uit 'Privé- Irak Nieuwe premier Pakistan bekwame doener AcHTBSBmé EG veroordeelt Ier van meer milieubeleid Ontsnapping in helikopter Frankrijk bemiddelt in burgeroorlog Rwanda DINSDAG 6 NOVEMBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 ROME/JEDDAH/DUBAY/TA de Europese Gemeenschap h president Saddam Hussein on over de vrijlating van gijzelaai wone vergadering van de min was aangedrongen door Belgi De vergadering had plaats terwijl in Baghdad de voormalige Westduitse bondskanselier Willy Brandt uit het vliegtuig stapte. De ministers ont hielden zich van enige veroordeling van de missie van Brandt of die van andere personen. De EG-leiders namen vorige week tijdens een topontmoeting in Rome een resolutie aan waarin zij beloofden geen regeringsvertegen woordigers naar Baghdad te sturen en andere landen dergelijke stap pen te ontraden. De Duitse minister van buiten landse zaken Hans-Dietrich Gen- scher beklemtoonde na afloop van de vergadering van gisteravond op een persconferentie dat de Duitse regering de reis van Brandt geen schending van het EG-beleid vindt. De Italiaanse minister van bui tenlandse zaken Gianni de Miche- lis, die de ontmoeting voorzat, zei dat de ministers eenstemmig had den besloten de resolutie over de gijzelaars te handhaven. De Miche- lis voegde hieraan toe dat door het beleid van Hussein om selectief gij zelaars vrij te laten de kans op een militair conflict in de Golf-regio toe neemt. "Als het doel van Hussein is politiek voordeel te slaan uit de gij zelaars, dan heeft hij thans een dui delijk antwoord uit Rome: nee", al dus De Michelis. De Italiaanse minister zei dat de 12 zijn overeengekomen dat uitslui tend de Verenigde Naties een be middelaar naar Irak mogen zenden. Hij kondigde aan dat hij er bij VN- chef Perez de Cuellar op zal aan dringen dat die nogmaals zijn best zal doen een persoonlijke gezant naar Baghdad af te vaardigen. De ministers komen later deze week nogmaals bijeen om een Duits voorstel te bespreken om een EG- delegatie naar Tunesië, Algerije en Jordanië te sturen, teneinde te zien of een politieke oplossing van de Golfcrisis via die landen dichterbij kan worden gebracht. De Verenigde Staten en Saudi- Arabië hebben overeenstemming bereikt over de bevelvoering over de Amerikaanse troepen in Saudi- Arabië, zo hebben Amerikaanse en Saudische functionarissen vandaag verklaard. Het komt er op neer dat de Amerikaanse en Saudische troe pen onder gemeenschappelijk be vel staan wanneer zij in Saudi-Ara- bië opereren ter verdediging van LANNEMEZAN (AP) - Vier zware misdadigers zijn met be hulp van een gekaapte helikop ter ontsnapt uit een gevangenis in het Franse Lannemezan, vijf tig kilometer ten noorden van de grens met Spanje. Zij zijn met de helikopter naar Spanje gevlogen. De politie heeft nog geen spoor van de ontsnapte ge vangenen, noch van de helikop ter. De gevangenen namen onder bedreiging van messen de be wakers de sleutels af van het hoofdcelblok van de gevangenis en posteerden zich op het dak van het gebouw. Zij eisten on derhandelingen met de autori teiten over de vrijlating uit een zame opsluiting van een mede gevangene. Een helikopterpiloot van een bedrijf in Toulouse werd om streeks dezelfde tijd - naar wordt aangenomen - gedwon gen koers te zetten naar de ge vangenis van Lannemezan om de gevangenen op te pikken. Volgens de politie is de leider van de ontsnapte gevangenen de 28-jarige Frederic Boulay, die een straf uitzat van 20 jaar voor twee moorden en 17 pogingen daartoe. De andere gevangenen zaten eveneens straffen uit van 20 jaar voor moorden en gewa pende overvallen. De vermindering in Nederland van de uitstoot van kooldioxide kan in het jaar 2000 minimaal vijf pro cent bedragen, zo werd gisteravond vernomen in kringen van de Neder landse delegatie in Genève. In het NMP-plus staat dat Nederland in 2000 een C02-reductie van drie tot vijf procent moet hebben bereikt. Minister Alders heeft vijf procent eerder een "minimum" genoemd, maar Andriessen vindt drie procent al "zeer ambitieus". Voor het ministerie van milieube heer is deze discussie inmiddels be slecht. Nederland, zo luidt de rede nering op het departement, heeft zich immers in EG-verband vastge legd op stabilisatie van de C02-uit- stoot aan het einde van de eeuw. Dit gezamenlijke EG-programma betekent in de praktijk dat sommi ge landen, zoals Spanje en Grieken land, de komende jaren de uitstoot van kooldioxide nog kunnen laten toenemen. Landen als Nederland en Duitsland moeten daar vermin dering van de C02-uitstoot tegen over stellen, om gezamenlijk op sta bilisatie uit te komen. Voor Nederland, zo maken Ne derlandse delegatieleden in Genève duidelijk, is vijf procent C02-reduc- tie wel degelijk haalbaar. In 1995 zal bekeken worden in hoeverre extra doelstellingen nodig zijn om dit per centage in de vermindering van het belangrijkste broeikasgas te berei ken. Nederland is in beginsel ook voorstander van twintig procent C02-reductie in 2005, zoals is voor gesteld tijdens een milieuconferen tie te Toronto in 1988. Onduidelijk is echter nog hoe een dergelijke ver mindering van de emissies van kooldioxide te bereiken valt. Duitse deskundigen achten voor hun land reeds dertig procent ver mindering in 2005 mogelijk. Voor Nederland zou dit moeilijk zijn, om dat vooral een verschuiving naar schonere brandstoffen als aardgas in Nederland niet langer tot de mo gelijkheden behoort omdat dat im mers al is gebeurd. NAIROBI/KAMPALA (AFP/DPA) - Frankrijk gaat in navolging van België proberen het vredesproces in Rwanda op gang te brengen. Gis teren vertrokken de Franse minis ter van Ontwikkelingssamenwer king Jacques Pelletier en Jean- Christophe Mitterand, de adviseur van de Franse president voor Afri kaanse zaken, voor een diplomatie ke reis naar Afrika. Pelletier begon gisteren zijn vre desmissie in Brussel, waar hij tij dens een bijeenkomst van de Eu ropese ministers van ontwikke lingssamenwerking, overleg voerde met de Belgische minister van bui tenlandse zaken Mark Eyskens. De Franse minister vertrok ver volgens in gezelschap van Jean- Christophe Mitterand naar de Rwandese hoofdstad Kigali. Beiden zullen daar praten met president Juvenal Habyarimana. De Belgische premier Wilfried Martens heeft met twee collega-mi nisters al twee keer een vredesmis sie ondernomen naar de voormalige Belgische kolonie Rwanda. België trok vorige week zijn paratroepen uit het land terug. De 300 man Fran se paratroepen zijn nog altijd in Rwanda. In het Afrikaanse land wordt nog altijd gevochten. De Rwandese op standelingen verenigd in het Rwan dees Patriotisch Front hebben de belangrijke grensposten bij de plaats Gatuna aan de grens met Uganda weer opgegeven. Gatuna werd zaterdag door de opstandelin gen na een drie uur durend gevecht op het Rwandese leger veroverd. Aanhang Thatcher in tegenaanval LONDEN (AFP) - Aanhangers van de Britse premier Thatcher van zijn in de tegenaanval gegaan na onge zouten kritiek op haar van oud-mi nister Heseltine. Verscheidene le den van Thatchers kabinet hebben de open brief, waarin Heseltine het anti-Europese beleid van de pre mier hekelde en haar autocratisch optreden verweet, afgekeurd. Conservatieve partijleden als oud-voorzitter Norman Tebbit en de minister van energie John Wake ham vroegen Heseltine er nu open lijk voor uit te komen dat hij zich in de strijd heeft geworpen om het par tijleiderschap, of zijn mond te hou den. Tweedelige tricot-set- Van 100% katoen. Mt. S-M-L-XL. In uni en gestreept. In diverse kleuren. QA Ook als japon verkrijgbaar. Van voor VROOMS DREESM ANN Aanbieding geldig t/m zaterdag 17 november of zolang de voorraad stre Buitenland kort Spion De Bulgaarse minister van buiten landse zaken, Lyuben Gotsev, heeft onthuld dat hij tijdens het voormali ge communistische bewind voor de veiligheidsdienst heeft gewerkt. Gotsev zou activiteiten hebben ont plooid in zijn hoedanigheid van af gevaardigde bij de Verenigde Na ties in de jaren '70 en beginjaren '80. Explosies Bij een aantal ontploffingen in een chemische fabriek in het westen van India zijn ten minste twintig mensen om het leven gekomen en hebben twintig anderen verwon dingen opgelopen- Sri Lanka Een vrouwencommando van de Tij gers voor de Bevrijding van Tamil Eelam (LTTE) heeft een militair kamp ingenomen in de stad Jaffa in het noorden van Sri Lanka. Hierbij zijn minstens 26 mensen omgeko men. zwarte bewustzijnsbeweging Azapo anderzijds, betwisten elkaar het recht deel te nemen aan de exa mens. De Azapo-leerlingen willen aan de examens meedoen, terwijl de leden van het ANC-PAC-ver- bond hen dat willen beletten. De gevechten in Bekkersdal heb ben de problemen rond het zwarte onderwijs in Zuid-Afrika opnieuw in de schijnwerpers geplaatst. Het onderwijs in de zwarte woonoorden verkeert sinds 1976, toen in Soweto de scholierenopstand tegen het on derwijs in het Afrikaans plaatshad, in een permanente crisis. In de jaren 1984-87, toen de townships opnieuw in brand stonden, werd vrijwel geen les meer gegeven. Radicale jonge ren weigerden onder de leus "be vrijding eerst, onderwijs later" naar school te gaan. De eindexamenresultaten van zwarte scholieren bleken de afgelo pen drie jaar desastreus. Vorig jaar bleek meer dan de helft, 58 procent, te zijn gezakt. Op sommige scholen in Sowetö was dat zelfs 80 procent. Van IPS-correspondent Mushahid Hussain ISLAMABAD - Nawaz Sharif, wiens Islamitische Democratische Alliantie (IJl) bij de Pakistaanse parlementsverkiezingen van 24 ok tober een overweldigende zege be haalde, staat model voor een nieu we generatie pragmatische politici. Sharif is vandaag gekozen als nieu we premier. Daarmee is hij de eerste Pakistaanse premier in 32 jaar die uit Punjab komt. De 41-jarige Sharif is de bescher meling van de overleden president Zia ul-Haq en is oorspronkelijk een industrieel. Hij staat bekend als een bekwame doener, die de basis legde voor de verkiezingsoverwinning van zijn partij. Sharif is sinds 1985 premier van de provincie Punjab, de dichtstbevolkte provincie van Pakistan. Leerschool Zijn regeerperiode in Punjab was' een goede leerschool in het omgaan met clan-belangen, de belangen van lokale kiesdistricten, het bestuurs apparaat en de lokale politici. Hoe goed hij het politieke spel inmid dels beheerst, bleek tijdens de ver kiezingen. Sharif slaagde er in de provincies in effectieve coalities te smeden, die vervolgens Bhutto's N-ICOSIA/JERUZALEM (AP) - De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO heeft gisteren de Veiligheids raad van de Verenigde Naties ge vraagd ongewapende VN-vrede- stroepen naar de bezette gebieden te sturen'om de Palestijnen te be schermen tegen Israëlisch geweld. Ook dringt de PLO er via Arabische en andere bevriende landen op aan zo snel mogelijk een spoedvergade ring van de Veiligheidsraad te be leggen om de recente ontwikkelin gen in de bezette gebieden aan de orde te stellen. Bassam Abu Sharif, de woord voerder van PLO-voorzitter Yasser Arafat, liet weten dat de vijf perma nente leden van de Veiligheidsraad worden opgeroepen hun verant woordelijkheden op zich te nemen met het oog op de explosieve situa tie in de door Israël bezette gebie den. De verwachting is dat de V- raad nog deze week beslist of het verzoek van de PLO wordt behan deld. Volgens officiële Israëlische be- Pakistaanse Volkspartij (PPP) ef fectief bestreden. Bhutto verloor in grote delen van Punjab en zag zelfs een deel van haar kiezerssteun ver loren gaan in de provincie Sindh, traditioneel een bolwerk van de PPP. Bhutto heeft de door het leger ge steunde interim-regering, die haar op 2 augustus naar huis stuurde, en de oppositie beschuldigd van mas sale verkiezingsfraude. Ofschoon Franse waarnemers wel melding hebben gemaakt van een aantal ge vallen van fraude, lijkt haar grote nederlaag hierdoor niet te kunnen worden verklaard. Bhutto heeft zelf weinig harde bewijzen voor de be schuldigingen kunnen aandragen. Het electorale succes van Sharif lijkt meer het gevolg van zijn ver mogen om tegen Bhutto gerichte coalities te creëren, dan van regel rechte steun voor Zia ul-Haq, wiens politieke erfgenaam hij is. Opgaven Er wacht de nieuwe premier een aantal zware opgaven. Sharif moet eerst een vorm van nationale ver zoening tot stand zien te brengen en hij moet een eind maken aan de po larisatie die is ontstaan tussen de PPP en de IJl. Dit betekent dat hij vooral steun moet zien te verwerven op het platteland van Sindh, waar richten zijn in twee dagen bij rellen in de Gazastrook zeker 185 Palestij nen gewond geraakt. Abu Sharif zei echter over berichten te beschikken dat de afgelopen 72 uur ruim 1000 Palestijnen gewond zijn geraakt, onder wie schoolkinderen. De PLO hoopt dat de V-raad vredestroepen naar de bezette gebieden zal sturen "om het Palestijnse volk te bescher men tegen deze georganiseerde ter- De Britse conservatieve politicus Michael Heseltine zei gisteren tij dens een bezoek aan Jeruzalem dat Israël op grotere internationale druk kan rekenen om een vredesre geling met de Palestijnen tot stand te brengen, zodra de Golfcrisis is opgelost. Heseltine, die sinds kort geldt als kandidaat voor de opvol ging van premier Margaret That cher als leider van de Britse Conser vatieve Partij, voorspelde dat de druk zal worden uitgeoefend door de Verenigde Naties, die door de ontspanning tussen beide supermo- Nawaz Sharif: beschermeling van Zia ul-Haq. (foto AFP) de IJl nog zwak is. Daarnaast zal hij aandacht moeten besteden aan de eenheid in zijn eigen coalitie, waar in vooral de conservatieve Jamaat- e-Islami felle kritiek heeft geuit op twee andere coalitiepartners, de MQM en de Awami Nationale Partij (ANP). De MQM is gevestigd in Sindh en is opgericht door islamitische im- gendheden aan invloed winnen. De regering van premier Yitzhak Shamir heeft gisteren na drie onze kere uren waarin het laatste uur van de coalitie geslagen leek te hebben, op het nippertje een motie van wan trouwen overleefd. Shamir had tot enkele uren voor het debat de steun van 62 afgevaardigden in het 120 ze tels tellende parlement, maar die steun leek te verbrokkelen door de opstelling van de vijf afgevaardig den van de religieuze Shas-partij onder leiding van minister Aryeh Deri (binnenlandse zaken). De minister was zelf de oorzaak van de crisis, die uitbrak over een politioneel onderzoek inzake be schuldigingen dat hij onwettig overheidsgelden had doorgesluisd naar religieuze instellingen. Uitein delijk bleken de Shas-afgevaardig- den toch niet bereid de oppositie te steunen en won de regering de stemming met 57 tegen 50 en twee onthoudingen. De resterende elf af gevaardigden waren niet aanwezig. migranten uit India. De centrum linkse ANP is afkomstig uit de Noordwestelijke Grensprovincie. Sharif zal er zijn handen aan vol hebben om de twee partijen, die een belangrijk aandeel hadden in de verkiezingsoverwinning, voor de coalitie te behouden. Op het terrein van het buiten lands beleid moet Sharif zich in de eerste plaats gaan bezighouden met de delicate verhouding met de Ver enigde Staten, die op de achter grond zo'n belangrijke rol speelden bij de val van Bhutto en Sharifs ver kiezingszege. Niet alleen waren er sterke aanwijzingen dat de Verenig de Staten waren betrokken bij het besluit om Bhutto met een "consti tutionele staatsgreep" aan de kant te zetten, maar Sharif wist ook poli tieke munt te slaan uit de nauwe be trekkingen die Bhutto onderhield met een aantal Amerikaanse func tionarissen. Dreigement Het Amerikaanse dreigement om economische steun ter waarde van 564 miljoen dollar, die voor volgend jaar was toegezegd, in te trekken omdat Washington Pakistan ervan verdenkt bezig te zijn met de ont wikkeling van een kernwapen kwam een paar weken voor de ver kiezingen. De harde taal uit Was- hington viel in Pakistan in volstrekt verkeerde aarde en vormde een ex tra belasting voor de campagne van Bhutto. Islamabad heeft steeds ont kend dat men bezig is met de ont wikkeling van een kernwapen, maar de Amerikanen waren onver biddelijk en lieten weten dat een be drag van 2,7 miljard dollar aan steun, dat nog niet was uitbetaald, ook zou worden ingetrokken. Het onderwerp van het Pakis taanse kernwapen ligt bij de bevol king zeer gevoelig, vooral omdat aartsrivaal India vijftien jaar gele den al een ondergrondse kernproef deed. Van Pakistaanse zijde is woe dend op de Amerikaanse dreige menten gereageerd. Minister van buitenlandse zaken Zahid Sarfaraz fulmineerde dat Pakistan zou op houden met de rentebetaling op le ningen als de economische en mili taire steun werd ingetrokken. Later liet Islamabad echter weten dat dit niet het officiële regeringsstand punt was. Gandhi zal regering van Shekhar steunen NEW DELHI (Rtr) - De Indiase op positieleider Rajiv Gandhi heeft vandaag zijn steun uitgesproken voor een mogelijke regering van Chandra Shekhar, die zich gisteren met aanhangers afsplitste van de re gerende Janatal Dal-partij. Gandhi is hiertoe bereid om te voorkomen dat het land tot chaos vervalt. Shek har ontmoet vandaag president Venkataram, maar het is geenszins zeker of de president Shekhar zal vragen een regering te vormen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7