sm LEIDEN 'Problemen Breestraat zijn nog niet opgelost' 'Gemeentegrenzen zijn alleen nog maar belangrijk voor bestuurders LEIDSCH m DAGBLAD Duizend compostvaten wachten op milieubewuste tuineigenaren Sociale dienst adviseerde vrouw te gaan scheiden DINSDAG 6 NOVEMBER 1990 LEIDEN - Duizend Leidenaren krijgen donderdag en zaterdag de kans om 'eigenaar' te worden van een compostvat. Om te voorkomen dat de afvalberg nog groter wordt verkoopt de gemeente duizend groente-, fruit- en tuin(GFT)afvalva- ten. In het voorjaar worden nog eens duizend vaten verkocht. Lei den en de omliggende gemeenten willen in de loop van volgend jaar beginnen met het gescheiden inza melen van GFT-afval. Ongeveer veertig procent van het huisvuil is GFT-afval, dat voor een groot deel bestaat uit tuinafval. Daarom zijn de compostvaten al leen voor mensen met een tuin. Als zij hun 'groen-afval' thuis verwer ken scheelt dat in de hoeveelheid af val die de gemeente ophaalt en de kosten die het verbranden van al dat afval met zich meebrengt. De vaten kosten 25 gulden per stuk, een symbolisch bedrag vol gens R. van Beek van de gemeente lijke Reinigingsdienst. "Door geld te vragen wil de gemeente alleen ge motiveerde mensen trekken". Het bedrag dient als statiegeld. Wan wogen om de gebruikers in plaats van één, twee containers met ver schillende ophaaldagen te geven. Geïnteresseerden kunnen voor een compostvat terecht op donder dag 8 novemver tussen half vier en half acht in het buurthuis Winnie Mandela aan de Trix Terwindstraat in de Stevenshof. De tweede ver koop is op zaterdag 10 november tussen tien en twee uur bij de direc tie Reiniging, Havens en Waren markten aan de Adm. Banckertweg Op deze twee plaatsen moeten de vaten worden opgehaald. Omdat ze erg groot zijn en moeilijk te vervoe ren zal dat niet iedereen lukken. "In principe gaan we er van uit dat alle klanten met eigen vervoer komen". Als iemand geen auto heeft moet hij toch bij de verkooppunten langsko men. Na betaling kan dan een rege ling worden getroffen dat de Reini gingsdienst het vat langs komt brengen. "Maar dat kunnen we na tuurlijk niet bij iedereen doen", al dus Van Beek. LEIDEN/DEN HAAG - Hoewel de schuld gedeeltelijk bij de medewer kers van de Leidse sociale dienst lag, veroordeelde politierechter mr. L. Verheij gisteren toch een 43-jari- ge Leidse wegens oplichting van diezelfde dienst. De vrouw kreeg zes weken voorwaardelijke celstraf en veertig uur dienstverlening op gelegd, omdat zij vanaf 1986 tot en met 1988 teveel uitkering ontving. De sociale dienst werd voor ruim 21.000 duizend gulden benadeeld. Tegenover de rechter legde de vrouw uit dat de medewerkers van de dienst daar zelf gedeeltelijk schuld aan hadden. Omdat er Finan ciële problemen waren ontstaan, hadden een of meer maatschappe lijk werkers een scheiding geadvi seerd; aan het huwelijk mankeerde niets, maar zo'n nepscheiding zou een een hoger inkomen opleveren. Zo gezegd zo gedaan, maar in maart '88 ging het mis. De rechercheurs van de GSD constateerden dat de echtgenoot toch gewoon weer thuis was gaan wonen en er werd tot ver volging overgegaan. De man was weer thuis gaan wo nen omdat vrouw en kinderen door iemand werden bedreigd, wist raadsvrouwe, mr. J. van Roy, giste ren te vertellen. Zij noemde het be lachelijk dat haar cliënt werd ver volgd. Uit de stukken bleek dat de medewerkers van de dienst zelf toe gaven dat zij de nepscheiding advi seerden. "Afgezien van het feit dat zij nooit een huwelijk mogen kapot maken, hebben zij mijn cliënt tot dit misdrijf uitgelokt", sprak mr. Van Roy. Zij vroeg de rechter om vrij spraak. Officier van justitie, mr. T. Renc- kens, vond dat de verantwoorde lijkheid ook bij mevrouw zelf lag en eiste zestien weken cel, waarvan zes voorwaardelijk. Polititierechter, mr. Verheij, nam de motivatie van de officier over maar legde een mil dere straf op omdat er volgens hem sprake was van 'een buitengewoon merkwaardig advies' van de sociale dienst. neer een gebruiker het compostvat niet meer wil hebben, kan hij die weer inruilen en zijn geld terug vra gen. Het vat blijft op deze manier wel in bezit van de gemeente. Leidena ren mogen wel verhuizen binnen de stad, maar als zij buiten de stad gaan wonen moeten ze de GFT-ver- zamelaar weer inleveren. Van Beek hoopt dat ze alle dui zend de deur uit gaan. "Er bestaat een grote belangstelling voor de va ten. De tentoonstelling over dit on derwerp in het gemeentehuis is ook c}ruk bezocht". Om bekendheid aan de verkoop te geven heeft de Reini gingsdienst aan alle bezitters met een tuin een brief gestuurd, waarin een korte uitleg wordt gegeven over het vat. Van Beek denkt wel dat ie dereen weet wat een compostvat is: "Maar of iedereen weet hoe het werkt, durf ik niet te zeggen. Daar om is bij de verkoop iemand van de VAM aanwezig om meer uitleg te geven". Tien procent In totaal heeft de gemeente 25.000 brieven verstuurd. "Wij gaan er van uit dat tien procent zal reageren en dat er in het totaal ongeveer 2000 va ten worden verkocht", aldus Van Beek. Als er te weinig vaten zijn, worden nieuwe bijbesteld die dan in januari worden verkocht". De 2000 vaten zijn gesubsidieerd en kosten de gemeente ongeveer twee ton. Maar doordat de gebrui Burgemeester C. Goekoop be zocht gisteren de heer H. Schilp in het verzorgingshuis Lorentzhof. De heer Schilp, die in goede gezondheid verkeert, werd 101 jaar. De Leidse bur gemeester nam voor de jarige een fraaie azalea mee. Schilp, in 1941 gepromoveerd in de natuurwetenschappen, was tot 1954 directeur van de Chr. Kweekschool in Leiden. Ook was hij lange tijd secretaris van 'De Bibliotheek Reuvens', Buschauffeurs stellen acties uit Gebroken enkel LEIDEN - Bij een botsing tussen twee fietsers, op de kruising Nieu we Mare/Lammermarkt, is gister middag een 19-jarige Leidenaar ge wond geraakt. Een onbekend geble ven fietser verleende de 19-jarige geen voorrang waardoor de man ten val kwam. Hij moest met een gebro ken enkel naar het Academisch Zie kenhuis worden overgebracht. De andere fietser is na het ongeval doorgereden. Celstraffen van 4,5 tot 6 jaar voor overvallers DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft vanochtend vier van de vijf Hagenaars die de afgelo pen zomer betrokken waren bij een reeks gewapende overvallen op tankstations in Den Haag en een po ging tot een overval in Leiden, ver oordeeld tot celstraffen van 4,5 tot 6 jaar. Bij de laatste poging op 10 juni in Leiden kwam de zesde verdach te, de 17-jarige L-°o Leonard uit Rot terdam om het leven. Hij werd do delijk getroffen door schoten vai een lid van het arrestatieteam van de Haagse politie toen deze de groep op de hoek van de Barnsteen straat en Dr. Lelylaan wilde inreke De 24-jarige hoofdverdachte, te gen wie tien jaar cel was geëist, zal voordat hij wordt veroordeeld psy chisch worden onderzocht in het Pieter Baan Centrum in Utrecht. Van een 23-jarige achtte de recht bank de deelneming aan zes over vallen en twee pogingen tot het ple gen van een overval bewezen. De rechtbank deed een jaar van de eis van de officier van justitie af en ver oordeelde hem tot zes jaar gevange nisstraf. Een 18-jarige en de 23-jarige, te gen wie vijf jaar was geëist, werden veroordeeld tot 4,5 en 5 jaar gevan- gènisstraf wegens het medeplegen van vier overvallen en een poging tot een overval in Leiden. De recht bank verwierp het verweer van de advocaten van het tweetal, dat de aanhouding Van de twee onrecht matig was geschied, omdat tegen hen onvoldoende verdenking be stond. Een 23-jarige, tegen wie zeven jaar cel was geëist wegens de actie ve deelneming aan zes gewapende overvallen en twee pogingen in Den Haag en Leiden, werd veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Bommelding bij PvdA-kamerlid LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht, na een telefonische bom melding, de woning van het Tweede Kamerlid F. Leynse en zeven ande re woningen aan de Boerhaavelaan ontruimd. Een onbekende gooide rond middernacht twee ruiten in van de woning van Leynse die vice- voorzitter is van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. Ongeveer een uur na het voorval deelde een onbekende man telefo nisch mee dat het daar niet bij zou blijven. Bij het bewuste pand zou een bom liggen die 20 minuten later zou ontploffen. De onbekende, die zei namens het Werklozen Front Nederland te spreken, verklaarde dat de actie gericht was tegen de Partij van de Arbeid en tegen de vice-voorzitter van de kamerfractie. De politie besloot de woning van het kamerlid en zeven andere wo ningen in hetzelfde bouwblok te ontruimen. Enkele tientallen bewo ners vonden tijdelijk onderdak bij buren. Een razendsnelle zoekactie in de omgeving van de acht heren huizen leverde niets verdachts op. Na circa twee uur mochten de be woners hun woningen weer binnen. kers een deel van hun afval thuis houden, hoeft de gemeente minder te verwerken. Van Beek: "Dus min der geld aan de vuilverwerkers te betalen. We gaan er van uit dat we binnen drie jaar uit de kosten zijn". Mensen zonder tuin kunnen voor lopig nog niet aan het project deel nemen. Bewoners van laagbouw kunnen volgend jaar wel mee doen aan het gescheiden inzamelen van het 'groen-afval'. Voor de hoog bouw zijn nog geen echte plannen. nu de openbare bibliotheek. De jarige werd in 1954 benoemd tot Officier in de orde van Oranje Nassau. Zijn grote lief hebberij is schilderen. 101-JABIGE LEIDEN De buschauf feurs van de NZH zijn zeer ontevreden over de maatre gelen die zijn genomen om de verkeerssituatie in de Breestraat te verbeteren. Er is echter besloten om nog geen acties te gaan voeren. Eerst wordt afgewacht of de Vervoersbond FNV mag deelnemen aan het overleg dat onder meer de NZH en de gemeente zullen voeren. Het bestuur van de subafdeling zuid van de Vervoersbond heeft dat gisteravond vastgesteld. Als de vak bond niet wordt uitgenodigd voor het gesprek of als dat niet tot bevre digende resultaten leidt, worden de leden bijeengeroepen om te praten over acties. Vorige week nam het bestuur een mótie aan waarin werd geëist dat de NZH met oplossingen zou komen. De buschauffeurs noemden de si tuatie in de winkelstraat onaan vaardbaar. Er waren constant op stoppingen en er was in de ogen van de chauffeurs sprake van een onvei lige situatie voor de fietsers. Gisteravond om half acht moes ten er voorstellen op tafel liggen, an ders zou met de leden worden over legd over het voeren van acties, al dus de motie van het bestuur van de bond. Om zes uur gisteravond kwam de werkgever met antwoord, zo vertelde voorzitter J. Koome van de subafdeling zuid van de vak bond. Meegedeeld werd dat het verkeer in de Breestraat wordt geregeld door toezichthouders van de NZH en van busmaatschappij West-Ne derland en dat politieagenten de si tuatie vooral 's ochtends controle- Verder wordt bekeken of alle ontheffingen die zijn verleend om de straat in te kunnen rijden, te recht zijn uitgegeven. Voordat de werkzaamheden zijn afgerond wordt verder overlegd met alle be trokkenen, onder voorzitterschap van de Leidse verkeerswethouder, staat in de brief aan de bond. Negatief "Wij staan zeer negatief tegenover^ deze maatregelen", aldus Koome.' In een brief aan districtschef B. Leeuwenburgh van de NZH schrijft de vakbond het antwoord onvol doende te vinden. "De vertraging is Kamerlid De Jong: "De maatschappelijke werkelijkheid is dat iemand uit Voorschoten zaterdags op de trein stapt om naar de Leidse markt te gaan". (foto Loek Zu.vderduin) PvdA-kamerlid De Jong pleit voor Leidse 'super'gemeente DEN HAAG - PvdA-kamerlid Arie de Jong is een warm voorstander van de vorming van een Leids ag- glomeratiebestuur. Volgens de Leidse parlementariër zijn de huidi ge gemeentegrenzen door de wer kelijkheid achterhaald. "Iemand uit de Meren wijk gaat voetballen bij RCL in Leiderdorp en Oegstgeeste- naren komen naar de Leidse Schouwburg. De gemeentegrenzen zijn alleen nog maar belangrijk voor de bestuurders", zegt De Jong. De Jong (37) nam enkele maan den geleden de plaats in van de voormalige Tweede Kamervoorzit ter Dick Dolman. Hij houdt zich be zig met de ruimtelijke ordening en volkshuisvesting en merkt met na me op dat terrein de beperkingen van het huidige bestuur. De steden zijn (bijna) volgebouwd en het is hoognodig dat gemeenten die zijn samengeklonterd gezamenlijk naar bouwlokaties zoeken. De discussie over agglomeratie gemeenten is op gang gekomen om dat met name grote steden niet in staat blijken problemen zoals wo ningnood en criminaliteit goed op te lossen. Daarnaast blijken buurge meenten door tegenstrijdige belan gen elkaar vaak tegen te werken, waardoor nauwelijks noodzakelijke besluiten genomen kunnen wor den. Na verschillende wetenschap pelijke rapporten kwam minister Dales een paar maanden geleden zelf met een nota waarin wordt ge pleit voor supergemeenten. Bizar "En terecht", stelt De Jong, "want het systeem dat we sinds Thorbec- ke kennen, is meer dan honderd jaar oud en aan herziening toe". Tot nu toe zijn in rapporten alleen grote steden als Amsterdam en Den Haag genoemd. Volgens De Jong horen daar wel degelijk ook middelgrote steden zoals Leiden, Haarlem en Groningen bij. "Leiden heeft dan wel niet te ma ken met die gigantische problemen waarmee bij voorbeeld Amsterdam kampt, maar er zijn wel degelijk overeenkomsten. De stad ligt cen traal met verschillende gemeenten daaraan vastgeplakt. De maat schappelijke werkelijkheid is dat iemand uit Voorschoten zaterdags naar de Leidse markt gaat, mensen uit Warmond in Leiden op de trein stappen en anderen in het weekend naar Leidse cafés gaan", aldus De Jong. Gevolg is dat een stad als Leiden wel de lasten maar niet de lusten van dat bezoek heeft. Ronduit bizar is dat een Leidenaar veel meer on- roerend-goedbelasting betaalt dan 'de Oegstgeestenaar die slechts een tiental meters verderop woont. Afgezien daarvan is het volgens De Jong in bestuurlijk opzicht noodzakelijk om tot samenwerking te komen. Een afschrikwekkend voorbeeld is de situatie in Den Haag. Deze stad zit al 25 jaar in het knellende keurslijf van de gemeen tegrenzen en kan met de omliggen de gemeenten zoals Leidschendam maar niet tot overeenstemming ko men over woningbouw. "Dat is veel gezeik, maar geen oplossing. Daar heeft niemand wat aan". Overbodig De conclusie kan volgens De Jong niet anders zijn dat samenwerking op een reeks van terreinen onont beerlijk is: Op het gebied van wo ningbouw, zoals dat in de Leidse re gio overigens al op kleine schaal ge beurt, maar ook met betrekking tot het vinden van voldoende recreatie mogelijkheden voor de ongeveer 200.000 mensen die in de Leidse re gio wonen. Het kost kleine gemeen ten vaak moeite om voorzieningen zoals een zwembad overeind te hou den. De andere kant is dat Leiden veel geld steekt in grote voorzieningen en dat inwoners van andere ge meenten daarvan profiteren. "Het kost vaak veel moeite om andere ge meenten daaraan te laten meebeta len. Met de uitkeringen uit het ge meentefonds is daarmee rekening gehouden, maar helemaal rechtge trokken wordt het toch niet. Leiden is dan ook armlastig terwijl de om liggende gemeenten financieel het er een stuk beter vanaf brengen". Een actueel voorbeeld is de open stelling van de Leidse bibliotheek op zondag waarvoor door de ge meente een subsidie van 25.000 gul den op tafel is gelegd. "De 1000 be zoekers die dat trekt zijn echt niet allemaal in Leiden ingeschreven. En terecht, want iedereen heeft daar recht op. Maar dan moet er ook een bestuur komen dat met die wer kelijkheid overeenstemt". Vanaf 1982 is De Jong lid van de provinciale staten van Zuid-Hol land geweest en is mede-auteur van de woningbouwnota van de Pv.dA- fractie. Daarin staat dat er in de ko mende 25 jaar in de Leidse agglome ratie 8.000 en in de Bollenstreek 15.000 woningen moeten komen. De Jong's voorkeur gaat uit naar het bebouwen van de Boterhuispol- der waar volgens hem zeker 8.000 woningen kunnen komen. "Het lijkt mij dat het daar erg prettig wo nen is. Het kan bovendien goed ont sloten worden". Maar tevens denkt hij dat het vliegveld Valkenburg ook een goed alternatief kan zijn. "Zeker met het oog op de interna tionale ontspanning en bezuinigin gen op defensie. Het zou best kun nen dat vliegveld Valkenburg over bodig wordt". Er wordt nagedacht over verzamel- containers in wijken. "Maar omdat zo'n container openbaar is, bestaat het gevaar dat er van alles wordt in gegooid en niet alleen GFT-afval", meent Van Beek. Ook wordt over verminderd maar van een normale uitvoering van de werkzaamheden is totaal geen sprake. Resultaten zijn niet aantoonbaar. Tot op de dag van vandaag zijn geen concrete maatregelen genomen die er wezen lijk aan bijdragen dat de buschauf feurs op normale wijze hun werk kunnen uitvoeren", aldus de brief. De chauffeurs wordt gezorgd dat de dienstrege ling normaal kan worden uitge voerd en dat de chauffeurs pauzes kunnen houden. Die schieten er nog steeds bij in, weet Koome. De vakbond wil worden uitgeno digd voor het overleg met de ge meente over de situatie als de werk zaamheden zijn afgerond. Dat is over drie weken het geval. De chauffeurs vrezen dat de proble men dan nog niet zijn opgelost om dat volgens hen de winkelstraat te smal wordt. Koome: "Je ziet het nu al op stukken waar de straat is vers mald. Er ontstaan echt levensge vaarlijke situaties. Zaterdag is er al een fietser tegen de stoeprand aan geplakt. Gelukkig zonder ernstige gevolgen". Het bestuur van de bond vindt dat de NZH met alternatieven moet komen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11