oqp T>UIVENTIL O Banken sturen jeugdige spaarder het bos in :Vrïi#te' Te veel geneesmiddelen risico voor ouderen Evenwicht tussen Alphen en Oegstgeest Meeste salmonella in de kip Leverancier en producent aan te spreken voor slecht produkt UQ4fr(ë)facl(ëlH LOGO BARCELONA CoBa, •]:wuit,I=*:éi DINSDAG 6 NOVEMBER 1990 SAMENSTELLING RAYMOND PEIL' Ongeveer een kwart van de genees middelen die de artsen voorschrij ven, is niet nodig of blijkt geen ef fect te hebben. Voor mensen boven de 65 jaar kan dit soms schadelijke gevolgen hebben. Dat komt omdat de systemen die het geneesmiddel uit het lichaam moeten verwijde ren, zoals de nieren en de lever, bij ouderen vaak afwijkingen verto- Een onderzoek van TNO heeft aangetoond dat ouderen veel gevoe liger zijn dan jongeren voor zowel de gewenste effecten als de onge wenste bijwerkingen van medicij nen. Bovendien blijken er grote in dividuele verschillen te bestaan in de verwerking van medicamenten in het lichaam. "Door een weloverwogen en ge richter gebruik van geneesmidde len kan veel onnodig leed worden voorkomen en levens worden ge spaard", aldus dr. C. van Bezooijen van het Instituut voor Veroude- rings- en Vaatziekten Onderzoek TNO in Rijswijk. Hij is hoofd van de afdeling Orgaan- en Celfysiologie. Ouderen slikken volgens de onder zoeker dikwijls veel te veel en onge richt medicijnen. Voorts blijkt dat ouderen vaak overgevoelig zijn voor bepaalde ge neesmiddelen, bijvoorbeeld voor stoffen met een werking op het cen trale zenuwstelsel. Onderzoek bij ratten toonde aan dat de gevoelig heid voor narcosemiddelen, slaap middelen en geneesmiddelen die bij epilepsie worden gebruikt, met het stijgen van de jaren toeneemt. Daar komt bij, zo zegt Van Be zooijen, dat ouderen vaak diverse medicijnen tegelijkertijd gebrui ken. "Door de combinatie van ver- Banken doen grote moeite om jeugd binnen te halen als klant. Daarbij wórdt met allerlei presentjes als cd's of knuffelbeesten geschermd. Maar het echt aantrekkelijk maken in de vorm van een behoorlijke rentevergoeding is er niet bij. Veel nadruk leggen de bank voorts op de opvoedkundige waarde die van het hebben van een eigen bankrekening heeft voor jeugdigen. Maar de regelingen rond de jeugdspaarrekeningen zijn zo ingewikkeld dat de jongere door de bomen het bos niet meer ziet, aldus concludeert de Consumentenbond in zijn Consumenten-geldgids van oktober. andere spaarrekeningen met gemak 7 procent is te halen. Kennelijk den ken de banken dat de jeugd toch wel komt, vanwege de overheids- premie. De Consumentenbond ziet in het eensluidende rentetarief voor Zilvervlootrekeningen overigens een door de EG verboden prijsaf spraak en heeft hierover een klacht ingediend bij het EG-bestuur, de Europese Commissie. Het is mogelijk voor een spaarder twee keer de overheidspremie op de Zilvervloot te incasseren. Men kan de rekening openen zo gauw het kind 15 is. Op 31 december van het jaar waarin het kind 20 wordt zijn 6 spaarjaren verstreken en kan het kind aan het begin van het daarop volgende jaar de rekening opheffen en de premie incasseren. Aanslui tend kan een nieuwe Zilvervlootre- kening worden geopend, met na 9 jaar sparen opnieuw recht op een premie. De maximumleeftijd voor het openen, van een Zilvervloot is immers 20 jaar. Opstapje Een flink aantal banken heeft een jeugdspaarrekening ontworpen waarbij de trouwe spaarder net als bij de Zilvervloot aan het einde van de rit een premie krijgt. Dit soort re keningen is vooral bedoeld als op stapje naar de Zilvervloot, zij be ogen de jongste spaarders te strik ken. De rekeningen met een premie raken echter de laatste tijd wat uit de gratie. Dit wordt dan gcompen- seerd met iets hogere rentevergoe dingen. In de praktijk zijn die tarie ven echter niet om over naar huis te schrijven. Het is al genoemd: er zijn spaarre keningen voor jeugdigen die de jon geren ook kunnen benutten voor gewone betalingen. Dat is heel leer zaam voor het opgroeiende kind, maar de bank heeft er natuurlijk ook voordeel van. Veel jeugdspaar rekeningen met betaalmogelijkhe den gaan namelijk na afloop auto matisch over in een gewone betaal rekening. De Consumentenbond conclu deert dat er geen echte aanraders zijn onder de jeugdspaarrekenin gen. Zelfs de Zilvervloot scoort, on danks de overheidspremie van 10 procent, mager vergeleken met de betere spaarrekeningen. Alleen voor kleinere bedragen (het maxi mum bedrag is 480 gulden sparen per jaar en dat bedrag zit meteen echt vast anders vervalt de premie) kan het wellicht een aardige bij komstigheid zijn. De jeugdspaarrekeningen voor jon geren boven de vijftien jaar bieden meestal wat meer mogelijkheden. Vaak kan de oudere jeugd hiermee ook gewoon rekeningen betalen of vrij geld opnemen of storten. Dat zijn zaken, zo redeneren dé banken kennelijk, die de jongere jeugd niet zo hard nodig heeft. Een ander verschil zit 'm in de premie die een aantal jeugdspaarre keningen na een bepaald aantal ja ren uitkeert. Deze rekeningen pin nen de jongere behoorlijk vast, want hij/zij moet vaak de hele rit uit zitten om de premie in de wacht te slepen. In de tussentijd mogen ze dan niet aan hun geld komen, an ders is de premie verspeeld. De rekeningen moeten meestal worden geopend door de ouder of wettelijke vertegenwoordiger (voogd) van het kind. Doét de jonge spaarder het zelf, dan heeft hij on der 'de 18 jaar toestemming nodig van de ouders. Alleen bij de Zilver- vlootrekening is dat niet nodig. Een aantal banken biedt daarnaast de mogelijkheid voor derden om een rekening op naam van het kind te openen. Iets voor gulle familiele den, grootouders en dergelijke. Toestemming Bij de vraag wie over het geld op de spaarrekening mag beschikken is de grondregel dat de wettelijke ver tegenwoordigers (ouders) van het minderjarige kind het voor het zeg gen hebben. De jeugdige spaarder heeft toestemming van zijn ouders nodig, bij sommige banken één keer, bij andere moet bij elke opna me of betaling toestemming wor den gegeven. Bij de Zilvervloot mag alleen de spaarder zelf geld opnemen. Zolang deze minderjarig is kan wettelijke vertegenwoordiger van tevoren be zwaar maken tegen enige uitbeta ling. Bij sommige banken is gere geld dat een toeziend voogd na echt scheiding niet aan het spaargeld mag komen. Derden die een reke ning voor het kind openen kunnen vrij algemeen niet aan de centjes ko- De Zilvervloot is de enige jeugd spaarrekening waar de overheid wat sinds 1987 minder extra centen op toelegt. Bij bijna alle spaarbanken en gewone banken kan men een Zilvervlootrekening openen. De overheid geeft op het gespaarde bedrag (met een maxi mum van 480 gulden per jaar) na mi nimaal zes jaar sparen een belas tingvrije premie van 10 procent over de inleg. Op vóór 1987 geopen de rekeningen geldt de premie ook over de uitgekeerde rente. De rente die de Zilvervlootreke ningen opbrengen is bepaaldelijk aan de lage kant. Bij een recente peiling bleek dat vrijwel alle ban ken 4,5 procent bieden, terwijl op schillende geneesmiddelen ont staat een reëel gevaar voor een on gunstige wisselwerking". Jaarlijks belanden 10.000 patiënten in het zie kenhuis door een niet juist gebruik van medicijnen. Naar schatting zou den 600 mensen als gevolg daarvan overlijden. De meeste gevallen doen zich voor bij mensen boven de 65 jaar. Tussen de 30 en 40 procent van alle bijverschijnselen van ge neesmiddelen treft men aan bij deze bevolkingsgroep. Volgens de TNO-onderzoeker blijven patiënten vaak onnodig lang medicijnen slikken, omdat ze deze op een doorlopend voorschrift krij gen. Dat is bij 90 procent van de be woners van tehuizen het geval. Het komt daardoor vaak voor dat medi cijnen geen effect meer hebben, maar wel allerlei bijverschijnselen gaan vertonen. Van Bezooijen: "Rustgevende middelen bijvoor beeld zou men niet langer dan drie weken moeten gebruiken". Gebleken is dat de leverfunctie bij de verwerking van geneesmid delen op latere leeftijd 30 tot 50 pro cent achteruitgaat, Daarbij treden grote verschillen per individu op. "Men zou dus bij de bepaling van de dosis die men een oudere patiënt wil voorschrijven, eerst moeten kij ken naar het functioneren van de le- De volksgezondheid zou er vol gens Bezooijen mee gediend zijn als er een landelijk bureau met regiona le vestigingen kwam voor de bege leiding van artsen bij het voorschrij ven van medicijnen. "Dit is van be lang voor de veiligheid van de pa tiënt en voor de kennis van allerlei bijverschijnselen van geneesmid delen". De kip of het ei? Bij salmonella is het vooral de kip. De oorzaak van voedselvergiftiging is veel vaker de kip dan het ei. Een on derzoek van de Veterinaire Dienst van het ministerie van Volksgezond heid heeft uitgewezen dat de meeste salmonella's in de vleeskip zitten. Het aantal infecties, zo meldt het onderzoek, met salmonella is sinds 1987 fiks gedaald. Dat komt mede doordat het aantal aangetroffen besmet-! tingen met de gevreesde salmonella enteridis flink is gedaald. Het ei is daardoor betrekkelijk onschuldig. Rauw ei eten of in onvoldoende opge warmde gerechten moet desondanks nog steeds worden afgeraden. De situatie bij slachtkuikens blijkt nauwelijks verbeterd. Kippevlees (en varkensvlees) moet goed gaar worden opgediend, niet met blote handen' worden aangeraakt of in contact worden gebracht met andere levensmid delen. i De Europese Richtlijn Produktaan- sprakelijkheid is per 1 november of ficieel verwerkt in het Burgerlijk Wetboek. De richtlijn behandelt de aansprakelijkheid van leveranciers of producenten voor schade die door een gebrek aan een produkt is veroorzaakt. Uitgangspunt is arti kel 1: "De producent is aansprake lijk voor de schade, veroorzaakt door een gebrek in zijn produkt". De term producenten wordt in de richtlijn breed uitgelegd als "de fa brikant van een eindprodukt, pro ducent van een grondstof of de fa brikant van een onderdeel, alsmede een ieder die zich als producent pre senteert door zijn naam, merk of een ander onderscheidingsteken op het produkt aan te brengen". Ook degene die produkten in de EG in voert geldt als producent. Een koper kan bij schade zijn di recte leverancier (verkoper, winke lier) of ieder ander in de produktke- ten rechtstreeks en voor het volle schadebedrag ('hoofdelijke aan sprakelijkheid') aanspreken. De ko per dient de schade, het gebrek en het (oorzakelijk) verband tussen beide te bewijzen. Bij de beoorde ling wordt onder meer het redelij kerwijs te verwachten gebruik van het produkt betrokken. Voor onder ling verhaal van de schade in de produkt-keten geldt het nationaal recht. Nederland heeft gebruik gemaakt van één van de drie mogelijkheden, die de richtlijn biedt. Er is geen maximum voor het schadebedrag, onder meer om problemen te voor komen als er meer personen getrof fen zijn. Verder is ontwikkelingsri sico uitgesloten. Dat betekent dat een produkt wordt beoordeeld naar de stand van de techniek op het mo ment van produktie en niet op het moment van het schadegeval. Ten slotte zijn primaire landbouwpro- dukten uitgesloten. Als en onveilig produkt leidt tot ziekte, verwonding of dood moet de producent de schade die dat veroor zaakt, geheel vergoeden. Bescha digt het onveilige produkt andere zaken dan wordt deze schade alleen vergoed als het gaat om ene privé- zaak en de schade minstens 1265 gulden bedraagt. Onder die grens hoeft dus niets te worden vergoed. Reynolds en Barnes betrapt op doping De strijd tegen het gebruik van ver boden stimulerende en spierver- sterkende middelen in de atletiek- wereld, heeft weer twee prominente slachtoffers geeist. De Internationa le Amateur Atletiek Federatie IAAF maakte gisteren in Londen bekend dat de Amerikanen Butch Reynolds en Randy Barnes betrapt waren op doping. In de urine-stalen van de 400 meter loper en de kogelstoter waren sporen gevonden van anabo le steroiden. Zij lopen de kans een schorsing te krijgen opgelegd van minimaal drie maanden en maxi maal twee jaar. Reynolds, wereldrecordhouder op de 400 meter met 43,29 seconden en winnaar van het zilver bij de Olympische Spelen van 1988 in Se oul, werd gecontroleerd op 12 au gustus na wedstrijden in Monaco waar hij als derde eindigde. In zijn urine werden, ook bij de contra-ex pertise, sporen van nandrolone ge vonden. Barnes, wereldrecordhouder met 23,12 meter en eveneens winnaar van het zilver in Seoul, werd gecon troleerd en positief bevonden bij wedstrijden op 7 augustus in Mal- mö. In zijn urine werden, ook bij de tweede controle, sporen aangetrof fen van methyltestosteron. Beide atleten zijn door de IAAF vooropig geschorst. Zij krijgen tij dens een speciale hoorzitting de kans zich te verdedigen tegen de uitgebrachte beschuldigingen. Er heerst een betrekkelijke rust aan het top scorersfront. Eric Grosman van Ter Leede maakte daar afgelopen zaterdag gebruik van. Door één doelpunt te fabriceren liep hij weer een goal uit op zijn concurrenten. Bij de zondagschutters onderging alleen de subtop van het klassement verandering. ZATERDAG Ene Grosman (Ter Leede) Leo van de Wetenng (RCL) Richard Trompen (Kagia) Rem Grooters (Oegstgeest) Edwm Otte (Quick Boys) Edwin Grootendorst (RCL) Marcel van der Blom (RCL) Dennis Krijgsman (ARC) Gerben Vogelaar (KRV) 9 spelers met 4 doelpunten ZONDAG Robert Marijnen (WSB) Edwm Verhoogt (Lugdunum) Paul Pijpers (FC Lisse) Rob Reizevoort (Docos) Andre Hoekstra (Lugdunum) Ton Arroyo (Foreholtè) Joost Vmk (SJZ) Perry van Es (ROAC) Per Veiibnef (ROAC) 6 spelers met 5 doelpunten winnaars, bruto 2.007,30; vierde prijs: 3.812 naars, 39.40: vijfde prijs: 61.127 winnaars, 5,00. TOTO 44 Eerste prijs: 26 winnaars, 709,90; tweede prijs: 438 winnaars, 28,00, derde prijs: 2.925 winnaars, 10,50. TOTO GEUJK 44 Eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: 2 win naars. 236,90; derde prijs: 7 winnaars. 236,90; vierde prijs: 380 winnaars, 7,40. MOSKOU Eerste ronde: Korda (Tsj) - Masur (Aus) 7-5 6-4, Kühnen (Dui) Layendecker (VSt) 7-6 6-1, Volkov (Sov) - Medvdev (Sov) 6-4 6-3, Bloom (Isr) - Olk- ovski (Sov) 7-5 6-2, Casal (Spa) Hogstadt (Zwe) 4-6 7-5 7-6. WERELDRANGLIJST Mannen: 1. Edberg (Zwe), 2. Becker (Dui), 3. Scheidsrechter laat TI IB Boys in de steek LEIDEN - In de eerste ronde van de zaalvoetbalbekercompetitie vond gisteravond de wedstrijd THB Boys tegen Brezan uit Den Helder geen doorgang. De scheidsrechter kwam niet opdagen. Hoewel er een ver vanger gevonden was, weigerde Brezan te voetballen. De zaak wordt aan de bond voorgelegd. Het officiële logo en de mascotte van de Olympische Spelen van 1992 in Barcelona, zoals die gisteren in de Cata laanse hoofdstad werden getoond. Cobi heet het manneke, (foto ANP) LEIDEN - De competitie in de promotieklasse van de Leidse schaakbond is met drie duidelijke favorieten van start gegaan: Alphen 1, Oegstgeest 1 en Philidor 3. Twee van de kanshebbers troffen elkaar reeds in de eerste ronde. Alphen en Oegstgeest hielden de on derlinge kansen daarbij mid dels een 4-4 gelijkspel goed in evenwicht. Nieuwkomer Daniël Nooteboom uit Noordwijk weerde zich met een 4-4 gelijkspel verdienstelijk tegen Voorschoten 2, maar de tweede de butant, AAS uit Aalsmeer, kwam duidelijk te kort tegen Philidor 3: 21/2-51/2. Leiderdorp en Katwijk waren met 4-4 ook al goed voor een gelijkspel. Oegstgeest 1 zag zich dit seizoen door de komst van oud Philidor- cracks Joop Piket en Cees Berg da nig versterkt. Het bleek vooralsnog onvoldoende om oud KNSB-er Al phen 1 de baas te blijven. Het waren in dit treffen zelfs de Alphenaren die nog het dichtst bij de winst kwa men. Zij zagen namelijk Wilbert Mourits in een vastgeroeste stelling pardoes de dame cadeau doen aan opponent Wessel Volders, terwijl Herman Stakenburg een riante po sitie tegen Ed Wagemans volledig on. zeep hielp. Op het kopbord kreeg Joop Piket geen grip op het spel van Onno van Dijk. Het willen forceren ven een gélijkstaand eind spel kostte de Oegstgeester kop man vervolgens nog bijna het halve punt. De Alphenaren Herbert Pas- senier en Mark Petrelli zagen in hun partijen tegen respectievelijk Rob Veenhuijsen en Cees Berg het even wicht nimmer verbroken en kwa men dan ook eveneens tot remise. Erik Koppoolse en Leen de Jong wonnen regelmatig van Johan Boot en Ed Noordwijk. Na een remise tussen Gerard den Hollander en Jan Willem van Drunink betekenden de overwinningen van Oegstgeestena- ren Wagemans en Volders 4-4. AAS is een bijzondere telg in de Leidse familie. Als afgescheiden club voor niet rokers meenden de Aalsmeerders in de Amsterdamse bond onvoldoende aan hun trekken te komen. Voor hen vormde dat aanleiding zich aan te sluiten bij de rookbeperkende maatregelen ken nende Leidse bond. Het leidde eer der tot een overtuigende opmars naar de promotieklasse, waar AAS evenwel nu op zware tegenstand stuit. Een onvoldoende bezetting van de staartborden zou de ploeg daarbij kunnen opbreken. Tegen Philidor 3 liep de formatie met 21/2- 51/2 prompt zijn eerste nederlaag op. Op het kopbord zorgde Gert Mi- chiel de Niet voor een zege tegen Könst, terwijl Machiel de Heer op ponent De Leur de baas bleef. On derin waren er overwinningen van Stikvoort en Doelman. Braggaar, Reedijk en De Haas waren goed voor een remise, Vergeer leed tegen Helsloot als enige verlies. Katwijk snoepte op de valreep een puntje af van Leiderdorp. Via Goeman en Van Haastert opende Leiderdorp ten koste van Daan Bin nendijk en Gijs Haasnoot met twee overtuigende zeges. Omdat ook al Gerald Serdijn korte metten maak te met Dirk van Starkenburg en Teun Timmerman uiteindelijk Erik van 't Hof op de knieën dwong, leek de thuisclub op rozen te zitten. Goe de zeges van Sprinkhuizen en Jan Hellenberg ten koste van Alinda Koster en Marcel de Jeu deden daar slechts weinig vanaf: 4-2. Een tijd noodwinst van Cees Beekhuis op Piet Selier bracht de spanning enigszins terug. Kopman Guidi van de Bent leek echter onvoldoende voordeel te hebben in zijn afgebro ken positie tegen René Boggia, maar toen de Katwijker alsnog een vol punt in de wacht sleepte, was de 4-4 alsnog een feit. Nog veel hardere noten diende Daniël Nooteboom te kraken bij een 2-3 achterstand tegen Voor schoten 2. Overwinningen van Mar co Combé, Wise en Charles van der Ven ten koste van Dick van de Berg, René Janssen en Ludy Groene- woud bezorgden Voorschoten eer der drie volle punten. Anton Lind- hout en Jan Paul Giliams scoorden daarbij ten gunste van de Noordwij- kers tegen. De afgebroken posities leken Voorschoten voldoende te bieden voor de winst. Wijnand Kuyt wist echter onverwachts Jan Bey te verschalken, terwijl zowel kopman Hoek tegen Algera als Breukers te gen Thierry nuttige halfjes uit het vuur sleepte: 4-4. Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 18.00 en 18.45 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. Na een contract bij de wieler ploeg van Jan Raas tekende wiel renner Steven Rooks vorige week een andere verbintenis. In Broek in Waterland trad hij in het huwe lijk met Mariska Tesselaar. Het paar is nu op huwelijkreis naar Malaysia Het toernooi om het wereldkampioenschap zaalvoet bal wordt in 1992 in Hongkong gehouden. Aan het eindtoernooi nemen 16 landen deel, waarvan 6 Europese. De eerste wereldtitel strijd vond in 1989 iri Nederland plaats. Brazilië won door in de fi nale Nederland te verslaan De huidige stand in de eerste divisie A van de zaalvoetbalcompetitie is: Hoornsche Veerhuys 8-14, AV Jan III 8-11, Rex 8-11, Brezan 8- 11, Ceverbo 8-10, Scagha 8-8, Nordstar 8-6, IFD 8-6, Bax 8-6, All Inn Stars 8-6, FV Snoekie 8-5, Al ter Boys 8-2 Hans Kraay weet nog niet of hij in zee gaat met de voetbalvereniging Vlissingen. Hij neemt pas een definitieve beslis sing na de sponsoravond op 8 no vember Maar liefst 32 teams hebben ingeschreven voor het zaalvoetbaltoernooi voor G (ge handicapten)- teams dat op zater dag 17 november in de Energiehal te Rotterdam wordt gehouden Vanavond oefent de voetbalclub Randstad Sport op eigen terrein tegen zaterdageersteklasser Kat wijk. LFC en Valken spelen op de Boshuizerkade eveneens vriend schappelijk. Aanvang beide wed strijden: 19.30 uur. In Katwijk ontvangt Quick Boys om 19.30 uur Haarlem (met Ardy Ooster- lee) en morgenavond speelt FC Lisse om 19.30 uur tegèn profclub Telstar De tweede halve-finale- wedstrijd om de Zilveren Molen van LFC tussen UVS en Katwijk wordt op dinsdag 20 november gespeeld Gelet op de vroege schoolvakanties begint de voet balcompetitie van dë afdeling Leiden op zaterdag 31 augustus en zondag 1 september. De KNVB houdt dezelfde data aan De FIFA is van plan de discussie te openen over een mogelijke voetbaltoekomst met tientallen, een drastisch veranderde buiten spelregel en grotere doelen om de aantrekkelijkheid van de wed strijden te vergroten Na Roodenburg heeft nu ook het Hil- legomse SIZO zijn derde elftal te ruggetrokken uit de voetbalcom petitie. Weer zo'n elftal dat tussen de wal en het schip is geraakt Ricky Talan (ex-Katwijk, AZ en Vitesse) is na een zware blessure weer terug op de groene grasmat. Dat hebben ze bij Quick '20 gewe ten. Voor zijn huidige hoofdklas seclub Rheden scoorde Talan zondag viermaal Nog enkele vergaderingen: De LSF roept haar leden bijeen bij de v.v. Lei den op maandag 12 november. De nieuwe Leidse wethouder van Sport van de gemeente Leiden, Van Bochove, houdt een lezing. Woensdag 14 november verga dert WZK in Wassenaar en op 27 november is de beurt aan SVLV in Voorschoten Renbaan Noot dorp opent morgenmiddag om 14.30 uur de poorten met de Ont moetingsprijs. Dit jaar bestaat Neerlands enige winterbaan 40 jaar De voetbalmeisjes van de afdeling Leiden (onder de 15) spe len vanavond een selectiewed strijd tegen Gouda op het SJZ- terrein De BAVL heeft twee nieuwe bestuursleden. Dit zijn de heren Holswilder (met een LFC- achtergrond) en Aniba (oud-be stuurslid van Docos en SVPTT). De laatste gaat zich bezighouden met het secretariaat Basketbal ler Jeroen van Veen, vorig jaar nog acterend bij Leiderdorp, scoorde zaterdag 26 punten voor zijn nieuwe club DAS Zaalvoet balclub THB Boys uit Lisse heeft een nieuwe sponsor: het wegres taurant De Ui ver BMW/Van der Plas is subsponsor van het Bra bantse Cycle-crossteam Groenen- daal met René Guyt De wielren ners mogen vanaf volgend sei zoen met gekleurde sokken en broeken rijden In Breda won Anita Mulder van de Overdevest- ploeg een ATB-wedstrijd voor vrouwen. Brigit Zuiderduin uit Lisse werd derde. Bij de junioren kwam haar broer Danny als ze vende over de finish In de nacht van 9 op 10 november houdt de Leidse Reddings Brigade een nachtmarathon in zwembad De Zijl. Het startschot wordt om 20.30 uur gelost door Phil Ver- straaten, voorzitter van de LSF Bij de Leidse turnclub Excelsior hebben ze sinds kort een tum- blingbaan Het clubblad van korfbalclub De Algemene is voozien van een fraaie omslag Bij softbalclub Wassenaar is coach Fred Pasman vertrokken. Piet Pannen neemt de coaching over. Monique van der Steen (Sparta) is de nieuwe aanwinst Aad Kaandorp is de nieuwe voor zitter geworden van zaalvoetbal- vereniging Bax. Secretaris Harry van Dam gaat het eerste team coachen Autocoureur Oscar Middeldorp (Alphen) heeft een fi naleplaats veroverd voor het we reldkampioenschap Formule Ford

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18