Scholier steeds jonger op sekstoer 'Geen één maar tien procent' Oudere mensen hebben veel baat bij griepinjectie Kakkers, alternative»'s en chocolate kids sterven uit Minister mag Polen in bollen niet weigeren Gemeenten moeten huishoudens enthousiast houden voor gescheiden inzamelen afval Bij pilgebruik blijft condoom al gauw achterwege Concertzender wil op kabelnet DINSDAG 6 NOVEMBER 1990 REGIO PAGINA 13 DEN HAAG (ANP) - Minister De Vries (werkgelegenheid) mag niet langer Poolse werknemers de toe gang tot de Nederlandse bollenvel den weigeren. Die conclusie trekt de bollenkwekersvereniging Fleur- asyl in Alkmaar na een uitspraak van de Raad van State. Afgelopen vrijdag besliste de voorzitter van de Raad van State in een schorsingsverzoek dat De Vries ten onrechte een tijdelijke werkver gunning voor een Poolse arbeider had geweigerd. De zaak was aan hangig gemaakt door een Pool die het land dreigde te worden uitgezet als gevolg van het besluit van De Vries. Volgens Fleurasyl-advocaat A. van Driel is met de uitspraak van de Raad het hele bollenbeleid van De Vries op losse schroeven komen te staan. De minister besloot eerder dit jaar dat de bollensector geen Poolse werknemers in dienst mocht nemen, maar genoegen moest ne men met Nederlandse, Spaanse en Portugese werknemers. De Raad van State heeft nu de principe-uitspraak gedaan dat ook Poolse werknemers in de bollen mogen werken, meent de advocaat. Volgens Van Driel is de uitspraak van de Raad van State mede geba seerd op het feit dat er onvoldoende Spaanse en Portugese werknemers beschikbaar zijn. Tijdens de behan deling van de zaak zou een mede werker van het ministerie hebben gezegd dat al eind augustus is ge stopt met de werving van arbeiders in Zuid-Europa, aldus Van Driel. Hij trekt daaruit de conclusie dat de bollenregeling van De Vries fali- kant is mislukt, omdat er geen ani mo bestaat onder de Zuideuropese arbeiders om hier te komen werken. Hoe de voorzitter van de Raad van State tot zijn besluit is gekomen is vooralsnog onbekend. De schrif telijke motivering in dergelijke za ken laat doorgaans vier tot zes we ken op zich wachten. Om die reden zegt een woordvoerster van Sociale Zaken ook nog geen commentaar te kunnen geven op de zaak. DEN HAAG - Voormalig vuil- transporteur Simon Kemp gaat in hoger beroep tegen zijn veroorde ling. Hij werd door de Haagse rechtbank twee weken geleden veroordeeld tot 4,5 jaar gevange nisstraf en een boete van 150.000 gulden. De rechtbank meende dat Kemp schuldig was aan het storten van onder meer duizen den kilo's chemisch afval in de Alphense Coupépolder die scha delijk voor de gezondheid zijn. Kemps raadsvrouw mr. Y. van Boxel vindt de straf voor haar cliënt veel te hoog. Volgens haar heeft de rechtbank ten ontrechte bepaalde aanklachten van de offi cier van justitie mr. Schelfhout bewezen verklaard. Slechts één Simon Kemp gaat in hoger beroep van de in totaal elf aanklachten werd afgewezen. "De belasting ontduiking en omkoping van de AZL-ambtenaar en de mensen van vuilverwerkingsbedrijf De Meerlanden staat natuurlijk vast. Het is duidelijk dat daar ook een straf bijhoort. Maar er zijn zeker vijf zaken die heel dubieus zijn", aldus Van Boxel. Met name de stortingen van schadelijke stoffen in de Alphen se Coupépolder gaat Van Boxel aanvechten. Zo vindt de raads vrouw het juridisch onaanvaard baar dat Kemp veroordeeld wordt op basis van een wetsarti kel dat volgens haar niet is ge schreven voor illegale stortingen. Het gaat om een wet die het in omloop brengen van waren die schadelijk zijn voor de gezond heid verbiedt. "Nu zijn de afvalstoffen die Kemp gestort zou hebben hele maal geen waren, omdat ze geen gebruik meer hebben", stelt Van Boxel. "De wet is geschreven om vergiftigingen, zoals het doen van een gif in een kopje koffie, straf baar te stellen. Het is duidelijk dat ze in dit geval gezocht hebben naar een stok om de hond te slaan". AAN DEN van Reinigingsdirecteuren over de jicht. v00r de drie dagen hebben Het gescheiden inzamelen gescheiden inzameling van groente van afval en de afzet van de aldus fruit- en tuinafval in Breda aan de voorlichter ontstane compost vergen veel inzet orc*e kwamen. De vereniging orga- van gemeenten, bestuurders niseert op 15 november e huishoudens. De gemeenten zijn hjke voorlichtingsdag verantwoordelijk voor een continue aan den Rijn. afzet van het compost uit groente-, tuin-, en fruitafval. Zij moeten i zich 850 mensen ingeschreven, de voorlichter van Alphen aan den Rijn kon niet direct zeggen hoeveel soortge- ambtenaren van deze stad de dag Alphen zullen bezoeken. Burgemeester Nijpels van Breda De bestuurders en ambtenaren 'an deze gemeente krijgen dan tij- opende de eerste voorlichtingsdag, ook voor zorgen dat huishoudens dens een bijeenkomst in Avifauna Hij noemde de veranderingen in het bereid blijven het afval gescheiden het nodige te horen over gescheiden afvalstoffenbeleid, zoals de minis- afvalinzameling enwerwerking. In ter van VROM die onlangs aan de 19 november, Tweede Kamer heeft aangeboden, a bestuurders Lelystad en Meppel voorge- te zamelen. Dit zijn twee stellingen die giste- de week ervoor, op 7 e ren tijdens de eerste voorlichtings- worden ambtenaren e dag van de Nederlandse Vereniging LEIDEN - Scholieren doen op steeds jongere leeftijd seksuele ervaring op. Van de twaalf- en dertienjarigen is zes procent met iemand naar bed geweest. Van de achttienjarigen heeft zestig procent seksuele ervaring. De meeste scholieren nemen zich voor om altijd een condoom te gebruiken. Maar als de partner niet wil, geeft een derde van de onder vraagden daar aan toe. Ook als het meisje de pil slikt, blijft het condoom al gauw achterwe ge. In de praktijk blijkt dat veelal juist leerlingen met seksuele ervaring geen condoom ge bruiken. Ze zijn nauwelijks bang voor een eventuele besmetting van aids. TNO en het Nisso concluderen havo en mbo. Jongere scholieren zich moeten wenden om er achter te daarom dat het gedrag van jongeren (12-13jaar) weten niet precies wat ze komen of ze besmet zijn is by het drastisch moet veranderen. Aan een met aids aan moeten. Hetzelfde merendeel niet bekend. Het viel de overdraagbare geslachtsziekte als geldt ook voor leerlingen die een onderzoekers knap tegen. Indien mavo- of lagere beroepsopleiding hiervoor een rappartcijfer zou moe- volgen. ..ten ervoor Een probleem,opach vormen de gens is chlamydia (schimmelziekte) de gevaren buitenlandse kinderen. Hun_kenn.s één van de sne)st groejende ge_ slachtsziekten. Bij vrouwen die er "tp'h'ptipkkpn rauwelijks iets van merken, kan de DeireKKen kwaal tot onvruchtbaarheid leiden. die zij lopen worden doordrongen, juist die groep De gedachte die bü hen leeft is dat om haar van de gevaren op de hoog- zij bij seksueel contact nauwelijks *e bren6en- Alcohol gevaar lopen om aids te krijgen. De Dat een geslachtsziekte kan wor- tnO en het Nisso, die zich bij dit zijn. Zeker bij leerlingen van vwo, niet vanzelf overgaat. Tot DEN HAAG Enige honderden jonge leraren die zijn verenigd in de actiegroep Na-hossérs hebben van middag gestaakt en gedemon streerd op het Haagse Binnenhof. De jonge leraren willen een hoger salaris. De salarisverhoging van 10 pro cent die door het pas afgesloten ak koord door minister Ritzen van on derwijs in het vooruitzicht is ge steld, vinden de jonge leraren een schijnverhoging. Volgens hen be draagt de verhoging in werkelijk heid veel minder. Door het zogehe ten hos-akkoord (herstructurering LEIDEN - De Concertzender Am sterdam heeft opnieuw gevraagd om op het regionale kabelnet te worden toegelaten. Dit radiosta tion, dat 17 uur per dag klassieke muziek uitzendt, heeft in 1988 al zo'n verzoek ingediend. De concert- zender trok het later weer in omdat het had besloten zijn programma's uit te zenden via Radio 10 Klassiek. Dit laatste station werd vorig jaar op het regionale kabelnet gezet. Het samenwerkingsverband tus sen de beide zenders bleek echter geen lang leven te zijn beschoren. De Concertzender Amsterdam wil nu op eigen houtje verder en heeft het regionale kabelbestuur ge vraagd om toewijzing van een eigen radiokanaal. Het bestuur moet nog beslissen over over dit verzoek. Of het veel kans maakt, is echter zeer de vraag. Volgens het kabelbestuur is er slechts behoefte aan één klas sieke zender en dan heeft Radio 10 Klassiek heel wat meer voordelen dan de Concertzender. Patiënten Rijnland beter voorgelicht LEIDERDORP/ALPHEN - Het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp en het Rijnoord in Alphen aan den Rijn hebben een coördinator pa tiëntenvoorlichting aangesteld. J.A.M. Vink gaat voorlichting op medisch, paramedsich en verpleeg kundig gebied verzorgen. Zij krijgt een tweeledige taak. Enerzijds moet het personeel bij haar terecht kunnen met vragen op het gebied van voorlichting. Daar naast, en dat is haar eigenlijke taak, moeten patiënten op haar een be roep kunnen doen. Gouden Gids niet op regionale kabel LEIDEN - De Gouden Gids-tele- tekst komt voorlopig niet op de re gionale kabel. De firma die deze in formatie verzorgt - ITT-Publinet - kan de zaak alleen rondkrijgen wan neer het drie jaar lang gratis van de kabel gebruik mag maken en het kabelbestuur bovendien alle nood zakelijke investeringen voor zijn re kening neemt. Eerder was afgespro ken dat ITT 2,50 gulden per tele- tekst-abonnee zou betalen en ver der alle voorzieningen zou bekosti gen. Het kabelbestuur voelt er wei nig voor om die overeenkomst te veranderen. meesten denken, dat het hen niet den overgedragen weten niet overkomt. veel scholieren. Ze weten niet hoe je Toch blijkt de kennis van de be- het merkt als je het hebt en zijn on- niet-schoolgaande jeugd voor smettelijke infectieziekte redelijk te kundig van het feit dat zo'n infectie soortgelijk onderzoek in aanmer- -•«+ zjj komt instituten veronder- stellen dat hun kennis over over draagbare geslachtsziekten minder is dan die van scholieren. Boven dien zouden ze wel eens lak kunnen hebben aan het treffen van voor zorgsmaatregelen die infectie aan de geslachtsorganen kan voorko men. Zeker als er alcohol of drugs in het spel zijn, is de kans groot dat men eerder aan seks begint dan wanneer die niet worden gebruikt. De onderzoekers spreken de vrees Jonge leraren demonstreren op Binnenhof onderwijssalarissen) in 1985 zijn Binnenhof. Rector A.A.H. Maurice met name jonge beginnende leraren heeft begrip voor de actievoerders, er in salaris flink op achteruit ge- "Ze zijn verontwaardigd over hun uit dat als het aidsvirus in deze gaan. salaris, dat snap ik. Toch vind ik wel groep binnensluipt het zich razend- De actievoerders overhandigden dat ze met acties de minister - - aan kamerlid A. Nuis van D66 eer petitie onder het motto 'Geen één r tien procent'. Zij eisen 200 mil- kinderen hebben •e- snel verspreidf. Gebleken is dat jon- ten treffen en niet de school. Maar geren die alcohol drinken twee keer ik heb ze toch maar laten gaan. De zoveel geslachtsgemeenschap heb- joen gulden voor betere aanvangs salarissen de komende tien jaar en nog eens 200 miljoen voor de perio de daarna. In het akkoord met Rit zen is hiervoor maar 50 miljoen uit getrokken. De actievoerders drei gen met stakingen of prik-acties als niet op hun verzoek wordt inge gaan. "Denk bij voorbeeld aan het ™Qr,oor, ™rfTQr, geven van halve lessen, want daar- uitafntoi n„Hor0n voor worden we betaald", aldus or- '«ke Lanfhe'a^,ntai °uderen ganisator S. de Haan. dat 2,ek ™rd' of 2elfs d??d 6aat aa" Van de scholen in deze regio de- den onder anderen tien leraren van het Ashramcollege in Alphen a'an den Rijn mee aan de actie op het ben als zij die niet drinken. r het bedrijfsleven, overheid e particulieren ingrijpender dan de invoeringen van de vijfdaagse werkweek en de vrije zaterdag. De afvalverwerking wordt één van de belangrijkste actiepunten van het milieubeleid. De burger ver wacht daadkracht van de overheid, aldus Nijpels, terwijl de burger zelf niet zo gemakkelijk bereid is mee te werken. Daarom moeten er goede structuren komen waarin die bur ger wel meewerkt, aldus de oud-mi nister van VROM. Groente-, fruit en tuinafval vormen met 2,7 miljoen ton per jaar op een totaal van 115 miljoen ton afval geen grote hoe veelheid. Maar, aldus Nijpels, voor alle sectoren van het afvalaanbod moet even veel aandacht bestaan. Hij wees erop dat het de bedoe ling is dat al in 1993 drie kwart mil joen ton groente-, fruit- en tuinafval tot compost wordt verwerkt. Dat is volgens Nijpels een zeer ambitieuze aanpak. Hij noemde de totale in spanning die tot 1998 op het terrein van de afvalbeperking zal moeten plaatsvinden buitengewoon groot. Mest en bagger niet meegerekend, levert ons land nu veertig miljoen ton afval per jaar. Als de toename ongestoord door zou kunnen gaan, zal dat in 1998 vijftig miljoen ton worden. De overheid streeft naar een afname van 10 procent per jaar. Dat betekent in 1998 dertig miljoen ton. Medisch bioloog Remarque (rechts) en arts Wilmer: "De griepprik kan be terNog steeds worden ouderen ziek ondanks vaccinatie". (foto Loeit Zuyderduln} Oproep aan lezers met wao-uitkering LEIDEN De redactie van het Leidsch Dagblad roept lezers op die een wao-uitkering hebben of hebben gehad. Met name men sen die negatieve ervaringen hebben met de uitkerende en adviserende instanties zoals de bedrijfsvereniging, het GAK of de Gemeenschappelijke Medi sche Dienst worden uitgeno digd te reageren. Ook mensen die graag weer (gedeeltelijk) wil len gaan werken, kunnen hun ervaringen kwijt bij de redactie nieuwsdienst. Telefoon 071- 161452. LEIDEN Griepinjecties bij oude- griepvaccinatie bij ouderen. Remar que promoveert op het onderzoek en wordt op medisch gebied geas sisteerd door de arts J. Wilmer. Griep is bij oudere mensen nog aantal ouderen dat zich laat inenten ouderen wordt sterfte niet 100 procent. De medisch steeds bioloog E. Remarque van de Leidse zaak. Jaarlijks sterven er in Neder- universiteit onderzoekt daarom de land naar schatting 4000 ouderen na komende drie jaar het effect van infectie door het griepvirus. Het bijzonder klein. Zelfs kende risicogroepen zoals cara-pa- tiënten, mensen met hart- en vaat ziekten of diabetici laat slechts een belangrijke doodsoor- vijfde deel zich inenten. Bij jonge mensen zorgt de griep- r 90 pro- voorkwamen. De techniek echter geperfectioneerd zodat bij werkingen nagenoeg uitgesloten zijn. Huisartsen zijn volgens arts Wil mer ook niet voldoende overtuigd de noodzaak tot inenting i Wetenschapper ziet merkenrage in kleding als uiting van onzekerheid LEIDEN - Yuppies (young ur ban professionals), dinkies (double income, no kids), slits (still living in the sixties). Be staan deze mensen werkelijk, of zijn ze een uitvinding van hard werkende marketing-mensen, die veel geld willen verdienen? Socioloog B. Maso, voorheen verbonden aan de universitei ten van Amsterdam, Rotterdam, Leiden en Wageningen, houdt het op het laatste. Levensstijlen zijn niet meer duidelijk her kenbaar, zo stelde hij gister avond tijdens een lezing van de Studium Generale van de Leid se universiteit. Het begrip levensstijl, vaker wordt het Engelse woord lifes tyle gebruikt, bestaat eigenlijk nog niet zo lang. Pas eind jaren '50, begin jaren '60 nam de vlucht in modieuze artikelen grote vormen aan en werd er zo iets bedacht als de 'wereld van Peter Stuyvesant'. Maar na het hippietijdperk van de jaren '60, de punkgolf van de jaren '70 en het postmodernisme van de ja ren '80, zou het westerse publiek in de jaren '90 een onduidelijk allegaartje zijn geworden. Als voorbeeld voor het ver dwijnen van levensstijlen haal de Maso de modewereld aan. Vroeger kon je iemand nog makkelijk op grond van zijn of haar uitdossing 'indelen', nu niet meer. De Parijse ontwer pers zijn niet langer dictators die een dwingende roklengte voorschrijven. De verscheiden heid is zo groot geworden dat je niet echt meer van één stijl kunt spreken. Volgens Maso is het ver schijnsel levensstijl ongeveer drie jaar geleden ten onder ge gaan. Op het moment dat jonge ren zich massaal overgaven aan de merkenrage. De overproduk- tie aan truien, broeken en ande re kledingstukken met duide lijk herkenbare merkjes was zo groot dat de symbolische waar de van kleding steeds minder werd. Volgens Maso had die ge kte niets meer met stijl of goede smaak te maken. "Het rondlo pen in kleding met grote merk namen op de borst gaf aan dat er onder de mensen een toene mende onzekerheid bestond over goede smaak", aldus de so cioloog. Met het verdwijnen van het fenomeen 'levensstijl' zou er een toenemende waardering zijn voor degelijke, kwalitatie ve produkten. Of zoals Maso het omschreef: de functionele waarde van kleding wordt be langrijker dan de symbolische waarde ervan. De consument is daarmee on voorspelbaar geworden. Het bedrijfsleven spreekt al over de 'consumoment'. Groepen zijn nauwelijks nog te onderschei den. Het wordt er voor de pro ducenten niet gemakkelijker op een afzetmarkt te vinden voor nieuwe, modieuze artikelen. Alleen in kleinere gemeen schappen zie je nog duidelijk herkenbare groepen, zo stelde Maso. Zo bevolken de Neder landse scholen subgroepen als kakkers, chocolate kids en al ternative's. Maar ook die zou den langzamerhand 'uitster ven'. Zo valt een Wassenaarse alternativo op een Amsterdam se school al snel in de categorie kakker. Maso's verhaal over mode als levensstijl ging overigens voor een groot deel alleen op voor de vrouwelijke helft van de bevol king. "Hoe zit het dan met de le venstijl van de mannelijke be volking?, vroeg een oplettende luisteraar na afloop van de le zing. "Als ik u zo zie is de le vensstijl van mannen sinds de jaren '50 niet veel veranderd". Waarop de socioloog, gekleed in stemmig donkerblauw pak, toe cent uitgesloten. Hoewel deze da ling al aanzienlijk is, moet naar ver dere verbetering van het vaccin worden gestreefd, zo vindt Remar que. Zijn thedfie is dat de werking van o injectie ervoor dat niemand meer het vaccin bij ouderen minder is ouderen. De vakgroep infectieziek- die griep sterft, voor ouderen omdat mensen op leeftijd een wat ten van het AZL onderzoekt de re- verminderde weerstand hebben, den hiervan en zoekt naar een reme- Bovendien komen er bij bejaarden die hiervöor. Dat onderzoek staat vaker onderliggende ziekten voor. De laatste reden die Remarque aan voert en die rechtstreeks naar het onderzoek leidt, is dat oudere men sen 'meer griepjes hebben gezien'. Remarque: "De griepvirussen veranderen jaar op jaar een klein beetje van samenstelling. Een li chaam bouwt tegen elk soort een af weermechanisme op. Het kan zo zijn dat de aanmaak van antistoffen minder is als er een min of meer be kende griepvirus langs komt. Dat zou er voor pleiten niet elk jaar, maar om de twee of drie jaar in te enten. Het effect ervan zou dan gro ter zijn". Om dat te onderzoeken worden drie groepen proefpersonen ingeënt met het griepvirus. De onderzoe kers hebben met hulp van huisart sen en na advertenties in studenten bladen, inmiddels 70 gezonde oude ren (ouder dan 75 jaar), 40 gezonde jongeren en 50 ouderen die in ver pleeghuizen liggen, bereid gevon den aan het onderzoek mee te doen. Allen krijgen half november de griepprik. Kort daarvoor wordt bloed van hen afgenomen, evenals enkele weken erna. Onderzocht wordt hoeveel antistoffen na vacci natie door het lichaam zijn aange maakt en hoe actief deze zijn. De ge zonde ouderen worden drie jaar achtereen gevaccineerd, de twee andere groepen alleen dit jaar. Het drie jaar achtereen vaccine ren van gezonde ouderen moet uit sluitsel geven over de vraag of jaar op jaar vaccineren goed of juist niet goed is. Wilmer assisteert alleen de komende maanden. Remarque is als promovendus in de medische biologie niet bevoegd bloed af te ne men en injecties te geven. Misverstand Hoewel er al enkele jaren wordt ge adviseerd om oudere mensen een griepir\jectie te laten halen, gebeurt dit nog steeds slechts sporadisch. "De misverstanden over griepvacci natie tieren welig. Nog steeds wordt gedacht dat, omdat het virus jaar op jaar wisselt, vaccinatie geen zin heeft. En dat terwijl de wijziging juist reden is om elk jaar in te en ten". Belangrijker nog is de nasleep van de problemen die er de eerste jaren van het griepvaccin zijn ge weest. Het vaccin wordt gemaakt in kippeëieren. Er zaten in de eerste ja ren nogal wat verontreinigingen in waardoor allergische reacties zoals een opgezwollen arm, vrij vaak gaf dat er voor zijn soortgenoten inderdaad weinig is is veran derd. - Een treurig ongeluk had te Oude-Pekela plaats. Terwijl de locomotief van de stoomtram bij het huis van den heer J.J. Koens Jr. met eeniffe ledige stroowa- gens aan het wisselen was, wa ren eenige jongens, onder wie het jongetje van de wed. Zwalve aldaar, oud 10 jaar, op die wa gens gegaan en liepen er heen- en weder, terwijl de wagens nu eens voor, dan weer achteruit gingen. De heer Koerts, die hen zoo bezig zag, waarschuwde hen dat niet te doen, doch het hielp niet. Eindelijk viel het jongetje van de wed, Z. van den wagen en kwam op de rails te liggen, met het gevolg, dat drie wielen over zijn lichaam gingen. De dood volgde onmiddelijk. - Volgens het verslag over het openbaar en bijzonder onder wijs, der gemeente Haarlemmer meer aangeboden, blijkt dat op de 11 openbare scholen in de ge meente afwisselend pi. m. 1700 kinderen aan het onderwijs deelnemen. Op de 3 bijzondere scholen 350 kinderen. Het school verzuim is zeer afwisselend, ge middeld 20 pCt. Ofschoon het ge tal der scholen zeer groot is, toch moeten sommige kinderen den afstand van één uur afleggen, om die te bereiken. De jaarlijk- sche uitgaven voor het onder wijs bedragen pl. m. 30,000; de jaarlijksche ontvangsten der schoolgelden pl. m. 6000. Vijfentwintig jaar geleden: - Na grondige studie hebben des kundigen van het „Museum van de socialistische republiek Roe menië in Boekarest kortgeleden kunnen vaststellen dat diverse schilderijen in het museum wer ken zijn van de z.g. „kleine mees ters van de Nederlandse school." Bij deze doeken zijn een zeege zicht van Ludolf Backhuysen uit 1681 en „Brand in de haven" van Lievensz van der Poel.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13