LEIDSCH DAGBLAD Koopkracht niet altijd te handhaven PURLC X NODIG! Aardgasprijs met 3,5 cent omhoog Chaos na kettingbotsing IN PLUIS VAN ONANISM sa Brilmi heeft nu een wereldnaam: Tankstation verkocht benzine met veel water CDA-fractieleider Brinkman: Radicale rabbi Kahane vermoord in New York TIIDEUIK 25% KOM OP DE Oi LIEN HANS ANDERS OPTICIENS FEESTAANBIEDING Twee brillen halen, één betalen. Scholieren denken dat wassen na vrijen aids kan voorkomen DINSDAG 6 NOVEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39389 Prijs fl. 1,35 Unieke kop van Romeinse keizer in Leids museum LEIDEN - Het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden is in het bezit gekomen van een unie ke, meer dan levensgrote zands tenen kop, stammend uit de eer ste eeuw van onze jaartelling. Het is vrijwel zeker een beeld van de Romeinse keizer Vespa- sianus (70-79 na Chr.). De goed geconserveerde kop werd al in 1961 gevonden bij de bouw van een garage in het Bra bantse Heesch. De Vespasianus- kop werd echter nooit herkend en stond tot nu toe op een voet stuk in een privétuin. De laatste jaren was hij bedekt met grijs blauwe metaalverf, die het zand steen goed beschermde tegen weer en wind. Nadat vrienden van de eigenaar hem hadden ge wezen op mogelijk grote ouder dom, is de kop in het Leidse mu seum geanalyseerd. Nederland ten zuiden van de grote rivieren was in de Romein se tijd een provincie van het Kei zerrijk. Om herkenbaar te zijn voor de legioenen werden overal meer dan levensgrote keizersbeelden geplaatst. De dicht bij Heesch gelegen leger plaats Rossum aan de Waal kan de standplaats van het beeld zijn geweest. Vespasianus was de militaire machthebber die in de burgeroorlogen na de dood van Nero (68 na Chr.) als overwin naar uit de bus kwam. (foto pr) DEN HAAG (GPD) - Aardgas wordt op 1 januari 3,5 cent per ku bieke meter (exclusief btw) duur der. Ook stroom gaat in prijs om hoog: 0,5 cent per kilowattuur. Mi nister Andriessen (economische za ken) maakte dit gisteravond in de Kamer bekend. Van de gasprijsverhoging wordt 2,5 cent veroorzaakt door de stijgen de olieprijzen. De resterende cent heeft twee oorzaken: een hogere milieuheffing op brandstoffen (0,5 cent) en een heffing van de gasbe drijven (ook 0,5 cent). De laatste milieuheffing vloeit voort uit een recent door minister Andriessen en de nutsbedrijven af gekondigde campagne om energie besparing te stimuleren en zo het milieu te dienen. Andriessen heeft inmiddels met die milieuheffing in gestemd. De heffing geldt niet voor de gasprijs die de industrie moet be talen. WD-kamerlid Blaauw reageerde gisteravond woedend op de gas- prijsverhoging. "Door de Golfcrisis gaat de gasprijs al 2,5 cent omhoog. Dat is een lastenverzwaring. U legt daar botweg nog een cent op. De mi nister-president heeft de btw-verla- ging al op de tocht gezet. Het is triest dit te moeten horen". De prijsverhoging van 3,5 cent kost een gemiddeld gezin zo'n 80 gulden in 1991, nog afgezien van een verdere gasprijsverhoging op 1 juli. Die komt er vrijwel zeker gezien de nog steeds oplopende olieprijs waaraan de gasprijs is gekoppeld. De hogere stroomprijs is pok een gevolg van de energiebesparingsac tie. Ook hier betalen grootverbrui kers de prijsverhoging niet. Het Energie en Waterbedrijf Rijn land, de grootste energieleverancier in deze omgeving, beraadt zich nog of de prijsverhogingen volledig aan de consument zullen worden door berekend. Konsumenten Kontakt vind het belachelijk dat het conflict in de Golf gevolgen heeft voor de gasprijs van de Nederlandse klein- gebruiker. WARMOND - Benzine met veel water. Dat tankten au tomobilisten vrijdagoch tend bij het Texaco-station aan de Warmondse Heren weg. Nadat drie automobi listen niet of nauwelijks wegkwamen na het tanken van gelode superbenzine, is in overleg met het hoofd kantoor besloten de verkoop om 10 uur stop te zetten. RAALTE (ANP/GPD) CDA-fractieleider Brinkman is te gen verhoging van de belastingen. In plaats daarvan wil hij de uitgaven van de overheid beperken om de huidige finan ciële problemen op te lossen. Hij denkt aan strenge controle op (bijstands-) uitkeringen. Mocht dat niet genoeg opleve- rent dan wil Brinkman de 'koppeling' loslaten, zodat uitke ringen niet direct stijgen als lonen omhoog gaan. De koop kracht van iedereen kan daarbij niet worden gegarandeerd. Gisteren werd duidelijk dat al in het voorraaddepot water bij de benzine moet zijn gekomen, maar daar mee is de zaak nog niet op gelost. Normaal controleert het vervoerbedrijf voor en na de nachtelijke aflevering het watergehalte in de tanks van het station. Wanneer het water 2 centimeter boven de bodem staat, moet de chauf feur de tank leegzuigen. In Warmond moet het wa ter 10 tot 15 centimeter bo ven de bodem hebben ge staan. Sommige klanten tankten namelijk, zoals pomphouder XC. Diemei het noemt, 'bijna puur water*. En dat kan alleen als het zwaardere water tot béven de 10 tot 15 centimeter boven de bodem hangende stijg- buis is gestegen. Is Texaco benieuwd naar de meting van de chauffeur, de pomphouder kan zich best voorstellen dat die man zijn nachtelijke vrachtje zonder veel controle heeft afgeleverd: "De benzine loopt via dichte buizen in de tanks. Je verwacht niet dat daar water bij zit". Dat dat ditmaal wèl bet geval was wijt A. Vos, woordvoerder van het Texaco-hoofdkan- toor, aan een technisch man kement op het depot. Minister Kok (financiën) stelde vo rige week voor belastingen en pre mies te verhogen om het financie ringstekort te lijf te gaan. Brinkman is het daar niet mee eens, zo bleek gisteren op een spreekbeurt in Raal- te. Kok voorspelde guurder weer. Brinkman sprak over "duurder weer". Volgens hem moet het kabi- WASHINGTON/JERUZALEM (GPD/AP) - De radicale Israëlische rabbi Meir Kahane is gisteravond in een hotel in New York doodgescho ten. De dader, een 35-jarige man uit New Jersey, werd na een vuurge vecht met een politieman gewond in een ziekenhuis opgenomen. Over het motief van de dader is nog niets bekend, maar Kahane is altijd een omstreden figuur geweest. De 58-jarige Kahane had gister avond net een speech in het hotel beëindigd en beantwoordde nog enige vragen, toen een man de zaal binnenkwam, op hem afliep en hem in hoofd en borst schoot. De dader vluchtte weg, probeerde een taxi te kapen, maar werd neergeschoten door een agent. Twee omstanders werden gewond. De Israëlische regering, die de moord betreurt, zal maatregelen ne men om te voorkomen dat de aan slag een nieuwe geweldsgolf in Is raël veroorzaakt. In Lubban Shar- diya op de bezette Westoever schoot een man in burgerkleding enkele uren na de moord op Kahane met een Uzi-machinepistool twee oude re Palestijnen dood. De aanvaller wist in een auto te ontkomen. Het is nog niet duidelijk of het om wraak oefening ging. Kahane was van oorsprong een Amerikaan. Hij richtte in 1968 in New York de militante en geweld dadige Joodse Defensie Liga op. De leden van de Liga zagen er niet te genop om in hun ogen anti-semiti- sche organisaties met bommen te bestoken. Die activiteiten leverden Kahane een jaar cel op. Daarna emigreerde hij in 1971 naar Israël, waar hij al snel politiek actief en al even snel omstreden werd. Door hem op touw gezette ac ties leverden hem zelfs veroordelin gen in het Israëlische parlement op. Maar Kahane, die zich inmiddels in Israël had laten naturaliseren, liet zich daardoor niet ontmoedigen. In 1984 slaagde hij er in namens de door hem opgerichte Kach-partij Af en toe zon Droog en af en toe zon. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist en mi ni mum tenj per atuur omstreeks plus 1 graad met plaatselijk vorst aan de grond. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Wind in hoofdzaak uit noorde lijke richtingen, zwak tot matig. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Perioden met zon. In de nacht en vroege ochtend-plaatse lijk mist en minimumtemperatuur rond het vriespunt. Middagtempera tuur ongeveer 8 graden. In het week einde mogelijk regen en minder koude nachten. 22 PAGINA'S Rabbi Meir Kahane. (foto ap> een zetel in de Knesseth te bemach tigen. Dat gebeurde na een campag ne onder de slogan: "Geef me de kracht om voor eens en altijd met hën af te rekenen". Gedoeld werd op de twee miljoen Arabische inwo ners van Israël die Kahane uit Israël verwijderd wilde zien. In 1988 wilde de Israëlische Ver- kiezings Commissie Kahane niet nog eens laten meedoen aan verkie zingen omdat zijn partij racistisch was. net proberen de uitgaven te beper ken in plaats van de belasting- en premietarieven te verhogen. Brinkman denkt daarbij aan de 40 miljard gulden die tot 1994 in de boeken staan voor nieuw beleid. Het zou gek zijn als niet op dat nieuw beleid kan worden vermin derd, stelde hij. "We zullen echt de kaasschaaf niet pakken, maar een aantal subsidies kan best minder of weg. Het huur- en koophuis zou duurder kunnen, wat ons betreft, en ook het treinkaartje, de rechtshulp en de schoolbegeleiding", zo zei hij later ter toelichting. Brinkman is het met z'n PvdA'i collega Wöltgens eens dat iets moet worden gedaan aan oneigenlijk ge bruik van sociale uitkeringen, ziek teverzuim en het probleem van de wao-ers. We moeten echter geen heksenjacht ontketenen, meende de CDA'er. Wat de wao betreft pleit te hij voor premiedifferentiatie: zij die meer gebruikmaken van dë re geling, moeten meer premie betalen dan degenen die geen of een kleiner beroep doen op de wao. Brinkman denkt daarbij aan een basisverzeke ring en een aanvullend, zelf te verze keren deel. Verder moet het kabinet nagaan of sociale diensten, bedrijfsschap- pen en arbeidsbureaus "er voldoen de fel bovenop zitten en of er niet te gemakkelijk tot een uitkering wordt besloten". Brinkman noem de het kabinet wat dat betreft te langzaam. Brinkman noemde de koppeling van lonen en uitkeringen "een uit gavencategorie met stip". Volgens hem is handhaving afhankelijk van loonmatiging, werkloosheid, ziek teverzuim en de arbeidsongeschikt heid. "Als het werkelijk niet anders kan, dan moeten wij niet aarzelen de koppeling met elkaar ter discus sie te stellen", zo zei hij. Brinkman toonde zich voorstander van verla ging van het btw-tarief om de koop kracht in elk geval gedeeltelijk te handhaven. De PvdA wilde van morgen nog niet reageren. Zeker 10 doden en tientallen gewonden op A16 bij Breda BREDA (GPD) Plotseling op komende mist heeft vanochtend geleid tot een zware kettingbot sing op de A16 bij Breda. Rond half tien klapten ter hoogte van wegrestaurant Princeville zeker 100 vrachtwagens en personenau to's op elkaar. Volgens de politie vonden zeker 10 mensen de dood en raakten enkele tientallen weg gebruikers gewond. Rond het middaguur waren de branden in de autowrakken geblust, maar re den de ambulances nog af en aan. "Het is voor ons moeilijk om te in ventariseren wat er is gebeurd", al dus de politie vanochtend. De poli tie sloot de A16 aan beide kanten voor al het verkeer af. De Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie zette twee helikopters in waarmee voort durend artsen naar het rampterrein werden gevlogen en gewonden wer den afgevoerd. De catastrofe begon met een bot sing op de rijbaan richting Rotter dam. Volgens enkele getuigen trok ineens volstrekt onverwachts een dichte mist op die elk zicht benam. Personenauto's en vrachtwagens stapelden zich op elkaar en vlogen in brand. Vrijwel meteen daarna knalden ook op de andere rijbaan in de richting Antwerpen op dezelfde plek tientallen auto's op elkaar. Een ooggetuige: "Sommige wrak ken zijn niet meer als auto te her kennen. Cabines van vrachtwagens zijn volledig platgedrukt. Van per sonenauto's is niet veel meer over dan uitgebrande brokken metaal met verwrongen uitsteeksels. Overal in het rond liggen reddings middelen en open ehbo-pakketten. De ravage doet vermoeden dat daar mee in de eerste minuten na de ramp nauwelijks iets was uit te rich ten". De kettingbotsing was 15 kilome ter ten zuiden van de plek bij Prin senbeek waarbij in 1972 13 mensen de dood vonden en 50 mensen ge wond raakten. Ook toen was mist de oorzaak en ontstond een enorme chaos. KNIP DE BON UIT. r\ Fantastisch nieuws van Hans Anders! Bij inlevering van deze bon krijgt u tijdelijk* liefst 25% korting op ons glas- programma, zonder oogartsrecept OPTICIENS Tegen inlevering van deze bon! (Geldig t/m 9 februari 1991) De gratis tweede biil is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100,-.. Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje. L. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras,kleur,enzjdan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. 1 Op beide brillen 1 jaar garantie. Leiden, Haarlemmerstraat 107 (lo.C&A) Alphen a/d Rijn, van Mandeislootstr. 9 (t.o. C&A) Tanken met pasje mogelijk één cent per liter duurder ALPHEN AAN DEN RIJN (GPD/ANP) - Betalen met pinpas bij tankstations wordt mogelijk 1 cent per liter duurder. De 3700 bij de Bovag aangesloten pomphou ders en brandstofverkopende auto bedrijven komen morgen in Alphen aan den Rijn bijeen om te belissen of zij de kosten van het betalen per bankpasje met pincode gaan door berekenen aan de klant. Eén cent per liter is een gemiddel de pomphouder kwijt voor deelna me aan het in 1988 door de banken opgezet automatiseringssysteem voor tankstations, Beanet. Volgens de Bovag rekent binnenkort een derde van de automobilisten met een pasje af. Volgens de Bovag is het ook mo gelijk dat klanten die contant beta len bij de pomp korting krijgen. Een dergelijk systeem bestaat al in de VS. De Bovag sluit evenmin uit dat de pomphouders eerst nog eens met de banken onderhandelen over ver mindering van de kosten. Bouw zeven centrales aan Eems: 1,7 miljard ZWOLLE (GPD) - De Elektriciteits- Produktiemaatschappij Oost- en Noord-Nederland (Epon) gaat aan de Eems zeven zogenoemde steg-in- stallaties bouwen met elk een capa citeit van 210 a 230 megaWatt. Dit zijn moderne centrales met zowel een gas- als een stoomturbine. Met dit project - volgens de direc tie een van de grootste ter wereld - is een investering gemoeid van 1,7 miljard gulden. Met de bouw wordt in 1992 begonnen. De eerste vier in stallaties moeten in 1995 klaar zijn; de overige drie een jaar later. Advies: drie academies voor bouwkunst sluiten DEN HAAG (ANP) - De academies voor bouwkunst in Arnhem, Gro ningen en Maastricht moeten hun deuren sluiten. De opleiding tot ar chitect en stedebouwkundige kan beter op drie plaatsen (Amsterdam, Rotterdam en Tilburg) worden ge concentreerd. Dat schrijft de ad viescommissie bouwkunst in haar eindrapport. Groot opgezet onderzoek naar seksgedrag LEIDEN Eén op de tien scholie ren denkt ten onrechte dat hij geen aids kan krijgen als hij zich na het vrijen goed wast. Een kwart denkt dat je minder snel aids krijgt als je maar niet 'tongzoent'. Ongeveer de helft van de scholie ren zegt een condoom gebruiken. Het gebruik van deze bescherming is, nadat de infectieziekte aids haar intrede in de samenleving deed, twee tot drie keer zoveel geworden. Maar zodra meisjes de pil slikken blijft het condoom achterwege. Aldus enkele uitkomsten van het onderzoek naar seksueel gedrag on der, 12.000 scholieren tussen de twaalf en achttien jaar. TNO in Lei den en het Nisso, Nederlands Insti tuut voor Sociaal Seksuologisch Onderzoek in Utrecht, constateren in hun onderzoek dat er - nog - geen reden tot paniek is voor scholieren, maar dat met name achttienjarigen toch wel hun seksgedrag moeten veranderen. Ongeveer eenderde van hen beweegt zich in een circuit waarin ze risico's lopen. De acht tienjarigen vrijen zonder condoom met een jongen of meisje die al eer der hetzelfde deed. (pagina 13: Scholieren doen op' steeds jongere leeftijd eerste ervaring met seks op) □23*319 309 Showroom: Oudeweq 145 - Haarlem óók om te weten welké films er draaien Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Oat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts 127,50 Wij nemen een kwartaalabonnement I 74,15' Wij nemen een laarabonnement 1285.50 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwaordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1