Gorbatsjov is een ramp voor dit land Kantonrechter soms machtiger dan minister 'Midden-Oosten is horloge in wereld' [REPORTAGE! Sovjet-econome Koryagina zie complot in omstreden 500-dagen plan Tutu: 'Alleen spijtbetuiging onvoldoende' DINSDAG 6 NOVEMBER 1991 ~2 Van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU - Dr. Tatjana Koryagina maakt van haar hart geen moordkuil. "President Gor batsjov is een gevaar voor dit land", zegt ze. Koryagina, bekend econome, publiciste, lid van het Russische parlement en 'onafhankelijk adviseuse van Russisch president Boris Jeltsin', is zéér bezorgd over de ontwikkelingen van de laatste maanden in de Sovjetunie. Koryagina heeft zich gespeciali seerd in economische criminaliteit. Ze volgde de veranderingen in het voormalige Oostblok op de voet en al onder Breznjev bezig met door de impopulaire Gorbatsjov, in pagne van Gorbatsjov in. Hij is po- liezen. Eind 1988 heeft hij het op pulair, eigenlijk is zijn enige wapen akkoord gegooid met de conserva- dat het volk hem vertrouwt. Dus tieven. De perestrojka die de partij moet hij door het centrum, geleid van de macht dreigde te beroven. plannen voor een markteconomie. "In 1988 behoorde ik nog tot het team van economische adviseurs van premier Ryzjkov", zegt ze la chend. Ook de huidige Russische vice-premier Javlinsky zat daarbij. Met andere woorden, er kan veel veranderen. Javlinsky geldt nu als de radicale hofeconoom van Rus sisch president Boris Jeltsin. Ryzjk- ka. Om ov is hun grootste tegenstander, de chaos i het apparaat, het obstakel diskrediet worden gebracht". Het scenario ligt volgens Korya gina klaar. "De privatisering en de verdeling van het land zullen voor chaos zorgen, maar niet voor volle winkels. Dat veroorzaakt ontevre denheid over Jeltsin. Gorbatsjov zal roepen dat Jeltsin weinig begrijpt de complexiteit van perestroj- einde te maken aan de sterk centraal gezag no dig en dat is wat Gorbatsjov te bie- op weg naar een snelle overgang den heeft", argumenteert z naar de vrije-markteconomie. Schijn bedriegt. Althans, als we Koryagina mogen geloven. Het 500- dagenprogram, zegt ze, is niet meer dan een provocatie. Een onderdeel van 'Het Grote Complot'. Meester brein: Michail Sergjevitsj Gor batsjov. Doel: Jeltsin onmogelijk maken. Koryagina: "Ik vind het onbegrij pelijk dat een befaamd econoom als Stanislav Sjatalin dit programma voor zijn rekening heeft genomen (inmiddels heeft ook hij zich er van gedistantieerd, red). Iedereen weet dat het onmogelijk is om met zulke reuze schreden en in zo'n tempo naar de vrije markt te gaan. De men sen zijn er na 73 jaar socialistische indoctrinatie te conservatief voor, die willen geen privatisering, geen onzekerheden van het kapitalis me". - Waarom heeft volksheld Jeltsin dit programma dan, vorige week woensdag, als het zijne omhelsd? Koryagina: "Het programma komt oorspronkelijk uit het Ry^jk- ov-kamp. Jeltsin zocht samenwer king met Gorbatsjov. Die beschul digde hem immers voortdurend van extremisme en gebrek aan con structieve ideeën. Voor Jeltsin was het programma dé mogelijkheid om te testen of het Gorbatsjov werke lijk ernst was met radicale hervor mingen. Tegelijkertijd zag hij het als een kans om zichzelf te presente ren als een constructief man, met wie kan worden samengewerkt". Tegenstander En inderdaad kwamen Jeltsin en Gorbatsjov op basis van het Sjata- lin-Javlinskyplan nader tot elkaar. Maar vervolgens liet Gorbatsjov zijn premier Ryzjkov, een verklaard tegenstander van de radicale thera pie, niet vallen. Het Sovjet-parle ment, dat volledig wordt beheerst door Gorbatsjov, weigerde het Sja- talin-plan goed te keuren, terwijl het Russische parlement dat al had gedaan. Tenslotte ontkrachtte hij met een aantal presidentiële decre ten en de roemruchte 'Richtlijnen voor de overgang naar een vrije markteconomie', de inhoud van het 500-dagenprogramma. Koryagina: "Gorbatsjov flirtte met het radicale programma, gaf de "Dan gaan de deuren van de lood- ïn open. De consumptiegoederen zullen de winkels bereiken. Gor- moest worden teruggedraaid taktiek was en is de indruk van vooruitgang te wekken, terwijl er sprake is van achteruitgang". Bloedbaden Hoe? Koryagina somt de voorbeel den van conservatief en hard optre den op. De bloedbaden in het Geor gische Tbilisi, Soemgait in Azer beidzjan, de economische blokkade van Litouwen, presidentiële decre ten ter verdediging van het socialis me. Maar de conservatief Ligatsjov en zijn aanhang zijn toch uit het machtscentrum verdwenen? Koryagina vertelt dan over tegen- i i i v - 0 \d i&flsillllliti batsjov is de held", voorspelt de stellingen tussen de 'oude macht' De huidige schaarste is en de 'nieuwe'. Het enige wat Gor- dus kunstmatig, niet meer dan een wapen in een politieke machts strijd? Koryagina: toch niet echt in eei achteruitgang? Het is gewoon sabo tage". Sigaretten Bewijzen? Koryagina, bij het insti tuut zoek batsjov en Ligatsjov gemeen heb ben is dat ze beiden tegen Jeltsin Ja, je gelooft zijn, zegt ze. En ze zegt het niet on dramatisch mogelijk te achten, dat Gorbatsjov door de 'oude conservatieven' wordt gechanteerd. Nu raken we aan een heel gevoe lig punt: de geruchten over Gor- batsjovs mogelijke relaties met de wetenschappelijk onder- mafia. Koryagina: "Ik ben al be- het machtige Unie-plan- schuldigd geweest van belediging bureau Gosplan hoofd van de afde- van de president. De procureur-ge ling sociale zaken, schudt het neraal heeft die aanklacht later in- hoofd. "Ik beschik over veel infor- getrokken. Ik heb tijdens twee de- matie, krijg het van alle kanten. Een monstratieve bijeenkomsten ge maand geleden zei ik dit tijdens een zegd dat er opheldering over deze tv-interview in Wladiwostock, waar 2aak moet komen, dat duidelijk op dat moment geen sigaretten moet worden waarom de mafia niet te krijgen. Er kwam een echt wordt aangepakt' parlementair onderzoek en grote hoeveelheden sigaretten kwamen boven water. Ik strijd met open De publiciste onderhoudt innige banden met het duo Gdljan en Ivan- twee gerechtelijke onderzoekers houd m'n mond niet. Daarom die corruptie in de partijrangen pro- worden er nu geen live-interviews meer met me gehouden". Koryagina: "Je moet goed begrij pen, Jeltsin is een gevaar beerden bloot te leggen en daarbij de naam van Ligatsjov noemden. Het onderzoek werd stopgezet, de beide hoofdrolspelers uit de partij indruk dat hij erachter stond. Maar coup-plannen. Kremlin. Iedere dag dat hij in func- gegooid en van hun baan beroofd" tie blijft is er één teveel. Hij krijgt Nog steeds wordt bekeken of bei- meer en meer informatie, weet wat er achter de politieke schermen speelt en krijgt steun ook uit de ran gen van organisaties die traditio neel volledig in dienst van het Kremlin stonden". Volgens Koryagina verspreidt een trouwe kameraad van Gor batsjov, de voorzitter van het Unie- parlement Loekjanov, het gerucht dat Jeltsin en de democratische op positie een machtsgreep willen. In etappes moet eerst Ryzjkov ver dwijnen, vervolgens het Unie-parle ment worden ontbonden en tenslot te Gorbatsjov van het president schap worden beroofd. "Natuurlijk is dat onzin. Maar het dient alleen maar om de angst en de chaos te versterken", beweert ze. Een dag na ons gesprek verschijnt in het conservatieve blad Sovjets- k^ja Rossia een aanval op het nieu we oppositionele blok Democra tisch Rusland. Politburolid Antono- vitsj van de conservatieve Russi sche communistische partij be schuldigt de oppositie tegen het centrum van machtshonger en Tatjana Koryagina: "Ik ben er ze ker van dat alles wordt gedaan om Jeltsin uit te schakelen. Iedereen weet dat hij de corruptie wil aan pakken. (foto GPD) den, inmiddels genietend van de immuniteit die hun lidmaatschap van het parlement garandeert, kun nen worden aangepakt. Koryagina na lang aandringen op meer dan suggestieve opmerkin gen: "Ik ben voor de rechtsstaat, ga uit van iemands onschuld tot diens schuld is bewezen. Er is enige infor matie over relaties tussen Gor batsjov en de handelsmafia. Ik ga echter niet mijn bevoegdheden te buiten. In de rechtszaal kunnen be wijzen gemakkelijk worden vernie tigd, dat biedt niet de kans op een onafhankelijk onderzoek. Ik zou voor een parlementaire commissie willen getuigen, ook al om de getui gen die ik zelf heb, te kunnen be schermen". Corruptie Ze is ervan overtuigd dat het recen te auto-ongeluk van Jeltsin en de bijna-ramp met diens vliegtuig in Spapje geen toeval waren. "Ik ben er zeker van dat alles wordt gedaan om hem uit te schakelen. Iedereen weet dat hij de corruptie wil aan pakken. Dit is een reëel gevaar, on derschat dat niet. Dat geldt trou wens ook voor mij persoonlijk. Mijn relatie met Jeltsin maakt me ook tot mikpunt. Ik had al drie keer een auto-ongeluk. Pas toen ik er ophef over ging maken in de pers hielden deze mysterieuze aanrijdingen op". Koryagina verwijt het Westen geen oog te hebben voor de Sovjet- werkelijkheid en de rol die Gor batsjov daarin speelt. "Jullie deco reren een dictator", zegt ze met ver wijzing naar de Nobelprijs die de Sovjet-president in ontvangst mag nemen. "Ik heb zelfs de indruk dat het Westen niets zal doen wanneer Gorbatsjov het leger inzet om de Sovjetunie bijeen te houden". Volgens haar is de destabilisatie in het land een rechtstreeks gevolg van Gorbatsjovs weigering voluit te kiezen voor echte democratie en een Unie-verband zoals die andere Nobelprijswinnaar, Andrej Sachar- ov, het wenste: een confederatieve club van vijftien onafhankelijke sta ten. "Een geleidelijke overgang naar de vrije markt, een democrati sering zonder bloedvergieten en een leider die het vertrouwen van de bevolking heeft, dat zijn onze kansen op terugkeer naar de be schaving. We leven nu in een hoge- drukketel die ieder moment kan ontploffen. Een concept voor een betere toekomst is alleen realiseer baar zonder het duo Gorbatsjov-Ry- zjkov. Er moeten nu eenmaal offers worden gebracht voor een betere toekomst", zegt Koryagina met lichte ironie. het Sovjet-parlement gebruikte hij het, op een bijna hysterische ma nier, alleen maar om nog meer pre sidentiële volmachten te krijgen". We bevinden o Als we Koryagina mogen geloven dit cynische machtsspel waarbij e man in de straat pion en slachtof- s, het directe gevolg van de am- van Het Grote Complot. "Jeltsin werd tot president van Rusland ge kozen tegen de wil en de anti-cam- n de doolhof bities en de machtshonger van Gor batsjov. "Er is niets tegen ambities, iedere politicus heeft die. Maar Gor batsjov is heel bang de macht te ver- DEN HAAG - Wie beslist er ei genlijk in Nederland: de minister of de kantonrechter? Vraag het de Utrechtse kantonrechter mr. L. Cré- bolder en hij zal zonder blikken of blozen zeggen dat hij niets met mi nisters te maken heeft. "Ik heb geen baas", zo laat de secretaris van de Kring van Kantonrechters zich gel den. De onafhankelijkheid van de rechterlijke macht in Nederland mag dan een groot goed zijn, feit is dat de recente weigering van de kantonrechters om hogere boetes op te leggen voor zwartrijders in het openbaar vervoer, hard is aangeko men in Den Haag. Het beleid van het kabinet om de zwartrijders kei hard aan te pakken, is er immers door ondergraven. Minister Hirsch Ballin (justitie) laat via een woord voerder weten dat collega Maij- Weggen (verkeer) binnenkort een uitnodiging kan ontvangen voor een gesprek over de onstane situa- tie. Kantonrechter mr. Crébolder en zijn collega's hechten aan de onaf hankelijkheid van de rechterlijke macht, die stevig is verankerd in de Grondwet. Door hun houding inza ke het zwartrijden geven zij hun vi sitekaartje af, al mag er beslist geen relatie worden, gelegd met de drei gende opheffing van het instituut kantonrechter, aldus Crébolder. Het is ook geen prestigestrijd tus sen een veeleisende minister (Maij) en de kantonrechters. Nee, het is al lemaal terug te voeren tot het veel eenvoudiger principe van spreiding van macht. De (kanton)rechter oor deelt binnen de kaders die de wet gever (lees: de politiek) vaststelt. En dat is de enige relatie die er is tussen wetgevende en rechterlijke macht. Want, zo zegt de Utrechtse rechter: "De minister van justitie beschouw ik niet als mijn werkgever". Onaantastbaar Voor de meeste overtredingen zijn de wettelijke kaders waarbinnen de rechters hun eigen normen kunnen opleggen, nogal ruim. Variërend van vijf piek tot vijfduizend gulden voor eenzelfde vergrijp. De rechter beslist uiteindelijk hoe hoog dat be drag wordt en niet de minister. Wil de politiek dat anders, dan rest er niets anders dat het minimumbe drag fors op te trekken. "Een hogere bodem leggen", zo noemen de rech ters dat. Maar zolang dat niet is gebeurd, is er geen macht in Nederland die de rechter ter verantwoording kan roe pen. Alleen als de rechter het zelf te bont maakt, bijvoorbeeld met een stevige slok op achter het stuur gaat zitten, kan de Hoge Raad hem ter verantwoording roepen en eventu eel ontslaan. Maar in normale geval len is de rechter onaantastbaar; hij wordt zelfs voor het leven be noemd. Minister Maij-Weggen verhoog de, om een einde te maken aan het zwartrijden in trein, bus, metro of tram, de boetes per 1 september van 25 tot 100 gulden. Maar wie dat wei gert te betalen en voor de rechter wordt gedaagd, kan snel 35 piek verdienen. Want de kantonrechters besloten, zoals bekend, zaterdag om geen hogere boete op te leggen dan de 65 gulden die men momenteel in rekening brengt. En dat terwijl de vijf procureurs generaal in het voetspoor van de mi nister van verkeer hadden aange kondigd het schikkingsbedrag te verhogen tot 165 gulden. En daad werkelijk voorkomen zou moeten worden 'beloond' met 195 gulden. De kantonrechters vinden zulke ei sen echter niet in verhouding staan tot het vergrijp. Zij wegen zwartrij den af tegen fout parkeren, een on geldige APK-keuring of het rijden door rood licht. Aan de missie van Maij-Weggen hebben zij verder geen boodschap. Publiciteit Hoewel de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht een van de grondprincipes is van ons democra tisch systeem, maakte het besluit van de kantonrechters veel wat dis cussie los. Mr. Crébolder heeft het geweten. De telefoon stond de hele morgen roodgloeiend. De golf van publiciteit heeft hem verbaasd, maar niet echt verrast. "Als rechters zijn we niet op uit op publiciteit. Maar we moesten wel een stand punt gaan innemen na het besluit van minister Maij-Weggen en de brief van de procureurs-generaal". Crébolder, sinds 1983 kanton rechter, is bezig aan zijn vijfde jaar als secretaris van de Kring, waarin hij en zijn vakbroeders zich hebben verenigd. Een zaak die zoveel stof deed opwaaien als de boetes voor zwartrijders is hij echter nog niet te gengekomen. "Leuk is anders", vindt hij. Maar hij kan er nog om la chen. Lacht hij ook als de officieren van justitie het niet met het oordeel van de kantonrechters eens zijn? "Dan kunnen ze toch in hoger beroep gaan bij de strafkamer van de recht bank? Dan bepalen mijn collega's daar wel of wij het als kantonrech ters goed zien. Maar ik betwijfel of wij ons besluit om geen hogere boe tes op te leggen terugdraaien, als daadwerkelijk mocht blijken dat een hogere rechter met de officier meegaat", zegt Crébolder. Het wachten is dus op de eerste test-ca- Maatregelen Hoewel Crébolder absoluut niet op de stoel van de bestuurders wil gaan zitten, vindt hij dat de politiek er be ter aan zou doen maatregelen te ne men om zwartrijden te voorkomen in plaats van hogere boetes op te leggen. "Je lost niet alle problemen op door steeds hogere boetes te ei- De Utrechtse rechter wijst op een brede discussie in juridische krin gen over de noodzaak zwartrijders strafrechtelijk te vervolgen. "Velen vinden dat het eigenlijk een civiel rechtelijke procedure zou moeten zijn. Door in een bus of trein te stap pen, sluit je als passagier in feite een overeenkomst met de vervoerder. Door niet te betalen, lever je een wanprestatie en die moet, vinden velen, in een civiele zaak aan de or de worden gesteld". Maar de verantwoordelijkheid daarvoor ligt bij de politiek, zo haast Crébolder zich te zeggen. Want hij wil de zaak niet ingewikkelder ma ken dan het al is. "Op de burger moet dit toch allemaal heel verwar rend overkomen. Voor een leek is deze discussie niet gemakkelijk te begrijpen". En niet alleen voor de leek, zo blijkt. Ook op de ministeries van justitie en van verkeer was gisteren sprake van grote verwarring. Nie mand durft zich aan een uitspraak te wagen, bang als men is de onaf hankelijkheid van de rechterlijke macht ter discussie te stellen. En aan zo'n gevoelig onderwerp wil men de vingers niet branden. Hard aangekomen Pas na topoverleg kan de woord voerster van Justitie 's middags na mens haar baas minister Hirsch Ballin het eerder genoemde 'top overleg' met Maij-Weggen melden. Welke kant dat onderonsje uitgaat, blijft een verrassing. "Het wordt een geheel open gesprek", zo de woordvoerster weten. Men heeft er bijna een gehele werkdag voor no dig om tot die uitspraak te komen. Zo hard is de opstelling van de kan tonrechters kennelijk aangekomen. GEESTELIJK LEVEN Mevrouw Stranders van stichting Sjofar: KATWIJK AAN ZEE - "Wilt u weten hoe laat het is? Kijk dan naar het Midden-Oos ten". Voor de joodse me vrouw H. Stranders van de stichting Sjofar is het duide lijk: wie de bijbel kent en niet blind is voor de verwikkelin gen rond Israël, moet conclu deren dat de komst van de Heer nabij is. Met haar stichting Sjofar (rams hoorn) trekt mevrouw Stranders reeds zo'n twintig jaar door het land, om de 'heidenen' (niet-jood- se (on)gelovigen) op te wekken bij zichzelf na te gaan of ze werkelijk wedergeboren zijn. Uitstel is on verstandig, want de tijd begint steeds meer te dringen. Men hoeft slechts naar de staat Israël te kij ken. Mevrouw Stranders maakt zich er niet van af; zij onderbouwt haar oproep uitvoerig en heeft daarvoor twee avonden nodig. "Het duurt lang", waarschuwde ze gisteren een volle zaal in Kat wijk aan Zee, aan het begin van haar betoog. Met een onderbre king van niet veel meer dan een kwartier, sprak zij van klokslag half acht tot even na half elf. De spreekster gaf ruiterlijk toe tegen alle kerken en organisaties die zich met de relatie joden christenen bezighouden, iets te hebben. "De bedoeling is dat u het plan van God en het plan van de duivel gaat verstaan". En daar bij moesten "al die harde, onaan gename dingen" wel gezegd wor den. Haar pijlen richtte zij vooral op ir. J. van der Graaf (secretaris van de gereformeerde bond) en de ge reformeerd-vrijgemaakte prof. J. Douma, die onlangs voor de EO discussieerden over de plaats die de staat Israël in Gods heilsplan moet worden toegekend. Van der Graaf had als bestuurs lid van de organisatie 'Christenen voor Israël' evangelieverkondi gingonder joden niet uitgesloten, terwijl Douma had uiteengezet geen enkele betekenis te zien in Israël. Mevrouw Stranders: "Je neemt zo de mensen hun 'horlo ges' af. Het is ontzettend wat ze hebben gedaan. Ik weet niet wie er erger was, Van der Graaf of Douma". De spreekster moest niets van jodenzending hebben. Aan de hand van een groot aantal bijbel gedeelten maakte zij duidelijk dat het heil is uit de Joden, Gods volk. "U moet het natuurlijk wel zien". Predikers die over Israël niet preken, onthouden mensen een heel groot deel van de bijbel se waarheid, vond mevrouw San ders. Veel aandacht gaf de spreek ster aan het beeld uit de droom van koning Nebukadnesar van Babel, die door Daniël werd ver klaard. Het beeld (gouden hoofd, zilversen borst, koperen lende nen, ijzeren benen en voeten van zowel ijzer als klei) werd geraakt door een steen, zodat het enorme beeld verpulverde. De steen werd vervolgens een grote berg (Daniël 2). Het goud was symbolisch voor het Babylonische rijk, het zilver voor het Perzische, het koper voor het Griekse en het ijzer voor het Romeinse rijk, zo zette me vrouw Stranders de traditionele uitleg uiteen. Volgens haar moet de steen (Jezus) nog komen. Deze vier grootste machten uit de ge schiedenis moeten blijkbaar nog bestaan, zo leidde ze daaruit af. De vier machten zijn er dan ook nog steeds. In Babel bijvoorbeeld was een invloedrijke occulte sek te, waarvan het hogepriester schap automatisch vervuld werd door de leider van de overheer sende macht. Toen een Romeinse keizer deze eer weigerde, be kleedde een lid van de kerk in Ro me deze functie. Hij werd later ook de eerste bisschop van Rome. "Misschien begrijpt u nu waarom de roomse kerk zoveel occulte dingen in zich heeft". Babel is daarnaast in de bijbel symbool voor de anti-religieuze machten in de wereld. Als zoda nig bestaat Babel nog steeds. "Het is het hele relgieuze systeem in de wereld en het heeft z'n kern en activiteiten gevonden in de RK Kerk". Iran herbouwt nu het oude Babylon. Hussein (die op dezelfde plek de scepter zwaait) heeft zichzelf al de tweede Nebu kadnesar genoemd, aldus de spreekster. "Ik geloof echt dat we het zul len meemaken", zei de spreekster van de profetieën. De wedergebo ren gelovigen zullen "in een oog wenk" tot God worden opgeno men. In de periode die daarna komt zullen velen weigeren de boodschap te aanvaarden. "Er staat in de bijbel dat de mensen zich niet zullen bekeren". Mevrouw Sanders spreekt van avond weer in de zaal van sport hal 'Cleynduin' (Stadhouders- dreef 1) in Katwijk^ Aanvang half acht. RUSTENBURG (ANP) - De ker ken in Zuid-Afrika die tot nu toe de apartheid hebben gesteund, kunnen volgens aartsbisschop Desmond Tutu niet volstaan met het uitspreken van spijt over hun houding. Voor verzoening met de kerken die de apartheid hebben bestreden, is meer nodig, zoals herstel van het aangedane on recht, aldus Tutu tijdens de ope- ningsdienst van de nationale ker- kenconferentie in Rustenburg in Transvaal. De conferentie, waaraan onge veer 130 kerken en kerkelijke groepen deelnemen, moet leiden tot een gézamenlijk standpunt over de veranderende situatie in Zuid-Afrika. Voor het eerst sinds de conferentie van Cottesloe van 1960 overleggen conservatieve en progressieve Zuidafrikaanse ker ken met elkaar overleggen over de politieke situatie in hun land. Vele van de deelnemende kerken stapten na Cottesloe uit de Zuid afrikaanse Raad van Kerken, om dat zij het niet eens waren met de afwijzende houding van de raad tegenover de apartheid. Een belangrijke kwestie op de agenda is het sterke verlangen van de conservatieve kerken om zich te verzoenen met de kerken die de apartheid hébben bestre den en gerechtigheid verlangen Tutu: herstel onrecht (archieffoto) voordat er van verzoening ook maar sprake kan zijn. Tutu onderstreepte dat de slachtoffers van ongerechtigheid en onderdrukking altijd tot ver geving bereid moeten zijn. Dat is een opdracht van het evangelie. Maar de kerken die de apartheid hebben gesteund, moeten bereid zijn te erkennen dat zij er ver keerd aan hebben gedaan men sen uit hun huis en van hun grond te verdrijven en hen tot armoede te dwingen. Ook moeten zij toege ven, dat de kinderen van die men sen slecht onderwijs hebben ge had en dat hun grondrechten zijn vertrapt. 'Rolduc-studenten slachtoffers van ongezond systeem' ROLDUC (GPD) - De Vereni ging van Pastores in het bisdom Roermond (VPW) heeft het in een open brief aan de bisschop opge nomen voor wat zij noemt "de slachtoffers van de ongezonde scheiding tussen goddelijke roe ping en menselijke, realiteit en de wereldvreemde sfeer van het se minarie in Rolduc". De pastores zeggen ernstig be zorgd te zijn over het lot van de studenten, naar aanleiding van met name de berichten over ho moseksuele relaties tussen stu denten en docenten. Secretaris pastoor M. Gubbels van de vereniging licht toe dat de pastores de bisschoppen willen waarschuwen voor de gevolgen van zijn voornemen om de regels op Rolduc nog strenger te maken. Gijsens woordvoerder vindt de brief een provocatie. "Een dia loog wordt gevoerd tussen twee partijen en niet via een krant". Vrede. De RK Jongerengroep Leiden komt morgenavond weer bijeen, rond pastoor drs. A. Vree burg van de parochie St. Lode- wijk, die zal spreken over 'Vrede'. De avond, die begint om half ne gen, vindt plaats in het St. Ja- cobshofie (Doezastraat 25). Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Barne- veld mw. D. Atema Donkerbroek; be dankt voor Sexbierum-Pietersbierum J. Riemersma Nijbroek, voor Wage- ningen G. Wassinkmaat Oene.toegela- ten tot de evangeliebediening: L.J. Oosterom, Voornsloot 14, 3993 TA Houten, tel. 03403-79749; mw. C. Oos- terom-Vlier, Voornsloot 14, 3993 TA Houten, tel. 03403-79749; toegelaten t de evangeliebediening en beroep- Gcref. Kerken vrijgemaakt: bedankt voor Bunschoten-W. J. de Gelder Gro- ningen-O. Christelijke Geref. Kerken: aange nomen naar Ulrum i.c.m. Lutjegast E. Everts kand. Hoogeveen. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Katwijk aan Zee G.J. van Aalst Benthuizen. „luim i

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2