven staat met naam en toenaam in het procesverbaal", zegt Van Roy. Volgens haar heeft de 'zeer du bieuze houding' van de sociale dienst geleid tot een veel mildere straf voor de Leidse vrouw. "De of ficier van justitie eiste zestien we ken gevangenisstraf waarvan zes weken voorwaardelijk. Mijn cliënte had dus tien weken de gevangenis in gemoeten. Bovendien eiste de of ficier dat de 21.000 gulden zou wor den terugbetaald. Uiteindelijk heeft de rechter slechts 40 uur dienstver lening opgelegd. Ook de 21.000 gul den hoeft zij niet terug te betalen", stelt Van Roy. Woordvoerder Rosielle van de Leidse sociale dienst stelt niet op dit individuele geval in te kunnen gaan. "Daarover doen we nooit me dedelingen. Mijn algemene reactie is dat het niet zo moet zijn dat men sen worden aangezet tot regelont- duiking. Maar of het is gebeurd, kan ik niet overzien. Als het is gebeurd, is het van de gekke. Dat kan abso luut niet. Wij zullen in dat geval ook intern actie ondernemen". uit. Deze leerlingen van 5 en 6 vwo maken zich klaar om mee te doen aan het al 53 jaar oude radio-spel Hersengymnastiek van de Avro. Evenals vorig jaar moeten zij de strijd aangaan met het Stedelijk Gymnasium, ook uit Leiden. De beide groepen worden verdeeld over twee lokalen en moeten ieder afzonderlijk dezelfde vragen beant woorden over uiteenlopende onder werpen. Bol: "Het zijn vragen over literatuur, geschiedenis, biologie, kunst en aktualiteiten. Ze zijn geba seerd op de vwo-examenstof. De leerlingen zijn uitgekozen op basis van hun' gedrag in de les. Diegene die snel reageren en een goede alge mene ontwikkeling hebben, wor den gevraagd deel te nemen. Er zijn natuurlijk altijd scholieren die niet mee willen doen omdat ze bang zijn om af te gaan of te zenuwachtig zijn. Maar ik heb vertrouwen in deze groep". Langzamerhand druppelen de deelnemers van het Stedelijk Gym nasium de Lokalen van de Agnes binnen. Een kleine groep suppor ters wenst hen succes. Ook zij kun nen bijdragen aan een overwinning. Wanneer de tien leerlingen die in eerste instantie de vragen moeten beantwoorden het antwoord schul dig blijven, mogen de supporters namelijk helpen. Denktanken "We hebben vragen van voorgaan de jaren opgevraagd en geoefend. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Rampbaan (I) Skateboarders doen het het liefst op een skateboardbaan. Veel kans krijgen ze daar niet voor want skateboardbanen zijn in Leiden geen lang leven bescho ren. De skateboardbaan, ook wel rampbaan genoemd, aan ,de Ir. Driessenstraat is enkele maanden geleden door de eigenaar wegge haald. De baan in de Merenwijk werd door baldadige jeugd ver nield en thans lijkt ook de laatste skateboardbaan in de Stevenshof van het toneel te moeten verdwij nen. Deze zou teveel overlast ver oorzaken voor de buurtbewoners. De skateboardbaan staat opge steld aan de rand van het Steven spark. Jochies van 11,12 jaar gaan pijlsnel heen en weer over de stel lage in de vorm van een halve cir kel. Nog maar net in horizontale stand gekomen, suist de skate boarder alweer omhoog, en om laag. De kunst is om zo ver moge lijk omhoog te schieten, zonder over de rand te kieperen. Het mooist is als de skater bijna op z'n kop in de lucht hangt om vervol gens weer keurig op de skate boardbaan neer te komen. Maar, dat kunnen alleen de allerbesten. Volgens Aad van der Luit, van de gemeentelijke directie sport en recreatie, valt het wel mee met de overlast. Hij laat er geen mis verstand over bestaan dat hij het gezanik van buurtbewoners spuugzat is. Van der Luit heeft in het verleden geijverd voor een aantal skateboardbanen in de stad en wordt sindsdien achter volgd door klagende en zeurende Leidenaars. "Iedereen vindt dat er iets moet gebeuren om de jeugd bezig te houden en nie mand is tegenstander van een skateboardbaan, maar wel bij een ander voor de deur. Mensen blij ven net zo lang zeuren en ouwe hoeren totdat die dingen nergens meer kunnen staan", aldus ver woordt Van der Luit zijn ergenis. De langst overgebleven skate boardbaan, in de Stevenshof, dreigt nu ook te verdwijnen. Buurtbewoners klagen steen en been en bestoken de gemeente met brieven en handtekeningen acties. "Zeikerds", noemt Van der Luit de klagers. Volgens hem wordt de overlast ontzettend overdreven. "Die skateboardke- De skateboarders in de Stevenshof: "Wij zijn hier om te skaten, niet om keet te trappen reltjes maken perfect gebruik van die baan", meent Van der Luit. "Ik ben bij een paar van die kla gers langs geweest maar die men sen kunnen die baan nauwelijks horen of zien. Dan zeggen ze: u moet maar eens terugkomen als de wind anders staat. Ik baal daar zo ontzettend van", aldus Van der Luit. Volgens de gemeente-ambte naar zijn niet de skateboarders de oorzaak van de overlast maar de wat oudere jeugd, noem het maar brommerjeugd, die 's avonds op die plek bij elkaar komen en een beetje rotzooien. Die skateboard baan krijgt de schuld van de over last, maar als dat ding weg is blijft die plek ook een pleisterplaats voor jongeren". Van der Luit is er van overtuigd dat de overlast van skateboarders veel groter wordt als er geen skateboardbaan meer is. "Als ze zich niet kunnen uitleven op zo'n baan dan scheuren die kereltjes op hun plankjes straks weer langs de stoepranden, over de trottoirs en fietspaden en van op- en afrit ten. Daar ondervinden mensen veel meer hinder van", meent Van der Luit. Rampbaan (2) Volgens de buurtbewoners heeft Van der Luit makkelijk praten. Een bewoonster van het Boudier Bakkerplein vertelt dat de omwo nenden gek worden van het la waai dat de skateboardbaan ver oorzaakt. "Vooral 's zomers is het niet te harden. We kunnen niet eens op het balkon zitten". De Leidse verwijt de gemeente dat de skateboardbaan in het wijkpark is neergezet zonder dat de omwonenden zijn gehoord "anders hadden we meteen kun nen zeggen dat we dat ding niet in de wijk willen. Zo'n skateboard baan hoort gewoon niet in een woonwijk thuis. De mensen die dat ding wel willen hebben mak kelijk praten, die wonen hier niet. Als Van der Luit zo graag een skateboardbaan wil laat die-um dan bij zich zelf voor de deur zet ten". De klaagster zegt ook te besef fen dat met het verdwijnen van de skateboardbaan niet alle proble men uit de wereld zijn. "De oude re jeugd gaat soms, als het mooi weer is, tot diep in de nacht te keer. Daar moet ook iets aan ge beuren. De jongeren moeten ge woon 's avonds in een clubhuis terecht kunnen". Volgens een bewoner van de Stevensbloem werkt de 'ramp baan' criminaliteit in de hand. "Als de jeugd zich 's avonds ver zameld is het er een rotzooitje van jewelste, met brommers en fles sen bier. Als ze leeg zijn gooien ze de flessen kapot, er worden brandjes gesticht en er is ook al een keer een ruit gesneuveld in het naburige winkelcentrum". De klagers willen niet met hun naam in de krant omdat ze vrezen voor vergeldingsmaatregelen. Over Van der Luit zijn de buurtbewoners helemaal niet te spreken. "Met die man valt niet te praten", menen ze. De klagers verwijten Van der Luit dat hij niet serieus op hun klachten heeft ge reageerd. "De brieven en handte keningen die wij naar de gemeen te gestuurd hebben heeft hij eerst een hele tijd in zijn zak gehouden. Dat is niet in de haak", aldus een bewoner. "Van de politiek heb ben we niets gehoord. Logisch dat de mensen niet meer gaan stemmen". Rampbaan (3) Wiebe Visser (11) is één van de skateboarders die regelmatig ge bruik maakt van de skateboard baan. "Moet de baan weg", vraagt hy verbaast. "Waarom dan? Nie mand heeft last van ons. Wij zijn hier om te skaten niet om keet te trappen". "Het zijn die grote jongens die de zaak verpesten", weten ook zijn vriendjes Patrick Leenmans en Rob Smit, allebei enthousiaste skateboarders. Ze zouden het heel jammer vinden als de baan verdwijnt. "Heb ik net zo'n mooi dek gekocht", krabbelt Wiebe zich achter de oren. "Dat ding kost 250 gulden. Daar heb ik dan niets meer aan, want er is geen skateboardbaan meer over in Lei den". Aad van der Luit hoopt dat er een oplossing wordt gevonden voor de problemen. "Ik zou het heel erg vinden als dat ding weg moet. Het is zo leuk als je die ventjes bezig ziet". Heeft Van der Luit al een oplossing in gedach ten? "Misschien dat we de skate boardbaan kunnen verschuiven en dat in overleg met de wijk agent iets gedaan kan worden aan de problemen met de opgescho ten jeugd. Wie weet". Daarnaast hebben we de krant wat vaker opengeslagen. Voor de rest kun je weinig voorbereiden, we ho pen er het beste van", aldus een op timistische leerlinge van de Agnes. "Vorig jaar hebben we verloren van het Stedelijk maar nu gaan we er te genaan". Jan Ravenstein, spelleider van Hersengymnastiek, maant de groep opgeschoten, giechelende en klets ende scholieren tot stilte. Hij legt uit dat er voor elke vraag een bedenk tijd geldt van 10 seconden. Over re- kenvragen mag men echter 20 se conden doen. "Lach met mate, want lachen kost tijd" waarschuwt Bol. "Dat geldt ook voor applaudisse ren, alleen wanneer het antwoord erg moeilijk is mag je klappen om aan te moedigen". Hoewel er een hoop kabaal aan vooraf ging, kan men tijdens 'Her sengymnastiek' een spelt horen val len. Of zoals een toeschouwer op merkte:" Het is nog nooit zo stil ge weest op school, het lijkt wel of de eindexamens begonnen zijn". Wie de meeste, af en toe zeer pittige vra gen, goed heeft en winnaar is ge worden kan men op vrijdag 30 no vember, van 18.30 tot 19.00 uur ho ren op radio 2 bij de Avro. Dan wordt het wekelijkse programma Hersengymnastiek, gepresenteerd door Jan Ravenstein, Birgit Gan- zert en Jeanine Stipetic, uitgezon den. Compostvaten In tegenstelling tot wat eerder in deze krant stond, begint de verkoop van compostvaten morgen bij buurthuis Winnie Mandela niet om half vier maar om half vijf. De tijden van de verkoop op zaterdag waren juist. Horus Folkclub Horus organiseert vrijdag 9 no vember weer een Open Podium in het Waaggebouw aan de Aalmarkt. Solisten en groepen die volks- en folkmuziek ma ken, krijgen de gelegenheid (maximaal) 3 nummers ten gehoren te brengen. Op gave 01717-2726 of op de avond vóór 21.00. Avond voor publiek gratis toegan kelijk. Postduiven Postduivenvereniging 'Het Oosten' uit Leiden houdt in het gebouw van P.V. 'De Vriendenclub' aan de Anna Paulowna- straat 1 komende zaterdag en zondag 10 en 11 november vanaf 12.00 uur een ten toonstelling en een loterij. Volkenkunde Aanstaande zondag 11 november en dinsdag 13 november (14.00) organi seert het Rijksmuseum voor Volkenkun de aan de Steenstraat een rondleiding van een uur over de expositie 'Benin, vroege hofkunst uit Afrika'. Belangstel lenden kunnen zich een kwartier voor aanvang bij de portier aanmelden. Kos ten 2,50 bovenop de toegangsprijs. Postzegels Vereniging 'De Postzegelvrienden' houdt maandag 12 november vanaf 19.00 haar maandelijks veiling-, ruil- en contact avond in wijkgebouw 'De Linde' aande Herenstraat 64. Aanvang veiling 20.15. De avond is ook voor belangstellenden toegankelijk. Informatie over lidmaat schap bij A. Vermond (tel. 765828). Marokkanen Buurthuis 'De Pancrat' aan de Middelste gracht 85 houdt maandag 12 november van 10.00 tot 11.30 een informatieoch tend over verzekeringen voor mannen van Marokkaanse afkomst. Aan de orde komen de WA voor particulieren, de in boedel-verzekering, en verkeer en ver zekering. De toegang is gratis en er is een vetaler aanwezig. Informatie bij de Pancrat (tel 126243, Dinke Merts) of Buurthuis De Dijk aan de Apothekersdijk 33 (tel 125736, Peter Messelaar).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14