Planbureau: geen zware tegenwind Bank uit op meer geld, verzekeraar op loketten icmwmrt Bukman wordt moedeloos Vrees voor economische neergang onnodig GEBRUIKT MATRAS KOPEN? Economen zien plan- Gorbatsjov niet zitten Eén sociaal plan Philips DINSDAG 6 NOVEMBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) Het Centraal Planbureau (CPB) verwacht geen economische neer gang. In het blad De Onderneming stelt de plaatsvervangend directeur van het Centraal Planbureau (CPB), dr. F. Don, dat de economie in 1991 nog altijd blijft groeien. Hij keert zich tegen al te sombere verwachtingen over de economie. Volgens Don is er geen sprake van een omslag in de economie, ook niet nu enkele belangrijke bedrijven ne gatieve berichten afgeven. Stijgen de olieprijzen, de oplopende dollar koers, stijgende renten en loonkos ten zijn enkele oorzaken. Daarnaast zitten sommige bedrijven in een sa nering die al veel eerder had moeten plaatsvinden terwijl anderen hun afzetmarkt iets zien terugvallen. Don waarschuwt wel voor hoge looneisen. De olieprijs zal snel zakken als de spanningen in de Golf afnemen. Overigens zal een blijvend hoge olieprijs de inflatie dit jaar slechts een kwart procent extra omhoog duwen. Volgens Don worden ook de gevolgen van de Duitse eenwor ding in Duitsland zelf te somber in geschat. Nieuwe kwartaalcijfers tonen vol gens het hoofd van de afdeling con junctuur van het CPB, drs. J. van de Lem, voor het nationale bedrijfsle ven een positief beeld met winststij gingen ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar. Ook het afne mende vertrouwen van de consu menten brengt het CPB niet op an dere gedachten. "Tegenover ver minderd vertrouwen, staat een nog altijd hoge koopbereidheid", zei Van der Lem. Kok somber De voorspelling van het CPB komt juist op het moment dat volgens mi nister Kok (financiën) de kans op 'economische tegenwind' de laatste tijd bepaald niet kleiner is gewor den. Kok schrijft dit in een brief aan de Kamer. Hij baseert zich daarbij op 'enkele internationale ontwikke lingen' die in samenhang zorgen voor een vertraging in de groei van de wereldeconomie en de soms in grijpende saneringsbesluiten die enkele belangrijke Nederlandse be drijven aankondigen. Kok heeft zijn brief geschreven in antwoord op vragen van de kamer leden Ybema (D66) en De Korte (WD). Aanleiding voor hun vragen was de rede die Kok verleden week woensdag bij de Nationale investe ringsbank (NIB) hield over de fi- nancieel-economische toekomst. Kok schetste daar een somber beeld en voorspelde diep ingrijpende maatregelen. Op de vraag waarom hij zijn rede hield zoals hij die hield stelt Kok dat het wenselijk was om de samenle ving tijdig en goed te doordringen van de ingrijpende financieel-eco- nomische maatregelen die nodig zijn. Het feit dat die maatregelen niet slaan op 1991 maar op de jaren daarna doet daar niets aan af. ROTTERDAM (GPD) - Geld ver dienen, zonder dat je er iets voor hoeft te doen. Dat is vanaf nu moge lijk via een nieuw reclamemedium: de privé-auto. Zo houden Rob Schaeffer (27) en Hans den Engels man (23) de bellers van hun 06-infor- matielijn althans voor. Schaeffer en Den Engelsman zijn de oprichters van 'Pays-Bas International Public Advertising', een bedrijf dat de auto als reclame-medium wil gaan ge bruiken. In een aantal landelijke en regio nale dagbladen worden mensen op geroepen te bellen met het 06-num- mer van Pays-Bas. Via een bandje wordt informatie gegeven. "We be loven geen Gouden Bergen, maar wel een redelijke bijverdienste", luidt de tekst. Het initiatief van de twee Rotterdammers is dat de auto van particulieren wordt beplakt met reclame. "Wie per jaar veertigduizend kilo meter rijdt en aan de zijkanten van zijn auto een strook reclame laat 'Privé-auto met reclame is leuke bijverdienste' plakken, verdient 1.500 gulden. Wie daarentegen honderdduizend kilo meter rijdt, kan maximaal 5.100 gul den tegemoet zien". En de bijver dienste is voor iedereen bereikbaar, vooral voor de eigenaren van een middenklasser. Het idee voor de autoreclame is nog maar een paar weken oud. De 06-lijn had Den Engelsman al langer voor bedrijven die allerlei handels- produkten telefonisch wilden ver kopen. Nu gebruikt hij de lijn voor de autoreclame, de opbrengst ge bruiken Schaeffer en Den Engels man om hun eerste onkosten te dek ken. "Ik heb altijd al iets in de recla me willen doen en dit is een gat in de markt", vertelt Hans den Engels man enthousiast. "Radio en televi sie zijn eigenlijk uitgeput en het eni ge wat overblijft is de auto. Aan de andere kant wordt autorijden, zeker nu met de Golf-crisis, steeds duur der. Op deze manier kun je als auto mobilist toch een aardig, deel van je onkosten terugverdienen". "Mensen kunnen het 06-nummer bellen voor informatie en zich ver volgens opgeven. Met behulp van de Gouden Gids benaderen wij be drijven of ze interesse hebben om op auto's te adverteren. Bij de wen sen van de verschillende bedrijven zoeken we een passende auto en brengen die vervolgens met elkaar in contact. De bedrijven regelen verder dat de auto wordt beplakt of bespoten. Onze taak blijft beperkt tot het houden van steekproeven. Controleren of wel zoveel kilome ters worden gemaakt als van tevo ren is opgegeven en of de reclame nog wel op de auto zit". Dieptepunt dollar AMSTERDAM (UCN/DPA/ANP) - De koers van de Amerikaanse dol lar heeft gisteren een nieuw na-oor- logs dieptepunt bereikt. Op de wis selmarkt in Amsterdam lag de koers bij het slot van de handel op 1,6865 gulden, bijna een cent lager dan de slotkoers van 1,6955 van af gelopen vrijdag. Vanochtend no teerde de munt nog tweetiende cent lager. De verdere daling van de dol larkoers wordt vooral veroorzaakt door de toenemende vrees voor een recessie in de Verenigde Staten. De prijzen van ruwe olie zijn gisteren flink gedaald, maar er was ook niet veel handel. Op de olietermijn- markt in New York daalde een vat (159 liter) West Texas Intermediate, voor levering in december 2,10 dol lar in prijs tot 31,90 dollar. Op de Londense markt ging de notering van Brent-olie voor levering in de cember met 1,69 dollar omlaag tot 31,86 dollar per vat. Miljoen werkloos Landbouwberaad EG weer vruchteloos WARSCHAU (Rtr) - Het aantal werklozen in Polen is vorige maand boven de miljoen be land, tot 1.008.416 werklozen, 7,5 procent van de beroepsbevol king. Het tempo van ontslagen is echter afgenomen, zo meldt het ministerie van arbeid. .:'P Océ schrapt Fusie Nationale NMB Postbank aardverschuiving VENLO (ANP) Het kopieerma chinebedrijf Océ-van der Grinten wil het aantal werknemers in de vestiging in Venlo in de loop van volgend jaar met 250 verminderen door verdere rationalisering. Met de ondernemingsraad en de vakbon den is overleg begonnen over de manier waarop dat zal gebeuren. In Venlo werken op het ogenblik ongeveer 3300 mensen. Océ meldde een maand geleden dat de netto winst in het derde kwartaal van het op 1 december begonnen boekjaar met negen procent is gedaald tot 17,6 miljoen gulden. De reorganisatie kan volgens de Industrie- en voedingsbond CNV zonder ontslagen verlopen. Tarieven omhoog De KLM verhoogt met ingang van 10 december de passagetarieven op nieuw. Als de overheid het goed vindt gaan de tickets voor vluchten binnen Europa 5 procent meer kos ten en gaan de prijzen voor vluchten naar bestemmingen buiten Europa met 7 procent omhoog. De KLM heeft de afgelopen week hierover afspraken gemaakt met de andere lijndienstmaatschappijen die in IA- TA zijn verenigd. Surséance Filmlab Aan de filmlaboratoria RCM in Hil versum en NLF in Loenen, die door de zestig personeelsleden bezet worden gehouden, is surséance van betaling verleend. Het personeel heeft het vertrouwen in de directeur opgezegd, aldus de bewindvoerder, mr. J.C. van Apeldoorn. Chaos aan grens Het verkeer aan de Italiaanse grens is gisteren voor een groot deel ver lamd als gevolg van een 24-uurssta- king van de Italiaanse douanebe ambten, die gehoor gaven aan de oproep van hun grootste vakbon den. Bush-begroting Met de ondertekening van een be grotingsplan dat het financierings tekort in vijf jaar tijd met 492 mil jard dollar moet verminderen, heeft de Amerikaanse president George Bush een eind gemaakt aan de on rust die hem binnen zijn eigen Re publikeinse partij aanzienlijke poli tieke schade heeft berokkend. Bush tekende de gewraakte begroting an nex bezuinigingsplan vlak voor het verstrijken van de tijdslimiet. Kritiek Sligro Sligro Beheer is bij de overneming van Abim Beheer in Alkmaar niet misleid. De door Abim verstrekte gegevens gaven een juiste voorstel ling van zaken. "Abim Beheer was ten tijde van de overneming een ge zond bedrijf', zo heeft de voormali ge eigenaar van Abim, J.G. Schras- ser, gisteren in een reactie laten we ten. Tekort fondsen De totale uitkeringen voor arbeids ongeschikten zullen in 1990 waar schijnlijk uitkomen op 23,9 miljard gulden. Dat is 255 miljoen gulden meer dan in juni nog door de bestu ren van de arbeidsongeschiktheids fondsen werd geraamd. AMSTERDAM (GPD/ANP) - De samenwerking tussen Nationale Nederlanden en de NMB Postbank betekent een aardverschuiving in de bank- en verzekeringswereld. Niet zozeer omdat het gaat om ver reweg de grootste verzekeraar van Nederland en de op twee na groot ste bank, maar vooral omdat er vol strekt andere distributiekanalen verzekeringsprodukten ko-. Het werk van de assurantie-tus senpersonen (Nationale Nederlan den doet naar schatting zo'n 80 pro cent van zijn zaken via deze men sen) wordt waarschijnlijk voor een groot deel overgenomen door het uitgebreide kantorennet van de NMB Postbank. En dat heeft, con stateert de Dienstenbond FNV, ne gatieve gevolgen voor de werkgele genheid. Het kant-en-klare distributienet van de NMB Postbank kan door Na tionale Nederlanden veel goedko per worden gebruikt dan de duur dere tussenpersonen. Wat die de verzekeraars precies kosten, is niet bekend. Wie in Nederland bij een assurantie-adviseur een levenhypo theek afsluit of een levenpolis koopt, krijgt niet te horen hoeveel hij voor bemiddeling betaalt aan dé man of vrouw die hem aan 'de voor deligste oplossing' helpt. Misschien omdat hij dan van schrik achterover zou slaan. In Groot-Brittannië daarentegen moet dat de consument wél worden verteld. Dat is ooit afgedwongen als onderdeel van de Financial Service Acts. Daar komt volgens het blad Effect van de Vereniging van Effec tenbezitters ook het cijfer vandaan dat van iedere 100 gulden die de tus senpersoon verdient, de aandeel houders over de hele looptijd van de polis slechts 50 gulden terugzien. Loketten Terwijl de verzekeraar dus buiten gewoon geïnteresseerd is in de 'lo ketten' van de bank, is de bank op haar beurt zeer geïnteresseerd in het geld van de verzekeraar. Dat geld is voor lange tijd ter beschik king gesteld door de premiebetalers en de bank kan dat dus voor een aantal kortere periodes uitlenen. Op die manier wordt geen nieuw geld geschapen en wordt er niet getornd aan de solvabiliteit de mate waar in de bank aan haar betalingsver plichtingen kan voldoen. De Wet Toezicht Kredietwezen schrijft vóór hoeveel vermogen de banken 'in kas' moeten houden in verhouding tot verleende kredieten. Op papier ziet de fusie tussen Na tionale Nederlanden en de NMB Postbank er dus prachtig uit. Maar er is niet veel fantasie voor nodig om nu al allerlei hindernissen te be denken. Zo verklaarde de bestuurs voorzitter van Aegon (de grootste concurrent van Nationale Neder landen), drs. J. Peters, begin deze maand dat tussenpersonen voor verzekeraars dermate belangrijk zijn, dat hij zich niet kon voorstellen dat deze overbodig zouden worden gemaakt. "Als ik als verzekeraar naar een Nederlandse bank kijk, dan gaat het in de eerste plaats om het distributienet, de klanten, de MOSKOU (DPA/ANP) - Het econo mische hervormingsprogramma van de Sovjetunie, dat beoogt om binnen 500 dagen de overgang te be werkstelligen van een geleide naar een vrije economie, is gedoemd te mislukken. Hyperinflatie zal het ge volg zijn, zo schrijven de dertien op stellers van het plan in een open brief in de krant Komsomalskaja Pravda. Twee van de dertien zijn Stanislav Sjatalin en Nikolai Pe- trakov, economische adviseurs van president Gorbatsjov. De hervorming zal mislukken omdat er een volkomen gebrek aan coördinatie is tussen de republie ken in de Sovjetunie. Sommige re publieken, zoals Rusland, vcferen het 500-dagenprogramma uit. An dere, zoals Kirgizië, hebben inge stemd met een afgezwakte versie daarvan zoals ook de regering in Moskou heeft gedaan. Oekraine gaat zijn eigen gang. Deze republiek wil zelfs een eigen munteenheid. De grootste fout die gemaakt is is dat er is begonnen met pogingen om de hoeveelheid geld in omloop te stabiliseren voordat de prijzen zijn vrijgegeven. Nu zal de overgang naar een vrije-markteconomie niet plaatsvinden via een stabilisering van de koers van de roebel, maar via hyperinflatie die weer de nodige maatregelen vereist, zo schrijven de dertien economen, die de inflatie richting de honderd procent zien gaan. De levensstandaard daalt snel, het inzakken van de markt voor consumentenprodukten kan niet worden gestopt en de economie zal in een chaos terechtkomen. Dat is de prijs die wordt betaald voor be sluiteloosheid en inconsequentie, aldus de economen. Uit de jongste gegevens blijkt dat er sprake is van een crisis. Veertig miljoen van de 288 miljoen Sovjet burgers leven onder de armoede grens, 14,3 miljoen gezinnen wach ten al jaren op een woning en nog eens drie miljoen mensen moeter het stellen met een bouwvallige be huizing. BRUSSEL (GPD) - Ook de "negen de bijeenkomst van de EG-minis- ters van landbouw en handel over de verlaging van de landbouwsub sidies heeft gisteren niets opgele verd. De bewindslieden zijn van daag weer bijeen weer bijeen, maar er is weinig uitzicht op een oplos sing. "Ik wordt het zo langzamer hand zat", zei de Nederlandse land bouwminister Bukman gisteravond dan ook moedeloos. Vooral Frankrijk bleef, zoals steeds de laatste weken, dwarslig gen. De Franse minister van land bouw Mermaz blijft meer garanties eisen dat de Franse boeren voor de voorgestelde verlaging van de sub- bijkantoren. Als je je dan bedenkt dat wij 85 procent van onze verzeke ringen doen via tussenpersonen, van wie de kennis en service cru ciaal zijn; en dat zou dan in conflict komen. Nee, ik denk niet dat dat verstandig zou zijn". De Dienstenbond FNV is ver baasd dat Nationale Nederlanden juist nu belangstelling toont voor de NMB Postbank Groep. "De integra tie van de NMB en Postbank ver loopt moeizaam. De bank zit nog volop in een fusieproces. Cultuur verschillen spelen daarbij een grote rol". Op de verschillende culturen wordt ook gewezen door de Dien stenbond CNV. De vrees bestaat dat de onrust en onzekerheid bij het personeel van beide (of nog beter: van de drie) financiële instellingen alleen maar toenemen. Aegon-chef drs. Peters, een 'oude rot' in het fusie-vak (als voorzitter van de raad van bestuur van Ennia kondigde hij in 1983 de fusie met AGO aan), in het blad Effect: "Het grootste risico is volgens mij dat een onderneming te lang bezig blijft met praten en het maken van groot se en meeslepende plannen". Ontevreden bonden De vakbonden vinden dat de NMB Postbank en Nationale Nederlan den (NN) de fusiegedragsregels met voeten hebben getreden. Als de twee concerns geen bevredigende verklaring voor hun handelwijze kunnen geven dan dienen de vak bonden vermoedelijk een klacht in bij de fusiecodecommissie van de SER, de Sociaal Economische Raad, zei bestuurder T. de Leeuw den Bouter maandag van de Dien stenbond CNV. De Dienstenbonden FNV en CNV zijn woedend over de manier waarop de NMB Postbank en Natio nale Nederlanden hun fusieplannen hebben gepresenteerd. Volgens de bonden hebben de twee concerns de fusiegedragsregels met voeten getreden. Als NMB Postbank en Nationale Nederlanden geen bevre digende verklaring voor hun han delwijze geven, dienen de vakbon den vermoedelijk een klacht in bij de fusiecodecommissie van de SER, zo liet de Dienstenbond CNV gisteren weten. De twee vakbonden zijn ontevre den over de informatieverstrek king. "Van tijdig informeren van de vakbonden is geen sprake geweest. Dat is men maar even vergeten. Wij mogen pas vandaag opdraven om te horen hoe de vork in de steel zit", al dus een woordvoerder van de Dien stenbond CNV. "Als de NMB Post bank en Nationale Nederlanden al hun zaakjes zo rammelend organi seren, kunnen we straks nog wat verwachten". Philips wil chip-subsidie voor super-tv DEN HAAG (GPD) - Philips wil de subsidie die het ministe rie van Economische Zaken be schikbaar had voor haar super- chips-programma, gebruiken voor de verdere ontwikkeling van de high definition-televisie. Het gaat om vele tientallen mil joenen die Economische Zaken nog zou steken in het Europese Jessi-project. In het kader van de reorganisatie die bij Philips is ingezet, is het concern on langs uit het superchip-pro gramma van Jessi gestapt. De ruim 50 miljoen gulden subsidie die Philips al voor het superchips-project van Jessi heeft ontvangen, hoeft niet te worden terugbetaald, Dat is evenmin zo met de bijna 200 mil joen die Philips heeft ontvangen voor het megachip-project dat aan Jessi vooraf ging. Philips wil nu het geld gebrui ken voor de hdtv, de ontwikke ling van een veel verfijnder vorm van televisie. Dat vergt nog miljarden aan investeringen en onderzoek. Hdtv moet in 1995 worden geïntroduceerd. sidies met 30 procent gecompen seerd worden. De tot nog toe door de Europese Commissie en de Itali aanse EG-voorzitter gedane voor stellen worden door Parijs onvol doende gevonden. Volgens Bukman groeien de irri taties in de EG-ministerraad over de houding van de Fransen, die overi gens stilzwijgend door Duitsland worden gesteund. Het was ook op Frans verzoek dat de vergadering gisteren na acht uur weer werd ge schorst. Mermaz wilde nieuw be raad met zijn regering. Omdat men de zaak niet wilde forceren, kregen de Fransen daarin hun zin. "Maar we kunnen zo niet aan de gang blijven", zei Bukman. "Het kan toch niet dat een land dwars ligt, concessies vraag, die conces sies krijgt en dan vervolgens weer dwars gaat liggen. Daar moet een eind aan komen. Ook wij hebben buitengewoon weinig elastiek meer in onze voorstellen". Vooral Neder land, Engeland en Denemarken, maar ook de Spanjaarden, hekelden gisteren in de ministerraad de op stelling van de Franse regering. De twaalf zijn nu al drie weken over tijd met het indienen van hun voorstellen voor het vrijmaken van de wereldhandel in onder andere landbouwprodukten. Die voorstel len moeten begin december leiden tot een handelsakkoord in de GATT, de wereldorganisatie voor handel en tarieven. Als de EG het oneens blijft dreigt die hele GATT- ronde op een mislukking uit te draaien. De Europese Commissie, die de GATT-onderhandelingen namens de EG voert, kwam met een com promisvoorstel, waarbij zij toezegt in de GATT te zullen streven naar het handhaven van de bestaande garanties voor de Europese boeren. Ook is zij bereid voorstellen te doen om de boeren in zwakke regio's sterker te steunen dan die in de eco nomisch sterkere gebieden. Maar de Fransen waren niet te overtuigen. Naarmate men de Fran sen meer tegemoetkomt, groeien bovendien de problemen voor Ne derland, Groot-Brittannie en Dene marken. Die hebben de Europese Commissie tot nog toe het sterkst gesteund. Bukman zei dat "nu niet juist van die landen concessies moeten worden gevraagd om Frankrijk over de streep te trek ken". EINDHOVEN (ANP) Philips is bereid met de bonden één centraal soci aal plan af te spreken met betrekking tot reorganisaties die bij het bedrijf in Nederland op handen zijn. Een woordvoerder van Philips heeft dit van nacht meegedeeld na afloop van een eerste gespreksronde met de bonden. Met name de Industriebond FNV had om een dergelijk centraal sociaal plan gevraagd. Die reorganisaties leiden volgens de bonden in Nederland zeker tot een verlies van 7.000 tot 10.000 arbeidsplaatsen. Daarom moeten de plannen gericht zijn op een versterking van de diverse bedrijfsonderde len van Philips. Als het vanwege de tijdsdruk niet lukt om gedwongen ont slagen te voorkomen moeten banenpools worden geformeerd, meent de Industriebond FNV. Philips is volgens de woordvoerder ook bereid om de bonden volledig inzicht te geven in de stand van zaken met betrekking tot de reorganisa ties. Ook wil Philips met de bonden overleg plegen over de maatstaven die worden gehanteerd bij het maken van de reorganisatieplannen. Daarop hebben de vakorganisaties overwegend tevreden gereageerd. Volgens hen is het belangrijk dat Philips de bonden op korte termijn wil informeren over de juiste planning van de reorganisaties. De Unie BLHP blijft echter bezorgd over het verdere verloop van de on derhandelingen. Bestuurder A. Verhoeven "In feite weten we dus nog niet wat ons boven het hoofd hangt". Het overleg wordt op 21 november voortgezet. ADVERTENTIE Is er nou niet een showroom in de buurt waar je kunt zien hoe je je kantoor het best kunt inrichten? Of de kantine, de vergaderruimte, de receptie en de... 2223 KE Katwl|k «el 01716-13943 •X 01718-73343 projectmeubelen Showroom enadvies voor kantoren,instellingen,bedrijven,zalen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5