Carrell: geen tijd voor Nederland 'Grapje' dikke Top 40-hit fergie contra beer Nachtfilm en nieuws verhuizen anne wuift met laars René Froger in het spoor van de nationale toppers Tien tv 10-shows liggen nog altijd op de plank Hillegom doet mee aan quiz op radio Ontdekking PAGINA 20 DINSDAG 6 NOVEMBER 1990 HILVERSUM - Met ingang van komende vrijdag verhuizen de nachtfilms, die op Nederland 1 en 2 te zien waren naar Nederland 3. Op vrijdag werd de nachtfilm tot nu toe op Nederland 1 uitgezonden, en op zaterdag op Nederland 2. Het probleem in het verleden was dat die nachtfilm pas na het gewone avondprogramma op allerlei verschillende tijdstippen werd vertoond. Op Nederland 3 zal dat steeds op dezelfde tijd zijn. Vrijdags om kwart over elf na NOS-laat en zaterdags om kwart voor elf na het Studio Sportjournaal. De verschuiving van de nachtfilms is één van de wijzigingen die de publieke omroepen in de strijd werpen om de kijkersgunst en tegen het commerciële RTL4. Een andere wijziging is sinds gisteravond al ingegaan: de verplaatsing van het elf uur-journaal op Nederland 1 naar tien uur op Nederland 3. Een journaal van tien minuten, dat doordeweeks gevolgd wordt door een Studio Sportjournaal van een kwartier. Tussen die beide journaals kunnen de adverteerders hun produkten bij de Ster aanprijzen. NOS-Laat verschuift daarmee een half uur naar achteren en wordt van half elf tot kwart over elf uitgezonden. Nieuw is het Studio Sport Journaal. De NOS heeft een dermate groot sportaanbod, dat het ontbreken van een dagelijks sportjournaal ervan als een handicap werd gezien. SYDNEY Als je prinses bent, ontmoet je nog eens iemand. Zo kreeg de Britse prinses Sarah ('Fergie') dezer dagen een hand van een Australische zogeheten 'Bandage-beer'. De prinses, echtgenote van prins Andrew, brengt momenteel een bezoek aan Australië. (foto ap> HILVERSUM Benny Neyman, Rob de Nijs, André Hazes, Lee Towers, Anita Meijer, Wim Koopmans, Conny Vandenbos, Koos Alberts, allemaal hebben ze eens de stap naar een avond vullend theaterconcert durven zetten. De volgende is René Fro ger. De man van 'Winter in America,' 'Een eigen huis' en een en kel ander succesnummer. Hij gaat snel en zulks niet uitsluitend per automobiel. Begeleid door de vijftien man sterke 'René Froger Theater band,' (een beetje bluf kan nooit kwaad) staat hij op 1 december solo in Het Circustheater in Scheveningen en, voor de niet-Sin- terklaas-vierders, op 5 december in het Koninklijk Theater Carré in Amsterdam. Rudi Carrell: voorlopig niet terug naar Hollandse tv. (foto Roland de Bruin) HILVERSUM „Nee, een spoedige terugkeer op de Nederlandse tv zit er niet in. Op de Duitse tv maak ik dit seizoen 25 afleveringen van de Duitse versie van 'Op goed geluk', 10 keer de show „Rudi's Halbe Stun- de" en 7 keer een mengeling van de Surprise-show en de Soundmix-show. Als ik daarnaast in Holland ook nog wat voor tv zou gaan doen ben ik binnen de kortste keren de rijkste man van het kerkhof', lacht Rudi Carrell (56). Een jaar geleden stond 'Der Rudi' nog groot geaffi cheerd op het sterrennet TV 10, dat Joop van den En- de via de satelliet zou gaan lanceren. Carrell: „Sterker nog, ik heb in die periode tien shows voor TV 10 gemaakt. Het zijn Nederlandse ver sies van shows, die ik voor de Duitse tv presenteerde. Die Nederlandse shows liggen in Duitsland nog steeds op de plank". - Waarom heeft Van den Ende ze niet meegenomen naar RTL 4? Carrell: „Joop's eigen sterren, die hij aan RTL 4 aanbood, waren al duur genoeg". - De tien nooit uitgezonden Carrell-shows zijn dus nu voor andere omroepen te koop? Carrell: „Nee, ze kunnen nu niet meer worden uit gezonden. Er zitten allerlei zaken in verwerkt, die na een jaar niet meer actueel zijn en er zitten situaties in verpakt, die inmiddels anders in elkaar zijn gaan zitten. Ik laat ze rustig bij de WDR, de West-Deutsche Rundfunk, waar ik de Nederlandse versies gemaakt heb, op de plank liggen". Inspiratie - Je maakt in Duitsland op het ogenblik allemaal pro gramma's, die op goed bekeken in Nederland lopen de tv-shows lijken gebaseerd: Op goed geluk, Sound mix-show, Suprise-show. In vroeger jaren bracht je „Am laufenden Band", geinspireerd op het program ma „Aan de lopende band" van Mies Bouwman op de Duitse tv. Ligt je inspiratie voor nieuwe program ma's nog altijd in Nederland? Carrell: „Welnee. Nog voor ze in Nederland op tv kwamen had ik die programma's al in het buiten land ontdekt. En al die shows zijn weer gebaseerd op elementen uit vroegere programma's. Want wat is in het show-tv-wereldje nieuw? Je komt met zo'n bijge steld idee op de proppen als een omroep weer wat an ders zoekt voor een programma-serie, die afloopt. De serie 'Dallas' liep af op de West-Duitse televisie. Daar moest iets anders voor in de plaats komen. Toen kwam ik met het idee van de Surprise-show. Die show had ik acht jaar geleden al in Engeland ge zien. Dat is dan zo'n trend, die in de hele wereld op de tv waar te nemen is. Voor andere dingen kom ik graag en regelmatig terug naar Nederland. Mijn ra diogrammen haal ik bijvoorbeeld nog altijd en veel vuldig bij Tony Eijck, die ook nog altijd mooie en ge zellige liedjes maakt, die erg geschikt zijn voor de Duitse toehoorders". HILLEGOM Het gemeen tebestuur van Hillegom zal binnenkort op de ether te horen zijn. Burgemeester Hermans, wethouder Hoek stra en gemeentesecretaris Maasdam doen mee aan het radioprogramma 'Heer en Meester' van de NCRV. Het programma, waarvan Ted de Braak de presentatie voor zijn rekening neemt, wordt uitgezonden op donderdag 22 november via Radio 2, 's middags om twee uur. Hillegom bindt de 22ste de strijd aan met de gemeente Soest. De gemeente die de meeste vragen kan beant woorden, kan 10.000 gulden winnen. Dat bedrag moet aan een goed doel worden besteed. Overigens staan de burge meester, wethouder en ge meentesecretaris er niet he lemaal alleen voor. Vanuit het raadhuis kan er hulp aan de spelers in Hilversum worden gegeven. LONDEN Prinses Anne van Engeland wuivend met een laars, dat zie je toch ook niet elke dag. De prinses haalde die vreemde capriolen dezer dagen in Londen uit voor een goed doel: er werd een laarzen-gooi-wedstrijd gehouden ten behoeve van de invaliden-organisatie waarvan de prinses bestuurslid is. Van wie de laars is waarmee prinses Anne in haar handen staat, werd niet bekendgemaakt. «oto anp> Cabaretiers schrikken zich wild van succes 'Duet' HILVERSUM - Brigitte Kaandorp en Herman Finkers zijn flink geschrokken nu het liedje 'Duet' (Samen sterk') in de top 40 is beland. Het liedje, dat komende week zelfs met stip op nummer acht prijkt, staat op de nieuwe cd van Kaandorp en de tekst loopt via een lollig begin uit op een flauw slot volgens een uitgekauwd procédé. Hi\versumse radiomakers ontfermden zich er echter over en het volk vreet het, want dj's weten wat mooi is voor gewone mensen. Finkers en Kaandorp willen niets te maken hebben met begrippen als promotie, hitparade en Nederland Muziekland. Ze traden vorige week eenmaal voor de VARA-televisie aan, maar alle dndere binnenruisende radio- en tv-aanbiedingen werden consequent en onverbiddelijk afgewezen. Ze moeten er niet aan denken. Het is vreemd gelopen. Dat het liedje op een single belandde, kwam doordat een wild maatschappijtje er met twee stemmen een cover van wilde produceren. Toen konden K&F eigenlijk niet meer terug en mocht hun eigen platenfirma er iets mee doen. Het lied in kwestie is -om het ingewikkeld te maken- trouwens een cover die ooit is gebracht door Mireille Mathieu en Patrick Duffy. In het theater zullen we dit seizoen niets van Brigitte vernemen. Ze neemt een denkpauze. Herman Fin kers, daarentegen, gaat rammend door het land met zijn show 'De zon gaat zinloos onder, morgen moet ze toch weer op.' Hij behoort met Youp van 't Hek en Paul van Vliet tot de absolute toppers in het amuse mentstheater. Het zit overal vol. Teleurgestelde achter-het-iiet-vissers mogen zich behelpen met zijn strip boek 'Kroamschudd'n in Mariaparochie'. Vers van de pers (via uitgeverij Novella). Het is een kraamver- haal dat de geschiedenis behandelt van een Twents echtpaar, Merie en Spiekerjozef. De affaire speelt zich af op 25 december van het jaar nul. Een groot landelijk dagblad maakte onlangs, in de rubriek 'Gemengde berichten', melding van het feit dat een jonge Belg de afstand tussen Brussel en Marseille in zeven weken tijd had overbrugd. Op zijn rol schaatsen. Een paar maanden geleden was er iets met een Spanjaard, die met een trapau to drie keer rond Madrid was gereden. Met behulp van een vreemd vervoermiddel tracht men aan een reis een bijzonder cachet te geven. De rolschaatser en de trapau- tomobilist zijn kennelijk van mening dat een echte reis met veel moeite en inspanningen ge paard moet gaan. Zij, en hun geestverwanten, geven de voor keur aan de luchtballon boven het vliegtuig. Zij mijden de snel treinen en luxe cruiseschepen, en verplaatsen zich met boemel- treinen en kustbootjes. Zij va ren 's zomers met een kajak om Groenland heen. Ze lopen langs de evenaar. Zij trekken per ezel door Ethiopië of per yak door Tibet. Maar niemand maakt het zo bont als de Engelsman Ian Hi- bell - die ging op de fiets van de Noordkaap in Noorwegen naar Kaap de Goede Hoop in Zuid- Afrika, en van Vuurland naar Alaska. Hij waadde door moe rassen met de fiets onder zijn arm, en zwom over rivieren met de fiets op zijn nek. In de Saha ra en Kalahari legde hij nauwe lijks een meter in het zadel af. Toch is ook Hibell geen ontdek kingsreiziger, maar een toerist. In deze tijd trekt elke reiziger als toerist door de wereld. Alle witte plekken zijn van de kaar ten verdwenen. Europa en Ame rika hebben hun sporen tot in de verste uithoeken van deze pla neet achtergelaten. Zelfs in het oerwoud van Kongo liggen lege colablikjes langs de voetpaden. In Kenia houden de Masai, de trotse veehouders die het de En gelse koloniale overheid vroeger zo lastig maakten, hun hand be delend op als er een toeristenbus voorbij rijdt. De nostalgie naar de frisheid van het begin, naar het avon tuur, is wijd verbreid. Het is dan ook geen wonder dat er dit jaar veel aandacht wordt be steed aan Richard Burton, de grote ontdekkingsreiziger, die honderd jaar geleden overleed. Samen met zijn vriend en latere rivaal John Hanning Speke, die de bronnen van de Nijl ontdek te, vormde hij zelfs het onder werp van een speelfilm ("Moun tains of the Moon"). Burton was een alzijdig man, een rebel en romanticus, die zich op vele terreinen van kunst en wetenschap bewoog. Hij sprak vele talen, waaronder Sanskriet, Arabisch, Hindi en Sindhi, vertaalde de "Kama Sutra", het erotische handboek uit India, leidde eerst het leven van een hindoe en later dat van een moslim, vocht mee in de Kri- moorlog en bracht verder als di plomaat een groot deel van zijn tijd op allerlei buitenposten zoek. Bij het grote publiek is hij echter vooral bekend als ontdek kingsreiziger. Na een militaire loopbaan in Brits-Indië, trok hij, vermomd als een Afghaanse dokter, naar het heilige Mekka. Daarna dook hij in Oost-Afrika op, waar hij na een levensgevaatlijke reis de mysterieuze stad Harar wist te bereiken, waar nooit eerder een Europeaan levend vandaan was gekomen. De grote expedi tie naar het binnenland van Afrika volgde, en daarmee zet te, zoals later zou blijken, de neergang in zijn leven in. Aan het hoofd van zeventig dragers en inlandse soldaten zetten Burton en Speke medio 1857 koers naar het onbekende merengebied in Oost-Afrika. Spoedig sloeg de koorts toe. Ziekte, miserabel weer, voedsel gebrek en desertie zorgden van meet af voor een slecht moreel onder de manschappen. Speke werd getroffen door een oog kwaal en Burton door spierver- lammingen. Na ruim zeven maanden ellende kwamen ze bij een groot wateroppervlak aan, het Tanganjikameer, een be langrijke geografische ontdek king. Hun pogingen om de oevers te verkennen en erachter te komen of er aan de noordzijde een ri vier aan het meer ontsprong, liepen op niets uit: een fatsoen lijke boot was niet voorhanden, en de dragers waren doodsbang voor de Masai die de noordkant van het meer onveilig maakten. Op de terugweg naar de kust be ging Burton een grote fout: hij gaf Speke de opdracht om het gerucht te onderzoeken dat er zich ten noorden van het kamp een nog groter meer zou bevin den. Dat bleek inderdaad het geval te zijn. Zo werd Speke de ontdekker van het Victoria- meer, de ware bron van de Nijl. Wie kennis neemt van het ex peditieverslag van Richard Burton, is voorgoed genezen van zijn heimwee naar de tijd van het avontuurlijke reizen. Die huurt weer gewoon een huisje in Drenthe of op de Velu- we, en zal daar, net als vorig jaar, weer steen en been klagen over het slechte weer en het ka baal van de buren.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20