Kasparov weer op goede spoor SpooRPTTV flflKJHZpH Vitesse kiest voor de weg der geleidelijkheid Maradona heeft geen zin om naar Moskou te gaan Voetbalvandalisme baart Duitse regering zorgen DINSDAG 6 NOVEMBER 1990 SPORT PAGINA 15 Van onze schaakmedewerker Hans Bouwmeester NEW YORK (GPD) Na een kort maar zeer hevig gevecht is de elfde matchpartij tussen wereldkampioen Gary Kas parov en uitdager Anatoly Karpov in remise geëindigd. Het geheel nam slechts 24 zetten in beslag, maar deze waren dan ook rijk aan inhoud. De stand blijft door deze uitslag in evenwicht: 5,5-5,5. In New York staat nu nog één duel op het programma, morgen. Daarna verhuist het schaakcircus naar Lyon voor de overige partijen. Reeds kort na de opening sloeg de vlam in de pan. Kasparov lanceerde een verrassend kwaliteitsoffer, dat er op het eerste gezicht bepaald niet indrukwekkend uitzag. In de pers kamer waren de betere stuurlui aan vankelijk dan ook heel sceptisch, maar naarmate de partij vorderde kregen de grootmeesters meer ver trouwen in de zwarte acties. Karpov liet zich niet intimideren en verdedigde zijn bedreigde ko ningsburcht met zorg en toewij ding. Toen hij het moment van de tegenaanval gekomen achtte, stoot te hij verrassend met zijn g-pion naar voren. Vermoedelijk was dit iets te haastig, want plotseling kon de wereldkampioen met een fijne tussenzet remise maken. Door het offer van een loper en een toren werd een combinatie ingezet en hierna kon de witte koning niet meer aan eeuwig schaak ontsnap pen. Wit: A.Karpov Zwart: G. Kas parov lie matchpartij, Koningsindi- sche 1. d4 Pf6 2. c4 g6 3. Pc3 Lg7 4. e4 d6 5. Pf3 0-0 6. Le2 e5 7. Le3 (Hij blijft trouw aan het systeem, dat hij kennelijk voor deze match heeft voorbereid. Tot dusver is Karpov er evenwel niet in geslaagd met deze variant onrust te zaaien in de zwarte gelederen.) 7...exd4 In een eerder stadium van de match speelde Kas parov 7...De7 en ook 7...Pa6.) 8. Pxd4 Te8 9. f3 c6 10. Dd2 d5 11. exd5 cxd5 12. 0-0 Pc6 13. c5(Deze stelling is al meer in de grootmeesterprak tijk voorgekomen. Meestal volgde hier 13...Ph5 14. Lf2 met ongeveer gelijke kansen. Kasparov heeft een ander idee.) 13...Txe3?ü (Een verrassend kwaliteitsoffer, dat grote spanningen oproept.) 14. Dxe3 Df8! (De eerste pointe; er Marciano Vink drie weken uitgeschakeld AMSTERDAM (ANP) - Ajax-verde- diger Marciano Vink is voor onge veer drie weken uitgeschakeld. Vink viel tijdens de competitiewed strijd tegen Heerenveen (1-4) van af gelopen zondag uit met een spier blessure in het bovenbeen. Feyenoord heeft Sjaak Troost gevraagd geduld te oefenen en erop te vertrouwen dat zich binnenkort een kans voordoet waardoor hij zijn plaats in het eerste "elftal zou kun nen heroveren. „Feyenoord ziet het liefst dat ik blijf en dat ik nog een tijdje in de wachtkamer ga zitten", aldus de van een beenbreuk herstelde verde diger. „Maar daar voel ik weinig voor. Ik ga niet niet zitten wachten totdat John de Wolf weer door z'n knie gaat". Troost, die vorige week van trai ner-coach Gunder Bengtsson te ho ren kreeg dat deze voorlopig met het koppel Fraser—De Wolf wil doorgaan, heeft gistermiddag een gesprek gehad met Ger Lagendijk, de technisch adviseur van Feye noord, en het koppel 'Bengtsson- Verbeek. Opvallend is dat directeur Martin Snoeck daarbij ontbrak. Hij was door andere werkzaamheden verhinderd. De KNVB heeft het eredivisie duel tussen Sparta en MW, dat vo rige week werd afgekeurd, voorlo pig vastgesteld op zondag 18 no vember. De competitie in de hoog ste afdeling ligt dat weekeinde stil met het oog op de EK-kwalificatie- interland Nederland-Griekenland op woensdag 21 november. dreigt vernietigend 15...Pg4!) 15. Pxc6 bxc6 16. Khl (Zeker een nutti ge zet, maar 16. Tadl kon eveneens in aanmerking komen. )16...Tb8! 17. Pa4 (Vrijwel gedwongen, want 17. b3 Pfd7! of 17. Tab 1 Lf5 zou materi aal kosten.) 17...Tb4 18. b3 Le6 (Deze ontwikkelingszet kan er even tus sendoor. Nu faalt 19. a3 op 19...d4 en pion b3 gaat verloren.) 19. Pb2 (Meer voor de hand lag 19. Tacl of 19. Tadl. Karpov probeert het paard centraal op te stellen. Dit stuk werkt dan defensief naar beide vleugel- s.)19...Ph5 20. Pd3 Th4 (Nu wordt het plotseling menens. Er dreigt da mewinst of mat door 21...Ld4 en ook onmiddellijk 21...Pg3+ komt in de stelling. Uiteraard heeft Karpov dit alles voorzien en zijn antwoord ge prepareerd.) 21. Df2! De7 (De partij heeft het hoogtepunt bereikt. Kar pov acht thans het ogenblik geko- BONN (SID/AFP/Reuter) - Duits land is bang voor een hete herfst, als het gaat over geweld rond voetbalvelden. De Duitse rege ring heeft zich gisteren bezorgd uitgelaten over het supportersge drag, vooral in de voormalige DDR. Afgelopen weekeinde kwam bij voetbalrellen in Leipzig een 18-jarige supporter om het le- De voetbalbestuurders, bang dat hun land in navolging van En geland verbannen wordt uit de Europese toernooien, onderzoe ken de mogelijkheid herrieschop pers voor het leven van de voet balvelden en -tribunes te verban nen. Dat geldt voor degenen die zich vorige week in Luxemburg .misdroegen bij het EK-duel van de nationale ploeg en zij die afge lopen weekeinde in Leipzig over de schreef gingen bij de wedstrijd Sachsen Leipzig - FC Berlin. „De DFB heeft nog niet alle de tails over het geweld in het week einde binnen, maar het lijkt mo gelijk op grond daarvan de be trokkenen levenslang te schor sen", aldus Horst Schmidt van de veiligheidscommissie. „Na het behalen van de wereldtitel willen Dat etiket krijgt de club de laatste tijd steeds nadrukkelijker opge plakt. En dat is niet vreemd. Im mers: zo'n zes jaar geleden verkeer de de vereniging letterlijk en figuur lijk op de rand van de afgrond. Er kwamen gemiddeld niet meer dan 600 toeschouwers op de wedstrij- den af, ruzies waren aan de orde van de dag, het elftal hield zich op in de kelder van de eerste divisie en daar naast ging het Vitesse ook finan cieel niet voor de wind. Er dreigde zelfs een faillissement. Een red dingsoperatie ondèr leiding van Ka- rel Aalbers bracht uitkomst. men om, overeenkomstig zijn stijl, met een tegenactie positioneel voordeel te krijgen.) 22. g4!? (Waar schijnlijk heeft hij berekend dat nu 22...Lxal 23. Txal Df6 24. Tel Pg7 25. Dg3 in zijn voordeel uitvalt, om dat de zwarte toren plotseling bui tenspel staat en de zwarte aanval is doodgelopen. De volgende tussen zet gooit echter roet in het eten en daarom was 22. Tadl Ld4 23. Del! vermoedelijk sterker geweest. Op we de reputatie van het Duitse voetbal niet laten beschadigen". In Duitsland laaide gisteren de discussie rond het voetbalgeweld hoog op. Carl-Dieter Spranger, staatssecretaris van binnenland se zaken, toonde zich voorstander van een uitgebreid registratie systeem voor relschoppers. De vakbond van de politie stel de de voetbalbond verantwoorde lijk voor de recente uitbarstingen. De bond zou waarschuwingen, dat er moeilijkheden op komst waren, in de wind hebben gesla gen. De Duitse regering hoedt zich er vooralsnog voor de geweiduit- barsting in Leipzig in verband te brengen met het groeiend extre misme van rechts in het vroegere Oost-Duitsland. Regerings woordvoerder Dieter Vogel zei gisteren namens bondskanselier Anno 1990 is Vitesse nog de enig overgebleven Europacup-vertegen woordiger. „Het heeft iets weg van een spannend jongensboek", meent Aalbers. „Ik geloof niet dat dit de af gelopen 30 jaar in het Nederlandse voetbal is gebeurd. Het is snel ge gaan, maar het imago van dat we nu Europa gaan veroveren is niet te recht. We willen uitgroeien tot een nationale topclub, die met enige re gelmaat deelneemt aan Europees voetbal. Maar dat moet wel stap voor stap gaan. We proberen een verstandig beleid te voeren. Een be leid dat is gericht op de continuïteit. We doen geen gekke dingen. We hebben dit jaar zeven ton aan trans fers besteed. Dat is minder dan sommige eerste-divisieclubs". „Wij willen de boel niet geforceerd naar boven blazen. Als ik morgen uit Afrika voor een aanzienlijk be drag een wereldspits kan kopen, dan doe ik dat niet. Ook al heb ik de garantie dat we dan in de halve fina le van de UEFA Cup komen. Daar krijg je later de rekening toch voor gepresenteerd. Het betekent boven dien dat onze eigen jeugdopleiding in de knel komt. Je staat de ontwik keling van talentvolle spelers als Huub Loeffen en Marlon Keizer dan in de weg. We kiezen voor de weg der geleidelijkheid". „Je hebt een kleine twee miljoen nodig om in de top van de eerste di visie te spelen", zo vervolgt de prae- ses, „drie miljoen om je te handha ven in de eredivisie en wil je boven in spelen heb je al snel vijf miljoen (de huidige begroting van Vitesse behelst dat bedrag, red.) nodig. Wil je kampioen van Nederland worden of Europees mee gaan doen, dan praatje toch al gauw over meer dan tien miljoen. Daar zijn we nog niet aan toe. Dat is pas aan de orde als het Akzo-drome er is". Tegen die tijd zal een eventueel Europacup-avontuur ook deel uit maken van de begroting, nu is dat nog niet het geval. „Vitesse kan het zich met een budget van vijf miljoen niet permitteren de Europacup in 23...Dg5 kan dan 24. g4 volgen.) 22...Ld4! (Dit is wat wijlen Tartako- wer het combinatiewonder placht te noemen. Wit moet nu afwikkelen, want 23. Del gaat niet meer wegens 23...Lxal. Na 24. Dxal Pg3+ moet hij nog een kwaliteit inleveren en na 24. gxh5 Ld4 verliest hij een pion. Ook 23. Dg2 Lxal 24. Txal Df6 25. Tel Pf4!dit kan nu, omdat Th4 niet meer aangevallen staat.~26. Pxf4 Dxf4 is gunstig voor zwart.) 23. Kohl tijdens een persconferentie, dat de regering daar geen enkele aanwijzing voor heeft. Sociologen gaan er van uit dat een dergelijke samenhang wel de gelijk bestaat. In de nieuwe ooste lijke delen van het land wordt de jeugd door de grote werkloosheid in een sociaal isolement gedre ven. De laatste weken zijn daar niet minder dan 230.000 arbeids plaatsen in het leerlingenstelsel opgeheven. De verwachting is, dat het pro bleem nog groter zal worden. De politie in de vijf nieuwe deelsta ten kan het werk niet aan; nu er geen steun meer is van de voor malige ordediensten. Een groot gedeelte van dat communistische machtsapparaat is na de omwen teling ontwapend, waardoor de nieuwe regeringen van de deel staten nogal machteloos staan te genover geweldsuitbarstingen. de begroting op te nemen. Stel dat je er snel uitvliegt, dan kost dat geld, moetje misschien spelers ver kopen en staat de continuïteit op het spel. Kijk eens wat bij PSV ge beurt. Die werken met een begro ting van zo'n 28 miljoen, sneuvelen in de eerste ronde en zitten nu met een schadepost van twee miljoen gulden. Bovendien vonden we dat we geen druk bij de spelers en tech nische staf mochten neerleggen". Zakcentje Het Europacup-debuut had Vitesse dus een aardig zakcentje kunnen opleveren. Tot nu toe echter hebben de twee rondjes de club alleen maar windeieren opgeleverd. Zowel te gen Derry City als Dundee United bleef het publiek weg. Enerzijds, omdat de toegangsprijzen waren verhoogd, anderzijds omdat de ont moetingen rechtstreeks op televisie waren te zien. In de eerste ronde za ten er nog geen 6000 toeschouwers op de tribunes van stadion Monni kenhuizen, bij het duel tegen Dun dee United waren er 8300 mensen. En dat terwijl Vitesse twee keer op een uitverkocht huis (12.000 men sen) rekende. Een tegenvaller der halve. „We hadden meer verwacht", geeft Aalbers ruiterlijk toe. „Maar het is niet zo dat we verlies hebben geleden". De twee rondes zijn voor Vitesse niet meer dan kostendekkend ge weest, de verhoogde toegangsprij zen en de rechtstreekse televisie uitzendingen door de commerciële zender RTL 4, tevens de almachtige shirtsponsor van Vitesse, ten spijt. „We hebben destijds met RTL 4 af gesproken dat alle televisie-uiten- dingen ons tot 1 januari 1991 ons geen extra geld zouden opleveren. Dat is een keuze geweest. Het was nieuw, dus dan begin je voorzich tig". Fanmail Die inkomstenderving neemt Aal bers op de koop toe. „Het is een kwestie van afwegen, voor beide partijen. RTL biedt ons een totaal pakket aan sponsoring (het basisbe drag ligt rond de acht a negen ton, red) en als je daar alleen maar de na delen uit zou oppikken, dan ben je kortzichtig bezig. Het komt erop rjeer dat zij blij zijn met Vitesse en wij met hen. We krijgen tegenwoor dig fanmail en aanvragen voor kaar ten uit heel Nederland. Door RTL 4 is Vitesse ook buiten Arnhem be kend geworden. Het heeft zijn waar de. We zijn in vier maanden tijd al meer op televisie geweest dan vorig seizoen. We zijn nu al drie keer live op de buis geweest. Dxd4 Txh2+! 24. Kxh2 Dh4+ (Om dat zwart het veld g3 beheerst kan de koning niet. aan eeuwig schaak ontsnappen.) Remise wit:Kgl, Dd2, Tal, Tfl, Le2, Pc3, Pd4, a2, b2, c5, f3, g2, h2. zwart:Kg8, Dd8, Ta8, Te3, Lc8, Lg7, Pc6, Pf6, a7, b7, d5, f7, g6, h7. Men moet bij wijze van spreken met een Trabi proberen een Mer cedes bij te houden. De politie in Leipzig verkon digde gisteren dat ze móest schie ten uit zelfbescherming, toen jon geren gewapend met ijzeren sta ven en stokken het stadscentrum introkken. Daarbij vielen de dode en vier zwaar gewonden. Vogel kondigde aan, dat rege ringsvertegenwoordigers binnen kort besprekingen voeren met de minister-presidenten van de vijf nieuwe deelstaten. Gepraat wordt daarbij over mogelijke hulp voor de politie in het oosten, zodat uitbarstingen als van afge lopen weekeinde verhinderd kunnen worden. In opdracht van de bondsrege ring gaat de minister van de kan selarij Rudolf Seiters de geweld- problematiek met vertegenwoor digers van de Duitse Voetbal Bond (DFB) bespreken. De bond eist hulp van de politiek. Op 21 november willen de Duitsers de problemen onder controle heb ben. Dan speelt de wereldkam pioen in Leipzig tegen de beste spelers uit de voormalige DDR. De Afdeling Leiden van de KNVB heeft het afgelopen boekjaar een bedrag van 88.000 gulden overge houden, zo lees ik in de krant van vrijdag. ''Een historische gebeur tenis" noemde voorzitter Van der Veen Meerstadt het. Dat zal wel. In elk geval kan ik mij van de laatste dertig jaar niet herinne ren dat het bondsbureau met iets dergelijks op de proppen kwam. Het afdelingsbestuur zal onge twijfeld geglommen hebben van trots en genoegen toen het met die mededeling kwam. Maar aan het overhouden van geld kleeft ook een hoop narigheid, hoor. In het vak vergrijsde regelaars wéten dat. Dat bleek ook nu. De ledenvergadering (de clubs wilde meteen gaan sjorren aan een stevige bron van inkomsten van de Afdeling: de boetes voor administratieve nalatigheden, strafzaken e.d., die konden nu best wat minder. Kijk, dat krijg je dan. Voor je het weet zitje als Af deling een jaar later in de rode cijfers. Van der Veen Meerstadt zag die bui natuurlijk ook hangen en riep daarom dat van verlaging of kwijtschelding van boetes geen sprake kon zijn. Het argument dat hij daarbij gebruikte, vond ik van sublieme schoonheid: "Als we te veel geneigd zijn naar de geest en niet naar de letter van het re glement te handelen, komen we op een hellend vlak". Ik heb die zin drie keer gelezen voor ik geloofde dat er stond wat er stond. Prach tig. Toen Van der Veen M. aan trad als voorzitter, werd er in be paalde kringen aan zijn be kwaamheid getwijfeld. Maar wie dit soort zinnen straffeloos op een vergadering kan loslaten is van hoge klasse. Een beetje geglimlacht heb ik om het feit dat het bestuur geen kans heeft gezien dat gehele be drag van 88.000 gulden bekwaam in de boeken onder te brengen. Je hoort toch overal dat je in zo'n si tuatie 'creatief moet boekhouden. De betrekkelijk nieuwe penning meester van de Afdeling heeft dat maar gedeeltelijk kunnen of wil len doen. Een bedrag van 20.000 gulden gaat terug naar de clubs op basis van f 0.75 per lid. Dat wordt dus, zeker bij de kleine ver enigingen, gekruidenier. En de grote zitten er niet om verlegen. Zou de vorige penningmeester, Gé van Strien, dat nou ook hebben gedaan? Ik betwijfel het. Van Strien blikte altijd door zijn kijk glazen met iets van 'wat eenmaal in m'n knip zit, gaat om de dooie dood niet meer terug'. Nieuwe generatie Twee ervaren, niet zó in de publi citeit komende bestuursleden van de Afdeling die ik zaterdag na af loop van Quick Boys-Noordwijk over deze zaak even aanschoot, zeiden bijna verontschuldigend: "We hebben heus gedaan wat we konden, afgeschreven bij het le ven, maar tenslotte bleven we met die 20.000 gulden zitten". (Nee. ik zeg niet wie die twee zegslieden zijn, er is al gedonder genoeg in de wereld). Die teruggave aan de clubs vonden ze maar zo-zo. "Maar ja, er is een nieuwe genera tie bestuurders aan de bak en die zijn veel gemakkelijker met geld". Daarna zei er eén bijna melan choliek dat hij ooit nog eens op het matje was geroepen omdat hij na een jeugdwedstrijd op kosten van de Afdeling voor zeventieneneen- halve gulden aan limonade had laten verbrassen.... Overigens meldde de Afdeling dat het financiële resultaat ook gunstig was beïnvloed door een jeugdsubsidie van 16.000 gulden van de provincie als gevolg van een "administratieve dwaling" daar. Dus gisteren maar eens aan de provincie gevraagd of ze vaker zo gul met centen zijn. Nee, het zat anders volgens de man die er over ging. De algeme ne jeugdsubsidie was inderdaad al een tijd geleden opgeheven om plaats te maken voor een specifie kere. "Maar voordat zoiets gere geld is, gaat er veel tijd overheen. Om niet in een vacuum te belan den, hebben we gezegd: laten we de jeugdsubsidie nog maar een jaar voortzetten. Per 1 januari 1991 gaat de nieuwe regeling in. Het betreft dus geen administra tieve dwaling, maar juist een ad ministratieve zorgvuldigheid". Als het niet waar mocht zijn, is het in elk geval magnifiek gefor muleerd. ASC De Leidse huisarts Har Meyer wordt toch geen voorzitter van de oudste en ongemakkelijkste voet balclub in dit rayon. ASC. Hij had die kar wel willen trekken naast zijn voorzitterschap van de tennisvereniging Unicum, maar bij nader inzien blijkt dat toch niet te kunnen. Wie-o-wie wordt er nu overge haald? Het gonst van de namen, met die van de voormalig Leidse wethouder Fred Kuijers en de af getreden, maar toch weer dienst doende ASC-secretaris Gidi Cig- gaar in de frontlijn. Kuijers, lid van de cricket-afdeling van ASC, erkent te zijn gepolst, maar staat niet te trappelen: "Ik geloof niet dat dit een taak is voor een crick eter". Tja, maar voor wie dan wel? De tijd dringt, want het eeuwfeest gloort al aan de horizon en er schijnt nog weinig voor te zijn ge daan. Heren van stand, toe. RUUD PAAUW Golfers willen boycot LONDEN (AFP) - De beste Europe se golfers onder aanvoering van Nick Faldo en Severiano Balleste- ros dreigen de volgende editie van de Ryder Cup te boycotten. Europa is titelhouder bij deze tweejaarlijk se ontmoeting tussen de top van Eu ropa en die van de Verenigde Sta ten. De Europese spelers vinden dat er een langlopende overeenkomst moet worden gesloten tussen de vereniging van golfprofessionals (PGA) en de vertegenwoordigers van de Europese toer. Onenigheid tussen beide organisaties was er de oorzaak van dat een belangrijke sponsor zich op het allerlaatst te rugtrok. Die overeenkomst met een looptijd van vier jaar zou de golfsport vier miljoen pond sterling (13 miljoen gulden) hebben opgele verd. DINSDAG 15.28-17.20 Did 1: Sport Extra: Europa cup voetbal (Sredets Sofia-Bayern Mun- 16.30-18.00 Sportnet: Boksen voor profs in de VS. 17.30-18.30 EURO" US College Football. 18.00-19.00 Sportnet: Autosport: vanuit Le Mans. 18.30-19.00 EURO: Surttoernooi in de V.S. 19.00-19.30 EURO: Goals: de mooiste doelpunten uit de Spaanse voetbalcom- 19.00-21.00 Sportnet American Football. Pittsburgh-Miami College. 19.20-20.00 Ned 2: Veronica Sport. 19.30-20.00 EURO: Eurosporlnews. 20.00-22.00 EURO: Open Indoor tennis kampioenschappen van Londen. 21.00-22.00 Sportnet: International Mo torsport. 21.30-22.00 BBC 1: A question of Sport: quiz. 22.00-23.00 EURO: Worstelen. 22.00-00.00 Sportnet: World Snooker Classics. 22.15-22.30 Ned 3- Studio Sport Journaal. 22.15-00.15 Super Ultra Sport. 22.45-23.15 Did 3 Sport-PlaU: WK voor stuntmannen in Toulouse 23.00-23.30 Did 1 Sport Extra: Europa cup voetbal (Inter Bratislava-FC Koln. Borussia Dortmund-Universitatea Craiova en Girondtns Bordeaux-FC Magdenburg) 23.00-00.00 EURO: Autosport GP van Australië voor formule l-wagens. 00.00-00.30 EURO: Eurosporlnews. 00.00-01.30 Sportnet Paardesport vanuit Washington. 00.30-02.30 EURO Open Indoor tennis kampioenschappen van Londen 01.30-02.00 Sportnet: Sport uit Frankri|k. WOENSDAG 08.00-10.00 Sportnet: Autosport Nascar Winston Cup. 09.30-10.00 EURO: Eurobics. 10.00-10.30 EURO. Engelse Dartscom- petitie. 10.00-11.00 Sportnet: Go: auto- en motor sportmagazine. 10.30-11 30 EURO WK Kunstr.|den op de 11.00-13.00 Sportnet NHL IJshockey. 11.30-12.30 EURO: Autosport GP van Australië voor formule l-wagens. Europacup niet meer dan kostendekkend DUNDEE (GPD) Vitesse heeft morgen het lot van het Nederlandse clubvoetbal in handen. Na de vroege uitscha keling van PSV, Roda JC en FC Twente in de diverse Europacup-toernooien kan de Arnhemse formatie een ver dere aftakeling voorlopig voorkomen. De discipelen van trainer Bert Jacobs dienen in de tweede ronde van de UE FA Cup een 1-0 voorsprong tegen het Schotse Dundee Uni ted te verdedigen. „We zullen ons stinkende best doen een ronde verder te komen", stelt voorzitter Karei Aalbers, „maar Nederland mag niet verwachten dat wij even de eer hoog houden. Dat is niet reëel. We komen net kijken en zijn geen hemelbestormer". Rick Hilgers Vitesse Spits Rick Hilgers hoopt op doelpuntje WIJCHEN (ANP) - Rick Hilgers heeft weer zin in het leven. De kleine, speersnelle spits van Vitesse heeft de donkere tunnel verlaten waarin hij vorig seizoen vlak voor de winterstop werd gedreven. Met dank (onder meer) aan de acupunctuur. 'Speedy Gonzales' is terug van weggeweest. Dundee United, woensdag tegenstander van Vitesse in het UEFA-Cup- toernooi, is gewaarschuwd. De 28-jange Hilgers was de afgelopen maanden vaak de wanhoop nabij. Een serie injecties en twee operaties konden de pijn in de onderbuik niet verdrijven. In de medische wereld en bij Vitesse werden zijn klachten in twijfel getrokken. Na hevig aandringen mocht Hilgers dan toch op de ope ratietafel plaatsnemen. "Toen pas bleek dat er iets mis was met de aan hechting van mijn beenspieren". Tijdens een trainingskamp in Zeeland blokkeerde Hilgers echter op nieuw. Een tweede operatie (in september) aan zijn linkerlies bleek nood zakelijk. Twee weken geleden kon Hilgers plotseling weer alles met de bal. Sindsdien speelde laatbloeier Hilgers vijfien minuten tegen Dundee Uni ted, 45 tegen FC Utrecht en 79 tegen NEC. Morgen in Schotland hoopt hij zijn eerste volledige wedstrijd af te werken, met een doelpunt als beloning voor het afzien. Milaan (GPD) - Napoli is gistermiddag zonder zijn sterspeler Diego Maradona vertrokken naar Moskou, waar het morgen de return speelt tegen Spartak in de Europa Cup I. De Italiaanse kampioen bleef dertien dagen geleden op 0-0 en is alles behalve zeker van pro motie naar de kwartfinale. Maradona is dit keer geblesseerd noch schijnziek, hij heeft gewoon geen zin. ..Voetballen in Moskou is wel het laatste waar ik behoefte aan heb", verklaarde hij gisteren tot verbijstering van de clubleiding en de spelers. Trainer Bigon had zich aan het begin van de middag al geïrriteerd aan het feit dat Maradona zich weer eens niet op de afgesproken tijd op het vliegveld van Napels had gemeld om te vertrekken naar de Russische hoofdstad. Niemand had de Argentijn gezien of ge sproken en daarom besloten de spelers De Napoli, Crippa en Ferra- ra naar het appartement van Maradona te gaan om opheldering te vragen. De Argentijn ontving zijn ploeggenoten en gaf daarna aan het hek een korte persconferentie. „Ik heb geen zin om naar Moskou te gaan. Dat heeft niets met de kou te maken, maar met de sociale atmosfeer die in die stad hangt. Het is misschien jammer voor mijn ploeggenoten maar ik kan er ook niets aan doen. Basta". En de ster speler verdween. Een uur later vertrok de selectie van Napoli naar Moskou, waar het ook niet kan beschikken over de Braziliaanse spits Careca die geblesseerd is. Het is niet de eerste keer dat Maradona zijn ploeg in de steek laat. Vorig jaar nam de aanvoerder een maand extra vakantie op en meldde hij zich niet voor het UEFA-Cup-duel tegen Wettingen. Toen kroop de ploeg door het oog van de naald en werd Maradona een dag later in genade aangenomen. Trainer Bigon heeft nu al ge ëist van het bestuur dat de aanvoerder, die meer dan twee miljoen gulden netto verdiend, zeer zwaar wordt gestraft.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15