'feu SGP er stemt niet voor praktische politiek 'Geen directe schade door waterige benzine' Kwaliteitskazen op keuring in Zoeterwoude Rockmusical voor en door Wassenaarse jongeren Veel meer misdrijven gemeld in Zoeterwoude PAGINA 14 REGIO LEIDEN DINSDAG 6 NOVEMBER 1990 dit jaar zeer te spreken over de (foto Ellen Martens Kijken, ruiken, proeven en kneden bij de jaarlijkse kaaskeuring in Zoeterwoude. De keurmeesters i aangeboden produkten. 'Vrijwel alle aangebode kazen zijn van de eerste soort' Vervolg van pagina 1 WARMOND Volgens Texaco maakt het voor de Warmondse pomphouder J.C. Diemei niet uit wie verantwoordelijk is voor de waterige benzine: hij heeft vrijdagmiddag nieuwe benzine gekregen en lijdt dus geen di recte schade. Over het opvan gen van de inkomstenderving is woordvoerder A. Vos minder duidelijk. Volgens Diemei is die inkomstenderving er wel dege lijk: door de fout kon hij vrijdag enkele uren geen gelode super- benzine verkopen in zijn station bij het Schipholviaduct. En daar wil hij nog even over pra ten met Texaco. Volgens de woordvoerder van Texaco kampte een tankstation in Zuid-Limburg, dat door dezelfde tankauto is bevoorraad, vrijdag met hetzelfde probleem. Hoe hoog het percentage water bij de Warmondse pomp was, is nog onduidelijk. De tankwagen is nog niet bekeken en de pomphouder zet vraagtekens bij zijn eigen peilingen: "In mijn peil stok werd de benzine door het water opgedrukt en die gaf daardoor een meter water aan". Volgens de Warmonder hadden de eerste klanten vrijdagochtend geen last van water omdat de zuig- leiding, tussen pomp en tank, nog vol benzine zat. Het ging pas fout toen de zuigleiding in de tank ging zuigen en de gezakte watermassa boven bracht. Dat de ene automobi list meer last van het water had dan de andere verklaren technici door het feit dat de een al tankt Volgens een technisch woordvoer der van Texaco lossen kleine hoe veelheden water 'meestal' op in benzine. Als het vaak mis is met de benzine, kan een autotank gaan roesten. De woordvoerders haasten zich echter te verklaren dat hun be drijf, voor zover zij zich dat kunnen herinneren, nooit eerder over de schreef is gegaan. Teleurgestelde klanten hoeven dus niet naar ande re maatschappijen om te zien. Volgens de Warmondse pomp houder zal dat ook niet gebeuren: "De gedupeerde klanten zeiden dat zoiets kan gebeuren en ik heb het probleem direct opgelost door de benzine uit hun tanks te vervan gen". Of deze mensen nog een ande re tegemoetkoming kunnen ver wachten, zal later blijken. "Ik neem aan dat de pomphouder de gege vens van de automobilisten heeft genoteerd", zegt woordvoerder Vos. WASSENAAR - Een rockmusical voor en door jongeren. Daar zijn bij het Wassenaarse jongerencentrum Time Out en de plaatselijke toneel vereniging 01751 zo'n vijfentintig 15 tot 20-jarigen mee bezig. De musi cal draait om zelfstandigheid. Hoe gaan jongeren om met drugs en alco hol en hoe is het om op jezelf te wonen? Luchtig/serieus wordt dat met eigen muziek en eigen teksten duide lijk gemaakt. In^het voorjaar is de première, maar onduidelijk is nog hoe professioneel de voorstelling kan worden. Als jongerencentrum en toneelvereniging de benodigde 10.000 gulden bij elkaar kunnen sprok kelen, kunnen draadloze microfoontjes worden gehuurd. Als dat niet lukt, zal de choreografie rigoureus moeten worden aangepast. "Het ni veau hangt af van de financiering", zegt beroepskracht Bernard van de Oever dan ook. B en W van Wassenaar hebben 1500 gulden toegezegd en ook de pro vincie staat er volgens Van de Oever positief tegenover. "Het vertrou wen komt voort uit een vorig project, meiden '90. We hebben daarmee in zo'n acht jongerencentra, buurthuizen, scholen en theaters in de pro vincie gestaan, het was een goed stuk en het is van alle kanten gesubsi dieerd", zegt de jongerenwerker. Financieel zat het daardoor wel snor, maar als het dit keer anders loopt springen Time Out en 01751 bij. Volgens de instellingen biedt een musical de mogelijkheid om een boodschap op pakkende wijze te brengen en wilden de jongeren er dolgraag mee doorgaan. ZOETERWOUDE - "Dit is een heel goede kaaskeuring geweest. Vrijwel alle aangeboden kazen zijn van de eerste soort. Dat kom je bijna nooit tegen". De keur meesters Tineke Hiddinga van de Dienst Landbouw Voorlichting en Frits Bijl van het Centraal Or gaan Zuivelcontrole waren giste ren in gebouw Don Bosco in Zoe- terwoude-dorp eensgezind in hun lof voor de kazen van de Zoeter- woudse boeren en boerinnen. In totaal werden 28 kazen aan geboden, waarvan 24 Goudse, drie Leidse en een geitekaas. Ze werden allemaal gekeurd op ui terlijk, geur en smaak, vastheid en aanblik van de doorsnede. De keuring is 'blind': elke kaas heeft een nummer zodat de naam van de inzender geheim blijft tot na de keuring. De keurmeesters letten vooral op geur en smaak. In totaal kun nen ze honderd punten toeken nen. Vrijwel alle aangeboden ka zen behaalden 85 punten of meer, de jonge kazen kregen bijna alle maal meer dan 90 punten. "Een uitzonderlijk resultaat", volgens de keurmeesters. Het werk van de keurmeesters is niét gemakkelijk, omdat zij al tijd op hun eigen reuk en smaak moeten afgaan. Soms is het zo moeilijk de smaak vast te stellen dat voor de tweede keer een mon ster moet worden genomen. Dat gebeurt met een soort vergrote appelboor, waarmee een cilinder tje uit de kaas wordt gehaald. Prijzen Kijken, ruiken, proeven en kne den zijn de rituele handelingen die bij een keuring horen. Tegen het einde van de keuring komen de inzenders - vooral boerinnen - nieuwsgierig binnen om te horen hoeveel punten ze hebben ver diend. Zo ook gisteren. 's Avonds werden in Don Bosco de prijzen uitgereikt door burge meester A.J.M. Houdijk die zich voor deze gelegenheid had ge tooid in zijn ambtskostuum van erewaagmeester uit Gouda. Eer ste prijzen waren er voor Th. van Leeuwen, N. Paardekooper, J. Versteegen, J. van Leeuwen en W. van Rijn. HOOFDWOND - Een 35-jarige vrouw uit Voorschoten heeft giste ren een lichte hoofdwond opgelo pen bij een aanrijding in haar woon plaats. Op de Koningin Julianalaan stak zij om half drie, ondanks een rood verkeerslicht, het zebrapad over bij de gereformeerde kerk. Een 45-jarige automobilist uit Leids- chendam kon, rijdend in de richting van Leiden, haar niet ontwijken. De overstekende vrouw is overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. ZOETERWOUDE - In de eerste helft van 1990 zijn in Zoeterwoude veel meer misdrijven gemeld dan in de laatste helft van vorig jaar: 158 tegen 105. De rijkspolitie kan voor de plotselinge stijging geen verklaring geven, zo bleek gisteravond tijdens de presentatie van het halfjaarlijks verslag aan de raadscommissie voor algemene za ken en onderwijs. Katwijkse studievereniging betrekt jongeren bij Staatkundig Gereformeerde Partij Van onze redacteur Willeke Heijkoop KATWIJK Kort geleden schreef de Staatkundig Gerefor meerde Partij haar tienduizendste jongerenlid in. Daarmee heeft de SGP de grootste politieke jongerenorganisatie van alle politieke partijen. Zeker tweehonderdvijftig leden wo nen in Katwijk. De Staatkundig Gereformeerde Studiever eniging uit de kustplaats doet haar best deze jongeren aan zich te binden. Twee leden trachten te verklaren waarom het zo goed gaat met de SGP. "De beginselen gaat, de bijbel e ren van Enigheid, maken wezenlijk te trekken. Sinds 1985 deel uit van alles wat je doet. Dat gaande lijn", maakt de drempel naar daadwerke aar de SGP vanuit jeugdwerkadviseur die de contac- de Drie Formulie- ten met de jongeren stevig wist aan die op- lijke aansluiting natuurlijk een stuk werd De SGP-jongerendag lager. Dat zie je niet zo sterk bij dere politieke partijen. Ja, wel bij RPF en GPV natuurlijk. Daar groeit het aantal jongeren dat zich aansluit trouwens ook". Henk van der Belt, secretaris van de SGP-studievereniging, is al vijf jaar letterïijk van de partij. Samen met voorzitter Gert Jan Meerkerk ziet hij de toekomst van de SGP zonnig in. Volgens hen speelt de familie een grote rol in de keuze die jongeren maken voor de SGP. Meerkerk: "Wij vormen heel sterk een groep met dezelfde uitgangspunten. Onze overtuiging is niet alleen een poli tieke, het is een levensovertuiging. Binnen gereformeerde families zie je vaak dat meerdere gezinsleden zich voor de partij inzetten. Vader is bijvoorbeeld gemeenteraadslid en dat brengt een stroom van informa tie over de partij met zich mee. Kin deren zijn daarmee opgegroeid, ze zullen gemakkelijker in zijn voet sporen treden Succes Dat neemt niet weg dat het vijf jaar geleden een stuk slechter was ge steld met de jeugdige gereformeer den. Het SGP-jongerenblad Ons Contact sprak toen niet voor niets over 'De slag om de jeugd'. Van der Belt: "Toen verloren we inderdaad spanningen van de adviseur vruch ten hebben afgeworpen moge dui delijk zijn. Een jaar geleden is hij ook aan 'de slag om de jongste jeugd' begonnen met de uitgave van het blad 'Klik', voor jongeren tus sen de 12 en de 16 jaar. In het blad staan de eerste voorzichtige begin- selsen van gereformeerde politiek. Via gastlessen, gegeven door de jeugdwerker, wordt de jeugd op middelbare scholen bereikt. In Katwijk is er tijdens de ge meenteraadsverkiezingen altijd een forum voor middelbare scholieren waar de woordvoerders van de ver schillende politieke partijen hun standpunten uiteen komen zetten. De Staatkundig Gereformeerde Studievereniging organiseert die bijeenkomsten. "Juist bij deze groep jongeren gaat van het gezin een hele grote stimulerende invloed uit. Daarom is het van belang om al zo vroeg mogelijk met de politieke jeugd vorming te beginnen", voegt de Niet zelden is dat een vertegen- woordiger vanuit de plaatselijke of DëardoëëdrëS' zplfs lanripliikp nnlitipW T)p vnm-rit. "«epersoneei. ijaaraoor areigt Het aantal gemelde inbraken steeg in de verslagperiode van 20 naar 28, terwijl de politie 22 keer een vernie ling constateerde (was $cht). Vooral huizen in aanbouw en graafmachi nes in de nieuwbouwwijk Bloemen weide waren het doelwit van vanda len. Ook auto's vormden vaak een doelwit. Het aantal diefstallen uit auto's groeide van acht naar 22. Ernstige zorgen heeft de korpslei ding van het district 's Gravenhage (waartoe Zoeterwoude behoort) het grote verloop onder het po- zelfs landelijke politiek. De voorzit ter: "Soms kiezen we voor het con frontatiemodel. Onder de titel 'Boodschap aan de SGP-ers' is drs. Ten Hove van de RPF wel eens op een bijeenkomst van de vereniging geweest". Invloed Met de andere plaatselijke politieke jongerenorganisaties heeft de SGP- studievereniging soms contact. Eni ge tijd geleden verzorgden de jonge ren van WD, CDA, RPF en SGP een avond over emancipatie in De Schuit. De SGP-broeders in de Kat wijkse raad maken zo nu en dan ook wel eens gebruik van de kennis die bij de studievereniging aanwezig is. Zo is er eens een.commissie gefor meerd die zich heeft gebogen over de problemen rond de bestemming van het huidige tuinbouwgebied Zanderij/Westerbaan. tekort aan politiemensen te ont- staan.Volgens de leiding verdwij nen veel functionarissen doordat andere werkgevers een betere rechtspositie bieden en meer toe komstmogelijkheden. Met wervingsacties, het eventu eel afstoten van taken en het lenen van mensen van andere korpsen probeert de districtsleiding de te korten op te vangen. Om de dienst verlening op peil te houden krijgen staffunctionarissen minder organi- satorisch werk te doen, waardoor ze vaker de straat op kunnen. Wereldwinkel in wagen Wassenaar Bezinning De Katwijkse studievereniging er zijn er een kleine vijftig Nederland staat open voor jonge ren vanaf zestien jaar. Momenteel staan er vijftig leden ingeschreven. Dat jongeren' kun je volgens Meer kerk en Van der Belt gerust met korreltje zout zich verenigd. In tegenstel ling tot de actieve politieke kant van de partij, kunnen meisjes wel lid worden van de studievereniging. De secretaris legt dat uit. "Bij onze vereniging doen we niet actief aan heel politiek, we bezinnen ons op allerlei zaken. Daar kunnen vrouwen net zo goed aan mee doen als mannen. Bij werkelijk politiek bedrijven ligt dat houdt. Daarom worden anders. God heeft een ordening gebracht waarin mannen een Ook als je dende functie hebben een dienende taak. Wij zeggen niet dat vrouwen geen leiding kunnen geven, wij geloven dat God ze die taak niet heeft gegeven. In die orde- Dat dergelijke initiatieven wel eens effect sorteren blijkt uit het ontstaan van een christelijk op vangtehuis voor jongeren. Van der Belt: "Een soort alternatief JAC is dat. Dit centrum, De Vluchtstrook, is ontstaan huisartsen en kerken rond de pro blemen van jongeren. Hiervoor hadden wij een commissie ge vormd. Dan is De Vluchtstrook toch een mooi resultaat, nietwaar". In een informatieformulier aan de tweehonderd vijftig SGP-jongeren staat kort beschreven op welke wij ze de studievereniging zich met po- Er wordt geen actieve politiek ge- litieke bezinning bezighoudt. De voerd door de leden. Van der Belt: (actuele) onderwerpen worden niet "We praten over onze christelijke alleen behandeld, maar ook in wat die nog geen lid van de studie- partijpolitiek, over wat de SGP ei- wordt omschreven als 'Het Licht vereniging zijn allereerst bekend te genlijk voorstaat. En natuurlijk van Gods Woord'. de actualiteit. Laatst hebben Van der Belt: "Dat is de overeen- bijvoorbeeld gepraat over de komst tussen al die jonge leden. Dat het Oostblok, geldt voor mij ook. Ik heb ervoor ge- Het is een manier om je te bezinnen kozen mijn leven te leiden met Henk van der Belt (links) en Gert Jan Meerkerk: "Van het gezin gaat een hele grote stimulerende invloed uit". WASSENAAR - De Wassenaarse wereldwinkel wordt een 'wereldwa gen'. Nadat de ideële handel in der- de-wereldprodukten zich jarenlang met een caravan behielp, heeft men nu een oude SRV-wagen. Deze kan donderdagavond door belangstel- lenden worden bekeken in pavil- onderzoek onder Joen De Zonnehof aan de Storm van 's Gravezandeweg. De officiële opening wordt twee dagen later verricht door wethou der V.J.W. Wensveen van welzijn. De wereldwagen staat vanaf die dag wekelijks om elf uur op de gebrui kelijke standplaats op het Stadhou dersplein. ning moeten en kunnen wij geen verandering brengen". Om de tweehonderd SGP-jonge- maken met de club, stuurt Van der Belt hen af en toe wat informatie toe. "Veel mensen weten niet pre- ontwikkelingen wat een studievereniging ook niet op alles wat hier gebeurt en wat al Gods woord als richtsnoer. Dat lid. Wij proberen die jonge- gebeurd is". geldt voor mijn persoonlijk leven icii een beetje op de hoogte te brem- maar ook voor mijn kerkelijk en po gen van ons doen en laten. Mis- Vijf keer per jaar komt de studie- litieke leven. Als SGP'er stem je schien gaan we in de toekomst op vereniging bijeen. Soms houdt één niet voor praktische politiek maar van de leden dan een inleiding over voor de beginselen waar die politiek een bepaald onderwerp; vaker vanuit gaat. Voor een samenleving komt er een spreker van buitenaf, dus zoals de bijbel die voorschrijft". huisbezoek om een en ander uit te leggen. Zo'n persoonlijk contact werkt toch meestal het best". Leuzen tegen islam op muur van school NIEUWKOOP - Op een muurschil dering van de openbare basisschool De Overtocht in Nieuwkoop zijn an ti-islamitische en discriminerende leuzen gekalkt. De schildering be vindt zich aan de buitenkant van het gebouw. De daders hebben een viltstift gebruikt. Op de schildering schreven de daders 'Islam dood', 'Marokko weg uit Nederland' en 'Joinko man tham theed'. De bete kenis van die laatste leus is niet be kend. Texaco sust ongerustheid Warmonders i Klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat. aanvang 20.00 uur. man. aanvang 20.15 uur. Leidse Schouwburg. lezing: 'De rotsgraven van Deir- el-Bersheh', door drs, H. Willems, aanvang 20.00 uur in het Rijksmu seum voor Oudheden. 9 Vereniging Voorstraat. Oegstgeest dia-lezing: 'Zwerven door Noord-Afnka', door A. van Wiechen (archeoloog) en R. Conens (foto graat). aanvang 20.15 uur in hotet Het Witte Huis. Wassenaar vergadering commissie Welzijn, aanvang 19.30 uur in het raadhuis. Zoeterwoude vergadering commissie Welzijn, aanvang 20.00 uur in het gemeen- WOENSDAG 7 NOVEMBER Alphen spreekuur Overlag Samenwer kende Ouderenbonden, van 10.00 tot 12.00 uur in het OSO-kantoor. Kwartelstraat. jeugdinstoif volleybal, van 19.30 - in gymnastieklokaal Katwijk najaars ledenvergadering afd. Noordwijk/Katwijk van de Algeme ne Christelijke Politiebond, aan vang 14.00 uur in restaurant 'De Orion', Meerburgerkade. demonstratie textiel schilderen, aanvang 20.00 uur in dienstencen trum Zwanenburg. Leiden jeugdfilm (7 tot 14 jaar): 'Rijden maar', over een jonge Boliviaanse schoenpoetser, aanvang 15.00 uur in Rijksmuseum voor Volkenkunde. voorstelling 'Cymbeline', van Shakespeare-, door De Voorzie ning, aanvang 20.15 uur In de Leid se Schouwburg. Leiderdorp kennismaking met de bowlsport, van 12.30 tot 15.30 uur in sportcen trum De Does, Hoogmadeseweg. bridgen in Bridge Centrum Lei derdorp, Bemhardstraat, aanvang 13.30 uur. Noordwijk zitting CNV-vertrouwensman C.A. Elshout, van 11.00 tot 12.00 uur in De Rank, Golfbaan. bibliotheek. lezing NVvH over Moorse kunst, door mevr. J. Wypkema, 14.00 uur in het Buurthuis, Hoofdstraat. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Voorschoten dia's en film over Kita, in Mali, van mevr. Bartlema, bij Voorscho- tense Vrouwenraad, aanvang 10.30 uur in De Engelenbak, Prin ses Marijkelaan. vergadering commissie Welzijn, Zoeterwoude vergadering commissie Ruimte lijke Ordening, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. DONDERDAG 8 NOVEMBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat, aanhang 14.00 uur. films: voor kinderen 'Princess Bride', 18.30 uur; voor jongeren 'In- nerspace', 20.30 uur in buurtcen trum De Ridder, Concertweg. Katwijk concert door leerlingen van de Muziekschool ter nagedachtinis van 100ste sterfdag van Cesar Franck, aanvang 20.00 uur in de Triumfatorkerk. Leiden lunchconcert Natasja Douma op piano, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14