TAD LEIDEN FEESTMAAND Woontoren aan singel op plaats meelfabriek I DECEMBER LEIDSCH DAGBLAD Nieuwe bouwplannen van eigenaar Meneba Boze advertentie van gekrenkte ondernemer Schouderklopje voor spil van de receptie Commerciële oppascentrale met 06-nummer van start Brutale inbraak s WOENSDAG 7 NOVEMBER 1990 LEIDEN - De gebouwen op het terrein van de Meelfa briek aan de Oosterkerk straat blijven gedeeltelijk gehandhaafd. Maar de ka rakteristieke silo's langs de Zijlsingel zullen verdwijnen. In plaats daarvan komt er waarschijnlijk een woonto ren langs het water. Meneba, de eigenaresse van het ter rein, heeft een opdracht ge geven aan het Oegstgeester architectenbureau KPD en de Noordwijkse bouwer Van der Wiel Bouw om deze plannen voor het terrein ver der uit te werken. Ir. C. Spoon van de Rotterdamse Meneba Meel bv vertelt desge vraagd dat een deel van de oude ge bouwen vermoedelijk kan worden gehandhaafd. Het gaat dan om het kantoorgebouw, de lage bebouwing aan de zijde van de Waardgracht en het Looiersplein en het oude maal- gebouw. "De laagbouw achter op het ter rein kan uitstekend worden ge bruikt voor kleine ambachtelijke bedrijven", vertelt Spoon. "Het hui dige kantoor kan als kantoor in ge bruik blijven, maar kan mogelijk ook tot woonruimten worden ver bouwd. Het oude maalgebouw is waarschijnlijk eveneens nog bruik baar". Dat is niet het geval met de silo's" aan de singelkant. "Die silo's zijn nergens voor te gebruiken. Je kunt er niets mee. Destijds zijn er wel plannen ontwikkeld maar die wa ren financieel onhaalbaar", weet Spoon. Hij denkt dat een woonto ren op die plek een goed alternatief is. "Je kunt wel het silhouet herstel len door hoogbouw". Opvallend De Woningbouwvereniging Leiden presenteerde twee maanden gele den een plan voor een achttien ver diepingen tellende woontoren op het terrein van de Meelfabriek. Vol gens directeur H. Visser van het ar chitectenbureau KPD lijkt dat plan 'opvallend veel' op plannen die eer der door het bureau waren ontwik keld. KPD werd uitgekozen omdat het plan dat door dit architectenbu reau 'was gemaakt Meneba het meest aansprak. "Het is inmiddels twee en een half jaar geleden dat we dat plan hebben gemaakt. Het is dus zaak nu we de officiële opdracht hebben gekregen te kijken of de uitgangspunten nog steeds hetzelfde zijn. Er is zoveel tijd verstreken, er zijn zoveel ont wikkelingen geweest. We willen nu eerst met de gemeente praten over die nieuwe gezichtspunten, voordat we verder gaan met het plan dat we twee jaar geleden met haar hebben besproken", zegt Visser. De verwachting is dat het defini tieve plan voor de herontwikkeling van het terrein in de loop van vol gend jaar kan worden voorgelegd aan de gemeente. Op dat moment Automatiseringsprijs voor ondernemers van kleine bedrijven LEIDEN - Ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf (MKB) kunnen meedingen naar de Info- theek MKB Trofee voor het beste automatiseringsplan van 1990-1991. De wedstrijd wordt georganiseerd door het Leidse automatiseringsbe drijf Infotheek Systems Nederland bv. De winnaar mag zijn bedrijf voor 30.000 gulden automatiseren. Volgens Infotheek, een onderdeel van Infotheek Groep nv, is de trofee een hulpmiddel bij het stimuleren van het midden- en kleinbedrijf om te automatiseren. Tot nu toe leek het, dat het alleen was weggelegd voor grote bedrijven. In sommige gevallen heeft automatisering in het MKB tot succes geleid. Maar onder zoek heeft uitgewezen dat automa tisering bij midden- en kleinbedrij ven vaak niet werkt omdat er slecht wordt voorbereid. Alle kandidaten moeten aan een paar eisen voldoen. Het bedrijf mag niet meer dan 50 werknemers heb ben en moet minimaal een jaarom zet van 200.000 gulden hebben. On dernemers kunnen zich inschrijven voor 1 februari 1991. Alle kandida ten moeten daarna voor 1 juni 1991 een een plan inleveren hoe zij hun eigen bedrijf het liefst willen auto matiseren. Het beste idee mag wor den uitgevoerd tot een bedrag van 30.000. De Rotterdamse firma Pogo Geluid won in 1989 de trofee. moet ook duidelijk zijn of het finan cieel haalbaar is. Spoon wijst erop dat Meneba niet zelf aan projectontwikkeling doet. "Het is de bedoeling dat we na het haalbaarheidsonderzoek een beslis sing nemen over de verkoop van het terrein. Het probleem is dat project ontwikkelaars nu nog niet weten waar ze aan toe zijn, wat ze mogen realiseren. Dat maakt het ook moei lijker om het terrein nu te verko pen", meent Spoon, die de laatste twee jaar wel door een aantal pro jectontwikkelaars is benaderd met plannen. Hij wijst erop dat de bouw van de woontoren noodzakelijk is. "Om de zaak rendabel te maken zul je een fl ink gebouw moeten neerzetten", zegt hij. Ook Visser is die mening toegedaan. Hij zegt dat niet alles kan worden gesloopt vanwege de hoge kosten. "Of die woningen in samenwerking met een woning bouwvereniging worden gereali seerd, moeten we later nog maar eens bekijken. Het hoeft niet". Het Meelfabriek-complex stamt uit 1884. Het wordt al enkele jaren niet meer gebruikt voor het malen van granen en de overslag van meel. Een deel van het pand wordt door Meneba nog benut als opslagruim te. De Stadskabei heeft een stuk ge huurd, het parkeerterrein is in ge bruik bij derden en er zit een klein architectenbureau. Een poging om de Meelfabriek op de monumentenlijst te krijgen is een jaar geleden mislukt. Volgens de monumentencommissie heeft het pand wel karakteristieke waar de. maar is dat onvoldoende om tot aanwijzing tot beschermd monu ment over te gaan. LEIDEN - Een forse advertentie in het Leidsch Dagblad van giste ren trekt de aandacht. 'Heiligt het doel de middelen' zo luidt de kop. Daaronder een tweetal brieven waarin het pand aan de Korevaar- straat 43 centraal staat. Op 5 okto ber 1943, zo blijkt, werd het pand in opdracht van de Ortskomman- dant van de Duitse bezetter door het gemeentebestuur gevorderd. Ruim 45 jaar later treedt het huidige gemeentebestuur op wanneer in hetzelfde pand een vi deotheek wordt gevestigd omdat dit niet overeenkomt met het be stemmingsplan. De inhoud van de tweede brief duidt daarop. De advertentie legt een verband: 'De geschiedenis herhaalt zich 45 jaar na de zogenaamde bevrijding'. Was getekend, met vriendelijke groet, familie A. Verberg. De heer Verberg is eigenaar van het betreffende pand. Hij woont er al sinds 1935. Enkele jaren gele den verhuisde hij met zijn auto handel naar een ruim bemeten showroom aan de Zoeterwoudse- weg. Het pand aan de Korevaar- straat werd verhuurd aan een an dere autohandelaar die later fail liet ging. Pogingen om in het pand een meubelhandel en ver volgens een videotheek onder te brengen strandden op het ge meentelijke bestemmingsplan. De videotheek ging gister avond wel (voor het eerst) open maar slechts in een gedeelte van Wethouder: onsmakelijke actie het pand. De politie kwam er eer der, in opdracht van de gemeente, aan te pas om de omvang van de videotheek aan banden te leggen. Het achterste deel van de winkel ligt er nu werkloos bij. En de eige naar, de heer A. Verberg, lijdt naar eigen zeggen fors kapitaals- verlies op zijn eigendom. Onvrede Verberg is aanvankelijk terug houdend om zijn beweegredenen voor het laten plaatsen van de toch prijzige advertentie toe te lichten. "Het is heel simpel, ik voel me gekrenkt in mijn onder nemersschap. Laten we het daar maar gewoon op houden. Er zijn al genoeg woorden aan vuil ge maakt", aldus Verberg. "Ik heb alleen mijn onvrede willen ui ten". Maar is de vergelijking met de vordering van de Duitse bezetter niet wat gemakkelijk en mis plaatst? "Ik heb het optreden van de gemeente ervaren als een be- Noordwijkse genomineerd als telefoniste van het jaar LEIDEN - Marianne van den Berg (41) uit Noordwijk is een van de tien kandidaten die meedingen naar de eretitel 'Telefonist(e) van het jaar 1990'. Van den Berg werkt als telefo niste bij Infotheek Groep nv in Lei den, leverancier van personal com puters en de daarbij behorende ap paratuur en diensten. Het bedrijf Interselling Training bv uit Raams- donkveer organiseert deze jaarlijk se competitie voor de tweede keer. De winnaar of winnares wordt op 16 november bekend gemaakt. "Ik vind het iets ongelooflijks. Ik had helemaal niet verwacht dat ik bij de eerste tien zou komen, maar het streelt mijn ego wel", zegt de te lefoniste/receptioniste. Zij werd voor de verkiezing voorgedragen door de assistente van de directeur van het bedrijf. "Je geeft iemand pas voor zoiets op als je zeker weet dat zij een goede kans maakt. Marianne is gewoon erg goed, zij is de spil van de recep tie", legt de assistente uit. In het be drijf werken nog twee andere telefo nistes. De keuze was niet zo moei lijk, omdat zij nog maar net bij het bedrijf werken. Vorig jaar organiseerde Intersel ling de competitie voor het eerst. "Wij vonden dat de telefonisten een schouderklopje verdienden. Het lange wachten en het verkeerd doorverbinden kost het bedrijfsle ven jaarlijks bijna drie miljard gul den", vertelt jurylid en medewerk- Telefoniste Marianne van den Berg. ster van Interselling, Corinne Bos. Dus een goede telefoniste is geld waard. Man Aan de verkiezing doen dit jaar 75 kandidaten mee, waaronder één man. Bos: "Dat komt niet vaak voor. Vorig jaar waren er alleen vrouwelijke kandidaten. Opmerke lijk dus dat de enige man die dit jaar meedoet ook is genomineerd". Alle maal zijn ze in overleg opgegeven door hun baas. De afgelopen twee maanden zijn ze getest op hun kwa liteiten. Bij de test wordt gelet op hoelang het duurt tot de telefoon wordt op genomen en hoe snel de telefoniste doorverbindt en of zij dat wel goed doet. Bos: "Het gebeurt veel te vaak dat je Pieterse aan de lijn wil heb ben, maar Jansen krijgt". Binnen het eigen bedrijf vullen tien ver schillende personen een vragenlijst in over de genomineerde. De ant woorden zullen voor de jury door slaggevend zijn. De onderzoekers bellen altijd on der een andere naam, zodat de kan didaten nooit weten wanneer ze worden getest. "Daarom kon ik ook niet extra m'n best doen. Ik denk ook niet dat dat werkt, je kunt het of je kan het niet", verklaart Van den Berg. Zij vindt dat haar beroep wordt onderschat. Volgens haar denken veel mensen dat het erg gemakke lijk is. Van den Berg: "Maar dat is niet zo. Je bent er continue op ge spitst of er gebeld kan worden. Je wil iemand vriendelijk maar zo snel en correct mogelijk verder helpen". Te koop Van den Berg heeft hiervoor geen speciale opleiding gehad. Na de zetting. Net zoals ik dat als kleine jongen in de oorlog heb meege maakt. Ik zie het als dat de ge meente iets van mij afpakt. Datje met de rug tegen de muur wordt gezet". Verberg verwijt de gemeente een onwrikbare houding en geen enkel oog te hebben voor de eco nomische situatie waarin onder nemers verkeren. Bovendien: "Je weet toch als burger niet meer met wie je moet praten. Mijn ad vocaat heeft getracht een af spraak met de wethouder te ma ken maar dat is hem niet gelukt. Ik prijs de tijd dat er in Leiden nog PvdA-wethouders waren als Kret en Jongeling. Die kon je ten minste bellen en dan maakten ze een half uurtje voor je vrij. Voor een gesprek op zakelijk niveau". Maar is het niet zo dat Verberg in het geheel niet heeft gerea geerd op aanschrijvingen van de gemeente dat de vestiging van de videotheek niet was toegestaan. En eerder had hij van de Raad van State toch ongelijk gekregen? Ontwijkend antwoord: "Ik heb pakken papier van de briefwisse ling tussen mij en de gemeente. Maar van werkelijke communica tie tussen bestuurders en ge meente is geen sprake. Die raakt kant nog wal". Voldoende zo. Verberg wil er nog wel eens uitge breider over praten. "Als de zaak wat is geluwd". Absurd Wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) noemt de advertentie van de heer Verberg 'buitenge woon onsmakelijk'. Van Rij: "De vergelijking die wordt gemaakt is volstrekt buiten de orde. Absurd. De gemeente heeft zijn pand hele maal niet gevorderd. Wij hebben hem al voor de zomer gewaar schuwd dat de plannen met de vi deotheek niet in overeenstem ming waren met het bestem mingsplan". Volgens Van Rij heeft Verberg nooit gereageerd op de brieven van de gemeente. "Het is abso luut niet waar dat zijn advocaat tevergeefs getracht heeft een ge sprek met mij te krijgen. Ik heb helemaal geen gesprek gewei gerd". Van Rij is niet van plan bij de heer Verberg te reageren op de advertentie. "Als je moet reage ren op alles wat onsmakelijk is, wordt het alleen nog maar onsma kelijker". LEIDEN - "Het is eigenlijk allemaal als grap begonnen", zegt Peter Ok- kerse. Hij is de directeur van de ze ven dagen jonge oppascentrale Kids Co. De centrale verzorgt op passers in en rond Rotterdam, Lei den, Delft en de provincie Zeeland. "Maar het is de bedoeling dat we volgend jaar in heel Nederland zit ten", aldus de kersverse directeur. Voor de grap plaatste Okkerse in het begin van dit jaar een adverten tie in de Gouden Gids. Daarin stond dat hij een oppascentrale had met daarbij zijn privénummer. Toen hij hierop twintig a dertig reacties per dag kreeg, moest hij zijn telefoon la ten afsluiten. "Iedere keer moest ik weer zeggen dat ik geen oppas re gelde en dat het een geintje was. Dat was vervelend, maar achteraf kon ik er wel hartelijk om lachen". De grote vraag om oppassers aan zijn adres zette hem wel aan het denken. "Ik had een gat in de markt ontdekt". In de zomer begon hij aan de voorbereidingen en vorige week woensdag werden de eerste drie te lefoons al aangesloten. "Die begon nen meteen te rinkelen. De man van de PTT dacht dat er kortsluiting was. Ik wist wel beter, ik kon meteen aan het werk". Via de regionale pers en huis-aan- huisblaadjes wierf Okkerse twee weken lang oppassers. In totaal heeft hij nu tweehonderd medewer kers. In het kantoor waar de tele foontjes van de oppassers en de klanten binnen komen werken bij een volledige bezetting zes perso nen. "We werken zeker van half ne gen 's ochtends tot half tien 's avonds. Vrijdag mochten we al 140 reacties verwerken". Maar echt veel klanten heeft het jonge bedrijf nog niet. De meeste bellers willen weten wat de prijzen zijn en of ze lang van tevoren een oppas moeten bestellen. Wanneer een klant een oppas wil, zoekt de centrale de medewerker die het dichtst bij woont en stuurt die. De klant betaalt een uurloon wat varieert van minimaal zes gul den vijftig tot maximaal 14 gulden 75. De oppas krijgt hiervan onge veer zestig procent. De prijs hankelijk van het tijdstip, de werk zaamheden die de oppas moet richten en het aantal kinderen. "Maar vier kinderen is echt ons maximum", aldus Okkerse. Het nummer van Kids Co is een 06-nummer waar je dus ook meer voor betaalt. Dat zal in de toekomst zo blijven. "Ik heb dat bewust ge daan. Wanneer ik 010 voor het num mer had gezet, waren er alleen reac ties uit Rotterdam gekomen. Op deze manier is het niet meer plaats gebonden". Hij is nog maar net begonnen en heeft nu al grote plannen voor de toekomst. Okkerse weet zeker dat het aantal mensen op het kantoortje moet worden uitgebreid. Hij sluit ook niet uit dat er volgend jaar meer regionale kantoortjes zullen komen. Zijn campagne pakt hij breed aan. Er zullen niet alleen adverten ties in de bioscopen en in de Gou den Gids (maar dan echt) komen, hij wil zelfs adverteren op de radio en televisie. Leidse wethouders naar Franse TGV LEIDEN De wethouders T. van Rij (ruimtelijke ordening) en J. Walenkamp (economische zaken) gaan op 19 en 20 november in Frankrijk een kijkje nemen bij de TGV. Deze hoge-snelheidstrein zal in de toekomst ook Leiden passe ren. Het bezoek vindt plaats in het Jcader van een excursie van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat. mulo ging zij als 17-jarige bij de PTT als telefoniste werken. Daar kreeg zij de opleiding telefoonspreektech- niek. Daarna werkte zij twaalf jaar bij de (toen nog) Technische Hoge school in Delft. De tien jaar die daarop volgden werkte zij niet. In 1988 begon zij als telefoniste/recep tioniste bij Infotheek Groep. Van den Berg vindt het al heel wat dat ze bij de tien besten zit. Mo menteel hoort ze volgens Corinne Bos van Interselling al bij 'het neus je van de zalm'. Wat de genomineer de met de speciaal voor deze gele genheid ontworpen trofee gaat doen als ze wint, weet ze al. "Ik zet hem niet in m'n woonkamer; ik hou er niet van met mezelf te koop te lo pen". Naast de trofee ontvangt de winnaar duizend gulden voor een goed doel. Wat Van den Berg het leukste vindt aan haar baan is dat het zo ver andert. "Toen ik bij de PTT in dienst was heb ik ook een tijdje bij 008 gewerkt. Nu hebben ze daar al lemaal computers staan, maar ik kan me nog herinneren dat wij moesten werken met dikke rijen te lefoonboeken". LEIDEN - Brutale dieven hebben gistermiddag toegeslagen in een woning aan de Hoge Rijndijk. De 55-jarige bewoner zag een man uit zijn tuin komen en wegrijden in een auto. In de tuin stond geluidsappa ratuur klaar om mee te nemen. De bewoner liep naar binnen om te kij ken of er nog meer weg was. Buiten gekomen bleken de dieven te zijn teruggekeerd en de apparatuur als nog te hebben gestolen. Het kente ken van de auto is bekend. Ook dit jaar presenteren Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad zes weken lang een groots advertentie-spel. Op 14,21 en 28 november en 6, 12 en 19 december. Door mee te doen aan het December Feestmaand Advertentie-Spel krijgt uw advertentie heel doelgericht extra aandacht. Dat levert u niet alleen maximale respons op, maar bovendien een gratis advertentie-plaatsing! Informeer bij onze medewerkers van de advertentie-afdeling mogelijkheden: Leidsch Dagblad 071 - 161400 3 Alphens Dagblad 01720 -93961 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13